Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 17 Mei. .M 1564. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. UILTJES. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. LICHT IN DUISTERNIS. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden "Franco per post Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Adyeïtï.vtien van 1—4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 aur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. Ilot Gemeentebestuur van den Helder vestigt de bijzondere aandacht der ingezetenen op de wijzi gingen, welke in de twee eerste paragruphen van art. 'li der wet van 29 Maai t 183-5 (Staatsblad No.59) betreffende de personele belasting zijn gebragt, luidende aldus 1. Die na den Inden Mei een pereoel in ge- «briiik neemt is voor dit perceel do belasting naar «dc vier eerste grondslagen voor don tijd des dienst baars, die dan nog over is, verschuldigd." 2. Aan den belastingpligtige, die in den loop »des dienstjaar» een perceel verlaat zonder daarin «eenigc roerende goederen ol iemand in zijne dienst Bacliter te laten, wordt ontheffing verleend van szijn aanslag naar de vier eefsto grondslagen voor nden tijd des dienstjaars die dan nog over is, indien «daarvan door hem, binnen den tijd van ééne «maand, volgende op die waarin hij het perceel ver- »liet tegen bewijs, schriftelijk aangifte is gedaan, ntni kantore des ontvangers, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. »Dc ontheffing wordt ook verleend over het drie- »maandalijksch "tijdvak waarin het perceel werd »vei laten, indien de belastingpligtige daarna, doch «in dun loop van dat zeilde tijdvak-, een ander pcr- «coel, waardoor hij belastingpligtige is, in gebruik «neemt. oBij overlijden van den belastingpligtige treden «zijne erfgenamen in de zelfde regten en vorplig- tingen. «De aangiften, volgens bet eerste en derde lid tingediend, worden als gewone bezwaarschriften «aangemerkt en behandeld." Helder, den 13 Mei 1S76. liet Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VKRHEY, Secretaris. Burgemeester en Wethouders «Ier gemeente 11 c I d e r, brengen ter kennis van de ingezetenen dat tot tcgenschatters voor de belasting op het personeel voor het Dienstjaar 1876. 1877 zijn benoemd de 1 loeren J. A. KNAVEN cn G. KOOTER. Helder, den 13 Mei 1876. Burgemeester cn Wethoudcra voornoemd, STAKMAN BOSSE. Do Secretaris, L. VERHËY. Niet-Ofliciëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, eiiz. 16 Mei 1876. De aangekondigde liefdadigheidsvoorstelling door de Onderofliciersvereeniging Vaderland en Oranjeheeft Zondagavond jl. plaats gehad. Zooals men Tan dit gezelschap gewoon is werd weder met zeer veel succes opgevoerd: Het eiland IValcheren in 1572 en Het kamertje van een Waschmeisje. Id aanmerking genomen de talrijke beroe pen op de liefdadigheid der ingezetenen, die hier in den laatste» tijd hebben plaats gehad, as de opkomst boven verwachting, dank zij de. gunstige reputatie dezer vereeniging. Daar cch,ter de entréeprijs voor deze gelegenheid zeer laag gesteld was, kan de recette niet anders dan middelmatig zijn. De kerkeraad der Chr. Geref. gemeente ilhier zendt een adres van adhaesie aan dat van de heeren Brummelkamp c s. te Kampen, in zake het Moens-voorstel, aan de Tweede Kamer. Ook het bestuur der hulpvereeniging voor Geref. onderwijs verzendt dergelijk adres; een derde circuleert onder de ingezetenen alhier. - Door het prov. kerkbestuur van Noord- holland is aan den heer C. Vrendenberg pred. te Burg op Texel, wegens meer dan 40jarigen dienst, met 1 Juli eervol emeritaat verleend. De heer B. te Wageningen, wiens plot seling overlijden, ten gevolge van het gebruik van laudanum, gemeld is, is nog niet begraven, daar zich het zeldzame verschijnsel voordoet, dat zeven dagen na het overlijden, nog geen blijken van ontbinding geconstateerd zijn. De vereeniging voor Lijkverbranding zal haar eerste algemeene vergadering in den nazomer van dit jaar te Rotterdam houden. Zij telt zooals men weet, ongeveer 1300 leden, waaronder ruim honderd dames. Het Vaderland meldt dat Jut van zijn beroep in cassatie is teruggekomen nadat hij vernomen had dat de Procureur-Generaal zijnerzijds cassatie had aangeteekend van het veroordeelend arrestvoor zoover zijn vrouw betreft, en dat vervolgens ook die ambtenaar van dat beroep heeft afgezien. Het Utr. Dagblad meldt dat vrouw Jut heden naar 's Bosch zal worden overge bracht, ten einde aldaar haar straftijd te onder gaan. Zaterdag j.L vierde de Paus zijn 84sten verjaardag. Pius TX werd geboren te Siniga- glia, den 13 Mei 1792. Op een bruilofstspartij te Mussel-Kanaal heeft de broer van den pns getrouwden man den broeder van de pas getrouwde vrouw met de kolf van een geweer een zoo geweldigen slag op het hoofd toegebracht, dat men 't ergste vreest. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. 40. 't Is al kwartier over tien ure; ik dacht waarlijk dat ge niet komen zoudt»zci de hotelhouder" toen do procureur met een deflig gekleed heer binnentrad. «Zaken, beste vriend, hebben mij wat langer be zig gehouden dan ik dachtmaar mag ik u mijn jongen vriend, den advocaat Steen li nis voorstellen?" De hotelhouder schrikte op 't hooren van dien naam Niettemin reikte hij den advocaat do hand en bootte hem welkom. Nadat 't drietal had plaats genomenzei de hotelhouder «Gaarne zou ik mijn vriend, den procureur, oen paar oogenblikken wenschen te spreken. «Neem me niet kwalijk mijnheer Steenhuis." «In 't minst niet.'' Dc procureur volgde zijn' vriend Valkenburg in de spreekkamer. »Ga zitten, als 'tu belieft." «Ilebt ge iets bijzonders?" «Kent ge dien mijnheer Steenluiis?" »Ja!" «Sedert lang?" «Neen." «Zie eens hier." zei Valkenburg, «voor dat be drag poogt uw nieuwe vriend, de advocaat, een mijner loge's op te lichten. Die Steenhuis is slecht sujet. Zijn vader is een misdadiger, een iSpreek geen woord meer Valkenburg. Gij zijt In het Politieblad is gesignaleerd N. H. de Graaf, handelende onder de firma var. der Spruijt en de Graaf, commissionnair in effecten en kassier te Leiden, oud 62 jaren, tegen wien bij vonnis der Arrondissements rechtbnnk te Leidendd. 9 Mei jl., wegens bedreigelijke bankbreuk, rechtsingang met bevel van gevan- geneming is verleend. Men meldt uit Deventer, dd. 12 Mei: Het proces-verbaal, onlangs tegen de deur waarders, met een gerechtelijken publiekcn ver koop belastopgemaakt wegens het daarbij ge bruik maken van de afgeschafte oude el als eenheid van maat, wekt voortdurend belang stellende bespreking, voornamelijk bij de ver keerde voorstelling daarvan in de dagbladen gegeven. Men heeft het toch daarin doen voor komen, als waren de deurwaarders in hun recht eu tegen vervolging gevrijwaard alleen door in de akte van verkoop te spreken van 68 centi meter als eenheid en overigens te handelen alsof de oude el nog bestond. De goederen waren in het pakhuis opgemeten met oude els maatstok, zooals die nog jaarlijks door de po litie in beslag worden genomen, en de verkre gen grootten met kaartjes aan de goederen ge hecht 12J- el 3J el enz. Voorts werd bij het ter tafel brengen sleeds die grootte in «-ellen" met hare onderdeden, halven en kwarten opge geven, cn niet bij centimeters, zoodat elk den indruk kreeg, die inderdaad juist was, dat er van meters of zijn onderdeden bij den geheelen verkoop geen sprake is geweest, maar integen deel de oude el met haar onderdeeien voort durend is genoemd en bedoeld. In hoever de deurwaarders recht hadden om te dreigen van hun zijde proces-verbaal te zullen opmaken wegens storing van een gerechtelijke» verkoop 1 de uitspraak der rechtbank loeren, zoo ook of ineu op bovengenoemde wijze indirect met de wet in de hand van de oude el, mag blij ven gebruik maken. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat in //Leeuwarder Courant" van den 12n dezer niet minder dan zeven advertentiën wegens 50- jarige, npgen wegens 40-jarige, elf wegens 80- jarige, en zevenentwintig wegens 25-jarige, huwelijksvereenigingen geplaatst waren. In htt- :elfde nummer werden tweeënnegentig huwe- ijken, tweeëndertig geboorten en vijfentwintig sterfgevallen bij advertentie aangekondigd. Men schrijft uit de Betuwe: Naar het zich laat aanzien mogen we dit jaar een bijzonder rijken oogst van boomvruch ten verwachten, voor deze streken, met hare verkeerd ingelicht, wezenlijk gij zijt verkeerd in gelicht." «Gij twijfelt dus nog?" «Zeker doe ik «lat." rMaar leest ge dan niet wat er staat?" «Ongetwijfeld! Ik geloof dat dit stuk valsch is. «Valsch?" >Ja." «Maar dat kan niet." «Die wissel is valsch. Ik ken de handteekening van den advocaat Steenhuis; wacht ik heb juist een paar blieven van hem in den zak, laatons de hand- teckeningen met elkander vergelijken." De wissel en de brieven werden naast elkander gelegd. Weldra bleek 't nu dat 't stuk van Fre derik von Walhans valsch was. Valkenburg verhaalde nu aan zijn vriend water tnsschen hem en den heer von Walhaus was voor gevallen. «Die von Walhaus is een bedreiger, doch laat ons tot den lieer Steenhuis terugkeoren," zei de pro cureur. «Maar dit stuk?" «Wilt ge de zaak aan mij overlaten?'1 «Gaarne. «Mijnheer Steenhuis!" sprak de procureur, wij hebben elkaar heden toevallig ontmoet. Ik drong er op aan dat ge even met mij mijn vriend Val kenburg eene visite zoudt maken 't blijkt nu da ge u volstrekt niet hebt te beklagen aan mijn ver zoek gevolg te hebben gegeven kent ge dit stuk?' De advocaat bekeek 't naauwkeurig. «Frederik von Walhaus is slecht, maar tot zoo iets bad ik hein niet in staat gerekendde wissel is valsch. de handteekening is na gemaakt. Nimmer heb ik, ook maar éen penningvan Frederik von Walhaus geleend." vele boomgaarden, voorzt-ker van groot belang. Dp. koude nachten hebben tot nu toe op de bloesems geen nadeeligen invloed uitgeoefend de vrucht der kershoomen begint zich reeds te zetten, terwijl de bloeiende appel- en pere- boomen een verrukkelijk gezicht opleveren. Door Bibliophilus is bij J. Bij leveld te Utrecht uitgegevenEen reisje naar den Helderof een gesprek tnsschen een Israëliet een Moderne en een Orthodox Christen Het boekje bevat hoofdzakelijk een waarschuwing, tegen al wat modern op godsdienstig terrein heet of is, en is eene handhaving van het daar staat geschreven. Uit Zwolle meldt men dd. 12 Mei dat het grootc veevervoer uit het noorden aan de firma Meeter en Cic. het denkbeeld heeft doen opvatten tot het in de vaart brengen van een stoombootdienst tusschen de Friesche en Hol- landsche kusten. De boot die bereids is aan gekocht, kan p. m. 120 stuks vee laden. Te Glasgow is een man ter dood ver oordeeld wegens het vermoorden van zijn vrouw en schoonmoeder. De voornaamste getuige was een kind van vijf jaar. Zaterdag is in de fabriek van F. Mayer te Keulen een stoomketel gesprongen, waardoor het geheele gebouw vernield is en vele huizen in den omtrek erg beschadigd zijn. DtTvec- markt lag vol steenen en halken. Een stuk van den ketel, ongeveer 1500 kilogr. is 15U voet ver over een huis en door den muur van een tegenover liegend pand heengeslagen. Een ander stuk is 800 voet ver op de tweede ver dieping van een huis terechtgekomen. De fa briek ligt in puin. Omstreeks half 4 ure had men 12 werklieden opgedolven, waarvan 5 dood en 9 zwaar gekwetst. Een aantal men- schen op straat hebben lichte wonden hekomen. De eerste stoker is dood. De tweede, die er zonder letsel was afgekomen, is gearresteerd. «Zooveel te erger voor hem," sprak do procureur «wij zullon hem weten te vinden." «Gij kent 't adres van den baron von Walhaus." «Stellig." «Welnu ik telegrafeer even, dan kunt gij beiden naar den uitslag daarvan uwe maatregelen nemen.' 't Is mij goed." Dc procureur meldde den barondat zijn neef Frederik van Walhaus van den hotelhouder geld geleend bad en bovendien nog eene vrij hooge reke ning had, dat die neef hier wemig vertrouwd werd, waarvoor overvloedige redenen bestondenenz Deze aangelegenheid gaf aanleiding tot een breed voerige bespreking, waarvan de uitslag was: dat men cr geen gras over zou laten groeien wilde von Walhaus direct sprekendaar deze echter niet op zijn kamer wasmoesten de tweo vrienden zich vergenoegen met meer dan twee uren op zijne thuiskomst te wachten. Eindelijk kwam hij opdagen de heer Valkenburg volgde hem direct en vroeg: «Mijnheer von Walhaus! komt 'tu gelegen? Mijn vriend de procureur is in mijne kamer en zou u gaarne even over den wissel wenschen te spreken vóór hij dien aan u terug gaf. «O, heel gaarne," antwoordde Frederik. Intusschen verweet hij zich zeiven dat hij zoo dwaas en onvoorzichtig geweest was den wissel uit zijne handen te geven. «Maar komaanniet kinderachtig. Als ik alleen zoo lang geholpen ben tot dat oom nog eens over den brug komt en dat Bernard Steenhuis een kwa den naam krijgt dan is mijn doel bereikt." Ilij trad oen oogenblikje later dc kamer van den hotelhouder binnen, lltj bad echter niet gemerkt dat een persoon achter het tochtscherm verborgen was toen hij binnentrad. In het Vaderland van gisteren komt een zeer lezens waardig hoofdartikel voor, onder den titel Misbruik van Crediet. Wij vermenen onze lezers geen ondienst te doen niet het slot daarvan hieronder te laten volgen: Men koopt op crediet en gaat naar den winkel van B.. als men bij A. zijn crediet totaal heeft uit geput. En als ten slotte het leventje op die manier niet meer vol te houden is dan is menigeen nog brutaal genoeg om een accoord aan te bicden en daarna weer van voren af te beginnen. Het meest vorden door die wijze van handelen uit den aard der zaak de neringdoenden benadeeld, maar dezen niet alleen, liet boven geschetste misbruik heeft reed: zoo grooten omvang aangenomen, dat er bij de vaststelling der prijzen op wordt gerekend. De solide winkeliers zullen de eersten zijn om te er kennen dat zij hun waren aanmerkelijk goedkooper zouden kunnen geven, indien de talrijke bankroetjes niet een zoo grooten dehetpost innamen, leder onzer draagt dus in meerdere of mindere mate bij om die klasse van personen, welke wij maar niet na«ler zullen qnalificeoren. te onderhouden, en wij hebben er dus allen evenzeer belang bij om dit misbruik tegen te gaan. Men zegge niet, dat er toch niets aan to doen is. want zoo ooitdan is hier liet spreekwoord van toepassingdat een goede wil reeds het halve werk is. Veel zou reeds gewonnen zijnindien liet besef meer algemeen werd dat oplichterij niet ophoudt oplichterij te zijn, indien zij onder min stooteiule vormen wordt be dreven. en dat het schuldenmaken met de weten schap dat zij geheel of ten decle onbetaald zullen blijven even onzedelijk is als diefstal. De burgers, die van het hun geschonken vertrouwen zoo schro melijk misbruik makenworden niet genoeg met di-n vinger nagewezen. Z«ioIang het hun gelukt voor groote heeren door te gaan neemt ieder voor hen «ten hoed af: zij worden het is treurig maar waar door de groote menigte niet beoordeeld naar hun handelingenmaar naar hun succes en naar den uiterlijken schijn. Ieder die «laaraan mee doet, maakt zich onbewust medeplichtig aan ver storing der maatschappelijke orde, die onbestaan baar is met een weelde op kosten der gemeenschap als waarvan wij i»i den tegouwoordigen tijd maar al te dikwijls getuigen zijn. Volledige publiciteit kan ook hior nut stichten. Men moet niet bang zijn het die heeren lastig te maken. Het is een verkeerde sentimentaliteit me delijden te hebben met mensehmdie de kunst verstaan om hun medeburgers af te zetten op een wijze dat zij er van profiteeren en toch met den Strafrechter niet in aanmerking komen. De kunst, door hen in practijk gebrachtis een gevaarlijke kunstwaartegen met allen ernst dient gewaar schuwd te worden. Maar ook de neringdoenden, wier belangen in de eerste plaats bij deze zaak zijn betrokkenkunnen zeer veel doen om het kwaad zoo al niet geheel te voorkomen, dan toch te verminderen. Contante be taling moet meer dan tot heden het geval was re gel worden. Wij weten wel. dat dit niet op eens is door te voeren en dat zelfs de allerbeste» dooi de concurrentie dikwijls gedwongen worden om met «Ie sleur mee te gaan, maar zou' niet vereeniging van de beste krachten ook hier g«»cde resultaten kunnen opleveren? Zouden zij, die in deze het voor beeld geven, niet kunnen rekenen op den steun van dat deel der burgerij, op welks klandizie het meest prijs wordt gesteld wij maken ons voorloopig nog geen illusiën; wij eten maar al te goed, d it er ook onder «le meer bevoorrechten, ja zelfs omler de meest aanzienlijken velen zijn. die uit sleur cn gemakzucht van con tante betaling, ja zelfs van jaarrekeningen niet wil len weten, maar al ontveinzen wij ons geenszins de bezwaren, waarmede men te kampen zal hebben, toch hebben wij het onzen plicht geacht een woord van waarschuwing te laten hooren, ten einde zoo mogelijk een klein stootje in de goede richting te geven. Velerlei belangen staan op het spel. Zelfs tot in het buitenland tracht men voordeel te trek ken van den ongelukkigen toestand, waarin wij ten gevolge van de crisis in verband met den «Heeft de advocaat Steenhuis dezen wissel ge- leekend? vroeg do procureur. »Ja mijnheer, 't zal echter weinig baten v die mijnbeer is doodarm en slecht genoeg om toch niet te betalen al ware hij daartoe ook in staat."' «Hebt gij dit geld aan hem geleend?" «Jatijdens hij student te Heïdelberg was." Dc advocaat trad thans op een wenk van den procureur nader. De laatste zei «Waarde vriend Steenhuis, zie eens geene klei nigheid te uwen laste." Frederik von Walhaus stond driftig op. «lloe. Steenhuis hier1 Maar waartoe? Mijnheer Valkenburg gij maakt misbruik van 't vertrouwen 'l welk ik u schonk. Geef mij terstond dat geschrift terug:" sprak hij op gebiedende toon. «Bedaard mijnbeer!'' antwoordde do procureur, terwijl hij den wissel aan Sternliuis over gat en zich tusschen dien heer cn Frederik plaatste. «Erkent gij dien voor echt, vriend Steenhuis? Mij dunkt dan hebt ge zoo ongezocht de gelegenheid aan uwe verplichting te kunnen voldoen." Frederik was woedend en wierp een uitdagenden blik op Bernard. «Mijnheer von Walhaus!" sprak de advocaat, «ik behoef u niet te zeggen, dat dit stuk valsch is. Gij zelf zult geen oogenblik langer durven staande houden dat ik u geld schuldig ben. Op mijne beurt vraag ik thans: waartoe? Gij zwijgt? Om daarin slechts een middel to vinden om u zeiven te bevoordeelen Of is 't om rnij van 'teenigo wat mij van wereldschen voorspoed nog restmijn' goe den naam, te berooven?" «Vergeet niet dat «Een telegram, mijnheer!" riep een der bedienden. «Uit lleidelberg? Laat ons zien." Snel doorliepen zijne oogen 't telegrafisch bericht. Alzoo kunt ge er", mijnheer von Walhaus. «niet op rekenen dat uw oom u van middelen voorziet. Lees zelf. «Die verteringen maakt betaie ze zelf. Die uitgaven doet boven zijne macht is een zot. Ik ken dien Frederik von Walhaus niet meer." •Gij hebt nnj dus opzettelijk bedrogen," sprak dc hotelhouder, «maar wat dunkt gij tegenwoordig mijnen plicht te zijn?" «Ik zal u voldoen en daarmee is de zaak tusschen ons vereffend. Hoeveel bedraagt mijne rekening?" De heer Valkenburg sloeg even zijn boek op cn antwoordde Met <lc aan n geleende twee honderd gulden zijt gij mij drie honderd en tien gulden schuldig. «Ik zal u betalen maar de wijze waarop gij uwe loge's belecdigt zal mij nog lang heugen. Hier, ging hij voort, «zijn twee honderd zestig gulden, neem dit gouden horologc met den gouden ketting zoolang in pand tot ik u geheel voldoe. Het zal slechts een paar dagen duren." De hotelhouder, die al tevreden was dat de zaken zoo gunstig voor lu-ni afliepen, nam hierin genoegen. «En nu. Steenhuis geef mij den wi->el. ik schreef dien uit den grap." «Maar die grap zal u duur te staan komen," zei de procureur, «want buit«-n dit schelmstuk hebt ge een eerlijk deugdzaam man de kroon van 't hoofd willen nemen. Pc rechtbank zal rekening met u houden." Frederik von Walhous, hoe trotsch. hoe over moedig hij ook was gevoelde zich thans klein en nietig. Trouwens. ovormoe l is altijd een bewijs van 'wakheid van karakter. Frederik gevoelde t gewicht van 't oogenblik en ofschoon in kwaden zin besloot hij 't huikje maar naar den wind te hangen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1