en Advertentieblad. jw. m. 1876, Zaterdag 11 Maart. Zestiende Jaargang. Uitgever S. UILTJES, NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post 0-65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advxrtentiin van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukkeu minstens éen dag vroeger. Officiëele Gedeelte. KENNISGEVING. Aangifte voor de Zeemilitie BURGEMEESTER en WETHOUDERS ikr ge- meente HELDERnoodigen bij deze uit, de Lotelingen van de ligting van dit jaar, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe vóór den In April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, op een werkdag, tusschen des voormid dags van 9 tot 1 ure. De Zeemiliciens ontvangen vier jaren na den dag hunner inlijving een bewijs van ontslag uit de dienst, eu worden, wanneer zij een behoorlijk paspoort hebben ontvangen, in tijd van vrede van de dienst bij de Schutterij vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigings-vaartuigen voor de binnenlandsclic dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de Koloniën en Bezittingen van het Rijk in andere werclddeelen gezonden, tenzij, ingeval van zeer buitengewone omstandigheden, eene andere wet daartoe magtiging verleent. Aan hen, die verlangen na volbragten oefenings- tijd in werkelijke dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. Aan hen, die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergunning tot uil oefening van de Buitenlandsche Zeevaart en Visscherij verleend. Aan Lotelingen, die voor hunne inlijving bij de Landmilitie, hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maakten, en zich voor de Zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, wordt, wanneer zij zich met verlof bevinden, mede in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart verleend. In gewone tijden kunnen de manschappen der Zeemilitie vergunning bekomen tot liet aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derdo dienstjaar hebben volbragt Voor Lotelingen, die hun beroep van de Buiten landsche Zeevaart maken, is liet alzoo van belang dat zij zich op den boven bepaalden tijd voor de Zeemilitie aanmelden, omdat zij anders gedurende hun diensttijd gecne vergunning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. HELDER, den 6 Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VER11EY, Secretaris. Het GEMEENTE BESTUUR van den HELDER brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij de art. 0 en 7 der wet van den 2 Junij -1875, (Staatsblad no. 95) ter openbare kennis, dat door den heer R. VOS Az. alhier, bet verzoek is gedaan tot oprigting eencr STOOM-HOUTZAGERÏJ op het perceel sectic C no. 4369 in de Nieuwstad, en dat dit verzoek met de daarbij behoorende bijlagen ter secretar dezer gemeente ter visie is nedergelegd. Bezwaren tegen die oprigting kunnen worden ingebragt op Vrijdag den 24 Maart aanstaande, des avonds ten 7 ure. aan het Raadhuis der gemeente. HELDERden 9 Maart 1876. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAK.MAN BOSSE. Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. Niet-Ofïiciëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 10 Maart 1876. Het heeft Z. K. H. Prins Hendrik be haagd, den heer G. B. H Filbri Jr., instrument maker, aan de hoofdgracht alhier, den titel te verleenen van Hoogstdeszelfs Hofleverancier, met vergunning om als zoodanig het wapen van Zijne Koninklijke Hoogheid te voeren. De König Wilhelm.op het Huisduiner strand, is bij den hoogen vloed van Dinsdag jl. (0.95 M. bov. volz.) nagenoeg de halve scheeps lengte of 127 Engelsche voeten zeewaarts ge gaan. Het vaartuig ligt nu voor het in vlot water brengen veel gunstiger. Aan stuurboord is veel water. Een der kettingen is gebroken. De dammen zijn voor het grootste gedeelte weggeslagen, het gebaggerde dok bijna weer vol zand Met opruimen van rietdatnmen en opzoeken van zakken was mra Iwzig. Grootste windruk Dinsdag jl. 55 klg. na middag 4 uur 30 min., richting West. Aan den luitenant ter zee 1ste kl. J. H. Haakman is hedeu morgen de Militaire Willemsorde uitgereikt, bij het houden van groote parade op.'s Rijks werf alhier. Van de ingeschrevenen alhier voor de lich ting der nationale militie van 1876, ten getale van 192, hadden vrijstelling gevraagd 52 personen: wegens broedersdienst, 24 als cenige wettige zoons, 17 wegens eigen dienst en 20 als te klein of om lichaamsgebreken Het contingent door deze gemeente te leveren is door Ged. Staten dezer provincie bepaald op 61 man. Vanwege de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij werden dezer dagen alhier zilveren medailles uitgereikt aan J. Koningstein, die als bootsman van de reddingboot reeds 114 menschenlevens hielp redden, en aan J Bakker, die als gezagvoerder van de sleepstoom- boot "Stad Amsterdam," bij een aantal red dingen de behulpzame hand bood en de schip breukelingen steeds liefderijk en gastvrij ontving en verzorgde. In dienst wordt gesteld het schroefstoom- schip le klasse van Galen, onder bevel van den kapt. ter zee II. P. Boneval Faure met waarschijnlijke bestemming naar de West, de twee ramtorcnschepen alhier, verschillende moni tors en de kanonneerbooten, type Staunch. Eerstdaags zullen 15 adelborsten le klasse benoemd worden tot luit. Ier zee 2e klasse. De min. van Marine brengt, ten vervolge op de aankondiging van den 3n dezer, ter kenni FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Kracht, zonder rechtschapenheid en deugd is een beginsel van allerlei kwaad. 't Mislukte plan. 22. «467! Juist, dat was 't nommer van 't huis," mompelde de politieagent in zich zeiven, toen hij in den vroegen morgen van don volgenden dag op de gracht liep, waar Joosten woonde. «Wacht, hier is 't al," vervolgde hij. 't Was nog alles stil in 't ronde. De meeste ste delingen Jagen nog rustig in morpheus armen en droomden van genot en uitspanning, van weelde en genieting. Slechts de ambachtsman was reeds opgestaan, om tijdig op den winkel te kunnen zijn. Joosten hield er niet van dat zijne knechts eerder dan hij present waren. «Het oog van den meester maakt 't paard *ct." was hij gewoon te zeggen, "t Verwijt, dat stedelingen nimmer de beheêrsche- ressc, de gebiedster der wereld in hare pracht en majesteit uit den morgennevel t» voorschijn zien treden, dat verwijt geldt Joosten niet. «Ge zult u wol verwonderen, begon de politie agent, toen Joosten hem, nadat hij had aangescheld. open deed, «ge zult u wel verwonderen zoo vroeg in der. morgen een bezoek van mij te ontvangen."' «Kom binnen, mijnheer!" De geheime politieagent volgde Joosten in zijn kantoortje, dat tevens tot spreekkamertje diende. Hier hadden de beide mannen een langdurig onder houd. Zij kwamen overeen dat Joosten dien dag op reis zou gaan en tegen den avond heimelijk zou terugkeeren. De politieagent zou voor 't verder rgen Nadat Joosten orde op 't werk van dien dag ge steld had, en den oudsten knecht bevolen had een wakend oog te houden, zei hij: «Ik moet op reis en zoo ik morgen ochtend niet terug ben, kunt gij de noodige bevelen geven." Niemand der huisgenooten vermoedde echter wat er gaande was, want Joosten wilde zijue echtge- noote geene noodelooze vrees veroorzaken. In denloop van den morgen kwam een slordig gekloedc jongen aan 't huis van Joosten om den baas te spreken. «De baas is op reis," zei vrouw Joosten. «en komt morgen eerst terug. Kunt gij mij de boodschap ook geven?" «Neen Ja! Och neen. juffrouw, dan kom ik morgen maar terug. Ik wilde den baas vra; of hij werk voor mij heeft." Vrouw Joosten nam den Jongen eens op en dacht «Knaap! wat ziet ge er verwaarloosd uit," doch sprak op vriendelijken toon: «dan komt ge zeer zeker niet te vergeefs." Had ze echter den jongen gevolgd, dan had ze van belanghebbenden, dat in dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de Marine worden opengesteld: 48 plaatsen voor adelborsten 3e kl. voor den zeedienst en 6 plaatsen voor adel borsten 3e kl. voor de mariniers. Het admissie- exarnen zal aanvangen in de maand Junia. s. Het schroefstooinschip hel Loo wordt in het begin vau Mei uit West-Indië alhier terug verwacht. Blijkens een bij bet departement van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms schroef stooinschip Aruba, onder bevel van den luite nant ter zee 1 kl. jhr. J. A. Roëll, den 8n dezer, uithoofde van het ongunstig weder, te Cowes binnengeloopen. Men verneemt, dat bij het Departement van Marine het voornemen bestaat om het oefeningseskader nog gedurende dit jaar inde West-Indische zeeën te doen kruisen. De le luit. ter zee J. C. Joekes, onder equipagemeester te Amsterdam wordt geplaatst bij het Departemeut van Marine te 's Hage, om werkzaam te zijn onder den overste Wig ge rs bij het materieel. Met het stoomschip Celebes, kapt. Or deman, waarvan het vertrek van hier op den 14n dezer is vastgesteld, zal een detachement kolonialen naar Batavia worden vervoerd, be- taande uit S onderofficieren en 150 minderen Het bevel over dit detachement zal worden gevoerd door den kapt. der art. van het O.-T. eger B. A. tl. Arntzenius, terwijl tot mede geleiders zijn bestemd de 2e luitenants der f. G. J. W. Yos, W. H. G. Carbentus, A. Visser, H. C. Stnfkens, P. C. Van Galen. A. Van der Lee, F. Schretmeijer en S. B. Van Bijleveldt. De kapitein van 't schip Neutraal, uit Nieuwe-Pekela, C. S. S Dietz, is op reis van Hammerfest naar Venetië door een stortzee over boord geslagen en verdronken, een vrou met zoontje in diepen rouw achterlatende. Dinsdagavond, omstreeks half negen, werd brand ontdekt in het Amenkaausclie driemast- schip Discokapt. Allen, geladen met katoen liggende in het Rijndok te Amsterdam, De brandweer werd gealarmeerd en rukte met veel manschappen en materiaal, waaronder ook de drijvende stoomspuit, aan. Toen zij ter plaatse kwam, baande de vlammen zich reeds uit het tusschendek een weg naar boven, zoo dat door de verstikkende rook het onderzoek naar de plaats waar de brand liet hevigst woedde, zeer bemotielijk werd. Drie handspuiten een stoom spuit en een brandspuit van het dok werde in werking gebracht, en toen de vlammen eenigi zins aan het verminderen waren, brak de man schap der brandweer de dekbalken tusschendeks open, bijgestaan door de bemanning van een stellig kwaad vermoeden gekregen. want aan het einde van do gracht stond een man op den jongen te wachten. Die man was Steenhuis. Den eersten den besten onbekenden straatjongen had hij aan geklampt. om voor hem te informeeren, wat hij gaarne weten wilde. «Daar hebt ge een dubbeltje," zei Steenhuis. en de jongen maakte er zich snel mee uit do voeten. Steenhuis repte zich ook om zoo spoedig mogelijk Ai mand deelgenoot van zijne, blijdschap te maken. de beide booswichten waanden reeds half in 't bezit van een goeden buit te zijn en schier te lam zaam kroop hun de dag voorbij. Maar eindelijk toch kwam de avond. Joosten was weer te huis gekomen. Hij had dien dag rust nog duur gehad. Volgens de beschrijving van den geheimen afgezant dor politie, was een der mannen niemand anders dan Steenhuis. «Wist ik slechts waar hij zich ophoudt! Maai. sedert hij zijne vrouw en kinderen heeft verlaten, weet of kent niemand zijne verblijfplaats," dacht Joosten. »'t Is mijn plicht als mensch te handelen, en 't vernederde op te beuren en de goede kiem, welke er nog in 't hart van Steenhuis is, in 't koesterend liclit en den wannen gloed van men sch mimi n te plaatsen." Gaarne had Joosten den ongelukkige dus nog ge red, maar de politieman was een gestreng persoon. Hij wist, van geen medelijden waar "t de zaak van gerechtigheid gold. Als een nauwgezet ambtenaar was hij vroegtijdig op zijn post. en toen nu vrouw Joosten werd medegedeeld, wat er te gebeuren in de nabijheid liggende Engelsciie schoener. Met de meest mogelijke voorzichtigheid werd tot de lossing der smeulende halen overgegaan en ten half twee na middernacht was het ge vaar geweken. Het schip heeft betrekkelijk wei nig schade. Van de lading ziju ongeveer 30 balen katoen door vuur en water beschadigd. Het schip is Woensdag ochtend naar de Pijp gebracht, gevolgd door de drijvende stoomspuit, die de wacht blijft houden. De oorzaak van den brand is onbekend. De scheepsperspomp, die op de Disco aan wezig was, werd dadelijk nadat de brand be merkt was, in werking gebracht. Naar aanleiding van het feit, dat op Zondag 27 Februari II. een café chantant op de Studenten-Sociëteit te Utrecht is opgericht, hebben eenige leden dier sociëteit, studenten n de theologie, het voorstel gedaan om voortaan op algemeen erkende christelijke feestdagen geen café chantant meer op die sociëteit 7e doen houden daar dit met de godsdienstige overtuiging van een groot aantal leden niet overeenkwam. Dit voorstel is Maandagavond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in een door bijna alle leden der Studen ten-Sociëteit bijgewoonde vergadering behandeld en na zeer langdurige discussiëu met groote meerderheid van stemmen verworpen, niettegen staande sommigen hun voornemen badder: te kennen gegeven, in geval van verwerping van het voorstel voor hun lidmaatschap van Sociëteit te zullen bedanken. Dezer dagen zijn aan het strand te Scheveningen proeven genomen met een ver beterden mist of zeehoorn, tot het geven van signalen aan zeevarenden, die zich in de nabij heid der kust bevinden. De weerkundige om standigheden tijdens de proefnemingen waren als volgt: wind, zuid-zuidwest; winddruk, 19 klg. op de 1 Mi temperatuur 6.9 Celsius (44.4 F) luchtdruk 6,46 m. in.betrekkelijke vochtigheid (J. 86. De proef werd begonnen met het model van de misthoorn, dat thans nog algemeen in gebruik is en dat wij a. zullen noemeu, en werd daarna voortgezet met den verbeterden hoorn b. Ten laatste werd het signaal gegeven met deu hoorn, c. op welken de laatst uitgevonden verbeteringen zijn toege past. Het resultaat is geweest, dat de hoorn a hoorbaar was op een afstand van 1 30 metpr de reeds verbeterde inrichting b. op 245 meter en de geperfectioneerde misthoorn c. op een afstand van niet minder dan 487 meter Nadat Noord-Holland in de laatste zes weken van longziekte onder het rundvee ver schoond was gebleven, is die ziekte in de vorige week opnieuw uitgebroken in de gemeente Slo ten. Een rund, aan die ziekte lijdende, is af gemaakt. Onlangs werd onder de gemeente Mun tendam onder vreemde omstandigheden, een diefstal van meer dan f 25U00 aan effecten ge pleegd Thans meldt men, dat de dieven zijn ontdekt. Te Jaalsveld had in den verloopen week een herstemming plaats. Terwijl 83 personen hun stembiljet in de bus hadden geworpen, kwamen er bij de opening der bus 130 biljet ten te voorschijn. Men had vergeten de biljet ten der vorigen stemming uit de bus te ne men Zekere H. J. D., vroedmeester te Nij megen is door de rechtbank aldaar tot een jaar celstraf en f 800 boete veroordeeld. Zijn ver oordeeling wegens doo Islag door onvoorzichtig heid was gegrond op een geheel verkeerde en dan nog zeer ruwe behandeling van een vrouw, ten gevolge waarvan zij weldra bezweek. - Te Maastricht heeft weder een onwillekeu rige vergiftiging plaats gehad. Na het gebruik van panuekoeken gevoelde zich een geheel gezin ongesteld en alleen een spoedig toegediend braakmiddel was in staat de lijders in nor malen toestand te brengen. Men vermoedt, dat het gebruik van patent- in stede van raap olie tot deze vergiftn-:-;c b--'* 1 - Te Maastric geus een voorbijf driftig geworden, wierp daarmede i i -. er ongelukkig een 1 gevaarlijken toesti arrest genomen. Te Goes heeft de sterke drank weder eene droevige overwinning behaald. Jl. Zaterdag avond zaten in eene kroeg eenige bezoekers, waaronder een slachter, die gewoon is, in der gelijke huizen leverworst en andere artikelen, aan de flauw geworden gebruiker van den drank te verkoopeu. Een der bezoekers, een koop man in vodden en beenen, maakte aanmerking op de qualiteit van de worst, waaruit eene woordenwisseling ontstond, met dat ongelukkig gevolg, dat de slachter, na een duw van den koopman ontvangen te hebben, zijn tnes trok en den laatsten een steek in de linkerzijde naar den buik toebracht, die waarschijnlijk den dood zal tengevolge hebben. De slachter is ge arresteerd. Buitenland. Petrarch. een paard dat bij de jongste wedrennen in Engeland de hoogste prijzen be haalde, is door den eigenaar verkocht aan lord Dupplin voor de som van f 126,000. Te Löhndorf is een doode in zijn kist opgerezen, juist toen het lijk maal druk aan den gang was; hij vroeg heel verwonderd wat er te doen was. stond ontstelde de goede vrovw zoodanig, dat men schier niet wist wat niet haar aan te vangen. Al hare leden trilden en beefden en haar angst ver meerderde met 't uur. De klok had 't tweede uur na middernacht even geslagen, toen er geritsel op de plaats vernomen werd. Achter 't huis van Joosten was een ruim erf, bestemd tot plaatsing van steenen, kalk en ge reedschappen. Een kleine gang. bezijden het huis, verleende toegang tot die plaats." Armand en Steen huis bevonden zich op dit oogenblik op gemeld erf. «Alles is in diepe rust," zei Armand. •Zijt ge er zeker van?" «Wat duivel, je wordt geloof ik bang." «Dat zal ik je toonen." «Maar wacht, spreek vooral zacht daar ligt een ladder, als wo dien tegen het raam plaatsen, dan kunnen we op ons gemak een ruit uit 't raam snijden", als er een pen in zit, die er uit nemen en 't raam opschuiven. Zoo maken we 't minste ge rucht," zei Armand. Steenhuis greep den ladder en plaatste dien tegen den achtergevel. Zijn gelaat schitterende van helsche vreugde, nu hij zoo nabij 't doel van zijn streven was; nu hij zich op Joosten kon wreken. Ik geloof waarachtig, dat deze achterkamer tot slaapvertrek dient," fluisterde hij zijn makker in 't oor. Maar om "t even, als 't zijn moet, dan lieb ik op alles gerekend," dit zeggende zag hij Armand veeibetee- kenend aan. «Goed gehandeld kameraad! Maar maak een beetje voort 't Is koud en de tijd wacht ons niet." Steenhuis beklom den ladder, sneed zoo voor zichtig mogelijk den stopverf weg en haalde met zijn mes 't glas terug. Een gesmoorde kreet ont snapte zijn mond. Ilij had 'tglas tc driftig naar zich toe getrokken; 't ontviel aan zijne handen en kwam terecht op de steenen. «Dat is een slecht voorteeken, kameraadsprak Armand. terwijl Steenhuis haastig van den ladder klom «dat is een slecht voorteeken." «Looji heen met je voorteekens. Laat ons een oogen blik wachten. Mogelijk dat ze niet ontwaakt zijn." De beide mannen trokken zich een oogenblik terug in den hoek der plaats, 't Was pikdonker. Alles bleef rustig en stilgeen enkel geritsel werd op straat of in huis vernomen. »Ik geloof, dat we 't goed ielfen zei Steenhuis «die dame slaapt zoo vast alsof ze nimmermeer zal ontwaken. Binnen een paar seconden stond h;j weer voor !t raam, tastte door de opening heen en greep de pen waarmee 't raam gesloten was. Op dit oogenblik sloeg hij een blik in de kamer. Hij ontstelde hevig, want hij meende een paar oog- n te zien in de kamer, welke strak op hem gericht waren Nog eens klom bij af. «Maar voor den duivel, als je dan een lafaard zijt «Beilaar Armand! ga u zeiven overtuigen." Armand gehoorzaamde, tuurde en gluurde naar binnen, ontstak zijn dievenlantaarn, zag tm-n in alle hoeken rond, maar werd niets gewaar, -l.it opeen levend wezen geleek. Hij schoof dus "t raam Op - n klom in do kamer. Steenhuis volgde hem onmiddelijk. Wordt vervol gil.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1