Nienws- en Advertentieblad. Woensdag 8 Maart. jVS. 1544. Zestiende Jaargang. 1876 Uitgever S. GÏLTJES. Vergadering van den Raad NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. BEKENDMAKING. BURGEMEESTEE cn WETHOUDERS der ge meente Helderbrengen ter leennisse van de belang hebbenden, dat van de geld leening groot f80 .000 ten laste dezer gemeente aangegaan, op heden zijn uitgeloot de aandeelen no. 14 en no. 72. Tegen ovcrgii'ie dier aandeelen en daarbij be- hoorende coupons, zal de aflossing en rentebetaling van at den 1 Julij aanstaande plaats hebben ten kantore van de Associatie Cassa te Amsterdam. HELDER 3 Maart 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERI1EY, Secretaris. dek G MEESTE TEXEL, op DONDERDAG 9 MAART 1876 'sino rgs 10 ure. Punten van Behandeling: Ingekomen Stukken. Benoeming Hulponderwijzer. Verordening op 1:et Vervoer langs de Grint wegen. Idem los loopen honden. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 7 Maart 1876. Men schrijft ons van Texel, 5 Maart: //Aanstaanden Donderdag, 9 Maart zal de heer mr. Kerdijk in de afdeeling volksonder wijs als spreker optreden. Het is le denken dat 't lokaal van den heer Moojen dien avond vol zal zijn. We hopen, dat vooral de ouders der schoolgaande kinderen van deze zeldzame gelegenheid zullen profiteeren. De toegang is kosteloos door het bestuur opengesteld. De scheepstimmerman, Rem Blom, al hier, mocht in de vorige week t zeldzame voorrecht genieten, 50 jaar als knecht op dezelfde werf werkzaam te zijn. "Veranderde de werf in die halve eeuw herhaalde malen van patroon, Rem Blom bleef met denzelfden ijver en voorbeeldige trouw en eerlijkheid werkzaam. Den 2deu Maart was dan ook voor hem een waren feestdag. Eene commissie, bestaande uit de heeren D. Post, T. Mets, J. Buikes. J. Zwanenburg, K. Bakker, W. Mets en J. K. G. Muller, begaf zich naar de woning van den feestvierende. De heer J. Zwanenburg, tegenwoordige patroon van Blom, bood hem namens de ingezetenen een prachtig cadeau aan, bestaande uit cene pendule en een arm stoel. Daarna richtte de heer Post 't woord tot den jubilaris en wenschte hem in hartelijke taal geluk met dezen dag. 't Schelpenvisschen is weer aangevangen de vangst is schraal en de prijzen zullen dus waarschijnlijk weer stijgen. Deze tak van nijverheid verkeert overigens in een kwijnenden toestand, zoodat velen, nu 't //getij verloopt, de bakens gaan verzetten. Zondag 12 Maart zal, naar wij vernomen hebben, de heer Habbetna, beroepen predikant te de Cocksdorp, bevestigd worden door den weleerwaarden heer D. Post van Oude-Schild. 's Namiddags zal de bevestigde zijne int ree-rede uitspreken. Naar aanleiding van de gebrachte wijzi gingen in het reglement voor het Koninklijk Instituut voor de Marine, kunnen bij die in richting na afgelegd examen geplaatst worden Is adelborst voor den zeedienst: nngelingen, Nederlanders zijnde, die op den lsten Januari van het jaar, waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 13jaar reeds en op den lsten September van dat jaar den ouderdom van 17 jaar nog niet hebben bereikt. Voor een vierjarigen opleiding aan het In stituut wordt betaald f 6 IK), waarvan f120 voor de boeken, instrumenten en teekengereedschap- pen, aan den adelborst verstrekt. b. als adelborst voor de mariniers. Jongelingen, Nederlanders zijnde die, op den lsten Januari des jaars, waarin het examen wordt aangevraagd, die ouderdom van 14 jaar reeds en dien van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Voor eene driejarige opleiding aan het In stituut wordt betaald f 600 waarvan f 120 voor de boeken, instrumenten, en teekengereedschap- pen aan den adelborst verstrekt. Ouders of voogden, die verlangen hunne zo nen of pupillen voor adelborst te doen in aan merking komen, dienen voor of uiterlijk op den laatsten Mei aanstaande, aan den Minister van Marine een op zegel geschrcveu verzoek schrift in. Omtrent de uniformen en onderscheidings teekenen van het Korps Mariniers is in hoofd zaak het volgende vastgesteld. Voor Officieren blijft de korte jas voor groole en kleine tenue met een kleine wijziging van het bestaande model, ten einde deu sabel kop pel onder den jas te kunnen dragen; de epau letten en schouderbedekkingen vervallen en worden vervangen door schouderpassanten en en een halssnoer van dubbel gouden koord met dito kwasten, verschillende naar den rang. Het model der muts wordt vervangen door een pet olgens het model der zeeofficieren mede ge- vijzigd naar den rang. Voor onderofficieren en FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Kracht, zonder rechtschapenhoid en deugd, is een beginsel van allerlei kwaad. 't Mislukte plan. 21. •Top, ik ben je man!" •Zoo mag ik het hooien," antwoordde Steenhuis. •Spreek op, wat wil je van me hebben?" •Niet zoo driftig. Armand, je moet me met woord en daad bijstaanwe zullen de winst samen deelen." •De zaak komt me nog al geheimzinnig voor.' •Laat ons intusschen voortgaan De beide mannen stapten voort; de eene straat na de andere liepen zij door. De donkerte intusschen gevallen en had zich in de gedaante een groot nevelkleed over de stad uitgebreid. de huizen en op straat waren do lichten reeds ont stoken en 't dagwerk was door de meesten lang reeds gestaakt om door rust nieuwe krachten voor nieuwe vlijt to verzamolen. manschappen vervallen de schouderbedekkingen en worden vervangen boor schouderpassantcn en halssnoer van rood kemelsgaren. Het laken- sche mouwvest vervalt ca wordt vervangen door een tunique van blauwe baai, de muts wordt mede vervangen door de pet. De daagsche tenue zal zijn de korte jas zonder halssnoer en de uniformpet op. De broek ondergaat voor alle rangen een kleine wijziging. Naar wij vernemen, hebben de gezamen lijke leden van het bestuur der Haagsche af deeling ter bescherming van dieren aan den Miuister van Justitie aangevraagd om te worden benoemd tot buitengewone onbezoldigde Rijks veldwachters, natuurlijk met het speciaal doel om alleen overtredingen te kunnen constateren ter zake van dierenmishandeling. Een loteling uit eene gemeente in den Hoekschen Waard deed 11. week aan zijn me- delotelingen uit dezelfde gemeente, die met hem naar de hoofdplaats van het district Oud-Beier land gegaan waren, den voorslag, hen te ont halen op brood, vleesch en wijn, op voorwaar de, dat niemand zich dien dag aan misbruik van sterken drank zou schuldig maken. De voorslag werd aangenomen en hoe woelig die dag vroe ger ook werd doorgebracht, thans bleef alles ordelijk. De loterij-manie strekt zich hoe langer zoo verder uit De uitgever van de (wekel'jk- sche) Drentsche Courant", P. De Roo, te Eks- loo wil dat blad in het vervolg uitgeven te Assen driemaal per week, vergroot formaat. Aan de eerste 2000 abonnés, die zich voor een jaar abonneeren, wordt gratis verstrekt een lot in een goedkoope loterij zonder nieten. De hoog ste prijs zal zijn een speeldoos ter waarde van f200, de minste zal in alle geval de waarde van f3.in den handel hebben, terwijl het abonnement f4.per jaar is. Prof. G. W. Vreede betoogt in een paar artikelen in het Utr. Dbl. op nieuw de noodzakelijkheid om zoo spoedig mogelijk Atjeh ie verlaten, en een einde te maken aan den bloed en geld verspillende krijg. Naar men aan de Pr. Gr. Cl. mededeelt, woont er in de stad Groningen een meisje van nog jeugdigen leeftijd, die het hart verovert van bijna alle. jongens uit de buurt. Natuurlijk ontsproot hieruit minnenijd en werd een dei jongens zoo jaloersch op zijn medeminnaar en zoo boos op het meisje, dat hij besloot wraak te nemen en wel door de stoep van het huis harer ouders met koolteer te besmeren. Dit spelletje scheen goed te bevallen; meerdere jongens sloten zich bij onze held aan en zoo werd de eene stoep na de andere gekoolteerd. Naar men zegt is de politie van de zaak onder richt en zullen de overtreders zich voor den kantonrechter hebben te verantwoorden. Ons tweetal was nu genaderd tot, voor een huis, dat slechts van binnen flauw verlicht werd en er alles behalve net en vriendelijk uitzag. Zelfs had 't een zeer verdacht voorkomen. Steenhuis en Armand schenen dit verblijt maar al te wel te kennen. Op geheimzinnige wijze klopte de eerste driemaal op de deur. Eene corpulente matrone, met hoog roode kleur, doffe oogen met roode randen, deed terstond open. Terstond bij 't opendoen der deur dringt een verpestende jenever lucht, vergezeld van een wolk tabaksrook, benevens 't schrille geluid van ruwe stemmen naar buiten. Hier wordt «slaapstee" verschaft aan ieder die toch onder dak wil zijn, om niet den nacht in cenen of anderen keldertrap te moeten doorbrengen, of schoon hij platzak is. En 't is er druk. want de habitue's weten zeer goed, dat Trijn uit 't •Uilen- nest," zoo als ze haar hotel gedoopt heelt, zoo nauw niet ziet. Ze kan, dat is waar, soms ontzettend vloeken cn is Legen een pootigen polderjongen opgewassi ze strijkt voor niemand de vlag en drinkt jene als de beste, maar toch komt ieder gaarne bij Trijn in 't ïUilennest," want men is er vrij, men kan nog eens een kaartje spelen en de dobbelsteenen worden ook niet te streng geweerd. In de steden vindt men, helaas! vele zulko ge legenheden, waar de mensch hoe langs zoo meer in den mensch ondergaat. •Wat dArmand! loef jij nog?" Buitenland. Uit Singapore wordt van 27 Jan. gemeld: Het stoomschip //Minister van Staat Rochus- sen," welk schip van hier bestemd was naar Samarang, geraakte den loden op eene zand bank aan den grond en liep dadelijk vol wa ter. De equipage en passagiers redde zich in de booten. Bij het aan land komen verdronken vijf man der equipage in de branding. De overi gen kwamen te Muntok aan, waar zij door de Nederlandsche autoriteiten liefderijk verpleegd werden. De gezagvoeder en equipage zijn per N.-I. stoomboot //Gouv.-Gen. Loudon,alhier teruggekeerd. Sheffield was dezer dagen het tooneel eener echt oudcrwetsche lersche doodendans de afzichtelijkste soort {most shocking). Eene oude lersche vrouw was in een der ach terbuurten gestorven. Het lijk werd in het vertrek der overledene op de tafel gelegd en met een laken overdekt. Een menigte Ieren, zoowel mannen als vrouwen, allen nabestaan den, gaven zich in het sterfhuis gedurende 9 achtereenvolgende nacliteu, als een hende As- hantijnen, aan de meest dolle ongebondenheid en dronkenschap over; des daags werd in de buurt het geld bijeengezameld om in de uit gaven van den nacht te voorzien. Eerst toen de overheid ten laatste tussehen beiden kwam, werd het reeds tot ontbinding overgegane lijk der oude vrouw grafwaarts gebracht. Van Amerika wordt het volgende gete legrafeerd //Een zekere Marsch heeft voor dc commissie, omtrent de uitgaven van het ministerie van oorlog, getuigd, dat hij aan de vrouw van den minister Belknap 10,000 dollars had gegeven om een göuvernements-betrekking te krijgen. Daarenboven had hij zich verbonden jaarlijks een aanzienlijke som te belalen. Toen Beldknap van deze beschuldiging kennis ontvangen had, nam hij zijn ontslag, ltobeson is ad interim in zijne plaats benoemd. Ciymer, een demokratisch afgevaardigde, heeft aan het Congres voorgesteld, Belknap in staat van besehuldiging te stellen. De zaak maakt in het geheele land een diepen indruk. Men zegt, dat de vrouw van Belknap be kend heeft. De vrienden van Belknap vreezen, dat hij ich van kant zal maken. Eeu later telegram luidt: Met algemeene stemmen heeft het huis van vertegenwoordigers den minister van oorlog, Btdknap in staat van beschuldiging gesteld. Uit het rapport der enquête-commissie, dat door alle leden geleekend is, blijkt dat Bel knap in den tijd van zes jaren 25,000 dollars ontvangen heeft, voor de benoeming van Marsch tot handelsagent te Fort Sill. •Onkruid vergaat niet, Trijn!" •Ik dacht waarachtig, flat de pieren je al lang te pakken hadden." grinnikte de lieftallige waardin. •Je hebt je vergist, schatje. Mijne engelachtige gemalin is dood. Ik vergeef 't haar nimmer, dat ze mij op de Utrechtsclie kermis zoo een, twee, drie in den steek liet. Ju, Trijn! ik heb verlies op ver lies geleden. Eerst loopt ine die jongen weg, die Steenhuis me, om hem behoorlijk op te voeden, voor grof geld afstond en later maar enfin! Me dunkt Trijn als wij den boel eens bij mekaar smijten Bah!" zei Trijn, »ik dank je." •Maak af," zei Steenhuis, nmijn keel is droog en ik ben koud ook, geef me een flinken borrel." De twee personen gingen de kamer tot aan 't einde toe door. Bij een nog lcdigstaand tafeltje namen zij plaats De verdieping van 't vertrek was laag en da ventilatie ontbrak ten eeneninale, zoodat de bezoe kers van dit ellendig verblijf als iu oen nevel van tabaksrook gebuid waren. Het geheel had daar door een fantastisch voorkomen. Armand en Steenhuis waren al spoedig in druk gesprek gewikkeld, dat op geheimzinnige wijze al fluisterend gevoerd werd. En zoudt ge meencn dat we slagen?" •Wij kunnen niet missen, als we slechts den rechten tijd weten te kiezen." antwoordde Stoenhuis. •En wanneer acht gij den geschiksten tijd?" De Correspondent van de Times meldt, dat sedert het vermoorden van Lincoln niets zulk een sensatie gemaakt heeft als thans de ontdekking, dat de minister van oorlog Belknap zich heeft laten omkooper.. De dagbladen noemen het een natiouale schande. Belknap zeide tot Grant, dat zijn vrouw builen zijn weten het geld had aangenomen, maar dat hij zijn vrouw te dekken, de verantwoorde lijkheid er voor op zich nam, en hij voegde er bij "Ik wilde wel. dat ik mij doodgescho ten had" "Ik ook," hernam Grant. Bij de laatste benoeming voor de burger wacht te Brussel, heeft men aldaar in het 3e legioen, een persoon benoemd tot den graad van sergeant, die reeds sedert zeven jaren dood is! BURENPRAATJES. VIII. Wel buurman, bon je nu tevreden met de in lichtingen over de kweekschool voor zeevaart te Leiden Ja. zoo wat Wat mankeert er dan nog aan De jongens verbinden zich voor tien jaar. maar komen ze nu dertien jaar ond op de kweekschool dan tellen die jaren van 13 tot 16 niet mee... Welnu, laat ze dar: wachten tot 16 jaar als jo daarop tegen bent, wat moeten ze in dien tijd thuis doen Ja, dat beteekent ook niets. Gingen ze dan maar school, dan zou 't uitmun tend zijn. Dan groeide er van zoo'n knaap mogelijk ccn flink stuurman Maar dat schoolgaan daar weten we alles van als ze niet moeten komt er niets van En te Leiden gaan ze alle dagen naar school. Dat is flink... maar weetje wat 'k ook nog heb gedacht Nog niet Als zoo'n behoeftige knaap in eens zooveel weelde geniet, wat kost en kleeren en legerstee aangaat en bovendien zooveel geld ontvangt, als 't kwartaal om is.... Dan kan hij die weelde niet dragen wil je zeggen. Juist' het zijn sterke beencn, die de weelde kunnen dragen. Maar als zoo'n jongen nu begrijpt, of 't wordt hem begrijpelijk gemaakt, dat lnj al dat gc-ld niet noodig heeft en hij zette "t op rente. Ha, ha! 'n scheepsjongen of'n matroos rentenier! ha, ha! 't Klinkt wel wat vreemd, maar waarom niet? Hij ontvangt alle Zondagen 25 cent zakgeld en dan cenige korting voor de Meeding en voor t overige kan hij met zijn geld handelen zoo hij verkiest. Als hij, laten we maar eens wat noemen, elk kwartaal vijf rijksdaalders in de spaarbank brengt, is er 't eerste jaar al f50.in kas Daar zal wat van terecht komen Welnu, als je daarvoor vreest, dan zal 'n ander 't wel voor hem doendes noods verzoek je 't aan een der heeren van de commissie. Vijftig gulden jaarlijks, en laten we dit nu voor 't vervolg eens zoo laten en niet hooger stellen, dan werd 't in tien jaar toch f500. en de verschenen rente bovendien. Dat was waarachtig 'n mooie spaarpot. Heeft zoo'n jongen na dien tijd geen lust meer •Wellicht reeds morgen. Joost.cn heeft een aan zienlijk werk buiten de stad. Af en aan reist hij er heen. Ik zal een oog in 't zeil houden. Gaat hij heen dan valt 't ons gemakkelijk's nachts, daar hij gewoonlijk een paar dagen afwezig is, bij hem in te breken. We maken zoo weinig mogelijk ge rucht en hebben we den aap dan kiezen we 't ha zenpad. Niemand kan vermoeden op ons hebben. Ha, ha. ha Joostenge zult niet altijd voorspoed hebbon. Nu komt de beurt eens aan mij." •Goed zoo, Steenhuis, je idee is subliem," zei Armand. De beide slechtaards dachten cr weinig aan dat hun gansche gesprek door een belangstellend, luis terend oor was opgevangen. Armand, die zich vooral in den laatsten tijd met zaken had ingelaten die de aandacht der waakzame politie boeiden, hoopte heimelijk dat lnj een middel zou vinden om 't grootste aandeel in den buit te erlangen. Hij had er evenmin als Steenhuis iets van bemerkt dat zij op straat door een persoon gevolgd werden. Een geheim) politieagent, wien de taak was opge dragen, Armand zooveel mogelijk gade te slaan, had hem toen hij met Steenbuis liep niet zoodra in 't oog gekregen, of hij volgde hen terstond, kwam even na hen den kroeg binnen en ging in slapende houding in een hoek achter don kachel zitten, in de nabijheid van de brave lieden. •Maar die daar," zei Steenhuis, terwijl hij op den geheimen politieagent, wees. •Bah! de vent heeft een beetje to veel," gaf Ar mand ten antwoord, «hij snorkt als een beer. Dc arme drommel ziet er te goed, te sullig uit em kwaad te doen." •Dat zal jelui ontgaan, vrindjes," dacht dc poli tieagent. sdat zal jelui ontgaan. Voor niet ben ik hier in dit ellendig kot niet gekomen. Als jelui meent, dat ik hier cenige uren in een verpestenden walm alleen voor den grap zit adem te halen, dan heb je 't gansch en al mis." Lang nóg bleef 't tweetal praten, en toen de politiedienaar begreep dat zij bij Trijn uit 't •Uilen nest," ook hun logies hadden besteld, ging hij wel voldaan heen en verheugde hij er zich in een boos opzet te kunnen verhoeden en een onschuldig, ge lukkig gezin voor onheil te mogen bewaren. Twijfel kon er voor hem niet meer overblijven, wat 't plan was en wien 't gold. Steenhuis had de straat, 't huis en 't nommer der woning nauw keurig aan Armand uitgeduid. Dien nacht kwelde 't verwijtend geweten twee slapende mannen: de stern van God sprak luide tot hen, maar helaas! gepit van beiden gaf gehoor aan die verhevene inspraak. Wee. die niet luistert naar die inwendige stem; hij holt, in weerwil van zich zeiven, op den weg des verderft voort en snelt met wissen tred zijnen ondergang te gemoet. Zonder veel rust te hebben genoten, 't hoofd vervuld van hunne helsche plannen, ontwaakten zij. Wordt vervolgd. HELDERSCHE COURANT.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1