Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 13 October. M 1502. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De gestoorde Bruidspartij HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zicli in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. 0.50 0.65 Brieven franco. De prijs der Adtïrtentiïn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 12 October 1875. Naar wij vernemen zal door de onderofficiers- vereeniging "Vaderland en Oranje", op 2 Nov. a. 8. eene tooneelvoorstelling worden gegeten ten voordeele der hulpbehoevende weduwe vau een onderofiicier der marine, die in Indie is overleden. Men schrijft aan de Standaard: Niettegenstaande bij de marine-directiën reeds eeu goed georganiseerde brandweer bestaat, zal deze toch nog verbeterd worden. De directiën Willemsoord en Hcllevoetsluis zullen ook iu het bezit komen van een stoom- brandspuit, gelijk Amsterdam er nu twee heeft. Voorts zullen nog voor alle drie de directiën de bi) de Amsterdamsche brandweer gebruikt wordende extincteurs met waarloo-ladihgen en ook rookmaskers, beide naar het beste, sinds korteu tijd geleden uitgevonden systeem, wor den aangeschaft. Maatregelen als deze, welke de veiligheid verhoogen van het Rijksmateriëel, hetwelk ton nen gouds vertegenwoordigt, verdienen ten volle aller goedkeuring. Dit zeer goede bron vernemen wij om trent den stand der verwikkelingen met Vene zuela het volgende Nadat Vrijdag middag door onzen minister van Buitenlandsche Zaken formeel was afgewe zen de eisch van Venezuela om schadevergoe ding wegens beweerde inmenging van inwoners vau Cura^ao, in de aangelegenheden van de Re publiek, is Zaterdag morgen te 11 uren door den secretaris van het gezantschap van Vene zuela de nota overhandigd, waarbij zijn Gou vernement verklaart, alle diplomatieke betrek kingen met Nederland af te breken. Dadelijk daarna zijn de gezant en zijn se cretaris dan ook uit de residentie vertrokken. Tot directeur der burger avondschool te Alkmaar in de plaats van den heer A. van Uven, naar Gouda vertrokken, is benoemd de heer W. Verbeet, leeraar aan die inrichting. In het Ulr. Dbl. leest men: De minister van oorlog heeft den opper wachtmeester van het alhier garnizoen houden de detachement veldartillerie, J. Jansen, tot fortwachter te Helder benoemd. Op 27 Oct. e. k. en zoo noodig den volgenden dag worden door de maatschappij in veiling gebracht (in de groote zaal der Socië teit de Vereeniging in de Lange Begijn en straat te Haarlem) ongeveer 400 hectaren puike klei gronden, geheel verkaveld, in cultuur gebracht en bezaaid met koolzaad; veilingavoorwaarden zijn tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar aan de kautoren der maatschappij te Amst. en te Velzen, alsmede bij de notarissen C. J. G de Booij te Haarlem en C. Houduis te Zaan dam. - In de Hoomscke Courant komt een in gezonden stuk voor, waarin het wenschelijke wordt betoogd van de oprichting van een pen- sioen- en weduwen fonds voor werklieden. Schrijver zag gaarne, dat daartoe de werk lieden uit verscheidene gemeenten in deze pro vincie zich vereenigden. //Doe ik daartoe geen bepaald voorstel zegt hij toch zou ik gaarne zien, dat de denkbeelden, welke ik ter neder schreef, zoowel bij werklieden ais bij de overige bewoners van dit gedeelte onzer provincie, bekend werden niet alleen, doch ook tot uiting van gedachten zoowel van belanghebbenden als van belang stellenden en deskundigen aanleiding gaven, ten einde daar uit, zoo mogelijk, eene samen komst en kon het zijn de oprichting van eene vereeniging te doen voortvloeien, tprwijl ik mij voorbehoud, bij eenigen bijval, mijne gedachten tot een mogelijke oprichting van zulk een fonds uiteen te zetten". Voor belangstellenden ligt bedoelde ïloorn- sche Courant ter inzage aan het bureau van dit blad. - Naar wij vernemen is in de vorige week te Rotterdam door zekere v. V., een ontslagen veroordeelde die uit medelijden eu hoop op ze delijke verbetering door den heer L. aan de Scliie was iu dienst genomen, een belangrijke diefstal vau effecten (men spreekt vau ƒ100,000) en gouden voorwerpen gepleegd. Deze laatsten moeten door bemiddeling van zekere Q. reeds in de bank van leening beleend zijn bij wieu ook het pakket met effecten is in beslaggenomen. Naar men verneemt, hebben de heeren jbr.A. Klerck, secretaris generaal bij het de partement van marine en de heer Schümacher, hoofd-commies bij dat ministerie, tegen 1 Jau. a.s. hun eervol ontslag uit die betrekking ver zocht, de eerste wegens gezondheidsredenen en laatstgenoemde wegeus hoogen leeftijd. Reeds meermalen is er gewezen op het voordeel, dat de beplanting van de openbare en particuliere wegen met vruchtboomen zou kunnen afwerpen. Toch wordt nog op slechts enkele punten in ons Vaderland het goede voorbeeld van andere rijken in dit opzicht ge volgd. Dit is te opmerkelijker, omdat de ooft- teelt bij de wegen, vooral in de beide laatste jaren, elders zulke gunstige resultaten heeft afgeworpen. Zoo lezen wij in het tijdschrift voor wijn-, ooft- eu tuinbouw no 9, dat als bijblad van het "Landw. Zeitschrift", voor El- zas-Lotharingen, in het licht komt, een bericht dienaangaande betrekkelijk de gemeenten 01- wisheim, Westhofen en Cosweiler, in den Be- FEUILLETON. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verhaal. 12. EEN ONVERWACHT OPONTHOUD. Wij gelukkige kinderen der negentiende eeuw, wij kunnen ons maar slecht voorstellen, aan hocvele bezwaren en moeielijkhcden 't reizen in do vorige eeuw onderhevig was. Spoorwegen vond men zoo min in andere landen als in Nederland zelfs was er nog van stoombooten gecne spraak, 't Reizen geschiedde per postkoets of trekschuit. Die van den Helder, in dien tijd, naar Amsterdam had moeten reizen, zou een af scheid genomen hebben, zoo hartelijk en teeder alsof hij een reis naar Oost-Indie moest doen. Voorraad van broodjes en andere teerkost werd zorgvuldig in de redicule of den reistasch gepakt en de vermetele reiziger, die 't waagstuk ondernam, om zijne woonplaats voor eene wijl tc verlate», werd met bewondering aangegaapt. Welke eene omkeering heeft er sedert de uitvin dingen van Fulton en Stephenson plaats gegrepen Of alles er wol op verbeterd is, zou ik met recht kunnen betwijfelen. Of ik dan spoorwegen en stoombooten zou weg- wenscben Dwaze vraagZe zijn onmisbaar Haar met de toepassing van den stoom op onze vervoermiddelen, schijnen de mensclien ook van een stoomgecst vervuld tc zijn. 't «Haast u langzaam" wordt zoo dikwerf voorbijgezien. Kijk me daar dien elf- twaalfjarigen lummel eens, hij heeft zoowaar eene sigaar in 't hoofd I Ja, stellig, 't is waar! En toch, hij kan nog niet eens goed den neus droog houden. Hij wandelt en redeneert met de groote mannen, en vergeet dat hij kind is. Ziet ge, tegen dien vooruitgang, die van't kind een marionet maakt, die den jongen de inbeelding bezorgt, dat hij al een man is, terwijl hij inderdaad 'nog te klein is voor tafellaken, al wordt hij ook •niet meer onder de servetten meegeteld, tegen dien vooruitgang verklaar ik mij. Keeren wij echter tot ons verhaal terug. Frc- deriks zag er niet zoo zeer tegen op, naar Zutfen te reizen. Hij was 'theen- en weertrekken gewoon. De ongemakken vau eene reis telde hij weinig. Met zorgvuldigheid pakte hij zijn valies, voor/ng dio, de oude lui waren zuinig en weinig verwend, van brood en vleesch en nam plaats'pp 'tpostrij- tuig, na te voren eeu hartelijk afscluiïH 'Van Offer- haus genomen en hem aanbevolen tc hebben, om toch te trachten den kwartiermeester op 't spoor te komen neden Elzas, over den kersenoogst. 600 ker- senboomen in Olwisheitn brachten in dit jaar 450 tolcentenaars of 22,500 kilo op. De tol- centenaar, 50 kilo, werd verkocht voor f 7 20; zoodat de geheele opbrengst f 3240. beliep. Twee der grootste, naast elkander staande boo- men, leverden aan kersen niet minder dan f63. op. In menige gemeente zou eene der gelijke bate voor de gemeentekas het tekort in de inkomsten kunnen dekken, dat andera niet zonder moeite en opoffering bij wijze van hoofde- lijken omslag moet gevonden worden. Wie geeft in deze eens het goede voorbeeld? - Men schrijft van Meppel 7 Oct. Tn geen jaren was er 2Óoveel hoter aangevoerd als he den op den van ouds alom geréiiomeerden Boter- Donderdag als bedragend ruim 100,000 kilo, eene waarde vertegenwoordigende van ruim 1{- ton gouds. Niet alleen het nieuwe marktplein (dat nog te klein is) ,maar ook de hoofdstra ten stonden vol wagens, met dit artikel bela den; terwijl de vele kooplieden ook uit den vreemde, den prijs sedert 14 dagen aanmerke lijk deden stijgen, bedragende per v. puik soort eclit belegen boter f 63 f 65; 2e f 60 st 62; 3e f 56 ïif 59. Op de veemarkt waren aanvoeren eu prij zen als volgt: 67 vette vark. 52 h 54 ct. p. kilo 16 magere f 30 li 60 80 biggen f 12 27; 43 fr. sch. fll a 22; 242 dr. dito 9 a 10. De handel was willig, Men schrijft uit Grave, dd. 8 dezer, over een afschuwelijken dubbelen kindermoord Toen gisteren de brigadier der maréchaussée P. J. Lelschop, vernomen had, dat in een hakhosch te Velp het lijkje gevonden was van een der vermiste kinderen uit het dorp Reek begaf hij zich onmiddelijk naar de plaats des onheils. Onderwijl was niet ver van daar 't lijkje van 't tweede kind gevonden, liggende in een greppel, waarin ongeveer 2 decimeters water stond. De inwoners van het dorp Reek en Yelp en de bewoners van de omliggende hoeven, waren op het gerucht van den moord op de plaats samengestroomd. De brigadier maakten uit eenige geruchten op, dat 't een verdacht teeken was, dat een meisje, niet ver van daar woonachtig, niet op de plaats van 't onheil tegenwoordig was. Dit meisje stond zeer ougunstig bekend. Op dit gerucht afgaande, gaf de brigadier onmiddelijk last aan een veld wachter en een maréchaussée, haar op te sporen en haar desnoods met geweld op 't terrein van den moord te brengen. Bij haar aankomst werd zij onmiddelijk bij de lijkjes gebracht, en hoe wel haar gelaat kalm bleef, gaf toch eeuige aarzeling in haar houding den brigadier aan leiding, haar te visiteeren. Hij vond in haar bezit een knipmes, bevlekt met bloed en een zakdoek, evenzeer met bloed bemorst. De oor zaak daarvan wist ze niet op te geven. Zij Gaarne beloofde Offerhaus dit. wijl hij ook niets liever wenschte, dan den schuldige aan 't gerecht over te leveren. Welgemoed ondernam Fredcriks derhalve de reis. 't Scheen hem een aangename plicht, Harend Valk zelf op te zoeken en hem te zeggen «Daar man, hier hebt ge door mijne zorg de helft der erfenis, die u door een slechtaard was ontstolen. Uit genegenheid voor uwen broeder, zal ik niet rusten voor 'tmij gelukt is, den hoofddader te vinden." De reis ging aanvankelijk zeer voor spoedig. Hij de verschillende halten werd van paar den verwisseld en den reizigers gelegenheid gegeven, zich te verfrisschen. Hannover, Minden en Osnahruck waren reeds achter den rug. Do reizigers stapten te Rheine uit den postwagen en moesten aldaar een half uur vertoeven. «Men zou waarlijk koud worden inden postwagen," zei de invalide, terwijl hij op de pleisterplaats de herberg binnenstapte. «Kastelein geef mij een goed kop koffie, doch doe er een glas rum in, dat ver warmt de maag on 't bloed." De andere reizigers waren mede uitgestapt. Van dit gunstig oogenblik maakten twee ondeugende knapen gebruik om eens een grapje te hebben. «Laat ons de luns voor't wiel wegnemen," sprak de oudste, dan kunnen we eens zien, hoe de wagen kantelt en omtuimelt." bleef echter alle schuld hardnekkig ontkennen. Zij had zelfs den moed, op last van den briga dier het lijkje vau het jongste kind 53 passen ver te dragen. Zij werd daarop naar Grave vervoerd, waar zij lachende, onder een grooten toeloop van volk, haar intrede maakte. Toen 't kind der wildernis echter tusschen de muren der gevangenis was opgesloten, kwam 't spoe dig tot bekentenis. Het meisje, Marie van der Liuden gebeeten, is 15 jaar oud. Zij is klein van gestalte met een tanig gelaat, dat reeds hevige hartstochten aanduidt door de scherpte der lijnen. Zij heeft woeste, flonkerende oogen. Zij bekende, dat zij, bezig zijnde eikels te rapen, de kinderen in een laanstraat, zegt men hier, had gezien. Dat zij daarop, omdat de kinderen haar wel eens hadden uitgescholden, het plan opvatte, dezen te vermoorden. Zij had beiden naar een afgelegen boschje gelokt het oudste kind aangevat eu met haar mes een steek in den hals toegebracht. Dit had zich alstoen verweerd, waarop 't door haar op den grond werd gewor pen en de oogen uit het hoofd werden gesne den. Een paar sneden over den hals voltooiden 't feit. Volgens haar verklaring, had zij er heel veel "spul" meê gehad. Daarop heeft zij 't jongste kind immoreele gewelddadigheden aan gedaan en 't vervolgens in een greppel met 't hoofd in 't water gehouden en gesmoord. Als- toen is zij teruggegaan naar het lijk van het eerst vermoorde kind eu heeft dit een porte- monnaie afgenomen, waarin acht centen. De portemonnaie heeft zij weggeworpen en de centen begraven onder een graszode bij haar woning. Hoewel er geruchten liepen dat zij idioot is, schijnt dit niet 't geval te zijn. Zij is een af wijking van de natuur, zoowel physisch als psychisch een monster. Opgevoed in eeu buurt vau de gemeente Reek, die te recht //de wildernis" heet, heeft zij misschien nooit 't goede vau 't kwade leeren ouderscheiden. Zij kan lezen nog schrijven en was reeds gedurende langen tijd om haar kwaadaardig karakter door iedereen iu het dorp gevreesd. De publieke opinie schrijft ook aan haar de branden toe, die in den laatsten tijd in de gemeenten Reek en Velp hebben gewoed. De officier van justitie en de rechtercom missaris uit 's Hertogenbosch, hebben Zaterdag in loco eeu onderzoek gedaan en de moorde nares verhoord. Het krachtig optreden en met doorzicht handelen vau den brigadier der ma réchaussée, wordt door iedereen geroemd. Buitenland. Het aantal bedelaars te Parijs bedraagt 65.250, waaronder 14,500 mannen, 25,480 vrouwen, 12,210 jongens en 13,060 meisjes. Zij zijn in verschillende kategoriën verdeeld, als kleinhandelaars, straatmuziekanten, ware of geveinsde gebrekkigen enz., enz. «Dat moet een vermakelijk gezicht zijn, naar 't me voorkomt," zei de ander. De luns werd alzoo uit de as genomen, zonder dat voorman of reizigers 't minste vermoeden had den, aan welk ontzettend gevaar ze blootgesteld werden. Verwarmd en goedsmoeds namen de reizigers, die te Rheine nog 't einddoel der reis niet bereikt hadden, weder plaats in den postwagen. In *t begin liep 't rijtuig goed, maar pas was nien de poort uit, of 't achterwiel valt van den wagen, 't logge rijtuig kantelt om en de moeste passagiers bekwa men in meerdere of mindere mate letsel. De invalide was er wel 't slechtst aan toe. want hij had. daar hij aan de tegenovergestelde zijde zat van den kant, waar 'twiel weggleed, zich de handen en 't aangezicht aan 't glazen portier erg gewond. Hij vond het raadzaam, om op 't naaste dorp te vertoeven en zicli te laten verbinden. Men bracht Fredcriks derhalve in de dorpsherberg en na 'tongeval verholpen te hebben en van den schrik hersteld te zijn. vertrok de postillon weer, niet weinig boos zijnde op den kwaadwillige, die hem dezen trek gespeeld had ja, 't scheen dat hij zijne wraaklust op de paarden wilde koelen want de arme, magere knollen voelden telkens de harde striemen van den langen zweep op hunne ruggen neerkomen. Ongelukkigerwijze had men in dien goeden ouden tijd geeno vereenigingen tot bescher- De Fransche tolbeambten hebben eene zending harmonica's vernield, omdat bij onder zoek van den inhoud der kisten bleek, dat de harmonica's ingepakt waren in oude exemplaren van de Gartenlaube, waarin afbeeldingen uit den Fransch-Duitschen oorlog. Lord Shaftesbury, de warme filantroop, heeft aan de "Times" een schrijven gericht, waarin hij op grond van eigen waarnening en bevinding, de waarheid staaft van de schilderij, onlangs door den inspecteur Baker van den beestachtigen maatschappelijken toestand in de fabriekstreken in het noorden van Engeland opgehangen. De heer Bakker deelde in z;jn rapport een schier ongeloofelijk geval mede. Een jonge vrouw kwam op haar werk, en zag er bijzonder betrokken uit. //Wat scheelt er aan?" vroeg haar de opzichter, die meende dat zij den vorigen avond te veel gedronken had. 't Kwam er toen uit, dat zij dienzelfdeu nacht een kind ter wereld gebracht had. Lord Shaftesbury verzekert, dat dergelijke gevallen niet ongeloofelijk, ja, niet eeDS zeldzaam zijn. De vrouw, zwanger, of moeder reeds, kan geen dag verzuimen, wil zij geen honger lijden, terwijl haar dronken man zijn hoog loon in de kroeg verbrast of aan lekkere brokken voor zijn honden zoek maakt. Om in dien toestand ver andering te brengen, wil lord Shaftesbury on verwijld législatieve maatregelen genomen zien. //'t Vooruitzicht", zegt hij, is vreeselijk. Zoo sterk is Engeland niet, dat 't deze verdierlij- king op groote schaal van zijn zonen en docli- teren zou kunnen lijden." HOE EENE VROUW ZICH ONWEER STAANBAAR KAN MAKEN. Een schoon en, voor het uiterlijke althans, beminnelijk meisje, doch zonder geld, had eenigen indruk op haren trouwlustigen buur man gemaakt. Haar gemis aan tijdelijke mid delen hield nogtans den stillen aanbidder op een' eerbiedigen afstand Op zekeren dag stond de achoone aan het venster, en bewaakte een' hoop eikenhout, met welks wegruiming hare dienstmaagd belast wa3 Een voorbijgaande bedelaar, die de stille bewaakster niet bemerkte, nam een blokje, en stak het in der. zak. Ter stond vloog de schoone in de grootste woede op straat, ontrukte den bedelaar het gestolene, en wierp het hem naar het hoofd, zoodat de man bewusteloos ter aarde zonk. Deze wreede daad had éen getuige: den buurman namelijk, die door dit tooneel met den bedelaar geheel betooverd werdzijne bedenkingen waren verdwenenhij bracht zijner beminde een be zoek, en zeide in geestverrukking tot haar »Gij moet mijne vrouw worden NB. Letterlijk waar! ming van dieren, anders zou onze vertoornde pos tillon 't zeer zeker wel gelaten hebben zijne paarden zoo te mishandelen. De reizigers in den postwagen hadden ruimschoots gelegenheid om te klagen over de slechtheid der inenschen en telkens hoorde men den uitroep van dezen en genen »In mijn jeugd toen wis 't anders gesteld!" Wel een bewijs, dat de lofredenaars van den ouden tijd wat al te optimistisch zijn. De invalide was intusschc-n in't dorpje N. achter gebleven. Nu was N. eene dier onbeduidende plaats jes, die nauwelijks hij den landgenoot bekend zijn en alleen in de geographische woordenboeken staan opgeteekend, om die zoo volledig mogelijk te doen zijn. Bij gebrek aan doctor of heelmeester, liad de dorpsschoolmeester, die de functiën van docter, barbier, klokluider, doodgraver, groefbidder, aan spreker, enz. enz. bij zijn ambt waarnam, zoo goed als do zeventigjarigen stumpert 't kon. den invalide verbonden. De goede grijsaard scheen veel op te hebben met den invalide en hield niet op, voor deze er in toestemde, dat hij gedurende den nacht van zijne welgemeende gastvrijheid gebruik zou maken. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1