Nieuws- en Advertentieblad. M 1507. 1875. Zaterdag 30 October. Vijftiende Jaargang. Uitgever S. UILTJES. lilJKSiHillliUF. De gestoorde Bruidspartij NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zicli in alle. Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. /0.50 0.65 De prijs der Adyirtentiin van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat bot TWEEDE SUPPLETOIR KOHIER VAN PEN HOOFDELIJKEN OMSLAG VOOR HET JAAR 1S75, den '22 dezer door hen voorloopig vastgesteld en van heden af gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen op de gewone kantooruren, voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd. Helder, den 26 October 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOS>E, Burgemeester L. VERHEIJ, Secretaris. bet ankeren van schepen op plaatsen waar de kabel ligt, en iedere beschadiging van den kabel, op welke wijze ook, te vermijden. 's Gravonhage, den 13den October 1875. Namens den Minister, De Secretaris Generaal, Bartstra. Niet-Officiëel Gedeelte. Bekendmaking De Burgemeester der gemeente Helder, vestigt de aandacht van gezagvoerders van schepen en wie liet verder mogt aangaan, op de hieronder volgende Kennisgeving van den Minister van Finan cien. betreffende de thans eenigzins gewijzigde ligging van den telegraafkabel in de Zuiderzee tot verbinding van Vlieland met den Frieschen wal bij Harlingen. Helder, den 27 October 1875. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. DE MINISTER VAN FINANCIËN brengt ter algemeene kennis, dat door bet her stellen en verleggen van den telegraafkabel in de Zuiderzee tusschen de Friesche kust en bet eiland Vlieland, aan dien kabel gedeeltelijk eene andere rigting is gegeven. Hij ligt thans van bet Noorder bastion te Harlingen in west-noodwestelijke rigting, volgens bet miswijzend kompas, naar de Blaauwe Slenkvoorts in dit vaarwater ongeveer 50 meter benoorden de zwarte ton B. S No. 8, ongeveer 25 meter beoosten de zwarte ton B. S., No. 7, ei ongeveer 50 meter beoosten do zwarte ton B. S. No. 6vervolgens ongeveer 50 meter bezuiden de witte tonnen No. 4 en 3 en ongeveer 50 meter benoorden de witte ton No. 2. Ruim 500 meter bewesten de laatstgenoemde ton ligt de kabel dwar door het vaarwater in nagenoeg noordelijke rigting op de zwarte ton B. S., No. 1, aan, en voorts tusschen deze ton en den wal van den Griender- waard en langs dezen wal in noordwestelijke noordelijke rigting tot op een afstand van ongeveer 500 meter van de ton der Pannenplaatverder in noordwestelijke rigting door den Miestroom tot digt onder den wal van dc Rigchel of Roode tonnenplaat, daarna langs dezen wal in noor delijke rigting tot bet punt waar de Veldkaap zich even bewesten bet telegraaf kantoor op Vlieland vertoont Hier is de kabel op de Rigchel geland en geslagen om een op deze zandplaat inge- heiden paal. Tot aanduiding van de rigting waarii de kahcl den Vlicstrooni snijdt, zijn op de Rigchel twee kaapjes geplaatst, die, wanneer men ze zoo wel onderling als met de strandkaap op Vlieland in één ziet, aanduiden, dat men zich boven den kabel bevindt. Gezagvoerders van schepen, loodsen en wie het verder mogt aangaan, worden dringend uitgenoodigd FEUILLETON. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verbaal. 15. een avond aan den sukkel. «Dus zal onze Barend over twee maanden huwen «Maar Valk, hoe heb ik 'tnu niet u! Zijt ge dan vergeten, wat Barend laatstleden Zondag met u gesproken en overlegd heeft?" »Ik meende..." «Beste man ik zou we! wenschen. dat ge 's avonds niet zoo dikwijls er op uitgingt. Naar 't mij voor komt, U 't geen goed voorbeeld voor onze kinderen en als ge uit geweest zijt, dan hebt ge zulke som bere buien. Bovendien is 't gebruiken van sterken drank, voor u hoogst nadeelig," ïMen kan toch niet altijd in huis blijven. Ik moet er eens op uit, om bier en daar werk op te loopen. Gij. vrouwen, hebt goed pi-aten wij. mannen, moeten maar zorgen dat er wat verdiend wordt-en niet altijd brengt men ons 't werk te buis." «Vlijt en eerlijkheid vinden altijd en overal brood." gaf vrouw Valk ten antwoord. «In ieder geval is uithuizigheid tot niets dienstig. Moedwillig wordt de band, die 't huisgezin aan elkander bindt, ver broken." Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 29 October 1875. De acte voor de gymnastiek is Dinsdag jl., na voldoend afgelegd examen, verleend aan de heeren J. Verweij de Winter, J. C. Reijers A. Franke. Door de roderijkerskamer Olympia werd Woensdag avond ji. in het lokaal Tivoli voor gedragen het drama, getiteld: Montigni. Dergelijke stukken, ze mogen in hoofdzaak de .geschiedenis ten grondslag hebben, iu de bijzonderheden blijven zij daaraan dikwijls min der getrouw; en of het mogelijke daarvan wel bereikbaar is, wij zullen het niet beslissen. Inhoud en strekking, wij zullen ze daarom laten voor rekening van den schrijver, maar dit kunnen wij getuigen, dat zijne gevoelens door de hoofd personen uitmuntend begrepen en daarmede in overeenstemming werden teruggegeven. Voor de moeite, zorg en inspanning, aan de daartoe vcreischte studie verbonden, zijn wij het op tredend personeel allen lof verschuldigd. Dinsdag avoud jl. werd in het lokaal Tivoli de eerste der volksvoordrachten in dit seizoen gehouden. Nadat door den heer K. Lastdrager een woord werd gewijd aan de nagedachtenis van het verdienstelijk bestuurslid dezer instelling, wijle den heer J. C. Blok, werden successi- velijk voordrachten gehouden door de heeren W. Th ie Fz., D. Dekker, J. Schuijt en J. C. J. Graat, die allen met de meeste belangstelling werden aangehoord. De opvoering van een blijspel, door het Israë litisch J ongeliuga-Collegie 11 Gelukheeft geen plaats kunnen hebben, wegens verhindering vau enkele leden vau geuoemd college, door familie aangelegenheden. De volle zaal getuigde weder van dezelfde belangstelling van de zijde van het publiek, als het vorige jaar. Het is een gunstig verschijnsel, dat bet pu bliek zich steeds meer en meer ordelijk ge draagt en immer bereid is, zich te onderwerpen aan de bepalingen, ten dien opzichte gemaakt, Bij beschikking van den Minister van Ma rine is de gouden medalje ter geheele grootte voor vijftig jarigen eerlijken en trouwen dienst toegekend aan den opperschipper in het v;iste korps dek- en onderofficieren A. J. vau Eeken, den bootsman B. II. Gallee en den matroos 1ste kl. J. Schouten. 56 firma's te Amsterdam hebben bij de Tweede Kamer verzocht, dat een enquête mo ge worden ingesteld naar de oorzaken der ver bazend snelle daling, binnen korten tijd na de uitgifte van de obligatien der jongst gesloten Amerikaansche spoorwcgleeningen. Zij zijn over tuigd, dat die algemeene daling geenszins aan bloot toeval, maar wel aan bepaalde en aan wezige oorzaken moet worden toegeschreven. Zij verzoeken de kamer een onderzoek in te stel len naar de oorzaken, die de. genoemde daling, met name der obligatiën der Vincent- Brainard en zoovele andere hebben te weeg gebracht en tevens zoo mogelijk, op het voetspoor van 't Britsehe Parlement, de middelen te beramen die dergelijke rampen voor de toekomst zullen on mogelijk maken. Woensdag nacljt heeft liet in en om Utrecht zoo hard gevroren, dat openkelen wa teren eeu ijslaagje gezien werd. In de gemeente Ravestein is een vierja rig kind, dat gedurende de afwezigheid der moe der te dicht bij het vi-ur was gekomen, in brand geraakt en ten gevolge der bekomen brandwon den eenige uren later ouder de hevigste pijnen bezweken. - Zondagavond is de dienstmaagd van den heer v. D te Utrecht, men denkt door te snel van de trappen te loopen, daarvan afge vallen en onmiddelijk overleden; men vond de ougelukkige levenloos in den winkel liggen. De verslagenheid is zoowel voor bare nabestaanden als bij de de familie waar zij diende, zeer groot, daar de ongelukkige een arbeidzame en trouwe dienstmaagd was. Yan Zr. Ms consul-generaal te Lissa- bou is, naar aanleiding eener mededeeling van den vice-consul te Fayal, het bericht ontvan gen, dat aldaar is binnengebracht een gekoperd schip, circa 1(10 voet lang beladeu met gree- nen planken, met de kiel naar boven drijven de gevonden en blijken dragende van maanden lang op zee gezworven te hebben. Naam noch nationaliteit heeft men kunnen ontdekken, en het schip niet recht kunnende krijgen, is het grootste gedeelte der lading er uitgekapt en zoowel als het casco verkocht. Na aftrek van bergloon en onkosten zal het .saldo vooreerst in deposito blijven ten bate der rechthebben den, die zich mochten opdoen. (St. Ct.) Wat zou vrouw Valk wel gezegd hebben, als ze in onzen tijd leefde. Immers, 'tvalt niet te ont kennen, dat er zich in den tegenwoordigen tijd een streven openbaart tot uithuizigheid, die zelfs tot 't platte land overslaat. «Maar wat zal ik iederen avond te huis doen vervolgde Valk. «Wel," zei moeder Valk, «over dag hebben de kinderen weinig aan u. Een goed vader moet ook een uurtje voor de opvoeding zijner kinderen over hebben. Daar heb je bijvoorbeeld buurman, boe vermaakt bij zich met de kinderen. Altijd weet bij 't een en ander te vertellen." «Ivorn. kom. de jongens gaan immers ter school." «Dat is niet voldoende." «Maar wat wilt ge dan meer?" «Hoor eens, Valk. sedert ge kennis bobt gemaakt met dien werver, zijt ge vrij wat veranderd." «Gekheid, vrouw!" «Onze Barend is er ook niet meé ingenomen, dat gij met den werver verkeert" «Moet ik daarom den omgang met Sommer ver mijden «Barend beeft eene zeer onaangename ontmoeting met hem gehad. Geloof mij, Sommer voert niet veel goeds in zijn schild en vroeg of laat zult ge 't u beklagen, zijn gezelschap niet gemeden te hebben." «Maak u niet bezorgd. Weet go wel, dat ik al vrij wat geld aan hem verdiend heb. Sommer is een flinke vent. Welk kwaad zou hij met mij in Nadat bier een telegram was ontvangen, dat de spoorweglijn EnkhuizenHoornZaanstreek was aangenomen, werd door velen de vlag uitgestoken. Heden wapperde haast van iederen gevel de vader- landscbe driekleur, terwijl na ontvangst van een telegram, dat de geheele spoorwegwet was aange nomen, ook van dc stedelijke gebouwen de vlag werd uitgestoken. Op het oogenblik dat ik deze schrijf, wordt er in optocht met fakkellicht door de stad gehouden, met de bij de laatste feesten gediend hebbende locomotief; de muziek der dd. schutterij laat zich daarbij hooren. Er worden serenades gebracht aan verschillende personen. Bij sommige inwoners wordt geïllumineerd: van tijd tot tijd wordt er eenig vuurwerk afgestoken. Niettegenstaande de koude, is er veel volk op de been. De geestdrift is groot, de orde echter uitmuntend. Hoornsche Correspondentie. Naar aanleiding van oen ingezonden stuk in dc Hoornsche Courant van Zondag jl., welk stuk ook in uw blad was opgenomen, zal Zondag a. s. alhier eene bijeenkomst worden gehouden, ten einde de hebben't, Is al te dwaas, daaraan te den 5 denke «Weet ge, Valk, wat me zoo bezorgd maakt «Maar ge hebt niet noodig bezorgd te wezen." «Sommer is een werver, en welk belang kan hij er bij hebben, uw gezelschap te zoeken. Ais Barend bij u is, dan vrees ik niets. Maar hij heeft nimmer lust om naar een herberg te gaan. Wat zou er in godsnaam van mij en de kinderen worden, indien Sommer u eens, onder 't drinken van een glaasje, overhaalde om dienst te nemen. Onze Barend houdt 'ter voor, dat dit juist zijn streven is, dus..." «Ik zeg je nu kort en goed, vrouw, dat ik niet noodig heb en ook niet verkies naar de pijpen to dansen van mijn zoon. Ik zal er wel komen buiten hem, en als ge rust en Vrede in ons gezin wilt bewaren, dan verzoek ik u, niet meer over Sommer te spreken, ten minste niet in ongunstigen zin." Na dit gezegd te hebben, trok hij den duffelschen overjas aan en stapte de deur uit. Mompelende en knorrig vervolgde hij den weg, de straten door, do poort uit. Ongeveer een kwartier nur gaans buiten de stad. ging hij een onaanzienlijke herberg binnen. «Goed opgepast." klonk 't. «Zooals afgesproken is." «Je brengt knü mok," sprak de werver, wanl deze was 't die Valk had toegesproken. «Kom, kas telein, breng een glas wannen punsch." Ofschoon Valk, na 't gesprek met zijne vrouw, zich voorgenomen had, dezen keer ihï te toeaeói, wenschelijkheid vau oprichting van zulk een fonds te bespreken. Zeer waarschijnlijk zullen op die bij eenkomst eenige personen worden gekozen, om deel nemen aan eene algemeene bijeenkomst. Over het algemeen wordt het plan goed ontvangen en vindt veel bijval, niet alleen bij werklieden, maar ook vooral bij ondergeschikte ambtenaren in 't kort, bij allen, die bij hun overlijden geen genoegzaam kapitaal tot levensonderhoud voor hunne gezinnen kunnen achterlaten. '/Een goede naam,* zeide onlangs een wijs man, «is gelijk een aal, d. i. zeer rooeielijk te krijgen en nog moerdijker te houden.*' Van een eigenaar van een houtzaagmolen vertelt men ons, dat hij boven den ingang van zijn woning, die aan den molen verbonden is, deze waarschuwing heeft geplaatst«Rookers en knappe jonge mannen worden niet toege laten." De molenaar, die een wijsgeer is, antwoordde op de vraag, wat dit opschrift beteekende "Wel, de rookers zouden mijn molen, en de knappe jonge mannen het hart van mijne dochters in brand kunnen steken. Ik wil zulke gevaarlijke lui niet in mijn eigendom hebben," SPREUKEN EN SPREEKWOORDEN VAN VROEGER EN LATER, verzameld door M. Plaats u zeiven bij het beoordeelen van anderen zoo veel mogelijk in hunne omstandig heden, en bedenkt dan hoe gij handelen zoudt. Wees voor u zei ven streng, voor anderen toegevend. Reken nimmer op de vriendschap van hen. die u altijd prijzen. Wantrouw den vleier menig mensch is door vleierij bedorven. Vriendelijkheid is schooner sieraad dan een prachtig kleed. dat. hij zich zeiven kon beheerschen, kon hij toch dc verzoeking niet weèrstaan, nu hem zoo gulhartig een aanbod gedaan werd. Wat zou een onkel glas ook schaden I Buitendien, 't was vinnig koud en de Oostenwind was snerpend. «Je gezondheid, mijnheer Sommer!" «Heb je er aan gedacht, Valk, om je maat meê te nemen?" «In orde." «Kom, drink eens uit. Je hebt eene koude wan deling gehad. Hé, kasteleinnog eens inschenken voor Valk. Maar zeg eens, hoe gaat 'tte huis?" «Hm, hm, te huis?" herhaalde Valk. «Nu. jo hebt toch geene zieken?" «Dat juist niet" «Je maakt me nieuwsgierig." «Mijn zoon Barend gaat trouwen." «Trouwen De sluwe werver, die goed op de hoogte was van al de omstandigheden van Valk en zijn gezin, ver heugde zich in deze tijding. Hij had eenmaal, toen de jonge Valk mot Johan Meerman 't pleiziertochtje op dc Berkel deed. zich tot taak gesteldBarend Valk te straffen. Kon hij dien niet persoonlijk treffen, welnu, dan den vader. Hij wist echter be hendig zijne blijdschap te verbergen en herhaalde op gcrekten toon, terwijl hij een dikke rookwolk uit den mond blies «Trouwen «Ja, eu spoedig ook." Een Chineesch spreekwoord zegt; armoede verschijnt wel aan de deur van den werk zame» man, maar treedt er niet binnen. Geluk doet ons vrienden verwerven. Dinsdag 2 Nov. vertrekt van hier de mail naar de Kaap de Goede Hoop, per laatsten trein. Dinsdag 2 Nov. vertrekt van hier de Oost-Ind. mail, via Triest, per laatsten trein. Donderdag 4 Nov. vertrekt van hier de Oost-Ind. mail, via Marseille, per laatsten trein. 10 Cents per regel. Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. Ondertrouwd: H1ELKE DE WOLF, Beëedigd Korenmeter en GEZINA PRINS, van Meppel. Helder, 28 October 1875. Getrouwd A. TEGEL en M. W. MORÉE. Helder, 27 October 1875. Algemeene kennisgeving. Die tevens hunnen DANK betuigen voor de belangstelling bij hun Huwelijk onder vonden. Getrouwd CORNELIS SC HAGEN. van den Helder en 1 BELT JE DE JONG, van Amsterdam Helder2S Oct. 1875. Algemeene kennisgeving. De lieer en Mevrouw Herweijer maken bekend, dat hunne Moeder en Behuwd- Moeder, Mevr. de Wed. M.C von DASSEL RIECKEN, te Rotterdam is overleden. Eenige kennisgeving «Zoo «Reeds over twee maanden." «Ja man, zoo gaat. 't, F.erst moet men zich af- slooven, om de kinders groot te brengen en ze wat te leeren, en zoodra ze een veer voor don mond kunnen wegblazen, laten ze je de hielen zien." «Je hebt inderdaad gelijk, mijnheer Sommer." «Nu je steun en hulp van den jongen hebben kunt, nu zegt hij: ik groetje. Waarlijk,heel fraai! Dus in 't vervolg kunt ge alleen zorgen voor je zes opeters en je vrouw. Werk maar toe, man De knorrigheid, die eerst geheel over en als een losse onweersbui snel voorbijgedreven was, maakte zich weer geheel van hem meester en op wrevele» toon antwoordde Valk «En dan gunt men mij voor al dat zwoegen en slaven, om mijn gezin te onderhouden, nog niet eenmaal een gonoegelijk uurtje 's avonds. «Goed zoo!" dacht Sommer. 't vuurtje nog een weinig aangeblazen, dan loop je van /.elven in den strik, dien ik je gespannen heb. l'e onkosten, die ik aan je heb, worden mij ru'mschoots vergoed door de premie die ik ontvang, als je teekent." Op dit oogenblik viel Valk'- oog opeen persoon, die tot nu toe in den hoek der kamer rustig had zitten slapen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1