Nieuws- en -uAd* Advertentieblad. 31 Mei. 1876. Woensdag J\0 1568. Zestiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. Berigt aan Zeevarenden. bekendmaking. ~~bëkëndmakïng7~ Nationale Militie. LICHT IN DUISTERNIS. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN HELDERSCH.E COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0.50 Franco per post vu v v 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertentikn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiön in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. De BURGEMEESTER der gemeente Helder vestigt de aandacht van belanghebbenden op het berigt aan Zeevarenden, geplaatst in de Staatscou rant, dat in het begin van Junij aanstaande, een gedeelte van het Schulpengat (Texelsche zeegaten zal worden afgebakend tot het nemen van proeven met torpedo's. Dit afgebakende gedeelte dat zich uitstrekken zal tot op ongeveer 125 meters buiten de witte ton, liggende ten westen van de oude vuurboet, en waarvan de buitenste of westelijke zijde eene lengte zal hebben van 200 meters zal op de vol gende wijze worden aangegeven. De westelijke of buitenste zijde door twee ton nen, geschilderd wit met twee roode strepen. De oostelijke of landzijde door twee zwart ge schilderde tonnen, liggende juist in de witte tonnen- lijn van het Schulpengal. Des nachts zal tusschen de twee westelijke tonnen een vaartuig met helder brandend wit licht ten anker liggen, dat door binnenkomende schepen aan stuurboorddoor uitgaande aan bakboord moet ge houden worden. De juiste peilingen, waarin de tonnen liggeu zullen later worden bekend gemaakt. Helder, 27 Mei 1876. De Burgemoester voornoemd, STAKMAN BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente Helder, in aanmerking nemende dat ecnige gevallen van mazelen in de gemeente voorkomen, acht het noodig de ingezetenen te herinneren, dat, volgens wette lijke bepalingen, geene kinderen uit huizen, waarin die ziekte voorkomt, de scholen mogen bezoeken, dan na verloop van aclit dagen nadat de ziekte, volgens schriftelijke verklaring van eenen genees kundige, uit die huizen geweken is. Helder, den 27 Mei 1876. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. De BURGEMEESTER der gemeente Helder, brengt ter voorkoming van ongelukken, ter alge meene kennis, dat met 1 Junij aanstaande, de schietoefeningen van batterij Kauplioofdop het vaarwater in N. W. rigting een aanvang zullen nemen, welke oefeningen afwisselend lot 1 October a.s. zullen aanhouden. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van batterij Kaaphoofd een roode vlag geheschen worden. Helder, 29 Mei 1876. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. JOHANNES REINIER MEIJST, Milicien-Verlof ganger der gemeente Amsterdam, ligting 1872, wordt gelast zich onmiddehjk ter Secretarie der meente II o 1 d e r, aan te melden. FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Veel strijds gestreden. »3Ió! dat is waarlijk in lang niet gebeurd," sprak Martha, de goede houtvestersvrouw, adat is in lang niet gebeurd, dat de freule mij bezocht beeft. Och, wat hebben we wel prettige uurtjes hier door gebracht, wat een genot, maar nu is dat alles voorbij." «Ja Martha, 't is in langen tijd niet gebeurd dat ik hior geweest ben. Ik begon er nu inderdaad naar te verlangen, u eens weer in uwe nette woning op te zoeken." «Als ik 't zeggen mag, lieve freule, dan ziet ge er werkelijk beter uit dan ge gedaan hebt." «Vindt gij Martha?" «Sedert mijnheer Frederik vertrokken is, is ook de frissche kleur weer op uwe lieve wangen te voorschijn gekomen." •Gij hebt er aardig den slag van iemand te vleien, Martha," zei de freule. «Toch niet," antwoordde Martha. van- den Raad der GEMEENTE TEXEL, op Vrijdag 2 Juni 1876 's morgens 10 ure. Punten van Behandeling: Ingekomen stukken. Stateu af- en overschrijving. Benoeming stemhureau. Behandeling reclame Hoofdelijkeu Omslag. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 30 Mei 1876. Aan het Raadhuis alhier werd Vrijdagavond aanbesteed: het maken van eene verdieping op de helft der gemeenteschool n°. 3. Ingekomen 12 inschrijvingsbilletten, als van de heeren VV. de Jong ad f 5202, W. Rippens f 5000, Peeters en Steijaart f 4999, D. de Vries f 4998, M. Daalder f 4988, P. Duiuker f 4912, S. Gooien f4900, Gebr. Korff f4890, P. Verhey f 48S8, Gebr. Janzen f 4S58, Gebr. Moorman f 4816, Gebr. Klein f 4809. Voor het examen in de Engelsche taal is Vrijdag te Haarlem loegelateu mej. M. J P. Hetjning, van hier. - De zeeioods die aan boord van het Ne- derlandsche barkschip Lodewijk, aan den grond geraakt in den Nieuwen Rotterdainsche Wa terweg het bevel heeft gevoerd is door de Regeering teruggezet tot de qualiteil van kweekeling 2lle klasse. Tengevolge van het overlijden van den generaal-majoor jhr. v. Thije Hannes, inspec teur van het wapen der genie, en van den ma joor v. Assendelft de Coningh, benevens de be noeming van den kolonel Vaillant, tot bevel hebber in de tweede militaire afd., wordt er bij het wapen van de genie eene belangrijke bevordering verwacht; de promotie zal vooral ook de bevordering tot de kapiteinsrang betref fen. Voor bet gerechtshof te 's Hage stond Vrijdag de griffier bij een kantongerecht in Zuid-Holland terecht, wegensovertreding der verordening op de openbare dronkenschap. De beschuldigde meende, dat hij in zooverre de verordeniug niet overtreden had, dat hij niet "kennelijke» staat van dronkenschap" had verkeerd. Hij had een krasse doorhaling te ver duren van den Advocaat Generaal en van den president, en eerstgemelde eischte, om den aard «Maar nu iets anders, Martha. Weet ge ook nieuws?" »Nieuws freule?" «Ja Martha!" «Nu geloof ik dat do freule mij fopt." «Stellig niet." «Hoe zou ik nieuws weten, dat de freule onbe kend kon zijn?" vroeg Martha. «Nu Martha, dan zal ik u iets mededeelen. Binnenkort komt mijnheer Steenhuis te Heidelberg logecren." Vrouw Martha sprong van haren stoel op. «Wel, wel, wat zegt ge, freule, zal die brave mijnheer Stcenhuis ons weer komen opzoeken? Kom, kom, dat doet me plezier, 't Is toch een heel ander mensch dan die «Doe mij het genoegen Martha, in mijn bijzijn zoo weinig mogelijk den naam te noemen van mijn heer Frederik. 't Uitspreken van dien naam roept de smartelijkste herinneringen in mijn geheugen terug. Frederik heeft ons voor goed verlaten, hij zit op 't oogenblik in Amerika. Wilt ge nu op de wandeling naar het slot vergezellen, Martha «Gaarne freule t Was reeds op den middag toen de freule den terugtocht naar 't kasteel aannam, daarom ver wonderde 't haar cenigermato dat zij 't rijtuig haars vaders er nog aan zag komen. Toen het nevens haar was gekomen hield de baron, die er zelf inzat, even stil en wenkte zijne dochter. der betrekking die de beschuldigde bekleedde, het maximum der straf zijnde 3 dagen gevan genisstraf. Het Hof zal Donderdag uitspraak doen. De Haagsche kroniek der Gron. Cl. meldt dat het geschil met Venezuela zal worden bij gelegd doordien onze regeering den eisch tot wederopenstelling der havens van Maracaibo en Vella di Coro heeft ingetrokken Het escader kan worden terugverwacht. Bevel om naar de Middellandsche zee te stevenen heeft het nog niet ontvangen, maar wel den last om zich gereed te houden ten einde op het eerste bericht derwaarts te kunnen stevenen. Een inwoner van Heerenveen ontdekte een paar jaar geleden in een ei een hardachtig, langwerpig voorwerp. Na langdurig onderzoek door deskundigen bleek, dat het een lintworm was. Dezer dagen klopte diezelfde persoon weder om een ei, waarbij zich hetzelfde verschijnsel voordeed. Te Woudrichem heeft het misbruik van sterken drank weder een offer geeischt. visscher gebruikte nadat hij reeds dronken was ntfg 5 it 6 groote glazen jenever. Kort nadat hij de herberg verlaten had, bleeT hij plotse ling dood. Buitenland. Onder het opschrift: Een gevloekt huis, waarschuwt een Amerikaansch dagblad allen, die naar de tentoonstelling te Philadelphia gaan, om, als zij met een Washington, als hoofdstad der Vereenigde Staten, bezoeken, hetgeen zeer zeker bij het meerendeel het geval zal zijn, zich dan vooral niet te laten verleiden hun intrek te nemen in een zeer fraai huis, gele den in de onmiddelijke nabijheid van het Witte Huis, paleis van den President. Het bedoelde huis toch, hoe vreindelijk het er uitziet, is een waar ongelukshuis geweest, van zijn grondves ting af. De voornaamste mannen, senatoren en afgevaardigdeu hebben het bewoondmaar het bekwam den meesten hunner slecht. John. Spen cer, secretarie van Staat, een der eerste bewo ners, ontving er tijdens den onafhankelijkheids oorlog, dc verpletterende, tijding, dat zijn zoon jong marine-officier, aan de ra van zijn schip zou worden opgehangen wegens rebellie. Een ander miuister, die een der slachtoffers van de Potomacramp werd, waarbij wel twintig afge vaardigden om het leven kwamen had ook het bedoelde huis bewoond. De secretaris van Staat Seward was er bijna het slachtoffer van een moordenaar geworden. Na dien aanslag wordt het nog altijd Seward-house genoemd. Zijne dochter is er in gestorven. Op den stoep werd Barton Hey, senator, vermoord. Generaal Bel- knap, berucht door zijne kolossale malversatiën «Lieve Dorothea!" sprak de baron, «weet ge wel dat beden middag mijnheer Steenbuis te Heidelberg gearriveerd De freule kleurde tot over de ooren. Zij wist echter niet wat ze zeggen moest, en zweeg dus. «Ik ga den jongen advocaat verwelkomen," sprak de baron, wenkte toen dat de koetsier kon door rijden en was weldra in 't dichte bosch, met het rijtuig, uit 't oog verdwenen. Do heer Hölzmann had beloofd den baron nauw keurig in te lichten aangaande de komst van Ber- nard Steenhuis en hij liad zijn woord gehouden. 't Was nu met de reis door allerlei omstandigheden wat later geworden dan aanvankelijk bepaald werd. De heerlijke maand Mei was reeds aangebroken. De frischheid van het gras, de ambergeur der bloemen, het schilderachtige der bekoorlijke land streek, de liefelijke tonen der gevederdo zangers, dit alles maakte op Bernard een onbcsehrijvelijken indruk, toen hij weder den grond betrad van het land, waar hij zooveel vreugde had gesmaakt. Iedere voetstap, welke hij deed had voor hem eene blijde of onaangenamen herinnering. De ontvangst bij Hölzman was recht hartelijk en nadat de gasten zich wat verfrischt hadden door een goeden maaltijd, had de echtgenoote van Hölz man gezorgd dat de theetafel in 't prieel gereed stond. Nauwelijks was men daar op zijn gemak ge zeten, of de baron von Walhaus werd aangediend. Hölzman spoedde zich naar voren en noodigde den baron uit bij hem in den tuin te komen. als minister vau Oorlog, heeft ook in dat huis gewoond. Zijne nicht en eene harer vriendin nen zijn er beide een maand na hun huwelijk in gestorven. Zelfs aan de geschiedenis der grondvesting van dit ongelukshuis is iets ake ligs verbonden, Het werd namelijk gebouwd voor admiraal Hogers, en wel voor het geld dat hem toekwam als zijn aandeel in de opbrengst der koopvaardijschepen, door zijne kruizers ge nomen. Aan de winsten door kaperij behaald, had het dus zijn ontstaan te danken. De vier Grieken die den kapitein eu de stuurlieden van het Engelsche schip Lennie vermoordden, zijn Donderdag te Londen opge hangen. Drie hunner hebben in de. laatste ure bekend de misdaden te hebben bedreven de vierde verklaarde gehandeld te hebben uit vrees van zelf vermoord te zullen worden. In de kelders der Fransehe Bank bevin den zich thans, zegt de Time-y, 500 ton goud, een gewicht zwaar als twintig groote locomo tieven. Wat beteekendeu de schatten van Cresus in vergelijking met deze? Deze goud voorraad toch vertegenwoordigt eene waarde van negen honderd millioen gulden. Te Parijs wekt een poedel, de geleerde hond Minos, zeer groote belangstelling. De Monde Illustré geeft zelfs eeu portret van den held van den dag. Deze poedel is uit Havana afkomstig en staat onder leiding van mevrouw Hager. Hij moet een verbazend geheugen hebben. Minos zoekt namelijk uit letterblokjes het woord bijeen, dat men hem voorschrijft; legt getallen die men noemt, vermenigvuldigt ze, deelt, trekt af, telt op enz. Het ten on zent alom bekende hondje Norma" moet nog in de schaduw van Minos blijven, te oordeelen althans naar 't geen de Fransehe bladen er van zeggen. Yoor eenige dagen werd te Parijs een weldadigheidsbazaar gehouden, en daarbij nam o. a. mevrouw de Rothschild Anspach, het beheer van een der uitstallingen op zich. De koopers bleven echter uit en begunstigden bij voorkeur andere winkeltjes. Met den koopmans geest die haar familie kenmerkt, wist mevr. de R. echter weldra den stroom tot zich te lokken. Niet door letters of cijfers, noch door bons, maar doortaartjes. Zij liet een paar honderd taartjes halen en deze lokten weldra al de kinderen, die in het lokaal rondfladderden. De mama's volgden, en in korten tijd was de winkel van mevr. de R. geheel uitverkocht. Dezer dagen ontstond te Ubagsberg twist tusschen zekeren L. S. en zijn zuster. Eens klaps kwam de 14-jarige zoon van deze laatste het huis uitloopen met een geladen geweer en schoot, om zijn moeder te verdedigen, zijn oom door de linkerhand en in de bovendij van het linkerbeen. Volgens verklaring van de genees heer zullen de beide voorste vingers moeten worden afgezet. De jongeling is gearresteerd. Uit Praag meldt men, dat in het stadje Neustadt, bij Haid, op 20 dezer een geduchte brand is uitgebarstentwee kerken, benevens een der torens eu ruim 150 huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Te Berlijn is een meisje overleden ten gevolge van een speldeprik. De arm zwol op. De dood volgde binnen weinige oogenblikken. Worden de kosten van ad verteeren be loond? Holloway betaalt jaarlijks f 360,000 voor 't adverteeren van zijn pillen. Mose3 en Sou gaven jaren aaneen f 120,000 aan adver- tentiën uit; hetzelfde doen Ruwland en Son voor hunne Macassar-olie en Dr. de Jongh voor zijn levertraan. De heeren Ileal en Son beta len voor 't adverteeren hunner bedden f 72,000 's jaars, Nicholls de kleermaker beeft er f 60,000 voor over, en zoo zijn er een aantal, die even veel, misschieu wel meer geld aan het publicee- ren van hun nering ten koste leggen. Madame Tussaud betaalt alleen aan de Atlas-omnibus maatschappij f 1200 per maand, voor't ad ver teeren van hare wassen beelden, op de rijtuigen der maatschappij Doch de vorst onder de adver teerders is de Nieuw-Yorksche chemist Hein- bold; diens advertentiën kosten hem jaarlijks ruim f 1,200,000. Hij heeft eens f 9000 voor eene groote advertentie betaald cn heeft op den dag dat de val van Richmond bekend werd, voor een enkele pagina van de Nieuw York Herald f 12,000 geboden. Zijn bod werd geweigerd wegensplaatsgebrek. Onwillekeurig zal men zich afvragen of enorme uitgaven voor ad vertenties baten afwerpen. Daarop slechts dit antwoord. Holloway bezit stellig f 24,000,000 en al de andere hierboven genoemde personen zijn schatrijk geworden. Zou men nog van oor deel zijn, dat het adverteeren niet winst gevend is. 10 Cents per regel. Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. Gaarne voldeed hij hier aan. De eerste ontmoeting was wel wat gedwongen, maar dit veranderde toen de baron van zijne zijde len ongedwongener houding aannam. »Ik dank u wel mijnheer Steenhuis," zei de baron dat gij mijnen neef zoo uitmuntend hebt weten te verwijderen." «Ik geloof hem een goeden dienst bewezen te hebben," antwoordde Bernard. «Intusschen ben ik jegens u zeer onbillijk en on rechtvaardig geweest. Wilt gij mij vergunnen dit onrecht jegens u weer goed te maken?" «Ik geloot dat uwe onbillijkheid jegens mij minder groot is. De omstandigheden noodzaakten u «Anders te handelen dan ik deed," vervolgde de baron. Ik hen recht verheugd dat ik nog, terwijl 't niet te laat is, heb leerer, inzien, dat 't dwaa6 is zich aan vooroordeelen te stooren." «Ik geloof, mijnheer von Walhaus, dat niemand vrij van vooroordeelen. maar ieder mensch in meerdere of mindere mate daarmede behebt is." «Kom, edel jongeling, reik mij uwe hand. Uw gansche leven schijnt beheerscht te worden door eene grootsche gedachtealgemeene menschenliefdc. Ik ben er nu trotsch op u bij mij te mogen ont vangen en 't zal mij een groot genoegen verschaffen, zoo ge overmorgen met uwe pleegouders en de familie Hölzmann den dag op het kasteel wiit komen doorbrengen." «Mijnheer von Walhaus!" begon Bernard, «er is in den laatste» tijd veel gebeurd; veel heb ik Heden overleed te den Helder mijne geliefde Echtgenoot JEANNETTE I1ILLEGONDA PAPINEAU in den ouderdom van circa 88 jaar. Amsterdam, 26 Mei 1876. P. SALM. Algemeene kennisgeving ondervonden, maar ook veel geleerd. Ik bezit krach' genoeg om te dragen wat mijn deel is, maar indien gij alles wist, dan zoudt gij »Nu?" «Mijn vader was «Mijnheer Steenhuis al wat er geschied is, is juist de oorzaak waarom gij mij heden hier aantreft. Uw lijden en strijden is ook uwe verheerlijking. Ik heb leeren inzien dat alles hier tot éen doel moet uitloopen en samenwerken. Nog geweld noch on recht of willekeur vermogen 't goede te vernietigen Van dat goede zijt gij een der zaaiers en banierdra gers. Alles hangt hier op aarde saaien, 't eene grijpt in 't andere, het eene dient het andere zelfs met zijn sterven. Die den levenden stroom der humaniteit wil belemmeren, die verstoort de vrede en de heerlijkste harmonie. Spreek dus nergens van. Gij komt dus?' «Gaarne, mits «Wij ook met u gaan?" vroeg de heer Franzen. «Juist." «Nu daar kunt ge u op verlaten." «Morgen," vervolgde de baron, «ral ik den koetsier zenden om u af te halen, Bernard Dan kunt ge vast de kennis met mijne vrouw en Dorothea vernieuwen." 't Begon al laat te worden toen de baron afscheid van hst gezelschap nam en welvoldaan over zich zei ven huiswaarts keerde. Bernard was als in eene andere wereld; hij be greep niet, hoe de baron zulk een ander mensch geworden was. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1