liesws- en Advertentieblad. Zaterdag W. 1557. Zestiende jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. 22 üpril. NATIONALE MILITIE. Zitting Gemeenteraad LICHT IN DUISTERNIS, NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHECOURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden ÏYanco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en IIulp-Postkantoren Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. Bekendmaking. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt, tengevolge ecner ontvangen aanschrijving van den lieer Commissaris dos Konings in deze provincie, ter algemeene kennis eene missive van den heer Minister van Oorlog, betrekkelijk de op roeping tot de werkelijke dienst van de verlofgangers der Militie te land van de ligtingen 1873 en 1874, van den volgenden inhoud 's Gracenkageden 29 Maart 187G. Het heeft den Koning behaagdmij bij kabi netrescript van 7 dezer No 9, to magtigen, om te dezen jare op te roepen en in werkelijken dienst te houden; lo. voor herhalingsoefeningen: d. bij het regiment Grenadiers en Jagers dc mi licien-verlofgangers der ligting van 1873 van 18 Juhj tot 24 Augustus, en die der liglin; 1874 van 23 Augustus tot 26 September; b. bij het 9de. 3de, 4de, 5de, Ce en 7de regiment Infanterie de milicien-verlofgangers der ligting van 1873 van 4 Mei tot 7 Junij en die der ligting van 1874 van 8 Junij tot 12 Julij; c bij het lsto regiment Vesting artillerie d< licicn-verlofgangers der ligting van 1874 met uitzondering van die, welke tot de Torpedo-com pagnie behooren, van 20 Mei tot 28 Junij; d. bij het 2de regiment Vesting-artillerie de mi licien-verlofgangers der ligting van 1874 van 1 Julij tot 9 Augustus e. bij het 3de regiment Vesting-artillerie de mili cienvcrlofgangers der ligting 1874 van 6 Septem ber tot 14 Octobcr; f. bij het korps Pontonniers de milicien-verlof gangers der ligting van 1873 van 17 Julij tot 25 Augustus g. bij de regimenten Yeld-artilleric en het regiment Rijdende-artiilei ie de milicien-verlofgangers der lig ting van 1873 van 21 Juhj tot 29 Augustus: h. bij liet bataillon Mineurs en Snppcurs de mi licien-verlofgangers der ligting van 1874 van 3 Augustus tot II September; 2o. voor liet bijwonen van t roepen vcreenigin gen en het deelnemen aan oefeningen opgrooteschaal: i. bij het 1ste en 8ste regiment Infantciio de milicien-verlofgangers der ligtingen van 1873 cn 1874 van 31 Julij tot 29 Augustus; k. bij de compagniön Hospitaal-soldaten de mi licien-verlofgangers van 1873 mede van 31 Julij tot 29 Augustus; zullende zij bij den staf der com- pagnién, waartoe zij bchooren, moeten opkomen; l. bij de Vesting-artillerie van de ligting van 1873, do milicien-verlofgangers van de 2de. com pagnie van het 3de regiment van 17 Juhj tot 15 Augustus, die van do 3de compagnie van dat regiment en van de 3de, 4de, 5de en 13de compagnie van het 1ste regiment van 31 Julij tot 29 Au gustus; die van de 8ste compagnie van liet 3de regiment van 14 Augustus tot 12 September; die van de II dc compagnie van het 1ste regiment van 28 Augustus tot 26 September; die van de hiervoren niet genoemde compagniön van het lste regiment met uitzondering van dc Torpedo- coinpagnie van 22 Julij tot 19 Augustus; die van de hiervoren niet genoemde compagnien van het 3de regiment van 5 Augustus tot 2 Sep tember, en die van de hiervoren niet genoemde compagnien van hes 2de rogiment van 19 Au gustus tot IC Sopteinber bij het bataillon Mineurs en Sappeurs de mi licien-verlofgangers der ligting van 1873 van 24-Junij tot 31 Julij; 3o. tot oefening in het rijden met voertuigen: ii. hij de Huzaren, van de ligting van 1873. do milicien-verlofgangers van het lste en 2de regiment n 2 tot 21 Octobcr en die van het 3de en Ic regiment van 23 Octobcr en 11 November. Ingevolge de aanschrijving van het Departement van Oorlog van 7 Junij 1802, No. 50 B. (Ree. Mil. blz. 175) zullen u eerlang nominatieve staten wor den gezonden van de miliciens tot het gewest onder u beheer behoorende, die zich onder de wapenen moeten vervoegen. Ouder inededeeling van het vorenstaande heb ik de eer u te verzoeken van uwe zijde wel de noo- tlige maatregelen te willen nemen, dat de betrokken erlofgangers in tijds worden opgeroepen, te dien ffecte, dat zij, voorzien van al de voorwerpen van decding en uitrusting, door hen bij hun vertrek .nel groot, verlof medegenomen, zich op den be paalden dag bij hun korps tegenwoordig bevinden, en dat zij die in detachement vcrcenigd derwaarts moe ten worden geleidhiertoe tijdig genoeg in do hunne aflevering bestemde plaats opkomen. UIJEG. gelieve zich. nopens de uitvoering voorschreven maatregel, inet de betrokken bevel hebber in de militaire afdeelingen of wel niet de betrokken provinciale adjudanten te verstaan. Onder opmerking, dat te zijner tijd, naar de be doeling van art. 40 der Instructie bij bovengemelde aanschrijving gevoegd geweest, met opzigt tot het weder met verlof zenden van de betrokken mili ciens, overeenkomstig het bepaalde bij 3 dier In structie zal worden gehandeld, heb ik wijders de eer u te doen kennen, dat, zoowel in het algemeen belang van 's Konings dienst als om misbruik tegen te gaan, de miliciens, die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komen, te dezer zake niet voor diligent zullen worden ge houdenmaar dat zij. in den zin der oproepingen naar liet bepaalde b.j art. 50 van gezegde Instructie, verpligt zullen zijn zich na hun herstel b j hun korps te vervoegen, ten einde gedurende zes weken in den wapenhandel to worden geoefend. Helder. De Burgemeester voornd. den 11 Api il 1870. STAKMAN BOSSE. onder FEUILLETON. Niet-Ofliciëel Gedeelte. Op Dinsdag 18 April 1870. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verhev. Tegenwoordig 10 leden. Een vacature. De notulen der beide vorige vergaderingen worden gelezen cn goedgekeurd. 1). Aanbieding jaarverslag 1875. Wordt goedgevonden b;j de leden aan lruis te doen circulccren. 2). Verzoek om ontslag van een hulponderwijzer. Wordt eervol verleend aan den heer H. Selhorst, tegen 1 Mei :».s. 3). Wijziging besluit jaarwedden hulponderwijzers. De Voorzitter deelt mede, dat door B en W.ir overleg met de Schoolcommissie, wordt voorgesteld, om in verband met de finuntieele middelen der ge meente, de nieuwe regeling vast te stellen als volgt Voor hulponderwijzers en hulponderwijzeressen, die nog geen twee jaren dienst hebben oj> f550 Na twee jaren eene verhooging toe te staan f50en voor hulponderwijzers en hulponder zeressen met de acte van hoofdonderwijzer of hooft Oorspronkelijke novelle. De menschen van karakter zijn 't geweten der maatschappij. 34. Eene overwinning. Scheen alles in 't kasteel al in eene zoete ruste gedompeld te zijn, in waarheid was dit niet zoo. Toon Dorothea zich op hare kamer alleen bevond, zich ter ruste had gelegd, schoof zij wel de lijne damasten gordijnen van 't ledikant dicht, maar hoe zacht haar donzen peluw ook was, de begeerde rust kon zij niet vinden. rWat wil pa eigenlijk? Hoe onverklaarbaar is is alles voor mij. Morgenochtend kom ik nader met u spreken. Maar waarover, over...? Zou dat spreken in verband staan met Bernartls brief? Ik begin meer moed en hoop te krijgen." De uren van den nacht kropen onder duizenderlei gedachten en overleggingen langzaam voorbijdoch ook den baron kon de slaap niet vatten. Wel tien maal had hij zich in zijne legerstede omgekeerd, maar te vergeefs. Vroeger dan gewoonlijk stond de baron op, en om zich een weinig op te frisschcn stapte hij naar buiten, om door een goede wandeling dc hoofdpijn en dc matheid to verdrijven. Een uur later vereenigden allen zich aan 't ontbijt. Nimmer echter was er zoo weinig stof tot een gesprek, zooals 't scheen, dan thans. Ieder gevoelde en besefte dat er iets op til was,dat er iets stond te gebeuren, maar niemand openbaarde zijn gevoelen. Na den afloop van 't ontbijt verzocht Frederik zijn oom om een kort onderhoud. Gewillig wer door den baron hieraan voldaan. «Oom!" sprak Frederik, »ik gevoel na 't gesprek van gisteren dat mijn gedrag en mijne levenswijze, sedert ik hier op uw kasteel eene waarlijk konink lijke gastvrijheid geniet, u niet aangenaam zijn kan, Onbedachtzaamheid en verveling hebben mij echter tot die dwaasheden gebracht. Ik gelooi dat't goed voor in ij zijn zou eene reis te doen." De baron bedacht zich een oogeiihlik, zag Frederik niet een doordringenden blik aan, alsof hij in zijne ziel wilde lezen, doch Frederik stond dien blik zonder te blozen door. Wnlhaus meende dat zijn neef inderdaad berouw gevoelde, cn de gedachte hem op deze wijze voor een poos te verwijder luchtte hem zoozeer aan, dat lnj zei: nik geloof dat uw denkbeeld zoo kwaad niet i: «Dorothea, uwe beminnelijke dochter, is mij minder genegen. Dc tijd zal hare smart over 't gemis van dat advocaatje lieclcn en dan hoop ik dat er geenc ■vvijzeres op f700en voorlaatst bedoelden, die dienst doen op de school no. 4 op f800 Wordt zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen 4). Plan vergrooting school no. 3. Het plan om op een gedeelte dier school eene verdieping te bouwen waardoor eene meerdere ruimte voor 150 kinderen wordt verkregen, wordt met algemeene stemmen, zonder discussie, goed gekeurd. 5). Dispensatie oprichting burgerschool. Het concept adres aan Z. M. met tijdsbepaling van ijf jaren, wordt niet algemeene stemmen goed gekeurd. G). Af- en overschrijvingen 1875. De conceptbesluiten daarop betrekking hebbende orden gelezen en niet algemeene stemmen goed- ;ekeurd. Mededeeling van ingekomen stukken, i. Dat een adres is ingezonden tot behoud der belasting op het gemaal en gedistilleerd na het dienstjaar IS76. b. Do Voorzitter herinnert, dat in de vorige •gadering besloten is, om te stellen in handen dc commissie voor gemeentewerken het in die •gadering ingekomen adres van eenige ingezetenen abij het Molenplein, spreker zegt. dat bedoelde commissie die zaak rijpelijk lieeft overwogen en n zeer nauwkeurig onderzoek beeft ingesteld. Sprekers gevoelen is, dat men op den voorgrond moet stellen, dat wanneer eenige ingezetenen niet n schijnbaar recht klagen, het zeer moeiehjk is, u dikwijls kleine bezwaren uit den weg te ruimen. Dat deze moeiel ijk beid gemakkelijk uit den weg worden geruimd, niaar dat het een kwestie geld is, daar de pachter schadeloosstellini vi aagt voor liet verdere vervoer per as. Men heeft echter geineend het middel te hebben :evonden om partijen tevreden te stellen, daartoe aan den gemeente-bouwmeester opgedragen, om n nauwlettend toezicht te houden, dat door den pachter alle bepalingen van het contract strikt worden opgevolgd, cn zoo het dan nog bbjke dat er last bestaat, die tocli altijd wel in eenige mate zal blijven bestaan, dan zou men tot de opheffing moeten overgaan. Echter zegt spreker, dat er nóg geen rapport is ingekomen van de commissie voor gemeentewerken, welk rapport verwacht wordt en in eene volgend) vergadering zal worden medegedeeld. Dat de Gedeputeerde Staten van Noordhol land den termijn voor liet inzenden der reki •er 1875, hebben vastgesteld op uiterlijk Aug. 1^76. d. Wordt goedgevonden aan de veldwachters Schut en de Boer, die voorgedragen zijn voor eervol ontslag, eene jaarlijksche toelage te vcrlecnen, aan eerstgenoemde ten bedrage van f250 en aan aatstgenocinde ten bedrage van 1150 e. Betreffende do bestrating in de Nieuwstad, deelt de Voorzitter mede, dat de goineente-bouw- •ster met den heer Janzen rond zal gaan, om te worden aangewezen aan wien de verschillende perceelen in eigendom toebehooren.Terwijl inmid dels niet dc Oranjestraat en andere aan de gemeente in eigendom toebelioorcnde straten, een aanvang ordt gemaakt. De Voorzitter deelt mede, dat betreffende de nieuwe regeling van de naehtvvachtdienst in Am sterdam en Rotterdam nog niets nader bekend is, zoodat het verzoek van de gezamenlijke nachtwachts steeds wordt aangehouden. Bij dc gewone rondvraag zegt de heer de Lange, dat in het Ileldcrsche kanaal aan de Achterbinnen- havcn eenige vlotten en vaartuigen vaste ligplaats hebben, hetgeen in strijd is met de verordening. Voorzitter verklaart het volkomen eens te zijn met den heer de Lange, dat hier overtreding der verordening plaats heeft, maar is van gevoelen, dat ter wille van de industrie die verordening hier niet ten strenge inoet worden toegepast, te meer daar het kanaal sedert het vaststellen dier ver- ordering op dat punt is verbreed en van de aldaar liggende vaartuigen niemand eenige last heeft. Spre ker zou er geen bezwaar in z en om de verordening te wijzigen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 21 April 1876. Gisteren avond werd am den dezer dagen tot majoor benoemden kapt. der artillerie Mazel eene serenade gebracht door het muziekkorps dd. artillerie schutterij alhier, uitgaande van de officieren van genoemde schutterij, die dit blijk van hulde en hoogachting den heer Mazel wilden toebrengen uit erkentelijkheid voor de vele belanglooze diensten In instructeur met de meest mogelijke welwillend heid bewezen. Men verzoekt ons mede te deelen dat de voorstelling, te geven door de vereenigin^ Vaderland en Oranje ten behoeve van schipper Veninga, niet op Donderdag 25 April, maar op Zondag 10 Mei zal plaats hebben. - Naar men verneemt zal de hper Dunkier de maand Mei a. s. een inspectie houden over het stafmuziekkorps van de marine alhier. Te Dungeness is door de Texelsche loods boot no. 1 geland de schipper van de Scheve- ningsche vischbom «Anna Cereua", welke door de te Swansea te huis behoorende brik «Adri- ana" is overzeild en de overige epuipage, uit zes man bestaande, is verdronken. Het brikschip «John and Alice Brown, kapt. Barnett, van de Tytie naar Amsterdam met kolen, geraakte 10 dezer op het Hasbo- rough-zaud aan den grond en werd den vol genden dag door de equipage verlaten die zich aan boord begaf van liet vuurschip van de 'ïLeinan," waar zij door de smak Daniël zijn afgehaald cn heden te Yarmouth, aangebracht. Te Amsterdam moet worden benoemd een hoofdonderwijzeres aan dc openbare bur gerschool der le klasse voor meisjes, op een jaarwedde van f 1600. cn 5 pCt. der school gelden, het genot van vrije woning of een vergoeding voor huishuur en teruggaven van de belasting. De nieuwe rijweg over de Botermarkt Amsterdam is den 1 7 dezer gereed gekomen. In rechte lijn kunnen de rijtuigen zich nu van de Amstelstraat naar de Regulii rsbreestraat begeven. Om Reinbrandts standbeeld, dat nog voor de onthulling van Thorbeckcs standbeeld op 18 Mei wordt verplaatst, zal een plantsoen worden aangelegd, door een hek van het overige deel van het plein gescheiden. Door 21 handelsfirma's en 4 handelsver- hinderpalen moer zullen zijn, die eene verbintenis tussehen mijne bekoorlijke nicht on mij onmogelijk maken." »lk hoop 't voor u," gaf de baron met nadruk ten antwoord. «Wanneer denkt ge te vertrekken, neef?" «Liefst lieden nog. Mijne koffers heb ik heden morgen reeds gepakt." «Waarheen denkt ge te reizen?" vroeg de baron. «Sedert lang." was Fredcriks antwoord, «ben ik al verlangend geweest Nederland te zien, daarheen wilde ik mij dus begeven." «Goed." «Maar oom sik begrijp u." De baron ontsloot zijn brandkast, haalde er eenige banknoten uit, telde Frederik bo vendien nog eenige goudstukken toe cn sprak: «Denk er aan dat uw naam Walhatis is, een naam welke sedert eeuwen een goeden klank had, gedraag u waardig en als gij terugkomt dan zullen we zien." Een paar uur later was Frederik von Walbaus vertrokken, 't Afscheid was zoo koel mogelijk ge weest. Een half uur later zaten Walhaus. zijne echtgenoote cn Dorothea op de kamer der laatste. Deze kamer zag uit op den tuin met zijne fraaie lanen cn heerlijke bloemperken. »Ik ben er op gesteld u op uw eigen erf te be zoeken," begon de baron, terwijl hij eenige krach tige trekken aan dc fraaie Dnitsrhc pijp deed. enlgingeii en sloomvaarfondernemingen te Rot terdam is aan den Minister van Binnenlansche Zaken aangeboden, om in de kosteu eener eveu- tueelen proefneming, met vijf of zes bagger molens tegelijk, tot wegneming van de nieuwe ondiepte, door de laatste stormen ontstaan in den Rotterdamsche waterweg, een som vau 25000 bij te dragen. Vrijdagnacht is bij deu N.O. buitenlicht toren van Schiermonnikoog op een uitstekend rif gestrand het Noordduitsch galjootschip «E- lisabeth", kapt. R. G. Eckhoil', geladen met steenkolen, te huis behoorende te Jheringsveen bij Leer, komende van Newcastle, bestemd naar Leer. De vijf opvarenden zijn in den vroegen morgen gered door de boot der NoorJ-enZuid- hollandsche Reddingmaatschappij, bij zware branding. Schip en lading zijii vermoedelijk totaal verloren. Een onderofficier van liet Indisch leger ging dezer dagen weder een nieuw engagement aanin de Plantage nabij de paardenmarkt te Delft wandi lende, verloor hij Maandag een portefeuille, waarin het grootste deel tan zijn handgeld, f 245. aan bankpapier, geborgen «as. Onmiddelijk ging hij zijn leed wat verzetten door een borrel. In de herberg vertelde hij zijn ongeluk inaar wie schetst zijn blijdschap, toen een der aanwezigen hein zijn schat, dien hij gevonden had, ongeschonden ter hand stelde. Uit erkentelijkheid vereerde de onderofficier den eerlijken vinder een bankbiljet van vijf- en-twintig gulden. Men ineldt uit MiddelburgDe Commis saris des Konings in Zeeland is Woensdag middag ten een uur plotseling overleden. Des morgens is hij nog in de zitting tegenwoordig geweest. Zondagavond te zes ure ontstond brand in de boerenhofstede van Bakker, gelegen aan den straatweg tussehen Dieuierbrug en Muiden. De brand nam in korten tijd zulke afmetingen aan, dat met groote moeite een negental koe ien konden gered wordende overige levende have, bestaande in 8 koeien, 8 kalveren en 4 varkens, vond den dood in de vlammen. De boerderij is tot den grond afgebrand. Zwaar vermoeden van opzettelijke "brandstichting is gerezen tegen een daglooner, die sedert eenige dagen in dienst van genoemden landbouwer was wraakzucht moet hem tot die ellendige daad gedreven hebben. Kort na het misdrijf is hij te Muiden aangehouden, 't Is niet de eerste dat hij met de justitie kennis maakt; ze- dert eerst ongeveer 2 maanden bevond hij zich op vrije voelen. Men verneemt, dat de heer R. R. Rijkens te Groningen de benoeming tot d.recteur der kweekschool voor onderwijzeressen aldaar heeft aangenomen. In de vorige week heeft men te Lekker- kerk een 75 centimeter lange slang gevangen. 't Duet mij altijd genoegen, zoo ge een uurtje hier op mijne gezellige kamer wilt vertoeven. Zij heeft zulk een prachtig uitzicht," antwoordde Do rothea. 'tSchijut mij toe dat gij er niet droevig om zijt dat Frederik ons voor een tijd lang heeft verlaten." De toon waarop de baron dit zeide gaf Dorothea moed en zij antwoordde dus schielijk: «Neen, 't spijt mij in 't geheel niet. Sedert gis teren avond heb ik helaas, Frederik in zijn waar karakter leeren kennen." «Wat is er dan toch voorgevallen?' «Frederik viel mij als gewoonlijk met de betui gingen zijner liefde lastig, hij sprak er van mij gelukkig te zullen maken, maar ach, lieve pa. ik walg er van. Frederik is zoo karakteiloos en tot zoo iemand voel ik mij niet aangetrokken. Ik ge voel zoo levendig dat hij veel zwakker is dan ik zelve ben, en als ik dan bedenk, hoe ik. die mijne zwakheid zoo besef en gevoel, steun bij hem zou moeten zoeken, dan word ik bevreesd voor de toe komst. De baron knikte goedkeurend, als wilde hij zeggen «Uwe redeneering is juist." «Weet gij papa, wio er voor zorgde dat demis daad door Bernards vader begaan, bij ons door de dagbladen bekend werd?" «Neon. Dorothea." »'t Was Frederik, die 't uit wraak tegen den onschuldigen Bernard deed. Om ons beiden te grieven en een onoverkomelijkcn scheidsmuur tus sehen ons oji te lichten, daartoe bezigde lnj 'ton edelste middel." «Waarlijk, dat is onedel riepen de baron cn zijne echtgenoote schier tegelijk." «Nimmer kan ik hem mijne achting, mijn ver trouwen, veel minder nog mijne liefde schenken. Gisteren avond heb ik dit, ofschoon 't mij moeite kostte, rondweg gezegd. Ik deed di', zoo stellig dat hij boos heen ging en zwoer zich op Bernard te zullen wreken. O, als ik er aan denk, dan... «Bedaar kind, Frederik is machteloos. Hij is te lafhartig oni iets tegen Bernard te ondernemen. Buitendien is Bernard Stcenhuis reeds voor goed van hier vertrokken." «Dus dan is t bericht waar?" liet Dorothea zich onbedacht ontvallen. «Ja. Dorothea. Maar zeg mij eens: wie deelde u dat mede?" Dorothea kleurde, doch zij bezon zich niet lang cn zei: «Martha vertelde 't mij gisteren avond." «Heeft zij u nog iets anders meegedeeld?' «Ja, zij sprak van een brief, welke ze u voor mij liadt gegeven." «Ik weel van geen brief," spiak de barones. «Hier is hij. "t Is een brief van Bernard." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1