Nieuws- en Advertentieblad. M 1505. 1875. Zaterdag 23 October. Vijftiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ0.50 Franco per post nu n n 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren cn Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advektentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 22 October 1875. De uitslag der op jl. Dinsdag gehouden verkiezing van 13 gemachtigden in het kies- collegie der Hervormde gemeente alhier is ge weest als volgt: Er werden uitgebracht 434 stemmen, van onwaarden 2, geldige stemmen 432, volstrekte meerderheid 217. Herkozen wer den de heeren A J. Leijer met 329, W. J. Maalsteed met 329, A. Rijkers met 328, J. Drijver met 326, C. Meijers met 326, H. Smids met 326, L. Jelgersma met 324, J. Venster met 324, C. B. Pastoor met 323 en II. Daarnliouwer inet 323 stemmen. Gekozen werden: ter vervanging van den heer Braalc- sma, de heer J. T. Tinkelenberg met 305, ter vervanging van den heer Duinker, de heer J. Goedkoop met 31)9, in de plaats van wijlen den heer Blok, de heer K. Vermeulen- met 307 stemmen. Verder werden stemmen uit gebracht op de heeren A Govers 101, L. Kik kert 99 A. Klik 98, A. van der Woude 66 P. Spruit 65, M. de Klerk 65, J. Korver 64, J. Jucli 64, K. Pronk 62, D. K. Bakker 62, en op nog eenigc personen een minder aan tal stemmen. Het zuiver bedrag van «Ontwaakt bij Tijds" voor de wed. H. B. Puiubroek is f176 34. Wij vermenen onzen lezers geen ondienst te doen met op den gewijzigden loop der spoortreinen 16 en 17 de aandacht te vestigen. Gedurende de winterdienst-regelïng zal trein 16 des namiddags ten 4,20 uur van Alkmaar naar Amsterdam vertrekken. Eu van Amster dam zal trein 17 des middags ten 12,45 uur vertrekken om ten 2,16 uur te Alkmaar aan te komen, alwaar des Vrijdags en Zatnrdags gelegenheid zal zijn om met de marktrein ten 2,22 naar den Helder en tusschen gelegen plaatsen door te rijden. Den 30 dezer wordt alhier van Harder wijk verwacht eeu detachement suppletietroepen, sterk 240 man (onder welke 10 onderofficieren) oui dien dag te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prins Hendrik. Het bevel over dat detache ment is opgedragen aan den majoor der in fanterie van het leger in Ned. Ind., J. Visser, en tot medegeleide de kapt. P. Uucher en de ln luit. J. B. Ponstijn, alsmede de 2e luits. R. Paehlig, P. Nauta en P A. E. Auffmorth allen van het wapen der infanterie van gemeld leger. De majoor Visser, kapt. Lucher en de ln luit Ponstijn keeren van verlof naar Java terug. liet vertrek van Zr. Ms. schroefstoom- schip ornelis Lirks, aanvankelijk bepaald op den 25 dezer, zal niet voor den 1 November plaats hebben. Men schrijft ons van Texel, 19 Oct. jl. Gisteren avond vergaderderde de leden der Afd. Texel der M. t. N. v, 't Alg. met hunne dames. Reeds bij 't binnentreden der eenvou dig net versierde zaal, merkte men, dat 'teen feestavond was. En geen wonderDe heer W. Brouwer, had veertig jaar onafgebroken dc betrekking van secretaris vervuld. Die gele genheid wilden zijne medeleden niet laten voor bijgaan om den waardigen en algemeen ge- achten cn beminden man een blijk hunner ge negenheid te geven. Ouder zeer gepaste bewoordingen, bood de president, de heer Ensing, den jubelaris na mens de afdeeling een prachtig cadeau aan. Met ingenomenheid werd vervolgens de redevoering van den heer Ensing, over de leer van Darwin. gevolgd. De heer de Hol 1 onthaalde daarna de hoorders op de voordracht van den 8n zang uit ten Kate's Schepping, terwijl de lieer W. Brouwer tot slot eeue luimige bijdrage leverde, die eveneens met belangstelling werd aangehoord. Te Arasterdam wordt door vele voorname burgers, de maatschappijen Nedetland en Java, groote reederijen enz. een adres aan de Tweede Kamer geteekend, om aan te dringen op de aanneming van het regeerings-ontwerp voor een zeehaven tc Batavia. In het adres wordt het belang cener zoodanige haven aangetoond en o. a. gezegd. «Batavia kan stapel-en doorvoer plaats worden in den ruimsten zin van het woord, een station op den zeeweg naar China Australië en Manilla, de verzameling- en verspreidingplaats van een goed deel van den in- en juitvoer van Nederlansch Indië, doch dan moeten de schepen er niet slechs een her bergzame reede vinden, maar ook gelegenheid om snel,te laden en te lossen, om vlug en juist uit te lleveren, om de noodzakelijke herstellin gen, zelfs beneden den waterlijn, zonder groot oponthoud uit te voeren.'" In die behoefte zal het regeerings-ontwerp voorzien. Uit den vijver in het Vondelpark te Amsterdam is Maandag het lijk van eeu vrouw opgehaald, die bij een familie op den Kadijk diende en waarschijnlijk wegens een ongelukkige liefde zelfmoord heeft bedreven. Te Amsterdam heeft men bij een winke lier een vergulden halveu gulden in betaling gegeven voor een tienguldenstuk. Bij de po litie is hiervan aangifte, gedaan. Te 's Hage worden de onbeheerd opge vangen honden doodgeschoten. Bij een zooda nige executie werd een der daarmede bezige agenten door een kogel in het been ernstig getroffen. Tengevolge van gebrek aan officieren van gezondheid bij de marine, wordt met deu ge neeskundigen dienst vau het wachtschip der marinewerf te Hellevoetsluis belast de aldaar woonachtige gepensioneerden officier van ge zondheid der marine J. F. G T. Kluge. Toen het barkschip Hendrika, kapt. Bus, op reis van Rotterdam naar Batavia, Vrijdag namiddag naar buiten werd gesleept en in het kanaal van den nieuwen Waterweg gekomen was, sprong de hofmeester over boord. Alle pogingen om den ongelukkige te red den, zijn vruchteloos geweest. Door den sterken stroom is hij onmiddelijk in de diepte ver dwenen. Zaterdag namiddag ten 5£ ure is een matroos van de Amerikaausche bark /llbina, liggende aan dc Westerkade to Rotterdam, ter wijl hij bezig was het dek te schrobben, uit gegleden en in het benedenruim gevallen, waar bij hij zich inwendig bezeerd heeft en wel zoodanig, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Na voorloopig door den genees heer Hellegers behandeld te zijn is hij onder politietoezicht per brandcard naar het ziekenhuis vervoerd. Dinsdag voormiddag werd de heer B...., even buiten de St. Janspoort te Rotterdam, waar hij stond te hengelen, door twee deug nieten aangevallen, mishandeld, van zijn porte- monnaie beroofd en daarna in het water ge worpen. De politie, van het gebeurde in kennis gesteldbegon dadelijk het onderzoek en reeds Dinsdag namiddag werd een der onverlaten onder een grootcn toeloop naar het politie bureau gebracht. Voor do betrekking van directeur aan de gemeentelijke gasfabriek te Gorinchem, heb ben zich 48 sollicitanten aangemeld, onder welke een, die het aanbod gedaan heeft, van zijne jaarwedde ad f 1500 jaarlijks f300 te bestemmen voor de armen der stad, om te strekken voor voeding en brandstoffen. Op de Bomtrielsche kermis was een goochelaar, die eenige guldens in zijn zak dacht te goochelen, maar zich zelve in de doos goochelde. In oen koffiehuis verzocht hij van den kastelein een gulden. «Geef mij nu nog een rijksdaalder," sprak hij. Na ook dezen outvangen te hebben, richtte hij zich tot een der tegenwoordig zijnde boeren«Geef mij nu eens tien gulden, dan zult ge een fameuse toer aanschouwen." Nauwelijks had hij deze in zijue handen of hij maakte zich uit de voeten en verdween. De politie snapte hem echter aan het station, toen hij op het punt stond met den avondtrein naar Noord-Brabant te vertrekken. Zaterdag jl. werd door den kommandant van het koloniaal werfdepêt te Harderwijk voor het front der troepen op plechtige wijze de Willemsorde uitgereikt aan den gepensioneer den sergeant van het O. I. leger Burgi. On der de tien ridders der Willemsorde, die de plechtigheid met hunne tegenwoordigheid ver eerden, merkte men opden ln luitenant H. A Calkoen, sedert kort gerepatrieerd, die thans vau elders overkwam, als 'olijk van waardee ring voor den belangrijken dienst, door dien onderofficier aan hem bewezen. Gedurende de tweede expeditie was genoemde officier bij een bestorming het eerst in de versterkte benting en werd onmiddelijk door den sergeant Burgi, toenmaals korporaal, gevolgd en door dezen van een wissen dood gered. Voor dit helden feit werd korporael Burgi tol sergeant bevor derd en, even als de luitenant Calkoen, thans met het eermetaal versierd. Het roerende maar zeer onwaarschijnlij ke verhaal van den Sneeker kapitein, die na 12jarige gevangenschap onder de wilden, zijn vrouw met een ander gehuwd vond, is, volgens bericht uit Sncck, een canard. Een gepensioneerd officier werd op zijn wandeling van Engelen naar 's Bosch, aange rand door twee personen naar men zegt, sedert kort ontslagen gevangenen na hem van zijn geld beroofd te hebben, vervolgden zij hun weg. Den wachtmeester der maré chaussee, daarvan kennis bekomen, mocht het spoedig gelukken, de twee daders te arresteeren en in verzekerde bewaring te stellen. Een ongewapend infanterist kreeg Zondag avond in de Tol brugstraat te 's Bosch twist met twee burgers. Een gewapend huzaar trad tusschenbeide en bracht eerstgenoemde twee sa belhouwen aan het hoofd toe. De verwonde verkeert in bedenkelijken toestand. Tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Monster is benoemd de heer F. tl. Schomerus, thans als zoodanig werkzaam aan het kantoor te Wateringen, dat 1 Nov. 1S75 wordt opgeheven. Het Deensche stoomschip Pkoetiixvan Antwerpen naar Koningsbergen, is op dc reede van Vlissingen van wege de Nederl. autoriteiten aangehoudeu en in de haven gebracht, ter zake van het in Maart des jaars op de Schelde in den grond varen van de Nederlandsche tjalk 3 Gebroeders. Tn de laatste twintig jaren zijn er volgens de statistieke opgaven 31,16S schepen vergaan op de kusten van Engeland. Daarbij gingen 14,457 menschenlevens verloren, en het gelde lijk verlies wordt op minstens 40 millloen geschat. Buitenland. Zaterdagavond heeft teDampremy (Belgic) zekere Delcorte, zijn broeder met een mes dood gestoken Dc moordenaar is aangehouden: het slachtoffer laat een weduwe met twee kin deren na. Te Marseille is een zeepfabriekant in hechtenis genomen, die zijn bediende had gelast om zijn vrouw van een rots in zee te werpen of 's avonds op straat te vermoorden. De Bank- und Hand. Zeitung deelt mede, dat het Kreisgericht te Lobsens ter algemeene kennis heeft gebracht dat de heer Wiese, eigenaar van vaste goederen ter waarde vau 2,400,000 m., in gemeld kauton gelegen, is overleden zonder bekende erfgenamen na te laten. Rechthebbenden worden opgeroepen, om hunne aanspraken op die bezittingen te. doen gelden voor 30 Juuij e. k. Het zonder linge van 't geval is, dat niemand eenige nabestaanden van den erflater kent. Het luchtschip waariu de Amerikaausche Schroeder de reis over den Atlantischen Oceaan meent te kannen maken, wordt vervaardigd. Binnen 3 weken zal het gerped kunnen zijn. Voor de ballon zal 1800 meters in olie gekookt mouseline gebruikt worden 30 meisjes en even zooveel naaimachines zijn nu bezig met de 7501) meters naden. De ballon zal eivormig zijn en 1801)0 kub. voet gas moeten bevatten. Men verwacht, dat zij 13 ton gewicht kan medevoeren. De Times bevat een brief uit St. Vincent, waarin een vreeselijk tafreel wordt opgehangen van een orkaan, die den Oden Sept. het eiland heeft geteisterd. In een half etmaal viel niet minder dan 19 duim regen. De schade is hoogst aanzienlijk, en daarenboven heeft men menig verlies van menschenlevens te betreuren. Een Amerikaansche harddraver, Girl genaamd en wereldberoemd, zooals een corres pondent van de Times zegt, is bij een wedstrijd dood neergestort. De waarde van dit dier was 3UOU0 dollars. Het paard is begraven op de plek waar het doodviel en ter nagedachtenis zal een monument worden opgericht waartoe duizend dollars bijeengebracht werden. De Fransche schoener Sophie et Julie is bij Kaap Arachon vergaan. Eeii-en-twiulig personen kwamen daarbij om. In de vorige maand werd gedurende drie weken te Lausanne het algemeen congres van vrijmetselaars gehouden, dat een manifest heeft uitgevaardigd, waarvan wij hier het slot mededeelenDe vrijmetselarij erkent, zooals zij sedert haar ontstaan steeds gedaan heeft, het bestaan van een scheppend wezen onder den naam«de groote bouwmeester aller werelden." Zij stelt geene grenzen aan het onderzoek naar de waarheidzij waarborgt die vrijheid aan allen, die zich hij haar aan sluiten, maar verlangt die ook voor allen. Zij is daarom toegankelijk voor alle natiën, rassen, geloofsbelijdenissen, Zij verbiedt in hare bouw- hutten iederen strijd over politieke of gods dienstige zienswijze, waarom zij zich niet heeft te bekommeren, mits ieder harer leden een «vrije man vau goeden naam zij." De vrij metselarij heeft ten doel tegen iedere onver draagzaamheid, onder welken vorm deze ook moge voorkomen, te strijden; zij is eene op wederkeerigheid gebaseerde levensschool, wier programma in het volgende bestaatte gehoor zamen aan de wetten des lauds, te leven naar de wetten der eer, gerechtigheid te beoefenen, zijn naasten lief te hebben, onafgebroken te arbeiden aan het welzijn der menschheid. en naar hare volkomen emancipatie langs vrede- lievenden weg te streven. DE MONSTERMAGAZIJNEN TE PARIJS. Sedert langen tijd zijn er monster-affiches, mon ster-melodrama's, monster-bals en zelfs monster budgets nan de orde van den dag er moesten ook eenmaal monster-magazijnen komen. In de oogen van het volk maakt iets dergelijks niet zoo gereedelijk opgang, uithoofde van de bij zondere toewijding aan éen vak, die van lieverlede mode geworden is. De eene koopman te'Parijs namelijk bepaalde zich alleen bij hemden, de andere bij balsboordjes, deze bij slaapmutsbanden, gene weder bij slopkousenknoópenen de naaisters waren bijna gedwongen bij tien kooplieden te gaan, om zich van naalden tc proviandeeren, uithoofde dat de een slechts fijne, de andere middelsoort en een derde alleen spelden had. Maar voor onze rekening! deze vasthoudendheid aan eene specialiteit, maakt ons niet ongerustwij zullen zelf aan al onze vrienden en kennissen zeg gen d Waarlijk, dc tijd nadert, waarop gij. na de magazijnen gezien te hebben, waar men slechts éen artikel nahoudt, die zult ontmoeten, welke van alles voorzien zijn." En deze voorspelling schijnt zich reeds te beves tigen, want de wetten der mode volgende, welke eischt, dat men van de kleine Bibis tol dc onme telijk groote hoeden overgaat, en uit de, als een parapluie-foudraal sluitende broeken, in kazakken- pantalons valtzoo ook losten zich de kleine spe ciale winkeltjes in de monsterrnagazijncn op. Het is de Rue Montmartre, die het voor heel d ge geven heeft, en het magazijn, dat voor uithangbord heeftrln de stad Parijs," telt niet minder dan honderd vijftig gasbekken en honderd vijftig be dienden. Dat is een gasbek per bediende, of een bediende per gasbek, zoo als gij wilt. Dit magazijn is, om de waarheid te zeggengeen magazijnliet is eene onmetelijke hal, die een' voorraad van japonnen, pantalons en flanellen hem den voor de geheele bevolking van Parijs bevat. »De arme duivel," »de kleine St. Thomas," ode twee Bavianen," en al die andere magazijnen, die de reputatie hadden van reusachtig te wezen, zijn niets dan duodecimo winkeltjes bij »dc stad Parijs," welk etablissement men liet best vergelijken kan bij de katakomben, met dit onderscheid evenwel, dat er andere artikels gevonden worden. Eene dame treedt binnen om een batisten japon te koopen, en spreekt natuurlijk den bediende, die zij het eerst ziet, daartoe aan; deze antwoordt ech ter. na zich eene poos bedacht te bobben «Batist?... Wie drommel heeft dat ook Ah!..,, heb de vriendelijkheid, mevrouwu te vervoegen bij den 127n gasbek en aan uwe rechterhand zult gij den bediende voor de batisten vinden." De dame gaat op marsch, do gasbekken op hare vingers tellende. Tot tien loc gaal dat niet kwaad, doch dit getal te boven zijnde, verdiept zij zich in de verschillende getallen, uit vrees van zich te zullen vergissen; eindelijk staat zij voor den 127ngasbek en zegt hem den bediende namelijk «Mijnheerik wenschte Batist te hebben. «Voor hemden, mevrouw?" «Neen, voor japonnen." e Ahin dat geval, heb de vriendelijkheid en adresseer u bij den heer Alphoitse: die is met de batisten voor japonnen belast ik heb ze alleen voor hemden." «En waar vind ik dien heer Alphonse V' «Bij den 87n gasbek aan uwe linkerhand. Mevrouw keert dus op hare voetstappen en langs de gasbekken terug, en zoo zij wél telt, komt zij eindelijk behouden bij denbatisten-japonnenbediende aan. Maar het is niet enkel batist dat zij er vindt zij vindt er ook zeventien keukenmeiden en tien portiersters, die eene queue maken en reeds een geruimen tijd gewacht hebben, om een beurt te krijgen en geholpen te worden. Na verloop van drie kwartiers, is eindelijk het gelukkige oogenbfik daar. dat mevrouw haren japon kan uitzoeken: doch op het oogenblik van betalen, neemt men nie.t haar geld, maar wel haar pakje aan en men verzoekt haar, alweder de vriendelijk heid te hebben, om het pakje te volgen naar het generale kantoor, waar de éenige kassier, die met de ontvangst belast is, zitting houdt. Om zicli een weinig te verstrooien, kan mevrouw zich nog eens amuseeren met de gasbekken te tellen, die den weg van den batist-toonbank tot aan liet. kantoor van den kassier afbakenen. En dan eindelijk het magazijn verlatende, met het pakje onder den arm, met vrij wat pijn in het hoofd, en doodmoe van al die wan delingen, heeft mevrouw toch de zelfvoldoening, van aan hare kennissen te kunnen zeggen »Ik licb dien japon in een monster-magazijn gekocht.'" Daar wij Hollanders nu a la I'arisiennc ons kap pen, onze baarden laten groeien, onze dasson dra gen, onze vesten en rokken laten maken, onze. pantalons aantrekken, onze laarzen bestellen daar wij nu a la Parisienne onzen hoed opzetten, ons overhemd plooien, onze handschoenen dragen. onze beenen zetten; daar wij nu Fransche preken gaan liooren, Fransche tooncchsteii gaan zien (want met het liooren. in zooverre het namelijk synoniem is met verslaaf», gaat het veelal maar zoo zoo. Fran sche broodjes eten. Fransche dansen uitvoeren Franschen wijn en likeuren drinken.... lieve hernel! waarom zouden wij niet ook zulk een gigantesk établissement hebben, waarbij alle Sinkels. Bahlmans enz. enz., zouden verdwijnen als Maartse)ie sneeuw voor de stralen der lentezon!/.'). SPREUKEN EN SPREEKWOORDEN VAN VROEGER EN LATER, verzameld door M. IJver voor eene goede zaak wettigt nimmer verkeerde middelen. Medelijden is een verkwikkende balsem voor gewonde harten. Eer en lof van menschen zijn te vergelijken met bloemen, die ons levenspad veraaugeuamen, doch ras verwelken kuunen.

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1