Nieuws- en Advertentieblad. Zaterdag 26 Februari. Jl°. 1541. Zestiende Jaargang. 1876 Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden 0.50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Adtertejctien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 Februari 1876. Gisteren is alhier drijvende gevonden een zwart geverfd naambord, waarop met witte let ters Cydonia of Sunderland. Het stoombootje van wege het Depar tement van Marine in Engeland aangekocht, en bestemd voor de torpedodienst alhier, is te Hellevoetsluis binnengeloouen, van daarbinnen door Daar hier gebracht. Maandag heeft men op de reede alhier er een proeftocht mede gemaakt. Hoewel het bootje vrij rank is en minder vaart loopt dan bij contract is overeengekomen, schijnen dit geen overwegende bezwaren te zijn, die de goedkeuring zouden in den weg staan. Gisteren is alhier, gesleept door een Maassche vischsloep. binnen gebracht de Zweed- sche stoomboot Ha/ring, ia de Noordzee aangetroffen met defecte machine, ingeslagen verschansing en andere schade, veroorzaakt door stormweder. Naar wij vernemen, zal het vertrek van Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden waarschijnlijk op 15 Maart a. s. vastgesteld worden, met bestemming naar O.-I. Er schijnt geen sprake meer van te zijn dat dit schip eeu reis naar Venezuela zal onder nemen, daar het aankoopen van monitors voor Venezuela cp te losse geruchten gegrond is en deze Staat geen geld genoeg schijnt te hebben om mouitors te koopen en officieren en be manningen, die uit den vreemde zouden ge worven moeten worden, aan te schaffen. Het eskader onder den kapitein ter zee W. C. Klis, dat op het oogenblik zich in de W. Indien bevindt en uit hel Zilveren Kruisde Leeuwardende Prinses Mar ie, de Co melis Dirks en hel Loo bestaat en over eenige weken nog met de Aruba vermeerderd wordt, vertegenwoordigt een voldoende macht om in geval van verwikkelingen de eer der Nedcr- landsche vlag te handhaven. Beide eerste sche pen zijn gewapend met getrokken 16 cMs. kanonnen, terwijl het Zilveren Kruis nog vier 18 cMs. Armstrong-kanonnen bezit; de laatste drie vaartuigen hebben evenwel ook nog glad geschut aan boord. Blijkens de opening der stembriefjes, wegens de op 22 dezer te Terschelling gehouden verkiezing van een lid voor den raad, in de plaats van den heer C. C. Ruige, zijn uitge bracht 90 geldige stemmen hiervan veikregen de heeren D. II. Duif 24, T. Ruijg 19, S. Brons Boldiugh 17, T. C. Boer 11, W. A. Bakker 9, T. P. Bakker 5 stemmen de overige stemmen op 5 verschillende personen; alzoo een herstemming tusschen de heeren D. II Duif en P. Ruijgh, welke bepaald is op Dinsdag 7 Maart, van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 ure. Volgens opgaaf van het bureau Veritas zijn in de maand December verongelukt 150 zeilschepen, als 48 Engelsche, 21 Amerikaan sche, 11 Fransche, 8 Grieksche, 8 Nederland- sche, 6 Russische, 5 Noorsche, 4 Deensche, 4 Italiaansche, 1 Spaansch, 1 Zweedsch en 21 waarvan de vlag niet bekend ishieronder zijn begrepen 2C schepen waarvan tijdingen ont breken. In dezelfde maand verongelukten 14 stoomschepen, als: 6 Engelsche, 2 Duitsche, 2 Ainerikaansche, 2 Spaansche, 1 Fransch en 1 Nederlandsch. Hieronder is begrepen 1 stoomschip waarvan tijdingen ontbreken. Omtrent het sneuvelen van den majoor Mekern te Atjeh deelt men aan de Arnh. Cl, mede Mekern was Zondag morgen (2n Kerstdag) met zijn bataljon als centrum-kolonne opgerukt naar Groot-Getjiel, iets benoorden Ketapang Doewa. Nadat dit genomen was en de vijand op de vlucht ging, reed Mekern met zijn ad judant en eenigen van zijn kolonne op een heuvel aan, waarachter nog Atjehneezen zaten die, voor zij wegvluchtten, nog hun geweren losten en Mekern zeer gevaarlijk wondden, terwijl zijn adjudant Ernste ten doodelijken kogel door het hoofd kreeg. Den vorigen avond, zoo schrijft een zijner kameraden, zat hij nog bij ons op den grooteu Hill te praten en daar werd hij den volgenden dag binnen gedragen (liggen kon hij niet), doodsbleek; doch kranig als altijd voerde hij ons toe: "Fritske heeft een kogelke door hetleveike;" maar geen onzer had trek tot lachen. De deelneming iu het lot van den algemeen beminden officier was groot. Eerst dacht men, dat hij deu avond niet zou halenden tweeden dag nam de toestand een meer gunstigen keer, zelfs zat de gewonde in een stoel, at goed, rookte zijn sigaar en was buiten verwachting wel. Het schijnt, dat er later woudkoortsen bij zijn gekomen en de kogel niet uit te halen Althans den 2n Januari was Mekern een lijk. Uit Vlissingen is Dinsdagochtend naar New-York vertrokken het stoomschip W. A. Scholten, kapitein J. Janssen, van dc Neder- landsch-Amerikaansche Stoom v.-Maatschappij, aan boord van welk stoomschip de leden der hoofdcommissie voor de tentoonstelling te Phi- ladelphia, L. C. van Kerkwijk, C. J. van der Oudermeulen, de secretaris-architect C. Muyskeu, de twee opzichters A. A. M. Beretta en C. J. Laarman, de vier onderofficieren der artillerie en acht door de hoofdcommissie aangestelde werklieden zich bevonden, benevens de geheelc inzending van voorwerpeu, door de Nederland- sche itidustrieelen, landbouwers en schilders voor de tentoonstelling te Philadelphia bestemd. De voorzitter der hoofdcommissie, professor E. H. von Baumhauer, en de leden De Moonchy en van der Keilen, alsook de directeur der Nederl.- Amerik. Stoomvaartmaatschappij, de hr. Plate, hadden zich naar Vlissingen begeven om de nscheping der goederen te regelen en den vertrekkenden uitgeleide te doen. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. 't Valt licht een mensch te helpen, maar dit kiesch te doen valt uiterst zwaar. 19. De onmeedoogende huisheer. De schraapzuchtige winkelier zag buitengewoon verwonderd op, toen in den vroegen morgen var den volgenden dag de deurwaarder hem kwam be richten. dat vrouw Steenhuis hem tot den laatstcn cent toe betaald had. ïJa, ja," zei de man, ik ken dat volkje, 't meestal onwil om te betalen. Ze houden 't geld zoolang vast totdat ze zien dat er betaald moet worden. In mijne betrekking van diaken heb ik veel ervaring van 't karakter dier lieden opgedaan. Eerlijkheid bezitten ze al heel weinig. Maar kom aan, zij hebben betaald en kunnen blijven wonen.1 Do deurwaarder voldeed 't bedrag, 't welk hij ontvangen had en bekommerde zich weinig om de ervaringen van den winkelier. Hij hield niet veej van dat slag van lieden, die altijd bij iodereen ge breken opmerken, die immer de eerlijkheid van anderen in twijfel trekken. De deurwaarder had bovendien om veel gewichtiger redenen niet veel met den kruidenier op, want al was 't bij de massa eene onbekende zaak, bij hem was 't bekend, dat de winkelier tweemalen een accoord had getroffen met zijne crediteuren en wegens 't vervalschen van winkelwaren eene cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen had moeten ondergaan. lntussclien was vrouw Steenhuis met hare vier kinderen tijdelijk gered. De brave Joosten had haar geholpen en dat op eene edele, kiesche wijze, dat menigeen er inder daad een voorbeeld aan kan nemen. Op edele wijze wel te kunnen doen, die eigen schap bezitten alleen de goeden. Nadat vrouw Steenbuis zich des avonds met vol gemoed en zonder hoop van den winkelier had verwijderd, besloot bij terstond de reddende engel te zijn. Meer dan zestig gulden kostte 't hem, maar wat beteekende dit voor hem! Hij had er niet te minder om en de vrouw zegende hein in stilt", want haar hart gat 't haar in dat Joosten de redder was. Steenhuis was dien avond niet te huis gekomen. Toen hij bespeurde dat alles hoe langer zoo meer begon tegen te loopen, werd hij - Te "Vlissingen zullen, naar men aan de «Stand." bericht, pogingen worden aangewend om een onderhandsche reederij op te richten tot het uitoefenen der beug-en-kor-visscherij. Te dien einde is er reeds een commissie ge vormd, bestaande uit de heeren T. Wibaut, P. J Siegers, L. De Grooff J. Verkuyl Quakkelaar. Jac. Dommisse, C. Mortier, Jos. Van Raalte en C. M. Dommisse. De uitmuntende gelegenheid tot transport per spoor uit Vlissingen en de voortreffelijke inrichting der haven geven gegronde hoop, dat deze tak van nijverheid er met goed succes kan worden uitgeoefend Naar men verneemt komen er bij het leger hier te lande op dit oogenblik 26 officieren van gezondheid tekort. U. T) Maandag morgen ontdekte de depothou der der Staatsspoorwegen Quack, te Zwolle, dat zijn gouden horloge en dito ketting bene vens zijn gehecle garderobe van zijn slaapkamer waren ontvreemd eu dat de mede op die kamer lapende kostganger Friedrich Wilhelm Mar- kowsky, monteur op de machinefabriek der hh. Reigers en Termeulen, spoorloos was verdwenen. Alhoewel men zijn spoor door middel der telegraaf, niet kon vinden, gelukte het Dinsdag middag der politie, hem onder Kampen te arres- leeren, van waar hij gevankelijk naar Zwolle is overgebracht, nog in het bezit zijnde van eenige der ontvreemde kleedingstukken en van horloge en ketting. Dinsdag avond omstreeks 6 ure had in de Lage Nieuwst raat te 's Hage een 3jari\ knaapje het ongeluk, terwijl de moeder bezig was met visch te bakken, uit het geopende venster van de eerste verdieping op de straat te vallen. De benedenbewoners snelden op zijn gekerm dadelijk toe en brachten het kind naar de. verschrikte moeder. Hoewel het kind aan het hoofd en een der beentjes belangrijk ge wond is, hoopt men dat het behouden zal blijven. Bij de loting voor de militie in de ge meente Lemsterland heeft zich de bijzonderheid voorgedaan, dat de dorpen Eesterga en Follega ditmaal geen miliciens behoeven te leveren, daar al delotelingen, die geen redenen tot vrijstelling hadden, een hoog nommer trokken. Een loteling te Oosterzee, vrij van de militie als eenige zoon, is een paar dagen voor de loting aangenaam verrast door de geboorte van eeu half broertje, waardoor hij uu zal moeten uittrekken. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Leeuwarden ds. H. F. W. Grottendieck te Alkmaar. Men schijnt zich weder op het maken van valsche banknooten toe te leggen. Eeuige dagen geleden is op een der handelskantoren te Amsterdam, een bankbiljet van f 100 ont vangen. Hoewel het biljet vrij gebrekkig na gemaakt was, is het met anderen in betaling aangenomen. Dc bedrieger is niet bekend. Men zij op zijn hoede 1 Te Arnhem circuleert eeu adres aan den Raad, waarin op afschaffing der kermis wordt aangedrongen. In de afgeloopen week is meer dan 500,000 kilo geperst hooi en stroo naar En- gelaud verzonden de prijzen zijn zeer hoog en liepen van het hooi tot f42.en voor't stroo tot f30.de 500 kilo's. Maandagavond liep een dienstmaagd met haar minnaar door de Spuitstraat, te 's Hage doch werd onaangenaam verrast door een vroe- geren galant van haar, die zoo vrij was zijn jaloersheid te luchten door haar een ferm pak slaag te geven, zoodat het bloed haar langs't gezicht liep. De teleurgestelde die zich wreekte, werd op zijn beurt door den tegenwoordigen vrijer van de schoone zeer ontzacht onderhandeu genomen; er ontstond een gevecht dat lang duurde, en eerst eindigde toen dc politie verscheen. In de laatstelijk uit Suriname ontvan gen nieuwsbladen vindt men onder de ofliciëele herichten vooreerst een bevel tot aanhouding van den procureur-generaal tegen A. Bkas sier der Surinaamsche Bank, en J. W. S., ont vanger der in- en uitgaande rechteu en accijnsen, beiden laatst gewoond hebbende te Paramaribo, verdacht vau diefstallenmet bedreiging vau vervolging tegen degenen, die aich mochten schuldig maken aan 't verbergen of aan 't be vorderen van de vlucht van deze personen. En ten tweede het ontslag nit 's lands dienst van voornoemden ontvanger. Naar wij vernemen, is hier sprake van een diefstal van ruim dertigduizend gulden uit de koloniale kas, in combinatie met een diefstal van twintigduizend gulden uit de kas der Bank. Zonderling schijnt het dat, terwijl in het "Gouverncments-Advertelltiehlad,, met ophef gesproken werd van een diefstal, gepleegd op een plantage, van twaalfhonderd gulden, met geen woord gewaagd wérd van de veel erger afwijkingen van dezen ontvanger en dezen kas sier. In de rekening en verantwoording der wijze, waarop de gelden, welke ten behoeve van de slachtoffers der overstrooming: in Zui delijk Frankrijk bijeengebracht werden, ver deeld zijn, komt ook een post voor ad 75,235 fr. voor het Journal Officiel. Een krasser staaltje van officieële onbarmhartigheid is wel nog nooit geleverd. Don Carlos heeft een brief aan zijne moeder geschreven, die door de hladen in zijn geheel wordt medegedeeld. Hij schrijft daarin i.: »Ik ben vol vertrouwen en hoop, juist, omdat ik de ongunstige verhouding tusschen de strijdkrachten ken. Als wij overwinnaars blijven zal het Gods werk zijn. Het tegen woordige oogenblik is wel het ernstigste van den geheelen veldtocht. Wanneer gij slecht nieuws uit ons kamp verneemt, bekommer er u dan niet over. Integendeel, lieve moeder, bid bid veel, uwe gebeden zulleu meer doen dan alle helsche machten." Zondag a. s. zal te Rome een reusachtig volksloterij-spel worden gespeeld op vier pleinen der stad. Op een lot van 24 cents kan men winnen prijzen van .1250, 750, 150 gulden, enz. De opbrengst der loterij komt ten bate der kinder-asylen en van het onderwijs-bond In Finland waren d» vader en de moeder van een gezin uit eu lieten een lOjarig meis je en een 12jarige knaap alleen te huis. Plot seling kwam de duivel binnen en dreigde de kinderen mee te nemen, als ze hem 't geld van hun vader niet wezen. De kinderen deden dit, de duivel nam het geld weg, en verwij derde zich. De knaap vond het vreemd, dat de duivel geld kwam stelen. Die kon 't wel zelf maken meende hij, en hij vertrouwde dus 't werk niet, nam vaders geweer van den muur, ging er mee buiten, schoot en trof den duivel, die bij ouderzoek de naaste buurman bleek te zijn. In een der mijnschachten van de gemeente Roost-Warindin niet ver van Douai, is de hijschtoestel, waarin dertig werklieden opste gen, in botsing gekomen met een ander; de mijnwerkers zijn allen naar beueden gestort. Zeven lijken had men bij het afzenden vau het bericht reeds opgehaald; hoop om de anderen te redden bestond er niet. Te Bristol wandelde zekere Deacon met zijn vrouw naar huis, na in de herberg wat gedronken te hebben Zij kregen twist en de man sloeg met zijn bijl de vrouw de hersenen nit het hoofd. bh a - "Wel wijf," zei Jan tegen zijne vrouw, //daar had ik bijna een koe gekregen." //Zoo," klonk 't antwoord, "hoe kwam dat?" "Och," zei Jan, "ik ontmoette een boer, die een koe aan een touw naar de markt bracht. Ik vroeg of ik ze mocht hebben maar de domkop zei neenHad hij ja gezegd, dan had ik ze gehad." Vrouw (oud en leelijk, tot haar man). Zeg me toch eens Jacob, waarmee ik je op je ver jaardag genoegen kan doen? Man Geef me dan een kop op mijn Duitsche pijp met je portret er op; ik wil bet rooken afwennen! boosaardiger en afgunstiger en zocht zijn heil in den drank. Hij hield zich meestal op in den om trek der spoorwegstations, om bij de aankomst der treinen hij de hand te zijn, pakjes te dragen of reizigers den weg te wijzen. Deze wisselvallige broodwinning strookte nog 't best met zijne trage geaardheid. Meermalen bleef hij 's nachts afwezig of kwam hij zelfs in eenige dagen niet te huis, want zijne vrouw klaagde steeds en maakte hem den kop warm over dien Bernard. Eene week na den avond, waarop vrouw Steenhuis zoo onverwacht redding en uitkomst geschonken werd. was ze ver huisd naar een der armste achterbuurten en sedert dien tijd vernam ze niets meer van haren man hij had haar verlateu. Ieders leven vloeit over van weldaden en zegeningen, zoo men ze maar wil opmerken. Joosten als baas. »'t Is een slecht soldaat, die geen generaal hoopt te worden, dat was Joostcn's stelregel steeds geweest. Maar 't was geen onrustig streven, dat den man aanzette dit doel te bereiken, volstrekt niet. »Den baae niet te gauw ontloopen!" dat was evenzeer zijne leuze. Het ware te wenschen dat ieder die een ambacht leert, er evanzoo over dacht, gewis er zouden vrij wat minder knoeiers en brekebeenen in de maatschappij zijn en deze zou er winst van hebben. Toen Joosten door spaarzaamheid en zuinigheid een som van vierhonderd gulden in de spaarbank had, besloot hij, zich als metselaarshaas te vestigen. Met nog een som van zeshonderd gulden als voor schot uit de hulpkas, befcon hij zijne zaken, en 't ging hem Toordcelig. Alle" begin is echter moeielijk, dat ondervond Joosten ook, want menige Zaterdag avond haarde hem zorgen om 't noodigc geld voor 't weekloon zijner knechten hijeen te brengen. Nog zuiniger dan toen hij knecht was. moest hij in den beginne leven: maar Joosten en zijne vrouw deden 't gaarne. Wel griefde "them soms. dat aanzien lijke lieden veelal de gewoonte hadden niet contant te betalen, want dit hield hij evenzeer voor eene oneerlijkheid, als dat een werkman een gedeelte van den tijd verluiert en er zich toch voor laat be talen. Maar Joosten was een man van karakter, die nimmer onbescheiden was, maar dorst spreken als 'tpas gaf. Arbeiden is evenzeer als koopen en verkoopen, ruilen. De werkgever en werknemer zijn beiden gebaat. Joosten bediende zijn klanten eerlijk en goed. Van knoeiwerk had hij een afkeer en 'tduuide niet lang, of hij had voor verscheidene Laatste Berichten. Zr. Ms. schroefstoomschip Aruba is heden middag ten 1 are van hier vertrokken met bestemming naar West-lndië. Het etat-major is samengesteld als volgt: jhr. J. A. Roëll, luit ter zee le kl., komman- dant; P. M. W. T. Kraijen'noff van de Leur, luit. ter zee 2e klasse, eerste officier; J II. Mijer en J. B. Dukkers, luits. ter zee 2c kl. dr. T. Abrahamsz, officier van gezondheid 2e kl.; G. J. Guicliard officier van administratie 3e kl. knechts volop werk. Waar hij soms over 'teen en ander, zijn werk betreffende, in twijfel stond, vroeg hij oin raad hij zijn voormaligen patroon en deze had steeds een welwillend oor en stond gaarne met raad en daad bij. Zoo snelden de jaren, bij't smaken van allerlei zegeningen, voorbij. De schuld van zes honderd gulden was lang afgelost en Joosten zelfs een welvarend man geworden. Toch bloei hij steeds op nedorigen voet leven en schreef nimmer aan ei gene kunde, bekwaamheid en vlijt toe. dat 't hem zoo meeliep. Hij bleef voor vrouw en kinderen een zorgend mam en vader. Anderen wel te doen, voor anderen te lever,, te zorgen, dat was eene behoefte voor hem. Liep 'tsoms in de zaken tegen, dan verloor hij toch nimmer zijne opgeruimdheid, doch herinnerde zich dan liever, hoeveel meer voor- dan tegenspoed hij genoten had. In den kring der zijnen vond hij "t grootste geluk. Met dat voortdurend streven naar uithuizigheid, stemde hij in geenen deele in. 's Daags genieten we elkanders gezelschap zuo weinigen dan zouden we nog 's avonds den band, welke ons sa menbindt, moedwillig verscheuren dat nimmer! Joosten was in den waren zin des woords gelukkig. Jammer was 'tdus, dat eene ontzettende gebeur tenis dat geluk kwam verstoren. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1