Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 20 October. M 1504. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De gestoorde Bruidspartij HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 0.65 De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke. regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 19 October 1875. Vergadering der Loge Willem Frederik Karei, op Donderdag 21 October 1875. Ree. in den 3den graad, des avonds ten 8 ure. Aan den heer S. Baert, alhier, is na afgelegd examen de acte van hoofdonderwijzer verleend en de kweekelingen J. Ruijter en A. Lievense van hier en M. Ilillenius van Oude- Schild op Texel, hebben met gunstig gevolg het examen voor hulponderwijzer afgelegd. Hoewel men in deze gemeente niet roemen kan op rijkdom en hooge weelde, des te meer strekt het den ingezetenen tot eere, dat men nimmer te vergeefs behoeft aan te kloppen, hoe dikwijls ook een beroep wordt gedaan op de publieke liefdadigheid. Vooral wanneer men aan het weldoen een avond van uitspanning en genot weet te verbinden, is er geen twijfel aan of het doel wordt bereikt. De zalen van Tivoli en dc Koningskroon waren Zondag avond gevuld met de zulken, die hun offer kwamen brengen en daarvoor in ruil ontvingen tooneelvoorstelling, moziek en daus. In Tivoli gaf het jongelings-collegie '/Nut eu Genoegen" eene tooneelvoorstelling ten voordeele van de wed. P. Dijker, die haar man, na een langdurig ziekbed, heeft verloren en in hulpbehoevende omstandigheden met twee kinderen is achter gebleven. In de Koningskroon werd door de vereeni- ging "Ontwaakt bij Tijds" eene tooneelvoor stelling gegeven, ten voordeele van de wed. W. B. Puimbroek en hare negen kinderen. In beide lokalen heeft men zich uitstekend goed geamuseerd, en bracht men voortdurend hulde aan het optredend personeel door dave rend applaus. Indien de directien ons in de gelegenheid willen stellen, zullen wij in een volgend nommer de netto opbrengst vermelden, Zaterdag middag jl. had alhier een droevig ongeluk plaats. Een oppassend huisvader, werkzaam zijnde aan het in 's Rijks Marine dok liggende stoomschip //Prins Hendrik," had het ongeluk van een der stellingen in genoemd dok te vallen, waardoor hij eene ernstige ver wonding aan het hoofd bekwam, die weinige oogeublikken later den dood ten gevolge had. Zondag avond jl is van het strand te Huisduinen vermist een vlet, voorzien vau zeil tuig, zes riemen, anker, enz. Men vermoed, dat vier kolonialen er mede in zee zijn gestoken, tot het doen van een wanhopige poging tot desertie. Bij de harde wind eii hooge zee van Zoudag nacht, zou het niets te verwonderen zijn, dat het ranke vaartuig is omgeslagen, en de man schappen huu graf in de golven hebben ge vonden. Gisteren avond is een alhier binnenkomend Nederlandsch barkschip genaamd "Harlingen// door harden oostelijke» wind tegen de Laan te Texel aan den grond geraakt. Men hoopt met een hoog getij water het weer af te brengen. Een ander schip in dezelfde richting gedreven is door hulp van vletterlieden voor stranden bewaard gebleven, waarvoor zij de som van f 30U, hebbeu geaccordeerd. Van Harderwijk wordt hier weder een detachement van 250 man koloniale troepen verwacht, om tijdelijk in het fort Kijkduin verblijf te houden. Een der schepelingen van het stoomschip "Prinses Amalia" schrijft uit Napels, dat men voortdurend ruw weder heeft gehad. Dat te Southampton 15 man der koloniale troepen gedeserteerd zijn, waarvan men 6 man terug heeft gekregen. Ook is in zee een man der troepen over boord geslagen, door het hevig slingeren der boot. Men schrijft ons van Oude-Schild op Texel het volgende: De aanvoer van stroo om tot veevoeder gebruikt te worden, is dezer dagen zeer be langrijk. En geen wonder! Men schat toch de hooioogst op J van 't geen die in gewone jaren opbrengt. Intusschen drukt die schrale hooioogst niet alleen op den landman, maar op ieder inge zeten. Vroeger verkocht men hier den *- liter melk voor 2\- ct. in den laatsten tijd voor 3 si 4 ets. en nu voor 5 ets. den halven liter. Er zouden zeker goede zaken te maken zijn, indien men dagelijks per stoomboot van den vasten wal eene hoeveelheid melk, tegen iets minderen prijs, kon aanvoeren. Zr. Ms. schroefstoomschip "Prinses Ma ria", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee jhr. E. P. E. de Stuers, is den 16n dezer van de reede van Hellevoetsluis vertrokken met bestemming naar Curayao. Door den minister van Oorlog is benoemd tot eerstaanwezend-ingenieur te Willemstad de kapt. van het korps mineurs en sappeurs F. I. van Heusden en in verband hiermede van Am sterdam naar Utrecht overgeplaatst de kapitein ingenieur H. F. Schalken. De minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat door het herstellen en verleggen van den telegraafkabel in de Zuider zee tusschen de Friesche kust en het eiland FEUILLETON. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verhaal. 13. een onverwacht oponthoud. «Gij zijt vermoeid en hebt rust noodighobt ge die genoten, dan zal alles wel weer in orde komen tracht dus van nacht eens goed te slapen. Kom schuif wat dichter bij 'tvuur. Zie toch eens, hoe mijne vrouw een vuur aangelegd heeft't Is waar lijk een kerstvuur. Men zou er een gemest kalf op kunnen braden." De invalide, die zich alles behalve wel gevoelde, was door de gullo en hartelijke gastvrijheid van zijn gastheer getröft'en en hoe gaarne hij ook slapen wilde, zoo kon hij 't toch niet van zich verkrijgen, dit te kennen Ie geven. De inspanning en overspanning waaraan hij, ge- derende - den laatste» tijd, zicli voortdurend had overgegeven, hadden zijne gezondheid zeer benadeeld. Na een vrij levendig gesprek, vooral van de zijde des schoolmonarchs. begaf 1' rede riks zich ter ruste. Den slaap kon hij echter niet vatten. Alle leden deden hem zeer. Hoe hij zich ook wendde of keerde, geen slaap look zijne oogon. De pols begon sneller te slaan en een brandende hoofdpijn, die bijna on uitstaanbaar was, belette dat bij eenige rust genoot. Zoo kroop de nacht langzaam voorbij, en gevoelde da invalide maar al ta zeer, dat 'tbem niet mo Vlieland, aan dien kabel gedeeltelijk een andere richting is gegeven. Verdere bijzonder heden bevat de St. Ct. van Zaturdag jl Op Urk had dezer dagen een kind van nog geen drie jaar het ongeluk, een ijzeren draadnagel door te slikken. De dadelijk te hulp geroepen geneesheer gaf aan de hevig ver schrikte moeder den raad, het kind overvloedig vet te laten gebruiken, en dientengevolge is het kind den nagel vier dagen later laugs den natuurlijken weg kwijl geraakt. Het "Weekblad van Amersfoort" zegt, dat de kapitalisten in ons land aan N.-Ame- rirkaansche spoorweg-waarden hebben verloren een kapitaal van 500millioen gulden, 't Is geen gewoonte om eens op te geven wat er jaarlijks door do kapitalisten door effecten wordt gewonnen. Men schrijft uit 's Hage aan het N. en Adv. bl. vau Bergen op Zoom //Venezuela heeft nu de eer eenige belang stelling op te wekken; er is zelfs een gezant geweest en men is het niet eens kunnen worden. Nu dat is in de diplomatie geen zeldzaamheid, wel het tegendeel. Een oorlog met V. staat dus voor de deur. Een oorlog, het woord zelf is te grootsch voor onzen twist met een land als de Zuid-Ameri- kaansche republiek, een Staat waar de volgende zaken kunnen gebeuren, en ik sta er voor in, dat ze werkelijk geschied zijn in de laatste jaren. Een oorlogschip van V. komt in een onzer W.-I. koloniën. Aan boord van het kleine scheepje zijn: een admiraal, twee vice-admiraals, 4 schout-bij-nachts, 8 oversten, enz. enzde geheele bemanning was ruim 60 man. Bij het manoevreereu moesten alle tot en met de kapiteins ter zee het want in, ongeacht de fraaie met goud beladen uniformen. Op zekeren dag werd aan den admiraal de toegang tot het schip geweigerd er was een echt Spaansch pronunciamento uitgebroken. Goede raad was duur voor den admiraal: met behulp van een gewapende sloep van onze zijde en een speech van zijne zijde wist hij echter het schip te heroveren en eenige hoofdofficieren werden in geleende Hollandsche boeien naar liet ruim gebracht. Uit vrees dat de admiraal met onze boeien zou weggaan want goedschiks betalen doet V. nooit werden ze den volgenden dag terug gevraagd en terug gegevende admiraal vond dat de officieren genoeg gestraft waren. Op een hangslot na kregen wij alles terug. Dat is nog te verrekenen. Een ander onzer schepen komt in een der kustplaatsen en vindt een stoomschip, bezig met schieten op opstandelingen De opstande lingen waren niet goed te onderscheiden, maar gelijk was zijne reis te vervolgen. Dit hinderde liem vooral nu, nu hij meende, dat de tijd kostbaar was en iedere dag oponthoud den kwartiermeester ten goede zou komen, om zich uit de voeten te maken. »Maar bij mijne ziel. ik wil niet ziek zijn! Hoe veel ongemakken heb ik op't slagveld doorgestaan, en zou nu dit weinigje in staat zijn. om mij aan 't bed te kluisteren Gekheid, hoor Dit zeggende, wilde Frederiks 'tbed. verlaten, maar hij voelde dat de krachten hem daartoe ont braken. «Wat is dat? Ben je nu een hulpeloos wicht geworden sprak hij op luiden toon. «Verlangt ge iets," vroeg de gastheer, die zijn hoofd door de geopende deur liet zien. »Ik meende, ik wilde..." «Hebt ge goed geslapen?" «Neen «Gevoelt go u iets beter?" «Ook niet." »En wat wilt go dan? 'tBed verlaten? Ge zult toch zeker wel wijzer zijn?" »Ik moet verder reizen." «Hoor eens, beste man," zei de onderwijzer, s't is goed gezegd ik mnel, maar wat niet kan, is ook nooit geschied, 't Onmogelijke moet gij niet willen, dat zou dom of dwaas zijn. Schik u in de omstan digheden, dat is wijs. Als de zaken niet naar onzen zin gaan, dan moet onzen gin er naar gaan." «Gij hebt gelijk, brave man." antwoordde Fre deriks. «Ik gevoel mij ook inderdaad te zwak om op te staan of te reizen, maar...." «Ik begrijp u," viel de onderwijzer hein in dc rede. «maak geetie zwarigheden. Gij blijft hier, totdat ge geheel hersteld en op uw gemak zijt. 't Verheugt me waarlijk, u van dien»t te kunnen wezen. Rust dus van daag nog uit. dan gevoelt ge u morgen mogelijk sterk genoeg, om verder te reizen. Maar komaan, hebt gc ook iets van noodel" «Gij zijt al te goed." «Gekheid, gekheid «Nu. dan, ik lieb een brandenden dorst." Wacht, ik zal u helpen!" Met deze woorden verdween de goede, oude m3n en bracht even daarna den invalide een kop sterke thee. De invalide dronk 't gretig op en liet toen 't hoofd achterover in 't kussen vallen. «Ik geloot, dat we onzen gast wel vooreerst niet zullen kwijt raken," zei de onderwijzer tot zijne gade. «Zooveel te beter voor hem, dat hij onder dak is. Maar zijn de wonden dan van zoo'n ernsligen aard «Neen vrouw, volstrekt niet. Er zit meer achter Ik geloof, dat de man eene zware ziekte onder do leden heeft. En nu is 'tonze plicht, te doen, wat in ons vermogen is." «Gewis is 'tonze plicht, maar ik heb niet veel verstand van ziekten." «'t Beste zal wel wezen, om don docter te raad plegen. Ik zal even een briefje schrijven en naar de stad laten brengen. Vindt ge 't goed V' «IIccl goed." Den/elfden dag nog kwam de doktor onverklaarde, dat Frederiks zeer ongesteld was. «Er vertonnen zich alle kenteekenen van zenuw- en zinkingmekte men hield wat rechts aan, daar links de bevriende troepen moesten staan. Een onzer sloepen ;i»g, gedekt door een groote Hollandsche vlag, naar land, waarvan het stoomschip profiteerde om ook een paar matrozen in een sloep naar land te laten gaan. Het leger der opstandelingen ging daarop op de vlucht, elk der legers was ruim drie honderd man sterk. Ziedaar de geduchte vloot en het geduchte leger van Venezuela. Een raad voor huismoeders en wasch- vrouwen. Een Engelschman heeft oudekt, dat, wanneer men onder liet voor het wasschen van linnengoed bestemde water een weinig pijpaard roert, de waschgoederen zoo wit worden, als of ze pas van de bleek kwamen en dat hier bij, hoe vuil de wasch ook zijn mocht, de helft arbeids en minstens een vierde gedeelte zeep bespaard werd. Men roere de pijpaard onder het warme waschwater of wrijve de pijpaard tegelijk met de zeep in de vuile goederen in en herhale dit zoo dik wijls totdat de wasch rein geworden is. Allen, die het middel be proefd hebben, stonden verwonderd over den goeden uitslag. Buitenland. De algemeene vereeniging van Duitsche scheepsbouwmeesters heeft in sommige bladen, onder "t opschrift«Ts hier geen Plimsoll een brief in 't licht gegeven, waarin gewezen wordt op *t aantal onzeewaardige schepen, die door gewetenlooze reeders naar zee wtfrden ge zonden, in de hoop, dat zij verongelukken mogeu en hun de assurantiegelden worden uitbetaald. Alle scheepstimmerlieden worden uitgenoodigd, de hun bekende gevallen, die op dit misdrijf betrekking hebben, tnede te deelen. Uit Hartlepool wordt gemeld dat aldaar in den avond van den 14-den een vreeselijken storm heeft gewoed. De zee steeg zeer hoog. Verscheidene schepen zijn een prooi der golven geworden. Ook van andere plaatsen in Engeland wordt gemeld dat zwaar stormweer en hoog gaande zeeën zware schade aan de scheepvaart liebbpn aangericht. Thans wordt niet alleen bericht, dat de Sultan 50,U00 p. st. inkomen aan Gladstone heeft aangeboden, wanneer hij orde in dé-Turk- sche finantiën wilde brengen, maar ook dat de genoemde ex-minister zich zou hebben laten overhalen 5 jaren aan dit doel te wijden. Een andere even ongelooflijke mededeeling bevat een Duitsch blad omtrent de even civiele lijst des Sultans. De uitgaven van 't paleis zouden 8U millioen frs. bedragen. De 6U0U personen, die tot de hofhouding behooren, ontvangen hooge tractementen behalve hetgeen zij nog daarenboven weten machtig te worden. Boven Zorg dus vooral voor versche lucht en zindelijkheid in de ziekekamer." ,Maar docter..." «Ik weet 't, beste vrouw, dat gij zindelijk zijt, 't ontvalt me ook maar zoo. Mogelijk wel. omdat ik nog al dikwijls praktijk uitoclen onderarmen. Me nigmaal moet ik te velde trekken tegen dc onge lukkige gewoontede verpeste of bedorven lucht niet te zuiveren." «Gij kunt er op rekenen, dat wij den vreemd, ling zullen verzorgen, alsof hij een lid onzer familie »Ja." zei de docter, als de menschen eens be dachten, hoe lang zij wel in hunne slaapkamers, in hun bed doorbrachten, dan zouden ze ever dag de deuren en vensters dier slaapkamers wei openen en 's nachts de bedgordijnen wegschuiven, de bed- deuren openlaten. Begrijp eens. een zuigeling brengt cr gemiddeld een kind tot -J, een volwassen mensch, tot -j van de 24 uren in door. Die dus GO jaar oud is, heeft 15 a 20 jaar in zijno slaapka mer doorgebracht. Velen zien alleen bleek van luchthonger." «Nu docter. we zullen uw wenken in acht nemen." De dagen, die nu volgden, ware voor den invalide zeer treurig, ofschoon hij er weinig besef van had. De zoo zeer gevreesde ziekte, welke men typhus noemt, tastte zijn gestel met alle hevigheid aan. Stevige koortsen sloopten zijne krachten. Allerlei onsamenhangende woorden werden, ijlende, door liem geuit. Twee mannen hadden nacht eu dag werk om hem op te paseen en steed» wasdekwar- dien bouwt AbduI Aziz jaarlijks een aanta'1 nieuwe kiosken en moskeeën. Dat de Sulia t zich beperkeu zou in zijn uitgaven, mag me het oog op zijn geaardheid niet verwacht worden. Juist op dit oogenblik heeft hij voOr zichzelf c-en nieuw pantserschip besteld, dat ongeveer ll) millioen frs. kosten moet. Onlangs werd door de vrouwen van Olkhove, een dorp in Novgorod, (RuslanJ) het volgende adres aan den gouverneur ter hand gesteld; "Daar onze mannen Kariula Lusbin gemachtigd hebben om eene tapperij te openen, gedurende het jaar 1875, zoo geven wij hierbij te kennen dat Kariula Lusbin hen tot dronkenschap heeft gebracht. Dientenge volge hebben onze kinderen geen brood, wij soms geen vee of huisvesting, en sedert lang hebben wij onzen landeigenaars geen obrok kunnen voldoen. Onze mannen zijn riiet alleen op feestdagen dronken, maar ook op eiken dag der weekdaardoor zijn wij en de kinderen die arbeiden kunnen, genoodzaakt om rusteloos te zwoegen voor ons dagelijks brood Wij zien ons dus verplicht om matrona Saveheoa. eene onzer mede boerenvrouwen, af te vaardigen tot de hoogste Staatsmacht in ons gewest, met de bede om het door onze mannen genomen besluit te vernietigen. Wanneer zal men in ons vaderland uit het volk eene stem hooren tegen de verwoestingen van koning Alcohol Tn een dagblad der Vereenigde Staten leest men het volgende verhaal: "De heer Siocum uit Aibany, te New-\ork voor zaken gekomen, ontving 's Vrijdags namiddag in de vorige maand de volgende telegrafische depêche, hem door zijn vrouw toegezonden: "Waarde Jamc-s, een jongen." De gelukkige echtgenoot, die er trotsch op was eindelijk vader geworden te zijn, grijpt zijn hoed, snelt ïrnar het telegraaf bureau en geeft dit veel beleekenend antwoord op: "Hoera!!!" De drie uitrocpingsteekens moeten dienen om zijne vreugde uit te drukken. Nauwelijks in zijn hotel teruggekeerd, ontvangt de heer Siocum een tweede depêche: "Zeer waarde James, nog een jongen Antwoord "Hartelijk geliefde, men heeft nooit te veel van die lieve schepseltjes Derde depêche //O mijn lieve schat, een derde kind Antwoord: "Mijne lieve, het is beter, er drie dan vier te hebben Vierde depêche: Mijn allerbeste James, een vierde kind, zoo mogelijk nog steviger dan de anderen!!" Ditmaal treedt de heer Siocum met gebogen hoofd, een ernstig gelaat en gerimpeld voorhoofd het telegraafbureau binnen; wij weten echter niet welk antwoord hij gezonden zou hebben, want de verschrikkelijke storm, die 's Zaterdags den ganschen d3g voortwoedde. had allo com municatie afgebroken. liermeester H onderwerp, waarmee 't verhitte brein van Frederiks zich bozig hiclJ. «Vreemd"' zei een der wakers, «altijd weer dien naam, altijd Neuman «En dan," sprak de ander, «altijd over die er fenis. dief Valk wraak Zeker daar ligt in 'thart van dien man een geheim verborgen.' «"Weet men bier, wie die vreemdeling is «Nipen r' «Die goede, oude lui bekommeren er zich weinig over, wie ze in hun huis opnemen, als ze maar wéldoen knnnen. Wie weet, welk 'sujet ze na weer hebben ingehaald." «Waaraan denkt gc! Neen. deze man is geen slecht mensch; daar ziet hij er niet naar uit. Wel geloof ik, dat bij een vreeselijk geheim in zijn hart bewaart, maar dat hij zelve slecht is, dat wil er niet bij mij in." »Nu, ik mag het lijden, vooral om u, daar ge altijd bedroefd zijt, zoo go u in de mrnséhen vergist. Toch moet ik u zeggen, dat deugnieten, als ze sla pen of ziek zijn, ook goed en als onschuldig er uit zien." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1