Nienws- en Advertentieblad. 1875 Woensdag 22 December. J M'm. Vijftiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. Bericht. ADVEH TElX TIEN. Gemeenteraad van Texel. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 0.65 De prijs der Advzrtrntixn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de AdTertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. In liet nommer van 1 Januari a. s. zal, Ive.n als vorige jaren, weder een alpliabe- tisclie naamlijst worden opgenomen van allen, die hunnen NIEUWJAARSGROET wenschen uit te brengen aan Familie, Vrienden Bekenden, Begunstigers, enz. Voor de plaatsing van iederen nnam betaalt men 50 Centen, ten voordeele der Armen van de verschillende gezindten, in deze gemeente, na aftrek van 5 Centen, Ier gedeeltelijke goed making der onkosten waaronder is begrepen het bezorgen van een exemplaar van dat nom mer aan elk, wiens naam op de lijst voorkomt. In het belang der behoeftigcn, wordt men uitgenoodigd tot eene algemeene deelneming. Die voornemens is zich met 1 JANUARIJ a s. op dit blad te abonneeren, kan de pog in deze maand verschijnende nommers gratis be komen terwijl aan ieder abonnent, als premie, recht wordt toegestaan, op de kostelooze fljlaalting eener advertentie van 10 regels, mits f h te zenden in de maanden Januari of Februari. I liet debiet van de 11EI jDERSCIi E COU RANT is inden laatste» tijd zeer belangrijk "toegenomen. Haren vcelvuldigen inhoud is on getwijfeld de oorzaakdat dit blad tegenwoor dig door vele duizenden uit alle standen wordt in handen genomen. Ongetwijfeld is het daar om de meest geschiktste en ook meest billijke gelegenheid tot het plaatsen van Officiëele Gedeelte. "HUIBERT VEDDER, wordt in zijn belang opgeroepen, zich ten spoe digste aan te melden bij den Heer Burgemees ter der gemeente Bunschotenof ter Secretarie dezer gemeente. Helder15 Dec. 1875. De Burgemeester der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. Zitting van 17 Dec. 1875, des morgens 10 ure. Afwezig de heeren S. Keijser, P. Langcveld en A Dros. De notulen der vorige vergadering worden met eene kleine wijziging goedgekeurd. 1De Voorzitter brengt ter tafel eenigc provin ciale bladen, welke, na medcdeeling, voor kennis geving worden aangenomen. 2. Wordt mededeeling gedaan van het procesver baal van opname der boeken en kas van den ge meente-ontvanger, over het 4e kwartaal dezes jaars. Aangenomen voor kennisgeving. 3. De Voorzitter bericht, dat is ingekomen fene aanbeveling van HH. regenten van het Algemeen Weeshuis, ter vervulling der vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren Jan Kalis Jsz. en M. Zijm Jsz., en waarop zijn geplaatsf de heeren Jan Kalis Jsz., M. Zijm Jsz., P. R. Mentz, E. Dee- kens, D. Witte Pz. en T. Zijm Mz. Hij stelt alsnu voor tot de benoeming over to gaan. Daartoe wordt besloten. Worden herbenoemd de heeren J. Kalis Jz. en M. Zijm Jz. 4. Mede wordt ter tafel gebracht eene aanbe veling van heeren regenten van het Algemeen Arm bestuur. ter vervulling van de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren J. Dz. Witte en J. Pz Keijser en waarop geplaatst zijn de HH. J. Dz. Witte, J. Pz. Keijser. J. Tijs Zijm en J. Dz. Kooimar. Overgaande tot de benoeming, worden de HH J. Dz. Witte en J. Pz. Keijser herbenoemd. 5. Wordt gelezen cenc missive van de plaatse lijke schoolcommissie, kennis gevende datde toestand van de school in Zuidzijde Eierland, dringend eene verbetering behoelt. Wordt na eenigc discussie liet Dagelijksch Bestuur gemachtigd, de kosten voorde verbetering te laten opnemen, en in eenevolgende vergadering daarvan medcdeeling te doen. Wordende verder ter tafel gebracht eene missive van gemelde commissie, betreffende het aanstellen van drie kweekelingen, alste Oude Schild, Waal en Zuidzijde Eijerland. Omtrent de kweekeling te Oude Schild, wordt besloten, om te onderzoeken in hoeverre de daar voor aangewezen jongeling geschiktheid bezit. Aan gaande een kweekeling te Waal. wordt, op grond der bekomene inlichting van den hoofdonderwijzer aldaar, hot niet wenschelijk peaclit, de daarvoor aangewezen persoon aan te stellen. Betreffende het aanstellen van eene kweckelinge in de school te Ei erland wordt besloten, daarin niet te treden wegens de jeugdige leeftijd der aanbcvoleno kweekelinge. G. Wordt gelezen een rekest vau W. Hamakers, hulponderwijzer te den Burg, eervol ontslag ver zoekende'uit zijne betrekking, wegens vertrek naar Ilellevoetsluis -, hetgeen wordt verleend. 7. Wordt gelezen eene missive van B. J. Troll met begeleiding eener missive van het Departement Texel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, verzoekende om de vergunning, die was verleend aan eerstgenoemde, tot het gebruik maken van liet lokaal in het oude Schoolgebouw, voor gymnastiek oefeningen, aan het bestuur van genoemd Depar tement over te dragen. Daartoe wordt besloten. 8. Wordt gelezen eene missive van den hoofd onderwijzer J. P. Quant, verzoekende voor zijne meerdere werkzaamheden aan zijnen school te Oost eene gratificatie te mogen erlangen. Wordt besloten dit in aanmerking te nemen bij het vaststel Ion der gratificatiën. 9. De Voorziter brengt tor tafel eene missive van het Waterschap Eierland, betreffende het te maken voetpad te de Cocksdorp. Voor kennisgeving aangenomen en de Voorzitter opgedragen, de zaak id loco te onderzoeken. 10. Wordt ter tafel gebracht con rekest van Jo- hannes Zoetelief, veldwachter te Oosterend en een van do Rijksveldwachters van Wingerden, Deijs en van der Putten, het verzoek inhoudende, om voor de meerdere werkzaamheden, door hen verricht, gedurende de indijking van het Noorden, eene gra tificatie te rnogen erlangen. Wordt besloten aan eeistgenoemde eene gratificatie te verleenen van f20en aan de overigen ieder f10 11. De Voorzitter stelt aan de orde de vaststel ling der gratificatiën aan de verschillende onder wijzers. Op voorstel van den heer Mentz, zal do staat, door B. en W. daarvan opgemaakt, aan de Plaatselijke Schoolcommissie worden ingezonden, om bericht en advies. 12. De lieer Mentz het woord vragende en ver kregen hebbende, brengt een schriftelijk voorstel ter tafel, betreffende liet verbeteren van liet onder wijs, door meerder tractement aan de hoofd- en hulponderwijzers te verschaffen, als om meerder hulppersoneel aan te stellen, en zich tot het ver krijgen dier gelden, tot Z. M. den Koning te wen den, naar aanleiding van art. 3G der wet op het lager onderwijs en liet benoemen eener commissie uit den Raad, ten einde deze zaak tc onderzoeken en daarover rapport uit te brengen. Overeenkom stig het voorstel wordt eene commissie door den Voorzitter benoemd, bestaande uit de heeren Mentz, Roeper, Roij en Zijm. 13. De Voorzitter stelt aan de orde de behan deling van het verzoek van G. Jsz. Keijser, tot op richting van een vruchten-siroop-fabriek en doet voorlezing van het door ZEd. en den heer Mentz opgemaakte procesverbaal van de bezwaren die zijn ingekomen, daarna wordt gelezen eene missive van G. Jsz. Keijser, waarbij die bezwaren worden weer legd. De Voorzitter stelt namens het Dagelijksch Be stuur voor, het verzoek te wijzen van de hand. Na eenige besprekingen wordt overeenkomstig liet preadvies van het Dagelijksch Bestuur besloten, de vergunning te weigeren. 14. De heer Bruijn vraagt en ontvangt inlich tingen omtrent liet plaatsen van matglas in den achtergevel van het logement de Lindeboom. 15. De heer K. Bakker vraagt inlichtingen om trent de brug over het slootje te Oude Schild. Nadat door den Voorzitter inlichtingen zijn ver strekt. wordt de heer Bakker opgedragen met Smit over de daarstolling en kosten te spreken en in eene volgende vergadering mededeeling te doen. Niets meerder aan de orde zijnde, wordt de ver vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 21 December 1875. Gisteren avond omstreeks 10 ure werd men alhier een oogenblik verontrust door het luiden vau een paarbrandklokken: Spoedig bleek bet echter een loos alarm te zijn; daar het niets anders was dan een afschijnsel van den vuurgloed, uit den smeltoven van de metaal gieterij van den heer Bosch Reitz, tegen de zeer donkere, lagen wolken. Men schrijft ons van Texel IS Dec. Ji. Woensdag avond hield de heer Loman, voorzitter der Afd.Texel der IToll. Maatschappij van Landbouw in de nieuwe zaal van liet logement «de Lindeboom1*, eene lezing, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. In 't eerste deel zijner rade besprak de spreker den toestand van den vaderlandschen landhou' cn veehouding, in verband met de verbeteringen die in onze dagen waren ingevoerd. Hij be handelde verschillende oorzaken waardoor de vooruitgang van den landbouw die voedsel fabriek in het groot bij ons zoo uiterst inoeielijk en langzaam zijn weg vindt, in ver gelijking met de verbazende ontwikkeling die bij alle andere fabrieken en industriëele inrich tingen is op te merken als daar zijnbelem meringen, voortvloeiende uit den aard van het lamlbedrijfgebrekkige middelen van vervoer; verkeerde bepalingen in de pachtconditiën, waar bij de belangen der pachters, bij landverbetering orden voorbij gezien; wetsbepalingen in strijd met het algemeen belang en onvoldoende kennis bij vele landbouwers of veehouders. Na de pauze wijdde de spreker het tweede deel zijner lezing hoofdzakelijk aau de behandeling van dit laatste punt. Op boeiende en heldere ijzc verklaarde hij hoe door toepassing van 't geen wetenschap en ervaring ons leert, meerder 'oordeel kan worden verkregen en spoorde ten laatste aan, om met een open oog voor de veranderde toestanden, krachtig voorwaarts te gaan op de baan der ontwikkeling. Door den heer C. Keijser werd den spreker namens de vergadering dank gezegd, voor zijne aangename en belangrijke lezing, die voorzeker voor allen aanwezige heeren en dames een aau- ;ename herinnering zal achterlaten. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de heer H. Boomkamp, te Noordwijk, zal worden uitgenoodigd tot het houden eeuer tweede lezing, werd de vergadering gesloten. Een Duitscher heeft aan het Zuiderdiep te Groningen, om een weddingschap met een winkelier, 1' pond (halve kil.) boter, zonder iels anders er bij, in een uur tijds opgegeten. Toen hij de I pond op had, bood hij aan nog een half pond, maar uu met rogge brood er bij, te gebruiken. De winkelier was echter genoegzaam overtuigd, dat de Duitscher van Holl. boter hield en bedankte voor verdere proeven. Te Utrecht zijn twee jongens be trapt op het stelen van porlemanaics en petten. Zij zullen even als de vorigen moeten terecht staan en voor hunne beheudigheid moeten boeten. Door den laatsten trein, die Zaterdag van Harderwijk naar Zwolle vertrok, werd aan den overweg, even voorbij het station Harder wijk, een militair van liet koloniaal werfdepot overreden. Het hoofd werd van het lichaam afgesneden en een eind verder erbarmelijk ge havend teruggevonden. Eenige dagen geleden nam men te Dresden een merkwaardig natuurverschijnsel waar. Bij een koude, zoo hevig als daar slechts zelden was waargenomen, heeft het gedurende gerui- men tijd zeer sterk geweerlicht, terwijl de iucht zwaar bewolkt was. Gedureude den geheelcn dag was de zon bloedrood en bracht een on gekend lichteffect te weeg. Bij Leipzig hebben lichte aardschuddingen plaats gehad. Een patiënt in een hospitaal te Norwich heeft zonder aanleiding, vier knapen met een tang de hersens ingeslagen en een zestienjarig Engelsch kindermeisje heeft twee kinderen in een put doen verdrinken, omdat zij «'het niet laten kon,11 zeide zij bij 't verhoor. HOORNSCHE CORRESPONDENTIE. Dc gemeenteraad alhier, heeft in hare zitting van Dinsdag jl besloteu een crcdiet toe te staan van f 1500, tot onderzoek voor de luo.elijklitiil en «enschelijkhcid van het indertijd ingediende voorstel van den heer K. Graftdijk, tot demping van dc Turfhaven en liet bouwen vau een wang en korenbeurs, enz. Een vrij hevige dis cussie moét daaromtrent in de vnad liebbeu plaats gehad. Tot mijn leedwezen was ik verh inderd die verandering tc bezoeken, dnnidoor ben ik niet in staat omtrent de debatten iets mede tc tleclen. Onze gemeenteraad schijnt ar nog maar niat te kunnen toe overgaan om liara zittingen des avond» te houden, waardoor het publiek meer i gelegenheid zou zijn, die zittingen bij te wonen en door meer met kennis van zaken eet; oordeel lekunneu vellen over bare vertegenwoordigers. Het werk waarvan sprake is iu liet voor-tel—Graftdijk, zou zeker voor onze gemeepte vau groot belang zijn, tot verfraaiing der stad veel bijdragen en ons van een pestend sta uk verwekkend binnenwater verlossen. De begrooting daarbij gevoegd was f 260 000. Zondagavond 19 dezer vergaderde de vrerkinansverecui- ging ten einde hare zaken voor het loopende jaar af tc doen De Voorzitter die de leden in het algemeen reeds wel kom had gehc-cton bij dc opening der vergaderfug, wendde zich, ni de lezing der notulen, door den Secretaris, lot den Burgemeester die deze vergadering bijwoonde, Hink, met ronde, krachtige woorden, beolie hy namens de vcrecuiging ZEJ. Achlh welkom ter vergadering, „wij waardeeren ten hoogste" zcidc hij, „het voorrecht 't welk ons ten deel valt door het Lood onzer gemeente hier tegenwoor dig te zien zulk eene belangstelling kan niet anders dan gunstig op onze vergadering werken, en vindi dit voor beeld bij andere meergegocden cn meer ontwikkelden na volging, wij zullen er gewis veelby winnen''. Ten slotte nam hij de vrijheid ZEd Achtb. de belangen der vcreeuiging aan te bevelen en uitte daarbij den wensch dat de vereeniging meermaleu hel voorrecht moclit ge nieten ZEd. Achtb. op hare vergaderingen tegenwoordig liet jaarverslag van den Secretaris, hetwelk alleszins getuigdo van de gunstige werking der vereeniging, eindigde met de mededeeling, datde bouw vau arbeiderswoningen, liet oprichten oener voor3chotbauk, alsmede van een begrafenisfonds, op de laatste bestuursvergadering, punten •an ernstige bespreking waren geweest. Ook de Secretaris mocht bij monde van den Voorzitter len welverdienden dauk der vereeniging ontvangen voor ijne ijverigo bemoeiingen. Daarop deed dc Voorzitter het voorstel om, niettcgen- taaode de uitlieering aan zieken enz. in liet loopende jaar f 600 ii 700 bedroeg, de nitkeeriugeu weder evenzoo te jelen, als in hel loopcude jaar plaats had, zijnde bij ziekte f 5 00 per week, inavimun 6 weken en bij beval- "ing van de vrouwen der leden tevens f 5 00 Dit voor del werd algemeen goedgekeurd. De nitkeering bij over lijden vau een lid, aan diens weduwe gedurende tien eken f 8.00 per week, was reeds in dc vorige verga dering vastgesteld. Daarna betuigde de Ed. Achtb. lieer Burgemeester zijnen dank voor do hartelijke ontvangst hem bereid ZEd. be tuigde zijne hoogc ingenomenheid met de werking dezer reeniging en gaf ten slotte de verzekering, dat waar hij n, hij dc belangen dor vereeniging Zou behartigen. De Voorzitter brncht zijnen dank ann den heer Burgc- ester, voor de door hem gesproken woorden en sloot daarop inet een zeer gepast woord dc vergadering. De Oude üaijgie en Je Wildieren. Een Amcrikaansch blad verhaalt liet volgende: «Zijt gij niet bevreesd, Maggic?" «Ik vreezen? Met inij werd geen vrees geboren. Ga gerust op reis, lieer Archibalduw huis zal in uwe afwezigheid even veilig zijn, alsof cr een regement soldaten in lag." En de heer Archibald liet tamelijk gerust zijn eenzaam gelegen huis en zijne kostbaarheden aan zijne met hem alleen levende GOjarige huishoudster Des avonds omstreeks negen uur hoorde zij een wagen stilhouden en onmiddelijk daarop werd er gebeld. Maggie ging naar de deur en vroeg zonder deze nog te openen: «Wie is daar?" «Lieve vrouw, ik heb voor u zeer treurige tijdingen" «Barmhartige God,.' Mijn meester, wat is er gebeurd «Het ergste; uwe meester reisde met den spoor trein er is een ongelnk gebeurd." »ls hij gevaarlijk gekwetst'? «Hij is dood." Maggie begon bitter te weenen. «Wij hebben gedaan, wat wij konden," zeide de man. «Wij brengen zijn lijk hiergij moet bij hem waken, tot morgen zijne vrienden hier zijn «n geen vreemdeling in huis toelaten." «O, hemel!" kreunde de oude Maggie. «Ja, ik zal bij hem waken; ik ben niet bevreesd." Daarop trad zij terug en liet twee mannen eene schrikkelijke groote kist in de voorkamer dragen. «Het doet mij leed," zeide een derde, »u alleen huis laten." «Dat is mij onverschillig!" antwoordde Maggie «Wilt gij, dat ik hier blijf?" vroeg de man weder. «Neen." antwoordde Maggie, »ik ben niet bevreesd, noch voor de levenden, noch voor de dooden. Gij kunt gaan." Daarop sloot zij de deur en ging in dc kamer bij de kist zitten, terwijl zij bittere tranen stortte. «Ik zou hem toch nog wel eens willen zien: ik zon gaarne willen weien, of hij veel veranderd is.". Dit zeggende trad Maggie naar de kist, welks deksel zij aan het hoofdeinde een weinig oplichtte. «Ik wil hem zien," zeide Maggie weder tot zich zelve, «ik ben niet bevreesd voor zijn lijk." Na een paar seconden, liet Maggie liet deksel eder zakken en trad terug, van het hoofd tot de voeten sidderende. Zij had in de kist een gezicht met gesloten oogen gezien, het hoofd met doeken omwonden en mot de spookachtige gelaatstrekken van een clown in den circus, maar zonder diens rooden mond Het was echter een levend, met krijt wit gemaakt gezicht cn niet dat van haar heer, en Maggie wist terstond, dat men haar bi- drogen had: dat de geschiedenis van den dood baars heeren een leugen was. cn dat er een in de kist lag. die bereid was, zich op het geschikste oogenblik op haar te werpen, haar te hinden, ot misschien zelfs te vermoorden. Natuurlijk kon zij de huisdeur openen en eene poging wagen, om tc ontvluchten maar dc mede schuldigen van den man waren zeker in dc nabijheid van het huis. Het naaste huis lag op oen geruimen afstand en wanneer de roovers haar al ni"t dood sloegen, zouden zij toch hun voornemen uitvoeren, eer zij met hulp terugkeerde. «Mijnheer is niets veranderd," zeide Maggie luid, terwijl zij hare gedachten poogde te verzamelen. Zij wist, dat de revolvers van haar meester zi< h in de naaste kamer bevonden. Maggie wist met pi stolen om te gaan. De arme lieve heer, snikte zij, terwijl zij naar de naaste kamer sloop en twee pi stolen greep. Nu sloop zij weder naar de voorkamer terug. Zij nam in iedere hand een revolver en blief de kist bewaken. Na een half uur bewoog zich het deksel. Ec-ne voorzichtige hand kwam te voor schijn en een fonkelend oog. dat zich teistond sloot toen het op de oude Maggie viel. Maggie bleef bedaard zitten. Het deksel werd op nieuw opgelicht. Thans sprong Maggie op. «Ik schiet u onmiddelijk dood," zeide zij, «wan neer gij niet stil blijft liggen. Ik mik goed en ben niet bang voor spoken. Het hoofd bukte weder cn Maggie nam hare plaats weder in. Zij wist. dat het niet lang duren kon. Na een paar minuten was de kist ledig en een woest uitziende jonge man zat op den rand en sprak lot haar. V «Wij lmdden het voornemen alles bedaard al' te doen en ik wil niet gaarne eene oude vrouw ver schrikken. Leg de pistolen terstond weg". «Ik ben niet bang." antwoordde Maggie. Zij deed een stap voorwaart-zij mikte hij lachte: daarop volgde een schot, dat zijn linkerarm door boorde. Woedend sprong hij op haar toe /ij vuurde ten tweede male en wondde hem in de rechter schouder. Zwak en hulpeloes tuimelde hij tegen den muur. «Gij hebt mij bedwongen, oude vrouw," zeide hij, Open dc deur en laat mij gaan. Mijn spel is uit." «Het mijne nog nietantwoordde do oude Maggie. «Ga terstond weder in de kist liggen, of deze keer doorboort een kogel u het hart." De schurk zag haar jammerlijk aan. maar Ia- op haar gezicht geen barmhartigheid. Hij ging weder in do kift liggen uil zijne wonden stroomde het bloed hij werd bewusteloos Maggie verhond hem zoo goed mogelijk. Omstreeks een uur hoorde zij voetstappen voor het huis en zij wist dat de andere beido schurken in de nabijheid waren, inaar zij hlcel' kalmzij vertrouwden op de sloten en grendels en deze bedrogen haar niet. Toen de morgen aanbrak, zat zij bedaard naast den gewonde, die nog altijd in dc kist lag en de melkboer, die vroeg kwam, werd de afgezant., die de politie riep. J.iirtiorm&cn. De Redactie onderschrijft niet altijd de gevoelens der inzenders. ii&fi«E*ft»ltAATJE9. III. Zoo, buurmanhoe gaat 't 1 Ge7.ond maar arm. Je zoudt "t vervloeken om arm to wezen. Als k ten minste duiten had, ging m*n jongen niet m dienst, als hij beet loot. eerdaags. Ja. dat grappie bennen we ook welhaast weer te wachten, hè Maar praktiseer daar nu maar niet Je praat goed, jou^jongens zijn er nog lang niet aan toe. Mijn oudste heeft nog tien jaartijd, als hij 't leeft, 't Is een beroerd djngj die soldaterij! Je mist je kinderen, je mist hun verdiensten, je weet niet wat er van te recht komt Daar heb je 'talweer! Arme lui moeten er aan gelooven: ryïelui's kinderen kunnen zich vrij koopen. Dat moest zoo niet wezen. «Gelijke monniken, gelijke kappen." zegt 't spreekwoord. Wij zijn alle maal burgers van 't zelfde vaderland en als i er op aan komt. kunnen mij ons leven wagen en ter bij verliezen, terwijl de groOte lui 'n uitstapje maken naar liet buitenland, waar ze bedaard blijven w.u h- tcn, dat de oorlog voorbij cn de vrede getci-k- nd ri. Ja. ja! maar wacht.even, er is nog nSchutterij en er zijn Vrijkorpsen cn weet ik 1t aldaaraan doen de groote lui toch ook mee. Allemaal larials 'ter maar op aankomt, kunnen wij de kastanjes uit 'tvuur halen en zij blijven thuis Zeg dat niet. als de nood maar aan den man komt, dan zijn Koningszonen niet te goed om voorop te gaan, dat heb ik in '30 gezien met de revolutie. Jawel dat 's waar, daar spreek 'k ook niet over, maar ilc bedoel

Heldersche Courant | 1875 | | pagina 1