Nienws- en Advertentieblad. 1875. Woensdag 10 November. M 1510. Vijftiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. De gestoorde Bruidspartij HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren Brieven franco. ƒ0.50 0.65 De prijs der Adviktintieït van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags li nur gelieve men de Advertentiè'n in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. AANBESTEDING. Op VRIJ DAG den 12 NOVEMBER 1875, des avonds ten ZEVEN ure, zal aan het Raadhuis der gemeeute in hel openbaar, alleen bij inschrijving, worden AANBESTEED De levering van STEE.l- keel. aan de CSemeeiKe- Inrï»tingen. voor liet jaar De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 6 November 1875. Burgemeester en "Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nicuwediep, Willemsoord, enz., 9 November 1875. Zondag morgen 7 uur zag meu alhier van den dijk met harde N. W. wind een schip met volle zeilen op de Noorderhaaks loopen, weinige oogenblikken daarna zag men, door het geweldig stooten, het tuig over boord vallen en het schip verbrijzelen. De equipage naar alle waarschijnlijkheid daarbij omgekomen, slechts een lijk heeft men op een der wrakken gevonden. Men vermoedt dat het een Italiaanse!) schip is geweest beladen met lijnzaad. De vier kolonialen, die in den avond van 17 October jl. met een Noorsche vlet van het Muisduiner strand de Noordzee zijn inge stoken, zijn hier heden morgen weder aange bracht door het Noorsche schip Haabit kapt. Sorensen die hen en ook de vlet rccd3 den 18 Oct. heeft opgenomen. De kapitein verhaalt dienaangaande dat hij ruim acht mijlen afstand vari Texel een vlet in zicht kreeg, waarin zich vier menschen be vonden hij zond dc sloep heen tot redding. Op de vraag waarheen het schip gedestilleerd was, kreeg de kapitein kwaad vermoeden en ant woordde naar Christiania, waarop geantwoord werd door een der soldate.ii, die Vlaamsch sprak, dan is het goed, want als wij naar Holland gingen, sprongen wij overboord. Over de out vangst aan boord waren zij zoo tevreden, dat zij den kok een zilveren horloge en f 2 50 en aan de stuurman een zilveren horloge ten schenke gaven den kapitein deden zij de be- FEUILLETON. Oorspronkelijk Historisch-Romantisch verhaal. "18. TWEE MAANDEN LATER. «Daar zullen zo zijn," sprak vrouw Valk, toen ile deurklopper hoorde vallen, «daar zullen ze zijn. Nu, 't begint tijd te worden." Meerman was zelf gaan zien wie er was. 't Was eene hittere teleurstelling, toen hij bemerkte, dat er een ander persoon geklopt had dan zij, wie men ver wachtte. «Wat is er van uwen dienst?" «Mijnheer, ik ben voor een paar uur hier in de stad aangekomen. Ik ben hier geheel vreemdeling Ik kom om Valk te spreken. Na veel moeite is mij gelukt, zijne woning te vinden, maar er was niemand te huis. Ik vernam echter, dat hij hier feest viert. Gaarne zou ik hem over eene gewich tige aangelegenheid willen spreken.'' »Hoo is uw naam «FrederiksIk was een vriend van zijn overle den broeder." «Wilt gij zoo goed zijn, mij te volgen?" »Met genoegen." «Gij zult er zeker niet op tegen hebben, ons zoo lang gezelschap te houden, tot dat Valk terug komt, want hij is op 'toogenblik afwezig." lofte, bij aankomst te Christiania eene beloo- ing te zullen geven van f 200 Door stormweder opgehouden, bereikte men Zondag jl. het eilaud Vlieland. De kapt. ge laste hun om zich tusschen de lading te ver schuilen om niet door de Douanen ter reede van Christiania opgemerkt te worden en later bij het opslepen der rivier, zich vooral schuil houden. Zij gehoorzaamden en stelde het volste vertrouwen in den kapitein, totdat zij hier heden morgen door den kapitein aan de politie werden uitgeleverd. Zeer verbaasd stonden zij, na een zeereis van 23 dagen, weer op Ilollandsch grondge bied te staan en nog wel op dezelfde plaats au ontvluchting. Kapt. Sorensen verdient alle lof voor het beleid, waarmede bij deze zaak heeft behandeld, - In de Vijzelstraat alhier heeft sedert Zondagjl. een vreemdsoortige aardigheid plaats, door in een der huizen aldaar, eeltige ruiten in gooien. Bij onderzoek is maar niet te ontdekken, van waar de steeneu komen. Er is dus een onzichtbaren hand in het spel. - De heer H. F. W. Grottendieck te Alkmaar is beroepen tot predikant der Evang. Luthersche gemeente te Amersfoort. - M«en meldt uit Schelluinen, dat dezer dagen iiitde woning van den landbouwer A. V. terwijl hij zich op het veld aan den arbeid bevond en zijn vrouw ter markt gegaan was op klaar lichten dag eene belangerijke diefstal is gepleegd van eenige gouden en zilveren sie raden en een zakje met 35 rijksdaalders en zulks met eene omzichtigheid en overleg dat de dader niet het geringste spoor heeft achter ge laten terwijl de ladetafel en eene kist, waarin het gestolene geborgen was even als de buiten deur door de huisgenooten behoorlijk gesloten bevonden werden. - Het te Veendam te huis behoorend Ned. schip Zwerver, kapt. Prins, op weg naar Me mel, is in de Noordzee gezonken, doch het volk gered en in Noorwegen aangebracht. - Er is een onfeilbaar middel om te zien of wijn vervalscht is. Wij deelen het aan onze lezers meö Men neme een fleschje, dat ongeveer een wijnglas inhoudt, vuile het met de te onder zoeken wijnsoort, sluite de opening met den wijsvinger, draaie het lleschje om, zoodat de bodem naar boven komt te liggen, dompele het in die houding in een kan water zoo ver onder, dat het geheel met water bedekt is, wachte dat het water, hetwelk door de onder dompeling in beweging is gebracht, tot stilstand is gekomen, en neme dan den vinger weder voorzichtig van de opening af. Iu dien toestand houde men het flesc'nji van boven ongeveer tien minuten vast ei «Zoo als gij verkiest" De invalide had eindelijk 't besluit genomen, om zelf naar Zutfen te reizen. Immers hij had van de zijde van Barend Valk niet 't minste antwoord ont vangen en van den notaris Offerhaus 't bericht ge kregen, dat Valk evenmin te Brunswijk geweest was. Geheel hersteld, had hij de reis ondernomen en zoo had hij dan eindelijk zijn doel bereikt. Een uur was hij reeds ten huize van Meerman, toen er gerucht werd vernomen. «Hierheenzei de jonge Valk. «Wat is er toch gaande," vroeg vrouw Valk, die snel was komen aanloopen. Voor iemand 'tkon beletten was do oude Valk in de kamer, waarin de gasten bij elkander ver gaderd waren. Moedeloos viel hij op een' stoel neder. «Ach God!" sprak hij, «ik moet matroos worden. Wie had ooit kunnen denken, dat Sommer zoo slecht was." Intusschen waren Holthoff en Barend ook in de kamer gekomen en hadden weer plaats genomen «Valk, Valk! wat maakt ge uw huisgezin diep rampzalig. Zult gij gaan dienen en mij, uwe zwak ke, blinde vrouw, met zoovele onverzorgde kinderen, achterlaten «Helaasik wilde dat 't anders ware, maar moet. O. wie geeft hier redding?" »Ik zal u helpen, vaderzei Barend. Een luide gil van Doortje Meerman, die van bewegen het zoo weinig mogelijk. Het water drukt nu wel is waar van onderen tegen den wijn, maar is niet in staat hem uit het fleschje te verwijderen. Inmiddels heeft er tevens zulk een drukking plaats, dat het water door de aantrekkingskracht alle vreemde bestanddeelen die de wijn bevat, door uitzuigen in zich opneemt. Neemt men na tien minuten het fleschje er uit waarbij men dan, gelijk van zelf spreekt, voor het omdraaien den wijsvinger er weer moet ophouden, dan zal men zien dat, bij vervalschten wijn, de heerlijkste Chateau-Laflitte of Cham- bertin in afschuwelijken azijn is veranderd, dewijl alle toevoegselen, als suiker enz., en bij vele soorten zelfs de kleur, door het water zijn opgezogen. De werkelijke zuivere wijn blijft daarentegen preeies zoo gelijk hij was. Men neme de proef eens. Zij heeft dit voor dat zij niets kost (Ned. Industr.) Buitenland. Te Grimsby is aangekomen de Noorsche bark 'Paussiu", bemand door den kapt. Adder flansen alleen. De equipage had het schip in zee in rcddeloozen toestand verlaten en was over gegaan op een smakschip. De kapt. had ge weigerd om den aan zijn zorg toevertrouwden bodem te verlaten en door beproeving van schier het onmogelijke, is het hem mogen gelukken het schip in de richting te sturen, dat hij het vuur van Spurn in het oog kreeg, alwaarhem een Ilulsche kotter te hulp kwam, «-herhaal delijk" zeide de kapt. *zakte ik door uitputting" in elkander, doch na een wijle kwam ik weer bij. Donderdag jl. is te Antwerpen een vreeselijk onheil voorgevallen. Een der kaza- matlen welke in fort 2 ten behoeve der officieren wordt gebouwd, is ingestort. Acht personen jn dientengevolge gedood, acht anderen heeft men levend doch zwaar gewond, gered, dank zij de spoedige hulp, die deor de soldaten werd verleend. Daily Telegraph" klaagt over de barbaar- ;che behandeling van veertig schoone Holland- sche koebeesten, die te Deptfor, na den aan voer op Woensdag jl. te Thameshaven, den daarop volgenden Vrijdag geslacht werden. Ee nige vette kalveren werden verdacht gehouden van aangetast te zijn door mond en klouwzeer, en de geheele kudde moest er voor boeten. Som mige koebeesten waren 30 en andere 24 waard. Eenige hadden aan boord gekalfd en koe en kalf werden oniniddelijk gedood, terwijl sommige beesten, nog voor dat het kalf gebo ren was. gedood werden. /'Zulk een walgelijk tooneel had men nog nimmer aanschouwd zegt het bericht, den armen eigenaars brak het hart en eenige der aangestelde slachters wsigerden, het zij tot hun eergezegd, den moord te ver richten. De Hollanders zijn met bezwaarde har ten en lichte beurzen teruggekeerd, aan hun verkoop-agenten overlatende de rekeuingen op te maken en hun geld na te zenden." - De groote stoomboot «■Coromaudel van North-Shield», varende tusschen lndië en En geland is, naar men onderstelt, in de Roode Zee vergaan. Sedert Juni hoorde tuen niets van dit schip. De personentrein van den Franz-Joseph- spoorweg,die Woensdagavond van Praag vertrok, is tusschen Gopfritz en Scharzenau ontspoord Het ongeluk moet zonder twijfel aan misdadigen toeleg worden toegeschreveu. Een spoorstaaf was blijkbaar losgemaakt, daar de nagels en schroe ven ongedeerd naast de rails gevonden ziju. Vijf personen zijn bij het ongeluk omgekomen en negen gekwetst. - Zekere Jean Pierre Bodiguel, te St. Gildas-des-Bois, gevreesd wegens zijn ruwen aard en die zijne vrouw dikwerf mishandelde, heeft onlangs, toen de vrouw eerst weder naar haar schoonvader was gevlucht en daarna huis waarts gekeerd, een wijkplaats had gezocht op zolder, haar mishandeld en daarna bevolen naar bed te gaan, waar reeds haar 13jarig dochtertje sliep. Den volgende ochtend is hij opgestaan, heeft zijn dochtertje verwijderd en toen eerst zijne vrouw en vervolgens zich zeiven dood schrik buiten zich zelve was, bracht Barend tot bezinning. «O, welk een droefheid," vervolgde hij. «Nergens zie ik licht. Ja, mijne lieve bruid, ja, ik moet, ik moet... o God «Wat wilt gij, mijn zoon 7" «Wat ik wil, i k zal in vaders plaats dienst nemen. «Neen, dat nooit, dat nooit, mijn jongenant woordde Valk. «Barend, zult ge mij, uwe bruid, dan verlaten Barend Valk stond sprakeloos. Hij was bleek als de dood en 'tklamme zweet stond hem op 't vo hoofd. «'tMoet, 'tmoct zoo geschieden," zuchtte hij. Zoo vroolijk 'tbij den aanvang bier was, zoo droevig en ernstig was 't nu gesteld. Frederiks had, in een hoek der kamer gezeten, alles stilzwijgend gade geslagen. Niemand liad meer gedacht om de tegenwoordigheid van den vreemdeling. Deze had intusschen eene heugelijke ontdekking gedaan. Toen dus Barend, in tweestrijd tusschen liefde en plicht, daar zoo stond, verliet hij zijnen stoel, plaatste zich voor de deur en sprak op vasten, duidelijken toon «Neen, brave, edele zoon neen, gij zult niet dienen in uws vaders plaats. Gij verdient een beter lot, gij zult uwe bruid niet verlaten.. «Maar," viel moeder Valk driftig in, swiezijtgij en wie geeft u 't recht, om mijn zoon te beletten. «Laat. mij slecht» even uitspreken, goed» vrouw," zei de invalide. Te St. Louis in de staat Missouri in Noord-Amerika is den 6 Oct. uit de gevan genis eene vrouw ontsnapt, die wel tot toon beeld van ongehoorde wreedheid kan dienen. Zij heette Fortmeyer en was beschuldigd van moord op een jong meisje Lena Miller en haar kind. Na hare inhechtenisneming giug men tot een huiszoeking over en vond in haar slaapkamer verkoolde beenderen van twee kin deren. Zij bekende dat een van deze liet ge beente was van het kind van Lena Miller en sedert bleek het dat zij minstens vijftig kinderen deels levend, deels dood verbrand heeft. Na hare inhechtenisneming dreigde zij nog met ongehoorde driestheid, verscheidene aanzienlijke personen in St. Louis, ook hen te zullen be schuldigen, zoo zij haar niet hielpen op vrije voeten te komen. Hoe vreemd dit ook moge schijnen deden toch vele aanzienlijke personen alles wat mogelijk was, om haar te bevrijden Evenwel is zij in plaats van tot den galg, tot een tienjarige gevangenschap veroordeeld, waar aan zij zich nu door de vlucht heeft weten te onttrekken. Te Londen is dezer dagen een fonds ge sticht ten behoeve van kinderen van spoorweg beambten, die bij de uitoefening van hun be roep den dood hebben gevonden. Volgens me- dedeeling van den voorzitter komen er gemid deld per jaar 1000 beambten om 1t leven. Er zal in Darby een weeshuis worden opgericht, waarin de nagelaten kinderen zullen worden opgenomen Ofschoon de welbekende bierbrou wer Baas het plan krachtig steunt, gaat liet toch vau de ambtenaren zeiven uit, die onder elkander 2776 p. st. voor dit doel hebb n bij eengebracht. Men hoopt spoedig over noodige fondsen te kunnen beschikken om 250 kinderen onder dak te brengen. Eenige Russische bladen verhalen een ongehoord feit. Op den verjaardag des Keizers zou een groote revue worden gehouden over het leger bij Luck Een groote menigte stroomde er heen en vele rijk uitgedoschte Israëlitische dames gingen het feest bijwonen. Tot-n nu bij het vuurwerk de nieuwsgierige menigte hoe langer hoe meer bij elkander was gedrongen, hoorde men op eens het kommando: "Nu jongens, maakt je vroolijk." De wachtvuren werden uitgedoofd en de soldaten vielen nu op de vrouwen en meisjes aan, beroofden haar van hare sieraden en kleederen en mishandelde zelfs halfvolwassen meisjes. Vele vouöen in de ver warring hun dood, anderen vluchtten gewond Daar huis en ook mannen kwamen om. Het schijnt dat hier een overlegd plan werd ten uitvoer gebracht, want eenig» immers waren gewaarschuwd toen de bewoners der plaats eene deputatie aan den divisie generaal zond, die zich niet in het leger bevond, werd zij niet ten gehoore ontvangen en ook een telegram aan den Keizer bleef onbeantwoord. Het i3 vrij zeker, dat het den Keizer niet is toege- komeu. De revue zal uu te Kiew worden ge houden. De "New-York World bevat een blijde tijding voor de gouddelvers. De Amirikaansche geoloog George Holt zou in Alask.i een nicow goudanld ontdekt hebben. Hij is van oordeel, dat dit grondgebied zoo rijk is aan goudade ren, dat men een tweede Californië mag tege moet zien SPREUKEN EN SPREEKWOORDEN VAN VROEGER EN LATER. Herhaalde kleine houwen, vellen groote eiken. Dc wijze doet voordeel met eens anders ongelukken. De dwazen worden zelden wijzer door hunne eigene ongelukken. Wilt gij rijk worden? Leer dan twee zaken: 1. Hoe men wint. 2. Hoe men spaart. Verkwisting is de moeder van gebrek. Een stuiver bespaard is een stuiver gewonnen, Groote schepen kunnen zich midden in zeo wagen, maar kleine moeten zich bij den oever houden. «Mijn hemel, ik ben verloren," zuchtte Neuman. «Waar vind ik een uitweg Het benauwde zweet brak hem uit; in zijn angst snelde hij naar de deur, en wilde achter den inva lide om, dech deze plaatste zich in zijne volle lengte daarvoor en zei op gebiedenden toon éNiet uit deze kamerGe zult mij tot het einde toe aanhooren. verstaat ge mij, Neuman 1" «Hoe, Neuman?" mompelden allen. Tante de Groot begreep er niets van. Wat be- teekende dat alles. Heette haar bruidegom dan toch Neuman? Waartoe die naamsverwisseling? Neuman deed een stap terug. Hij wist niet, of Frederiks volkomen op de hoogte was. In iedor ge val, wat had hij met hem te maken. «Gij waagt 'tdus." begon Neuman, «mij hier te bolecdigen en zelfs te bedreigen, gij, die... «Geen woord meer," schreeuwde de invalide. «Zulk slag van menschen als gij zijt. is brutaal ge noeg. Barend Valk, uwe hulp roep ik in, om den dief, die uw oom bestal en uwen vader, als erfge naam, benadeelde, tot zijn plicht to brengen, bij aldien hij zich mocht willen verzetten." «Gij liegtriep Neuman in ziedenden toorn. «Wilt nnj slechts aanhooren." vervolgde de inva lide. «Hier zijn de bewijzen voor 'tgeen ik u ga mededeelen." «Gij. Valk behoeft niet te dienen, al zal "tu eene vrij groote som kosten om een ander in uwe plaats te stellen. Gij zijt erfgenaam van 32000 Pruisisch» thalers. H«bt ge mijn brief niet ontvangen?" «Neen!" schudde Valk. «Ik vermoedde dit. Een ernstige ongesteldheid heeft mij verhinderd u hiervan eerder kennis te geven." Neuman sidderde. «Uier hebt ge 't bewijs dat de notarisOfferlians te Brunswijk u 't bedrag van 46000 thaler terstond zal uitbetalen zoo ge u bij hem vervoegt. Offerhaus zult gij toch wel kennen niet waar Neuman?"' «Ja. ik ken hem. Maar wat bedoelt ge? «Wat ik bedoel, dat kunt ge licht gi-- -n. Gij hebt u met Buekman, tijdens ge i:i Noord-Arnerika kwar tiermeester waart, op eene schandelijke en hu-tin-- gelijke wijze meester gemaakt van dc erfenis van mijnen vriend, Willem Valk, Hij kon lezen noch schrijven. God is rechtvaardig, en uw bedrocr. in «-.-u ander werelddeel gespeeld, is toch aan t licht ge komen. Nacht noch dag heb ik gerust, om uwe be driegerijen aan t licht te brengen. G.j zat mij vlucht in Brunswijk en hier durft ge u. onder■-■-n valschen naam. in gezelschap bevinden van don broeder mijns vriend». Ha. ge zult uwe straf niet ontgaan. Buekman heeft alles bekend. Wat zegt ge nu «Ik ben verloren «Zie hier. Valk, lees dit enge kont tuigen, dat 't geen ik zeg. waarheid bevat." Do oude Valk zag de papieren in en sprak geroerden toon: '•Gij zijt mijn redder!" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1