Nienws- en Advertentieblad. 1876 Zaterdag 12 Februari. JUt Zestiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. GRONDBELASTING. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ0.50 Franco per post 0-®5 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertznthn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per ret Voor des Dinsdags en Vrijdags "middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. Afkondiging overeenkomstig art. 15. tweede lid der wet van den 26 Mei 1870, (Staatsblad No. 82.) De Burgemeester der gemeente Helder brengt, overeenkomstig art 15, tweede lid, der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82), teralgemeene kennis, dat hij ter Secretarie van de gemeente, ge durende dertig dagen ter inzage van de be langhebbenden beeft nedergelegd, eeno OPGAVE VAN UITKOMSTEN, bedoeld in de art. 15, 23 en 43 der genoemde wet. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 4 Febr. 1876. STAKMAN BOSSE. Niet-Ofliciëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 Februari 1876. Door de schepeu van de stoomvaartmaat schappij //Nederland" zullen voortaan ook goe deren bestemd voor Deli aangenomen worden; de Courail, die 19 Febr. van hier vertrekt, zal tevens Tugal aandoen. Zondag morgen jl. is. aan boord Zr. Ms. wachtschip alhier, bij de wachtparade, op plech tige wijze uitgereikt de gouden medalje vau 36-jarige trouwe dienst, met de daaraan ver bonden gratificatie van f 50 aan den schipper in het v. c. dek- eu onderofficieren K. J. Lind- ström en aan den gepensioneerden matroos le kl. W. Veel. Naar aanleiding van onrustbarende bui- tenlandsche berichten, ten aanzien van onze actucele verhouding tot Venezuela kau met de meeste zekerheid worden gemeld, dat men in officieele kringen tot op dit oogenblik niets weet van zoodanigen gespannen toestand, als waarvan die berichten gewagen. Het Nederlandsch oefenings-eskader in de Caraïbische Zee bevindt zich echter daar met het oog op de veiligheid onzer bezittingen in West-Indie en op mogelijke gebeurtenissen in die wateren. Naar de N. Rott. Ci. verneemt, beeft de president van Venezuela, Guzman Blanco, zicb tot een der Mogendheden gewend om de onderhandelingen met Nederland weder aan te knoopen, en bestaat er uitzicht, dat het ge schil tusscheu de twee Staten nog in der minne zal eindigen. Bij Koninklijk besluit is de staf van elk regiment vesting-artillerie vermeerderd met twee adjudanteu-onderotficier en het bat. mineurs en sappeurs uitgebreid met éen sergeant-majoor per compagnie. Te Amsterdam is overledeu de heer Goudsmit, geruimen tijd redacteur van het FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Hij, die eenig gevoel van eigenwaarde beeft, moet zich eervol m den strijd gedragen. 16. De baiion von Walhaus. «Blijf bedaard, Bernard," zei Franzen, «allohoo) is nog niet voor u vervlogen. Behoud uwe wijsheid, dat is noodig en goed. Tracht voorloopig uw leed door den arbeid, door de studie te vergeten. Die zich in 't ongeluk ongelukkig gevoelt is zwak: die zich in 't ongeluk gelukkig kan gevoelen is machtig. Onthoud vooral 't schoone woord van een edel en waardig strijder: ter neder geworpen, maar niet verslagen." De vriendelijke gesprekken en do goede raad, soms meer waard dan goud, vooral als de raad van een trouwe, edele ziel komt, hebben zoo menigeen gesteund en geschraagd. Franzen bad er zoo recht den slag van goeden raad te geven. Hij ging uit van den stelregel, dat men kinderen moet gebieden, knapen moet vermanen, maar jongelingen met goeden raad moet ter zijde staan. Dagen achter elkander zag men Bernard dan ook zijne studeerkamer bijna niet verlaten. Do zalige arboid bracht zijne geschokte ziel weer tot kalmte. Gelijk zoovelen vond hij thans in den arbeid zijn Weekblad voor Israëlieten"; hij was om zijn talenten en den humanen toon, waarin dat blad eschreven wordt, i:i zijn kring algemeen geacht. De outhulling van het standbeeld voor Thorbecke te Amsterdam wordt tegen Mei s. tegemoet gezien. Te Amsterdam zijn alleen voor geneeskun digen dezer dagen te zien geweest twee meisjes van 5J- en 21- jaren, waarvan het oudste 212 en het jongste 185 halve kilo zwaar is. Om zich een begrip van den omvang van het oudste meisje te kunnen vormen, dient men te weten, dat de afstand van het eene einde van het schouderblad tot het andere een meter is en de omgang van haar lichaam 1.60 m. bedraagt. Zij is blijkbaar minder schrander dan haar zuster, kan niet staan en zit, in het miDst niet verbaasd, de bezoekers aan te kijken, terwijl het jongste, op het eer ste gezicht niet onbevallig, gaarne met haar moeder speelt. - De ijzeren stoomkanonneerboot Bever, bestemd voor de verdediging van de noorde lijke en zuidelijke vaarwaters, werd Dinsdag aan de fabriek van de heeren Christie, Nolet de Kuiper, te Delfshaven, met goed gevolg te water gelaten. In genoemde fabriek zijn ook vervaardigd de stoomwerktuigen (compound- stelsel) voor dubbele schroef, stoomketels en toebehooren. - Als curiositeit deelt de //N. K Ct" mede dat als door toeval aan het nieuwgebouwde post kantoor tc Kampen ontdekt is, d.it er geen ge legenheid gemaakt was voor de brievenbus. Eer het gebouw voor den dienst bestemd werd, heeft men er echter in voorzien. Is het blad goed onderricht, dan was zelfs in het bestek verge- teu van een brievenbus melding te maken. Te We8tzaan is Dinsdagnacht een huis, uit vier woningen bestaande, geheel afgebrand, ofschoon vier spuiten wprkzaam zijn geweest. De brand wordt aan onvoorzichtigheid toegeschre ven. Het huis was tegen brandschade verze kerd en de inboedels gedeeltelijk. Maandag middag sprong bij de school van den heer Waterman te Arnhem een rund uit een beestenwagen vau den trein, die te 1 ure 25 minuten uit Zutfen aankomt Het dier viel met kop en borst op de ijzeren pennen van het hek om den tuin van genoemd huis, zoodat het is moeten worden afgemaakt. - In het Politieblad komt het navolgende rDe burgemeester van Arendskerke be richt, dat den 24n Jan. 11 aldaar is aangespoeld het lijk van een jongen oud naar gissing 10 jaren, met rossig haar en in gevorderden staat van ontbinding; gekleed met blauwbaaien hemd en borstrok, blauwgestreept boezeroen, zwarte gestreepte jas, dimetten ouderbroek, donkergrauwe kousen en een klomp. Het is op de algemeene begraafplarts te 's Heerenhoek begraven. De burgemeester voornoemd verzoekt zoo spoedig mogelijk inlichting. Te Rotterdam was Maandag jl. zekere P. R., sjouwer vau beroep, 26 jaren oud, werk zaam bij het vervoeren van vaten wijn en had door middel van een pijpje of pijpsteel, tijdens het roeien van de wijn, zooveel daarvan opge zogen, dat hij bij herhaling bewusteloos op de straat nederviel, tot hij eindelijk door de politie in dien toestand aangetroffen, naar het stedelijk ziekenhuis werd vervoerd, daar hij klaarblijkelijk in levensgevaar verkeerde. In het ziekenhuis zijn hem, door een kunstbewerking, ongeveer 2 liter wijn uitgepompt. Hij verkeert thans niet meer iu levensgevaar. Zondagmiddag zou op de gracht achter het R.-K. seminarie tc Kuilenburg een erg ongeluk te betreuren zijn geweest, ware het niet dat op het angstgeschreeuw van twee jongens, die op 't midden der gracht door het ijs gevallen waren, de WelEerw. heer B. van Meurs van uit ziju studeervertrek was komen aansnellen en door zijn tegenwoordigheid van geest het geluk had beiden te redden. Van een der twee jougeus, oud, 14 jaar, was alleen de hand nog zichtbaar, zoodat, indien de hulp een oogenblik later was geboden, die jongen zou verdronken zijn. Te Turnhout had dezer dagen een treffend voorval plaats. Een schaatsenrijder had bij het brughuis de onvoorzichtigheid op het ijs te stampen, waardoor liet ijs brak en hij in 't water geraakte. In de onmiddelijke nabijheid bevindt zich de herberg van den brugwachter Wouters, en spoedig, klonk in de gelachkamer de kreet: een man in 't water De brugwachter, gevolgd door al de in de kamer aanwezigen, snelde naar buiten, ging voorover op het ijs liggen en kroop op handen en voeten naar de opening, ten einde den drenkeling te bereiken. Een ander moedig inan, Lenaerts geheeten, volgde Wouters en hield dezen aan zijn klee deren vast om hem te kunnen reddeu als het ijs te broos bleek. Reeds had Wouters den drenkeling bij de haren en hield hem met het hoofd boven het water, toen het ijs onder het gewicht der moedige redders dreigde weg te zinken. Van den wal riep men laat elkander los of gij verdrinkt allen. Nauwelijks had Lenaerts los gelaten of Wouters stortte met het hoofd voor over in het water. Toen vrouw Wouters het gevaar bemerkte waarin haar man verkeerde, drong zij zich door de omstanders heenmet buitengewone kracht worstelde zij zich los vau de personen die haar wilden tegenhouden, en dprong in het water om te pogen haar man fe redden. Dit ziende, waren haar in een oogwenk gevolgd de twee oudste kinderen en de zuster van vrouw Wouters, zoodat er zes personen in levensgevaar verkeerden. De familie Wouters omklemde elkaar, 't was als een kluwen van menschen, en dit maakte de redding te moeie- lijker. De omstanders waren ontzet over den omvang dien het ongeluk plotseling had ge nomen, en drie moedige mannen begaven zich nu mede te water. Intusschen had een der aanwezigen de tegen woordigheid van geest gehad, terstond toen de vrouw in 't water sprong, een grooten schippers boom te halen, die over het kanaal werd ge legd. Daaraan konden alle drenkelingen zich vastklemmen, tot zij door de drie mannen werden gered die zich 't laatst te water had den begeven. Wouters had den waaghals, die aanleiding tot deze ramp had gegeven, ook in 't gevaar waarmede hij te worstelen had, niet losgelaten, en zoo werd ook deze gered. Dezer dagen hebben te Steen (in Limburg) groote ongeregeldheden plaats gehad. Bij den burgemeester werden de glazen ingegooidhet kastje aan het stadhuis bestemd voor de af kondigingen van huwelijken, werd vernield, enz. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt In den Maandagochtend van Luik naar Maastricht loopenden trein had een der rei zigers de onvoorzichtigheid tegen een niet ge sloten portier te gaan leunen, terwijl de trein in volle vaart was, zoodat hij er uitviel. De sneeuw lag echter zdo hoog, dat de man als in een veereu bed terecht kwam, geen letsel ontving en zijne reis te voet vervolgde. Buitenland. De politie te Gent heeft den 23sten Jan. jl. in eeno herberg op de vogelmarkt, eene groote hoeveelheid insecten-etende vogels ver beurd verklaard, waarvan de verkoop bij Kon. besluit vau 21 April 1873 verboden is. De vogels werden vrij gelaten en proces-verbaal tegen de verkoopers opgemaakt. De vrees die men koesterde ten opzichte der mijnwerkers, die te Saint Etienne ten ge volge eener ontploffing ouder den grond be dolven werden, schijnt maar al te gegrond. Volgens de laatste berichten waren 105 hunner opgehaald en daarvan niet meer dan 19 nog laten betrekkingen der te Bremerhaven veron gelukte personen nu ongeveer 400,000 mark is bijeengebracht. - In het /rTheater in der Josefstadt" wordt een stuk opgevoerd, getiteld: 'Thomas, der Massenmörder von Bremerhaven Het stuk, deels treur-, deels blijspel eindigt met de dyna- mietontploffing. Den 3n Februari is te Leitmate, bij Dortmund_ een kruitmagazijn, waarin behalve 4000 kilogram kruit ook dynamiet was, in de lucht gesprongen. Het kruit en dynamiet was bestemd voor de steengroeven te Herm. De schok der ontploffing was groot, in het expeditie- gebouw van den Bergsch-Miirkischen spoorweg, op eenige minuten afstands, werden alle ramen verbrijzeld. Een jongmensch wordt vermist, maar overigens hebben nog geen ongelukken plaats gehad. Het dynamiet ligt echter in den kelder en was nog niet ontploftmaar men vreest dat die ontploffing nog volgen zal de arbeid in de steengroeven i3 daarom gestaakt; de ar beiders hebben zich uit den omtrek moeten verwijderen. Een koetsier van de Parijsche tramway- maatschappij heeft een zelfwerkende trompet uitgedacht, om de voorbijgangers te waarschu wen. Bij de felle koude vau dezen winter had hij een gewone keuken-blaasbalg onder zijn voeten geplaatst en daarop zijn hoorn be vestigd. Door op de blaasbalg te drukken, blies hij op den hoorn. De directie heeft dit denkbeeld dadelijk toegepast en op al hare rijtuigen zulke zelfwerkende hoorns doen aau- brengen, ingericht als gewone blaasbalgen maar met krachtiger veeren. Eene zonderlinge epidemie, eeuigszins gelijkend op het mond- en klauwzeer, waardoor het hoornvee wordt geteisterd, is, volgens de Liverpool Post, onder de bewoners van het dorpje Eagley, nabij Boston, uitgebroken. Men heeft gegronde reden om te veronderstellen, dat de ziekte is veroorzaakt door het drinken van melk van zieke koeien. De Trinity-church te Boston waardeert het leven van haar predikant wel. Zij heeft een verzekering op zijn leven genomen tot eeu bedrag van 100,000 dollars. In Cincinnati had Zaterdag een allego rische voorstelling van de republiek plaats ten 'voordeele der armen. Honderden schoolkin deren figureerden op het tooneel, de geheele zaal was bezet, Plotseling riep iemand uit baldadigheidbrand Er ontstond een groote verwarring, alles droug naar de uitgangen Velen sprongen van de balkons naar beneden op de menschen iu het parterre. Elf personen werden gedood en een dertigtal gewond, eer men ontdekte dat men met een loos alarm te doen had. alles. Waarlijk! arbeid alleen kan ons 't verlorene geluk terug geven. En dan zou arbeid een schande geen zegen zijn? O arbeid! hemelgave Gods, moge ieder uwo waarde kermen en door arbeid zegen rondom zich ver spreiden. Tegen 't vallen van den avond ging Bernard ge woonlijk naar den houtvester, maar deze kon hem niets meedeelen. Alleen bad hij vernomen, dat de freule ongesteld was en hare kamer hield en van niemand bezoeken afwachtte dan van hare moeder. Ook wist hij er nog bij te voegen dat sedert den avond, waarop hij aan Bernard 't brielje der freule had overhandigd, Frederik von Walhaus. zoon van den broeder van Walhaus, op 't kasteel logeerde. «Hebt ge dien neef der freule al gezien of ge sproken?" vroeg Bernard den houtvester. nik zie hem lederen dag." »Hoe bevalt hij u?" »Ik heb niet veel mot hem op. Hij schijnt mij toe een verwaande domkop te zijn." «Beste man, verwonder u daarover niet. Er zijn meer aanzienlijke lieden, die aartsdom zijn, maar toch zich 't air geven alsof ze 't vorstand in pacht hadden. Gezond verstand en kennis zijn twee, maar nog 't een, nog 't ander vindt men bij waanwijzen. Zegt een eenvoudig man met gezonde hersenen iets, och, dan gebeurt 't zoo dikwijls dat men elkaar aankijkt, glimlacht, de schouders ophaalt en precies doet alsof er niets gezegd is; maar zegt mijnheer A. 't oen of ander, al ware 't togen do allereerste regelen der logika in, men luistert met belangstel ling, want mijnheer A. is rijk, zelfs zeer rijk. Hij bezit landerijen, huizen, hij is lid hiervan en daar- van; hij knipt coupons. Met 't lidmaatschap van 1 deze en geno wetenschappelijke instelling en 't i knippen van coupons, kwam, zoo meent men, 't verstand. Ik hoop echter den tijd te beleven, dat de geld-aristocraten de baan moeten ruimen voor de wetenschappelijke aristocraten. Die, en die al leen. hebben recht van bestaan «Dat zal nog zoo gauw niet plaats hebben." sprak de houtvester. «Gij hebt 't mis beste man. De machtige vijand, die ingebeelde wijsheid bestrijdt, laat niet af." «Vijand, zegt ge? Wie is die vijand?" «Die vijand heet onderwijs. Dat vindt steun bij ieder, die waarlijk wijs en verstandig is." «Och mijnheer, van die zaken heb ik weinig verstand, maar daar komt mijne vrouw driftig aan- loopen. Zij is naar 't kasteel geweest en heeft ge wis 't een en ander nieuws opgedaan." Hijgende kwam de goede ziel binnen. «Blij dat ik u zie, mijnheer Steenhuis." «Hoe zoo?" «Ik heb een brief voor u van de freule." Na denzelven te hebben aangenomen, brak Bernard dien haastig open. Zijn hart klopte hoorbaar. De brief bevatte echter slechts een paar regels, waarin Dorothea den wensch uitsprak haren vader tot an dere gedachten te zullen brengen. Bernard, die haren vader echter beter doorgrond) had dan zij, schudde twijfelend 't hoofd. Wat wasi er dan op het kasteel gebeurd, dat de freule op is 't leven zonder dit drietal! Geloof mij, beste mama, dat ik van smart en zieleleed zou wegkwijnen, i xoo ik met Frederik huwde. Ik gevoel 't, ik heb steun noodig in 't leven en die kan ik niet vinden bij mijn neef, want hij zelf is zwak, naar ziel en lichaam. Bu tendien, men geeft 't hart niet aan liern, wien men niet vertrouwt." «Als gij ouder waart, Dorothea. dan zoudt ge anders spreken: maar ik zal uwen papa meedeelen, hoe ge er over denkt." "aren von Walhaus was alles behalve gesticht de tegenkanting, die zijne plannen bij zijne dochter vonden. «Wij zullen evenwel een paar dagen geduld hebben. De tijd zal ons te hulp komen. Ik geloof stellig, dat Frederik wel alles zal aanwenden om Dorothea's liefde te verwerven. Hoe de baron zoo met volkomene blindheid ge slagen kon zijn? t Antwoord op die vraag is. dat hij° een onoverkomelijken afkeer had, om te ver- keeren met lieden uit lageren stand. Wel wilde hij de weldoener zijn der armen en van lieden, welke beneden hem stonden, maar niet uit de edele zucht om wol te doen. Zijne wel Jaden maakten dan ook aanspraak op de meest mogelijke publiciteit, t Was een afdalen van den adelaar tot den aardworm, als von Walhaus eens op gemeenzamen toon, zooals 't heette, met minderen sprak, maar een dienst van hen zou hij stellig ge weigerd hebben. Beleedigcnde liefde, die wel diensten en lichte wil bewijzen, doch niet ontvangen. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1