Nieows- en Advertentieblad. Zaterdag 19 Februari. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. Loting voor de Nationale Militie, Zitting Gemeenteraad, LICHT IN DUISTERNIS NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle'Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco; ƒ0.50 0.65 De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Ad verten tiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. TWEEDE BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HELDER maken bekend, dat de LOTING voor de in -1875 in deze gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nationale Militie van 1876 is bepaald op WOENSDAG den DRIE-EN-TWINTIG STEN FEBRUA RIJ eerstkomende, des voormiddags ten tien ure. De loting zal plaats hebben in de BOUWZAAL. achter het Bureau voor Gemeentewerken, op de Kerkgracht. Gedurende vijf dagente rekenen van den dag •waarop do loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschiedbij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebragt door belang hebbende lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschriftop ongezegcld papieronder teekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts werdt in herinnering gebragt, dat zij die vermeenen vrijstelling van dienst te kunnen erlangendaarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. Helder, 16 Februari 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Ófliciëel Gedeelte. OP DINSDAG 15 FEBRUARI 1876. Voorzitter de heer rar. K. J. C. Stokman Bosse. burgemeester. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren Boom, Werendlijn Smit, Hugen holtz en Maalsteed. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. (1Verzoek om eervol ontslag van een hulponderwijzt Wordt verleend met algemeene stemmen aan den heer II. Roukens. De Voorzitter deelt mede, dat op herhaald ge plaatste advertentiën tot oproeping van sollicitanten tegen een jaarwedde van f700 sjaars, zich niemand heeft aangemeld, dat B. en W. daarom hebben goed gevonden eene advertentie te plaatseR waarbij de jaarwedde op f800 is gesteld. De Voorzitter vraagt van den Raad, de goedkeu ring dezer handeling en te bepalen dat voortaan de jaarwedde op f700 blijft vastgesteld met eene toelage van f100. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter deelt daarna mede, dat op bedoelde! advertentie zich éen sollicitant heeft aangemeld, met name J. Gedeking, die hij aan den Raad, ook in overleg met den hoofdonderwijzer en den school opziener, ter benoeming aanbeveelt. De lieer Gedeking wordt met algemeene stemmen benoemd. (2) Verzoek om gebruik eener school tot Zondags school. Wordt toegestaan het gebruik van de school no. 3. (3) Verkoop van een stuk weiland van het weeshuis. De Voorzitter deelt mede, dat door Gcd. St. de gevraagde, vergunning daartoe is verleend. (4) Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat is goedgekeurd de beffing belasting ge maal. gedistilleerd en hoofdclijken omslag. b. Dat de goedkeuring is ontvangen van de be grooting over 1876. c. Dat de boeken en kas van den gemeente ontvanger zijn nagezien en in orde bevonden; in kas bevond zich de som van f32226.01. a. b. en c. worden voor kennisgeving aangenomen. d. De Voorzitter herinnert den leden, dat onlangs door de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam 's Ilage en Utrecht vrijstelling van zegel is gevraagd voor de registers van den burgerlijken stand en ook voor de actes, uitgaande van bet gemeentebestuur, vrijstelling van zegel registratie; aan dat adres, gericht aan den minister van Finantienis dooi en W. adhesie verleend. De Voorzitter vraagt daarop de goedkeuring van den raad die verleend wordt. Missive van den heer Boom, die wegens ver trek uit de gemeente zijn ontslag indient als lid van den Raad en tevens ontslag vraagt als lid van de plaatselijke schoolcommissie Hij brengt zijn erkentelijkheid uit voor de wel- illendheid steeds door de leden van den raad on dervonden en onder uiting van zijne beste \vensch6n voor het heil der gemeente, beveelt hij zich in het aandenken van de leden aan. Voorzitter, het vertrok van een volijverig lid betreurende, stelt voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Daartoe wordt besloten. f. Missive van het bestuur der plaatselijke school commissie, waarbij ter voorziening in de ontstane vacature door het vertrek van den heer Boom, wordt aanbevolen het navolgend dubbeltal: De heeren J. G. R. Vos en Dr. D. Hcllema. Bij de eerste stemming bekomt de heer Hellema 5, de lieer Vos 4 en de heer P. Groen 4 stemmen bij de tweede vrije stemming de lieer Groen 0, de lieer Vos 4 en de heer Helloma 3 stemmen; bij de herstemming uit liet dubbeltal dat bij de tweede stemming de meeste stemmen heeft bekomen, wordt de heer Vos benoemd met 7 stemmen: de heer Groen bekomt 6 stemmen. g. Adres van eenige leden der familie Janzen, eigenaren van de woonhuizen gebouwd in de Jon kerstraat, Gasstraat, Brouwerstraat, Vijzelstraat, enz. waarbij de wegen, loopende door bedoelde straten, aan de gemeente worden afgestaan. De Voorzitter acht dat aanbod van zeer groot gewicht voor de gemeente en alvorens liet te aan vaarden eene ernstige overweging waardig. De eigenaren hebben het land perceelsgewijze verdeeld en verkocht, daarvan de winsten genoten en verlangen, dat de lasten nu door de gemeente zullen worden gediagen. Spreker voegt er bij, dat in Rotterdam en den Haag de bepaling bestaat in dergelijke gevallen, dat door de eigenaren vooraf moet worden gezorgd dat de wegen voorzien zijn van riolen, behoorlijk opgehoogd en met klinkers zijn bestraat. Spreker stelt voor het adres te stellen in handen van de commissie voor gemeentewerken, om den Raad te dienen van advies. Daartoe wordt besloten. De Voorzitter herinnert aan het feest, onlangs de gempente plaats geluid, dat daarbij op uit- stekendo wijze door de feestcommissie voor alles en ook voor eene goede orde gezorgd is, stelt voor die commissie den dank van den Raad toetebrengen. Daartoe wordt besloten. De Voorzitter herinnert, dat in de laatstge houden vergadering het adres van de nacbtwachts, om meerder salaris, is gesteld in handen van B. en W. om in een volgende vergadering rapport uit brengen. Spreker deelt mede, dat in Amsterdam en Haar lem tegenwoordig de nachtwachtdionst een punt van onderzoek en overweging is, om tot oen nieuwe regeling te komen, spreker wenscht het tot stand komen dier regeling af te wachten, alvorens een besluit te nemen. Wordt goedgekeurd. Op de gewone rondvraag bekomt de heer Berg- liuijs het woord en wenscht ten aanzien van de hulponderwijzers aan de gemeentescholen een meer afdoende regeling: spreker is van gevoelen, dat de beste en meest geschiktste hulponderwijzers gedurig de gemeente verlaten, ter voorkoming daarvan, wil hij het vooruitzicht verbeteren, door de meest ge- schikste hulponderwijzers, verhooging van salaris te geven naar evenredigheid van het aantal jaren dienst in dc gemeente. De Voorzitter verklaart zich niet ongenegen om dat denkbeeld over te nemen en in dien geest een voorstel aan den Raad te doen. Daarna wordt de vergadering gesloten. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. 't Valt licht een mensch te helpen, maar dit kiesch te doen valt uiterst zwaar. 17. De meedoogende huisheer. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 18 Februari 1876. Niettegenstaande het ruwe- en onaangename weer, verzamelden zich Dinsdag avond 11. in Tivoli een betrekkelijk groot getal belang stellenden tot het bijwonen eener tweede soirée- musicale et littéraire, te geven door den blinden heer van Voorstuit Gouda bijgestaan door den heer een dilettant onzer gemeente. Het programma, ofschoon eenigszins gewijzigd ten uitvoer gebracht, beloofde iets goeds en werkelijk onze verwachting werd niet teleur gesteld. Wij hadden dien avond ook het ge noegen den heer van Voorst als componist te leeren kennen. Zijn Wiegelied bevat zeer veel goeds en schoons en werd door hem even als alle nommers, met smaak en genuanceerd voor gedragen. De heer verdient een woord van dank en hulde voor zijne belanglooze medewerking op dien avond. Verdient iemand, die zijne talenten dermate heeft ontwikkeld, reeds onze hulde, te meer nog hij die ze ten beste geeft wanneer daarmede een liefdadig en philantropies doel verbonden is. Wij hopen dat de heer van Voorst en de jonge dilettant-pianist, in een volgend seizoen zich nogmaals zullen leenen tot het geven van zulk een aangenamen avond als dien van Dinsdag 11. De heer van Voorst is mede zoo welwillend geweest gisterenavond in de bijeenkomst voor volksvoordrachten zijne talenten ten beste te Na 't geheimzinnig verdwijnen van haren Bernard scheen 't vrouw Steenhuis toe, dat er voor haar geene vreugde meer te vinden was. Troosteloos zat ze meestal neder en ten laatste vloeiden ook hare tranen niet meer, maar maakte eene stomme smart zich van haar meester. Zij leed dus zeer veel. Hare ziel was geschokt, haar govocl over spannen en haar lichaam weigerde ten laatste den afmattenden arbeid, dien zij aan den mangel had te verrichten. Vrouw Steenhuis word ziek. De kinderen waren te jong en te zwak om zelfs maar ten deele haar werk te kunnen doen, en Steenhuis zelf, lhj was nu eennial aan lediggang gewoon ge worden, verdiende weinig, ja meestal niets. H at liij nog verdiende werd 'voor 't grootste gedeelte aan 't gezin onthouden cn aan den jeneverduivel geofferd. Zoo werd dit gezin iederen dag ellendiger en moest 't onvermijdelijk ten gronde gaan. Buitensporige uitgaven verarmen de gezinnen, meer dan de koorts het lichaam, maar er zijn nog vele andere oorzaken tot verarming. Meestal is 't de zedelijke onvolkomenheid dor mannen en vrouwen. Die meer verteert dan hij verdient handelt onna denkend of oneerlijk, dit staat vast. Maar goede wil bij de moeder of den vader alleen, is niet in staat om volkomen 't ontheil af te wenden, dat zorgeloosheid of oneerlijkheid veroorzaakt. Wat kon vrouw Steenhuis er aan veranderen, dat haai man in luiheid voortleefde? Orde noch vlijt, zin delijkheid noch zuinigheid, konden haar in staat stellen goed te maken, wat door haren echtgenoot werd bedorven. Joosten had zooveel voor 't arme gezin gedaan als hij kon, maar toen bij telkens cn telkens door vriendelijke gesprekken, doch op ern- stigen toon, Steenhuis trachtte te overreden eeno andere levenswijze aan to vangen, was Steenhuis boos geworden en had zij non buurman voor goed de dour gewezen. De winter was aangebroken, maar uitkomst was er niet komen opdagen. En geen wonder I >>God helpt, die zich zclven helpen." Die meent, dat de raven hem voeden, die onnoozele is te beklagen. Bidden alleen baat ook niet. Bidden en werken! Dat is t geheim om te slagen. Maar werken met lust, met ambitie, met de betamelijke zucht oni best werk te leveren. Steenhuis bad wel, ja zelfs zeer veel, vooral als 't door anderen kon opgemerkt worden, maar Joosten had hem in 't aangezicht gezegd, dat zijn bidden niets dan ijdel geklap en spotternij was, doch daaraan stoorde Steenhuis zich niet. Vrouw Steenhuis werd dagelijks zwakker en toen dc huishuur in geen half jaar betaald was, besloot de huisheer Steenhuis en zijn gezin op straat te laten zetten, .loosten was toen al verhuisd en had sedert dien tijd niets meer van de ellende der goedo vrouw en hare kinderen vernomen. Op zekeren avond was Joosten ten huize van een zijner begunstigers, een winkelier, met wien hij over zaken, een door hem te verrichten werk betreffende, moest spreken. Eene vrouw verlangde op dit oogenblik den winkelier te spreken. •Wie is dio vrouw?" vroeg de winkelier aan zijn bediende. sik ken haar niet." Vraag dan haren naam en laat baar morgen terug komen." De bediende voldeed aan 't verlangen van zijn patroon. oMaar morgen is 't te laat." klaagde de vrouw. De bediende waagde 't nog eens, aangezien de arme vrouw bleef aanhouden, terug te gaan. •Mijnheer! 't arme menscli, "t welk u wenscht te spreken, lieet vrouw Steenhuis." •Steenhuis!" herhaalde Joosten. »Ja, mijnheer." »Ik geloof, dat die vrouw in een uwer huizen woont?" »Ja, de/elfde, 't Is razend lastig volk. In geen half jaar hebben ze een cent huur betaald en gij kunt gaan en de vrouw even hier laten ko men nu zal ik ze morgen op straat laten zettei Men kan zich niet uitkleeden voor zulke onwilligen. •Onwilligen? »Ja onwilligen!" geven. Het talrijk opgekomen publiek was hem dan ook zeer erkentelijk, voor de uitste kende wijze waarop hij, verschillende dicht en zangstukken heeft voorgedragen. De luide bijvals betuigingen warendaarvan het spre kendst bewijs. Deze vergadering werd besloten door een tooneelstukje, op onverbeterlijke wijze opge voerd door het werkend personeel van de onderofficiers-vereeniging Vaderlanden Oranje. Welke vereeniging zich in dit seizoen bij her haling zeer verdienstelijk heeft betoond door mede te werken aan het doel dat door de commissie voor volksvoordrachten wordt beoogd. De ingenieur 2de klasse G. Turk, van Rijks marinewerf te Amsterdam wordt met 16 Maart e. k. geplaatst aan boord van het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden om met dien bodem de reis naar Oost-Indië te maken. Men schrijft ons van Texel In de vorige week had alhier eene tweede vergadering van leden «volksonderwijs11 plaats. Ofschoon vele leden en belangstellenden van de verschillende dorpen aan den Burg waren samengekomen, zoo werden toch sommige per sonen, wie men daar gaarne als bewijs van belangstelling had gezien, gemist. De heer P. S. Bakels opende met een ge past woorcTcIe vergadering, zette vervolgens nog eens nader 't doel van volksonderwijs uit een, besprak enkele feiten 't onderwijs dezer gemeente betredende en wekte ten slotte ieder op door zijn lidmaatschap en medewerking de vereeniging in haar streven te steunen. Na deze eerste had nog eene vergadering der leden plaats. In deze werd 't huishoudelijk reglement besproken en vastgesteld en 't be stuur gekozen. Tot leden vau 't bestuur werden gekozen de heeren P. S. Bakels. schoolopziener, D.C. Loman, burgemeester, D. Post, secretaris der plaatselijke schoolcommissie, de heer Boonacker, te Waal en de heer S. Jz. Keijser. De heer J. Ensing, welke met bijna alge meene stemmen tot lid van 't bestuur was ge kozen, 'moest om zeer geldende redenen voor die benoeming bedanken. Alle heeren die overigens tot leden van 't bestuur werden gekozen, lieten zich die keuze welgevallen. Door 't bestuur zullen aan de verschillende dorpen correspondenten benoemd worden. Te ruim half twaalf sloot de heer Bakels met een opwekkend woord deze vergadering, nadat eerst nog de hoer Ensing een woord van dank sprak aan den presis voor de uit- untende wijze waarop hij de zaken had geleid Ter uitvoering van het besluit van den Amsterdamschen gemeenteraad omtrent dc r.acht- politie, heeft de Burgemeester aldaar thans personen opgeroepen, die geneigd zijn, om voor f 1.20 per nacht, gedurende de maanden Februari, Maart en April bij het nachtwacht- wezen in dienst te treden. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië is en 13Jcn dezer door generaal-majoor Pel aan de Indische Regeering bericht, dat thans met de operatiën tegen de XXVI Moekim een aanvang is gemaakt, waartoe met drie colonnes werd opgerukt. De gezondheidstoestand was ongunstig en de cholera toegenonen. Uit het Noorden des lands meldt ineti aan het nU. D."1, dat in geen jaren zulke hooge sommen voor remplaijaiiten en nummer- verwisselaars bij de nationale militie zijn besteed als zulks dit jaar 't geval is. Men biedt na melijk f750 N f850 voor rempla9anten. f500 f600 voor nummerverwisselaars. Tn de boterfabriek van Arn. Jurgens tc Oss, is de stoker Joh. Wagemakers bij het smeereu der machine met zijn kiel in aanra king gekomen met een rondsel dat hem mede- sleurde. Wel werd het ongeval ttrstond door een arbeider ontdekt, die hem bij het hoofd terugtrok, doch de tanden der rondsels hadden den stoker reeds negen stokken vleesch uit den rug gerukt, terwijl hij inwendig zoodanig is gekneusd, dat men voor zijn leven vreest. Uit Meppel wordt, dd. 14 Febr., aan "Asser Ct. gemeld Gisteren ten half acht ure kwam iemand te Ansen, gem. Ruinen, aan de deur van K. D. Tissink, roepende met eene gemaakte stem «Willem, kom eens buiten," Nauwelijks in de deur komende, valt ten schot en Willem ligt badende in zijn bloed. Later is hij overleden. De dader is onbekend. Te Elburg is Zondagavond omstreeks 9 uur eene 72jarïge vrouw, die zeer verslaafd was aan sterken drank, var. de loopplank van haar schip in de haven gevallen en verdronken. Dinsdag avond is aan den Noordwal te 's Gravenhage een vrouw in het water gesprongen met het doel om zich van het leven te be- rooven. Op het angstgeschreeuw van haar kin deren werden onmiddelijk pogingen tot redding in het werk gesteld, zoodat zij haar plan niet heeft kunnen volvoeren. Huiselijke oneenigheid moet de oorzaak zijn geweest. Door het bovenmatig gebruik van sterken drank heeft zich te Enschedé een stoker van een der fabrieken doodgedronken. sZijt ge wel goed met de omstandigheden van dit gezin bekend?" «Goede Joosten, lioo zou ik daartoe den tijd hebben? Mijne bezigheden veroorloven mij niet mi' met dat soort van lieden veel te bemoeien. Vrouw Steenhuis trad beschroomd binnen. •Och mijnbeer heb medelijden niet mij en mijne arme kinderen Hoor eens vrouw, ofschoon 't mij om u leed doet, is er aan de zaak niets te veranderen. Ik boud er geene huizen op na om de onwilligen en zorgeloozen te voorzien van woningen. Gij kunt alle verdere moeite wel sparen. De deurwaarder zal morgen ochtend, zoo ge niet vrijwillig vertrok ken zijt, zijnen plicht cn mijnen last volbrengen Dat was te veel voor Joosten. Zijn goed h: kantte zich or tegen. Al was de winkelier ook in zijn recht, hij mocht toch niet ophouden mensch te zijn. Zijn oordeel was ook onredelijk, onbillijk. •De maatstaf, waarnaar d>- winkelier oordeelt, draagt den stempel van onechtheid." dacht Joosten. lhj gevoelde prooten lust om tussclicnbeiden te komen, maar hij wilde tegenover zijn klant niet onbeleefd worden. »Ik bid u, mijnheerdenk om mijne arme kin deren. Waar moet ik heen met hen?" »Dat dient ge zelve te weten." De tranen biggelden vrouw Steenhuis langs de wangen. Zij was arm. ju, dat gevoelde ze nu in al haren omvang, maar ze had een hart en duizend maal liever zou ze nacht en dag gearbeid hebben dan om weldaden te bedelen. Evenwel de om standigheden waren haar te machtig geworden, liaro veerkracht was verlamd. Kon zij 't helpen dat de winkelieroven als zoo vele anderen, de gaven miste om wel te doen op zijn tijd; om wel te doen op eene kicsche, hcnsche wijze? Voorzeker niet. Toc h wordt zoo menige ai me eil bedroefde, zoo ménige Ongelukkige tot in't diepst der ziel gegriefd door dat onheusche hulpbetoon, door te vergeten dat eene weldaad dan alleen als eene weldaad ontvangen wordt, als ze kiesch wordt uitgereikt. •Ik heb medelijden met je," sprak de winkelier, •en om je dat te tooncn, ziedaar, daar heb je nog een gulden van me, maaren dit zeggende trok dc brave man met den gebogen neus zijn ge laat in den meest ernstigsten plooi ter wereld, »'t. huis moet ge morgen verlaten. Gij ziet, ik doe wat ik kan. 't Kost mij buitendien al veel geld met uwen onwil oni te verhuizen." De bedroefde vrouw stond een oogenblik in twij fel, maar toen hare tranen «Iroogende, sprak terwijl ze den liaar toegestoken sulden afweerde: Dank u ik kwam u slechts smecken om mij niet op straat te laten zetten. Ik zal deze weldaad weigeren, want nu gevoel ik mij weer sterk." Vrouw Steenhuis vertrok.' Een kwartier later was ze weer to huis. »God zoo ver is 't. dan met ons gekomen O ware ik weer krachtig; wilde Horman slechts: o, mijne arme kinderen! Zoo jammerde zij en hare droefheid overstelpte haar gemoed. Zijn toestand te durven peilen, dat is dc eerste ■ad van ellende. lichtstraal op 't donkere pad Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1