Nienws- en Advertentieblad. M 1550. 1876. Woensdag 29 Maart. J Zestiende Jaargang. Uitgever S. GILTJE3. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Ilulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advïrtentien van I4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per re£ Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Oftïcieële Gedeelte. Het GEMEENTEBESTUUR van den Helder, brengt ter voldoening aan liet bepaalde bi] art. S der wet van den 2 Junij 1875. (Staatsblad 110. 95). terken- nisse van het publiek, dat aan den heer R. VOS Az., Aannemer en Timmerman alhier, vergunning is ver leend tot oprichting eener ST O O M110 UTZ AG ERIJ, in do Nieuwstad, op bet perceel sectie C, no. 4369. Helderden 25 Maart 187G. liet Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERMEY, Secretaris. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, ei.z. 28 Maart 1876. Door de heeren jhr. Alting von Geusau, Giitz, II. Janzcn Ez., Laureij eu Woldring, worden pogingen in het werk gesteld tot het geven van een groot concert op Dinsdag den 4 April a. s. in Tivoli, ten voordeden van de ongelukkige slachtoffers van den jongsten waters nood. Wij kunnen het loffelijk plan van ge noemde heeren niet genoeg waardeeren en helpen bevorderen. Leden van het stafmuziekkorps van de Marine en andere heeren arlisten en delit- tantcn, mitsgaders de heeren Weckesseren Egbers hebben hunne medewerking reeds toegezegd. Het zal stellig een exquis programma worden Lijsten van inteekening circuleeren reeds in onze gemeente, wij verwachten algemeene deel neming. Daar waai de kunst dienstbaar wordt gemaakt lot leniging van het lijden onzer arme medeinensclien is zeker alle aanbeveling over bodig. Vrijdag avond wird in liet lokaal Tivoli de laatste der volksvoordrachten in dit seizoen gehouden. Als sprekers traden op de heeren jhr. W. A. Alting von Geusau en B. II. Polak. Ten slotte werd door liet college Ernst en Scherts ecu kluchtspel in een bedrijf opgevoerd, Een eu ander werd afgewisseld door goed uitgevoerde muziekstukken, liet ruime lokaal was weêr over vol. Volgens ingewonnen berichten van de havenwerken le Velsen, moet de toestand al daar nog verre van gunstig zijn. Wel hebben de hoofden bij de laatste, stormen weinig ge- leden, maar bij den hoogen vloed liep het water geheel over de hoofden heen, zoodat alleen door de geweldige branding de plaats waar ze gelegen waren kon worden aangewezen. Te genwoordig bij het meer gunstige weder komt men tot de ontdekking dat het met de ver zanding er droevig uitziet. Binnen de hoofden kan men met het oog drie zandbanken ontwaren en is van de geul ter diepte van 30 decimeter, die men zich voorgesteld had in April a. s, gereed te zullen hebben, niets te ontwaren. Sommige deskun digen betwijfelen het of die geul gedurende dezen zomer wel gereed zal komen, andere houden zich overtuigd, dat de verzanding immer de geul weer dicht zal spoelen. Er schijnt voor het oogtnblik een lusteloosheid te heerschen. Het aantal werklieden, dat meu bezig ziet is ook zeer gering. Van een ooggetuige vernemen wij het volgende aangaande do werkzaamheden der watersnood-com missie, gevestigd te Gorinchem. Bedoelde commissie constitueerde zich den IGn dezer, en bestaat uit de heeren: A. Noorderbroek, Voor/..: Mr. 11. J Dijckmeester, Vice Voorz.B. Janse, Thesaurier W. Slootweg. Ie Sccret.II. G. W. Boll, 2e Secrct. Voor de comptabiliteitM. I". Boonzajer. Voorzitter; H. J. W. Westenberg; Mr. A. J. E. JollesJhr. F. G. E. Mcrkes van Gcndt Mr. C. Diemont. Voor de voeding: II. A.Ravens- waaij, Voorzitter; Johs. van Andel; II. Ilooghwinkol; Ts. van Andel; A. J. van de Water. Voor do huis vesting, klóeding en ligging Dr. C. van Es van den Andel, Voorz. A. Blankcrs 1). van MaarenF. O. Frohn; M. de Gier. Reeds Vrijdag 17 dezer verzond de commissie per stoomboot, daartoe cxpresselijk in dienst genomen, eene scheepslading levensmiddelen, planken, Iclee- ding- en liggingstukken, naar Brakel en Pouderoijen, welke dorpen door dijkbreuk totaal onder water staansommige huizen tot den nok van het dak, terwijl er reeds vele woningen door den vloed en hevige stormen zijn vernield en weggeslagen. Zaterdag 18 dezer vertrok de boot opnieuw met eene scheepslading naar dezelfde dorpen en de naast- bijliggende plaatsen Zuilichem en Aalst. Dienzcifden avond werden de toebereidselen aan gevangen voor eene nog ruimere toezending naar de overstroomde dorpen, aan de Maasoevers gelegen. Door krachtigcn arbeid in den duaropvolgenden nacht, vertrok Zondag ochtend de stoomboot Mer- curius, beladen met 1G00 brooden, vele balen rijst, gort en erwten, een aantal zijden spek, potten si roop, reuzel, pakken koffie, suiker, kaarsen, vaten petroleum, kazen, verscheidene pakken dekens, enz. Do eerste halt was Empel, daar losten wij aan den dijk, van alle zijden door water omringd en van don vasten wal afgescheiden, verschillende goederen. Op verzoek van den burgemeester aldaar, ook aan het nabij rondom in het water gelegen fort Gewanden, m dat fort was gelijkvloers ruim een voet water; toch waren er 50 a GO vluchtelingen in opgenomen, die tusschen affuiten en ander materieel ter neer zaten, vei-slagen en in alle opzichten hulpbehoevend, toch tevreden, omdat ze hun leven gered zagen en hulp ontvingen. Van daar vervolgden wij de reis naar Alem, daar waren in een school vertrek ruim GO mannen, vrou wen en kinderen opgenomen, die ia gelijke toestan den verkeerden. Ontvangen door den Pastoor van Alem, wees deze ons op eene ruime bezending van levensmiddelen, zooeven door hem ontvangen van de Rotterdamsche commissie, die met de stoomboot Edam diciizelfden dag gelijke reis deed, toch werd ook door ons bij ZijnEerw. eene ruime hoeveelheid levensmiddelen afgeladen en vervolgden wij daarna den tocht naar Marendaar was dc toestand niet minder droevig, wat waterstand en dijkbreuken be treft; do uit hunne huizen gevluchten werden in de kerk cn school en ook in het woonhuis van den Pastoor van Maren verpleegd; deze had zijn beste vertrek ingeruimd voor de ouden en zieken, en ook op de bovenvertrekken waren gansche gezinnen bij een ook hier was de Rotterdamsche commissie reeds FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. De weekhartige ontwijkt den strijd uit vrees voor beslissing. 27. MoEDEltSMART EN MOEDERVREUGD. 't, Moge waar zijn dat de niensch in den grootste» voorspoedden busten raad behoeft, ook in tegen spoed, in smart is een vriendenraad een vriendelijke gids op den doornigen levensweg. Gelukkig de meusch die 't voorrecht smaakt ware vrienden te ontmoeten. O, 't leed wordt zoo licht, de smart is minder vlij mend, de miskenning minder grievend, zoo we de bewustheid hebben dat een vriend wil deelen in onzo teleurstellingen cn smarten. Voor Bcrnard was 't een gevoel van zaligheid, deelnemende harten te vinden in zijne pleegouders. Zoodra Bornard 't vaste besluit bad genomen zijne ouders op te zoeken, maakten de heer Franzcn en zijne oebtgenoote alles tot de reis in gereedheid en twee dagen na Bcrnard afscheid van vrouw Martha genomen had, begaf 't drietal zich op reis. Nog twee dagen later betrad Bernard Steenhuis zijne geboortestad. Zijn eerste doel was zijn ongelukkige moeder op te zoeken. Dit kotste hem weinig moeite. Een maal hare woonplaats uitgovorsclit hebbende, besloot bij er /oo spoedig mogelijk heen to gaan. werkzaam geweest en volgde de Gorinchemscho commissie haar voorbeeld, ook in het afladen van goederen voor liet nabij gelegen Kessel, dat, hoezeer rondom door den vloed omgeven, moeielijk en niet zonder gevaar voor de stoomboot, bereikbaar was. Van Maren togen wij naar Lith, alwaar men met zeer vele vluchtelingen belast, nog gecne voldoende bezending levensmiddelen ontvangen had en dus de Gorincbcinscho toezending met veel toejuiching ont ving. De boot werd daar geheel ontladen; het was reeds avond geworden. Een bezoek aan de school aldaar, waarin 701\ 80 menschen bijeen waren, en in de tegenoverliggende kerk, waarin een dergelijk aantal gehuisvest was, stemde ons allen ernstig en gevoelig. Zonder morren of klagen zaten en stonden mannen en vrouwen, ouden en jongen bijeenblijkbaar nog geheel ver door de rampen, stormen en watervloed*-», die hun in die gebouwen hadden gedreven. Bij de eenvoudigste toespraak werden ze geroeid en nog weet ik niet wat grooter is, de omvang der ram pen, die we zagen, of de schat van dankbaarheid, die we vonden. Den volgenden ochtend, bij het krieken van don dag vertrekkende, sLond aan den dijk een deel der Litiisclie harmonie, om aan de commissie een mu- sicaal vaarwel te brengen. liet was een eigenaardig tafereelde stoomboot, aanleggende tegen den kerk hofmuur, op anders boog gelegen gronden, de fan fares, die de vluchtelingen uitkerk en school in het vroege ochtenduur naar buiten riep, de plaatselijke commissie van Lith een vaarwel aan de Gorinchcm- mers brengende en rondom, heinde en verre, de ein- delooze waterplas der overstrooming Dinsdag 11., ging er weer een stoomboot mot goederen naar Pouderoijen, Brakel, Zuilichem ei Herwijnen Woensdag een naar 's Hertogenbosch Donderdag een naar de op Zondag bezochte maas oevers, vooral ook om voor veevoeder in die streken te zorgen, waartoe nmn f2000.beschikbaar stel len kon. lieden (Vrijdag) naar' de rechter- en linker Waaloevers, en ontladen zijnde, naar Waardenburg, om vlucht-tenten van het spoorstation af te halen, beschikbaar gesteld door het Departement van Oorl. En zoo gaat liet dagelijks voort, gelukkiglijk ge steund van alle zijden, vooral ook door de conimis- sien uit Rotterdam, Amsterdam en 's Hage en door vele particulieren, waarvoor we zeer dankbaar zijn. Al is thans in de eerste behoefte aan levensmid delen, kleeding, ligging en dekking zooveel moge lijk voorzien, er blijft ons nog zeer veel te doen over. Thans zijn wij weer zorgende voor veevoeder, straks gaan wij zorgen voor het bewoonbaar maken der droogvallende woningen, die van het water ge heel doortrokken zijn en dus wel eens typhus of andere ziekten in hun gevolg kunnen hebben: daarna doet zich op de zorg voor den herbouw der hon derden geheel verwoeste en onbewoonbaar geworden huizen, dat alles zal geld en veel geld kosten, maar gelukkig, de Nederlandsche weldadigheid is weer daar, om ons te steunen, zij zal wel blijven helpen, zoolang het noodig is. Hoe groot ook de schade moge zijn, gelukkig hoorden wij nergens van eenig verlies van men- schenlevens, Ook het vee is op slechts geringe uit zondering na, overal gered. Z. M. de Koning heeft reeds twee malen per telegraaf van Deventer rundvleesch en spek ontboden, tot het doen maken van erwtenworst voor de noodlijdenden door den watersnood in de provinciën Gelderland en Noord-Brabant. Onder Gewande is het lijk aangespoeld van een ineisje naar gissing tusschen de 20 Alle leed was op dit oogenblik vergeten voor de edelste aandoening: liefde voor zijne moeder. Bernard merkte er niets van, hoe de arme be woners der achterbuurt, waar ook zijne moeder woonde, hem met verwondering nastaarden, 't Was eene gansch ongewone zaak, dat in dit gedeelte dei- stad een deftig gekleed lieer liep, zoodat elk be woonster vooral eens evm een kijkje moest nemen eu enkelen zelfs onwillekeurig de hoofden bij el kander staken on vroegen»Wat zou die hier zoeken «Woont hier vrouw Steenhuis?" vroeg Bcrnard aan een persoon die voor zijne deur stond. IIiet' recht over mijnheer!" was :t antwoord. «Moet mijnheer haar sproken? Och ja, 't is eene beklagenswaardige vrouw. Een ongelukkig geval..." sDankjesprak Bernard, en was snel naar dc overzijde geloopen, zonder te luisteren naar de verdere redenen van den man. Bernards hart bonste hoorbaar. Zoo nabij zijn doel voelde hij dat de moed hem bijna begaf. Vrouw Stecnhuis?" «Mijnheer!" antwoordde eene eenvoudig maar zindelijk geklcede vrouw, terwijl zij de dein van 't onderhuis, 't welk zij bowoonde, opende. »Ja, dat is mijne moederdacht Bernard zoodra hij haar zag. Zijn gevoel zij 't hem. «Moeder, moeder! ik ben nw Bernard, uw kind dat ge verloren hebt gewaand. Herkend ge uwen Bcrnanl niet?" mot deze woorden vloog de edele zoon zijne goede moeder om den hals en klemde haar innig en tecder in zijne armen. Tranen van vreugde welden uit de oogen dei- goede vrouw cn parelden als echte diamanten op Bernards handen. «O, mijn kind. mijn zoon! o, nu kan ik alles ver dragen, alles lijden, nu kan ik zelfs sterven. O' welk eene gelukkige moeder ben ik, Mijn God! ik dank u, ik dank u." Eerst toen moeder en zoon van de eerste bedwel ming eenigermate bekomen waren, kwamen de broers en zusters van Bernard aan de beurt. Ach! Bernard, lieve zoon! do goede God gaf me u heden clan terug, maar wist gij, wist gij welko ontzettende gebcurte..." «Ik weet alles moeder, ik weet alles en ben liier gekomen om u nimmermeer te verlaten. Veel hebt ge geleden, wat eenmaal gedaan is, kan niet meer ongedaan gemaakt worden. Ook ik heb veel onder vonden, lief en leedmaar God is goed en moeielijk leven is eene heerlijke oefenschool." «Ik zou er dankbaar voor kunnen zijn, zoo veel te hebben moeten lijden en strijden," antwoordde vrouw Steenhuis. «Voortaan zal ik trachten u 't vroegere leed te doen vergelen; ik zal voor n zorgen. Ik ben ad vocaat. De naam van Steenhuis moge bovlekt zijn in 't oog der menigte, geen nood, door eerlijkheid en goede trouw, door waarheid en gerechtigheid te betrachten cn te bevorderen hoop ik 't vooroordeel te trolseeren en de schande uit te wisschen die ook ons treft." »Gij weet dus?" vlk weet alles; ziedaar de courant, die't mij meldde en mij tevens op 't spoor bracht u wede en 25 jaren, dat vermoedelijk het leven ver loor door de overstrooming. Op den 23sten dezer werd door dc com missie voor den watersnood te Dordrecht eene collecte voor de uoodiijdenden gehouden. Al spoedig bleek, dat zij niet de eenige was, die zich met deze taak had belast, maar dat ook zekere P. J. E. zich op weg had begeven en zich aan onderscheiden woningen als collectant voor den watersnood had voorgestelddaar, waar hij dit minder veilig achtte, werd door hem een inteekenlijst gepresenteerd op een trkje getiteld: Een handvol dichtbloemen enz, welk werkje ten behoeve der noodlijdenden zal worden uitgegeven en waarmede genoemde E. door een boekhandelaar te Dordrecht belast was te colporteeren. Dat van de bedriegeliike handelingen van E. menigeen de dupe werd, laat zich licht begrijpen, te meer omdat E. zijn uiterlijk voorkomen geheel in overeen stemming had gebracht met de taak die hij zich had opgelegd, en op de meest eenvoudige manier zich aanmeldde, een geldzakje voorhoudt nde en roepende: "Collecte voor den watersnood," zoodat een ieder dacht met de werkelijke collecte le doen tc hebben. In politiebewaring gebracht, is hij, r.adat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt naar het huis van arrest gebracht. Een droevig ongeval had men hij de overstrooming in Lith te betreuren. Tijdens den storm trachtte de kleermaker Van der zich mi-t zijn vrouw, die in hoogst zwan gere» toestand verkeerde, en zijn zes kinderen te redden; toen zij op den dijk kwamen, waar over het water met geweld heenspattp, brak voor de arme het gewichtig oogenblik aan. Vree- selijke toestand. Een half uur later stond de wanhopige man nog met zijn kinderen op den dijk bij het lijk zijner vrouw en dat van zijn pasgeboren kind. De commissie nam drie der kleinen mee- naar den Bosch Uit Zwolle schrijft men "Onze stadgenoot, Prins bekend bij alle bin nen- en buitenlandsche koopliedc-n, die onze be roemde veemarkt bezoeken, drijft ongekend grooten handel in nuchtere kalveren. Door het verbod van invoer van vee uit Nederland in Pruisen lijdt Prins groote schade, want dui- zende stuks werden per jaar derwaarts gezon den. Daar nu het verbod alleen van toepas sing is op levend vee, zoo is Prins, om aan een groot gedeelte van zijnen handel op Duitschland te voldoen, op het denkbeeld ge komen, de nuchtere kalveren te slachteu, uit le halen, van den kop te ontdoen en vervol gens in de huid genaaid te verzenden. Dat bij eene drukke expeditie de nuchtere kalfskoppen 'n Zwolle goedkoop zijn, begrijpt ieder. Zon dag jl. kreeg men zes kalfskoppen voor een dubbeltje" Bij advertentie in de Goudsche Cl. worden de ingezetenen van Gouda, door eenige Stol- wijkers ter Stolwijksche kennis (Pinksteren a s.) genoodigd," uit erkentelijkheid voor de diensten, hun en hun vee bewezen, tijdens de laatste bange dagen. Een löjarig jougeling, arbeider in de fabriek van den heer Regout te Maastricht, is door een riem eener machine gevat en eenige malen rondgeslingerd, waarna hij spoedig den geest gaf. Het zendingsfeest zal dit jaar worden gehouden Woensdag den 5 Juli te Velzen, op het landgoed Beekensleïn, eigendom van de familie Boreel van Hogelanden. Een zeer eigenaardig, maar minder be kend feest werd dezer dagen te Eist gevierd, bestaande in het omspitten, bemesten en geheel bewerken van den tuin des dominé's door de grootsten der catechisanten Na die bewerking werden zij onthaald, terwijl de geheele dag verder feestelijk werd doorgebracht. Het is te begrijpen, dat zij, die geer. verstand van bemesten enz. hebben, dit niet als een feestdag beschouwen, maar zij die er verstand van hebben zullen begrijpen dat het voor den dominé wel een feest is, 1 omdat er de goede geest uit blijkt tegenover den dominé, 2 omdat dc mest kosteloos gegeven wordt. Buitenland. Op een huwelijk feest te Parijs is een der genoodigde dames plotseling, te midden van den dans, door een toeval getroffen en estorven. In Engeland is dezer dagen octrooi verleend voor 't vervaardigen van kartonnen doozen zonder naad. De uitvinders der machine moeten tien jaar tijds noodig gehad hebben om haart e voltooien. Tot nu toe werden papie ren doozen uit de l»3nd gemaakt en uit bord papier gesneden. Door de machine worden zij uit de papierpap gerold, wat een hesparing geeft van 50 pCf. in arbeid; 600 doozen kan zij per uur leveren, 't doet er niet toe of zij groot of klein zijn. Het gemeentebestuur van Brussel heeft den heer Landrau vergunning verleend tot eene reeks van opstijgingen met luchtballons cn eene door Joseph Simmons te Londen uitgevonden vliegmachine »parakite" genaamd. De studenten te Jena hebben gesamen- lijk dc officieren van het garnizoen aldaar tot een duel uilgedaagd, omdat een luitenant aan een zijner ondergeschikte manschappen, die tevens student is, een beleedigende taak had opgedragen. te vinden. Dit blad gaf mij eene moeder terug en.. Bernard kon niet uitspreken, zoo sterk greep de gedachte hem aan, dat hij als man van eer Dorothea had moeten verlaten. «En nu moeder, voor ik u mijne lotgovallen mee deel, voor dat ik uw wedervaren, sinds onze wrecde scheiding verneem, zeg mij eerst waar, in welke gevangenis bevindt zich mijn ongelukkige vader?" Een luid snikken was 't eenige antwoord dat de bedroefde vrouw kon geven. In een oogwenk vloog haar gansche levensloop haar als in een gezicht voorbij. Zij herinnerde zich de waarschuwende stem harer moedor, om toch niet met dien Horman Steen - huis te huwen: nog klonk 't haar in de ooren«Gij zult nimmer gelukkig kunnen zijn met Herman, want hij is niet werkzaam en daarbij alleen in schijn vroom; maar ze had haren Herman zoo lief gehad! Armoede en verwaarloozing, bittere ellende en grievend wee bad ze ervaard. Hare ouders waren met verdriet over haar lot ten grave gepaaldbaai- kind was haar van 't harte gescheurd, haar kind waarvoor ze geleden had, waarvoor ze leefde en waakte cn streed; maar nu, op dit zelfde oogen blik stond dat kind voor haar als man, als een kundig, geleerd man. Welk een geluk! Geluk? Maar was zij dan niet de vrouw van een eerloozcn dief en inbreker Was haar man niet als de moordenaar van bare edele weldoenster te beschouwen Zou de wereld zich niet steeds tusschen 't geluk en haar plaatsen «Waar is mijn ongelukkige vader?" herhaalde Gemard op somberen, droefgeestigen toon. Vrouw Steenhuis nam den zakdoek en droogde hare tranen af- «lk dank u, voor dat laatste woord, mijn kind Ja, een ongelukkig vader, dat is hij. Mochten alle menschen cr zoo over denken. Zeker, zijne daden waren slecht, maar och, zijne opvoeding heeft ook zooveel te wenschen overgelaten. Neen kiud, nu veracht ik uwen vader niet meer. Gij hebt mij geleerd, hoe we, als menschen, hebben te handelen. Hoe menigeen zou weer kunnen opstaan van zijnen val, zoo de menschheid de helpende hand naar hem uitstrekte, in plaats van do schijnheilige bede te stamelen «Ik dank n Heer, dat ik niet ben gelijk deze! of de leer tc huldigen: «Die eens steelt is altijd een dief." Vrouw Steenhuis roeide nu wat haar plicht was. Die inspraak van haar hart wilde ze ook volgen., want haar verstand zei «Zoo is 't goed!" Iedere overwinning welke de mensch op ijch zei ven of op de wereld behaalt, geeft kracht en moed voor een volgenden strijd-. Bernard had den tweestrijd begrepen welke in 't hart zijner moeder omging. «Niet waar moeder," vroeg hij. «mensch to zijn in den hoogsten zin des woords, dat is't schoonste en hoogste, dat we hier op aarde kunnen bereiken Zeg mij waar ik vader kan vinden: ik heb hem lief, want hij is mijn vader en daarbij ongelukkig." «Kind! ik ga met u." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1