Nieuws- en Advertentieblad. Zaterdag 25 Maart. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. Zitting Gemeenteraad LICHT IN DUISTERNIS. NIEUWSTIJDINGEN. .m m. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoven en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advxrtïntien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in tc zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieele Gedeelte. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat op gisteren dooi den Raad dezer gemeente is vastgesteld en gedurende-' de eerstvolgende acht werkdagen op de gewoni kantooruren ter Secretarie der gemeente voor ieder ter lezing ncdergelegd: a. het voijaars kohier van den hoo/delijken omslag\ over het jaar '1876; b. het voijaars kohier der belasting op de honden over hel dienstjaar 1876; en c. het suppletoir kohier der belasting op de honden\ over hel dienstjaar 1875. HELDER, '22 Maart 1S7G. Burgemeester en Wethouders voornoemd. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Ofllciëel Gedeelte. c Op Dinsdag 21 Maart 1876. Voorzitter de. heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Fungerend Secretaris de lieer C. Boon, bij on gesteldheid van den heer L. Vorlicy. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heer Werendlijn Smit met kennisgeving. Een vacature. 1.) Bezwaarschriften kohier hoofdelijken omslag. Op voorstel van den Voorzitter woi dt de openbare vergadering geschorst, om de bezwaarschriften met gesloten deuren te behandelen. Na afloop daarvan wordt de vergadering weder geopend. 2.) Vaststelling van hel kohier. Op voorstel van den Voorzitter wordt het kohier vastgesteld, behoudens de in de besloten vergadering gemaakte wijzigingen, ten bedrage van f 19,406,64. 3.) Vaststelling kohier belasting op de honden. Wordt vastgesteld op oen bedrag van ƒ863. en het suppletoir-kohier op 143. 4.) Verzoek om ontslag van hulponderwijzers. De heer A. Bruin en J. Buert verzoeken ontslag wegens benoeming als hulponderwijzers, de eerste te Hoogwoud, de tweede te Texel. Wordt met algemeene stemmen en eervol verleend. 5.) Brief van den heer Schoolopziener tot wijziging der jaarwedden van de hulponderwijzers. Waarin de noodzakelijkheid betoogd wordt tot verhooging der jaarwedden, daar anders niet in de steeds toenemende vacaturen kan worden voorzien. Eene bijgaande conceptwijziging wordt gelezen on besloten op voorstel van den Voorzitter te stellen in bandon van B. en W., om het advies in te winnen van de Plaatselijke Schoolcommissie en in eene volgende vergadering rapport uit te brengen. 6.) Rekest van den Directeur-Apotheker, om ver hooging van jaarwedde. De Voorzitter verklaart er zich tegen, op grond dat bij de benoeming van de tegenwoordige apotheker de jaarwedde van ƒ800.— np 1000.is gesteld en tevens het gebruik tan liet geheelo bovenhuis is afgestaan. Ook ziet spreker er bezwaar in. om dergelijke zaken, die bij liet vaststellen der begrooting thuis behooreu, tusschentijds te behandelen. Wordt met algemeene stemmen besloten het verzoek niet toe te staan. 7.) Adres van de heeren Jan zen c.a., omtrent de overname van wegen in de Nieuwstad. Daaruit blijkt, dat hoewel in het vorige adres geconditioneerd werd, dat de wegen het eigendom zouden blijven van adressanten, zij thans genegen zijn, om die gronden aan de gemeente af te staan, voor zoo verre de respectieve eigenaren er over kunnen beschikken Na eenigc discussie, waaraan behalve de Voorzitter, deelnemen de heeren van der Meulcn, Janzen en van Veen, wordt door den Voorzitter achtervulgens in omvraag gebracht een tweeledig voorstel van de commissie voor gemeentewerken, als: le. lii het vervolg geen wegen van particulieren in onderhoud en tor verlichting over to nemen, dan wanneer ze vooraf behoorlijk minstens met Waal- klinkers bestraat zijn. 2c. Om het D. B. tc machtigen, om met de Commissie van gemeentewerken en de familie Janzen in overleg te treden, tot het leggen van voetpaden in bedoelde straten. Het eerste gedeelte wordt aangenomen met 13, tegen 2 stemmen tegen stemde de heeren van der Mculen en Janzen. Het tweede, gedeelte wordt met algemeene stem men aangenomen. 8. Mededeeling van ingekomen stukken. a. Rekest van eigenaren, huurders en bewoners van woningen nabij het Molenplein, die het zomer- saisoen met angstige zorgen te gemopt gaan. zij ver zoeken dringend en met den incest mogelijken spoed van de laadjilaats van feeale stoflVn. in de nabijheid hunner woningen, te worden ontlast en dat die zoo noodig worde overgebracht naar buiten de gemeente. In dat rekest wordt er op gewezen, dat de pachter iti liet bezit is Van een zeer geschikt terrein met gemetselde beei-|iut, gelegen aan hetNoordhollandsch kanaal, op een afstand van 20 minuten buiten de meente, alwaar gedurende het besloten water in den al'geloopen winter, die stollen per as werden heen gevoerd. Voorts, dat aan den Inspecteur van het genees kundig toezicht in deze provincie, een afschrift van dat rekest is toegezonden, en diens medewerkini ingeroepen. De Voorzitter stelt voor dit rekest te stellen in handen van de Commissie voor gemeentewerken, om. in eene volgende vergadering rapport, uit te brengen Wordt met algemeene stemmen aangenomen. b. Brief van den Commissaris van Politie waarin •nnis wordt gegeven, dat de veldwachters deBocr i Schut, wegens lichaamsgebreken, niet meer in staat zijn dienst te kunnen doen. De Voorzitter vraagt do machtiging om beide -noemde veldwachters in eene volgende vergadering voor te dragen voor pensioen en eene oproeping te doen van sollicitanten ter aanstelling van een veld wachter. Wordt met algemeene stemmen verleend. c. Brief van Commissarissen van het Ziekenhuis, waarin kennis wordt gegeven van het overlijden FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. De weekhartige ontwijkt den strijd uit vrees voor beslissing. 26. Moedersmart en moedervreugd. Een oogenblik later diende dc huisknecht den heer Schimsheim aan. «Schimsheim, Schimsheim, wie kan dat zijn?' mompelde de baron, «ik herinner mij niet dien man te kennen. Laat dien lieer in de spreekkamer!" gebood Walhaus. De bediende volgde ile gegeven order op. nWien heb ik de eer te ontmoeten,1' vroeg de baron, «en wat kan de reden van uw bezoek zijn «Mijn naam is, zooals u uit mijn kaartje blijkt, Schimsheim; ik ben logementhouder te..." «Maar mijn beste heer Schimsheim ik heb geen tijd over zaken uw logement betreffende te spreken. Ik begrijp volkomen uwe bedoeling. Eene aanbe veling niet waar? Misschien ook een verzoek om nu en dan mijn wijnkelder te voorzien? Beste mijnheer Schimsheim spaar de moeite, stellig, spaar ile moeite en val mij niet verder lastig. Geef mij ccn prijscourant en later zullen wo zien, maai beden «Met uw welnemen, mijnheer de baron, ik wilde ziet u, ik had «Al genoeg, beste man," met deze woorden trok de baron aan de schel en gebood den bediende den heer Schimsheim uit te laten. i tot den bediende om den bezoeker zMaar ik bid u, mijnheer Walhaus, sta mij een kort onderhoud met u toe. Ik kom over gansch andeie zaken u spreken." «Over andere zaken?" »Ja. heer baron!" «Zijn ze van belang voor mij? Ge begrijpt, dat ion man als ik. niet iedereen over elke benzeliuj kan te woord staan." »'t Z'jn aangelegenheden, die u bepaaldelijk belang zullen inboezemen «Gij kunt gaan!" zei de ban die altijd nog stond te wacht, de deur uit te laten. «En welke belangrijke aangelegenheden hebt mij dan mee te dcelcn?" vroeg de baron. «Het betreft hm, hm 't Betreft uwen neef, Frederik Walhaus." «Frederik «Ja, Frederik." «Ga in 's hemelsnaam voort met uw verhaal, want ik heb weinig tijd." De baron wenschtc den heer Schimsheim wel duizend uren ver van zijn slot. De brieven va Bernard hielden te zeer zijne gedachten bezig, ot„ zich nu met beuzelingen te bemoeien. Hij zei dus nog eens «Van tijd tot tijd bezoekt Frederik Walhaus, naar ik vernomen heb uwen aanstaanden schoonzoon, mijn logement. Zie. dat is mij aangenaam. 'tG tuigt van veel smaak bij mijnheer Frederik, want mijne inrichting kan niet tle beste wedijveren, is schoon gelegen en heeft veel aantrekkelijks, vooral als uitspauningsplaats voor jonge lieden." I «Ter zake als 't u blielt," an den heer P C. de Winter, mede Commissaris nn genoemde inrichting. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van den Voorzitter wordt goed gevonden, dat het ingekomen jaarverslag van het '.iokenhuis en dc apotheek, bij de leden aan huis :al circuleoren. Bij de gewone rondvraag, wijst dc heer Berghuïjs op bet gevaar, dat voorbijgangers aan de Achter-Bin nenhaven loopen, bij het kappen en sloopen van ijzer werken aldaar. De Voorzittor antwoordt, dat reeds voorzorginaat- egelcn daaromtrent zijn genomen. Daarna wordt dc vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24 Maart 1876. Op Woensdag 12 April a s. zal door ilen Majoor-Koirniiaudant der Genie alhier,open baar worden aanbesteed: 1. IIcl eenjarig onderhoud van de werken le Helder en op Texel. 2, IIel eenjarig onderhoud van de kazerne- gebouwen, enz. le Helder. De inschnjvingsbiljetten moeten uiterlijk Maandag 10 April, d.s voormiddags 10 ure, orden ingeleverd ten bureele van den Majoor- Kom mandant voornoemd. Naar het Vad. verneemt heeft Z. M de Koning voorloopig reeds een bedrag van f 10(100 beschikbaar gesteld voor de noodlij- den bij de overstrooiningen. Z. K II. Prins Hendrik heeft nog voor de noodlijdenden in Gelderland f 400 geschonken. - II. K. II, Prinses Mariaiine heeft aan den voorzitter der Haagschc Commissie voor den Watersnood de som van f 1000 doen toekomen. liet verdient vermelding dat te Haarlem burgemeester en wethouders, de leden van den raad en de gemeen te-secretaris, zelf langs de huizen der ingezetenen voor de watersnood- jachloffers coliecteeren. In het Vaderland leest men: '/liet Dagblad valt hedeu twee inzenders van giften bij ons bureel aan over de bijvoe ging dat die gelden bestemd vv.iren voor niet- Kathoiieke noodlijdenden. Wij keurden die bijvoeging evenzeer af. Bij een algemeene ramp als de tegenwoordige achten wij een der gelijke eenzijdige liefdadigheid niet wenschclijk en hoewel wij geen vrijheid hebben zoodanige giften te weigeren, hopen wij dat het gegeven voorbeeld geen verdere navolging zal vinden. Te Amsterdam heerschte Maandag geen wa tersnood, maar wateruood. De directie (Lr Duin watermaatschappij had bekend gemaakt, dat van Zaterdagochtend 9 uur lot middernacht de toe voer afgesloten zou zijn wegens herstellingen maar ook Maandag was geen droppel te krijgen. De rijksveldwachter Seijfl'er te Vianen tegen wien door de arrondissement® rechtbank te Gorinchcm, wegens poging tot moord op zijn huisvrouw en ziju schoonmoeder, rechts ingang met bevel van ge vangen eining is ver leend, heeft zich Dinsdag te Vianen vrijwillig in arrest begeven werd dien zelfden avond reeds gevankelijk te- Gorinchem binnengebracht. Het te Nieuwe Pekela te huis behoo- rende schip Cliathariua Ricardi, dd. 5 Nov. 1375 vau Groningen naar Coo'e vertrokken, is vergaan; de gezagvoerder Jan R. Koekoek, man en vader, heeft met al de opvarende zijn graf in de golven gevonden. Een plan is dezer dagen aan de inge zetenen van Zeeland voorgesteld door de hee ren Van Zeyleu Decker, rceder3 te Middel burg. Deze heeren willen eene stoomvaart on dernemen tusschen Middelburg en Java, aan vankelijk met een ijzeren sch roefstoom schip ter grootte van 200(1 A 3000 tonnen, met coupound-machine, geschikt om bij plus minus 1000 lasten lading, 5') passagiers 1ste klasse en troepen over te voeren, en daar zij uitzicht hebben een geschikt stoomschip te koopeii, kan de zaak, hij voldoende onder steuning, spoedig tot sland komen. Voorloopig wordt slechts f 400 000 geëischt, welke soms in twintigste, veertigste en tachtigste aandeelen wordt verdeeld en waarin genoemde firma, die de directie zou uitmaken, voor een aanzienlijk bedrag wil deelnemen. Als commissarissen heb ben zich voor de eerste maal bereid verklaard op te treden de heeren J. A. A. Franspn va: de Pulte te Goes, en G. J. Sprenger te Mid delburg, beide leden der Provinciale Staten van Zeeland. Omtrent de fiiiancipele voordeelen koesteren de heeren van Z>'_vlen Decker de beste verwachtingen, daar steeds voor sloomsche- pen van en naar Java overvloedig vracht passagiers te krijgen zijn. Te Monster heeft zich iemnnd in zijn schuur door ophanging van 't leven beroofd De ongelukkige laat een vreduwe en zeven kinderen achter. In den nacht van Dinsdag op Woens dag jl. is een Gooier botter in de Zuiderzee omgeslagen. De opvarenden, een vader met twee zoons, de epn van 23, de ander van 20 jaar zijn verdronken. Dc man laat een weduwe met nog vijf kinderen na. Onder de gemeente Bom (Limburg) zijn bij den laatsten storm ruim 3000 hoo rnen omgewaaid. Kegelbaan, kolibaan, biljartzaal, alles is in de beste orde, en Ik verzoek u zoo kort mogelijk te zijn." Mijnbeer Frederik is een beminnaar van het spel, bij kolft en biljart uitnemend, en daarom komt hij mijn etablissement dikwijls bezoeken. Nu ben ik volstrekt niet bevreesd, de baron is rijk en aan zienlijk zeg ik tegen mijne vrouw, maar de som loopt wat hoog en ik ben om geld verlegen." «Welke som loopt wal hoog? «7.oo als ik z.eg. de som loopt te hoog op, en ik ducht dat 't het beste was u eens den stand der zaken mee te deelën." De baron werd oplettender. «Mijnheer Frederik houdt er van goeden sier te maken de jongelieden uit den omtrek spelen gaarne met hom; hij ontziet geen geld. maar tot lieden heb ik alles voor hem moeten betalen en zoodoende heb ik op dit oogenblik meer clan drie duizend gulden van uwen neef te vorderen. Buitendien ben ik aansprakelijk voor de kosten van het present, zooals u bekend is." «Ik weet van niets." «Nu, mijnheer Frederik, heeft een juweelen stel gekocht, een fraai present!" «Weet ge ook voor wie?" »0 ja, heer baron «Wilt ge 't mij zeggen «Ta barón, dat zijn van die intieme zaken, die meil niet aan den grooten klok hangt, maar dat is tot daar aan toe. Mijnheer Frederik houdt veel van 't. schoonc geslacht, en ik moet tot eer van ons dorp zeggen, dat er waarlijk schoone jonkvrou wen zijn. Nn woont op ons dorp een niet onbe middelde weduwe uit den burgerstand. Zij heeft Sedert 11 Maart zijn 43 schepen het kanaal van Sucz gepasseerd. De opbrengst der doorvaartreenten van 11 tot 20 Alaart bedroeg 840 000 francs. Van den eersten lot en met den 20u Maart zijn doorgevaren 92 sche pen. De opbrengst der rechten over dat tijds- :rloop bedroeg 1 880 001) fr. Te Slocktonon-Tees zijn Zaterdag jl. acht kinderen overleden, tengevolge van het eten van dollen kervel. Alplionae De Rotschild te Parijs heeft bij gelegenheid van liet huwelijk zijner dochter drie duizend francs aan de armen gegeven. Een navolgenswaardig voorbeeld. Er is ten nadeele van het blad la Re- publiqtie Fraiujaise te Parijs em diefstal ge pleegd van 50,000 francs. Donderdag 16 dezer kwam het schip Grela, kapitein M'Gredie van San Franeisco te Liver- pool aan, met den kapitein, eersten stuurman en sclit man van het schip Gr cal liritain, die in zee waren opgenomen uit een open boot ongeveer 800 mijlen van Kaap Clear. Volgens het verhaal van den kapitein der Greal Hrilain, II K. Chilcott van Liverpuol, hebben hij en zijn manschap een vrerselijk lijden doorslaan. Het schip was bestemd van Darien naar Liver- pool met hout, maar door hevige stormen, werd het lek. Toch bleef de bemanning nog gedurende eenigc- dagen aan boord, in weiken tijd twee zonen van den kapitein stierven. Alle levensmiddelen waren op weinig na be dorven, en na het verlaten van het schip, werden de schipbreukelingen, in een open boot door de golven geteisterd, nagenoeg overge leverd aan den hongerdood. De kok die eerst het vroolijkst was gebleven, stierf tengevolge van uitputting Den volgenden dag stierf nog een uian, en de overblijvende!), die sedert drie dagen niets hadden gegeten en gedronken, spijsden zich met die deelui van de lijken hunner kameiaden, waarin eenig bloed zat, om daar mede hun feilen dorst telesschen. Later stierf weder een man, en de rest was zoo uitgeput, dat niemand zich kon bewtgeu. Op den negen den dag werden zij door de Greia ontmoet, opgenomen en verzorgd, maar de mFerderheid was bij aankomst te Livcrpool nog zoo zwak dat zij naar het hospitaal moesten worden ver- j voerd. De kapitein was in staat huiswaarts te keeren, De administrateurs van de Belgische Bank hebben een waarborgsom gedpponeerd voor de verantwoordelijkheid, aan hun geldelijk beheer verbonden, en voor de geruststelling van het publiek, dat mocht vreezen voor een tweeden 't Kint. een eenige dochter, Sophie geheeten. Sedert lang heeft mijnheer Frederik haar het hof gemaakt. Nu is juffrouw Sophie waarlijk een deugdzaam meisje en zij heeft eiken omgang met Frederik zorgvuldig vermeden. Frederik zegt, haar te heminm-n. en daarom heeft hij haar een juweelen stel aangeboden, doch juffrouw Sophie heeft geweigerd hel aan le nemen. De juwelier weigerde ook 't toi ug te nemen, en nu heeft mijnheer Frederik "t aan eer: ander cadeau gedaan.' «Geef mij 't adres van den juwelier op." «Hier is 't. heer baron" Goed zoo! volg mij thans." Schimsheim volgde de baron in een ander vei trek «Geef mij uwe rekening!" Na dezelve zeer onachtzaam te hebbon ingezien, voldeed hij die zonder de minste aanmerking, en zei «In 't vervolg dient ge er op le rekenen, dat Frederik zelf zijne schulden betaalt, ten minste hebt ge bij mij op geene afdoening meer te rekenen. Wat den juwelier betreft, ik wil niet rlat hij te kort koine, al heeft hij onvoorzichtig gehandeld." Thans schelde de baron op nieuw den bediende en gebood «Laat mijnheer uit!" waarop hij zonder verder een woord te spreken de kamer verliet. De baron was geheel ontstemd. «Heeft Frederik dan zoo weinig gevoel van eigen waarde? Dingt hij naar Dorothea's hand en loopt hij tegelijk den omtrek af? Dat is toch wat al tc erg. Een domme streek heb ik begaan, 't Zou immers kunnen zijn dat de goheele geschiedenis van Frederiks levenswijze slechts verzonnen nas. Wie weet of die Schimsheim niet een lage oplichter, een afzetter is! Maar als 't eens zoo ware. indien Schimsheim de waarheid sprak, wat staat mij dan te doen?" Weer liep de baron do kamer peinzend op en neder. Dat die ellendige Steenhuis ook juist een dief en inbreker isBahwaar donk je aan Walhaus sprak de baron t«>t zich zeiven. «Ik begrijp nu maar al te goed. waarom Frederik soms dagen achter elkander afwezig i<. Zou Dorothea goed gezien hebben, dat Frederik zijn geërfden adel reeds lang heeft verbeurd 't Zou me toch spijten, indien Dorothea niet gelukkig was Ben ik ook te ver gegaan?" Onwillekeurig bracht Walhaus de hand aan 't voorhoofd, 'i Woelde daar alles dooreen, 't Eene denkbeeld verdrong 't andere. Walhaus had dit met vele mense.hr-n gemeen, dat hij zelden nadacht, bijna nimmer zich zei ven rekenschap gaf van zijne daden en handelingen, doch gewoonlijk slechts vroeg, wat de wereld zei. Eene eigenlijke meening van zich zeiven hield hij er nioL op na. 't Ging den baron dus als zoovelen, die onzelfstandig genoeg zijn en den moed missen om zich /.elven tc zijn. Ongelukkig als van dezulken 't wel of wee van anderen al hangt. Hoogst welkom was 't op dit oogenblik den baron dat Frederik de kamer intrad. «Ik heb over gewichtige zaken met u te spreken.' Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1