Nieuws- en Advertentieblad. Zaterdag 22 Januari. j\§. 1551. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post - Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 0.65 De prijs der Advertentizn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 21 Januari 1876. De heer B. .K. Boom, controleur der rijksbelastingen en accijnsen alhier, is in de zelfde betrekking benoemd te Nijmegen. Woensdagavond jl. werd in het lokaal Tivoli door de rederijkerskamer «Olympia" alhier, opgevoerd het blijspel Wie is H Donderdagavond hield het departement Helder der maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" eene buitengewone vergadering in hetzelfde lokaal, waarin als spreker optrad de heer Coheu Stuart van Alkmaar. Hij hield eene hoogst ernstige improvisatie over de meest ernstige aangelegenheden van het menschelijk leven. Door de onderofficiers vereeniging Va derland en Oranje zal op Vrijdag 28 Januari eene tooneel voorstelling worden gegeven. (Zie advertentie bierachter.) Door het Jongelingscollege Nut en Ge noegen zal op Zondag 30 Januari a. s. eene tooueelvoorstelling worden gegeveu geheel ten voordeele eener hulpbehoevende weduwe met een talrijk gezin; wij vertrouwen dat het edel pogen dezer jongelingschap krachtdadig gesteund zal worden door de bekende liefdadigheids-zin van Helders ingezeteneu. Het stoomschip 4de kl. Aruba, zal in de eerste dagen van Februari naar Parimaribo vertrekken om er als wachtschip dienst te doen. Men schrijft ons van Terschelling, dd. 18 Januari. Tengevolge de benoeming van den heer C. C. Ruige, als onderwijzer voor de practische zeevaartkunde alhier, is een vacature outstaan in den Raadzijnde de verkiezing voor een nieuw lid bepaald op 22 Eebruari e. k. De lieer Ruige, tevens wethouder zijnde, zal ook in die betrekking op nieuw moeten worden voorzien. Op den 15n dezer had alhier op he.t zoo genaamde Doodemauskisten eene hardrijderij op schaatseu plaats, welke zeer geuoegelijk ailiep. De prijzen, in geld bestaande, werden des avonds door den president der feestcom missie, onder toepasselijke aanspraken, aan de overwinnaars uitgereikt; door een geanimeerd bal werd het feest van dien dag besloten. Beroepen te deu Hoorn, Texel, de heer J. C. Benit, cand. Toezegging van beroep naar de gemeente Warder, (prov. Noord-Holland), is gedaan aan den heer JC. Benit, cand. Wij vernemen met genoegen, dat de commissie van beoordeeling, benoemd door het Hoofdbestuur der Hollandsche M. v. L. voor eeuige dage» uitspraak deed omtrent de be antwoording der prijsvraag over kaasbereiding. De prijs, de gouden medaille der Mij. en f 275, is toegekend aau een met veel zorg bewerkt, zeer uitgebreid stuk, iugezonden onder het motto: Prediker X, vers la. Bij de opeuing van het naambriefje bleek de schrijver te zijn Dr. P. J. Hollman, te Edam. P. C. Landb. Ct. Naar men verneemt is de kapt.-luitenant ter zee A. Greve, benoemd om den kapt.- luitenant ter zee J. D. J. Van der Hegge Spies met 1° Mei a. s. als onder-directeur en havenmeester der Marine te Hellevoetsluis te vervangen. In het //Vaderland" leest men Binnenkort zal onze stadgenoot, de heer L. J. Lefèbre, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn vindingen op het gebied der geluidsleer tentoonstellen en ook een noodsein voor spoorwegen, waarvan wij vroeger melding hebben gemaakt. Tegen den schoenmaker II, v. d. Don gen, te Kaatsheuvel, is door de maréchausces proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wet op den kinderarbeid. Dell-jarige knaap, dien hij in zijn dienst had, was nog nooit ter school geweest. Zondag in den laten avond, terwijl het 13jarig dochtertje van v. M. te Delfshaven hij afwezigheid harer ouders, slapende bij de kachel zat, geraakten hare' klee 'eren in brand het meisje, dat alleen in huis was, vluchtte op straat, waar twee aldaar voorbijkomende schippers onmiddelijk de vlam uitdoofdenzoo dat zij met eenige lichte brandwonden vrij kwam. In de gevangenis te Roermond is een gevangene, beschuldigd van diefstal met braak, op de wandelplaats, in tegenwoordigheid der bewakers in een oogwenk over den muur ge klommen en in de stad gevlucht, doch werd spoedig weder gevat. Men sloot hem in een hok op en daar maakte hij een eind aan zijn leven door ophanging. Door een rijksveldwachter is dezer dagen tegen iemanddie potjes met een mengsel stroop, honig en terpentijn als voorbehoed- liddel tegen rheumatiek voor 80 a 40 ct. verkocht, procesverbaal opgemaakt, wegens het onbevoegd afleveren van geneesmiddelen. De FEUILLETON. O orspronkelijke novelle. 11. Arm and, de Kunstenmaker. Ongelukkig de meDScli, die uoch de vormende kracht van 't huiselijk leven, uoch die van de sohool heeft onder gaan, die In bandeloosheid is opgegroeid! Wee ook de maatschappij, waarin hij komt te leven en te verkeeren »En ondertusschcn gaat de dag zijn gang." Ar- mand moest dien dag zijne kunsten cn toeren alleen verrichten, zijne gade was genoodzaakt met 't cen tenbakje rond te gaan. Eenige uren werden door Armand besteed om op de markt en bij de tenten rond te zien, of Bernard er ook was, doch alles vergeefs. «Hij zal er van lusten, als ik hem vind, of als hij van avond te huis komt. Maar 't werd avond en nacht, en toch kwam de knaap niet terug. De kermis ging voorbij, doch Bernard was weg en bleef weg. Noch 't vloeken en razen van Ar- raand, noch 't schelden en kijven van zijne gade braeht iets te weeg. Bernard Steenhuis was voor goed verdwenen. man beweert, dat hij de potjes verkocht, doch den inhoud cadeau gaf. Men schrijft van Harlingen het volgende: «Bij hardrijderijen op schaatsen was men voorheen wel eens gewoon, dat de beide laatst- aanblijvende porturen afspraak maakten, prijs en premie te deelen, ten einde elkander bij de laatste ritten niet af te matten. Thans bestaat er onder eetiige paren men zegt zes een formeel komplot tot exploitatie van de hardrijderijen, die groote prijzen en premiën geven. Natuurlijk zijn dit de hardste rijders en rijderessen. Zij verdeelen den arbeid onder elkander Twee paren naar Leeuwarden, twee naar Dockum, als 't zoo uitkomt, enz. De zwakkere mededingers worden serieus bestreden en op zijde gewerkt; daarna blijven de beide pareu over en dezen rijden op hun doode ge mak met bedaarde lange streken de overige ritten af. gaan met de directie naar het feest lokaal en werpen het gewonnen geld in éen pot. Zoo maakten prijs- en premiewinners er verleden Zaterdag hier geen geheim- van, dat toen door de compagnieschap reeds f 965 was gewonnen. Kort daarop kwam een telegram van Leeuwarden, dat ook daar de leden van het gezelschap prijs en premie hadden gewon nen, zoodat het cijfer toen reeds veel hooger was. Dat dergelijke manier van doen het pu bliek niet bevalt en men op middelen zint om het monopolie te breken, is licht verklaarbaar. De heer Jerome Wenmaekers te Brussel heeft een adres bij de Regeeriug ingezonden waarin hij aanbiedt de geheele Zuiderzee droog te maken in 16 of 20 jaren voor de subsidie van 20 millioen en afstand van een deel der droog te maken gronden. Hij beweert «zekere manier, van werken" te kennen, die alle waterwerken tot heden bekend, in hooge mate overtreffen zal, en i3 ook bereid met de regeering in onderhandeling te treden en zijn denkbeelden tegen belooniug bekend te maken. Te Oosterhout is gevankelijk binnen ge bracht een jongmensch, beschuldigd van op een meisje, waarmede hij, naar men zegt, vroe ger in betrekking stond, een pistoolschot ge lost te hebben. Ten einde ztjn daad te vol brengen, had hij het oogenblik afgewacht, dat het meisje en haar beminde op een hem bekend uur met elkander stonden te spreken. Het schot trof haar in het aangezicht en zij ver keert steeds in levensgevaar. - Men zegt, dat van Januari toe Juni 1875 de opbrengst der liederen van Moody en San key niet minder bedroeg dan acht en zestig duizend gulden, die bestemd zijn voor den bouw eener kerk te Chicago. N. v. d. D. Werken en denken en leeren ia leven Zalig de kleinste, de minste die 't vat Hem 19 't leven een heilige schat. die aebeid zoekt zal hem vinden. e vrienden cn kennissen van den heer Franzen. even als de leden zijner familie, hadden er vreemd an opgehoord dat hij een knaapje als pleegkind had aangenomen. De laatsten toonden er zich onder elkander zelfs zeer boos om, doch zij wnngdi het niet hunne ontevredenheid in 'tbijzijn van den heer Franzen en zijne echtgenoote te laten blijken. Er waren er zelfs, die hunne boosheid en hunnen wrevel in laster lucht gaven. Zij wisten te vertellen, dat die Bernard een natuurlijk kind van Franzen was; dat mevrouw er in don aanvang zeer tegen geweest was, dat kiud bij zich in huis te hebben, maar dat zij om des lieven vredes wille eindelijk in den onbillijken eisch haars echtvriends had toe gestemd Hunne hoop op de rijko erfenis, die zij. sedert den dood van Wilhelm, reeds de hunne waanden, was met de komst van dien Bernard vrij wat aan 't wankelen gebracht. En hoe hadden ze zich in 't geniep verheugd, dat Wilhelm stierf! Hun egoisme beheersebte volkomen hun medelijden cn menschelijk gevoel. 't Moet echter gezegd worden dat geen der neven of nichten van Franzen, in 't bijzijn van oom en tante, zich ooit ongunstig over den knaap uitliet. Allen hadden, zoo veinsde ze, veel met Bernard op. Verwonder u niet lezer over dc huichelarij van die familieleden. Maak er u in Godsnaam niet boos om! Stellig maak er u niet hoos om Zoo iets treft men ik bedoel veinzerij en huichelarij wel meer aan. Of kent gij ze niet, de mooipraters, die u altijd gelijk geven, die u in uw aangezicht prijzen, zoo, dat ge er, als ge gevoel hebt, soms de oogen voor moet neerslaan, of bij u zeiven denkt: Hij wil me er 't paard tillen? Weet ge 't niet, hoe men den man, die altijd de waarheid huldigt, ook dan nog. als hem dit naar alle berekening schade berokkent, hoe men dien man een dwaas, een zot noemt? Hoe men hem voor onbeschaafd en onbeschaamd doet doorgaan? Waarlijk als men eens oplet, hoe velen soms anders spreken dan denkenhoe velen een eenmaal uitgesprokene meening weer listig weten te ver bloemen; hoevcien eene eenmaal gedane belofte vergeten, althans doen alsof ze die vergeten hadden, dan behoeft men inderdaad geen pessimist te zijn om te vei klaren, dat er aan de waarheidszin endi waarheidsliefde nog veel ontbreekt. Zoek dat kwaad niet in de lagere standen alleen ook niet uitsluitend bij den burger. Neen! 't is overal doorgedrongen. Laat ons echter de oud Nederlandsche spreuk huldigen: oEen man een man, een woord een woord.' Op zekeren morgen ontving Franzen een bezoek van zijn broeder, 't Uur was zeer ongewoon, want Franzen kon zich slechts met moeite herinne ren, of 't moest om bijzondere zaken geweest zijn, dat zijn broeder hem voor den middag had bezocht «Ge hebt zeker iets gewichtigs met mij te be spreken »Gij hebt 't geraden." was 't antwoord. «Dat treft heel goed. Mijne vrouw moet met Bernard eenige bestellingen doen, want, zooals ik u gezegd heb, zullen we hem naar school zenden. Laat ons boven gaan zitten Zooals go goedvindt." De 93jerige D. J. Kuipers, van Wol- venga, maakte dezer dagen een reisje op ichaatsen naar Echten, een afstand van drie uren, heen en terug, om zijn jongeren broeder, van 89 jaar, een bezoek te brengen. - Men leest in het Vaderland: »In enkele bladen is bij gerucht meegedeeld, dat de nieuwe Minister van Oorlog een beslist voorstander zou zijn van den verplichten persoonlijken dienst. Zelfs werd reeds de verwachting uit gesproken, dat deze regeering niet ongenegen zou zijn een stap in die richting te doen, maar allen, die zich dienaangaande nog eenige illusie hebben gemaakt, zullen niet weinig teleurge steld zijn door de Mem. van Antwoord, Dinsdag jl. door den min. van binnenl. zaken aan de Eerste Kamer ingediend. In die memorie toch lezen wij de volgende zinsnede: ««Afschaffing der plaatsvervang'ing bij de militie verdient geen aanbeveling. In 1873 heeft de. Tweede Kamer blijkens de verwerping van het voorstel tot afschaffing de nadeelen, daaraan verbonden, overwegend geoordeeld. Zich bij dat gevoelen aansluitende, heeft de regeering in haar aanhangige voordracht tot wijziging der militiewet de afschaffing der plaatsvervanging niet voorgesteld."". - Een der schepen van den heer Finken- hagers, Fransch vice-consul te Hammerfest, bracht dit jaar van Nova-Zembla aan een dub bel gehouden scheepsjournal, loopende tot 19 cn 23 Augustus 158U. 't Was in de Neder landsche taal geschreven. Ook zijn eeuige landkaarten van Nederland door dc equipage gevonden in een hut onder de sneeuw. Voor eenige jaren vond de equipage van een zijner schepen, papieren van de expeditie van Barends en Heemskerk, anno 1596/1597, en kreeg daar voor van een Engelschen lord zeshonderd pond sterling. De kapitein hoopt voor de nu gevonden papieren nog meer te ontvangen. Het schrift was nog volkomen goed en zeer fraai geschre ven. maar was voor den inzender dezes, die het gezien heeft, niet duidelijk te lezen. Het bovenstaande wordt ons toegezonden door een Nederl. gezagvoerder, die thans met zijn schip te Yenetie ligt. (Veend. Ct.# Jocbein Oenema, varkenskoopman te De Knijpe, dien men dacht dat verdronken was, is zeer zeker vermoord. Hij had veel geld bij zich, dat vermist wordt. Reeds is de rechtbank te Heerenveen naar Ousterwolde geweest om de zaak te onderzoeken. Hij was een braaf oppassend jongeling, de steun van het huisgezin. Als een bewijs met welk een woede de nachtelijke aanval op en verdediging van Loug- battah-Missigit den 22n November II. plaats had, deelt men aan het «Bat.-Hand." mede, dat een der Europeesche soldaten, mogelijk wel de schildwacht, die gedacht heeft werkelijk met een patrouille te doen te hebben, niet minder dan elf schoten bekwam, waarvan twee den buik, acht in de dij en éen elders. Niettemin heeft die soldaat nog eenigen tijd geleeft. Naar het hospitaal overgebracht, over leed bij daar ten gevolge van bloedverlies. - Aan een particulier schrijven van Edi (Sumatra), is het volgende ontleend: Kunt gij niet eenige fatsoenlijke Hollanders met een beetje kapitaal, aansporen hierheen te komen door tabak, peper, nootmuskaat enz te planten, zouden zij spoedig veel geld kunnen verdienen de grond is hier beter dan in Delide voor waarden waarop grond te krijgen is, zijn tot nu toe zeer billijk; werkvolk (ChineezeiU is overvloedig van Penang te krijgen, maar men moet ijverig zijn en niet opzien tegen priva- ties. Het zou mij zeer spijten, als het gepeupel van Singapore en Penang weer met de grootste voordeelen ging strijken; op het oogenblik zwerven hier reeds 2 van die kerels rond om grond uit te zoekendien zij voor een spot prijs zullen krijgen. Buitenland. In Berlijn is een hengst uit Engeland aangekomen, bestemd voor de Trakchner stoe terij. Het dier is voor f 30 000 aangekocht. In Davenport, Yereenigde Staten, is een proces aanhangig over de volgende lastige kwestie. De heer llaase, zijne vrouw en twee kinderen, verdronken bij het vergaan van de «Schiller." Nu moet uitgemaakt worden vrie eerst verdronken is, de man of de vrouw, omdat daarvan afhangt of de familie van den man of van de vrouw erfgenaam is. Te Frankenheim, een dorp met 600 in woners in het groothertogdom Saksen-VVeimar is de hongertyphus uitgehroken. Volgens be richt uit Weimar, van 14 dezer, zijn in den tijd van acht dagen 126 personen door de ziekte aangetast en daarvan 26 overleden. Uit onderscheiden plaatsen worden aan de noodlij dende bevolking levensmiddelen, beddegoed en andere benoodigdlieden toegezonden. Te Antwerpen is een beschonken per soon uit het venster van een derde verdieping gevallen. Hij kwain op straat terecht, kreeg geen letsel enwas zelfs niet ontnuchterd. Even daarna zaten beiden vertrouwelijk tegenover elkander en begon de bezoeker: «Weet gij wel, hoe de laster u vervolgt?" »Mij «Ja, u!" «Hoe, zou ik zulks weton. Gij weet even goed als ik. dat zij, die er belang bij hebben een ander te lusteren, gewoonlijk hunne maatregelen zoo ne men, dat de laster 't oor van den belasterde niet bereikt, 't Is mij wel onaangenaam dit van u te moeten vernemen, maar mijn gedrag, mijne levens wijze, mijne daden zullen dien laster tot zwijgen weten te brengen." «Gij zoudt ditmaal vergcefsche pogingen in het werk stellen, ten minste Maar, laat ik u meededen, welke praatjes uitstrooit. Bedenk hierbij echter, dat ik vast over tuigd ben van uwe onschuld?" »\Vat zegt gij, van mijne onschuld?" «Ja, van uwe onschuld." «Maar waarvan wordt ik dan beschuldigd?" «Men spreekt veel van dat kind, hetwelk gij aan genomen hebt. Men vindt 't wat vreemd, dut noch gij, noch uwe vrouw aan iemand weten te vertellen, wicn dit kind toebehoort Mij, uwen broeder, hebt gij zelts dienaangaande in de grootste onzekerheid gelaten. Men houdt 't er voor, dat Bernard eigen kind is, geboren Franzen stond driftig op en viel zijn broeder op heftigen toon in de rede: «Waarom hebt gij mij dit verzwegen?" «Ik hoorde er gisteren voor 't eerst over spreken. «Beste broeder, ik zal u nu vertellen, hoe ik aan 't kind kwam." Zijn broeder had met aandacht geluisterd naar verhaal, dat hij tot in de kleinste bijzonderheden deed «Geloof mij." sprak Franzen, «dat het vooroor deel veel verder reikt dan de laster. De laatste kan tot zwijgen gebracht worden door fier 't hoofd te verheffen, door te toonen, dat 't ongunstig oor deel over ons uitgesproken, eene leugen was, maar t vooroordeel is nog te sterk, te machtig. Dat ervolgt den mensch tot in het graf. Geen genade is er in de oogen der dwaze wereld oor 'tkind van lage afkomst. Geen arbeid, geen deugd zijn bij machte 't vooroordeel te verduisteren Bernard. die fiere knaap, was een straatjongen, neen! erger dan dat een slaaf, hoe jong ook, een slaaf! Hij was 'teigendom vaneen kunstenmaker. Zijne ouders wonen, naar ik uit 't geen Bernard mij vertelt, te Amsterdam. Zij zijn arm. Ik geloof dat zij hem aan dien kunstemaker hebben afgestaan Armoede of onverschilligheid hebben hen waar schijnlijk hiertoe genoodzaakt. Ons besluit staat echter vast. we zullen Bernard Steenhuis opvoeden tot arbeid en deugd, alsof t ons eigen kind ware. Moge zijn afkomst meteen waas of sluier van geheimzinnigheid bedekt zijn voor 't oog der nieuwsgierige wereld geen nood hij zal iets worden, mogelijk iets groots, want de jongen is nimmer ledig en heeft een natuurlijken en onoverkomeiijken afkeer van 't geen leelijk cn onwaar is en voor zijn leeftijd een helder verstand, ofschoon hij nooit onderwijs on.ving. Gewapend met de vaste overtuiging een goed werk te verrichten, zullen we gaarne "t oordeel van die lasteraars trotseeren." Franzen natn weer plaats tegenover zijn broeder en zag dien vragend aan. «Ik heb mij^jiiet bedrogen. Gij kunt op mij rekenen en 'tgeen ge me hieronder vier oogenen in vertrouwen hebt medegedeeld, blijft in 't diepste van mijn hart bewaard. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1