Nieuws- es Advertentieblad. Zaterdag 4 Maart. Jté WA Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. NATIONALE MILITIE. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden ƒ0.50 "Franco per post 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Adyietestikn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éeu d&g vroeger. Officiëele Gedeelte. bekendmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente HELDER brengen ter openbare kennis, dat de Militieraad van het derde district in Noordhol land de eerste zitting zal houden te ALKMAAR en wel zoover deze gemeente betreft op WOENSDAG den VIJFTIENDEN MAART 1876, des middags ten half een ure. In deze zitting wordt uitspraak gedaan omtrent De verschenen vrijwilligers voor de Militie; De lotelingen die redenen tot vrijstelling hebben ingediend; De lotelingen in de urtt. 55 en 56 der wet op de Na tionale Militie bedoeld; Alle overige lotelingen. Volgens artikel 88, in vei band met artikel 91 der bedoelde wet, moeten, voor die zitting verschijnen: 1. Do vrijwilligers voor de Militie; 2. De loteling die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid ol' gebreken, of gemis van do gevorderde lengte. Helder, den 28 Fcbruarij 1876. Burgemeestor en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEYSecretaris. NietOfficiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 3 Maart 1876. Dinsdagavond hebben wij, en velen met ons, met zeer veel genoegen het militaire assaut en den wedstrijd bijgewoond, gehouden in het lokaal Ti vol i, door de bootsmansleer lingen van Zr. Ms. instructie vaartuig Temale. Het was inderdaad een lust om te zien hoe die Hink ontwikkelde jongelui met en tegen elkander wedijverden, met behoorlijke inacht neming van de vereischte vormen en honneurs, om elkaar in vlugheid te overtreffen. De eentoonigheid, dikwijls aan een assaut eigen, was hier geheel en al voorkomen door de aangename afwisseling die het programmi opleverde, waardoor de aandacht van het pu bliek voortdurend gespannen bleef; vooral was dit het geval bij het trekken op de sabel prijs en premie, dat een geruimen tijd aanhield, maar met hoe langs hoe meer belangstelling gevolgd wc-rd, zoodat bij menige flinke uitval of goed gepareerde houw, het publiek geheel in enthusiasme geraakto. Ook het laatste nominer heeft bij velen een blijvende» indruk achtergelaten: Een optocht en daarna gevecht op verschillends wapens door het geheele korps. De vlugge wendingen en manoeuvres die daarbij werden gemaakt, waren inderdaad verrukkelijk om te zien, niet het minst toen ten slotte, bij de overwinning van den strijd, het slagveld herhaaldelijk met rood en bengaalsch vuur werd verlicht. Het was een tableau vivant, een groot balletpersoneel waardig. Na weinige oogenblikken pauzeering werd het scherm weder opgehaald, en terwijl de jon gelui op den achtergrond geschaard stonden., zag men den koimnandant van de Temalede luit. ter zee le kl. Jhr. C. C. van der Wijck, het tooneel betreden. In ronde zeemanstaal sprak hij zijne manschappen toe en betoonde hun zijne tevredenheid en ingenomenheid met de proeven, dezen avond afgelegd; het bleek uit die woorden dat hij zich gelukkig gevoelde, dat hij er trotsch op was, het kommandement te mogen voeren over de keurbende die daar geschaard stond, die eenmaal bestemd is om - de kern uit le maken van het kader der Ne derlandse!! e marine, van jongelingen van wie liet le verwachten is, dat zij ook in de ure des gevaars, wanneer het vaderland hunne ver dediging mocht behoeven, ook pal zullen staan met een vaste hand en een krachtige arm, om de eer van Neêrlands driekleur te beschermen, zoowel binnenslands als in de overzeesche gewesten. Daarna reikte hij aan de twee overwinnaars in den kampstrijd de behaalde prijzen uit: als aan den bootsinansleerling A. G. Boers den eersten prijs, bestaande in een zilveren boots- mansfluit en aan den bootsmausleerling J. G. Peters den tweeden prijs; een zilveren fantaisie- medaille, waarbij de spreker hun van harte el uk wenschte. Vervolgens ging de koinmandant over tot het uitreikeu van brevetten als meester en prevot aan een aantal der jongelui, die na vol doend afgelegd examen zich die onderscheiding hadden waardig gemaakt. Ten slotte keerde spreker zich tot den ser geant schermmeester A. T. Buenders, instruc teur aan boord van dc Temale en Dracht hem openlijk eene welverdiende hulde en dank voor de onvermocidcn ijver, waarmede bedoeld on derofficier steeds met de beste resultaten werk zaam is, om de jongelui te oefenen in liet hanteeren der wapenen en tevens behulpzaam is, hun vroegtijdig te gewennen aan orde, tucht en militaire dicipline. Spreker was als 'tware onuitputtelijk in zijnen lof en eindigde intt aan de bemanning voor- testellen een driemaal herhaald hoerah ter eere van hun instructeur aan te heffen, waaraan uit de volle borst werd voldaan. Na de pauze werd door de korporaals-vcr- eeuiging Kunst en Genoegen- eene vaudeville, de Schildwacht zonder knevels, zeer ten genoege opgevoerd en werd het feest van dien avond besloten door een danspartij. Ook hebben wij hier nog te vermelden, dat de zaal voor die gelegenheid met groen en vlaggen zeer smaakvol gedecoreerd wasook muntte op het tooneel de achtergrond bijzonder uit door een sierlijk aangebracht trophee en een prachtig koninklijk wapen. Indien het mogelijk ware dat dit of een dergelijk assaut, binuenkort door die zelfde rappe gasten, al ware het tegen een billijke entree, kon worden herhaald, zou het zeker bijzonder ten genoege zijn van Helders inge zetenen en zouden wij het een ieder, die van deze gelegenheid niet lieeft kunnen profiteeren daar het een gesloten partij was bij zonder recommandeerc-u, eens een kijkje te gaan nemen. Den 18n dezer wordt alhier verwacht een detachement suppletie-troepen, sterk 150 man (waaronder 8 onderofficieren) om deiuelfden dag te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkende stoomschip Prinses ImaliaHet bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der genie van het O.-I. leger H. J. C. W. Lutjens, die van verlof naar Java retourneert en tot medcgeleiue heeft de 2de luitenants der infanterie van dat leger J. \V. Van Bergen, J. W. Ilulterinan, L. C. Baggelaar, G. P. II. Van der Noordaa, C. Von Dura, L. P. F. Schimpff, A. C. Dor- renboom en A. J. Engelman. Moge men zich verheugen over den voort gang der zegenpralende handelingen onzer dap pere troepen in Atjeh, die vreugde wordt geheel overschaduwd door het treffend bericht van liet plotseling overlijden van den dapperen, talent vollen opperbevelhebber die in moeielijke om standigheden het opperbevel aanvaard hebbende, steeds met de ter zijner beschikking staande krachten in Atjeh gewoekerd heeft, steed: vooruit gegaan is en nu terwijl hij wellicht uitzicht had zijn tot dusver roemvol volbrachte taak met de nadering van een sclioonen uit slag te zien bekronen, te midden van een werk kring waar hij Koning en Vaderland nog zoo onschatbare diensten had kunnen bewijzen, plotseling wordt weggerukt van zijn gevaar lijken post, waarop hij de zijnen, die hem ver eerden en liefhadden, een wakker voorganger was, dien ieder vol vertrouwen en hoop op goeden uitslag volgde? De hulde van Koning en Vaderland, van land-en zeemacht, vooral van de expeditionaire troepen van Nederland, is door hein we'1 ver diend! Hij begon zijn militaire loopbaan in het jaar 1S39 en vertrok later naar Neerl.-Indie waar hij de minderen rangen doorliep en 14 Juni 184S tot luitenant werd benoemd. Den 21 en April 1853 werd hij tot eersten luitenant be vorderd. 20 Dec. '57 tot kapitein en 19 Febr. 1865 zien wij hem als majoor optreden van het 9, bataljon. Toen reeds had Inj ter be looning van zijn moedig gedrag de Willems orde 4de klasse ontvangen, en steeds herinnert men zich bij dat bataljon zijn humane gestreng heid en groote rechtvaardigheid. Kort nadat hij, 3 April 1870, tot luitenant-kolonel was bevorderd, vertrok hij uaar Palembang, waar hij het militair kommando dezer gewichtige afdeeling voerde. Ten gevolge van voortdu rende ongesteldheid werd hij in 1871 genood zaakt een verlof naar Nederland aan te vragen en vertoefde hier een tweetal jaren. Uit Ne derland teruggekeerd, nam hij deel aan de tweede expeditie tegen Atjeh. Aan het hoofd der 2de brigade voerde hij het belangrijke gevecht bij Ketapang-Doea. Kort daarop werd hij tot kolonel bevorderd en toen de tweede expeditie naar Java terug keerde, werd htm het kommando als chef van de achterblijvende troepen opgedragen. Voor 't geen hij in die belangrijke betrekking ver richte, ontving hij achtereenvolgens de hooge onderscheiding van het kommandeurskruis der Militaire Willemsorde en van de buitengewone henosming tot generaal-majoor, (19 Ft.br '75.) Het opperbevel der troepen in Atjeh is overgenomen door de overste Engel. Men deelt aan het >/Utr. Dgbl." mede: Te Amsterdam liep dezer dagen het gerucht, dat de generaal-majoor Pel door een ketting ganger was vermoord. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv. Gen. van Nederl.-Indie, zal de generaal ma joor Wiggers van Kerchem den 3n dezer van Java naar Atjeh vertrekken om als militair en civiel bevelhebber op te treden, en heeft hij in last om de oporatiën mpt kracht voort te zetten Voorts houdt het telegram een tijding in, die den Gouverneur-Generaal waarschijnlijk schrif telijk uit Atjeh is geworden, namelijk dat op den 13den Februari (dus op den dng toen met de operatiën tegen de XXVI Moekim een aan vang is gemaakt) een detachement van 3 ofii eieren en 57 man, waarvan 10 ongewapend, tusschen de op 2 en 4 Februari bezette posten Pager Ajer en Atoa door den vijand is over vallen,met het ongelukkig gevolg dat 2 officieren (de kapitein van Swieten en de luitenant Bou- doin) en 42 man sneuvelden. Blijkens een van liet Ned. Konsulaat te Deal bij het Dep. van Marine oiftvangen telegram, is het schroefstoomschip Aruba, onder bevel van den luit. t/z le kl. Jhr J. A. Roëll, den 2S Febr. jl. ter reede van Duins gennkerd. Aan boord is alles wel. Het stoomschip Uarlingen, kapt. Holmes, van Londen naar Rouaan, is gestooten op de masten van de Stralhclyde, die, zooals men weet, in de nabijheid van Dover gezonken is. Ongelukkigerwijs verdween ook dc Uarlingen binnen een kwartier uurs in de diepte. De bemanning is gered. Het Nederl. barkschip Arte en Belsy, van Java naar Amsterdam, is volgens telegra- phisch bericht van Batavia, dd. 29 Febr., bij Poely Mendgangon gestrand. De bemanning is gerpd. De lichting der militie van het jaar 1876, is bij Kon. besluit bepaald op 11U00 ma», waarvan 60l) voor den dienst ter zee bestemd. Naar men verzekert, zal eerlang eene groote promotie bij het leger plaats hebben. De minister van finan. heeft Dinsdag medegedeeld, dat binnenkort een nieuwe munt wet te wachten is. Beroppen bij de Chr. Geref. gemeente te Alkmaar, ds. J. van der Linden, te West maas. De //Midd. Ct." maakt er opmerkzaam op, dat Z. K. H. Prins Frrderik den ISOct. van dit jaar zijn 60-jarig feest zal vieren als grootmeester-nationaal van de orde der vrij metselaars. Met ingang van 1 April a. s. zijn be noemd tot directeuren van Rijks-telegraafkan toren, de telegrafisten 2e kl. A. Meijer en J. Thie. Tc Utrecht leverde dezer dagen de heer J H. van Koten, van Amsterdam, eene ver handeling over de verlichtingsmiddekn van den nieuweren tijd, verduidelijkt door fraaie proeven, die allen uitstekend slaagden. liet //Utr D." levert daarvan een verslag, waarvan de conclusie luidt als volgt: Ziedaar genoeg, om 'I belang te doen inzien der met belangstellende aandacht gevolgde voor dracht, die ten duidelijkste heeft do«-n uitko men, dat op 't gebied der verlichting, weten schap en industrie liet laatste woord nog niet gesproken is. Wie zich de hel witte vlam voorstelt, die teweeg werd gebracht door het brengen van een stukje kalk in eene veel warmte ontwikkelende vlam, of door 't leiden van een zuurstofstroom door eene aan koolstof rijke vlam, zal erkennen, dat de tijd niet verre meer is, waarin wij even medelijdend en even min achtend zullen neerzien op onze hedendnngsche gasverlichting, als wij nu doen op de vetkaar sen van 30 a 40 jaar geleden. Naar aanleiding van het bericht, dat er valsche bankbiljetten van f 100 zijn aangeboden, deelt, men rr.ede, dat het verschil met de echte alleen daarin zou bestaan, dat bij deze in den rechterhoek bovenaan de lelie niet aan het lof werk raakt, terwijl dit bij de valsche wel het geval zou zijn. Te Ileinkenszand heeft men zekeren A. L., een dronkaard van professie, aan den deur van zijn woning aan de bcenen opgehangen. Men had hein met de voeten aan dc kink gebonden. De daders van die baldadigheid schij nen reeds bekend te zijn. Reeds langen tijd is geklaagd over wil lekeur der Suaansche kustwacht, die koopvaar-j ders lastig vallen en zich soms weinig beter dan zeeschuimers gedragen. Dit maal is hun een Engelsche kapitein te slim geweest. Zijn schip, dat door hen in beslag was genomen, heeft hij, met de kustwachters als gevangenen te Gibraltar binnengehracht. BURENPRAATJES. VII. Gegroet buurman, ga eens zitten, onlangs hebben wij gesproken, dat er nog zoovele ouders zijn, die hunne kinderen zeer ongeregeld en sommige in het geheel niet naar de school zenden en wel om de weinige centen te bekomen die zij kunnen verdienen, maar daardoor de toekomst van die kinderen geheel verwoestengij verontrustte u dat er voor die knapen uit luinnc onkunde niets dan armoede kon voort komen, terwijl te. voorzien is dat'ze eene geordende maatschappij tot last zullen worden. Wel nu. ik heb ontdekt, dat er in ons land ccno inrichting bestaat, waar alle jongens, die een gezond gestel ronddragen, worden aangenomen, dat hun grondig onderwijs wordt gegeven en dat ze-bij een weinig goeden wil nuttige leden van de maatschappij kunnen worden. Wel zoo, buurman, gij maakt mij nieuwsgierig, wat is dat dan wel voor een inrichting? Dat is de kweekschool voor de zeevaart te Leiden. Ja, maar je kan toch alle jongens geen zeelui laten worden. Zij moeten er natuurlijk zelf zin in hebben, en er geschikt voor zijn en geen lust hebben aan den wal iets to leeren. O, zoo! Maar dat kost nog al wat, zou 'k meenen. Dat is maar weinig; op zijn hoogst 25 gulden. 'n Gclnkkig raensch die 't bezit. Als er volstrekt geen raad op was om dat geld bijeen te krijgen, kreeg je 't ook kosteloos wellicht gedaan. Gebeurd dat dan ook wel? Ja, maar 't is niet noodig, als je "t maar van 'n goed vriend te leen kon krijgen Om nooit terug te geven. Neen, je kunt "t altijd terug geven, als jo ten minste eerlijk bent, want zoo'n jongen krijgt f30. premie en f 8.in de maand, zoodra hij dienst neemt Ze gaan er eerst een week of drie. vier heen, om zelf te beslissen of zo na dien tijd zich willen verbinden. Dus bij wijze van proef zijn ze daar voorloopig. Jhist, en voor dien proeftijd botaald men 60 ets. daags verpleegkosten. Hebben de jongens nu geen zin. wat dan? Wel, dan gaan ze weer naar moeder. En 't geld is naar de maan Als je 't zoo noemen wilt, maar dan moet 'k je toch nog doen opmerken, dat bet betaalde kostgeld toch niet weggegooid is Dat 's waar en zo zullen wel wat beter kost onder d«n neus krijgen dan thuis. Wees daarvan verzekerd. Nemen ze nu dienst dan verbinden ze zich voor tien jaar, maar blijven 'n half jaar op do kweekschool, om alles te leeren wat 'n zeeman moet kennen en daarna gaan ze naar 't wachtschip tc Amsterdam. Zoo, dan .op 'n oorlogschip Veelal; bij uitzondering worden de jongens vooi de koopvaardij opgeleid. Dan zou 'k er toch vóór zijn dat ze ter koop vaardij gingen. En waarom? 't Oorlogschip jazie je (lat is ook Tt oorlogschip Weet je anders niet, dan zal ik je zeggen waarom 'k juist tegen de koopvaardij ben vooreerst, is bij de koopvaardij 't vet. al lang yan den ketel. Ja, 't is tegenwoordig zoo gemakkelijk niet kapi tein op 'n Oostindievaarder te worden Maar neem nu aan. dat 'n jongen 't tot stuurman brengt, dan moet bij aren zoolang bij maar eonigs- zins kan, en zegt hij de zee vaarwel, dan is ook alles gedaan Hij verdient niet meer en op z'n ouden dag is hij van al zijn varen nog arm. Op 'n oorlogschip evenzoo Dat stem 'k je toe: maar iemand die 't land trouw en eerlijk heeft gediend, geniet toch 'n pen sioen, al heeft hij 't nooit verder gebracht dan matroos. Dat 's waar. Daarbij komt nog: is de diensttijd om cn hoeft iemand genoeg van t zeeleven, dan komt iiij al spoedig in aanmerking voor een of ander baantje aan den wal: Politie-agent. ambtenaar, een posljo aan het spoor of iets dergelijks Dat levert ook niet veel op Goed, maar dat. en 'n pensioen levert heel wat meer op als wat 'n koopvaardij-matroos te goed is als hij niet langer varc-n wil. Ja. dat is zoo: maar 't leven aan boord van 'n oorlogschip is toch lang zoo prettig niet als ter koopvaardij Janmaat kan stellig zooveel kromme sprot".-- u niet maken: maar er staan weer voordeden tegen over die ook nog al wat waard zijn. De kost op 'n oorlogschip is niet minder, voor kleeding behoeft niet gezorgd te worden cn genees kundige hulp is altijd bij de hand. Wat moet 'n koopvaarder beginnen als hij ziek is of verminkt raakt? Ja, dat is nog al gek En bij dc Marine staan hospitaal en geneesbee ren oor ieder ten dienste, even als bij dc landmacht. Er is ook 'n docter aan boord, hé Wel zeker. Maar bij dc Marine heb je toch meer kans om je leven to verliezen als bij do koopvaardij. Omdat je op een oorlogschip vaart'? Natuurlijk. Hoeveel gaan er in Atjeh niet naar de andere wereld. Maar boe dikwijls gaan er geen koopvaarders naar den kelder, dat "n oorlogschip maar afwacht dat het weêr wat gunstiger wordt om tc vertrekken. Ja, dat is zoo. als 'n oorlogschip naar India moet, doet 't soms heel wat havens aan eer 't ter be stemde plaats is. En komt er nu eens wat te vechten, welnu t is tc wenschen dat er nog wat Ilollandsch bloed door d' ad'ren vloeit. Is Neérlnndsch bloed ook goed Nu begin jc te spotten en dat bevalt me niet. Och, wat weet ik ook van dio kweekschool te Leiden af. Maar dat is nu nog geen roden om er mee te spotten; je moest er meer van vernemen willen, misschien kon jo er voordeel mee doen. Ik wil er nog wel iets meer van weten. Kom dan eens bij me, dan zal ik je 'n bericht geven, dan weet je er genoeg van. 'n Bericht, wat is dat? Dat zijn gedrukte exemplaren van inlichtingen over de kweekschool, die zijn te koop. En wat kost zoo'n nbcriclit?" Al éen cent. Dat is al heel gering. Nu, ik kom bij je om zoo'n bericht. Gegroet, 'k verwacht je spoedig. Besluiten, Benoemingen, enz. De luit. tér zee ie kl M. F. Reeringh, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevortsluis. en de luit. ter zee 2e kl. H. Velthuyzen, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, worden, eerstgenoemde onder overplaatsing in de rol van laatstgemeld wachtschip, met den IGn dezer gede tacheerd bij den torpedodienst Voorts worden met gemelden datum de luit. ter zee le kl. W. C. A. Ziegenhïrt von Rosenthal en de luit. ter zee 2e kl. A. Voormolen geplaatst resp. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en alhier.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1