Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 2 Februari. M 15,H Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 *0.65 COURANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Adrertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nienwediep, Willemsoord, enz. 1 Februari 1876. Het programma voor de feestelijke ont vangst der Atjc h-Strijders, is thans vastgesteld en gedrukt te bekomen bij den boekhandelaar L. A. Eaureij. (zie advertentie hierachter) Verschillende corporatiëu uit deze gemeente zullen zich aansluiten bij den optocht, die plaats zal hebben van de Buitenhaven, langs het Ankerpark, Zuidstraat, Weststraat, Hoofd gracht naar 's Rijkswerf, alwaar da Atjeh- medailles zullen worden uitgpreikt. Vervolgens worden de Atjeh-Strijders naar een daartoe ingericht feestlokaal op 's Rijks werf geleid, alwaar hun een feestmaal zal worden aaugebodèn. Door de zangvereenigiug *Cecilia" zal aldaar een welkomstgroet worden gezongen, terwijl het stafmuziekkorps der Ma rine verder het feest zal opluisteren. Des avonds zullen in de lokalen Tivoli, Musis Sacruin en Koningskroon, ter eere der Atjeh-Strijders, tooneelvoorstellingen, muziek uitvoeringen en bals worden gegeven, alwaar ieder Strijder met dames vrijen toegang heeft en tot een zekere grens vrije vertering. Het stoomschip "Prinses Anialia," alwaar de bedoelde Atjeh-Strijders zich aan boord bevinden, wordt alhier verwacht tegen WOENSDAG AVOND. Vrijdag avond werd door de onderofficiers- vereenigiug n Vaderland en Oranje," in het lokaal Tivoli, op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd het tooneelspel ArtAur oj zestien jaren later De opvatting der rollen van al de optredende leden van dit gezelschap, liet niets te wenschen over. Ook de optredende dames verdienen alle lof, inzonderheid de uitvoering van de niet gemak kelijke rol van Marie getuigde niet alleen van goede opvatting en studiemaar ook van ervaring in de kunst. Sommige scènes waren inderdaad onver beterlijk. Naar wij vernemen, heeft dit gezelschap gehoor gegeven aan het algemeen verzoek om dezelfde stukken Zondag a.s. nog eens op te voeren. De liefdadigheidsvoorstelling, Zondag avond jl., gegeven in het lokaal Tivoli, door het jongelings-collegie //Nut en Genoegen", was zeer talrijk bezocht. De uitvoering van het drama Simon TurcAie en het blijspel Geld! Geld! Geldwerd zeer ten genoege der aam wezigen opgevoerd en herhaaldelijk toegejuicht. Eu inderdaad jongelingen bij wie kunst- en iefciadigsheidszin gepaard gaan, maken zich eene algemeene toejuiching ten volle waardig - Door de Christelijke Zangvereenigiug //Zingt den Heer" werd Vrijdag avond jl eene openbare uitvoering gehouden in het kerkge bouw der Herst. Lulh. gemeente alhier, onder de leiding van den heer Henry de Buisonjé; die bij deze eerste openbare uitvoering blijken heeft gegeven voor die taak alleszins geschikt te zijn. En directeur en zangers hebben de op zich genomen taak loffelijk volbracht. De zang werd afgewisseld door een woord van ds. Snijders, over de wees-inrichting te Neerbosch; ten voordeele waarvan de netto ontvangst dezer uitvoering bestemd is Het bedrag is f 43,60. Zaterdag morgen jl. heeftop 's rijks werf alhier een treurig ongeval plaats gehad. Twee jeugdige timmerlieden, 21 en 22 jaar oud, aan de kap van een der stoomschepen werkzaam, zijn daar af gevallen in het natte dok toen men ter hulpe snelde, was het helaas te laat. Ook alle toegepaste middelen der kunst waren vruchteloos. Op den 19 Febr. e. k. zal alhier aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Cour ad" overgaan een detachement koloniale militairen, ter sterkte van 175 kor poraals en manschappen en 10 ouderofficieren, onder bevel van den kapt. der infanterie van het O. I. leger jhr. H. Bowier en het mede- geleide van den van verlof terugkeerende le luit. der Inf. J. C. J. Lecocq d' Armanville en de 2e luit. van dat wapen J. li. van Epen, P. J. Wijman, J. C. Telders, N. C. U. Masman, W. P. Wetzelaar. P. A. II. F. Tergan. H. H L. Kuilman, H. W. v. Wijk, G. H. Krull, C. J. L. Schuller, D. W. Binkhorst en B. M. Leussen. In een Zaterdagmiddag bij het Depar tement van Koloniën ontvangen telegram is door den Gouv -Gen. van Nederl.-Indië bericht, dat, terwijl geen tijdingen waren ingekomen omtrent de verrichtingen der in Atjeh ageerende troepen van 12 tot 19 Januari waarschijn lijk wegens stoornis in de telegraaflijneó op Sumatra uit een telegram van Atjeh dd. 24 Januari het daaraanvolgende was vernomen aangaande de gebeurtenissen van 19 tot 24 Januari. 19 Januari werd gebivouakeerd te Kroeng Raba. De hoofden der IV Moekim werden opgeroepen. Gekwetsten, zieken en krijgsge vangenen werden per stoomschip overgevoerd naar Oleh-leh. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Geen vreugd vormt de grondtoon mijner zangen, Maar diepe droefenis. 14. De baron von Walhaus. •Wel Bernard. lioo zijt ge tegenwoordig zoo stil en treurig? Wat hapert er aan, Sedert ge die ontmoeting hebt gehad, met de freule |van Walhaus, zijt ge eenzelvig en treurig geworden. Wij merken dit tot ons groot leedwezen op. Gij weet, hoezeer wij u liefhebben. Zeg ons dus, wat de oorzaak uwer treurigheid is en wij zullen trachten die uit den weg te ruimen," zei de heer Franzen op zekeren avond toen ze niet hun drieën gezellig bijeenzaten.- »Ja, toe Bernard Ik ben ook niet in njijn humeur, als gij het niet zijt Kom, wees nu eens opgeruimd en vroolijk." »'t Spijt mij dat ik u leed veroorzaak," sprak Bernard, »maar ik... ik ben wel in mijn humeur. Er is volstrekt niets, dat mij hindert." In waarheid was er wel iets, dat hem hinderde. Bernard beminde freule Dorothea en hij had opge merkt. dat Dorothea voor zijne liefde niet onver schillig was. Watheip dan zoo beangste, zoo treurig stemde? Bernard had uit de herhaalde gesprekken met den baron telkens kunnen opmaken, hoezeer hij op titels en afkomst gesteld was. Walhaus had den wensch uitgesproken, dat zijne eenige dochter nog eens oen huwelijk zou doen hem en harer waardig. Bernard twijfelde er dus aan of de baron er wel ooit in zou toestemmen, als hij om de hand zijner dochter kwam vragen. Gisteren had hij Do rothea weer ontmoet ten huize van den houtvester, 't Was toevallig, dat zij elkander ontmoetten, dat is waar, maar, terwijl ze dan zoo vertrouwelijk eene wandeling door het bosch doden,'was de baron er juist met zijn jager langs gekomen. «Gij hier, Dorothea?" had hij gevraagd, en daarbij had hij een trotschen blik op Bernard geworpen. Die blik deed Bernard zeer, die blik had zijn-hart gewond. De geringste hoop, waarmede hij zich nog had durven vleien, was in rook vervlogen. Toen hij dus' tegen zijne pleegouders zoide, dat er volstrekt niets aan haperde, gevoelde hij zelf, dat hij on oprecht was, en haastte zich snel er hij te voegen •Ik zal u alles meedeelen; ik had dit al vroeger moeten duen. Gij kent freule Dorothea! Welnu, ik bemin haar." Wij wisten dit." gaf mevrouw Franzen tenant woord. •De baron schijnt echter onze liefde niet te kunnen dulden. Integendeel heeft hij mij gisteren duidelijk te verstaan gegeven, 't geen ik van hem te wachten heb. Hij is baron en gesteld op titels en vermogen. Geen van beidon kan ik zijne dochter aanbieden." •Zijt gc er zeker van, dat de baron met U' liefde voor Dorothea bekend is?" vroeg Franzen. •Zeker, neen, dat niet?" •Wellicht was hij boos, dat zijne dochter hem onverwacht ontmoette. Mogelijk ook, dat hij niet voorbijgegaan wil zijn. Dan hoe dit ook zij. gij dient u te vergewissen, gij moet den baron over uw« liofde spreken, Hebt gc ook al geene titels, 20 Januari werd een stoomschip naar Kloe- wang gezondeu oin Toekoe Lampassei af te halen, voor de aanrakingen met de hoofden in de IV Moekim. 21 Januari werd een verkenning gemaakt naar de kloof van Dj'empit. 22 Januari verkenning naar de kloof van Bradoen; de plaats voor eene vestiging aldaar werd bepaald. De hoofden der IV Moekim hebben de hun voorgehouden artikelen van onderwerping aangenomen. De hoofden van Eepong, Eoöng en Daja werden opgeroepen. Het hoofd van de Moekim Bradoen kwam in het bivouak. 23 Januari is het hoofd van Lepong aan- ;ekomen. Per stoomschip werden zieken over gevoerd naar Oleh-leh. 24 Januari, opgerukt naar de kloof van Bradoen. De weersgesteldheid en de gezond heid der ageerende troepen was gunstig. Bij de overige troepen in Atjeh was de ge zondheidstoestand iets gunstiger dan in den' laatst verloopen tijd; cholera deed zich spo radisch voor; veeziekte stationair. In den nacht van 23 op 24 Januari werd een vijan delijke aanval op onzen post te Eemboeh-oost afgeslagen. Daarbij sneuvelde 2 inlandsche soldaten en een vrouw, terwijl 22 mindere militairen gewond werden. De vijand werd met verlies teruggedreven. Na de optreding "van den nieuwen Mi nister vau Oorlog zullen naar men aan het Vad. mededeelt eenige opper- en hoofd officieren van het leger, die in de termen vallen om te worden gepensioneerd, voorloopig op non-activiteit worden gesteld, om hen later, na het tot stand komen der nieuwe pensioen wet, definitief te pensioneeren. Een merkwaardig staaltje te Linschoten van bijgeloof: Bij tal van menschen berusten afschriften van het volgend briefje tegen brand wonden #Je zie jing ila tot la no yit slank ke zijne jeel bij V hand die en vat in Gek die je Z brand." Dit briefje behoeft men eenvoudig over te schrijven en het daarna te verbranden. De ge nezing volgt dan spoedig Aan dien onzin wordt geloof geslagen door menschen, van wie men dit 't uiinst verwachten zou. Vrijdagavond zou een der knechts van den stalhouder Van der Stok in de Van Hogeu- dorpstraat te 's Hage een paard naar den stal brengen. Het heest was een weinig ontstemd en beet zijn geleider in den schouder en daar na, veel heviger in den arm. Bij het krachtig losrukken verwrong de man zijn arm zooda nig, dat deze op onrustbarende wijze opzette. De hulp van chirurgijn Bausch werd onmidde- lijk ingeroepen en er bestaat alle hoop dat dc- koetsier zijn arm zal behouden, waarvoormen aanvankelijk wel vreesde. Twee jaar geleden deed een Duitscher te- Amsterdam handelszaken voor een huis io Duitschland, en ontving een aanzienlijke som geld. Dit geld werd niet verantwoord en er volgde een aanklacht tegen dien persoon, die intusschen voortvluchtig was. De zaak was daar om echter niet vergeten de politie te Amster dam ontdekte dezer dagen zijn verblijfplaats; hij werd aangehouden en zal nu langs diploma- tieken weg aan de Pruisische autoriteit moe ten worden uitgeleverd. Uit Workum wordt gemeld, dat men sedert 3 dezer des avonds ver in zee een lan taarn ziet branden, waarschijnlijk op een met petroleum geladen schip uit Amsterdam, dat vastzit. Men vreest, dat de schepelingen, zoo er niet spoedig hulp opdaagt, van honger zullen omkomen. f Buitenland. Volgeus Schotsche bladen zal weldra het merkwaardigste van alle registers van den burgelijken stand nl. het trouwregister van den smid van Gretna-Green, verkocht worden. Dat merkwaardige boek zal zeker meer dan éen lief hebber vinden en duur genoeg betaald worden. Bij eene natuurkundige voordracht van dr. Aronsteiu te Breda had er bij een proef een ontploffiug plaats, waardoor drie personen eenig letsel bekwamen, het ergste dr. Aron steiu zelf die nog al belangrijk in het gelaat getrofien is. De oogen werden gelukkig door zijn bril beschermd. In Noord-Essex heeft eene jury eenige dagen geleden aan //manslag schuldig verklaard zekeren Watts, behoorende tot de godsdienst sekte, die men aanduidt met den Daam van «peculiar people." Ih plaats van voor een zijner kinderen, dat ziek was, den geneesheer te laten roepen, had hij een paar ouderlinge van zijn kerkgenootschap verzocht le komen, die onder aanroeping van Gods naam aan het kind de handen oplegden en het met olie zalfden. Met kind stierf niettemin. De geneesheer verklaarde, dat de ziekte, waaraan het kind leed, stellig voor eene goede geneeskundige behandeling zou geweken zijn. Watts verklaarde, dat hij geen docter had geroepen, omdat hij geloofde, dat God alles bestuurt. Ook de pleegzuster, die hem bij de ziekte van het kind geholpen bad, achtte het zonde, geneeskundige bulp aan te wenden. Een Duitscher woonde sinds eenige maan den met een jonge en zeer schoone vrouw te gij zult eenmaal eene gewichtige en eervolle betrek king in de maatschappij bekiecdcn. De aanzion- lijkste ambten zijn door u to verkrijgen. Houd dus moed. Binnen een paar jaar zijt ge klaar en dan eigen kinderen hebben we niet. dus als ge u vestigt, kunt ge, daar we ons werk geheel willen voltooien, op een goeden uitzet rekenen. Waarde ouders, hoe zal ik ooit uwe liefde en goedheid vergelden?" antwoordde Bernard. •Volg nu mijnen raad en sprerk met den baron; zorg, dat ge van Dorothea's liefde zeker zijt. Neem vooral de barones in de arm. Dames zijn in de meeste gevallen in zaken van liefde beter berekend dan de knapste rechtsgeleerde of advocaat." »Wel ja, doe dat." zei mevrouw. »Ik zal spoedig gelegenheid vinden om baron von Walhaus tc spreken. Ik heb hem beloofd eene teeke- ning te maken voor de nieuwe bloemperken, die hij in 't aanstaande voorjaar wil aanloggen." •Laat ons thans alle zorg op zij zetten voor de toekomst en 't beste van den tijd verwachten. Wie weet of die ook in dit opzicht, geene rozen zal baren." Een paar dagen later begaf Bernard zich met een beklemd hart op weg naar 't slot. Bij zijne aankomst aldaar vernam hij van een der bedienden, dat de baron en zijne echtgenoote des morgens reeds uitgereden waren en eerst tegen den avond terug werden verwacht. De freule was echter to huis. Bernard liet zich aandienen. Hoezeer 't hem aan den cenen kant speet, Wal haus niet te huis te vinden, zoo was hem aan den anderen kant deze ongezochte gelegenheid hoogst welkom, om nog eens met zijne Dorothea alles te overleggen. Rome op kamers in hetzelfde huis, waar een maal Goclhe zijn intrek had. Beiden scheuen elkander innig genegen en niet ongelukkig, noch onbemiddeld Doch onlangs vond men bei den in elkanders armen dood te bed lisrgen. Zij hadden zich met cyaankaliuin vrrgiftigd. Te vergeefs gist men naar de aanleiding tot deze zelfmoord, die, naar 't schijnt, als sinds een jaar voorgenomen was. - De dood van Le Mailre, den beroemden melodramaticus, wordt in alle dagbladen der hoofdsteden gelezen. De overledene, die in 1798 te Hfivre geboren werd, behoorde tot een artistenfainilie. In zijn vaderstad ontving hij zijn opvoeding en kwam vervolgens aan het conservatoire te Parijs, waar hij gedurende twee jaren onder Lafou studeerde. Het mocht hem in 't eerst maar niet gelukken in het Odéon op te treden, en dat niettegenstaande zijn vriendschap met Talm», die de kiemen van toekomstige grootheid in hem ontdekte. In 1826 werd hij in 't Odéon toegelaten en 't volgende jaar voegde hij zich bij het gezelschap van het Théatre der Porte St. Martin. Hier heeft hij zich beroemd gemaakt in het stuk, waaraan steeds zijn na9m verbonden zal blijven //Trente ans, ou la Vie d'un Joueur" Van nu af was zijn succes verzekerd; hij had slechts te kiezen tusschen de theaters waar hij spelen wilde.de eene triomf volgde de andere. Du- rnas Sr. en Viclor Hugo schreven rollen voor hem, en hij beloonde hun goeden wil door zijn meesterlijke opvoering, die werkelijk naar 't leven was. Zijn meest bekende rol is die van Robert Macaire. Ook schiep hij Ruy Bias en Don César dc Bazan. In 1S35 bezocht hij liOnden en oogstte daar eer en geld in. In 1856 nam hij afscheid van de planken, ofschoon hij altijd nog een heimwee gevoelde naar een optreding, die dan bepaald de laatste zou zijn. In 1S68 speelde hij met grooten bijval voor den laatsten keer aan de Porte St. Martin. De overledene genoot een jaarlijksch pensioen van 2000 frshem door wijlen keizer Napoleou III geschonken. De Heer P. te Pai-ija verhuisde eenige dagen geleden. Alles ging goed, de meubels waren zonder ongelukken opgeladen en eenige uren daarna was men voor de nieuw gehuurde woning reeds aan het atladen. Tusschen de twee voerlieden ontstond evenwel een twist, die weldra tot dadelijkheden oversloeg. De een nam een guéridon om den ander daarme de te slaan, die op zijn beurt den slag met een barometer pareerde. Zoo kreeg inenig stok huisraad een beurt, toen zij op den inval kwamen elk een inand met aardewerk en porselein naar zich toe te trekken en nu vlogen •Zoudt gij denken, dat uw vader ome liefde goed keu rd?" sik twijfel er aan." •Hebben uwe ovulers iets van onze liefde bespeurd?" iJlama is op dit punt scherpzinniger dan papa. 't Zou mij niet verwonderen, als zij er pa opmerk zaam op gemaakt heeft." sAls uwe ouders onze liefde eens niet goedkeurden, wat dan?" vroeg Bernard? Dorothea zuchtte. •O. Bernard. vader zal medelijden met ons hebben, hij zal zich niet tegen 't geluk zijner dochter kanten." De deur der zaal ging open. De baron trad met zijne gade binnen. Zonder dat Dorothea of Bernard er iets van gemerkt luidden, was 't rijtuig van den baron 't plein opgereden. •Het is zeker buiten uwe verwachting, dat wij zoo spoedig weer gearriveerd zijn," zei de baron op nadrnkkelijken toon. •Volstrekt niet pa •Gij zult wel zoo goed zijn, Dorothea, mij hier een oogenblikje met den heer Stcenlmis alleen te laten, Ik geloof, dat uwe mama u 't een en ander heeft mede te deelen." Dorothea boog zwijgend en verliet met hare mama 't vertrek. De baron deed de deur dicht, greep een stoelen plaatste zich tegenover Bernard. •Waaraan, mijnheer Steenhuis, heb ik heden de eer van uw bezoek .te danken?" begon de baron. Die vraag verwonderde Bernard eonigennate. •Ik meende," zei Bernard fier, »dat mijnheer Walhaus er op gesteld was, dat ik hem van tijd tot tijd bezocht." De baron beet zich op de lippen. Bernard gevoelde echter, dat 't gesprek eene ver keerde wending zou nemen en haastte zich dus er bij te voegen •Maar ik heb thans een dubbele boodschap. Zie hier, daar zijn dc teekeningen voo.t de bloemperken. Ik hoop. dat ze naar uw genoegen zijn.' De baron zag ze vluchtig in. »'t Plan schijnt me niet onaardig toe." sprak hij op onverschilligen toon. »tloeveel zijn de kosten van deze tcekening?" Het bloed steeg Bernard naar 'f hoofd. Heeft de baron 't er dan op aangelegd om mij met opzet te beleedigen?" dacht hij. De baron voelde zelf ook dat hij wat al te streng was en nam dus eene meer welwillende houding aan. •Het verheugt mij." sprak Bernard. »n van eenigen dienst te kunnen zijn, door deze teekening voor u te vervaardigen." •Het-zou zeker onbeleefd zijn u voordien dienst te willen beloonen Ik meende echter, dat een ander liet plan gemaakt bad. 't Strekt 11 inderdaad lot eer, dit zelf te hebben ontworpen, 't Getuigt van veel smaak. Gij hebt er mij zeer mee verplicht." •De baron was in geen goede luim," dacht Bernard »cn daarom was hij onbillijk." •En nu uwe andere boodschap?" vroeg Walhaus. •Ik ben zoo vrij," ving Bernard aan. vu te her inneren aan uw woord Zoo ge me ooit noodig mocht hebbenben ik tot uwen dienst. Thans, mijnheer Walhaus is dit tijdstip aange broken. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1