Nienws- en Advertentieblad. 1875. Zaterdag 16 October. QDARA irr A I N E. JX§. Vijftiende Jaargang. Uitgever S. UILTJES. Zitting Gemeenteraad, Gemeenteraad van Texel. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIES HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRTJDAG-NAM1DDAG Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post nu» Men abonneert- zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. /0.50 0.65 De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Ofïiciëele Gedeelte. Bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meento HELDER, maken bij deze bekend, dat, even als vroeger, van den 16n dezer tot en met den 15 April 1876, de Quarantaine zal gehouden worden achter in het Nieuwediep hij het Nieuwewerk, en dat alle vroegere bepalingen, opzichtelijk het stoppen of ankeren en in quarantaine liggen in den mond van de haven, van vollo kracht blijven zullende de schepen aldaar de eerste visitatie moeten onder gaan, na welke visitatie de visiteur der quarantaine, indien daartegen geene bedenkingen bestaan, vrijheid verleent om naar het Nieuwewerk te verhalen of te zeilen doch ingeval er onverhoopt ziekte of be smetting aanwezig of te vermoeden is, zoodanige schepen zal gelasten, om in don mond der haven aan den Steenendam te moeren, alwaar zij tot nadere ordei's van Hoogerhand steeds zullen bewaakt worden. Het zal echter aan schepen, welke slechts aan visitatie zonder quarantaine onderworpen zijn, vrij staan, om de visitatie op de recde af te wachten, indien liet met hun belang in strijd is om in het Nieuwediep te komen. Ieder wordt ernstig gewaarschuwd, om zich zonder schriftelijke vergunning van den heer Directeur en Kommandant der Marine, aan boord van quarantaine schepen te begeventen einde zich te vrijwaren voor de toepassing der zware straffen welke op dc overtreding zijn vastgesteld. Helderden 15 October 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Officiëel Gedeelte. OP DINSDAG 12 OCTOBER 1875. Voorzitter de heer mr. K. J.j C. Stakman Bossc, burgemeester. Secretaris de lieer L. Verhey. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Janzen. De notulen der vorige vergadering worden ge- lozen en goedgekeurd. 1.) Voordracht van hulpondencijzeressen. Mej. I. M. P. Waleson te Bergen en mej. J. C. Bellaard Lormier te Assen worden met algemeenc stemmen benoemd. 2.) Voordracht van een lid der Plaatselijke-School- commissie. Dubbeltal dc hoeren II. L. Oudenhoven en J.T. Tinkelenberg. Bij de eerste stemming staakten de stemmen. Bij de tweede vrije stemming werd de lieer Tinkelenberg benoemd met 9 tegen 7 stemmen. 3.) Wijziging Politie-verordcning op de iregen. Na mededeeling van eene bedenking van Gede puteerde Staten op het in de vorige vergadering genomen besluit, wordt een nieuw concept-besluit voorgelezen en daarna met algemeenc stemmen goedgekeurd. 4.) Eindverslag onderzoek begrooting 1876. Door don Voorzitter wordt aan den lieer Boom het woord gegeven, die als algemeen rapporteur mededeelt, dat aan het onderzoek der begrooting met uitzondering van den lieer Maalstecd door al de leden is deelgenomen; dat tot rappor teurs der afdeelingen zijn benoemd de heeren Van Veen, Jelgersmaén Boom, diezichin commissie hebben gesteld met heeren Burgemeester en Wethouders en van gedachte hebben gewisseld; dat in al de afdeelingen do begroeting met zorg is behandeld, hetwelk tot niet te noemen aanmerkingen aanlei ding hoeft gegeven; dat ter sprake is gebracht en door meerdere leden is gedeeld het denkbeeld om meerdere publiciteit te geven aan de aanslagen in de hoofdelijken omslag. B en W. hadden, met het oog op de kosten, bezwaren daartegen, waarna de commissie hot niet noodig achtto er een voorstel van te makendat voorgesteld is art. 6 van Hoofd stuk I jaarwedden en toelagen voor ambtenaren, enz. met f200 te verhoogendat het wenschc- lijke is besproken om art. 1 van Hoofdstuk IV met f1000te verhoogen tot aanstelling van meerder hulppersoneel in de scholen 6 en 7; dat de post f 9000, als gedeeltelijke kosten van de vernieuwing eener brug over het Held. kanaal, tot langdurige bespreking leiding heeft gegeven; dat een lid eene meerdere bestrating in de Nieuwstad meer wenschelijk achtte, de commissie stelt voor de post goed te keuren dat een lid in de le afdeeling ter sprake had ge bracht de overname door de gemeente van de brug van den heer Janzen, B. en W. hebben zich daar tegen verklaardde commissie stelde voor daarin te berusten; dat op de noodzakelijkheid is gewezen om de gemeente-lantaarns bij donkere maan tot den dageraad te doen branden. B. en W. deelden dat gevoelen, en zouden voor de uitvoering zorg dragendat ten opzichte van het verzoek om eene vaste subsidie te vcrleenen aan het muziekkorps der dd. schutterij liet mcerendeel der leden daartoe niet genegen was: de commissie steltvoor liet ver zoek af te wijzen, met vergunning echter om telken ja re een verzoek in to dienen om eene jaarlijksche subsidie en dat ten slotte de commissie voorstelt, de gemeente-begrooting met de daarin gemaakte wijzigingen goed te keuren. Door hetzelfde lid wordt rapport uitgebracht, aangaande de begrooting van liet Burgerlijk Arm bestuur, het Algemeen-Weeshuis en de dd. Schut terij, waaruit blijkt, dat alleen bedenkingen zijn gemaakt tegen een enkele post der begrooting Schutterij en wel betreffende de toelage aan de vier hoornblazers waarvoor is uitgetrokken dn som ƒ203stelt voor. die post op 160te brengen en behoudens deze wijziging ook die be grootingen vast te stellen. De Voorzitter bedankt den lieer Boom voor het uitgebrachte rapport cn verzoekt den secretaris de begrooting aan de vergadering voor te lezen. Door den heer van der Meulen wordt nog in bet midden gebracht, dat het wenschelijk ware dat de voornaamste der nieuw aangelegde straten be straat werden. Indien de geineente-fmantien het niet toelaten, zou spreker niet ongenegen zijn om zijn stem te geven tot het sluiten van een geld- leening voor dat doel. De Voorzitter verzoekt, don lieer van der Meulen om, ingeval hij daarvan een voorstel wil maken, dat schriftelijk te doen in een volgende vergadering. De heer van der Meulen neemt daarin genoegen. Na lezing wordt de begrootingen, na goedkeu ring van dc voorgestelde wijzigingen, in stemming gebracht en met algemeenc stemmen besloten tot de vaststelling als volgt: Voor de gemeente tot een bedrag van ƒ17 641 33* het Burg. Armb. 9 850 b b Alg. Wecsh. bb 15 64544* b de dd. Schutt. b b b b 1 750 5). Concept besluit belastingen. Worden gelezen on goedgekeurd. 0). Jlededeeting van ingekomen stukken, u. Aanbieding tot het overschrijven on aanschaffen van nieuwe registers van het kadaster. Daartoe wordt, besloten. b. Brief van een comité te Schagen, met verzoek, tot het vcrleenen van adhacsie aan een ingediend adres aan de 2e Kamer, ter verkrijging van een spoorweglijn EnkhuizenSchagcn. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Brief van den schoolopziener, waarin verzocht wordt, wegens ziekelijke omstandigheden van den hoofdonderwijzer te Huisduinen hem eervol ontslag Le vcrleenen tegen 16 November a. s- en verzoekt me- dedeeling to willen doen van dc voorwaarden, waar op tegen 29 dezer eene oproeping van sollicitanten zou kunnen plaats hebban. De Voorzitter stelt voor aan punt éen te voldoen, en voor punt twee B. en W. te machtigen tot de voorziening in de te ontstane vacature, op dezelfde conditiën: jaarwedde 750 en vrije woning. Daar aan wordt voldaan. Opdcalgemccne rondvraag doet de heer Braaksma een verzoek, tot mcdedeeling van de voorwaarden, waarop de heeren Goedkoop vergunning is verleend tot het daarstellen van een bergplaats nabij de lig plaats der stoomboot van die heeren De Voorzitter antwoordt, dat door B. en W. daar toe do vergunning is verleend tot wederopzegging. Daarna wordt de vergadering gesloten. De totalen der verschillende hoofdstukken van do gemeente-begrooting, zijn thans vastgesteld als volgt: INKOMSTEN I. Ontvangsten wegens vroegere diensten16 -485.37* II. Inkomsten v. gemeente-eigen dommen en bezittingen 562 50 III. Opbrengst van belastingen en heffingenb155 608 46 IV. Ontvangsten van verschillen den aard en toevallige baten 935 V. Buitengewone ontvangsten 50 173 6-41 33» UITGAVEN Kosten van het huishoudelijk bestuur ƒ13100- Kosten van invordering der Plaatselijke Belastingen on te ruggave des wegens b 11 565 - Kosien van onderhoud van ge meente-eigendommen cu des- wegens verschuldigde lasten 21 737 Kosten der openbare veiligheid en van de brandweerb 27 378 - V. Kosten der plaatselijke gezond- heidspolitie120 VI. Kosten voor het onderwijs 40 828- II. IV VII. Kosten van liet Armwezen, mitsgaders subsidien en bijdra gen aan onderscheidene daar mede in verband staande in stellingen 35800 VIII. Renten en aflossingen 4 600 IX. Pensioenen cn wachtgelden 1 831 X. Andere uitgaven, niet onderdo vorige lioofdst. behoorende 660 XI. Buitengewone uitgaven van al lerlei aardb 14 210 XII. Onvoorzieno uitgaven 1 812 33* Totaal 173 641 33* Zitting van Vrijdag 8 October 1S75. Afwezig de heeren P. Langevcld en Jb. Vlaming. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen, en na eene kleine wijziging goedgekeurd. 1. De Voorzitter doet mededeeling van cenige in gekomen stukken, als provinciale bladen en circu laires, welke voor kennisgeving worden aangenomen. 2. De Voorzitter brengt ter tafel dc- door B. en \V. opgemaakte staat van begrooting der inkomsten en uitgaven, dienst 1876. Hij stelt voor, ze gedurende 14 dagen voor een ieder ter visie te leggen op dc secretarie en ver krijgbaar to stellen, terwijl de heeren leden van den Raad worden uitgenoodigd, ze te onderzoeken, cn bepaald daartoe bijeen te komen op Woensdag 13 October a. s., terwijl tevens eeno commissie wordt benoemd, bestaande nit dc heeren Mentz, Reij en Bruijn tot. het uitbrengen van rapport daaromtrent. 3. Wordt ter tafel gebracht de begrooting der inkomsten en Uitgaven dienst IS76, van het Alg. Armbest., alsmede die van het Alg. Weesh., welke stukken mede in handen van hoeren leden van den Raad worden gesteld, ter onderzoeking en uitbren- ging van rapport. 4. Wordt mededeeling gedaan van liet procesver baal van opname der boeken en kas van den ge meente-ontvanger, over het 3e kwartaal dezes jaars. Aangenomen voor kennisgeving. 5. Wordt heiezen eene missive van HH. Gedepu teerde Staten dezer provincie, betreffende eene wij ziging in het bestek der te doeno herstellingen aan den toren te Oosterend, en daardoor veroorzaakte meerdere werkzaamheden cn kosten, die p. m. zullen bedragen f470 HEd. Gr. Aclilb. geven daarbij to kennen, dat er vooralsnog daaromtrent geene goedkeuring kan worden gegeven, tenzij door den Raad werd bepaald, dat deze kosten door de ge meente werden gedragen, aangezien in eene door HEd. Gr. Achtb. overgelegde missive van den heer minister van Marine, bezwaar wordt gemaakt deze kosten door zijn Departement te doen dragen. Na cenige besprekingen wordt besloten, aanlIII. Gedeputeerde Staten te kennen tc geven, dat wan neer Zijn Excellentie de minister van Mariueblijft bezwaar maken tegen die meerdere uitgaven, ze alsdan door de gemeente zullen worden gedragen 6. De Voorzitter brengt ter tafel eene missive van heeren landmeters bij het kadaster, waarbij wordt voorgesteld, de vernieirving der leggers van het kadaster, met het oog op de veelvuldige mu- tatien, die in do oude registers zou moeten plaats hebben tengevolge van de herziening der belast bare opbrengst der grondbelasting op de gebouwde eigendommen, en waarvan de kosten, met inbegrip dor nieuwe leggers, zouden bedragen ruim f300 De Voorzitter zegt dat dit bij het Dag. Best. een punt van overweging heeft uitgemaakt, dat het echter in liet belang der gemeente en van het pu bliek wenschelijk is te achten, dat deze vernieuwing geschiede. Na ecnigc over- en wcêrbesprekingen wordt be sloten, de vernieuwing der leggers voor rekening dezer gemeente, onder zekere bepalingen en nadat nadere inlichtingen zijn verkregen, te doen plaats hebben. 7. De Voorzitter brengt ter tafel het ter vorige vergadering in behandeling gebleven request van 1\ Maas en P. Jsz. Zijni. Hij stelt namens het D. B. voor, aan adressanten de grond der burgwal achter hunne woningen in bezit te geven, onder dezelfde voorwaarden waarop zulks aan J. Slijboom is ge schied, met kennisgeving, dat de zaak, omtrent liet matglas, te plaatsen in de achtergevel van liet lo gement de Lindeboom, later zal worden geregeld. 8. Mode wordt ter tafel gebracht het aangehouden request van J. Raven. De Voorzitter stelt namens het D. B. voor, af wijzend to beschikken, waartoe, na cenige delibe- ratien, wordt besloten. 9. Het in de vorige vergadering aangehouden request van cenige ingezetenen in de Gasthuisstraat, waarbij wordt verzocht nog eene lantaarn te mogen hebben, wordt tor tafel gebracht. De Voorzitter zegt, dat hij met den beer Keijser deze zaak heeft onderzocht en dat door eene ver plaatsing en liet plaatsen van een nieuwe straat lantaarn, de zaak op voldoende wijze zal worden geregeld. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. 40. De Voorzitter bericht dat is ingekomen een request van Simon Smit, te Oude Schild, verzoe kende om, in plaats van de voetbrug over de sloot bij het Genevcrbuurtje, welke in een zeer slechten toestand vekeert, in eene rijbrug mocht worden veranderd. Na eenige discussien wordt besloten, bet verzoek aan te houden en te onderzoeken 11. Wordt ter tafel gebracht een request van het muziekgezelschap «Semper Crcsendo," aan den Burg, verzoekende om eenige finantieele onder steuning uit. de gemeentekas voor hun muziekkorps. De Voorzitter stelt namens het D. B. voor, aan adressanten te kennen te geven, dat de Raad, of schoon waardcerende den ijver en volharding der leden van genoemd gezelschap, nochtans om finan tieele redenen, het verzoek moet wijzen van de hand. Dienovereenkomstig wordt besloten, 12. Wordt gelezen een request van Jan Jsz. Ver- berne, winkelier aan den Burg, te kennen gevende, dat hij zeer veel last heeft van het vuile water, ko mende uit de stallen en behuizingen achter zijne woning verzoekende dat er eon goot mocht worden gemaakt, loopende van af de woning, bewoond door C. Verbaarschot, naar de vischmarkt, tot de goot die langs de Groene Plaats loopt. De Voorzitter stelt voor, aangezien genoemd re quest gisteren is ingekomen, het aan te houden en te onderzooken. Aangenomen voor kennisgeving. 13. Wordt ter tafel gebracht een schrijven van den hoofdonderwijzer C. P. Keijzer, aan de Waal. verzoekende om voor zijne meerdere uren, besteed aan het onderwijs, eene gratific. te mogen erlangen. De Voorzitter stelt namens het D. B. voor, aan den hoofdonderwijzer Keijzer een gratificatie te vcr leenen Na cenige discussien wordt besloten, de zaak tot eene volgende vergadering aan te houden. 14. De Voorzitter brengt ter tafel een 'schrijven van liet raadslid den heer Dros, betreffende de ver ordening op het inzamelen van mestspecien en het houden van mestfaalten, daarbij voorstellende dat in artikel 4 dier verordening worde bijgevoegd, dat na liet ledigen van privaten enz., op «le mestfaalten, ze telkens worden bedekt met aarde, ter voorko ming van schadelijke uitdampingen. Nadat hierover door verschillende leden het woord is gevoerd, wordt door den heer Dros het voorstel ingetrokken, terwijl tevens aan liet D. B. wordt aan bevolen, de verordening met meerder kracht te handhaven. 15. De Voorzitter stelt voor, over te gaan tot het openen der inschrijvingsbiljetten voor do tc leveren steenkolen, ten dienste der onderscheidene scholen en het raadhuishiertoe overgaande, blijkt dat Tennis Koning de minste inschrijver is, en wel de Engclsche tegen f 1 64 en de rulirkolen tegen f 1 32 per 100 kilo. aan wien de levering is gegund. 16. De Voorzitter doet mededeeling van ingekomen stukken eener hulponderwijzers, dingende naar de vacante hulponderwijzersbetrekking, welke stukken aan den beer schoolopziener zullen worden gezonden. De Voorzitter vraagt of iemand nog iets heeft voor tc stellen 17. De heer Klaas Bakker zegt. dat door de ver nieuwing van het riool van den Burgwal, bij Albert de Wijn de waterloop niet behoorlijk is geregeld. De Voorz. zegt, dat hij de zaak zul onderzoeken. 18. De heer Mentz stelt voor, om aan den keur meester Raven, telkens wanneer hij door den Bur gemeester wordt gerequireerd om \ec, dat inge voerd wordt, te keuren, daarvoor door de gemeente geldelijke tegemoetkoming zal erlangen. Na eenige inlichtingen van het D. B. trekt de voorsteller zijn voorstel in. 19. De heer Roeper vraagt en verkrijgt eenige in lichtingen betreffende een lantaarn aan de Waal. 20. De heeren Bruijn cn Zijm dringen aan op meerder licht aan den Hoornen ontvangen van het D. B. toezegging, dat daarin zal worden voorzien. Niets meerder aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter do vergadering, waarna, ter behandeling van eenige zaken, eene beslotene vergadering wordt gehouden. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 15 October 1875. Gisteren is in 't lokaal Tivoli gehouden do aanbesteding van het inrichten en uitbreiden tot bewaarschool van het gebouw op de Visch markt in de Nieuwstad alhier. Er waren in gekomen 12 inschrijvingsb3|êlten. als van de hh.: Gebr. Bomhofl' voor f4305, Gebr. de Jong f 4298, Gebr. Moorman f 4290, W. Hip pens f 11 s4, P. Spruit f4130, J v. d. Wonde f4095, P. Verhey f3912, L. Dijker f8815, Gebr. Klein f3790, Gebr. Korft" f 3776, M. Daalder f3670, A. v. d. Plas f3615. Het ramtorenschip //BuReL', na voor zien fe zijn van nieuwe stoomketels, is gisteren van Amsterdam alhier geretourneerd Men schrijftons van Vlieland het volgende: Benoemd als leeraar aan de zeevaartkundige school alhier, tegen een jaarwedde van f 1200, de heer W. Dijk, van Delfzijl. Dinsdag ochtend is te Amsterdam een 17jarig jongeling, aan typhus lijdende, toen zijn bewaker zich eenige oogenblikken had verwijderd, in ijlende toestand opgestaan in het water geloopen en verdronken. Dinsdag jl. zijn te Rotterdam aange houden drie manspersonen, zoogenaamde heeren, die zich hebben schuldig gemaakt aan valsch- heid in geschrifte en het des bewust gebruik maken daarvan, van welke valschheid zij de bijbank der Nederlandsche bank tot een be drag van ruim f 13 600 dupe hadden willen maken. De heer P., een buitenlandsch wij uieenen. Deensch geneesheer, die zich eenigen tijd geleden als officier van gezondheid bij het Ned. lnd. leger verbonden had en in het hotel du Pavillon le Samarang woonde, heeft zich door middel van een scheermes dc keel afgesneden. Jean Baptiste Didier, te Wissembaeh, oud 67 jaren, heeft zijn vrouw van ongeveer 37 jaren en zijn kind van 23 dagen vermoord. Vóór bijna 25 jaren woonde Didier elders en heeft hij evenzoo zijn toenmalige vrouw met 2 kinderen om 1t leveu gebracht. Destijds weid bewezen, dat hij krankzinnig was. Tot 1S70 hield men hem in 't krankzinnigengestichttoen werd hij ontslagen, omdat men meende dal hij volkomen genezen was Thans, vermoedt men zou er jaloerschheid in "t spel geweest zijn. De man heeft zich later opgehangen. Te Oudenaarde stapte Maandag jl. eene vrouw over de rails op het cogenblik dat een trein aankwam. De onderstationchef het gevaar ziende, liep zonder aarzelen naar de vrouw, nam haar op, wierp haar op zijde cn zij was gered; doch het noodlot wilde dat de moedige bediende zichzelven niet meer kon reddenhij werd door de locomotief gevat, viel en werd geheel vermorzeld. Die moedige daad met zulk een wreeden dood betaald, heeft eene grooto verslagenheid in die stad te weeg gebracht. Besluiten, Benoemingen, enz. De officier van gezondheid der le kl. .1 Meijer* en die der 2e kl. dr. C. Alors, beiden dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis. worden, de eerstgenoemde met den 15 November a s., de laatste met den 15n dezer, op non-activi teit gesteld. Tot burgemeester der gemeente Wieringerwaan! is benoemd de heer C. Rezelman D.-. Z. M. heeft met ingang van 15 Oet. e k. aan C. J. Bollec, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Petten cn al? zoo danig benoemd A. Eriks Kz. Donderdag 21 October vertrekt van hier de Oost-Ind. landm., via Marseille, per laatstcn trein. Donderdag 21 Oct. vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, per laatsten trein. 10 Cents per resol. Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. Bevallen van eene Ti O t' II 7' II. J. GERHARDT, echtgeooote vm I). POST. Oude Schild. 11 October IS75. Ondertrouwd A. TEGEL EN M. M'. MOREE. Helder, 13 October 1875. Algemeene kennisgeving. Geen Receptie.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1