Nieuws- en Advertentieblad. Zaterdag 6 November. M 1509. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever S. GILTJES. Gemeenteraad van Texel. NIEUWSTIJDINGEN. De gestoorde Bruidspartij HELDERSCHECOURANT "Verschijnt DINSDAG- cn VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren cn Hulp-Postkantoren. Brieven franco. /0.5Ü 0.65 De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te renden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Zitting van Vrijdag 20 October 1875. Afwezig de lieer P. Langeveld. Na de opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. Door den Voorzitter worden ter tafel gebracht eenige pro\inciale bladen en circulaires. Aangeno men voor kennisgeving. 2. Er wordt modedeeling gedaan van ccne missive van hh. Gcdcp. Staten, waarbij wordt goedgekeurd, de wijziging van liet bestek ter herstelling van den toren te Oosterond. Aangenomen voor kennisgeving. 3. De Voorzitter brengt ter tafel, de begrooting der gemeente, dienst 1870, welke gedurende 14 da gen ter visie op de secretarie hoeft gelegen cn ver krijgbaar is gesteld geweest. Hij stelt alsnu voor, dezelve te behandelen. De heer Mentz brengt, namens de commissie, belast geweest niet liet onderzoek, rapport uit. Deze verklaart, dat de commissie geene aanmerkingen heeft gemaakt, en stelt mitsdien voor, dezelve gued te keuren. Na eenige discussie wordt daartoe besloten. 4. Er wordt mede ter tafel gebracht de begrooting van het Alg. Armbestuur en de rekening en be grooting van het Alg. Weeshuis, welke door de ge noemde commissie mede zijn onderzocht en waarop, bij monde van den heer Mentz, als lid dier com missie, wordt voorgesteld, dezelve goed te keuren, als zijnde geene aanmerking daarop gevallen. Dien overeenkomstig wordt besloten. 5. Er wordt voorlezing gedaan van" een concept besluit voor liet i/5 gedeelte der personeele belas ting, dat mede wordt goedgekeurd. G. Dc Voorzitter doet niededeoling van een inge komen request, met bijlagen van Gerrit Jansz. Keij- ser. verzoekende vergunning tot oprichting van eene inrichting tot bet bereiden van veldvruchten cn si roop, in het liuis aan hem toebehoorende en staande in de Weverstraat alhier cn brengt ter kennis van den Raad, dat, ingevolge art. G der wet van 2 Juni 1875, Staatsblad No. 95, ton aanzien van dit verzoek, de bewoners der aangrenzende perceelcn moeten worden gehoord, en dat alvorens openbare kennis geving moet geschieden. Hij stelt aan den Raad voor, om den heor Mentz en hem te machtigen, do be zwaren, die mochten inkomen, aan te hooren of in ontvangst te nemen en in eene volgende vergade ring nader omtrent het verzoek te beslissen. Dit voorstel wordt aangenomen. 7. Verzoek van A. de Ruijter, om een gedeelte, groot. 20 aren, van liet boscbje Engcisteen op do Hoogte, in erfpacht te mogen hebben, om daarop een uitsjiannings-lokaal te bouwen. Op prc-advies van liet Dag. Best. wordt besloten, het verzoek te wijzen van do hand. 8. Request van Rons Daalder, aannemer, inhou dende verzoek om vrijstelling van do booten, ver schuldigd wegens te late oplevering van liet Post en Telegraalkantoor. Op voorstel van liet. D. B. wordt bcsloton, aan R. Daalder vrijstelling te vor- leenen, onder bepaling, dat hij aan het Gemeente bestuur zal restitueeren, eene som van f3Gdoor de gemeente uitgegeven voor kantoorliuiir, gedurende Augustus cn September. 9. Verzoek van A. Kalf, om eervol ontslag uit zijne betrekking als nachtwacht. Wordt verleend. 10 Benoeming van een nachtwacht, iiiplaats van A Kalf. Wordt benoemd J. Roeper Tz. 11. Benoeming van een hulponderwijzer bij de openbare school voor gewoon lager onderwijs. Wordt benoemd met algemecne stemmen de lieer M. Hillenius, te Oude Schild. 12. Benoeming van eene hulponderwijzeres te Oostcrcnd. Wordt benoemd met algemecne stem men mej. P. van (lor Werf, te Franeker. 13. Verzoek van mej. de wed. Teenstra, om eervol ontslag uit luire betrekking als regentes van het Algemeen Weeshuis, op grond van vertrek uit de gemeente. Wordt besloten eervol ontslag te vor- leenen, onder dankbetuiging voor bewezene diensten. 14. Benoeming van eene regentes van liet Alge meen Weeshuis, ter vervulling der vacature, ont staan door vertrek van mej. de wed. Teenstra. Op de voordracht waren geplaatst mej. G. Dijt- Koijser, M. Keijser-Boon en N. Roeper-Roeper. Wordt benoemd mej. M. Keijser-Boon. 15. De Voorzitter doet mededeelingen aan don Raad betroffende het houwen van een derde school te Etjerland, cn legt over teekening, bestek en be grooting voor school en onderwijzerswoning aldaar, begroot op f 12,000. Nu discussie hierover wordt besloten, die stukken op te zenden aan HH. Gedeji. Staten, met verzoek om de benoodigde gelden van liet Rijk cn dc provincie, ieder voor de helft, te mogen erlangen, op grond van art. 3G der wot op het lager onderwijs. 16. Missive van het bestuur van het Waterschap Eijerland, betreffende het afstaan van eenigen grond voor het maken van een voetpad te de Cocksdorp. Wordt op prc-advies van het Dag. Best. besloten, aan het bestuur van Eijerland te verzoeken, een meer bepaald en duidelijk antwoord te willen geven op het door den gemeenteraad gedaan verzoek. 17. Aanbesteding schoolbehoefte. De Voorzitter bericht, dat zijn ingekomen billetten van dc boek handelaars Moojen en Dekker, en stelt namens het Dag. Bestuur voor, aan ieder hunner de levering van een gedeelte der schoolbehoefte te gunnen. Dienovereenkomstig wordt besloten. •18. Behandeling van request van J. J. Verbernc, betreffende het verzoek om een watergoot. te maken over het pleintje bij do Vischmarkt. Na eenige discussie wordt besloten, dat verzoek te wij/.en van de hand. Niets meer aan de orde zijnde, sluit dc Voorzitter de vergadering. Helder, Nieuwedicp, Willemsoord, enz., 5 November 1875. Aan onze lezers, die belangstellen in het zang-onderwijs te dezer plaatse en overtuigd zijn, dat dit onderwijs, eengunstigen invloed uit- oefend op de beschaving der jeugd, kunnen wij ine- dedeelcn dat de zangschool //Euphonia"op Don derdag 18 November a.s. haar jaar-concert 7.al geven in het lokaal Tivoli, alwaar de leerlingen weder openbare proeven zullen afleggen van de op nieuw gemaakte vorderingen. Deze concerten hebben eene te gunstige FEUILLETON. Oorspronkelijk Historïsch-Romantisch verhaal. 47. TWEE MAANDEN" LATER. De lieve lente met hare zoete zomerkrachten was aangebroken. De winter met zijne lange, koude nachten was geweken. Alle planten, die haar aan wezen schenon verloren te hebben, puilden opnieuw uit en werden herboren. !t Luchtgewest werd al meer on meer doortrokken met eene zoele, ver kwikkende warmte Hier en daar ontsloten zich reeds de dikke bloem knoppen en ontvouwden de reine witte of veelkleu rige bladeren, en nieuwo moed en levenslust be zielde elk levend wezen. Ook voor tante de Groot brak een nieuw tijdperk aan. Heden zou zij met Holthoff ten ondertrouw gaan. En dit was 't alleen, maar. tok Johan Meerman en Barend Valk hadden dezen dag uitgekozen tot t zelfde doeleinde, 't Was dus een driedubbele feestdag. Ten huize van Meerman zou cono grootc bruids partij gegeven worden. De gansche familie der ver schillende partijen was ten eerste op een feestmaal tijd genoodigd en op de eigenlijke partij was geene vriendin, geen buur ongenood gebleven. Na afloop der gewone formaliteiten, bij ondertrouw gebruikelijk, en de hartelijke gelukwenschingen aan de bruiden en bruidegoms, plaatste men zich aan den welvoorzienen disch. Gulle vroolijkheid heerschte renommee, dat het nog noodigzou zijn om er een woord van aanbeveling bij te voegen. De lijsten die in de gemeente circuleeren zullen als gewoonlijk wel weder met een groot aantal namen voorzien worden. De leden der Societiet Vaderland en Oranjedie Dinsdag jl. in het lokaal Tivoli met belanglooze medewerking van het strijk- orchest der Koninkl. Ned. Marine, eene too- neelvoorstelling gaven, ten voordeele van de wed. J. van den Berg, hebben zich de hulde, die hun dien avond werd gebracht, ten volle waardig gemaakt. Loffelijk was hun streven, om zelfs met financiëele opoffering, hunne talen ten dienstbaar te maken, toT ondersteuning van de weduwe van een hunner krijgsmakkers. Zeer aangenaam is het ons te kunnen ver melden dat dit streven, in beide opzichten, zoo uitmuntend geslaagd is. Ten opzichte van het ware kunstgenot dat dien avond het publiek mocht genieten, ware het wel wenschelijk dat deze voorstelling eens herhaald kon worden. Aan genoemde weduwe is afgedragen de som van f 300 40. Naar wij vernemen, is door tusschen- komst van de cargadoors, de hh. v. Vliet Co., de somma van f 3000 uitbetaald aan de scheeps-sjouwerüeden, die behulpzaam zijn ge weest tot het afbrengen van de Haaks en behouden in de haven alhier doen aankomen van het barkschip "Vijf Vrienden"* Met het 20 dezer vertrekkende stoom schip Hollandvan dc stoomvaart-maatschappij Java, zal een detachement koloniale troepen, sterk 250 man, naar Java vertrekken. Men verneemt, dat het eskader onder den kapitein ter zee W. C. Klis, het Engelsche Kanaal verlaten hebbende, koers zal zotten naar St. Thomas en de divisiekommandant aldaar per mail in overleg zal treden met den Gouverneur van Curacao of zijn tegenwoordigheid te Cura- 9ao vereischt wordt: zoo niet, dan zal de oefe- ningstocht voortgezet worden, Den ln Janu ari 1876 evenwel zal het eskader zich te Cura- 9ao moeten bevinden en verdere orders afwachten. Daar de onderhandelingen met Venezuela nog gaande zijn, kan men tot geen beslissende» slap overgaan en zal de tegenwoordigheid van Nederl. oorlogschepen in de Venezuelaansche wateren gemeden moeten worden. De bewape ning van het //Zilveren Kruis" en *Leeuwar den" is zeker voldoende, ingeval men er tegen Venezuelaansche schepen of batterijen gebruik van mocht maken. Het eerste schip heeft op zijn halfdek vier getrokken 18 cms a pivol staan, en op het voorschip acht getrokken 16 cms. kanonnen. De //Leeuwarden" heeft eveneens sprak Valk tot den brenger daarbij en net de minste stoornis liet zich wachten. Die leden der familie van tante de Groot, welke eerst niet veel met Holtlioif ophadden, vonden nu, nu ze zich in 'tonvermijdelijke schikten, den man nog zoo kwaad niet. Na 't diner meldde zich ten huize van Meerman iemand aan, om de oude Valk even te mogen spreken. Valk ging zien wat er was. De boodschapper reikte hem een briefje over van den volgenden inhoud Vriend Valk Ik moet u noodzakelijk spreken. Er is baast bij. 'tZal u slechts een half uurtjo ophouden. Ik wacht u in de Roode Leeuw.' Sommcr. »Zeg dat ik kom, van 't bericht. De bode vertrok. »Ik ben genoodzaakt, mij oen half uur te verwij deren," sprak Valk tot zijne vrouw. ®Hoe, wilt ge ons nu verlaten? En gij hebt ons beloofd, den ganschen dag bij ons te blijven. Ik meende, volgens uw oi^en zeggen, dat ge alles zoo geregeld had, dat go niets had te verrichten." »Gij hebt gelijk, vrouw, maar op deze zaak kon ik niet rekenen, tot straks dus." Eer moeder Valk kon antwoorden, was Valk de kamer reeds uit en zonder de gasten 't merkten, verliet hij 'thuis en bereikte binnen tien minuten de Roode Leeuw. »Ha! zijt ge daar," dacht Sommer, nals gewist, welk plan ik heb, dan zoudt gij u wel gewacht hebben, hier te verschijnen. Óp dcnzelfdcn dag, dat je zoon zich in geluk en vreugde baadt, straf ik hem voor zijne mij aangedane beleediging en de minachting, mij betoond." »Kom, Valk, daar doe je wel aan," zcidower sik heb eene ilinke bestelling voor je. Een vriend van mij, die binnen kort in 't huwelijk treedt, heeft voel voor u to doen. Ik heb aan u gedacht cn u aanbevolen." »Dank je wel, mijnheer Sommer!" tls waar ook, zei Sommer, sik wensch je geluk met dezen dag..." slloud uwe gelukwcnsehen maar voor u," Valk ten antwoord, o'tis tegen mijn zin, maar dat is tot daaraan toe." De werver had nu eenmaal vast besloten. Valk voor den krijgsdienst aan te werven. Zijn plan ge lukte hem maar al te wel. Een tijdlang, meer dan een uur, bleven de beide mannen in de reeds ge noemde herberg. »Nu gaan we even naar mijn' vriend," zei Som mer, »ik heb u waarlijk reeds te lang opgehouden. «Waar moeten wij lieon sVolgmij maar!" De beide mannen bereikten weldra eene nette woning. Hier zijn wc er." De deur werd geopond en een trap verleende hun toegang tot een bovenhuis. Valk herkende den per soon, welke hij reeds eenmaal in de herberg buiten Zutfen, twee maanden vroeger, ontmoet had. Dc beide mannen hadden Valk nu in hunne macht, want beide waren kameraden, waren wervers. t Kostte niet veel moeite, om Valk in beschonken toestand te brengen, en toen hij in dien toestand voor den dienst getoekend had, brachten de werver niels dan getrokken zwaar geschut aan boord. De "Cornelis Dirks" benevens de "Princes Ma ria en //'t Loo", die reeds op weg naar of in de Westlndiën zijn, bezitten daarentegen ook nog gladde vuurmonden. (Vaderl.) Ten gevolge van het afbreken der di plomatieke betrekkingen met de Nederlandsche regeering door den Yenezuelaauschen gezant bij het Nederlandschen hof, is de vertegenwoordiger van Zr. Ms regeering uit Caracas teruggeroepen. Hij heeft Venezuela verlaten. Het te Sappemeer te huis behoorende ichip Vooruitkapt. Hillebrands is bij Kjögebogt gestrandhet schip is geheel weg, doch de bemanning gelukkig gered. In den lijd der wereldtentoonstellingen hebben fabrikanten gewedijverd om hun fabrikaat te verbeteren. Het doelmatige van den eenen exposant is toegepast geworden op het systeem van den anderen. Ook het publiek heeft voor deel behaalt door de tentoonstellingen. Men heeft daar leeren kennen wat voor ieders speciaal bedrijf dev voordeeligste hulpmiddelen zijn en door welken fabrikant die soliede worden ge leverd. De bekroonde fabrikanten hebben een recht de behaalde zege te publiceeren, aan het hoofd hunner facturen, prijscouranten enz., afdrukken te laten maken van de hun toegekende medailles, diploma's enz. Zij moeten zelfs trotsch er op zijn de uitstallingen van hunne magazijnen te kunnen opluisteren met de origineele medailles, al zijn het ook honderd stuks, zooals men te Amsterdam kan zien in het hoofd-depöt van naaimachines van Singers Manfacturing Co., waar gouden, zilveren en bronzen medailles, prachtig geëncadreerd tentoongesteld zijn. Het is echter eene schande, wanneer fabri kanten, die nog voor jaren het princiep hadden, uitsluitend goed werk te leveren, waarmede zij zulke zegen behaalden, thans een, zoo niet ge heel slecht, dan toch zeer middelmatig fabri kaat aan het publiek te koop bieden, dat door den pronk der vele medailles verblind, ter goeder trouw hun te Glasgow gefabriceerd namaaksel als echt Araerikaausch fabrikaat beschouwd, en dagelijks door advertentiën in houderde bladen hier te lande geplaatst, zich laat zeggen dat de bijgegevene certificaten liet echte fabrikaat waarborgen. Niet alleen de Singers M. C. heeft een fa briek van naaimachines te Glasgow (Schotland) opgericht om goedkoop fabrikaat in Europa te kunnen leveren, maar ook de nakomelingen van Howe hebben dit gedaan. Wanneer de tegenwoordige bezitters dier ge renommeerde firma's hunne te Glasgow gefabri hem in bewusteloozen toestand naar buiten en leg den hem voorzichtig in een stoep neder, om zijn roos uit ie slapen. 't Begon reeds te schemeren en nog zat menon geduldig de tehuiskomst van den ouden Valk te ver beiden. maar wie er ook kwam opdagen Valk niet. «Ik begin zeer ongerust tc worden, mijn zoon.' zei moeder Valk, sdat uw vader een ongeluk is overkomen." sik vrees ook voor 't ergste. De hemel beware ons er voor, dat vader niet in gezelschap van Sommer is. De wervers worden al driesteren driester. Kom, ik moet weten wat er gaande is en ga terstond heen. Ga gerust voort en laat mijn afzijn u niet storen," besloot Barend Valk. De straatlantarens gaven ccn flauw licht, 't Helder brandende en licht gevende gas was nog ten eenen- inale onbekend. Nauwelijks was Barend op de straat, of Holthoff kwam hem achterop en sprak «Gij zult er zeker niet op legen hebben, dat ik u vergezel «Gij doet mij genoegen, door met mij mede te Toen zij, want Barend wilde in de eerste plaats naar de herberg buiten Zutfen, waar zijn vader menigmalen vertoefde, buiten de stad gekomen waren en den weg rechts om wilden slaan, stond Barend plotseling stil. «Wacht even," sprak hij. «ik moet zien, wat of wie daar in de stoep ligt." «Ligt daar iemand »Ja." zei Barend. Barend boog zich voorover, porde den slapende ceerde naaimachines ten loon stelden, zij zouden stellig geen hekrooning verwerven, zooals die nog voor korten tijd door Singer tc Teplitz (Bohemcn) werd behaald. Wij moeten ten zeerste betwijfelen, dat de WelEd. Achtbare Heer //Singer," voorkorten tijd overleden, heeft geweten, op welke //prul len" zijn naam prijkt. Leefde «Elias Howe" nog, de uitvinder der naaimachines, ridder van liet legioen van eer, de man waarvan men met recht kon zeggen: De mensch vergaatzijn werk beslaat," hij zoude, daarvan zijn wij overtuigd, zijn naam niet zulke oneer aandoen! Arm Nederland! Hrbt gij niet genoeg aan de zwendelarijcn van geweteniooze spoorweg- koningen die uwen nationalen rijkdom met rnil- lioenea verminderden door effecten van Ame- rikaansche spoorwegen, waarvan nooit een rail ge legd, veel minder een trein er op is geloopenp? Moet U je thans ook nog naaimachines de handen laten stoppen die door eenige Yankees" als echt Amerikaansch fabrikaat gewaarborgd worden, maar die nooit Amerika gezien heb ben U kunt immers hier te lande oneindig veel betere waar koopen en wel 25 st 30 pCc, goed- kooper b. v. «-Clemens Muller's fabrikaat dat van anderen. Dezer dagen is in druk verschenen "De Waterlocomotief, een Nederlandsche uitvinding betreffende het vervoer te water met gelijke snelheid als op de spoorwegen, door A. lluët, ingenieur, leeraar aan de Polytechnische school", welke uitvinding reeds eenige jaren geleden in verschillende tijdschriften werd besproken. De uitvinding heeft ten doel, om de scheep vaart en stoom boot vaart dezelfde snelheden le verzekeren, bij het gebruik van een kleiner voortstuwingsvermogen, of, ook bij gebruik van hetzelfde voortstuwingsverraogen, grootere snel heden te doen verkrijgen, liet middel, waar door dit doel bereikt moet worden, bestaat in het gebruik maken van holle, aan alle zijden gesloten drijvende cilinders of andere omwen- telings lichamen, die zoodanig aan het schip bevestigd zijn, dat het gewicht van het vaartuig door het drijfvermogen van de cilinders wordt gedragen, en dat tevens die cilinders de vrij heid behouden, om bun assen rond te wentelen, evenals de wielen onder een wagen. Het aantal van deze drijvende cilinders en hun afmetingen moet voor ieder vaartuig iu het bijzonder worden bepaald, en het schijnt duidelijk, dat men door een eenvoudige berekening de inrichting zóo kan treffen, dat, het vaartuig beladen zijnde, de cilinders nog niet tot aan hun assen worden ondergedompeld. eens aan en zei«sta op, vriend, gij zult liier zoo koud worden." De slapende werd versqjirikt wakker. Een paar uren rust en de koele avondlucht hadden hem weer tnt bewustzijn gebracht. Hij wendde 't hoofd om. Op dit oogenblik viel juist 'tbleeke schijnsel van den lantaren op Valk's gelaat. Barend herkende terstond zijn vader, »Om Godswil, zijt gij 'tvader? Gij hier? En in zulk een toestand op dezen dag!" »Ja, Barend, ja, mijn kind, ik ben 't. O, 'tis immers maar een droom? 'tls immers maar een droom Wat bedoelt gij vader?" bO, die Sommer!" Eene rilling voer Barend door deleden. Duizend gedachten kwamen in éen oogenblik in hem op. Hij dorst bijna niet vragen, en toch, die pijnlijke onzekerheid was niet uit te staan. »Zog mij wat er is. vader? Helaas, mijn kind ik hen matroos. Ik heb voor den zeedienst geteekend bO, die schelm! Arme vader' zoo heeft hij u dan eindelijk overgehaald," en dreigend hief de jonge Valk den gebalden vuist in de hoogte. Thans begon Valk zijn toestand eerst recht te beseffen. »Ja, 'tis maar al te waar, ik herinner "t mij nu recht levendig, ik moet varen cn mijne arme vrouw met zes kinderen hulpeloos achterlaten. »\Vat men dronken doet. moet men nuchteren ontgelden," dacht Holthoff. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1