Nieuws- en Advertentieblad. 1876. Woensdag 26 Januari. ./li Zestiende jaargang. Uitgever S. GILTJES- NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. ƒ0.50 0.65 De prijs der Advirtsntiin van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 Januari 1876. Bij de Vrijdag gehouden volksvoordracht in het lokaal Tivoli, was de opkomst weder vr!j talrijk. Door de heer J. P. Groen werd de spreekbeurt vervuld; hij wist het publiek weder aangenaam te boeien. Door de zang- veteeniging "Cecilia" werd op zeer verdien stelijke wijze de cantate van Schmitz, //de Landelijke Avondstond" voorgedragen. De heer Groen, en het werkend personeel van //Cecilia" hebben zich ten opzichte van de volksvoordrachten weder zeer verdienstelijk ge toond. Uit het procesverbaal der verkiezing van het hoofdbestuur voor de Anti-dienstver- vangingbon d blijkt dat gekozen zijn de heeren M. D. graaf van Limburg Stirum, mr. J. T. Buys, W. T. Knoop, mr. B. H. Pekelha ring, John. E. Knight, mr. A. Kerdijk, dr. M. P. Lindo, B. II. lleldt, L. G. Brocx, mr. J. Wertheim, mr. H. M. A. baron van der Goes, jhr. H. G. E. Merkes van Gendt, M. A. Perk, mr. J. C. E. baron van Lijnden en mr. A. M. Maas Geesteranus. Heeren Diakenen der Hervormde ge meente alhier, verzoeken ons onder dankzegging te willen mededeelen, dat de dezer dagen ge houden winter-collecte heeft opgebracht de som van f744.3Gs. Op Vrijdagavond 28 Januari a. s., zal door de vereeniging "Zingt den Heer", onder directie van den heer Henri de Buisonjé, eene openbare zanguitvoering worden gegeven in het kerkgebouw der Fierst. Luth. gemeente alhier, ten voordeele van de weesinrichting te Neer bosch en Nijmegen. Voor belangstellenden, die tevens dit weldadig doel wenschen te on dersteunen, zijn toegangkaarten te verkrijgen bij de leden van genoemden vereeniging. Door den heer Ds. Snijder zal in de panze een woord worden gesproken over de genoemde weesinrichtiDg. Naar wij vernemen, is het aan bijzondere omstandigheden te danken, dat een zeer be roemd virtuoos, de heer Meijroos van Arnhem, voornemens is in het begin van Februari a. s. in het lokaal Musis Sacrum alhier, eene Soiree te geven. Daar het alleen nog af hankelijk wordt gesteld van de blijken van belangstelling bij het publiek, vertrouwen wij dat de aan te bieden inteekenlijst spoedig genoeg van het vereischte aantal bandteekeningen zal zijn voorzien. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Werken en denkeu en leeren is leven Zalig de kleinste, de minste die 't vnt Hem is 't leven een heilige schat. 42. DIE ARDEID ZOEKT ZAL HEM VINDEN. «Eene opmerking zult ge mij echter wel vergun nen, namelijk deze: Kon 't ook gebeuren, dat de ouders van Bernard om 't gemis huns kinds treuren Zijt gij er zeker van, dat do ouders 't kind uit armoede of uit onverschilligheid aan dien kunsten maker afstonden!" «Maar hoe zou ik hiervan verzekerd kunnen zijn?" «Toch was die wetenschap voor u zeer belangrijk." «Hoe zal ik tot die wetenschap komen «Zijne ouders opsporen." Franzen bleef zijn broeder bedaard en zonder spreken aanzien. Zijne ouders opsporen? dacht hij, en ik zou dat kind niet gaarne willen miisen. Maar toch, 't kon goed zijn, 't te beproeven. Mogelijk willen ze ?t recht op hun kind wel nan mij afstaan. rGij hebt gelijk, antwoordde hij daarom. Zoudt gij mij behulpzaam willen zijn?" «Gaarne." «Nu, dan hoe eer lioo liever. Laat ons overmorgen naar Amsterdam reizen en een onderzoek naar zijne ouders instellen." «Gij kunt op mij rekenen-" Het detachement mariniers dat weldra uit Atjeh alhier verwacht wordtvertrok den 17 Mei 1S78 derwaarts en was toen 30(1 man sterk. Thans zijn er nog slechts 180 man van overslechts weinigen zijn wegens ziekte of bekomen wonden reeds naar het vader land teruggezonden, al de overigen zijn ge sneuveld of door ziekte, overleden. Wel een bewijs dat deze wakkere mannen hun tol aan hun Vaderland betaald hebben. Het detachement wordt thans aangevoerd door den lsten luitenant jhr. W. E. Clifiord Kocq van Breugelde andere officieren zijn de lste luitenants J. D. Cadet, II. A. Batteké en W. F. Paehlig. Bij de gisteren plaats gehad hebbende onderhandsche aanbesteding van: Het doen van eenige werkzaamheden aan gebouwen van het Marine etablissement te Willemsoord, zijn zes inschrijvings-billetten ingekomen, als van de heeren II. Janzen f950, A. Vos Rz. f941, Gebr. Moorman f938, P. Spruit f938, J. de Vries f923 en P. Duinker f922. Voor de beroeping van een predikant bij de Evang. Lutersche gemeente te Amers foort bestaat het drietal thans uit de heeren C. H. Kiudermann alhier, F. G. Lagers tc Maastricht en J. A. Helper Sesbrugger te Doetinchem. Men schrijft ons van Texel, dd. 24 Ja nuari, het volgende Hedenavond, omstreeks 8 uur, ontving de heer T. Mets, te Oude Schild, 't bericht, dat er een uur te voren op de westkust van 't eiland een schip gestrand was. Het vaartuig, dat in de duisternis een schoener of bark ge ijkt, schijnt verlaten, althans men ontdekt noch in 't want, noch op dek personen, 't Ligt diep geladen. Terstond na 't vernemen van gemeld bericht spoedde de zoon van kapitein Mets de heer W. Mets, zich met een twaalftal ommen naar 't strand, om met den aanbre- kenden dageraad, als 't noodig is. met de red dingboot hulp te verlecnen. Wij hopen dat hunne pogingen met een goeden uitslag be kroond mogen worden. Te Oostwold overleed onlangs een be" jaarde, gebrekkige vrouw, zonder echtgenoot of kinderen na te laten. Haar huisje werd toen betrokken door haar broeder en zijn vrouw. Deze laatste nu vervopgde zich dezer dagen ten huize van den predikant der Ned. Herv. gemeeute (hij welke gemeente zij trou wens niet als lid bekend staat) om hem te verzoeken een nacht in haar woning door te Mevrouw Franzen kon bij haar te huis komen gemakkelijk bemerken, dat haar man niet zeerwel gemutst was. Eerst trachte hij de ware oorzaak daarvan vooralsnog te verbergen, maar toen de goede vrouw bleef aanhouden, deelde hij haar alles mede. Den tweeden dag na 't onderhond, dat wij hier boven beschreven, reisden de broeders naar Am sterdam. Bernard vergezelde hen. Toen zij uit den wagon op 't perron stapten, was 't even als aan alle groote stations een drukte cn een gewoel zonder einde. «Weg wijzen? vroeg een arme man aan Franzen. «Neen, man «Ileeft mijnheer dan een pakje te dragen?" <Ook niet." De arme man trad echter eensklaps ter zijde. Dat knaapje, die jongeheer, geleek, zoo dacht hij, sprekend, op 't kind, dat hij aan Armand hail af gestaan. Maar 't gelijkt er slechts op, want, maar neen, 't is meer dan gelijkenis. «Drommels," «de jongen is in goede handen. Zou Armand hem afgestaan hebben? Wat te doen? Mij bekend maken als vader? Mogelijk was er nog wat te verdienen 't Kon echter ook zijn, dat die heeren, mij 't kind weer lieten, 't Beste is, dat ik stil den aftocht blaas." Bernard had hem, tot zijn geluk, door de drukte, die er heerschte. niet opgemerkt. Met 't voorbijgaan van deze gelpgenheid was tevens voor Franzen do eenige kans verkeken om de ouders op te sporon. 't Gezin van Steenhuis had eene andere woning betrokken, maar waar, dat wist niemaud. Ook Joostcn, die zich als baas had brengen, ten einde den geest van haar overleden schoouzuster, die hen eiken nacht met een bezoek vereerde, '/in vólle glorie, gekleed in een blauw jakje, waarin zij was gestorven", naar de reden zijner komst te vragen, 't geen alleen door een geestelijke met goed gevolg kon geschieden. De geest vertoonde zich ge regeld tusschen twaalf en éen en krabde tel kens aan het slot van een oud meubelstuk. Aan haar verzoek werd niet voldaan. Eene belangrijke uitvinding werd eenigen tijd geleden gedaan door een geacht ingezetene van het stadje Geertruidenberg. Hoewel zelf geheel en al het gebruik zijner oogen missende is 't hem mogen gelukken een toestel te ver vaardigen, die de meeste bezwaren aan het schrijven door een blinde verbonden doet ver dwijnen. Het valt den blinde, van dezen toestel ge bruik makende, gemakkelijk, op papier van elke afmeting, met potlood of pen zijne ge dachten uit te drukken, zonder dat de vorm van letters of regels verraadt, dat het schrift afkomstig is van iemand die het gebruik zijner oogen mist. De toestel zal eene plaats erlangen onder de inzendingen uit Nederland op de wereld tentoonstelling te Philadelphia. Uit het Noorden des lands meldt men, dat het transport van stroo tegenwoordig be- langrijk is Groote hoeveelheden, tegen hoogen prijs opgekocht, tot zelfs van f14 tot f 16 per 500 kilo, worden per spoor naar Holland en 't buitenland geëxpedieerd, meerendeels voor veevoedering en strooiing. Nog nooit heeft dit artikel zooveel waarde gehad, als thans 't geval is. Leerlingen van de Hoogere-Burgerschool te Heeren veen hebben een 81-jarig man, die nabij de school door het ijs zakte, met veel inspanning van een anders gewissen dood gered Uit Groningen wordt aan de "N. R. Ct." medegedeeld, dat aldaar in het ziekenhuis wordt verpleegd een 3 it 4 jarig ouderloos kind uit Steenwijk of Steenwijkerwold, dat tijdens de jongste koude zoodanig is verwaarloosd, dat de beide voetjes zijn bevroren, tengevolge waar van het éene reeds is afgevallen en het audere waarschijnlijk zal volgen. Buitenland. De brievenbestellers te Gent dragen tegenwoordig een lantaarntje op de borst evenals de conducteurs op onze spoortreinen om in de wintermaanden des morgens en 's avonds hun dienst behoorlijk te kunnen verrichten. gevestigd, was verhuisd en zoo kwam hef, dat de heeren, zonder le slagen en dus zonder 't doel van hun pogen te hebben bereikt, weer huiswaarts keerden in ojigeruimde stemming. Maanden waren sedert dien dag verloopcn. De gunstige aanlog van den knaap begon zich al meer te ontwikkelen. Ilij scheen voor werken en denken en leeren geboren te zijn. Hierbij openbaarden zich zulke edele en waardige denkbeelden, dat ieder, die met Bernard in aanra king kwnrn, zich onweerstaanbaar tot hem voelde aangetrokken. Tien jaren later vinden we Bernard terug in de hoofdslad dos rijks. Daar bereidde lnj zich voor om zoo spoedig mogelijk de lessen aan eene der academiën te kunneu volgen. Bernard schoen veel voorliefde voor de rechtsgeleerdheid te hebben. Althans, hij had zijne pleegouders verzocht, die we tenschap te mogen beoefenen en gaarne stemden zij hierin toe. Franzen en zijne echtgenooto konden echter niet best buiten den edelen jongeling, waarom ze dan ook maar besloten hem overal te vergezellen cn zoo verlieten ze een paar jaar later met hem 't land zijner geboorte, om zich te Heidelberg te vestigen. Bernard wilde aan die beroemde academie, in een door de natuur mild gezegend land, zijne studiën voortzetten. Ook hier wist hij zich de algemeene achting en liefde te verwerven. Hier, te Heidelberg, beviel hun het leven buitengemeen. En geen wonder! Heidelberg is de schoonst gelegene stad van geheel Duitsohland, de voormalige residentie der keurvorsten van de Palts. Zij is een der sieraden van het groot hertogdom Baden en ligt juist in dat gedeelte des lands, waar de Ncckar, uit het gebergte in de Bo- Het "Journal des Débats" deelt thau nadere bijzonderheden mede aangaande de ramp, waardoor het eiland Rcunion geteisterd is. 62 personen werden onder zand, puin en steenen bedolven. Over de oorzaak van de katastrofe bestaat onzekerheid. De éen gelooft dat er eene vulkanische uitbarsting, de ander dat er eeu verschrikkelijke bergstorting heeft plaats gehad. Den 29n November ontstonden er, bij een dikke lucht, eenige schuddingen, die gaan deweg zoo hevig werden, dat het terrein, over eene uitgestrektheid van 6 meter leugte en 2 meter breedte, werd bedolven. Een gedeelte van den berg Gros-Morne stortte in, en het dorp Grand-Sable, aan den voet van den berg gelegen, was verdwenen ouder puin en steenen. liet plateau van het dorp was gansch en al dooreengewoeld als door een felbewogen zee. Een berg van rotsblokken, ter hoogte van 60 meter, verhief zich ter plaatse, waar het dorp gestaan had. Slechts éene familie, man, vrou en kind, aan het uiteinde van Grand 3able, •erd gered en met huis en hof, huisraad en al, 2 kilometer ver voortgerukt, zonder dat iemand letsel bekwam. Evenzoo werd een ge heel bosch van den rechteroever der rivier Fleurs-Jaunes naar den linkeroever geschoven, waar men al de boomen overeind zag staan, alsof ze daar geplant waren. Zij hadden zelfs niets van hunne frischheid verloren. Van de omgekomen bevolking werd als eenig spoor een been gevonden, dat tusschen puin en steenen r. Omtrent het spoorwegongeluk bij Odessa meldt men thans nader: Een trein die 419 rekruten naar die plaats overbracht, is ont spoort en van eene hoogte gestort, waarbij de op elkander gestapelde wagens vuur vatteden. Ruim 60 rekruten hebben daarbij, meest door de vlammen, het leven verloren, terwijl bijna even zoovelen meer of minder ernstig gekwetst zijn. - De Engelsche stoomboot Wakejieldkapi tein Lamplough, welke dezer dagenvan Grims- by in de haven te Antwerpen aankwam, was n zee ontmoet door de Duitsche stoomboot Roland" kapitein Lassen, van Hamburg naar Antwerpen. Daar zij de reis niet kon voort zetten, ten gevolge van schade aan de machines werd zij door de Duitsche stoomboot gesleept tot Vlissingen, van waar het vaurtuig verder de rivier opgebracht werd door de sleepbooten Oscar en President Kind. De Roland vraagt 10,UO0 pond sterling voor redding kosten Na zijne benoeming tot ridder van het Gulden Vlies, is Bismarck thans in het bezit venrijnsche laagvlakte komt De stad telt 48000 inwoners. Welk een genot was 't voor den ijverigen student, met schoon weder te kunnen dwalen door de hooge i reusachtige pijn- cn dennebosschen. Sedert lang was in hem echter do begeprte op gekomen zijne eigene moeder te leeren kennen. Haar terug te vinden scheen hein een liemel toe. Hoe 't kwam, dat wist hij zich zeiven niet te verklaren, maar hij had volstrekt geene begeerte om zijn vader weer te zien. Zijne moeder had op zijn vatbaar gemoed een levendigen indruk achtergelaten. Nog zag hij haar, die trouwe, die goede vrouw, als zij hem liefdevol aanzag of hem in hare teederc armen klemde. Ja, 't was schraal geweest, bij moeder, dat begreep hij nu na jaren van ondervinding. Van ondervinding? Ja! Bij sommige menschen j;aat 't loven meestal kalm en rustig daarheen. Zij cennen weinig moeite en zorgen. De strijd des levens is hun onbekend. De strijd om 't bestaan, de strijd in de maatschappij, da strijd tegen on waarheid. zijn onbekende factoren in 't product hunner levenservaringen, en zoo is 't dan mogelijk, dat er lieden zijn, welke op hnn vijftigste jaar nog zoo ver niet zijn en van minder ondervinding kunnen spreken dan anderen op hun twintigste. Bernard beminde den strijd, ten minste hij ontweek dien niet, als 't goede er door gebaat kon worden. Bernard Steenhuis had te Heidelberg genoegelijko dagen, maar ook dagen van strijd beidden hem daar. Op zekeren dag, 't was in den aanvang der lente deed Bernard een tochtje te paard in de sclioone omstreken van 't Neckar-dal. Een paar uur had hij in de aangenaamste overdenkingen alleen, op zijn bruintje van 't fraaiste en edelste ras, rondge- van 37 ridderorden; voor een eventueel 38ste is op zijne breede borst geene ruimte meer beschikbaar, en zal deze op zijn buik moeten geplaatst worden. In de West-Indiè'n, vooral in Turkerstown en op St. Davids eiland heeft den 17 Dec. een wervelwind gewoed, waardoor o. a. de woning van Daniël A. Smith, een loods te Turkerstown, met al die er in waren opgeno men werd een deel van het huis werd in de haven geworpen. De loods kwam in eenige boomen, tusschen het huis en de haven te recht en had daaraan zijn behoud te danken. Zijne vrouw werd over de haven geslingerd, en bekwam bij het nedervalien aan de over zijde zulke wondendat zij eeu paar uur la ter overleed. Vier kinderen verdronken in de haven. Door middel van bloedtransfusie heeft men te Antwerpen een man in het leven ge houden, die ten gevolge van het inademen van kolendamp bijna gestikt was en in na- genopg stervenden toestand naar het gasthuis was vervoerd. Een boekhouder van een handelshuis te New-York heeft door een reeks van diefstallen zijn patroons 300 000 doll. ontstolen. Thans is hij aangehouden, doch het publiek verwon dert zich minder over de stoutheid van den diefstal dan over de kooplieden, die zooveel en misschien eens zoovee! geld hebben kunnen laten stelen, zonder er zelf iets van te merken. Aan de universiteit te Genève zijn 119 studenten en 116 "hoorders" ingeschreven Onder de laatsten verstaat men de zoodanigen, die het recht hebben de colleges bij te wonen, zonder aan al de vereischten ttf hebben vol daan, om als student ingeschreven te kunnen orden. Bij deze beide categoriën treft men 29 jonge dames aanvan dezen behooren er 14 tot de faculté des sciences, 12 tot de faculté des lettres en 3 tot beide fakulteiten; 3 zijn Zwitsersche, de overige 26 zijn vreemde dames. In Duitscliland zijn met een ethrtologisch doel opgaven verzameld, over de kleur van oogen, baren en huid der schoolkinderen. Het resultaat is, dat van ongeveer 760.000 kin deren, 224 000 blauwe, 2S7.000 grijze, 255,000 bruine, 450 zwarte, 8 roode oogen hebben een kind had een bruin en een blauw oog. Blond haar hadden 410,000. bruin 313,000, zwart 8700, rood 192, wit 74,geel 15: witte huidkleur 643,000, bruinachtige 117,000. De telling zal iedere vijf jaar herhaald worden. Mevrouw Dorrien Smith, die de geredde passagiers en manschappen van het veronge- doold, toen zich in de verte dc galop van een ander paard deed hooren. Bernard zag op en ontdekte nog in tijds, dat de liefelijke gestalte, welke op het paard meer lag dan zat, niet meer bij machte was 't paard, 't welk in woeste vaart voortholde, naar den teugel te doen luisteren. Zonder zich maar eene seconde te bedenken sprong hij van 't paard, had 't in een ommezien aan den kant van 't pad geleid en aan een boom vastgebonden en vond toen luist nog den tijd om zich onverschrokken voor het hollende paard te plaatsen, 't bij den teugel te grijpen en zoo tot staan te brengen. De zoo onverwacht geredde dame sloeg een dank baren blik op haren koenen redder, die haar de behulpzamen hand bood om van 't paard te stijgen. Meer dan een dankbaren blik kon ze echter niet ibrengen, want de schrik had haar zoo doen ont stellen. dat ze een luiden gil gaf en bezwijmd in de armen v3n den jonkman zonk. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1