Nieuws- en Advertentieblad. Zaterdag 5 Februari. /li Zestiende Jaargang. 1876, Uitgever 8. GILTJES. Gemeenteraad van Texel. NIEUWSTIJDINGEN. JlELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. 0.50 *0.65 De prijs der Advxktxntikn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Ofiïciëele Gedeelte. Bekendmaking. De Burgemeester der gemeente HELDER brengt, ter voorkoming van ongelukken, ter openbare kennis, dat de ernst-schietoefeningen aan boord van de in de haven liggende exercitie batterij SALAMANDER, op DONDERDAG DEN 3n dezer maand weder zullen aanvangen. Gedurende den tijd der schietoefeningen zal de roode vlag van genoemde batterij waaijen. Helder, den 2 Februarij 4876. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOS SE. Niet-Officiëel Gedeelte. Zitting van 28 Januari 1876. 's morgens 10 ure. Afwezig de Heeren P Langeveld en D. Bruijn. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige inge komen provinciale bladen en circulaires, welke, na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. De Voorzitter bericht aan den Raad, dat de herkozen heeren regenten voor het algemeen wees huis en armbestuur, de beneeming hebben aange nomen. 3. Wordt ter tafel gebracht de van H. H. Gede puteerde Staten, met eenige aanmerkingen terug ontvangen staat van begrooting dienst 1876. Nadat door den Voorzitter mededeeling is gedaan dier aanmerkingen, wordt besloten, de staat van be grooting, naar aanleiding der gemaakte aanmerkin gen en overeenkomstig het preadvies van Burge meester en Wethouders te wijzigen en andermaal ter goedkeuring op te zenden. 4. Wordt gelezen een missive van de plaatselijke schoolcommissie, betreffende de regeling der grati ficatien, uit te keeren aan de verschillende hoofdon derwijzers. Nadat hierover verschillende sprekers het woord hebben gevoerd; worden de gratificatiën vastgesteld Mede wordt gelezen een missive dier commissie, betreffende de verbetering der school Zuidzijde Eijerland. Dc Voorzitter doet mededeeling van de opname der kosten, voor de verbetering die in genoemde school zou mooten plaats hebben, en wellce bedragen f 600. Nadat hierover verschillende descussiën hebben plaats gehad, wordt besloten deze zaak aan te houden, tot de stichting der nieuwe school in Eijerland is beslist. Verder wordt als nog eene missive van genoemde commissie ter tafel gebracht, betreffende het aan stellen van een hulponderwijzeres en een kweeke- ling te Waal. Nadat ook hierovervele besprekingen hebben plaats gehad, wordt besloten eene oproeping te doen, voor eene hulponderwijzeres of kwekeling te Waal, en Jan Bcers aantestellen toelageals kweekeling te Oude Schild met een van f50 s jaars. 5. Door den Voorzitter wordt namens hetdage- lijksch bestuur voorgesteld, om het tractcment voor den hulponderwijzer te Burg, vasttestellen op fOijT). Hij zegt dat, ofschoon door den schoolopziener is voorgesteld het tractement te bepalen op f700, het dagelijksch bestuur nogthans om verschillende redenen aan den Raad heeft gemeend moeten voorstellen, om die som niet hooger steljen dan f 650. Terwijl hij zich vleit dat voor die som een geschikt persoon zich zal aanmelden. Do heer Dros vindt de verhooging van f575 op f650 te groot, ten minste hij zou in het belang van de gemeente financiën wcnschelijk vinden; dat eerst eene oproeping geschiedde voor f600, en als geene geschikte sollicitanten zich mochten aan melden, op te klimmen. Men kon dan later meer geven. Als de hulpon derwijzer f650 krijgt en de hoofdonderwijzer f500 of f550, dan is dat geen billijke verhouding. De heer. Mentz zegt, dat hij in plaats van het tractement te stellen op f650. zich liever zou ver eenigen met het voorstel van den schoolopziener, om het tot f700 te verhoogen en dus voorstelt, het op f700 te brengen*. Na verschillende besprekingen, stelt de Voorzitter voor de descussien te sluiten en in de eerste plaats het voorstel van het dagelijksch bestuur in stem ming te brengen, om het tractement op f650 te bepalen. De heer Keijser, wethouder, maakt hier tegen bezwaar, aangezien er twee amendementen zijn ter tafel gebracht, die volgens algemeen aan genomen gebruik het eerst in stemming dienen te worden gebracht. De Voorzitter repliceert en zegt, dat volgens zijn oordeel de beide voorstellen van de heeren Dros en Mentz, niet als amendementen, maar als nieuwe voorstellen zijn te beschouwen en daarom meent, dat aan het voorstel van het dagelijksch bestuur de prioriteit toekomt. De heer Westenberg, wethouder, verklaart liet met don heer keijser eens te zijn, en beschouwt hetgeen genoemde heeren Dros en Mentz, hebben voorgesteld, als amendementen zijn te heschouwen. De Voorzitter zegt, dat, ofschoon hij zich hier mede niet vereenigen kan. hij de descussie niet onnoodig wil verlengen, dat hij dus als de vergade ring zulks verlangt, allereerst het voorstel van de heeren Dros en Mentz in stemming zal brengen en doarna dat van het dagelijksch bestuur. Dat dit echter waarschijnlijk slechts onnoodig oponthoud zal te weeg brengen. Het stellen van een tractement van f600 zou alleen tengevolge hebben, dat de vacature langer blijft bestaan, tot nadeel van het onderwijs, terwijl men toch later het tractement zal moeten verhoogen. De tegenwoordige geheel onvoldoende toestand zal daardoor langer worden bestendigd en daartoe zal men toch wel niet willen medewerken. De heer Keijser. wethouder, kan zich niet begrijpen dat de toestand van het onderwijs aan den Burg zoo ouvoldoende kan geacht worden te zijn. Aan het hoofd der school staat een jong, zoo hij ineent een geschikt en bekwaam persoon, geholpen door den voormaligen hoofdonderwijzer, die reeds 45 of 50 jaren aan het hoofd der school heeft gestaan. Is het onderwijs dus onvoldoende, dan moet dit worden toegeschreven aan gebrekkige ijver ol iets dergeh|ks bij den hoofdonderwijzer. De Voorzitter meent, dat er geene reden behoeft te bestaan, om den hoofdonderwijzer voor het ge ringe gehalte van het onderwijs aansprakelijk te stellen. Om in twee lokalen aan 160 kinderen voldoend onderwijs te geven, zonder kweekeling is van geen onderwijzer te verwachten, zelfs al wordt hij on dersteund door een ijverig gepensioneerd onderwijzer van wion na 45jarigen dienst, op ruim 70jarigen leeftijd, geene jeugdige kracht meer kan gevraagd worden. De heer Westenberg, wethouder, kan niet toegeven dat het onderwijs wegens gebrekkige hulp, reden behoeft te geven tot gegronde klachten. Dc Voorzitter stelt voor de discussiën te sluiten en tot stemmen over te gaan. liet voorstel van den heer Dros. om het tracte ment voorloopig te stellen op f600, in stemming gebracht, wordt verworpen. Het lid de heer Vlaming, stelt nu veorom f625 te stellen. De Voorzitter zegt, dat hij eerst in stemming zal brengen het voorstel van den heer Mentz, om f700 te bepalen. Dit voorstel in stemming gebracht wordt ver worpen. Alsnu overgaande tot de stemming over het voor stel van den heer Vlaming, om met f625 een proef te nemen, wordt ook dat voorstel verworpen. Daarna wordt het voorstel van het Dagelijksch Bestuur, om f650 te stellen met eenparige stemmen aangenomen. De Voorzitter stelt als nu aan de orde, de be handeling van het voorstel van den heer Mentz, om het lager onderwijs in deze gemeente op afdoende wijze te verbeteren, welk voorstel in handen is ge steld eener commissie. Hij noodigt die commissie uit, haar rapport uit te brengen. Do heer Mentz leest daarop voor een uitvoerig rapport door de commissie in deze opgemaakt. De Voorzitter stelt, na de lezing voor, om onder dankzegging aan de commissie het raport te stellen in handen van het Dagelijksch Bestnur, ter fine van advies aan den Raad. De heer Roeper vraagt ofhet Dagelijksch Bestuur dit wenschehjk acht. en of het niet dadelijk in be handeling zou kunnen worden genomen. Na eenige descussien wordt overeenkomstig het voorstel, van den Voorzitter besloten. De Voorzitter vraagt, of iemand nog cenig voor stel heeft. De heer Klaas Bakker zegt, dat hij de kosten voor de verandering der brug bij het jeneverbuurtje te Oude Schild heeft doen begrooten, dat die f75 zullen bedragen, en dat als de gemeente f40 wil betalen, S. Smit het meerdere voor zijn rekening wil nemen. Op voorstel van den heer Keijser, wethouder wordt besloten de zaak ten fine van onderzoek te stellen in handen van het Dagelijksch Bestuur. De heer K. Bakker vraagt of het onderhoud v den weg door den Koog zal worden aanbesteed. De Voorzitter zegt, dat het Dagelijksch Bestuur den toestand zal onderzoeken. Een adres van eenige ingezetenen te Oosterend wordt door den Voorzitter als ongezegeld ter zijde gelegd. De vergadering wordt daarna gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 Februari 1876. Gisteren middag ten ongeveer 1 uur ar riveerden het stoomschip Prinses Amalia alhier ter reede onder hei lossen van salutschoten en werd heden morgeu ten 7 ure in de haven gesleept door de sleepboot Starl Amsiètdam. Vele toeschouwers bevonden zich op het havenhoofd en riepen den terugkeerende Aijeh- Strijders het eerste welkom toe, dat met een luid hoera heantwoord werd en telkens langs haven tot aan de aanlegplaats der boot herhaald werd. Opdat terrein verzamelde zich spoedig daarna de verschillende corporatiën, die aan den optocht, ter eere der strijders, zouden deelnemen. Ten ongeveer 9 ure had de ontscheping plaats en na het wisselen van tal van hand drukken en welkomstgroeten zette de stoet zich ln beweging, samengesteld volgens het programma en nog aangevuld door een depu tatie uit den gemeenteraad alhier en corpora tiën van Amsterdam en Rotterdam. De marschroute, in het programma aange geven, werd gevolgd. Op het aangeduide plein op 's Rijks werf aangekomen, werd door allen die aan den op tocht hadden deelgenomen, een carré gevormd; door eenige der hoofdofficieren werden de te rugkeerende welkom gehecten en door den kolonel van het korps mariniers hun de Atjeh- medaille uitgereikt. Na afloop van die plechtigheid teil 11 ure, verwijderden zich de verschillende corporatiën en werden de Afjeh-Strijders geleid naar een op 's Rijks werf daartoe ingericht veisierd lokaal, alwaar hun een feestmaal werd aan geboden. Bij de intrede deed het stafmuziekkorps der marine het volkslied hooreu daarna werd een elkornslied gezongen door de zangvereeniging ('ecilia. Vervolgens nam de Schout-bij-Nacbt Directeur en Kommandant der marine alhier, P. A. van Rees, het woord, heette de Atjeh strijders hartelijk welkom en stelde een feest dronk in op Z. M. den Koning, waarvan een telegram aan Z. M. werd afgezonden. Door den kapt.-luit. J. Spanjaard, president der feestcommissie, werd een van den minister van Koloniën ontvangen telegram medegedeeld, die daarin betuigt, met de feestviering in te stemmen. Daarna werd nog het woord gevoerd en openlijk feestdronken ingesteld door den he^-r mr. K. J. C. Slakman Bosse, burgem. alhier, de heer Jhr. Spengler, te Alkmaar, pre sident der weerbaarheidsbond en den heer mr D. P. H. Aberson, koinmaudant der dd. schut terij en het vrijkorps alhier. Waarna door den kommandant van de terugkeerende mariniers, de heer Jhr. W. F. Clifl'ord Kocq van Breugel, een woord van dank gebracht werd aan de commissie, voor de hartelijke en feestelijke ontvangst. Bij het ter perse gaan dezer, duurt de feest viering steeds voort. Heden avond zullen de Strijders in ver schillende lokalen weder feestelijk ontvangen worden. Dat tal van vlaggen op dezen dag de ge- heele gemeente als in feestdosch tooit, zal wel geen vermelding behoeven. Dinsdag avond 11. trad in Musis Sacrum de heer Meijroos uit Arnhem en diens dochter als solisten en als concertgevers op. Beiden waren hier ter plaatse tot heden onbekend. Was de verwachting wel eenigszins hoog ge spannen door de gunstige getuigenis van eenige heeren dilettanten hier ter plaatse de uitslag is meer dan bevredigend geweest. De hr. Meijroos (als dirigent eb componist zeer gunstig bekend) heeft zich ook hier doen kennen als een violist bij uitnemendheid. Zijn stout spel heeft ons verbaasd. De reinheid der dubbelgrepen, de flinke en vaste octaafgaugen, verdienen hooge bewondering. De geachte kunstenaar zal zeker zijne gunstige redenen gehad hebben, waarom hij van het programma is afgeweken, maar wat hij er voor in plaats stelde was subliem. Me juffrouw Meijroos stond haren waardigen vader flink ter zijde. - Zij is eene degelijke pianiste. Hare techniek is prachtig ontwikkeld en haar voordracht smaakvol. Waar twee zulke talenten samenwerken, moet het geheel wel uitstekend zijn. En zoo was het. Dankbaar en hoogst te vreden verlieten de aanwezigen de zaal en stellig roepen allen den heer Meijroos en zijne anvallige dochter een tot wederziens toe. Tusschen de werkende leden der rede- ijkerskamers "Bilderdyk" te Alkmaar en «Olym- pia" alhier, schijnt dezer dagen eene meerdere toenadering te zijn ontstaanzoo iets wat men noemt: verbroedering De gunstige gevolgen daarvan, ook ten bate van de niet werkende leden, openbaarde zich al spoedig Woensdag avond werd, in eena vergadering van "Olympia", gehouden in het lokaal Tivoli alhier, door de leden van //Bilderdijk" voor gedragen liet treurspel «Montrose, de Zwarte Markgraaf'1. Daar wij niet zeer dwepen met stukken van dat genre, schrijven wij het daaraan toe, dat de twee eerste bedrijven ons niet bijzonder bevielen, eerst in het derde bedrijf begon het spel te bopipn en wel inzonderheid de dialoog tusschen Cromwell en Montrosedie was meesterlijk schoon. Ook in de beide andere bedrijven blpven beide bedoelde sprekers flink in hunne rollen, tot aan het einde toe. Jammer dat de schrijver het stuk op zoo tragische wijze doet eindigpn, waardoor het effect eer verminderd dan verhoogd wordt Door het letterminnend genootschap "Liefde tot Kunst", werd in eene buitengewone vergadering, gehouden op Dinsdag jl. in het lokaal Tivoli, voorgedragen het historisch dra ma: »Er is vergelding11 en het blijspel «Genezen" Wij roemen bij het meerendeel der leden van dit gezelschap, de juistheid van opvatting, dedui delijkheid van voordracht en de zuiverheid van taal. Aan den sergeant-majoor A. W. J. Vliek. van de artillerie-instructie-coinpagnie, Ie Schoon hoven, is van wege de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de groote zilveren medaille uitgereikt, ter zake van het met levensgevaar uit het water redden van een kind. Ook door Z. M. den Koning is hij wegens dat feit met de bronzen medaille en een getuigschrift vereert. Bedankt voor het beroep naar de herv, gem. te den Hoorn (eil. Texel), en voor de toezegging van beroep naar Toudgum c. a (prov. Friesl door den hr. J. C. Benit, kand die de toez van Oproep naar de herv. gem te Warder (N.-Holl.)., heeft aangenomen. De stoomschepen Prinses Marie, kom mandant kapt.-luit. jhr. E. P. E. de Stuers: Zilveren Kruis divisie-kommandant kapt. W C. Klis; Leeuwarden, kapt. B D. v. Troyen en Cornelis Dirks. kommandant luit. 1 klasse E. L. baron v. Heekeren van Waliën zijn, het eerste 16 Dec.en de drie laatste 3 Jan. van St. Thomas te Curafao aangekomen. De 43S6 militairen, die in hel jaar 1875 naar lndië zijn uitgezonden, kunnen naar gelang van hnnne nationaliteit gesepcificeerd worden als volgt: 2287 Belgen, 851 Neder landers, 731 Franschen, 296 Duitschers, 174 Zwitsers, 17 Luxemburgers 16 Italianen lü Oostenrijkers, 2 Polen, 1 Amerikaan en 1 Rus. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Lijkverbranding" heeft een adres aan de Re geering en de Staten-Generaal in gereedheid gebracht, om bij de wet de crematie toe te la ten. Dit adres zal eerstdaags zijne bestem ming bereiken. Sinds eenigen tijd werd bij den winkelier B. in manufacturen enz. te Hillegersberg uit de lade der toonbank geld vermist, zonder dat men wist waar het bleef. Eindelijk vatte men argwaan op tegen een dertienjarig meisje, dat meermalen aardappelschillen kwam balen en in den laatsten tijd dikwijls ook groote inkoopen deed. Maandag 11. kwam de Z3ak uit, wijl de jeugdige dievegge op heeterdaad werd betrapt, juist toen zij een rijksdaalder en een gulden die beide met opzet van een teekpn waren voorzien, in haar zak had gestoken. Met welk overleg dit kind handelde blijkt uit het feii dat zij een dubbelen zak droeg. Dit kwam aau het licht, toen de winkelier haar verzocht haar zak uit te schudden. Zondag liet een dame te Utrecht zich naar de kerk rijden. In de vigelante, onderweg ir de kerk, be.viel zij voorspoedig van een dochter. Moeder en kleine werden nu weder huiswaarts gebracht. Het Gerechtschof te Amsterdam heeft H. Poppelendam, oud 21 jaar, F. li II. de Branbailder oud 25 jaar, en H. de. Genser, oud 19 jaar schuldig verklaard aan den hun (e laste gelegdi-n diefstal bij nacht door meer dan éen persoon in een bewoond huis (ten huize van den heer E W. Heyblom op de IJgracht te Am sterdam door middel van binnenhraak Allen hebben reeds vroeger veroordeelinge» onder gaan. Het Hof veroordeelde de twee eerste beschuldgden lot 5 jaar tuchthuisstraf, en den derde met het oog op zijn jeugdigen leeftijd, tot 2 jaar cellulaire gevangenisstraf. De rechtbank te 's Hage heeft uitspraak gedaan in de zaak van den restaurateur Wack- witz te Amsterdam, tegen de heeren F. baron van Hogendorp en W. Kol li' te 's Hage. De rechtbank heeft als vaststaande aangenomen dat de eischer op 15 Mei 1874, tijdens het con cours van scherpschutters in de hoofdstad aldaar, een «scherpschuttersraaaltijd11 heeft ge leverd tot een bedrag van f 2354. Of de ge daagden dat diner echter hebben besteld en het dus moeten betalen, dit achtte de rechter nog niet volledig bewezen. Het eenige bewijs toch dat voorhanden is, is een volgens des eischer* opgaaf, door den eersten gedaagde met potlood beschreven (niet onderteekend) stuk papier, waarop met vermelding van den datum en de plaats van het diuer, een maaltijd voor 21)0 gasten a f 10.75 per couvert werd be.-teld. Hoewel dit geschaft- als een onderhaudsch ge schrift is te beschouwen en het feit waarschijn lijk inaakt, dat de gedaagden het diner besteld hebbeu, ontbrak het voiledig bewijs Daarom passeerde de rechtbank het door den eischer aangeboden geluigenbewijs en ontzegde hem zijne vordering ten aanzien van den tweeden gedaagde. Zij gelastte den eischer, dat hij in hare zitting van den 7den Maart aanstaande zal bfleggen den suppletoiren eed, dat de eerste gedaagde hem het scherpschuttersdiner heeft besteld en dat het onwaar is, dat hem daar voor betaling is verstrekt. Voor het geval dat hij dien eed aflegt, wordt de eerste ge daagde veroordeeld tot betaling eener som van f 2354 met rente en kosten, doch indien hij in gebreke mocht blijven den eed af te leggen, zal hem zijne vordering worden ontzegd. Een jongen die Dinsdagavond te 10 uur het Kanaal ter hoogte van de Sumafrastra.it te 's Gravenhage, langs liep, zag ondanks de duister nis een paar armen uit het water omhoog ste ken. Hij ging hulp vragen bij bekenden in de Sumatrastraat, die ten spoedigste de dregge haalden, welke bij dcu tolgaarder aan het tol hek voorhanden is. Daarmede slaagde men er in, een meisje van 20-jarigen leeftijd op te LaJeo, doch in plaats van haar onder dak te brengen, liet men naar men ons verzekert, de drenkelinge op den wal kant liggen, tot er ruim een half uur later ge neeskundige hulp was gekomen. Het bleek toen dat de. levensgeesten reeds geweken waren. Met een baar werd het lijk naar de algemeene be graafplaats vervoerd. Naar sommigen verzeke ren heeft uien de ongelukkige, die te Hage te huis behoorde, kort voor haar dood herhaalde malen op den weg heen en weder zien wandelen. Buitenland. Frédérik Lemaïtre, dezer dagen overle den, speelde in een provinciestad Tragaldabas. In een tooneel moet hij champagne drinken; maar de direkteur gaf seltzerwater. Nauwelijks had de akteur het glas aan de lippen gebracht of met afschuw zette hij het van zich, en zeide: roept mij den direkteur hier! De di rekteur verschynt Uu tooneele. «Kom nader.'

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1