Nieuws- eu Advertentieblad. m M 1528. 1876 Woensdag 12 Januari. Zestiende jaargang. Uitgever 8. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS I i HELDERSCHE C0URAN1 Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post nu» Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 m 0.65 De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz., 11 Januari 1876. De heer Herweijer, sedert de laatste zes jaren directeur van het postkantoor alhier vertrok dezer dagen naar zijn nieuwe, bestem ming: spoorwegpostkantoor No. 1 te Amster dam. Gedurende zijn verblijf alhier heeft hij ten gerieve van het publiek vele verbeteringen daargesteld. Ook door zijn invloed en be middeling heeft de aankoop plaats gehad van het tegenwoordige kantoor; waarvan de doel matige verbouwing en inrichting onder zijne leiding en toezicht is geschied. Een en ander zal zijn naam nog lang te dezer plaatse in herinnering doen blijven. Als blijk van achting en toegenegenheid werd hem door het personeel van het kantoor alhier een fraai photographie album, voorzien van hunne portretten aangeboden. Wij roepen den heer Herweijer een harte lijk vaarwel toe en wensc'nen hem in zijn nieuwe betrekking alles goeds. Gedurende de vaceering van het kantoor wordt hot waargenomen door den heer Ouden hoven, commies der posterijen te Rotterdam. Ter benoeming van hoogstens 18 con troleurs van het kadaster, zal in de maand Maart e. k., op nader te bepalen dag, te 's Hage ^en examen plaatshebben. Die daartoe wenscht te worden toegelaten, kan zich voor 15 Febr. e. k.; met overlegging van de vereischte stuk ken, tot den minister van Financiën wenden In den herfst van het vorige jaar is de manschap van het Geestermünder schip Mar- garetha met levensgevaar gered door den kapt en de bemanning van het Veendammer schip de Zwaluw. Wegens die redding heeft thans de Keizer van Duitschland de volgende onder scheidingen toegekend aan kapt, J. J. Uron- gers, gezagvoerder der Zwaluween verrekijker met inscriptie; aan den stuurman Pieter van Doorn een gouden zakhorloge, versierd met het naamcijfer en kroon van Z. M. den Keizer aan H. Ruben en Gerrit Orsel, matrozen, en Jan Stand, kok, eene belooning in geld. Te Bergen-op-Zoom is het der politie gelukt, een vreemdeling (uit Antwerpen i aan te houden, die op Nieuwjaarsavond, door middel van inhraak, veie goederen en kleedingstukken had ontvreemd aan boord van een beurtschip op Amsterdam. Zekere K., wonende in de "Vlijtstraat te Arnhem, vond Donderdag avond, met zijn doch tertje uit den schouwburg komende, zijne vrouw door overmatig gebruik van sterken drank, be wusteloos op den grond liggen. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Droefheid eu teleurstelling zijn de proefstceucu van wijsheid eu deugd. 8. MOEDER-ANGST. »Ik ben er eerlijk in 't bezit van gekomen. Ik heb 't verdiend." «Gij zegt mij de waarheid niet," antwoordde vrouw Steenhnis op bedaarden toon. want zij had zich, hoewel driftig van aard, voorgenomen om kalm te blijven. «Maar dit tot straks. Zeg mij nu eens, man, waar is onze Bernard?" «Gij weet, lieve, dat we 't zeer armoedig heb ben. Ik kon 't niet langer aanzien, dat gij, mijne beste huisvrouw, zoo hard moest werken. Stellij ik heb medelijden met u." Een huichelachtige glimlach speelde Herman bij 't spreken dezer woorden om de lippen. «Maar mijn kindi" vroeg vrouw Steenhuis met trillende stem. «Dat zult gij zoo aanstonds vernemen. «Martel mij toch niet langer." »Ik heb hem in do leer gedaan; hij wordt kunstenmaker." «Mijn God, SteonhuisI zijt gij krankzinnig ge worden T" Na de beschonkene in eene gemakkelijke houding g eplaatst te hebben, begaven zij zich ter ruste en vonden, toen zij iu den nacht eens naar haar gingen zien, slechts een lijk. Te Warffum is in een sloot het lijk ontdekt van een landbouwer, die reeds sedert twee dagen door zijn huisgenooten vermist en vruchteloos gezocht was. Men denkt, dat over matig gebruik van sterken drank oorzaak van dit onheil is. De overledene laat eene weduwe en twee kinderen na. Uit de gemeente Homu (Henegouwen) wordt aan de AmH. Ct. geschreven, dat de burgemeester aldaar aan den gemeenteraad zal voorstellen eene belasting van 10 fr. 'sjaars te heffen van ieder, die in het bezit van een oorlogsgewcer is de eigenaar van een bajonet of van een vechtsabel zal 8 fr.'s jaars moeten betalen,(e.nz. De burgemeester van Homu hoopt, dat de werklieden hunne wapenen zelfs met verlies zullen verkoopen, liever dan er belasting voor op te brengen. Dat de gemeenteraad het voorstel zal aannemen, wordt niet betwijfeld, en dat andere gemeenten, waar groote aankoo- pen van wapenen gedaan zijn, het voorbeeld van Hornu zullen volgen, is zoo goed als zeker. Een practisch en gemakkelijk middel tot ont wapening voorzeker. De onlede Charonne" te Parijs is in op schudding geraakt door het volgende voorval. Een zeer klciue knaap, wiens gelaat en handen met diepe kerven doorsneden waren en hevig bloedden, riep schre-ijend eene vrouw om hulp aan en bad haar hem mede te nemen. Op hare vraag, hoe hij derwijze gewond was, aut- oordde hij *vier katten, vier katten." In- ïiddels hadden zich vele voorbijgangers verza meld. liet antwoord van het knaapje was allen echter even raadselachtig. Eensklaps ging een der omstanders, een stcvigen smid, een licht op, toen een man, van gemeen uiterlijk, na derde en het kind opeischte, dat hij als een ondeugenden bengel afschilderde, die niet naar school wilde gaan, enz. enz. De smid stond den quasi-vader, in wien hij iemand meende te herkennen, die hem een groote kooi had laten maken, hartig te woord en noodigde een deftig heer, die met belangstelling alles gade sloeg, uit, het kind niet alleen te laten gaan, maar het inet hem naar de ouderlijke woning te vergezellen. Zij volgden vader en knaap en landden in een ellendig straatje aan, waar hun nu bij onderzoek en door de buren bijgestaan, het volgende bleek. De man, die zich voor vader uitgaf, was een Pool en de vader niet. Hij had allerlei beroepen bij de hand gehad en het kind, naar hij zeide, van eene nicht mede genomen. Het was acht jaar oud, maar zeer klein voor zijn jaren Dat had den Pool op het denkbeeld gebracht van een vonkelnieuw spektakel. Hij wilde namelijk een diereutem- merij. in miniatuur arangeeren. Vier kloeke katers had hij, door toepassing van chemische middelen, als tijgers geschilderd en zij zouden voor eene zeldzaamheid, dwerg-tijgers, moeten doorgaan, Het knaapje zou de rol van den miniatuur dierentemmer vervullen en werd nu dagelijks iu een groote kooi met de katers op gesloten, om hen volgens de bevelen van den ondernemer te dresseereu Bij een «lezer ho- pelooze oefeningen nu was het kind derwijze gehavend, dat liet, na den afloop, de vlucht op straat genomen had. In den oploop dien het on verwacht huisbezoek van den smid eu zijn def- tigen metgezel in de buurt veroorzaakte, had de Pool zich uit dc voeten gemaakt. Hoewel er in Frankrijk eene wet tegen het africhten eu misbruiken van kinderen voor vertooningen bestaat, schijnt het kwaad dus nog niet uit gegroeid. Virgeni Lebois bonne bij de familie K. te Parijs. Slechts éen kindje was aan haar zorg toevertrouwd en zij had dit kind dan ook zeer lief. Ongelukkig was dit hare eenige liefde niet; de uniform der Fraiische solda ten, vooral die van een korporaal der jagers, trok haar bijzonder aan, Woensdag jl. ging zij met de kleine, in zijn wagentje gezeten, uit en ontmoette toen haar korporaal Zij wandelden samen voort, terwijl Viginie steeds het wagen tje voortrok. De avond begon weldra te val len eu na afscheid genomen te hebben van haar Kloris ging Virgenie huiswaarts. Voor de deur gekomen wilde zij het kind er uitnemen, doch tot haar schrik was het verdwenen en een pop in de plaats. De familie R, is even als de bonne, natuurlijk radeloos van smart. Daar zij geen personen kennen vijandig te- gpnover hen gezind, moet hier aan diefstal uit spekulatie-gecst gedacht worden. Voor 50 jaren stierf zekere kapitein John Syinmes van hartzeer, daar hij zich miskend achte, wijl zijn vaderland niet ingenomen was met het door hem opgevatte denkbeeld, dat de aarde hol is en van binnen even goed be woonbaar is als boven op. Zonder sla? of stoot zouden de Vereen. Statcu dat inwendig territoir kunnen anexeeren. Op zeker punt der oppervlakte is eene ingedrukte plaats en daar is de toegang tot de binnenwereld, natuurlijk eeni honderd mijlen diep. De zonnestralen, van af stand tot afstand langs den weg benedenwaart: gereflekteerd, zouden er in het noodige licht en de noodige warintc voorzien. Waï dit niet voldoende dan kon het gis te baat worden genomen. De kapitein meende aan de Noord pool in de nieuwe wereld te kunuen doordrin- «Armand is een braaf man. Gij moest eens hooren hoe hij uit de schrift weet te praten. O' er zijn weinig menschen, die braver zijn. 't Is waar, hij is kunstenmaker en dit vak is niet in eerc; maar er wordt veel mee verdiend en Bernard is vlug, hij zal een uitmuntcr worden." «Nooit, nooit zal ik dulden, dat mijn kind, mijn Bernard bij dion Armand, zoo als gij hem noemt, blijft. Ik ga hem terstond terughalen. Zeg mij, waar hij woont." «Onmogelijk «Gij wilt 't mij niet zeggen?" «Ik mag niet. Ik heb den knaap aan Armand afgestaan, voor altoos afgestaan. Ik heb een stuk geteekendhier hebt ge elf gulden en bovendien zijn wij den jongen kwijt. Wij houden nog vier kinderen over. Genoeg voor ons. Reken daarbij, dat hij ook voor de toekomst bezorgd is, dan hebt ge, dunkt mij, alle reden van tevredenheid en moog'. ge u wel, voor 't welzijn uws kinds, eenige opoffe ring getroosten." «Ons kind verkocht! O. Steenhuis! gij liebt wat op uwe verantwoording. En ik zal er mij niet tegen verzetten kunnen. Ik doorzie alles. Gij geeft 't den schijn alsof ge hem in de leer gedaan hebt. Neem dat geld weg, toe neem 't weg. Liever zou ik den lioogerdood sterven, dan er een penning van te gebruiken. O, ik ongelukkige!" De arnle moeder! Haar hart was gebroken, bare veerkracht verlamd en de liefde voor haren man maakte van dit oogenblik af aan plaats voor ijs koude onverschilligheid. Arm.vnd, de Kunstenmaker. Ongelukkig ile meuschdie noch de vormende kracht van 't huiselijk leven, noch die vau de school heeft onder gaan, die in bandeloosheid is opgegroeid! Wee ook dc maatschappij, «nnrin hij komt to leven on le vcrkecrcn! Armand, de kunstenmaker, was een man, die alle gevoel en menschelijkheid had afgelegd. Zijn vader had hij nooit gekend, zijne moeder bad hem, nog zeer jong zijnde aan zijn lot overgelaten. Eene huiselijke opvoeding had hij dus nooit genoten, Maar ook had hij nooit ter school gegaan. Geen wonder, dat hij in domheid en onwetendheid was opgegroeid. Zijn karakter droeg dan ook 't ken merk van ruwe, onbeteugelde drift, van onbuigzaam heid en grove zinnelijkheid. Op achtjarigen leeftijd was hij in aanraking ge komen met een kermisreiziger. Deze had hem. bij zijne voorstellingen in 't kunstenmaken, productief weten te maken en den knaap tot een eersten kun stenmaker gevormd. Armand was ondankbaar want toen zijn meester hem voor elk klein ver zuim onmeedoogend met den karwats afranselde was hij stil weggeloopen en gelukte 't hem. zie bij een ander te verhuren. Hij was toen 14 jaa. oud. Zijn nieuwe meester kon een weinig lezen en schrijven en daar lnj veel met den knaap ophad, leerde hij Armand in de vrije uren die kunst zoo goed en kwaad hij vermocht. Armands nieuwe meester maakte echter, als hij gedurende den zomer veel geld verdiende, misbruik van sterken drank en Armand was ook spoedig. en en d»ai de Amer. vlag in het ingewand der aarde te plaatsen. Hij wendde zich aan het congres om de middelen lot bereiking van zijn doel te erlangen, doch er kwam geen antwoord en dit had zijn dood ten gevolge. Zijn zoon Americus Symmes noemde het veronderstelde land naar zijn vader, Symmezoonia en hield te Riverside ia Ohio een openbare lezing over de theorie zijns vaders, waarbij hij door kinderlijke aandoening overstelpt, op den grond in on macht viel. Volgens de Times is het departement van oorlog te. Berlijn in het bezit eener helsche machine, welke veel overeenkomst heeft met van Thomas. Deze machine was in Juli 1870 aan dat departement aangeboden door een Amerikaan, als onfeilbaar middel tot ver nieling der Fransche vloot. Het aanbod werd destijds van de hand gewezen. De man, die het aanbod rleed, schijnt een associé te zijn weest van Thomas. Te Londen heeft onlangs de gerechte lijke schouwing plaats gehad van het lijk eens jongen mans, die op de volgende vreesejijke manier heet aan zijn eind gekomen te zijn. Hij had een muis gegrepen, doch deze ont snapte hem, schoot door zijn mouw naar boven, kwam aan zijn hals te voorschijn en wipte in haren angst zijn geopenden mond in. Hij slokte het beestje door, dat nu aan zijne ingewanden begon te knagen en hem onder de vreesciijkste pijnen deed bezwijken. - In het Pruisische district Liebenwerda, provincie Saksen, kwamen in het jaar 1868 verscheidene branden voor en een man werd toen wegens herhaalde brandstichting tot tucht huisstraf veroordeeld, die nog niet geheel is loopen. liet is echter nu gebleken, dat die persoon onschuldig is veroordeeld. Twee eigenaars van eene nieuw aangelegde steenbak kerij, die niet veel te doen had, hadden naar thans aan het licht gekomen is het voornemen opgevat en ten deele ook met het verwachte gevolg uitgevoerd, om een aautal huizen in brand te steken en zoodoende be hoefte aan nieuwe steer.en te veroorzaken. Hun misdrijf is door aangifte van een bloedverwant aan den dag gekomen en heide broeders be vinden zich in hechtenis. De Pruisische wet kent aan den onschuldig veroordeelde, die nu zeven jaren ten onrechte tuchthuisstraf heeft ondergaan, geene schadevergoeding toe. Op 't eiland Réunioii had den II Dec. in het disstrikt Salazie, in het rotsachtige gebergte, over bijna twee kilometer uitgestrektheid eene aardstorting plaats waardoor 62 personen onder een laag zand en steen van 5(1 meter hoogte bedolven zijn. Er was geen redding aan te brengen. In de Vereen igde Staten is eene bent ontdekt, die sedert jaren valsche eigendomsbewi zen vervaardigde van grond in Arkansasen het Zuidooslen van Missouri. Deze bende met die valsche stukken het publiek opg voor eene som van 30 millioen dollars millioen hektaren grond, vooral aan wei en lieden, die uit Europa naar Amerii uitgeweken, verkocht. De hoofden dei zijn in hechtenis. BesluitenBenoemingen, enz. tail v. 1 De luitenant ter zee 2e kl. C. W. laatst behoord hebbende tot het eskader^ Indie en vandaar den 10n December jl. inl-"e' land teiuggekeerd, is met dat tijdstip ou viteit gesteld. en. De officier van gezondheid der 2e kl.dr. F. A en A. Prins (arts) worden geplaatst respA,r: aan boord van Zr. Ms. ramschip «Guinee'' «-■ torenschip «Prins Hendrik der Nederlanden" genoemde met den 16cn Januari aanst. en genoemde met den IGn Februari daaraanv. Met den 1ün Jan. a s worden de navolgei ficieren geplaatst aan boord van Zr. Ms. sci stoomschip 4e kl. «Aiuha", als: de luit ter z kl. P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur. J. II. Mi en J. B. Dukkers. eerstgenoemde als oudste officie i de officier van gezondh der 2e kl. dr. T. Abr ihail en de ofïic. van adrn. der 3e kl. G. J. Gif.,1 voorts worden inët evengemelden datum d-? ter zee der 2e kl. C. H. Cornelissen en !1. V v berg geplaatst, resp. aan boord van Zr. MO* schip te Hellevoelsluis en alhier en wordt ter zee der 2e kl. G. M. Titsingh, dienéri Vu boord van Zr. Ms. wachtschip alhier met d- O-} te voren op non activiteit gesteld. De luit. ter zee 2e kl. B. de Groot, dieni boord van Zr. Ms. «Guinea". wordt met dAeï"* dezer op non-activiteit gesteld en met den aanvolgende vervangen door den luit. ter zee rw- F. B. 's.iacob. 'x De luit. ter zee 2e kl. A. Werumeus BurDfti laatst behoord hebbende tot. de rol van ïr. J. schroefstoomschip «Prinses Maria'', in West-Irïuu en van daar met particuliere gelegenligji d/m. 3r> dezer in Nederland teruggekeerd, is rtK* „„f turn op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft goedgevonden aan de gewezen om- miesen bij de djrectien der marine alhier. 1. F. Sarlcmijn en te Amsterdam. D. M. Nolthenius, ter zake van moer dan GSjarigen ouderdom, een vn- sioen ten laste van den Staat te verlenen, ten be drage. voor eerstgenoemde van eene som van n?gen honderd veertig gulden (f940en vov !aa ?tge- noemde van een som van acht honderd drie en twintig gulden (f823'sjaars Z. M. heeft den officier van gez. der 2de] klasse bij de zeemacht dr. A. W. van Renterghefn, mot ingang van den Pin dezer, bevorderd tot. officier van gez. der 1ste klasse. De luits. ter zee der 2de klasse .1. S. van Droogc en W. II. Souman en de officier van administra tie der 3de klasse J. A. Tor ré laat-:; behoord/ hebbenile tot het eskader in Oost-Indïè en van daar den 27sten December jl. in Nederland teruggekeerd, zijn met dien datum Op non-activitef, gesteld. hoe jong hij ook ware, aan die verderfelijke ge woonte verslaafd. Zes jaren bleef hij bij dien meester toen een hevige twist hen scheidde. Kort daarna huwde hij, dat wil zeggen dat hij met zijne geliefde, om de kosten der huwelijksvoltrekking uit te winnen, maar kort en goed verklaarden alle lief en leed samen te zullen deelen. Een goed vriend, een collega, woonde 't feest bij en verzekerde, toen hij vertrok nog nooit zooveel te hebben gedronken. Vrouw Armand was juist de vrouw zulk een echtgenoot als de hare waardig. In ruwheid deed ze voor den ruwsten oorlam niet onder. Verwonderlijk was 't echter de beide lieden over godsdienst te hooren spreken, want daar schenen ze althans ook iets aan te doen. Maar 't was ook niet meer dan schijn. Al lang had Armand gehoopt op de geboorte van een zoon, maar die hoop was tot nog toe onver vuld gebigven. Drie meisjes had zijne gade hem geschonken, doch ook alle drie waren voor hun derde jaar gestorven. De arme schepseltjes waren gelukkig want de dood, die anders zoo wreed is mocht voor haar inderdaad eene welkome boile geheeten worden al waren de onschuldige kinderen er ook onbewust van. Toen nu Armand bij zekere gelegenheid met Herman Steenhnis in aanraking was gekomen en in diens omstandigheden werd ingewijd, besloot, hij van die positie partij tc- trekken, llij deed zich als een vrome voor, won de. gunst van Steenhuis en 't einde was, dat de laatste aan hem een zijner kinderen afstond. «Moe moe! Waar is moeder?" vroeg Bernai toen hij 's morgens lijne oogen opende. «Ik t 2 naar moeder! ton' «Loop naar den duivel met je gebalk, Ueu;. grauwde Armand hem toe. «Jo zidt ihogj moeder nimmer weer. Zet die gedacht, uit je hoofd." «Naar moeder, naar moeder'" riep de kle'iie Bernard al onstuimiger, want hij zag dat hij mér onder vreemden was. Zonder spreken nam Armand een karwats, die aan den wand hing en sloeg daarmede den armen kleine, links en rechts over 't lichaam. Kermend kroop Bernard in een hoek van 't vertrok. «Wij vertrekken van middag nog en dan ga je met ons mee. Pas goed op en doe wat ik je zeg zoo niet dan is dit karwafcje je voorland. Heb je me begrepen?" De kleine knaap begreep er echter niets van. Alleen werd 't hem duidelijk, dat die man heel boos was en dat hij niet van hem hield en dat die vrouw, welke hij zoo smeekend aanzag toen die boozo man hem sloeg niet zoo goed was als zij/ moeder, want in plaats van hem te bcScherni snauwde ze hem toe: Daar zal je sterk van worden. Zoo krijg je ei op je huid." Bernard had dan ook volstrekt geen lust ir droge stuk roggebrood, dat hem. als ware hij 1 hond. toegeworpen werd. Vooral niet toen hij 1 hoe die leelijke man en die booze vrouw heerl wittebrood met kaas aten. j (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1