Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 12 April. M 1554. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS HELDERSCHECOURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post h n .Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advirtkstikn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Ad verten tiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 April 1876. In de vorige week is alhier, in navol ging van zoo vele andere zeeplaatsen, eene zeer nuttige zaak tot stand gekomen. Ouder de benaming van Goede Bedoeling" heeft uien een college opgericht, waarvan art. 1 van het reglement luidt als volgt: '/Het doel dezer inrichting is, om bij overlijden van scheeps- gezagvoerders en mindere schepelingen, die hier, zoowel als elders in Nederland woonachtig zijn, het lot hunner weduwen en nagelaten wettige kinderen, eenïgszins te verzachten." Het bestuur is opgedragen aan de gezag voerders H. A Maas, president; A. E. Scheur leer, secretaris M. Thomasz, penningmeester H- IJ. Visser, vice-president P- Visser, 2C secretaris C Krijnen en F. Ekamp, commis sarissen terwijl tot correspondenten van liet col lege zijn benoemd de heeren van Veen van der Meulen. Heden morgen heeft een Scheveninger pink of bomschuit op de Fransche bank alhier gestooten en is daarna omgeslagen, tengevolge waarvan de opvarenden allen zijn omgekomen. Het wrak is hier langs de kust drijvende ge vonden men is bezig het in de haven te brengen. De toestand van liet op de Zuidwal al hier zittende fregatschip Webfootkapt. Frencli, van Java naar Amsterdam, wordt, bij de aan houdende harde VVestewind, zeer hachelijk. H den morgen had men de noodvlag waaien en naar men verneemt, is het schip lek en staat er reeds acht voet water in. De equipage be vindt zich nog aan boord. De lading, koffie en suiker, zal veel te lijden hebben. Blijkens een bij het Dep. van Marine ontvangen telegram is Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, onder bevel van den kapt. ter zee A. N L. Coops, in den namiddag van 8 dezer van de reede van Malta vertrokken. Aan boord is alles wel. Directeuren der Nederl. maatschappij vau nijverheid hebben aan den koning een adres gezonden, waarin zij den wenscli uiten, dat de oefeuingstochten der rijksmarine ook dienstbaar worden gemaakt aan de Noordpool vaart en biunen kort ét-11 of meer schepen tot het doen van onderzoekingen, ook in het belang van reederij en visscherij naar het noorden worden gezonden. Het schooner-brikschip Cilovan Oude Pekela, kapt. Mooi, is op reis vau Hartlepool naar Riga, met man en muis vergaan. Tengevolge van het overlijden van den FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Wees u zelf. De Genestet. 31. De eerste verwijdering. nik heb u over gewichtige zaken te spreken,' had de baron tegen Frederik gezegd, toen deze kort na 't bezoek van den heer Schimsheim bij hem in de kamer trad. Frederik was er echter de persoon niet naar om over belangrijke of gewichtige onderwerpen te spreken. Van zijne jeugd af was hij bedorven door zijne oudersniet de minste inspanning naar lichaam of geest was van hem gevorderd. De ongestoorde rust was hem, aangezien hij een levendige geaard heid bezat, echter lastig. Allerlei vermaken en uitspattingen werden door hem nagejaagd en toen hij groot geworden was. was hij een rijke nietsdoener met een ledig hoofd en een ledig hart. Dorothea beminde hij volstrekt niet. maar door haar kon hij zijn fortuin herstellen, door haar te huwen 't middel weer bekomen om aan zijn zucht tot brassen bot te vieren, 't Beviel hem eigenlijk eer Paul van Vlissingen te Amsterdam, op- icliter en directeur van de Amsterdamsche stoomboot-maatschappij is tot zijn opvolger in noemde directie benoemd de heer C. Gilhuijs Het kantoor bliift gevestigd op den Buiten kant No. 38. In de «-Asser Ct." leest men #Er is hulponderwijzersnood en daarover wordt veel gesproken, geschreven en geadver teerd er is, in de Herv kerk, predikanten nood en daarvan hoort men nu en dan eens reppen, tnaar er is ook doctersnood, van veel meer omvang en tot veel grooter nadeel van bevolking, dan men wel verwacht. Men moet leeren voor de stoffelijke en on stoffelijke wereld, maar zal uien leeren, dan moet men niet alleen leveu, maar ook gezond n. 't Is daarom, dat zij, die gesteld zijn om te zorgeu voor liet volk, ook wat zijn li chamelijk welzijn betreft, wel eens ernstig ter harte mogen nemen, deze vraag: schiet er nu op tal van plaatsen genees- en heelkundige hulp te kort hoe zal het zijn over 4 it 5 jaar?" - De Vesuviuskapt. J Daarnhouwer, toebfchooronde aan dc //Koninklijke Nederland- sclie Stoombootmaatschappij," van Odcssa en Sinirma naar Vlissingen en Rotterdam is nabij Hastings, ten gevolge vau aanvaring door de Engelsche stoomboot Savernakein 10 vadem water gezonken. De geheele equipage, met uitzondering van een stoker is gered. - De heer J. Ch. Horinel. hoofdonder wijzer aan de kerkelijke school te Kerwijk en Delwijiien heeft de benoeming als hoofdonder wijzer aan de Christelijke school te Alkmaar aangenomen. - Naar men bericht, heeft de dezer dagen overleden lieer mr S. E Nijkerk, o. a. aan het Ncdcrl. Israël. Armbestuur te Amsterdam f 50,(10(1, aan het Nederl. Israël, meisjeswees huis f 10,000 en aan het jongens-weeshuis f 1000 gelegateerd. Onder de vervctiers in de omstreken van Hcereveen circuleert een adres aan den minister van Binnenlandscbe Zaken, inhoudende het verzoek, dat aan den Staatsspoorweg bij het Stobbegat in de onmiddclijke nabijheid van de groole veenderij *dc Greve" een halt of la dingplaats voor turf worde gesticht. Dit adres wordt ondersteund door turfhandelaren te Zutfen, den Helder, 's llage, Arnhem en Rotterdam. Deze maatregel zou een groote besparing vau racht geven. Nu wordt de prijs van elke waggon turf door het vervoer van turf naar het station aldaar met f 25 vermeerderdin het gewenscht geval zouden de kosten slechts f 5. bedragen en het vervoer, dat 's winters bij zijn oom in 't geheel niet, maar 't was gebiedend noodzakelijk dat hij bleef. Hij voelde echter behoefte aan alleiding en die vond hij door in den omtrek allerlei geoorloofde en ongeoorloofde genietingen te smaken. Hij ontzag zich niet de grofste verteringen te maken meende dat niemand "t zou durven wagen hem lastig te vallen; maar hij had volkomen buiten den waard gerekend. Laat ons hier bij 't raam gaan zitten," sprak de baron. Frederik nam een stool en ging op de aangeduide plaats zitten. «Ik heb veel met u te spreken, Frederik." «Dat doet mij genoegen oom." «Ik weet niet," vervolgde Walhaus, »of 't u wel zoo bijzonder zal interesseeren, wat ik u heb mee te deelen." Frederik bloosde van spijt over dit compliment. »Ik luister, oom!" «Gij kent don heer Schimsheim 7" «Schimsheim?" »Ja; anders, waarde neef zal ik uw geheugen te hulp komen." ■Gij bedoelt dien logementhouder?" «Natuurlijk! Nu deze is hier geweest, hij is zoo even vertrokken. Zie eens hier." De baron liet Frederik de betaalde rekening «Maar oom. die man is een onbeschaamde, Beduur jonkman, bedaar, 't Komt er bij mij op cenige dnizende thalers niet aan. Niemand moet van den baron Walhaus geld te vorderen hebben. Ik weet wel dat 't onder aanzienlijke lieden als door sneeuw en ijs niet zelden geheel onmo gelijk is, ten allen tijde kunnen plaats hebben. Zaterdaginidd. arriveerde dc mail uit Ned. O.-Indië mét dagbladen en brieven tot 2 Maart 11. Het uieuws is echter zeer schaarscli. Alle bladen bevatten uitvoerige levensbeschij- vingen van generaal Pel, wieus^plotseling over lijden op Java een grooten indruk heeft ge maakt. - Naar het schijnt wordt het schrikkeljaar geacht zekere bijzondere vrijheden te schenken aan de personen der zwakkere en afwachtende ekse, die zich emancipeeren willen, Hoe daarvan door sommigen wordt gebruik gemaakt, kan blijken uit onderstaand schrijven, dat door de Java Bode om der curiositeits wille wordt medeg edeeld. Mijn heer! ik ziet u bij naar allen dage voorbij mijn guis Wandele van daag is vuil. ik ziet u niet jammer schikelljaar ik wilt u spreken ik Meisje mag wel van dag geden avont uege ur u Kom bij kleijne brug gang pet jinongang ik komt ook eu dragt roode doek u mij zie wel kerin en zal daar om ik shrijfl mijn na ain niet -neem ni et Kwnalik ik zoo frij shlikcl- jaar meisje mag wel ik lang gegoop mijn heer spreek met mij nu shlikeljaar ik vraagt zelf Straks ik u weet mijn naam 29 Feberuarij 1876. Y. A. Buitenland. Het Journal de l'Aïsne deelt een mis- ad mede, begaan op een oude juffer, die een afgelegen huis in het fransche dorp Couvron be woonde. Uit den schoorsteen zog inen 11. Don derdag een dikken rook opstijgen en men nam een afschuwelijken reuk waar, dien men toe schreef aan het verbranden van oude lompen. Men bespeurde na dien tijd uiets van de be woonster van het huis, en eerst Maandag vond men haar geworgd liggen op een verkoold bed. Onder het bed stond een kleine koperen lamp, die waarschijnlijk had gediend om het vuur aan te stekenalle kasten waren opengebroken en aanzienlijke sommeu ontvreemd. Vier magazijnen in de nabijheid van Salt Lake-City (Amerika), waarin 30 ton buskruit was geborgen, zijn in de lucht gesprongen. Zes personen zijn daarbij om het leven gekomen. Het aantal gekwetsten is zeer groot. Camareteen gevangene van Chairvaux, heeft, na uit de gevangenis te zijn ontsnapt, op een slimme wijze in een wagon tweedi klasse de reis naar Parijs gemaakt. Slechts zeer weinig geld bij zich hebbende nam hij een kaartje naar Bar-Sur Aube, derde klasse. Aan 't station bemerkte hij drie oude dames die tot eene gewoonte geworden is de crediteuren zoo lang mogelijk te laten wachten, maar van dio slechte gewoonte houd ik niet. Ik heb uwe schulden aan dien Schimsheim betaald en buitendien ver nomen dat ook andere personen nog al wat van u te vorderen hebben." «De schulden die ik gemaakt heb, wensch ik zelf te beulen," waagde Frederik te zeggen. De baron baalde minachtend de schouders op. 't Griefde hom niet zoo zeer dat Frederik schulden had gemaakt als dat hij zoo weinig ware genegen heid voor Dorothea, zijn geliefd kind, toondo to bezitten. Immers hij had 't plan om door een hu welijk met Frederik zijne dochter gelukkig te maken, daardoor in de ziel zijner dochter de liefde voor Bernard te smoren en zoo zich voor de schande te vrijwaren een parvenu tot schoonzoon te krijgen. «Meer dan dc schulden, welke gij gemaakt hebt, smart mij uw gedrag," vervolgde de baron. «Gij zijt bijna altijd uit en bewijst Dorothea niet de minste opleltendheid. Ik moet u kort en goed zeggen, dat die manier van handelen mij weinig aanstaat. Waarlijk, Bernard Steenhuis leeft op eene fatsoenlijke wijze." »lk mag niet denken, oom, dat gij 't er op toelegt om mij te beleedigen, maar toch vind ik eene ver gelijking van dien Bernard Steenhuis, de zoon eens misdadigers, met mij allesbehalve streelend voor mijn gevoel." «O zoo! ge meent dus dat ge daarom beter zijt dan Bernard omdat diens vader eene misdaad heeft begaan. Ongelukkig voor u, als daarin uwe meerdere glorie, uwe meerdere deugd en degelijk- biljetten tweede klasse Parijs genomen hadden. Terwijl de treiu snel voortging klom hij uit het portier van zijn wagon, klom op den wagon waarin de drie dames zaten en doofde het licht uit. Weder omlaag gekomen, opende hij het portier van dien wagon. De dames sliepen. «■Uwe biljetten, dames" zei Cameret. De dames hem door de duisternis voor een conducteur houdende, gaven ze hem over. Camaret deed ilsof hij ze bij 't maanlicht bekeek, gaf de dames twee harer kaartjes benevens het zijne terug en behield zelf een biljet tweede klasse, waarmede hij dan ook te Parijs aankwam. Carmaret was evenwel in slaap gevallen en te Parijs aan 't station werd 't bedrog ontdekt en Camaret gevat. - Te Sprimont heeft dezer dagen een land bouwer, C. Duprez genaamd en 26 jaren oud, zijne vrouw met een geweerschot gedood. Die misdaad had plaats na een klein geschilde w outviug het schot in de volle borst en viel dood neder. Zij was slechts 22 jaren oud en laat een kind van 4 jaren oud achter, dal bij dit tooneel aanwezig was. Duprez is te Luik aan het gerecht overgeleverd Volgens een bericht uit Plymouth zijn de schroefstoomschepen Jhon Boylevan ShielJs met steenkolen naar Gibraltar bestemd, en de Emma Latoson, van Alex3»drië met katoen naar Huil, op 5U mijlen zuidwest van Goud staart, in aanvaring geweest. Dc Emma Lato son liep de Jhon Boyle aan stuurboordzijde zoo hevig aan, dat laatstgenoemd schip binnen een kwartieruur zonk. Ook de Emma Latoson was ernstig beschadigd, doch kon vlot gehouden worden en bracht de 21) man equipage der Jhon Boyle te Plymouth aan. De Times deelt het volgende bericht medeDe stoomboot Agrigente (van de stoom bootmaatschappij Tinacria) welke den Piraeus verliet met 30 passagiers en eene equipage van 34 man, is bij kaap Mailia in botsing geko men met dc Engelsche stoomboot Uijlton Cas tte, en in vijf of tien minuten gezonken. Eenigc mannen der equipage hebben zich ge red door op de Hijllon (astleover te sprin gen. Het was onmogelijk de booten te water tclatnicn.dat alles zoo plotseling in de diepte verdween. Het gelukte evenwel aan den ge zagvoerder der Hijllon Caslleoin verschei dene inenscheu te redden, die zich aan d» stukkeu van het wrak hadden vastgeklampt. In het geheel zijn 2 ofiicieren, 2 ingenieurs 5 matrozen, 4 vrouwen, 12 andere passagiers (allen Grieken) verdronken. De kapitein en ongeveer 80 anderen werden gered. De Hijl lon ('astle, welke naar Constantinopel bestemd was keerde na de botsing naar den Piraeus terug, om de geredden aan land te zetten. -De eerste aardbeziën uit de broeikassen te Versailles zijn Vrijdag te Parijs aangebracht en verkocht fr. 1.60 het stuk voor de uit gezochte soorten en fr. 1 voor de andere, Te Adrossan in Schotland werd dezer dagen een merkwaardig vaartuig verkocht: de brik litus die uit de overblijfselen van een op de Schotsche kust gestrand oorlogschip was gebouwd en 22 jaren door een vrouwe lijke gezagvoerder, mejuffrouw Elisabeth Millar, werd gevoerd. Deze zee-amazone was onder de kustvaarders als kapitein Betsy Millar alge meen bekend. Besluiten, Benoemingen, enz. Z. M. heeft den luit. ter zee dor 2e kl. H. G. Hildebrandt, bevorderd tot luit. ter zee der 1e kl. Benoemd tot kapt. van de Ie kl. de kapt. 2e kl. F. J. van (lensden. De St. Ct. bevat de voorwaarden voor het in de maand Mei te houden vergelijkend examen van jongelingen, die als machinist-leerling der 2e kl. wenclien te worden aangenomen. Benoemd tot Inspecteur der Registratie en Do meinen der eerste klasse M. Timmerman, thans tweede; der tweede klasse G. Y. Blaauw, thans derde; der derde klasse J. J. de Lange, thans ont vanger der registratie tc Harderwijk. Tot ont vanger der Belastingen te Dellshaven J. M. Kleeu- wens, thans te Vlaardingen. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 8 April, worden de kapt -luit. ter zee J. K. L. Gey van Pittius en de luit. ter zee 1e kl. K. O. van der Veen. met den laatsten dezer, eervol ontheven van het bevel resp. over Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en te Amsterdam, en met Mei a. s. vervangen door den kapt.-luit. ter zee H. D. Guyot en den luit. ter ze0 Ie kl. W. J. Adams Spreuken en Spreekwoorden van vroeger en later verzameld door M. Snij brood en lees; Terwijl de visch kookt smelt de boter. De eendracht bouwt het huis, De tweedracht stort het neder. Niets is groot wat niet goed is. Lust en liefde zijn de hef booinen van groote daden. Die nooit vriendschap en liefde gezocht heeft is duizendmaal armer dan die ze ver loren heeft. De godsdienst is de gouden keten, die de aarde aan den troon des Eeuwigeu bindt. Hoe later in de herberg, hoe meerder schuld. De deuren der herberg sluiten spaarzaamheid uit en laten overdaad binnen. heid te zoeken is. Neen Frederik! dat wanbegrip moet de wereld uit. De misdaad van den vader mag en moet niet drukken op den zoon, den klein zoon of wie ook. Ieder die zich zeiven acht, ver dient ook de achting van de wereld. Bernard is arm bij mij vergeleken, van lage afkomst, maar ik geloof dat hij meer edelman is dan gij 't zijt." «Maar waartoe dit alles, oom?" «Vraagt gij waartoe, Frederik? Meent gij dat 't mij onbekend is dat gij een juweelen stel hebt ge kocht endoch dit zij zooals 't wil, ik verlang dat gij uwe levenswijze verandert en van nu aan do achting, welke gij aan u zelve», aan mijne dochter en mij verschuldigd zijt, wat minder uit 't oog verliest." «Maar beste oom, ik...." «Genoeg. Van dit uur af zal ik uwe gedragin gen nauwkeuriger gadeslaan en zoo daarin geene mij gewenschte verandering komt, dan zijt ge zelf de oorzaak dat er van 't huwelijk tusschen mijne dochter en u niets kan komen De baron stond op en gaf door een teeken te kennen dat hij alleen wenschte to zijn. Nimmer nog had hij zoo gesproken. Daar had moed toe behoord om z o o te spreken. Nu had de baron, voor 't eerst sedert jaron mis schien zijn eigen gevoel, zijn eigen verstand ge raadpleegd, en 't deed hem goed. «Vreemd," dacht hij, «dat geld en aanzienlijke geboorte ook juist den voorrang geven, 't Is toch zot, dat de rijkaard zich dat tracht wijs temaken. Drommels jammer dat Bernard in de schande zijns vaders zal declen. Maar als ik mij daaraan nu eens niet stoorde, als ik eens alleen mijn gezond verstand raadpleegde? Wat dan'? Ik leef toch onafhankelijk en heb niemand rekenschap mijner daden te geven. Niemand? Ik geloof haast dat men inderdaad ge lukkiger zou zijn zoo men mïr.der naar 't oordeel der menschen dan naar de stem van verstand en en geweten wilde luisteren." De baron stond op en begaf zich naar den tuin alwaar zijne dochter en gade sanmn de heerlijke <n frispche lucht genoten. Sedert lang was de baron niet zoo opgwekt gestemd geweest als thans. Wus die opgewekte stemming 't gevolg van 't geen hij gesproken en gedaan had? Ontegenzeggelijk! Gelukkig de man, die den moed heeft om vrij te zijn. diedc vooroordeelen en dwaasheden der wereld durft trotseeren: gelukkig de aanzienlijke, die bij rijkdom degelijkheid paart en niet meent dat zijn rijk dom de vrijbrief is voor willekeur. Onze tegenwoordige wereld buigt niet steeds mee de knie, noch kromt den rug voor verwaande aristoci'atenzij vraagt wel degelijkwie en wat zijt ge voor anderen De onkundige alleen heeft er belang bij dat an deren ook onkundig zijn en blijven want worden die wijzer, dan komt zijne onbeduidenheid des tc meer aan het licht en dat mag, dat kan tcch niet. Onkundig was de baron echter niet. hij was met vooroordeelen behebt en heden, heden voor 't eerst hadden zijn verstand en zijn gevoel die bestreden. Dat was een goed begin, dc eerste stap voor verderen voortgang, maar ook de grond tot verwij dering tusschen hem en Frederik. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1