lieiiws- en «yylss^ Advertentieblad. Woensdag 22 Maart. I'O 1548. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJE8. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post i abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en llulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 *0.65 De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens den dag vroeger. WATERBERICHTEN. De waterstand op de rivieren is dc laatste dagen veel gunstiger, zoodat men hoopt voor meerdere rampen bewaard te blijven. Vele verliezen zijn er echter weer geleden en de behoefte aan ondersteuning is grool; wij houden ons echter overtuigd dat de roepstem op hulp. voor zoo verre die met geldelijke bijdragen kan verleend worden, niet te vergeefs zal zijn Bij den Minister van Binnenhuidsche Zaken is bericht ontvangen dat te Amsterdam eene Algemeene Commissie voor de noodlijdenden door de jongste overstrooniing is geconstitueerd, van wdke Commissie de burgemeester van Am sterdam, jhr. mr. C. J. A. Den Tex, presi dent en de heer J. A Sillem secretaris is. De commissie heeft besloten de verschillende dag bladen uit te noodigen tot het in ontvang ne men van giften. In bet "Vaderland" leest men: Een onzer redacteuren, die zich tijdelijk te 's Hertogenbosch bevindt, schrijft ons 't navol gende Zij die hoog en droog in deze of gene groote stad zitten en uit een offieëel telegram vernemen, dat ergens een dijk zal houden en het gevaar dus geweken is, zijn maar al te vaak geneigd, zich gerust te stellen en te den ken, dat met het dreigendst gevaar nok de behoefte aan hulp voorbij is. Wanneer men echter de vreeselijke verwoestingen, door de overstrooiningaangericht.persoonlijk aanschouwt, doet zich de toestand in een ander licht voor. Van Utrecht komende, ontwaart men rpeds de gevolgen van den hoogen waterstand en ziet men de boeren over hooge, droog gebleven paden die, zich bochtig door het water slinge ren, hun schuiten over het verdronken land trekken. Wat verder onder Kuilenburg staat alles onder over den dijk Treurig gezicht Slechts de toppen der wilgeboomen en hier en daar het dak eener boerenwoning steken boven water. Op een enkel houtvlot aan de daken vastgesnoerd, staat eene arme landbouwer en aanschouwt de verwoesting van zijn erf. Zou men denken dat de man, die have en goed aldus vernield ziet, die na afloop van het water in plaats van zijn schoonc landerijen een slijkerig doorweekt moeras terugvindt, door een paar honderd te helpen was p Neen, hulp, veel. ontzettend veel is noodig om dergelijke rampen te lenigen. Bij Iledol aanschouwt men niets dan water Daar ziet men Empel in de verte, doch slechts dc daken. Er. het lot van Etnpel trof Vlij men, Orthcn, Nuland, Geflen, Dungen, Kessel FEUILLETON. en Maren in bijna dezelfde male. Ook Deu teron staat geheel onder water. Nog 13 huis- inncn zitten daar op dc zolders hunner woning en zien verlangend uit haar hulp, want de nood is hoog gestegen. Met levensgevaar hebben moedige mannen Donderdag de andere bewoners van het dorp in een boot gered. In Rosmalen hadden twee. doorbraken plaats Behoeft het vermelding, dat bij een derge lijke» toestand veel vee reddeloos verloren Bij den lievige» aandrang van het water sloeg onder Zuilichein een gat in den dijk van dien aard, dat niemand den moed had zich te wagen pogingen tot hulp aan te wenden. Doch de nog jeugdige Heemraad, wiens naam ik u ter hoop te melden, gaf het voorbeeld. Hij ging vooruit tot aan de kin in het doorstroo- uiend water en zijn voorbeeld werkte, want tai van wakkere mannen volgden hem in de breuk en de waterkeering werd hersteld. Met minder lof spreekt men echter van den heem raad P. O van der P. in den Bommelerwaard. Woensdag stak te Ammerzoden tegen 2 uur de wind op met ongekende kracht en hield aan tot 6 uur. Ondanks dit alles was ncch de waterwacht, noch de heemraad tegenwoordig. Te 9 uren steeg de vrees der bevolking ten top en toen dwongen eenige wakkere mannen, waaronder zekere Arie van Hemert en de fabri kant Joosten, dc-n heemraad mede den dijk op te gaan oin te trachten het dreigend gevaar af te wenden. In toestanden als deze komen de tegenstellingen scherp uit. En te 's Bosch P Wie bang is voor natte voeten behoeft hier niet te komen. Behalve de markt zijn slechts een paar straten begaanbaar overigens alles blank. Stel u dien toestand duidelijk voor en het is overbodig te melden, hoe ellendig het is. Omtrent de enkele persoonlijke onheilen meld ik u nadere bijzonderheden. Er worden wel personen vermist doch men weet niet of zij in de dorpen achterbleven of verdronken In de Boterwaag en elders herbergt men de vluchtende dorpelingen ;zoo»vel daardoor als door het gebrek aan aanvoer is de duurte der levens middelen verschrikkelijk geworden. Een medewerker van het N. v. d D die te Vreeswijk is geweest schrijft o. a. "'t Is een hoogst belangwekkend schouwsprel de mineurs aan den arbeid te zien. Ze zijn hem hier en ginds voor, eer bij zijn krachten nog verza meld heeft. Ze drijven hem terug, waar h'j meent door te dringen. Eerbied voor deze dapperenGe moest hen eens zien in het duister van den nacht, als de pekkransc n een spookachtig licht verspreiden over de wakkere bende, terwijl de storm hen om de ooren loeit Ze verdienen een militaire Willemsorde, zoo goed als hun kaïnaradeti op het slagveld De toestand te Viane» is volgpns zijn be richt in de buitenstad treurig. Te Kuilen burg zijn meer dan 1000 vluchtelingen in stal len en op bovenkamertjes gehuisvest. "Een aantal studenten van de Pol. school zijn te Vreeswijk en Vianen geweest, oin den toestand in loco op te nemen. Zij zijn vervol gens naar Bommel vertrokken. De uitgever van "de Telegraaf" geeft van elk nieuw abonnement voor een jaar, 't bedrag van drie kwartalen aan de noodlijdenden. Bij zulk een onbekrompen liefdadigheid wen- sclien wij de Telegraaf" gaarne duizenden nieuwe abonnementen, te meer omdat dit Week blad dikwijls uitmuntende artikels bevat. Bij de gewone uitbetaling der weekloonen aan de talrijke werklieden van de fabrieken der lieeren L. O. Knlhoven Co. is een collecte gehouden ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. Een vrij aanzienlijk bfdrng werd door de mannen van de "Pletterij" voor hun behoeftige landgenoolen geofferd. Door de commissie, die zich te Rotterdam heeft gevormd om hulp te verleenen aan de noodlijdenden door den watersnood, is Zaterdag de stoomboot "Edam/ met levensmiddelen, brandstoffen, kleederen, dekens en geld naar de overstroomde plaatsen in Noord-Brabant gezonden. Daartoe heeft zij beschikt over een deel der gelden, die nog in kas waren bij de commissie van 1861. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 21 Maart 1876. Benoemd tot controleur der dir. bel. ijl en uitgaande rechten en accijnseti alhier, de hr. M. Haentjens, thans te Vlaardingen. Zr. Ms. ramtorcnschip Prins Hendrik der Nederlanden is Zaterdag uit de haven gestoomd, op de reede gpankerd en den volgenden dag naar zee vertrokken, met bestemmiug naar Oost-Indië, via het Suez- Kanaal Het etat-major is samengesteld als volgtA N. L. Koops kapt. ter zee, (commandant; C. Bijleveld, luit. ter zee le kl-, eerste oflicicr; P. J. Zaal. P. Zegers Veeckens, luits ter zee 1p kl W. H Tromp, .T. G. R van Doorn, S. K Sybrandi, luits ter zee2e kl.J. M. Ripping. 2fcluit. der mariniers; G. Turk, ingenieur 2e kl.; A. Prins, offic. van gezondheid 2e kl.I'. ITora Adem», offic van adm. le kl W. A. II. Doorman, B. W. C. G. Oorspronkelijke novelle. De weekhartige ontwijkt den strijd uit vrees voor beslissing. Moedersmart en moedervreugd. Den ganschen nacht had Bemard geen oog ge sloten, allerlei denkbeelden waren hem door't hoofd gegaan. In de eerste plaats had hij 't vaste besluit genomen zijnen ongelukkigen vader in 't verblijf van ellende te gaan opzoeken, lloe die vader ook tegen hem misdaan had, hij bleef zijn vader. Bernard had er zells behoefte aan zijn' vader toe te roepen: »ik heb u toch lief. ik vergeef u." Maar nog een ander gevoel doortintelde Bernards ziel: hij zou zijne moeder weerzien, haar kussen, haar omhelzen. Geenc smart zoo groot, of er is ook nog reden tot blijdschap; geene wonde, hoe diep en pijnlijk, of dc balsem doet zijnen verzachtenden invloed ge voelen. Zijn naam bezoedeld, vreeselijk denkbeeld! Zijne hoop op de toekomst den bodem ingeslagen, zijne Dorothea voor immer ja voor immer missen. Welk eene plotselinge verandering! En toch, al die onheilen te zamen, waren de oorzaak dat hij zijne moeder zou terugzien. Zoodra 't daglicht aanbrak verliet Bernard zijne legerstede, kleedde zich en zette zich voor don les senaar, om een brief aan Dorothea en haren vader, den baron, te schrijven. «Lieve Dorothea!" zoo eindigde hij den eersten. »'t zou wreed van mij zijn indien ik toeliet dat gij te eeniger tijd uws vadcas naam aan den mijne ten offer bracht. 'tZou mij grieven /.no ge. in uw vol gend leven den vloek moest declen, die op een ge schandvlekte» naam rust. Ik zelf moet hier beslissen, ik zelf moet 't geluk vaarwel zeggen: eer cn liefde en plicht gebieden het. Troost u met de gedachte dat ik, uit liefde voor u, niet anders mocht handelen. Vaarwel voor eeuwig! Bernard Steenhuis. Dat was een steen van zijn hart. Gemakkelijker viel 't hem den brief aan den baron te voltooien. Dij meldde hem wat er voorgevallen was niet zijn vader, deelde hem zijn plan mede, om naar zijn vaderland terug te keeren: daar zou hij trachten door onafgebroken arbeid 't leed te vergeten, dat hem op zoo jeugdigen leeftijd reeds metvolle bekers werd toegediend. Toen hij dc beide brieven gereed had, greep hij hoed en stok en verliet het huis. De frissche October lucht woei hem verkoelend tegen. Do zon kwam vroolijk achter 't kreupelhout te voorschijn en hare verwarmende stralen hieven 't mistgordijn, waarmede de boorden van t woud omhuld was, langzaam in de hoogte. Dc gepluimde zangers galmden uit duizend gorgels hun morgen- concert. Bernard merkte echter van dat alles niets. Zijn hart was te zeer met de gebeurtenissen van het oogenblik vervuld, dan dat hij dit morgenuur kon genieten. Toch werkte de kalmte der natuur weldadig op Vries, scheepsklerken; P. C. W. Steinmetz machinist Ie kl. Betreffende het vergaan van een tjalkschip bij Vlieland, schrijft men ons nog het volgende: In den vreeselijken storm van 11. Zondag (12 Maarl), strande voor de sloot van Vlieland, de Tjalk Morgensier gevoerd door schipper W Keuilman, van Dordrecht met steen naar hier bestemd, met het alleruoodiottigst gevolg dat de schipper diens vrouw en twee kinderen en de Vlielandsche loods, hun graf vonden in de ;olvcn, alleen de knecht weid den volgenden morgen gered, hij had zich tien urm lang vastgeklemd gehouden in het want. Ook is een arme visscherman uit deze ge meente in dienzelfden nacht bezweken door de koude en het ongemak, sedert Zondag middag drie uren tot den volgenden morgen doorge staan, nalatende eene zwangere vrouw met drie nog jeugdige kinderen. De samensmelting tusschen de stoom vaartmaatschappijen Nederland en Java is naar men met zekerheid verneemt tot stand gekomen. (Ned. Finantier.) De gemeenteraad van Assen heeft het verzoek om het Sterrenbosch voor het zesde Noorder Zendingsfeest op 5 Juli beschikbaar te stellen, ingewilligd. Te Nieuwolda woonden sedert een 24ta! jaren twee zusiers, beide ongehuwd en dochters van een vroeger aldaar gevestigde» plattelands- heelmeester. Zij verkeerden in behoeftige omstandigheden en vele gegoede ingezetenen voorzagen hen van het noodige. Dit moest echter op zeer bedekte wijze geschieden, daar uit overdreven eergevoel, zij anders alle gaven weigerden. Door het opmaken van dameshoeden en het genezen van zwerende vingers en zeere beenen verdienden zij nog iets. Dezer dagen vond het meisjp, dat van tijd tot tijd bood schappen voor hen verrichttp, hen beide dood terwijl een der beide lijken reeds in zulk een staat van ontbinding verkeerde, dat het duide lijk was, dat de dood reeds voor eenige dagen had plaats gehad. Tengevolge van de stormen, die gewoed hebben, zijn in Belgie en Frankrijk zooveel glasruiten gebroken, d3t de Belgische fabriekan ten onmogelijk aan vele aanvragen kunnen vol- loen. Zij hebben, even als de pannenbakkers, de prijzen van hun fabrikaat met 10 pCt. ver hoogd. Te Parijs zal een onderaardschen spoor weg worden aangelegd. De leden van den Senaat en de kamer van het Seine Departement hebben twee maanden van hun traktement ter beschikking gesteld zijne ziel en sneller schreed hij voorwaarts naar 't huis van den houtvester. «Wel, mijnheer Steenhuis, wel wel, zoo vroeg aan't wandelen? Kom, dat doet me genoegen, dat ge ons eens weer opzoekt. Wo hebben u al in geen paar weken gezien. Kom binnen, mijnheer Steen- huis, en doe mij 't genoegen een kop koffie bij ons te gebruiken." «Zeer gaarne, beste Martha." Weldra stond de geurige drank, die inzonderheid hij de Duitschers bemind is, op de tafel en gebruikte Bernard met smaak de koffie uit den zindelijken kop. welke de eenvoudige Martha hem voorzette. «Gaat gij heden nog naar'tslot?" vroeg Bernard. «Ja. zoo aanstonds." «Wilt gij inij dan 't genoegen doen deze brief aan de freule ter hand te stellen, doch draag zorg dat niemand er van weet." «Daar kunt ge vast op rekenen." «Dewijl ge nu toch eenmaal op 't slot moet zijn, kunt ge en passant dezen bi-iel" ook wel aan den baron ter hand stellen.'' •Welzeker!" antwoordde Martha. «En nu, beste vrouw, nu ga ik u verlaten." ver volgde Bernard, „mogelijk voor zeer langen tijd of misschien wel voor immer." «Gaat gij ons verlaten?" •Ja, Martha, 't moet zoo geschieden." •Maar mijnheer Steenhuis, dat kunt ge niet mee- uen; de freule zou 't besterven als zij hoorde dat gij haar verliet." «Ik moet vertrekken, goede vrouw," vervolgde Bernard met nadruk, «Och, wat zal de freule bedroefd zijn." voor de noodlijdenden door de overstroomingen in Frankrijk. Dat geeft eene dadelijke hulp van 45 OüÓ frs zegt het D, v. Z. II. De gevangen genomen chef de bureau der "Banque de Belgique", 't Kint is Vrijdag jl. voor het hoogst »police-court" te Londen ge bracht onder beschuldiging van diefstal en wel van eene som van zes millioen francs, ten laste der genoemde bank. Een Engelsche politie-be- ambte heeft verklaard, dat de gevangene ver gezeld was van twee vrouwen, waarvan «le eene gevangen gehouden en de andere losgelaten is. De politie had bij haar obligatièri gevonden te zamen ter waarde van 210,009 frank. Bij den gevangene 't Kint vond men vele edelge steenten van groote waarde. De Magistraat heeft last gegeven om de waarilen en edelgesteenten in handen te stellen van den chef der Londensche politie, die daarvoor verantwoordelijk zal zijn bij de Belgische politie. Daar een ambtenaar dezer laatste zeide, dat de gevangene zal wor den beschuldigd van vervalsching, maakte de Magistraat de opmerking, dat hij op't oogen blik alleen van diefstal wordt beschuldigd en het dus raadzaam was, de zaak acht dagen uit te stellen, ten einde te vernemen of de Bel- ische regeering de uitlevering van den gevan gene eischt, op grond van vervalsching, of van diefstal. De Bessemmer-stoomboot, die het rei zende publiek zonder zeeziekte (een blad 2egt veeziekte) van Galais naar Dover zou brengen is dezer dagen te Londen te koop aangeboden in openbare veiling. Niemand wilde het schip hebben. Tusschen Miihlhausen en Straatsburg is een spoortrein verongelukt door het instorten van eene brug, die over het thans sterk ge zwollen riviertje dc Doller voert. De locomo tief was reeds over de brug, toen een der pijlers hezwpek, maar de tender en de overige wagens stortten in het water Van de 30 pas sagiers schijnt geen om het leven gekomen te zijn, maar 5 waren zwaar gekwetst. De brug was indertijd gebouwd door den ingenieur Ba- zaine, een broeder van den maarschalk, die toen reeds gewaarschuwd had, dat men den grond aldaar niet goed vertrouwen kon. Tusschen een bruidegom van 35 en eene zeer rijke bruid van 70 jaar zal weldra te Berlijn een huwelijk voltrokken worden. De dame weet zeer goed. dat haar a. s. echtgenoot haar slechts om 't geld neemt, maar zij gevoelt een bijzondere neiging voor hem en acht het de vreugde haars levens, te weten dat hij rijk zal zijn, als zij dood is. De jeugdige echt genoot krijgt nu een stiefzoon van 42 jaar, die sedert 10 jaar met de moeder des bruide- F.en paar heldere tranen rolden langs Bernards wangen, hij reikte vrouw Martha de hand tot af scheid en sprak: liet ga u wel. Ik dank u voor de diensten, welke gij mij hewezen hebt." •Die goede mijnheer Steenhuis!" sprak vrouw Martha in zich zeiven, «er is zeker iets belangrijks voorgevallen. De baron is ook zoo hardvochtig. Als Dorothea mijne dochter was, dan gaf ik haar gaarne aan mijnheer Bernard ten huwelijk, 't Gaat soms al wonderlijk in de wereld! 't Geld cn de titel; zitten zoo menigmaal 't geluk in den weg dat men waarlijk niet behoeft tewenschen vermogend te zijn. t Is vreemd! de baron wil dien Frederik wel tot schoon-oon hebben, en zijne levenswijze verschilt nog al vrij wat van die van Bernard. Maar laat ik nu gaan." dit zeggende verliet zij hare woning en was reeds tijdig op 't slot. De baron kwam haar op 't slotplein tegen. Zij groette eerbiedig en haalde den brieften voorschijn van Steenhuis. Ze had dezen echter met den brief aan dc freule in een papier gewikkeld om ze niet te krenken en zindelijk te bewaren Haastig wilde ze don brief voor den baron bestemd, uit 't papier nemen, doch juist door do haast ontviel haar den tweeden brief; de baron bukte even. raapte t ge vallen geschrift op en vroeg, terwijl hij 't adres bekeek •Is die voor mij?" «Neenzei vrouw Martha onthutst, «deze is aan uw adres." «En dezen zal ik wel verder bezorgen," antwoordde de baron. «Maar ik ik «Heb geene vrees. Martha, alles is in orde." De baron spoedde zich naar zijne kamer en las met aandacht de beido brieven. Toen hij ze ge lezen had sloot hij z.e zorgvuldig in zijn brieventasch. Hij scheen in diep nadenken verzonken. 't Was toch vreemd! Zooveel moed, zooveel zelf- opofferendo liefde, als waarvan de brief aan Doro thea getuigde, had hij niet hij Bernard vermoed. Daar sprak iets uit die heide brieven, dat een goeden indruk op hem maakte. «Jammer," dacht dc baron, «dat ik den brief aan mijne dochter opengebroken er. gele/en heb. Ik had geheel iets anders verwacht te lezen, Hoe spoort hij Dorothea aan den eerbied voor mij niet uit 'toog te verliezen!" De baron liep met statigen tred de kamer op en neder. Weerga's jammer, dat Bernard geen baron o: edelman tot vader had, dan zou hij een beste schoon zoon zijn." Lezer val den baron niet al te hard. vraag ti zei ven eens af, hoovelc vooroordeelen u nog aan kleven «Maar neen! nu is er geen denken aan, zijn vadn is een gemccne bandiet, een inbreker, was da. 't geval niet, dan maar neen. neen ik moei blijven weigeren en vooral nu. De omstandigheden zijn ons gunstig." Op dat oogenblik werd er krachtig aan de schei getrokken. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1