Nieows- en Advertentieblad. 1875. Zaterdag 2 October. M |4»)9. Vijftiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De gestoorde Bruidspartij HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 0.65 De prijs der Advertentie* van 34 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen, periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per re£ Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adrertentiën in te zenden, ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 1 October 1875. Naar wij vernemen zal het Jongelings-Col- legie //Nut en Genoegen", 17 October een tooneelvoorstelling geven, ten vooideele eener weduwe en kinderen, waarvoor eerstdaags een lijst in de gemeente zal circuleeren. Gisteren morgen is alhier tegen de steen- glooiing, in de nabijheid der Oostbatterij, ko men aandrijven de wrakken van het op de Zui- derhaaks uiteengeslagen Engelsche barkschip Presidentkapt. Barker, geladen met diverse houtsoorten, van New-York naar Hamburg be stemd. Van de ekvvipage heeft een man, die ziek in de kooi lag, liet leven verloren, terwijl de andere vijftien zich aan het wrakhout hebben weten vast te klemmen en door vletter- lieden van den Helder zijn gered en aange bracht in het Heerenlogement van de heeren Weddepohl en van Essen, alwaar zij eeu liefde rijke verpleging hebben ondervonden. Het wrakhout en een gedeelte der lading, zware stukken kostbaar hout, langs de gcheele steenglooiing aangespoeld, is men bezig op den dijk te brengen. Men deelt ons mede, dat bij het hooge watergetijde van gisteren, aan het achter schip van de König Wilhelm eeuige beweging is bespeurd. De dammen hebben nog al schade geleden waardoor veel zand in het gemaakte dok is gestroomd De zeemiliciens der lichting van dit jaar worden deze week in het genot van onbepaald verlof gesteld. Het detachement mariniers van 300 man dat in Mei 1873 naar Indie vertrok tot deel neming aan den oorlog tegen Atchin, zalna een driejarig verblijf, tegen de helft van het volgende jaar hier te lande terugkeeren. De werving voor het korps levert, niettegen staande de aangewende middelen om haar aan tc moedigen, nog steeds weinig bevredigende resultaten op. -Tot verbetering der pensioenen van de],onderofficieren bij de landmacht is een ont werp van den minister van Oorlog bij den Raad van State aanhangig. Dezer dagen kwam een waschvrouw bij een winkeljuffrouw te 's Hage haar wekelijk- sche wasch halen, maar vernam dat reeds voor een uur uit haar naam de mand was wegge haald. De winkeljuffrouw was de dupe geworden van een oplichterij. De politie doet onderzoek, maar heeft de dievegge nog niet opgespoord. Zondag heeft de officier bij de huzaren, v B: te Amsterdam in garnizoen, zich door een pistoolschot van het leven beroofd. FEUILLETON. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verhaal. 9 DE NIEUWE BUURMAN. tZou kunnen gebeuren, dat die drommelsehen kerel met zijn houten poot, dien men hier invalide heet, iets van de zaak begrijpt of weet. Wat duivel heb ik met dien vent te maken. Is hij de vriend van Valk geweest, zooveel te meer reden voor mij, om hem van mij verwijderd te houden." Neuman had spoedig zijne maatregelen genomen. Hij achtte zich minder veilig in de plaats waar Frederiks woonde. Hij had vroeger eenigen tijd te Zutfen vertoefd daarheen zou hij zich nu begeven, om zich daar met der woon te vestigen. Hij begon met zijne huishoudster uit haren dienst te ontslaan, sloot t huis en begaf zich op reis naar Zutfcn. Hier slaagde hij naar wensch en had weldra een paar kaniers gehuurd. Zoo stil mogelijk verliet Neuman eene stad, waar hij niet langer rust kon genieten. »Een nieuwen buurmandacht tante de Groot, terwijl ze, eenigen tijd nadat de kwartiermeester vlak over haar woonde, door 't schuifgordijntje stond Te Noordwolde is het 3jarig kind van den heer J. H. ia een tobbe met kokend water gevallen en aan de gevolgen daarvan daags na het ongeval overleden. Als een bewijs van groote groeikracht, kan zeker dienen, dat bij den hovenier Verheul een kool gestoken is, die een gewicht had van 16 kilogrammen. In het volgende jaar zulleu eenige jon gelingen, na afgelegd examen, als scheepsklerk kunnen worden aangesteld. De voorwaarden enz. vindt men in de St.-Ct. van gisteren (uo. 280.) Een 19-jarig huzaar van het le regi ment te Haarlem heeft getracht zich door het onthouden van voedsel van het leven te beroo- ven. Hij heeft zich daartoe jongstleden Zondag op den zolder der paardenstallen onder het stroo verborgen, waar men hem Dinsdagavond in be- wusteloozen toestand vond. Hij is naar de kazerne gebracht, waar hem de noodige ge neeskundige hulp werd verleend; toch te vergeefs. Een persoon, die bet verblijf in de ge' vangenis gewoon is geraakt, heeft Dinsdag avond uit een stal in de Raamstraat te 's Hagei een voet kleedje van een rijtuig ontvreemd en zich vervolgens dadelijk bij de politie aange meld: De man verklaarde den diefstal te heb ben bedreven, alleen met het doel om weder om in de gevangenis een onderkomen te vin den, waarin hij dan ook heden is opgenomen. Als eene curiositeit deelt men mede, dat bij gelegenheid der Renkuinsche kermis twee oude luidjes, te zamen tellende 180 jaar, gebruik hebben gemaakt van den mallemolen. Zondagmiddag, omstreeks 3 ure, had op het smalle voetpad, tusschen den Zijpendaalschen weg en het Tamboersboschje te Arnhem, het volgende plaats. Een boer met twee vrouwen, allen in zeer beschonken toestand verkeereude. kregen, na eene herberg verlaten te hebben' twist, die tot dadelijkheden oversloeg. De boer bracht namelijk met eene flesch jenever een der vrouwen tegen de knie een slag toe, waar door zij gewond werd, waarna de boer het hazenpad koos. De woedende furiën vielen daarop twee voorbijgangers, waarbij een oud man, aan en brachten den laatste verschillende wonden aan het hoofd toe. Beide wandelaars vluchten, met veel inspanning, in de naastbij zijnde woningen, doch toen zij die weer ver lieten werden ze op nieuw door de vrouwen aangevallen Nu keerde echter de kans, want een der vrouwen werd door den jongste der voorbijgangers op hare beurt duchtig toegeta keld. Met de hulp van een daar langs komende militair gelukte het den beiden mannen ein delijk zich te verwijderen. Thans zetten de vrou wen onderling de vechtpartij voort, tot ze ten te spioneeren. Tante de Groot, we zullen 't ons herinneren, zag, zoo hield zij zich, niets van 't geen er in de wereld voorviel. Geen lastiger buren, geen onaangenamer lieden, dan zij, die u in 't geniep gadeslaan. Zij leggen zelfs beslag op uwe bewegingen en meenen dat alles verkeerd gaat totdat ge hen in alle zaken raadpleegt. Wacht u voor zulke buren. Komt ge met hen in gesprek, dan zult ge steeds vernemen, dat er aan elke buur iets mankeert, van elk wordt kwaad ge sproken over ieders doen en laten een lans ge broken. Tante de Groot stond in de buurt in dit opzicht slecht te boek. Wanneer 't gebeurde dat de fatsoenlijke buurvrouwen theevisite hielden en tante de Groot geïnviteerd was, dan kondt ge er zeker van zijn, dat er minstens een vijfentwintig tal personen de revue passeerden. Er zou weer theevisite zijn en wel bij vrouw Lambrechts. Tante de Groot was ook genoodigd en ditmaal ging zij met veel pleizier heen, want om de waarheid te zeggen, hoopte zij er den nieuwen buurman aan te treffen, die kamers bij Lambrechts had gehuurd. Kijk, dat is nu eens een flink persoon," dacht tante de Groot; met dien man zou ik nog een ge lukkigen ouden dag kunnen hebben. Men kan 't zoo aan alles zien en bemerken, dat hij goed voor een vrouw moet zijn." Gaarne zou ze iets meer van den nieuwen buur. laatsten in eene boerderij aan den Zijpendaal schen weg onder dak werden gebracht, om daar tot bedaren gekomen. Eene harer had ver schillende wonden aan het hoofd, hals en han den en was geheel met bloed bevlekt. De Daily News" deelt mede, dat Z. K H. de Prins vau Oranje, die zich nog te Pa rijs ophoudt, Zondag avond door een lichte ongesteldheid is aangetast. De Prins bevond zich op een partij in het kasteel Brevannes. toen hij plotseling te half twee ure ,eveu voordat de cotillon zou worden gedanst, ongesteld werd en verplicht was naar Parijs terug te keeren met den extratrein, die voor de gasten gereed stond. Buitenland. De heer Vermorgen, geboren te St. Ni- colaas op 4 Januari 1773, is aldaar op 22 Sept., in den ouderdom van 102 jaren, S maanden en 18 dagen, na korte ziekte, over- ledeu. De //Union Nationale" deelt de zon derlinge uitwerking mee, die een bliksemstraal gehad heeft; 1600 schapen met twee herders, die op de bergen weidden, werden op eens ter aarde geworpen, 595 schapen waren dadelijk dood, de andere kwamen langzamerhand weer bij. De eene herder geraakte buiten kennii en bleef dat tot den volgenden dag, de tweede is slechts aan de hand getroffendie zwart en gezwollen is. Te Angers bevond zich 's avonds laat een dienstmeisje op de brug du Centre. Drie personen vonden haar daar. Zij namen haar mee, mishandelden haar en, daar zij een ketel uiet koolteer zagen, kwameu zij op 't idee h: gebeele lichaam van 't hoofd tot de voeten met een dikke laag teer te besmeren. Den vol genden ochtend vonden de voorbijgangers haar aldus op straat liggen, De drie dierlijke lieden, die het meisje dronken ontmoet of gemaakt hebben, voor zij het slachtoffer hunner ruwheid werd, zijn niet ontdekt. Te HapsaI, een kleine stad in Esthland, waren den burgemeester, in wieu alle adtnini- strative, rechterlijke en uitvoerende macht ver- eenigd is, gemeentegelden ontstolen, en daar het verhoor van een aantal lieden, die op vermoeden in hechtenis genomen waren, tot geen bevredigende uitkomst leidde, kwam de rechter van HapsaI op de gedachte tot een reeds ietwat verouderd middel, de pijnbank, zijn toevlucht te nemen. Hij liet zijn slachtoffers 's nachts in het raadhuis brengen, daar geeselen en, naar men zegt, ook nog op andere wijze pijnigen, tot het geschreenw der beschuldigden de buurt in opstand bracht en ten slotte de gouverneur der provincie tusschen beide kwam, die den stadstiran dadelijk achter slot zette. man hebben geweten, maar bij wie zou ze inlich tingen bekomen? Bij vrouw Lambrechts? Neen, dat kon niet gaan. Wat zou de buurt, wat zouden de menschen er wel van zeggen, als zij... o,foei, ze mocht er niet aan denken. Een praatje met de buren, die den halven dag aan de deur plachten te staan Dat ging nog minder. Immers, tante de Groot hield er niet van, en dit was eene werkelijke deugd in haar, met de vrouwen aan de deur te kletsen en te konkelen. »Eene goede vrouw en moeder behoort niet op straat, maar in huis te zijn. Altijd is er werk. Die eeuwig-klet sende wijven verbabbelen de tijd en middelerwijl loopen de kinderen met gescheurde kleeren en stukkende kousen, en als de man van 't werk komt vindt hij een onordelijk huis en.... van verveling zoekt hij den kroeg op." Als tante de Groot over vrouw «Babbelgraag" aan den gang kwam, dan kon ze zich boosmaken en dat was nadeolig voer 't goede mensch. Nergens was dus uitkomst te wachten, of uit zicht dat hare nieuwsgierigheid kon bevredigd wor den. Daar wordt ze gevraagd op de theeO, on- •erwacht geluk De beste plunje werd ditmaal voor den dag ge haald en aangetrokken, de gouden en juwoelen ver- selen moesten 't effect verhoogen. Reeds een uur voor 't tijd was om te gaan, zat tante de Groot al klaar. Wel honderdmaal gluurde ze naar den overkant, om te zien, of de «nieuwe buurman"' ook Op IJslaud's bergen leeft een vogel, dii alle eigenschappen bezit om voor de duiven- post gebruikt te worden. Hij is mak en zeer verstandig, vliegt met eeu snelheid van 150 mijl in 't uur en is in staat zijn huis terug te vinden over zee en land, uit elk deel der bewoonde wereld. Een paar dezer vogels brach ten eenige depêches van Parijs naar een een zame plaats in een woest en rotsachtig oord in Kent, ongeveer 10 mijlen van Londeu, in den tijd van IJ- uur. Indien de proeven die men thans neemt om hen aan te fokken en af te richten, slagen, mag men volgens de "Live Stock Journal" hopen, weldra een Oce- aanpost tusschen Amerika en Europa opgericht te zien. De geheele afstand kan afgelegd wor den tusschen zonsopgang in 't eene halfrond en zonsondergang in 't andere. Zekere Jpan Bourgon, 38 jaar oud werk man en wonende nabij het station van Orleans te Parijs heeft een moord gepleegd op Leseu- ue, wijnhandelaar en koffiehuishouder aldaar. Maandag avond kwam hij in beschonken toe stand te huis, doch vóór naar bed le gaan wil de hij bij Lesenne nog iets gaan gebruiken. Deze weigerde hem iets te geven, waarom Bourgou de ruiten begon in te slaan. Leseu ne ging hierop naar builen om hem dat te beletten, doch nauwelijks buiten de deur zijn de, stiet Bourgon hem een mes in den buik. Lesenne viel onmiddelijk neer en men vreest dat hij er niet van zal opkomen. De dader is onmiddelijk gevat. Margaretha Stacey is te Kingston we gens dronkenschap veroordeeld. Zij had, door haar man verlaten, jaren lang van de publieke weldadigheid geleefd, tot zij bericht kreeg dat haar man dood was en haar f 360,00(1 had nagelaten. In baar vreugde over dat nieuws, had ze eens ferm gedronkeu en was, in haar beschonken toestand, in een moddersloot terecht gekomen, waaruit een politieagent haar op- vischte. Het hart van een mensch is een wonder volle pomp de zuigers ontsluiten zeventig- of tachtigmaal elke minuut. Als er alcohol (sterke dranken) gebruikt wordt, werkt de pomp veel sneller en deze onnatuurlijke spoed doet de organen verslijten en heeft een spoedigen dood ten gevolge. De kleinste uitgave van den bijbel is thans door de drukkerij der universiteit van Oxford bezorgd. Hij is op mailpapier gedrukt en weegt met zijn marokijnen baud niet meer dan 125 gram. Ondanks het kleine formaat, is hij zeer goed leesbaar. Te Tours zijn 6 menschen vergiftigd door het eten van mosselen. Eeu persoon stierf aan de gevolgen. Een neger, die tot het etende gezelschap had behoord, verorberde de mosselen uitging en evenveel malen wipte ze clan weer i den spiegel, om zich te overtuigen, dat alles goed zat en ze er toch niet onbehagelijk uitzag en zich zelve te verzekeren, dat ze best de vergelijking met nog veel jongeren van haar geslacht, kon doorstaan. Dat ze wat scheel zag, 't was leugen en laster, af gunst en jaloesie van de menschen. Zij immers had er zelve nooit iets van gemerkt. Eindelijk sloeg de klok 't Was drie uur. Vlug, als was ze pas twintig jaar, wipte tante de Groot de deur uit en schelde bij vrouw Lambrechts aan. «Kom toch binnen, buurvrouw!" »Neen, dat weet ge wel dat ik niet doe." »Wel, we zijn buren en ik houd «Neem me niet kwalijk, lieve juffrouw, maar ik hond niet van die lompheid, 't Is een bepaald ken merk van ongemanierdheid en slechte opvoeding, zoo maar bij iemand in huis te loopen." «Ik zeg toch maar," zei vrouw Lambrechts, «lands wijs, lands eeren wij zijn 't hier zoo gewoon. »En ik zeg." zei tante de Groot, met een bij zonderen klemtoon op 't woordje ik. «roei verkeerde ;ewoonten, al zijn ze zoo oud als de weg naar feulen, met wortel en tak uit en houd de goede in eere." »Ik geloof waarlijk dat ik de eerste ben. Nu, ik moet u zeggen, dat ik gaarne op tijd kom. Som mige vrouwen hebben altijd tijd genoeg en per slot van rekening komen ze ecuwig tijd te kort. Maar ik vergat nog tevragen naar uwen welstand »0, dank ur" zei vrouw Lambrechts, die van zonder eenigen nadeeligen invloed voor zijn ge stel. De heer M., te Parijs, had sedert eenige dagen bemerkt, dat zijne vrouw in een intieme betrekking stond tot een bekend opera-zanger. Gepasseerden "Vrijdag trad de heer M. plot seling in de kamer zijner vrouw en zei haar «Mevrouw, ik weet alles." De vrouw viel hem nu te voet eu smeekte hem haar te ver geven, daar zij zelve reeds berouw had eu al leen door vrees weerhouden was, hem alles te bekennen. De heer M. zag zijne vrouw eeu oogenblik aan en een lleschje uit den zak ha lende, zette hij dit voor de mond en ledigde den inhoud, waarop hij onmiddelijk dood ne- derviel. Op het etiket stond «Pruisisch zuur." Onmiddelijk werd oin een doctor gezonden, doch dit duurde meer dan eeu half uur. In middels lag de vrouw geknield voor het lijk van haren man, trok zich de haren uit het hoofd en smolt weg in haar tranen. Eensklaps nam zij een besluit, liep naar de schrijftafel van haar man en nam van daar een ponjaard. Op het oogenblik dat zij zich den doodelijken stoot wilde toebrengen, ging de gewonde doode overeind zitten. «Houd op, lieve," zeide hij haar, «ik wilde alleen maar weten of uw be rouw oprecht is. Welnu, ik vergeef u." De verzoende echtgenooten vertrokken nog dien zelfden avond naar Italië. W RK A - Wat is het grootste geluk, dat een vrouw op aarde kan verkrijgen 't Geluk van te kunnen zwijgen. Neef. Zie eens oom Ik heb hier een telegram voor mijn koetsier, om mij van "t spoor te komen afhalen inet de kales. Wat dunkt u, zou het duidelijk genoeg zijn Oom. (leest) Mij dunkt van ja, ten minste ik begrijp 't zeer goed. Neef. Nu, als gij 't begrijpt, dau zal die ezel van een koetsier 't ook wel begrijpen. «Onlangs deelden ons de couranten mede, dat zich een man in 't Hemelrijk had opge hangen. En 't bleek later inderdaad waarheid te zijn. 't Hemelrijk is een steeg op de Spui straat te Amsterdam. Dag lief kind zei een grootvader tegen zijne kleindochter, die door de dienstbode op den arm gehouden werd, «dag, liefkind Kom, geef mij een kus." De kus kwam echter te recht op de lippen der dienstbode. «Je zult toch wel zooveel vertrouwen in me hebben, om me tien pop te leenen «O ja vertrouwen heb ik genoeg, maar ik heb geen tien pop." harte hoopte, dat er spoedig andere dames kwamen opdagen, want om de waarheid te zeggen, tag ze geene kans om den bergstroom van redenen, die den mond van tante de Groot ontsnapte, testoppen." »En uw man ging de vraagster voort. »Ook zeer wel." «Wat hoor ik, is hij hoven?"' «Neen dat is een commensaal." s Versta ik goed. houdt ge er commensalen op na «Een slechts. Een Duitsch heer, o, zulk een lief, aardig mensch." Tante de Groot voelde dat ze kleurde. Om zich niet te verraden, bracht ze gauw haar zakdoek aan gezicht en zei: u'tis hier warm." dDunkt u »En hoe beet die heer «Neuman Hij heeft deelgenomen aan den Ame- rikaanschen oorlog. Ik geloof echter dat hij niet onbemiddeld is. Hij heeft veel omgang met Hol landers gehad en spreekt onze taal daardoor vrij •erstaanbaar." Zeker weinig familie Hij is nooit gehuwd geweest, ofschoon liij in 't luwtje van de vijftig is." -Goddank P dacht tante de Groot. iZutfen had veel aantrekkelijks voor hemen daarom besloot hij hier te komen wonen." Op dit oogenblik kwamen nog andere dames binnen, tot niet geringe vreugde van vrouw Lam brechts, zoodat 't gesprek voor 't oogenblik gestaakt werd. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1