Nieows- en -mAl* Advertentieblad. M 1552. 1876. Woensdag 5 April. Zestiende Jaargang. Uitgever 8. GILTJE8. Nationale Militie. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. ADVERTENTIEN HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n .Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Adyxrtbntien van 1—4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men dt AdTertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieële Gedeelte. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Helder brengen ter openbare kennis, dat de. Militieraad van bet derde district in Noordholland do tweede zitting zal houden te ALKMAAR, en wel voor zooverre deze gemeente betreft, op DINSDAG den 11 APRIL 1S76, des voormiddags ten half elf ure Volgens artikel SS, in verband met artikel 92 der Wet op de Nationale Militie, moet voor die zitting verschijnen, die voor een loteling als plaats vervanger of als nunimcrverwisselaar verlangt op te treden. In die zitting wordt tevens uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken. Helder, den 27 A pril 1876. Burgemeester en IV e'houders voornoemd, STAKMAN BOSSE Burgemeester. L. YERHEY, Secretaris. Niet-Ofliciëel Gedeelte. Helder, Nieuwedicp, Willemsoord, enz. 4 April 1876. Van de commissie die zich te clczi-r plaatse belast heeft met het inzamelen van giften voor de noodlijdenden door den watersnood ont vingen wij Zaterdagjl. bericht, dat tot dien dag was ontvangen: aan geld f 1834,58 en twee pakken kleeren en hoofddeksels. Aan de hoofdcommissie te Amsterdam is gezonden f 1600. en aan den burgemeester van 's ller- togenbosch f 37. en de beide pakken. Het saldo in kas f 197.53 zal zoodra nog eenige toegezegde giften zijn ingekomen aan de hoofd commissie worden toegezonden. De vereeniging tot Stichting en Instand houding van Bewaarscholen hier ter plaatse, opende gisteren hare eerste inrichting, gelegen aan de Visch markt tegenover de gemeenteschool i No. 6. I Die met ons een kijkje kon nemen, zal zeker ook met ons verklaren, dat de commissie van beheer, krachtig gesteund door dames-re gentessen, allo eer van haar werk heeft en onze gemeente met eene hoogst nuttige instel ling verrijkte. Dc school bestaat, behalve-uit spreekkamer, bergplaats voor kleedingstukken, enz., uit drie ruime, nette, goed verlichte en luchtige lokalen, waarvan 't grootste tot speelzaal is ingericht en bij proefneming door de kleinen uitstekend bleek te voldoen. Eene wel niet groole, maar keurig nette speelplaats door boomen afgezet en van een paar ferme hoopen wit zand voor- FEUILLETON. zi«*n, maakt met 't geheel eene alleszins gui:- stigen indruk. De school meubelen en leer middelen (voornamelijk Fröbelarlikelen) zijn met geheel in volkomen harmonie. Tal van belangstellenden, waaronder leden van den gemeenteraad en der schoolcommissie, woonden de opening bij en werden eerst door den heer TI. L. Oudenhoven, voorz. der comm., en vervolgens door den heer P. J. Heijnitig, schoolopziener, op recht gepaste en hartelijke ij ze toegesproken. Wij kunnen onze plaatsgenooten niet genoeg .übevelen met deze belangrijke inrichting kennis te maken. Wij twijfelen niet of de commissie, zoowei als dc- directrice nuj. Koning, zullen zeker ieder d.iarlot we! iu staat v»i!len stellen. Aan de lief hebbers van tooneel,'/aug en muziek recommandi-eren wij vooral op den avond van 27 April a. s. ecu bezoek te brengen in het lokaal Tivoli, dien avond beloofd inder daad iets goeds. De beste krachten van dc tooncelgezf Ischappen limsten Schertsf-audium Liter Nas en Vaderland en Oranje zullen gecombineerd ten tooneele voerende Oude Korporaal terwijl door de leden van de zang- verecniging Cecilia eenige schoone zangstukken zullen worden uitgcvo.-rd en het muziekkorps van de dd. Schutterij voor een aangename af wisseling zal zorg dragen. Wij vragen u wat wilt gij nog meer! En wat uwe sympathie gewis nog meer zal verhoogen is het doel dat deze gecombineerde vereenigingen beoogen »1. ondersteuning van de noodlijdenden door den watersnood. Wij wen- schen bun een groot succes toe. Gisteren morgen is uit de gracht nabij de gasfabriek het lijk opgehaald van een mari nier, die reeds sedert een maand vermist werd. Naar wij vernemen is de heer J. Klee- rekoper Jz. Israël, godsdienst leeraar en voor zanger alhier, benoemd bij de Israël, hoofd synagoge te Amsterdam. Op den 15 April zal aan boord van het stoomschip Prins Hendrik overgaan een detache ment koloniale troepen, sterk 15S manschappen waaronder S onderofficieren, onder koininando van den kapt. der art. A. J. M. Willemse cn het inedegeleide van den ln luit der inf. J. G. Lecointe, de 2 e luits. F. Ton net, J. M. Vervat, A. J. '1'. van Gorkum, G. P. Wijn malen en M. F. Blaauw Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlandenkomm. kapt. ter zee A. N. L. Koops, stoomde na een reis van zeven dagen te Gibraltar binnen. De overtocht over den Atlantischcn Oceaan, dien men het meest vreesde, is derhalve niet goed gevolg achter den rug. Daar toch verging het Engelschc ramtorenschip Oorspronkelijke novelle. Wat u ooit ontmoete Bij 't wereldsch beloop, Pluk immer blijmoedig De klaver der hoop; Verhel u mot grootheid Op rampen en smart, En zamel u bloemen Van troost voor liet hart; Schoon 't onweer ons dreigc, De ramspoed ons drukk'; Eens wordt het weer helder, Eens daagt weer 't geluk. 29. Vader ex Zoon. Bernard knikte toestemmend. De directeur schoof 't gordijn weer dicht. Ber nard bevond zich nu alleen in een groote vierkante ruimte, welke slechts door 't zoocven genoemde gordijn van 't corridor was afgescheiden. De eene zijde dier ruiinto grensde aan de directeurskamer. Dc ruim zeven voet liooge balustrade sloot weder eene ruimte af iu den vorm van een kwadraat. Een klein raam verschafte licht tot dit gedeelte van 't gebouw van boete of verharding, waar 't den vriend vergund wordt den vriend, den vader den zoon, den zoon den vader te mogen zien en een woord troost toe te spreken. Bernard loosde een diepe zucht. Op dit oogenblik vernam Bernard aan den te gengestelden kant der balustiade eenig geritsel. Hij zag op een man stond recht tegen over hem. De directeur was weder in zijne kamer en kon door 't dunne bouten beschot, dat den gevangene van liem afscheidde alles verstaan wat er gesproken werd Daar stonden de beide mannen tegenover elkander vader en zoon Welk een verschil! De vader in den leeftijd, in welken de mannelijke kracht hare edelste toepassing en wijding kan vinden, maar door een werkeloos, vadsig leven, door on matigheid cn ongebondenheid verslapt en verdier lijkt naar lichaam en geest en de zoon een krachtvol man, met sprekend oog en open liefdevol hart; do vader met een beschuldigend geweten, de zoon, die den cdolstcn strijd strijdt om 't edelste doel te bereiken. Er verliepen eenige minuien eer een van beiden spreken kon. aVader!" sprak Bernard op geroerden toon. Steenhuis bleef in gebogen houding staan. Vader!" herhaalde Bernard op inniger toon. «Neen, neen!" »Herkent go mij dan niet vader?" «Neon, neenjonkmonsch laat mij, laat mij dien naam niet meer hooien." Steenhuis bracht de hand aan het voorhoofd, alsof hij zich wilde bezinnen, alsof bij zijn geheugen te hulp riep. «Herkent ge mij dan niet vader?" Captain. Hoewel de oorzaak hiervan voorna melijk gelegen was in het hooge tuig in ver band met de manoeuvres, die de Captain zei lende verrichten moest, toen zij deel uitmaakte van een eskader, is de behouden aankomst van de Prins Hendrik te Gibraltar toch ecu ge ruststelling. Beide schepen waren van hetzelfde model, hoewel men de Prins Hendrik hier van zeir licht tuig voorzien had en zij de. reis stoomende zou ondernemen, om liet gevaar gering te maken. Dit vaartuig kan 520 ton steenkolen bergen en zal per etmaal, 50 ton verstokende, 60 mijl kunnen afleggen; langer dan 10 a 11 dagen kan liet derhalve niet in zee blijven, daarom irden, na Gibraltar, Malta en Port-Saïd aan gedaan om weder kolen te laden. Ook moeten Suez en Aden worden hezocht. Mocht het traject AdenPoint de Galle door de een of andere oorzaak te lang bevonden worden, dan heeft de koininaudant volmacht Bombay aan te doen. Van Point de Galle wordt op Singapore koers gezet, aMaar gedokt de Nederlandsch-Indische bezittingen zijn helaas! aan havenwerken, dokken en meer zaken, die op de scheepvaart betrekking hebben, niet heel rijk en daarna naar Batavia gestoomd. Met recht kan de Prins Hendrik een ge duchte tegenstandster voor den vijand genoemd worden; haar ram, haar twee torens met de ier groote Aruistrong-kaiiouiie.il, benevens de vier 12-cMs. achterlaad-Kruppkanonnen en haar groot vermogen zullen in tijd van oorlog veel kunnen uitrichten. Daar zij het eerste Nederlandsclie. ramtoren schip is, dat de Middeilandsche Zee cn Indië bezoekt, zoo kan liet voor hel prestige van Nederland niet anders dan goed zijn, dat zij op haar reis vele vreemde havens aandoet. Wellicht zal deze bodein ook nog met een diplomatiek doel naar Atjeh stevenen en, daar zijnde, de bevriende radja's of hoofden van de verschillende staatjes aan boord laten koinen, hun laten zien dat Nederland ook nog andere dan houten schepen bezit cn hen op de groote zware kanonnen en projectielen en de uit werking daarvan aandachtig maken. Van Oude Schild dd. 2 April schrijft men ons het volgende: //Du dag van gisteren was voor den heer T. Mets alhier een ware feestdag en de ver wachting dat die dag bij de directie der Am- sterdam-Texelsche stoombootmaatschappij niet onopgemerkt zou voorbijgaan, evenmin als dat de dorpsgenooten dien zouden vergeten bleek geen bloote veronderstelling te zijn geweest. Van een oogenblik waarop men gelegenheid had gevonden om den heer Mets te verwij deren, maakte men gebruik om in het kantoor van den jubilaris een prachtige schrijftafel en ceu dito pendule te plaatsen. Toen de Wel Edele heer W. II. Bruno Bok den jubilaris binnen- leide was de laatste zichtbaar getroffen, want op zijn kantoor bevonden zich behalve de heer Bok, ook de heeren D. C. Loman, burgemeester, dr. J. Ensing, S. Keijser, wethouder, benevens de dames Bok en Ensing, D. Post, predikant te Oude Schild en J. K. G. Muller, hoofdonder wijzer aldaar. De heer Bok, directeur der stoombootmaatschappij sprak een warm en ge past woord tot den heer Mets en bood hem namens de directie gelijk op een netten zil- icrenplaat in den schrijftafel was aangeduid, dit cadeau aan als een bewijs van hulde voor oOjarigen trouwe ambtsvervulling. Ook de luercn Lotnan en Post brachten den heer Mets c-en woord van hulde toe en wenschten hem van harte gelijk met 't feest dat hij 't voor recht had te vieren terwijl eindelijk de hper Muller met een kort woord er op wet-s hoe de heer T. Mets door zijn leven en streven steeds geloond had een strijder en bevorJcraar te zijn geweest voor en van du belangen der ingezetenen. Moge de heer T. Mets, die, even als zijn zoon de lieer W. Mets, zoo getroffen waren, dat zij geene woorden konden vinden, om hun gevoel te uiten, nog lang 't genot van juiste waardecring smaken. Van verschillende zijden uit ons land ont- ving de jublaris blijken van instemming en deelneming." Meu schrijft ons van Vlieland, den 27 Maart het volgende: //Gisteren zijn door de commissie tot exa- mineering van zeelieden, bijgestaan door de hccren L. Janse Bz. en F C. Jaski van Am sterdam, met gocdgevolg alhier gexnmineerd M. List tot 2den stuurman, K. Visser, J. Visser, G. Meijer, L. Meijer en Jb Molenaar, allen tot 3dcu stuurman voor de groote vaart. De bevorderden waren allen leerlingen van den heer W. Dijk leeraar der school van zeevaartkunde alhier. Omtrent den dood van generaal Pel leest men in 't Algemeen Dagblad van Ned.- Indië: Pel is gestorven in het bivak te Gighen eene plaats, reeds lang in ons ongestoord be zit, in den avond van 11. Dinsdag op Woens dag 22 op '23 Februari, aan een plotselinge beroerte of aderbreuk. Vermoedelijk stond die doodelijke ziekte- aanval in verband met koorts. Een honderdtal zeemiliciens zullen dit jaar hunne opleiding aan hooid van Z. M. wachtschip te Amsterdam ontvangen. Door den overgang van de lichtmatrozen en jongens met 1 April op liet opleidingsschip //Van Wassenaer" ontstaat daartoe gelegenheid. Aan dc havenwerken van het Noordzee- -anaal is zekere 1<\, een oppassend werkman bij het verplaatsen van een rail op den Titan aan den Zuiderdijk, het evenwicht verliezende met het hoofd op de betonblokken terechtge komen, zijn schedel was totaal verbrijzeld. Besluiten, Benoemingen, enz. De luit. ter zee 2e ki. II. J.'E. van Gogh, wordt met den 6n dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Van (talen. De luit. ter zee le kl. K. W. E. von Leschen, dienende als le olf. aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, wordt met den 20n dezer op nonactviieit gesteld en met den 21 n daaraan volgende vervangen door den luit. ter zee le kl J. Loots. De luit. ter zee 2e kl. 11. P. Netscher en de oiï. ran gez. 2c kl. G. I'. J. Theunissen, worden res- pcctivelijk met den I6d en dén 11 n dezer geplaatst aan boord van Zr. M--. wachtschip alhier,laatstge noemde teneinde gedetacheerd te worden aan boord van Zr. Ms. instructievaartuig Ternatc. Eiken Dinsdag om de veertien dagen vertrekt van hier de Oost- Ind. mail, via Triest, per laatsten trein. De mail naar de Kaap de Goede Hoop vertrekt van hier den 2n, 12n en 21 n van elke maand, per 1. trein. De mail naar de West-Indie ver- vertrekt van hier den voorlaatsten van elke maand per eersten trein. Steenhuis zag op en vestigde met vorschenden blik zijne oogen op den advocaat. »Zijt gij 't werkelijk, of zijt gc...? maar neen, dat is onmogelijk!" «Ik ben Bernard, uw zoon." «Ga dan in Godsnaam been. Pijnig mij niet meer, ik lijd reeds genoeg. *Ik kom om u iRekenschap te vragen, niet waar?" vervolgde Steenhuis op gedempten toon. «Helaas vervolgde lnj, >ik ben niet in slaat dit te doen. Ik heb u verkocht aan dien Armand cNeen vader! ge zijt ongelukkig, ik kom u troosten, u opbeuren. Gou, die naar Zijne wijsheid en liefde alles regelt, beeft ook alles ten beste geschikt. De weg des lijdens is dc weg der verheerlijking voor eiken mensch. Ook voor u is er hoop op eene betere toekomst. Nog is er tijd. O, zie mij aan, uw' zoon, die u lief heeft, die «Voor mij bestaat er geene betere toekomst. Gods toorn rust op mij." «Spreek zoo. niet, vader. Voor ieder wil God een Vader zijn, ook voor u." «Neen, neen!" Een heldere traan fonkelde in Bcrnards oog. 't Speet hem niet alleen zijn vader hieraan te treffen, maar ook in zulk een zielstoestand. Die toestand was niet slechts 't gevolg zijner misdaden, maar ook en voornamelijk het resultaat zijner opvoeding. De leer dat God een liefhebbend Vader is, was hem onbekend en nog veel minder leefde in zijne ziel de overtuiging dat niemand behoeft le wanhopen. «Ga. ga, als ik u bidden mag; gij zegt mijn zoon te zijn, maar weet ge wie ik ben, wat ik deed? Helaas! 't is voor mij te laat. Uwe goedheid mar telt mij." «Hoop slechts, vader!" «Neen! ik mag niet hopen." «Ook voor u is er hoop. Zie mij aan vader, lees in mijn oogen dat ik u nog lief heb, u vergeef. Ik bid er u om, laat van dit oogenblik af die vertwijfeling varen. Draag met mannenmoed d> straf, die 't gevolg is van't vergeten van den plicht der menseheuliefde. Eenmaal kunt ge weer in de maatschappij tcrugkeeren. Ik ben jong, ik ben advocaat, ik zal moeder steunen, maar laat mij niet hopeloos van hier gaan. Ook voor u zal 't licht dagen uit den stikdonkeren nacht, want zelfs de vermoeidste strijder behoeft niet te wanhopen. Eens wordt 't weer helder aan de kimmen, als ge zelf het maar wilt." «O, zoo ik 't hopen kon!" zuchtte Steenhuis. «Die wenscli, vader, is 't morgenrood ccncr betere toekomst Die twijfel aan u /elven moet gij verbannen. Bid, vader' als gij kunt." «Nimmer, nimmer deed ik 't. Slechts vormelijk, zoo op gezette uren te pas of onpas deed ik 't. Ik weet niet wat bidden is. Och, of gij 't mij kondt leeren Bernard Steenhuis kon zich niet langer bedwingen. Onbedwongen gaf hij zijn gevoel lucht en de ver stokte vader dc volleerde booswicht, de onge voelige stond daar sju-akeloos en ook getroffen te genover den edelen zoon. Ook in zijn nog welde een traan van diep gevoeld berouw op. Die traan was een parel van echte waarde, de tolk van de menschelijkheid, welko nog 10 Cents per regel. Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. Meden overleed mijn geliefde echtgenoot en onze vader C. B. PASTOOR, in den ouderdom van bijna 55 jaar. Uit aller naam, Wed. C. B. PASTOOR-Bi.om. Algemeene kennisgeving Tot nader order van den lieer Direc teur blijft A. van BENDEGOM belast met het ontvangen der contributiëu van het begrafenisfonds. Helder, 4 April 1S76 'n de ziel van van Herman Steenhuis leefde, een heilige vonk. die met voorzichtigheid aangeblazen eenmaal nog tot een warmen gloed kon ontgloren, als de zachte adem van menschenmin daar over heen ging- Gelijk de ruwe adem van 't barre Noorden de ontluikende lentebloemen ter neder werpt, zoo ver nietigt de onbarmhartigheid van den mensch 't goede, dat nog in de diepste diepte van 't schuldig hart schuilt, zei Is bij den verst afgedwaalde. Blaas aan, blaas aan, tot een zacbten glooi iedere sprank van den levensvonk, welken ge bij anderen ontdekt! Weg met die onware spreekwoorden, niet die leer van uitsluiting en verdoeming! De leer der humaniteit gehuldigd. «Help mij, edele zoon, help mij, om weer op het goede pad te komen." «God dank, vader; ik zal u helpen zooveel ik vermag Nog veel sprak Bernard met zijnen vader. Hij doelde hem zoo kort mogelijk zijne lotgevallen, zijne er varingen en zijn strijd mede cn beloofde zoo spoedig mogelijk, ja, reeds den volgenden dag terug te koeren. Als de gansche wereld ons ontzinkt, alle hoop op eene betere toekomst i> opgegeven en ieder ons den rug toekeert, dan kan een vriendelijke blik van een warm gemoed, éen zacht woord van den men- schcnvriend, een vrije daad van een onbevooroor deeld liefdevol hart «Ie Noordstar zijn die den ge zonken moed verlevendigd cn de veilige gids worden naar de haven van aelcrnst en zielevrede. Die gids zou Bernard voor zijn vader zijn. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1