Woensdag 29 September. .m \m. Vijftieuae Jaargang. 1875 Nienws- en ^èêsSj* Advertentieblad. Uitgever S. GILTJES. ^NIEUWSTIJDINGEN? De gestoorde Bruidspartij HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post nu Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hnlp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 0.(55 De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen: elke regel meer 10 Centen, periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden, ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Ofïiciëele Gedeelte. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders der gemeente Beiderbrengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat met 1 October aanstaande alle vergunningen tot het houden van MEST VAALTEN binnen de kom der gemeente, voor ingetrokken worden gehouden. Ztj, die MESTVAALTEN verlangeu te houden, zullen, binnen 14 dagen na heden, schriftelijk hun verlangen aan de ondergetee- kenden moeten kenbaar maken. Beiderden 25 September 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester L. VERHEY, Secretaris. N iet-Officieel Gedeelte. Helder. Nieuwediep, Willemsoord, enz., FEUILLETON. Oorspronkelijk Historiscli-Romantisch verhaal. DE INVALIDE. Toen Fredcriks, na een kort en onsamenhangend gesprek, weer vertrok, was hij niet veel gevorderd in zijne nasporingen. Zooveel was zeker, dat Neuman liefst niet over Willem Valk sprak en hij niet bedaard kon blijven als er maar even van hem gerept werd. De invalide ging dus zeer onvoldaan weer heen, maar daarom met des te inniger begeerte en te vaster voornemen, :t raadselachtige in 't gedrag van den kwartiermeester op te lossen. Maar boe zou hij cr ooit in slagen zijn doel te bereiken Vooralsnog kon hij die vraag niet beantwoorden. Hij was er van overtuigd, dat Neuman hern niet gaarne ten zijnen huize ontving, en al ware dit wel het geval, dan nog zou 'them weinig baten, daar Neuman indien hij een geheim bewaarde, dat betrekking bad op zijn gesneuvelden vriend Valk, hij 't zeker niet aan hem zou openharen. Neuman's huishoudster zou hem ook al weinig weten mee te deelen. aangezien zij Neuman vroeger nooit gekend had. Vergadering der Loge Willem Frederik Karei op Donderdag 30 September, des avo»d9 ten 8 ure. Receptie in den lsten Graad Men schrijft ons van den Burg op Texel, dd. 25 Sept. 1875. Alhier bestaat het plan een Zondagsschool op te richten, om, als de belangstelling groot genoeg blijkt te zijn, later eene gemeentenet een' evangelist aan 't hoofd, te stichten. Men schrijft ons van Texel het volgende Is het hooigewas dit jaar door langdurige droogte schraal, de aardappelenteelt, valt ook niet moe, wat de kwaliteit betreft, daarove wordt niet geklaagddc ziekte schijnt weinig of niet van heteckenis te zijn. -De werkzaamheden aan het "Noorden' worden dagelijks met kracht voortgezet en de poldervlakte vertoont zich reeds aan 't ooj der bezoekers Zoo rust dan eindelijk het ruwe Noorden Van golf geklots en stormgeloei, Hel wroet niet meer aan Texelsboorden, Maar ligt voor goed in vasten boei In een der Volksgaarkeukens te's Hage kwam het ji. Donderdag tot een ontmoeting tusschen. een man en een vrouwspersoon, die de 50 jiren reeds achler den rug had en die inrichting het middagmaal gebruikte. Al dadelijk geraakten beiden met elkander op een vertrouwelijke» voet, zoodat de man gaarne voldeed aan de uitnoodiging zijner gezellin, om haar naar hare woning te vergezellen, waar hij den avond genoeglijk passeerde. Na zijn trek bemerkte de man, dat hem zijn zilveren horloge, een beurs met f 17 en een knipmes waren ontstolen. Het is der politic gelukt de daderes van dien diefstal te ontdekken in genoemde vrouw die kort na den diefstal naar Delft was gegaan waar zij het horloge verkocht en het geld gedeeltelijk opgemaakt heeft. Zij bevindt zich thans in het huis van arrest te 's Hage. Men schrijft van 's Gravenhage Zaterdag nacht ten een ure ongeveer wer- den de bewoners van de koningstraat uit hun ilaap gewekt door het vreeselijk moordgeschreeuw eener vrouw. Wat was 't geval? Met haar ga lant, een brigadier der huzaren, wandelende kwam zij op den hoek van den Hofskade, waar de zoon van Mars aan zijn ergenis lucht gaf over een tweetal nachtwakers, die, zoo hij meende, slapend de rust der bewoners bescherm den. Dezen, daarover gebelgd, kwamen in woor denwisseling met den huzaar en wilden hem, nadat ze een tiental collega's hadden bijeen geklept, meevoeren om zich te verantwoorden. Maar zijn angstige Dulcinea hield haar minnaar vast en hief een zoo moorddadig geschreeuw aan, dat de politie-dienaren de verstandigste par- Frcderiks besloot dus zoo voorzichtig mogelijk te werk te gaan. Hij wist bij ervaring, dat bij dan 't best tot 't beoogde doel kon komen. En inderdaad, voorzichtigheid is het ware ken merk van een ontwikkeld verstand. Denzelfden avond begaf Fredcriks zich opnieuw naar dc bicrhalle, die wij reeds eenmaal binnen traden. Hij hoopte er 't een en ander te vernemen dat hem den weg aanwees, dien hij had in t.e. slaan. «Ila klonk 't, toen hij binnen trad, «daar is de invalide. Kom, Froderiks, gij moest ons 'teen en ander van uwe krijgsbedrijven incdedeelen." »Zeer gaarne."' antwoordde hij, «doch vergun mij, dat ik mij eerst wat versterk met een glas bier."' Langer dan een uur bleef Frederiks aan 't ver tellen en ieder luisterde met de meeste oplettend heid. Aangezien Willem Yalk steeds de strijdmakker Fredcriks was geweest, en de beide soldaten elkander nooit verlieten, kwam natuurlijk de naam van Valk dikwerf in zijn verhaal voor. Ik heb met belangstelling naar uw verhaal ge luisterd en 't is zeker, dat gij een werkzaam aandeel aan den Amcrikaanscben oorlog hebt genomen, maar ik heb u dikwijls den naam van Willem Valk hooien noemen. Hebt ge dien persoon in 't bij zonder gekend «O, ja!" »Stond gij tot hem in ecnigc betrekking?" «Hij is mijn vriend." «Was die vriendschap van intiemen aard «Wij hadden geene geheimen voor elkander." «Is Valk nu nog in Amerika tij kozen, hun "belager"loslieten en hem volg den naar de woning der vrouw in de Kemper straat, om na ingewonnen informatief) proces verbaal tegen hem op te maken. Zaterdag ochtend is aan het Bolwerk te Rot terdam de stoomboot Telegraaf Itr, door het lage water vermoedelijk op een paal gezakt en dientengevolge gezonken. Door middel van de stoom-brandspuit begon men het water p.r uit te pompen. Terwijl de wagen van een boer, die te Almelo ter markt was, ingespannen stond, en hij met zijn zuster daarvoor stond te praten, zette een paar straatjongens het paard aan. De boer en zijn zuster kwamen onder den wagen en de raderen, ovrr 't hoofd van het meisje rollende, brachten haar belangrijke ver wondingen toe De boer kwam met den schrik vrij, terwijl de jongens zich spoedig uit de voeten maakten. Den 20n dezer kreeg de sneltrein van 11.13 uur van Zulfen naar Hengelo, nabij Markelo een hevigen schok. De schok werd veroorzaakt door eenige steenen, moedwillig op de rails gelegd, 't Is gelukt den dader, A. ten Zeldam Jz. Ie ontdekken, die zijne baldadig heid reeds bekend heeft. Te Aardenburg zijn voor een paar dagen des nachts vijf runderen uit ren weide weg gehaald, toebehoorcixie aan den landbouwer P. Bonte, in den Passageulpolder (het eiland) gemeente Sint-Kruis. De schuldige is nog niet ontdekt en wegens de nabijheid van de Belgische grens zal het zeer moeielijk zijn, hem uit te vinden. Te de Musscl (prov. Groningen) gaat al gemeen 't gerucht, dat tusschen genoemde plaats en Sellingen, in 't heideveld een man zou ver moord zijn. De verslagene, die geld bij zich had en zijn moordenaar tot reisgenoot had ver kozen, was ter plaatse doodgevonden. liet ge recht van Winschoten zou de zaak in loco on derzocht en den dader in verzekerde bewa ring gebracht hebben. Terwijl in ons lan.1 de afschaffing van de kermis aan de orde is, tracht in Frankrijk de regeering; de kermissen zooveel mogelijk te beschermen. Sommige gemeenten hebben premiën uitgeloofd, om de kooplieden op hun kermissen of markten te lokken. Het gevolg daarvan was, dat in andere gemeentendie geen premiën konden uitloven, de kermissen of jaar- marken allengs verliepen. De minister van Landbouw en koophandel heeft nu, om overal de kermissen in stand te houden, bevolen dat geen premiën meer gegeven mogen worden. Dezer dagen heeft te Crefeld een voor val plaats gehad, waaromtrent een ooggetuige het volgende schrijft aan de //N. R. Ct." «Helaaszuchtte Frederiks. «hij werd in den slag doodeltjk gekwetst. O, ik herinner mij nog dien kouden Deoembernacht, toen hij in mijne arme stierf." Gij zult u dan zeker ook wel kunnen herinne ren. dat Willem Valk, nu twee jaar geleden, eene erfenis heeft ontvangen." dk herinner 'tniij. Valk was toen. na zijne eerste verwonding, weer hersteld. Ik had ook eene lichte wonde bekomen, maar van geene beteekenis." 'En wie is de erfgenaam van Valk geworden? Nabestaandon had hij zeker niet?" 'Gij vergist u, hij had nog een broeder, die te Zutfen woont en kleermaker is." «Dus deze was zijn erfgenaam t Komt mij voor mijnheer, dat gij den spot drijft met mijn vriend, wiens nagedachtenis door mij in eere wordt gehouden. Is dat werkelijk 't geval, weet dan dat ik op dit punt geen scherts versta." Ik scherts in geenen deele." lloe moet ik dit dan verklaren. Valk was des tijds even als ik. ik ben eerst later bevorderd, ge meen soldaat. Eene erfenis van 30 thaler is zeker 3n lieele som, maar in oorlogstijd en dan nog in in ander werelddeel, is men er niet lang meester in." «Wat zegt ge, 30 thaler?" «Niet meer en niet minder bedroeg de erfenis." «Gij vergist u zeker." «Ik sta u voor de waarheid in." »'t kan niet waar zijn, want ik zelve ben de pei- >on, die hem de erfenis heb toegezonden." Op der. Westerwal hoorde ik in een in aanhouw zijnde huis, kort na elkander twee schoten vallen, gevolgd door een angslwek kenden kreet, zoodat de voorbijgangers onwille keurig bleven staan en er weldra eene tal rijk menigte voor het huis stond opeengedrongen Op mijne vraag wat er was voorgevallen, kreeg ik ten antwoord, dst de aannemer Koenzen een zijner werklieden doodgeschoten en een ander gevaarlijk gewond had, omdat zij zonder voldoende reden op eene verhooging van loon hadden aangedrongen, ik trachtte in het huis te komen, doch moest terug, doordien de ge- heele benedenverdieping in een oogenblik was bestormd door fabrieksarbeiders, die inet geweld den ondernemer te lijf wilden en hem in den kelderwaarheen hij de vlucht had genomen letterlijk belegerd hielden. Daar hij in middels lijd had gehad om zijn geweer weder te laden, durfde niemand de kelderdeur open te breken. Spoedig echter had de politie ik weet het niet hoe zich van hein meester gemaakt. Naar ik vernam, stond hij bekend ils e.en heethoofd en vechtersbaas. Op weg na;ir het politiebureau was hij voor 't uiterlijk bedaardalthans hij wandelde stil tusschen de agenten voort, eene sigaar rookende. Nu dan keek hij met een honende lach naar het publiek hetwelk dreigend naar hem aandrong hem met steenen wierp, waarvan eenige hem ook getroffen hebben. Onderwijl was het gebleken dat de eene werkman, die men meende dat doodgeschoten nog leefde. In allerijl werd een priester gehaald om hern het sacrament der stervenden toe te dienen. Tegelijkertijd werd een chirur gie» geroepen. Deze verklaarde terstond dat het met den man hoogst bedenkelijk stond en het zich niet liet aanzien dat hij er van zou opkomen. De andere werkman heeft slechts eene lichte wond bekomen. De aannemer is naar Dusseldorf getrans porteerd. In een schrijven van den Franschen mi nister van koophandel te Rouaan wordt gewaar schuwd tegen een bende chevaliers d'industrie die Frankrijk. Diiitschland, Belgie, en Zwitser land zouden exploitcercn. De bende zou volgens den minister, haar ze tel hebben te Rotterdam of te Amsterdam en haar leden zouden elkaar helpen door onder ling referentiën te geven. Vrijdagmiddag werd geboeid over de grenzen naar Pruisisch Elten gevoerd, een on derofficier in Pruisische» dienst, die den oor log tegen Frankrijk als onderofficier mede gemaakt had en na de groote herfstmanoeuvres in volle uniform gedeserteerd was. Hij meende in den rang dien hij bekleedde voor het Ind. leger dienst te kunnen nemen. Zucht tot Met een enkelen blik scheen Frederiks de gansehe znak te peilen. «Zou er een schandelijk bedrog ten nadeele van mijn vriend gepleegd zijn 0 Zou Neu man in de zaak betrokken zijn Zou bij dna' om op 'tvernemen van Valk's naam zoo ontstellen? Daarom zich niet met mij willen inlaten?" Deze en dergelijke vragen drongen zich met kracht aan Frederiks >>p. In ieder geval," zei Frederiks, «zou 't mij ge noegen doen, daar ik Valk zoo goed gekend heb, wij leefden als broeders, iets naders van de zaak te mogen vernemen." «Doe mij dan 't pleizïcr. morgen bij mij te komen. Ik ben notaris en woon in de S.straat, mijn naam is OHerlians." tZal mij niet verwonderen indien hier iets achter schuilt. Neuinan zij op zijne lioc-de, want hij kan er zeker van zijn, dat hij aan mij zijne partij zal ;evonden hebben, dacht de invalide. I)c heer Ofl'erhaus ontving den invalide den vol genden dag met die beleefdheid en welwillendheid, die aan beschaafde menschen eigen is. Al spoedig was de erfenis 'tonderwerp van 't ge- rek. De heer OfTerhaus toonde eene quitantio, door Willem Valk geteekend waarin deze laatste erkende, de som van 32000 thalers te hebben ont vangen. «32000 thalers!" herhaalde Frederiks. «Dan is mijn vriend schandelijk opgelicht en ik vrees,dat..." «Hebt ge op iemand een kwaad vermoeden «Ja «Mag ik weten op wien nvancemenl schijnt den overigens zeer netten militair tot dezen onberaden stap te hebben gebracht Buitenland. Omtrent den orkaan op de kust van Texas verneemt rnen. dat 200 huizen te In- dianola verwoest zijn. Op twee huize» na werd de ge'neele stad Matagorda vernield. .Men zegt, dat de dorpen Cedar Lnke en Salaria met al de inwoners zijn weggespoeld. In Tndiaiiolo vonden geheele huisgezinnen den dood; overal lagen de lijken onder de ruïnen en over eene lengte van twintig mijlen langs het strand. Men schat het aantal gc-dooden op 490. Dezer dagen heeft bij Luik een wedren plaats, gehad van 37 katten. Nadat de dieren in het feestelijk versierde lokaal der vereeni- ging, waarvan die uitging, gestempeld waren, vervoerde men ze in een karretje naar Chênee, ruim twee uren ten zuidwesten dier stad gele gen, waar ze in een koolveld aan den Beyner- weg Zondagmorgen te twee ure werden losge- Jaten. Blondinette, een kat van twee en een half jaar, kwam kwartier voor zevenen het eerst te Luik aan en behaalde den eereprijs, bestaan de in eene prachtige inand, een paar vazen en eene som van 80 fr. De andere prijzen be stonden in linmme en gerookte tongen. Te Bosch zijn de jutteperen in prijs gedaald, sedert gebleken is dat Jut de Haagsche moor denaar is. Nu heeft er vervalsching plaats, en noemt men de van ouds bekende jntteperen met den naam der niet minder bekende ber gamotperen. Mijnheer ik wil mijn geld hebben, ik heb nu reeds zoo lang gewacht." Kom," zei de student, «nu begin je flink te worden. Ik heb zoowaar gedacht, dat je geen wil op na liieldt. üni dien wil te oefenen, zal ik je nog een jaar laten wachten. Tot ziens dus Weerkundige waarnemingen op '27 Stpl. Des voormiddags 6 uur een windstoot vaiï 45 Kg.. ZW. Des namiddags 8.) uur een windstoot van 40 Kg., ZWtW. Des namiddags ten 9 uur een windstoot van 48 Kg., WZW. Op 28 Septvoormiddags 6 j- uur, de vloed 0,93 Meter boven volzee. Hoor eens, mijnheer Offeihaus, ik kan er een eed op doen, dat Willem Valk maar 30 thalers heeft ontvangen. De schuldige of schuldigen geloof ik te kennen Doch wij dienen met de meeste om zichtigheid te werk te gaan. 't Kan toch gebeuren, dat mijne vermoedens ongegrond zijn. Ik wil u hter in vertrouwen meedeelen, dat ik reden heb, n te gelooven, dat Neuman, onze vroegere reg<-- ments-kwartiermeoster, zich aan den diefstal beeft huldig gemaakt en dat deze daarin geholpen werd door zekeren Buckmann. Deze Buckmann is een Duitscher van geboorte en staat te New-York alles behalve gunstig bekend. Voor wij bandelen of de politie met de zaak be kend maken, moesten we Neuman, want van hem heeft Valk de erfenis ontvangen eens nauwkeurig gaan. Wij moeten trachten uit te vorschen, boe I aan zijn gelu is gekomen. Vindt ge dit goed «Gij brengt mij daar op een idéé, dat 't vennoe- .11 in mij versterkt, dat Neuman, als er bedrog heelt plaats gehad, de man moet zijn. die er van weet. Ziehier oen brief van zijne hand, waarin lui mij meldt aan den soldaat, Willem Valk, de erfenis, hem door zijne behuwdhouders nagelaten, te hebben uitbetaald tegen behoorlijk oj» zegel geteekend be- vijs. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1