Nieuws- en «jJids Advertentieblad. Woensdag 24 November. M 1514. Vijftiende Jaargang. 1875. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. BERTEAM'S GEHEIM. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per pst nut Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 u 0.65 De prijs der Advrrtkntien van 1—4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adrertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag TToeger. Officiëele Gedeelte. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden eene SLAGLIJN. De regtmatige eigenaar kan dezelve terug bekomen ten bureele van den ondergeteekende. Helder, 23 Nov. 1875. A. C. BOONZAJER. Commissaris 'van Politie. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 23 November 1875. Gisteren morgen teil 10 ure heeft de Schout-bij-Nacht Kommaudant en Directeur der mariue alhier inspectie gehouden aan boord vau het wachtschip, over schip en equipage, waarbij het stafmuziekkorps der marine zich van tijd tot tijd liet hooren. Door de Loge Willpm Prederik Karei zalop Donderdag den 25 November, het 50jarig bestaan alhier, feestelijk gevierd worden. Zondag avond jl. werd door het gezel schap //Gaudium Inter Nos", in het lokaal Tivoli opgevoerd: Bet Verloren Kind en De Sleutel van de Secretaire. De uitvoering was fcoo als men van dit ge zelschap gewoon is weder zeer verdienstelijk. Uit het steeds talrijker bezoek dat dit ge- gelschap ten deel valt, blijkt dan ook dat het door het publiek zeer gewaardeerd wordt. De billijk gestelde gelegenheid tot introductie, moet dan ook wel ieder tooneelliefhebber uit lokken om van die gelegenheden tc profiteeren. De storm van Vrijdag op Zaterdag jl. was vrij hevig te noemen, en begon s' avonds tusschen 11 en 12 uur, toen de winddruk meter 50 kilogram aanwees. De windrichting was en bleef nagenoeg NNW. Te 1 50 min. en te 5.50 min. na middernacht werden wind- stooten waargenomen vau 80 klg. te 4.30 min. een van 84 klg. te 6.40 min. een van 81 klg. Voormiddag van Zaterdag te 9.30 nog een stoot van 80 kilogram. Van 1 tot 3 uur in den nacht was de windkracht gemiddeld 74 kilogram. Van middernacht tot Zaterdag middag gemiddeld 60 kilogram. De barometer (743 752) was voor storm niet bijzonder laag. De temperatuur was iets te hoog. De vloed was te middernacht 1,20 M. boven volzee, de daarop volgende ebbe bleef nog 18 cM, boven dat peil. FEUILLETON. (Novelle, door J. K. G. M.) 3 De ware adel is grootheid van ziel. IV. Meer dan ooit gevoelde hij, dat niet hij van den waren adel is, die dezelve bij zijne geboorte mee brengt of dien van zijne voorzaten erft, dat men t verschil in stand niet moet opmaken naar de mindere of meerdere hoeveelheid klinkende munt, die elk bezit; dat zelfs 't ambt of beroep niet adelt, maar dat er een hoogero adel is, door ieder ster veling te bekomen Arbeid, wijsheid, deugd. O, hoe gaarne zou hij zijn vader deelgenoot van zijn geluk hebben gemaakt; maar die vader vond eiken arbeid vernederend voor den aanzienlijke. Ja, als Hilter aan huis dacht, dan bedekten sombere wolken zijn schoon gelaat, dan kwam de trek naar 't Vaderland en 't ouderlijk huis met bijna onweer- staanliaren aandrang in hem op en een traan ont- wehlo in dio oogenblikken aan zijn glinsterend oog. O, dacht hij dan, brak nog eens het uur aan, dat ik mij met mijn vader kon verzoenen Helaas, die wensch zou niet vervuld worden. Henri was steeds onkundig-gebleven van hetgeen er met zijne ouders en zuster voorviel. Louise toch, was, na Hcnri's vertrek, met haar broeder Juliaan naar D. vertrokken, eene stad, negen uren van K. Naar wij vernemen wordt hier dagelijks een stoomschip vau dePrausche marine verwacht. Een 50tal werklieden aan de spoorweg' werken van Zaandam Amsterdam hebben het werk gestaakt; zij verlangden meer loondoch men heeft hen in tegenwoordigheid van den commissaris van politie betaald en andere werklieden ontboden. De rechtbank te Almelo veroordeelde in de vorige week vier landbouwende personen uit Wierden, wegens het ongepatenteerd uit oefenen van het bedrijf van vleeschverkooper. De feiten zijn deze, dat zij op de boerenwagens op de markt te Almelo versch afgehakt var- kensvleesch hadden uitgestald en te koop aan geboden, waarop de administratie van 's Rijks belastingen de patentwet toepasselijk achtte. De veroordeelden meende echter geen patent noodig te hebben, omdat de patentwet aan de landbouwers vrij laat om de voortbrengselen vau hun vee in natura te verkoopen zonder patent. De rechtbank oordeelde in een der vier zaken dat niet bleek dat het varkensvleesch afkomstig was van den stal des beklaagden, maar dat ook, indien dit bewezen was, de afgehakte toestand een bewerking aanduidde, waardoor het vleesch ophield te behooren tot de voort brengselen van vee in natura. De afgeloopeu week heeft te Deventer drie oflers geëischt. die waarschijnlijk hun dood aan misbruik vaa sterken drank te danken heb ben. Zondag werd het lijk eêner aan dien drank verslaafde vrouw in de Buitengracht gevonden; Maaudag werd de hoed van een houtzagers- knecht, die ook veel vau dit vocht hield, in den IJsel gevonden; terwijl van zijn persoon tot nu toe nog niets is vernomen. Hij laat een vrouw en een aantal kinderen na, terwijl thans weder een dergelijk persoon vermist wordt. De wel bekende papieren tienguldeustuk- jps, die ook in den winkel van den heer J. J. Geulen te Middelburg worden verkocht, heb ben een Walchersch speculant, zekeren J. B., van Oostkapclle, verleid er zijn geluk eens me de te beproeven. Ingenoemden winkel kocht hij er eenige tegen 3 cents het stuk en beproefde die op verschillende plaatsen, o. a te Seroos- kerke en Grijpskerke, in betaling te geven, doch te vergeef». Eindelijk gelukte het hem te Ga- piDge bij den winkelier L., die er hem win kelwaren en goede munt voor in de plaats gaf. Wellicht zou hij zijn finaucëele operaties nog ver der hebben uitgestrekt, ware niet de politie ach ter het gebeurde gekomen, die hem Woensdag avond door 2 rijksveldwachters en den gemeen teveldwachter van Gapinge deed aanhouden; het uitgegeven valsche geldstukje en een ander, dat verwijderd, 't Was hem gelukt, daar eenevoordee- lige betrekking te bekomen, die hem nu dubbel welkom was, aangezien hij. ter wille van zijne zuster, liefst niet in de nabijheid van den heer Arnolds woonde. Toen zijne zuster naar Ncw-York vertrok, bleef hij alleen achter. V. Meester Hilter, zoo sprak Northon op zekeren morgen zijn bediende aan. meester Hilter, wees zoo goed mij even naar mijne kamer te volgen. Hilter volgde torstond. In de eerste plaats, zeide Northon, nadat hij Henri een stoel had aangeboden, wensch ik u gelnk met do geboorte van uwen eersteling, maar, voegde hij er bij, aan een wensch zoudt ge bitter weinig hebben, daarom heb ik besloten, uw salaris teverdubbelen. Dit is noodig voor u, want ge zult ontdekken.dat uwe uitgaven ook dagelijks toenemen. Evenwel heb ik eene voorwaarde, waarop u die verhooging van inkomen wordt toegestaan. Zoudt ge u van tijd tot tijd willen belasten, om in persoon mijne handelszaken in Europa te regelen Gij hebt de vrijheid, uwe echtgenootc somwijlen op die reize mede te nemen. Meer dan ooit, ging Northon voort, stel ik er prijs op, om in dezen hachelijkcn tijd. waarin naar alle waarschijnlijkheid de burgeroorlog over de vrij making der slaven weldra zal ontbranden, iemand in mijn dienst te hebbon, die. mijne belangen van harte is toegedaan. Ik zeg u dank, mijnbeer Northon, sprak Hilter, voor het vertrouwen, 't welk gij in mij toont te nog bij den deliquent werd gevonden, zijn in beslag genomen. De speculatie zal hem dus niet best bekomen. De luitenant ter zee 2 de kl. Koolen mans Beijnen, die op bet schip wPandora" deel uitmaakte vau de. Engelsche noordpoolexpcditie, is van zijn tocht naar het Noorden hier te lande teruggekeerd. Uit eene opgave omtrent de verliezen door het corps mariniers, tengevolge der diensten te Atsjiu, blijkt dat 147 overleden zijn, waar onder 1 officier en 132 mariniers. Te 's Hage waren Vrijdagavond jl, twee knaapjes in de ouderlijke woning aan 't stoeien, toen een hunner de petroleumlamp omver stootte. Dadelijk verspreidde zich het fel branddend vocht, en 't werd er niet beter op, toen men de reeds hoog op stijgende vlam met water poogde te blusschen. Reeds deelde 't vuur zich aan de woning mede. Doch gelukkig kwam de vader op den inval om de vlam met een grauwen zak te dooven hetgeen gelukte. Te Harderwijk heeft zekere T., soldaat bij het koloniaal werfdepotbuiten de Zeepoort eeu einde aan zijn leven gemaakt door zich tot twee malen toe met een revolver in de borst te schieten. Hij heeft de daad gepleegd uit wanhoop over het verlies van een voor hem betrekkelijk groote somgelds bij het kaartspel in de kazerne. Donderdagavond liep een heer uit Rot terdam op de Botermarkt te Amsterdam op weg naar de Rhijnspoor. Hij gevoelde zich onwel en trad de herberg de Uitkijk binnen, waar hij weinige oogenblikken later stierf. Bij de Justitie se Maastricht is Woens dag jl. aangifte gedaan van een moord, op den veldvrahter te Stein gepleegd. De daders zijn vermoedelijk stroopers. die zich van dien amb tenaar wilden ontdoen, De onverlaten schijnen hem eerst doodgeschoten en daarna in een bosch gesleept te hebben, althans men vond zijn lijk daar ter plaatse met het geweer naast hem. De ijverige uasporingeu der Justitie hebben nog niet tot de ontdekking der schuldigen geleid. Naar wij vernemen kan binnen kort tegemoet gezien worden een wetsontwerp om trent de afschaffing der lijfstraffen bij de zee macht. Nopens hare opheffing heeft reeds mondeling overleg plaats gehad met den advo caat-fiscaal voor s Konings zee- en landmacht en met den minister van justitie. De minister van marine is voornemens een wetsontwerp tot verbetering der pensioenen jn te dienen. Het daartoe strekkende ontwerp stellen en ik neem uw vriendelijk aanbod met dank baarheid aan, echter wederkccrig op eene voorwaarde, dat namelijk mijne echtgenoote genegen is mij te vergezellen. Bij Henri's tehuiskomst, was het belangrijk nieuws weldra medogcdeeld en den volgenden morgen wist ook de heer Northon 't reeds, dat Hilter's vrouw geene bezwaren had geopperd, om dc reis mede te maken, mits die reis niet al te spoedig op handen ■""as. Nieuwe voorspoed lachte bet jeugdig echtpaar aldus aan. Beiden verheugden zich reeds in de zoete hoop, den grond hunner geboorte nog eens te kunnen betreden, en, wie weetIn ieder geval zou men Juliaan, den broeder van Louise, kunnen bezoeken. Als de moedige zeeman onverschrokken op den onmetelijken Oceaan de grootste gevaren tart en eindelijk, aan 't einde der reis gekomen, de veilige haven denkt binnen le lo'openals hij daar met bijna wiskundige zekerheid het aantal uren bepaalt, die nog moeten verloopc-n, voor hij zijne geheven aan 't harte drukt, dan gebeurt 't niet zelden, dat eene plotseling opkomende storm het vaartuig tegen de- kust slingert, verbrijzelt, en al de schepelingen in de onmeedougende golven doet omkomen. De heerlijkste verwachtingen, de zoetste hoop, ;elijken soms nevelen, die snel verdwijnen. Bat is de grilligheid van 'tlot. Die treurige waarheid zou ook Henri ondervinden. Nog geene twee maanden na 't gesprek tusschen hem en zijn patroon waren verloopen, toen de burgeroorlog tusschen do Noor delijke en Zuidelijke Staten der Unie uitbrak. Da krijg deed een wara paniek in da handelswereld is in behandeling en zal welheht in den loop van dit jaar de kamer bereiken. Buitenland. Men meldt van Dover, 20 Nov. Men gelooft, dat bij Duins door den storm van de vorige nacht 13 schepen vergaan zijn en 40 h 50 persohen zijn omgekomen. Het aantal schepen dat bij Duins voor anker lag, wordt op 500 a 600 begroot. De Zweedsche antiquarius Hans heeft in de nabijheid van Chiistiaanstad allerbelang rijkste ontdekkingen gedaan. Bij het doorzoeken vau een grafstede uit de bronsperiode vond hij ouder een kolossalen steenklomp twee verkoolde lichamen en een kleinen bronzeu riug, en in een soort van steenen kist de beenderen van ongeveer een 20tal menschen, benevens twee halsketens vau barnsteen en het boveneind van een knots. Nog belangrijker vondst leverde echter een andere grafspelonk opin de buurt van Tjeldlingen. Aan den ingang dier spelonk vond men houderde rijk geornamenteerde aarden polten en twee bijlen van vuursteendieper ineen menachelijk geraamtezekere hoeveel heid barnsteeneu doorboorden tand van een dier, vier vazen uitbeenderen vervaardigden vuursteenen messen. Het zuidelijk gedeelte leYerde eeuige bekkeneelen op en eeu gaven schedel. Te betreuren is het, dat het noorde lijk gedeelte niet is kunnen doorzocht werden, doordien het gewelf is ingestort. Het grootste belang dezer ontdekking bestaat hierin dat zij het bewijs levert van het bestaan van zoogenaamde huisdieren in die periode. Kapt. Ch. Law, gezagvoerder van het Engelsche schip Cotislance, deelt eenige bij zonderheden mede over een muiterij op zijn schip op 20 Oct. jl. Hetschip ging met 285 pas sagiers en 53 man equipage van Antwerpen naar Philadelphia. Na eene in het begin voorspoedige reis kroeg het schip in den nacht van 12 op 13 Oct. door een hevigeu storui groote averij. Onder anderen sprongen bijna alle watervaten en de eerste kok tegelijk proviandmeester zag zich genoodzaakt, de uitdeeling van het water drie dagen lang op een flesch per hoofd te beperken; toen hij nu zag, dat hij daarmede niet zon uitkomen, verminderde hij het rantsoen water op een halve flesch per man en per dag. Daarover ontstond muiterij ouder de passagiers die op zulk een bloedigen strijd uitliep, dat zoowel van de passagiers als van de bemanning talrijke dooden vielen en velen gewond werden. Toeu zich nu in de verte een schip vertoonde, heesch de kapitein ongemerkt de noodvlag. Het na derende schip was het Amerikaansche pantser- ontstaan. Het huis Northon bleef niet gespaard. Enorme betalingen bleven achterwege, schatten gingen door groote bankroeten te loor en eindelijk was ook Northon door al die rampen genoodzaakt, zijne betalingen te staken. Dat was te veel voor den eergierigen man. Tegen dien slag gevoelde hij zich niet bestand, liet pistool maakte een einde aan zijn leven. Na de vereffening zijner zaken, bleef ér nauwe lijks zooveel over, dat zijne weduwe met hare drie jeugdige kinderen een sober bestaan konden vinden. Even treurig als deze gebeurtenissen voor de fa milie Northon waren, even noodlottig waren zij voor Henri. Op eenmaal zag bij zich van zijn bestaan beroofd. En alsof de ramp nog niet groot genoeg was, bracht en brief van Juliaan de tijding van 't over lijden van Henri's moedor en zuster. Hij bad beide berichten in de couranten gelezen en langen tijd geaarseld het te schrijven. Was 'twel te verwonderen, dat Henri met zijne Louise in diepen weemoed neerzaten en bitttere tranen stortten Zoo ras kan 't verkeeren Hoe donker werd nu de toekomst. Maar er moest wat gedaan worden. Zijne eerste zorg was daarom, po gingen in 'twerk te stellen, eene nieuwe betrek king te erlangen. Dan, hoe hij zich hiertoe ook beijverde, alles, ja elke poging bleef vruchteloos. De kleine geldsom, die zij in den korten tijd van bun huwelijk hadden overgespaard, begon geducht te verminderen en als die opgeteerd was, wat clan aan te vangen? Gelijk altijd, als men zorgen heeft, vloden de weken voor Henri traag om: geene en kele lichtende ster kwam hun pad verlichten. Daar fregat Coloradokapt. F. Granguist. De kapt. van dit schip zond een boot met gewapende manschappen uit, die de muiters boeiden waarop de ('onstance naar St. Louis werd gesleept. Het getal dooden bedroeg 66, dat der gewonden 75; daaronder waren van de bemanning 15 dooden en 12 gewonden en van de passagiers 51 dooden en 63 gewondeu; 171 passagiers werden in boeieir geslagen. Te Rome zijn bij de opgravingen op den Esquilinus drie schoone beelden gevonden een Venus die in stukken geslagen is, maar die men hoopt te kunnen vereenigen, een kind in natuurlijke grootte met een vat, tot ver siering van een brou gediend hebbende en een beeld van Roma. De beelden zullen op het museum van hel kapitooi geplaatst worden. Bij Triglas heeft een jongen van onge- van 11 jaren, Antonia Tameder, die met nog een ander meisje bij hem was om het vee te hoeden, maar in slaap gevallen was, in haar slaap verbrand, ondanks het verzet van dat andere meisje. Hij wilde maken dat zij spoe dig bij de eugelen kwam. Hij had het sla pende kind met stroo, koemest enz. bedekt en dit met een lucifer aangestoken. Toen de ouders er bij kwamen, was het kind verkoold. Wegens zijn jeugdigen leeftijd kan de knaa^ niet voor den rechter gebracht worden. Te Kocser in Hongarije leefde de land bouwer Borzak voottdurend met zijn buurman in onmin. Beiden ontnamen elkander hun vee, wanneer dit de grens hunner goederen overtrad. Vrijdag wilde Borzak weder een schaap van zijn buurman wegvoeren. De kin deren joegen het echter naar huis en toen Borzak, die wel wist dat de kinderen alleen te huis waren, in weerwil hunner beden, toch het schaap medenam en hen met een hooivork bedreigde, zoo zei er zich tegen verzetten, haalde een vijftienjarige knaap een pistool uit de kamer en schoot op Borzak, die onmiddelijk dood nederviel. De kuaap is in hechtenis genomen. Van kapitein Nares, den kommaudant der Noordpool-expeditie is uit Upernivik van 22 Juli een bericht aan de Engelsche admi raliteit ontvangendat de vooruitzichten voor de expeditie uitstekend waren. Nares had den ijsgrens bereikt, zonder vau zijn eigenlijken voorraad kolen te gebruiken. Hij had 60 beste trekhonden gekocht, tolken en helpers gehuurd en zou dien dag verder zeilen. Te Londen is in de vorige week een nieuw pantserschip van stapel geloopen, dat voor de Turksche regeering bestemd is. liet is een ramtorenschip van 5000 tou inhoud. brengt nogmaals dc post een brief. Lonise's broeder, den eenige van wien zij be richten ontvingen, meldt, dat hij naar Java was vertrokken. Donkerder en onheilspellender dan ooit, scheen hun de toekomst. De hevigheid, waarmede de oorlog gevoerd werd, deed bijna alles stil staan, en niemand konde of wilde zich 'tlot van Henri aantrekken. In deze dagen van ongeluk maakte Henri er zich menigmaal een verwijt van, dat hij te lichtvaardig 't lot van Louise aan 't zijne had verbonden. Louise daarentegen voelde zich aan de zijde van haren Henri niet zoo ongelukkig, maar in staat om alles door -te staan, wat 'tlot over hen beschikte. Al hunne hoop vestigde zich intusschen op éen vast punt: op den arbeid. Die zou helpen, bun uitkomst geven, God helpt, die zich zeiven helpen Dat on dervond ook Henri, want toen eindelijk al 't voor radige geld opgeteerd was, waagde Henri nog eene hopelooze poging, om ?t een of ander bij de hand te krijgenditmaal met goed gevolg. Hij werd aangesteld tot pakhuisknecht en moest zwaren en ongewonen arbeid verrichten. Toch gaf die arbeid hem uitkomst en He gedachte daaraan, maakte hem 't werk licht. Nooit leert men beter de waarde van den arbeid en diens zegen kennen, dan in dagen van tegenspoed. Wel was het loon. dat Henri genoot, niet hoog. maar't was voldoende, om in de behoeften van zijn klein gezin te voorzien. Rijkdom had voor Henri slechts dan waarde, zoo men dien tot nut en zegen van de menschheid wilde aanwenden. Hij zocht dien niet, omdat hij voor zichzelf geene beboette aan rijkdom had. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1