Nienws- en Advertentieblad. Zaterdag 3 Juni. M 1569. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. UILTJES. Zitting Gemeenteraad, LICHT IN DUISTERNIS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT- VRIJDAG-NAMIDDAG. Verschijnt DINSDAG- Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Ilulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 *0.65 De prijs der Adtertïnthn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 nnr gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Niet-Officiëel Gedeelte. Op Dinsdag 30 Mei 1876. Yoorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verliey. Tegenwoordig 16 leden. Een vacature. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1 Af- en overschrijvingen 1875. Het concept-besluit daarop betrekking hebbende wordt gelezen en met algemeene stemmen goed gekeurd. 2.) Benoeming van een stembureau. Tot leden worden gekozen de heeren Braaksma en Jelgersma en tot plaatsvervangers de heeren van Veen, Groen, Giltjes en Maalsteed. 3.) Voordruelit van een hulponderwijzer. De lieer J. D. Aatjes wordt mot meerderheid van stemmen benoemd. 4.) Herziening strafverordeningart 178 Gemeen tewet. Wordt gelezen en goedgekeurd een concept be sluit, waarbij ingevolge bovengenoemd artikel aan Ged. Staten wordt kennis gegeven van de plaats gehad hebbende herzieningen van sommige en de nog geldigheid van andere der plaatselijke straf verordeningen. 5.) Mededeeling van ingekomen stukken. a. Dat het Weezenland, onlangs publiek verkocht, heeft opgebracht f 33692 b. Dat door Ged. Staten is goedgekeurd het in de vorige vergadering genomen besluit tot verhoo ging der jaarwedden van de hulponderwijzers; en dat door B. en W. is bepaald de bij dat besluit vastgestelde regeling met 1 Juli a.s. in werking te doen treden. c. Wordt gelezen een dankadres van do geza menlijke hulponderwijzers. d. Dat bij hunne functiën, de betrekking van buitengewoon rijksveldwachter is verleend: aan den inspecteur van politie Middelkamp en aan de go- meenteveldwachters SwarthofF, Beijer, Roeffel, van Yiersen en van der Laaken en dat als buiten gewoon veldwachter voor den polder is benoemd de veeschnlter A. Kater. e. Dat bij het opnemen der gemeentekas is ge bleken in kas te zijn f 35906.03s. a,b, c, d en e worden voor kennisgeving aangenomen. f. Dn Voorzitter deelt, mede, dat volgens het rap port van de commissie voor gemeentewerken, bij onderzoek gebleken is, dat er binnen de gemeente geen geschikter plaats te vinden is voor het laden van asch, vuilnis, beer, enz., dan waar het thans plaats heeft. Dat de commissie echter verder is gegaan en met de pachters heeft onderhandeld, om het vervoer per as naar buiten do gemeente te doen plaats hebben, dat echter de soin die daarvoor ge vraagd wordt niet aannemelijk is. De Voorzitter stelt voor een afwachtende houding aan te nomen, de deuren der schutting gesloten te houden en de commissie dclegent te verklaren, om te onderzoeken of de toestand gedurende den zomer, bij meer warm weder houdbaar is. Wordt zonder discussie daarin berust. g. Dat bij de aanbesteding tot vergrooting van de school no. 3 de Gebr. Klein de minste inschrij vers waren, voor de som van f 4809.ccnigszins boven de begrooting maar niet boven de primitive raming. Dat door B. en W. het werk is gegund. Wordt voor kennisgeving aangenomen. h. Wordt aan de leden tor inzage aangeboden FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Veel strijds gestreden. Den volgenden dag zondvolgens afspraakdo baron zijn rijtuig om Bernard af te halen. Toen de advocaat de houtvesterswoning was genaderd moest hij, of hij wilde of niet, even uitstappen. De goede Martha overlaadde hem met een stroom van beleefdheden en vragen en 't kostte Bernard vrij wat moeite om aan de praatzieke Martha to ont snappen, hetwelk eerst na een kwartier uurs gelukte. Eindelijk zette Bernard den voet op 't kasteel dat hem boven alles dierbaar was. Hij beefde van aandoening en was eerst niet in staat behoorlijk den baron en diens echtgenoote to woord tc staan, maar zijne aandoening steeg, toen deschoone, lief tallige Dorothea hem hartelijk de hand drukte. Zulk eene welmeencnde ontvangst overtrof verre zijne verwachting. De baron, zooals we reeds vroeger opmerkten, was er den man niet naar om half werk te doen. Zijne adelijke gebooi te, het geld en trotsch- eene teekening van de to vernieuwen Postbrug en medegedeeld dat die gelegd zal worden meer tegen over het midden van de inrid naar het stations- terrein. De heer Helderman directeur van het zie kenhuis en gemeente-apotheker, vraagt eervol ont slag tegen 1 Juni a.s. Do Voorzitterhulde bren gende aan den heer Helderman als een ijverig bekwaam en kundig ambtenaar, die zijne positie verbeteren kanstelt voor het gevraagde ontslag eervol te verleonen. Daartoe wordt besloten mot algemeene stommen. j. Wordt gelezen een adres van eenige bewoners aan de Loodsgracht, grenzende aan een perceel van J.C.B. Kalft", waarin te kennen wordt gegeven dat zij groote last hebben van het burengerucht dat in bedoeld perceel gemaakt wordt, door liet houden aldaar van publieke danspartijen, die dikwijls aan leiding geven tot groote luidruchtigheid en ook somwijlen tot vechtpartijen. De Voorzitter zegt dat in bedoeld lokaal door Kalff dansles wordt gegeven en geen gelagen wor den gezetdat hier dus van geen verbod sprake kan zijn. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit adres te stellen in handen van B. en W. tot liet doen van een nader onderzoek en daarom trent in een volgende vergadering rapport uit te brengen. Na de gewone rondvraag wordt de vergadering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 2 Juni 1876. 'Zr. Ms. instructie-vaartuig TJraniakom- mandant kapt. ter zee P. ten Bosch, is met de adelborsten 2de klasse gisteren van hier naar de Zuiderzee vertrokken. -Gisteren is bij de Nieuwstad uit het Heldersch kanaal opgehaald het lijk van een marinier, die cr den vorigen avoud, zeer waar schijnlijk in beschonken toestand, is ingeraakt. Den lOu dezer maand zal van het kolo niaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein naar hier vertrekken een detachement suppletie troepen sterk 200 man, benevens 12 onder officieren, om dieuzelfden dag te embarqueeren aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip Prins van Oranje. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het O-I. leger F. W. P. G. van Werkhoven, die van verlof naar Java terugkeert, aan wien als medegeleiders zijn toegevoegd de 2de luitenants der inf. J. E. Jurling, H. C. Klerk de Reus, H. G.Gerrit sen en T. C. Hering. Yolgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. ramlo- reusc'nip Prins Hendrik der Nederlandenon der bevel van den kapitein ter zee A. N. L. Koops, den 25sten dezer te Singapore aange komen. Aan boord is alles wel. Yolgens bericht uit Hellevoetsluis is ten gevolge ter aanvaring van Zr. Ms. monitor Adder met do Noach IV. van eerstgenoemden heid zaten hem vroeger in den weg om billijk te zijn. Nu hij tot 't inzicht gekomen was dat er nog iets hoogers, beters, edelers voor den mensch be staat, nu gevoelde hij zich ook vrijer. Toen de maaltijd geëindigd was en "i viertal onder een glaasje wijn nog gezellig bijeen zat sprak de baron «Steeuliuis! do tijden zijn veranderd, de omstan digheden gewijzigd, ik heb éen kind niemand dan gij is waardiger haar echtgenoot te zijn: daar jon gen mijn hand, weest gelukkig met elkander." Een traan van aandoening glinsterde in 't oog van den baron, 't Was toch raar, nu smaakte zijn hart zulk eene rustige kalmte. En Bernard en Dorothea? Onverwachte droef heid en vreugde maken niet zelden sprakeloos en alleen geschikt oin met de gansche ziel te gevoe len. Zoo was 't ook met 't gelukkig paar. *t Einde kroont den strijd. Het verlovingsfeest. Een paar dagen later was 't feest op 't kasteel. De voornaamste vrienden van den baron waren ge- noodigd. Prachtige rijtuigen hielden voor en na op 't slotplein stil en brachten de aanzienlijke gasten. De groote zaal van 't slot was smaakvol versierd. Aan Bernard Stcsnhuis en Dorothea waren do eere plaatsen aangewezen. bodem een ijzeren plaat ingestooten, waardoor een der waterdichte schotten rol geloopen is. Het vaartuig, dat in het droge dok staat, zal alda ar worden hersteld. Voor het examen van adelborst op het Instituut alhier hebben zich 158 jongelingen aangemeldwaaronder 12 voor het korps ma riniers. Er zijn 60 plaatsen, waarvan 12 voor het korps mariniers. Onder voorzitterschap van Prins Hendrik had Woensdag eene algemeene vergadering plaats van aandeelhouders in de Stoomvaartmaatschap pij Nederland. Het voorstel tot het aangaan eener fusie met de Maatschappij Java werd met 101 tegen 5 stemmen goedgekeurd. Het divi dend werd bepaald op 5 pCt. De heeren C. F. Quien en C. A. A. Bïeufait werden herbenoemd als commissarissen. In het jaar 1876 kunnen tien surnume rairs der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen worden aangesteld. Het voor deze betrekking gevorderd vergelijkend examen zal in een der laatste maanden van het jaar worden afgenomen. De verzoeken om toelating tot dat examen moeten voor 31 Aug. a. s. bij het Departement van Financiën zijn ingekomen. Te Amsterdam kwam een zes-of zeven jarig meisje, door haar moeder uitgezonden om vuur te halen, in de Elandstraat in aanraking met de gloeiende kolen en in weinig tijds stond het arme wicht in brand. J. C. van Ooij, werk zaam aan de stoomzagerij in die straat, snelde, zonder met de overige toeschouwers rumoer te maken, toe, opende zijn jas, pakte het brandende kind, drukte het tegen zijn lichaam, sloot de jas over het kind heen en smoorde zoo de de vlam Het kind is met verlies vau eenig hoofdhaar, eenige kleine brandwonden en deu schrik vrijgekomen. Een onbekend 12jarig jongentje, heeft zich te Leeuwarden iu eene sloot bij de be graafplaats verdronken. Hij was een zwerve ling, zijn moeder was overleden en zijn vader liet hem aan zijn lot over, zoodat verlegenheid en gebrek hem tot zelfmoord schijnen gebracht te hebben. Hij had zich een steen oin den hals gebonden en was met het hoofd naar beneden in het water gesprongen. Te Parijs nam voor eenige dagen een persoon een dampbad. Na een kwartier vond men hem onbewegelijk op den grond liggen. Een geneesheer verklaarde, dat de man aan eene hersenberoerte gestorven was. De kom- missaris van politie verscheen om proces-ver baal op te maken, maar zag nauwelijks het lijk of hij bespeurde dat het geheel opgezet was. Toen hij het aanraakte, hield hij een stuk vleesch in de hand. Hij ontbood een anderen geneesheer en deze verklaarde, dat de Toen al de genoodigden in de feestzaal aanwezig waren stond de baron op en sprak zijne gasten aldus aan bVergeef mijdames en heeren dat ik van den gewonen vorm eens ben afgeweken en u thans eerst en niet eerder kennis heb gegeven van de verloving van freule Dorothea met mijnheer Steenhuis, advocaat." bVerloofd met een advocaat?" meesmuilde een jonge fateen kale jonker, wiens onbeduidendheid op 't gelaat te lezen stond, in zich zeiven. «Mijne beste wenschen voor uw geluk, Steenhuis!" vervolgde de baron. Allen volgden 't voorbeeld door den baron ge geven, ofschoon sommigen 't niet konden verduwen dat de baron zich zei ven zoo compromireerde. Ik benmijne heerentot de overtuiging geko men, dat er nevens onzen door geboorte verkregen adel nog een andero is van hooger beteekenis. Eene adelijke jonkvrouw en een edel jonkman passen die niet bij elkander? Zeer zeker. Adc- Iijken en edelen, zij moeten éen doel hebben. Die eenheid van doel wordt door liefdevol aaneenslui ten bevorderd. Het grootste komt uit 't kleinste voort. De reusachtige eik is ontstaan uit een ge ringe cel. Door 't wederkeerig opnemen en afstaan is er levenskracht, veredeling mogelijk. Waar de standen elkaar uitsluiten, waar de een om zijn geldde ander wegens trotschheidden neus optrekt voor den dood het gevolg was van brandwonden, door te groote warmte van het bad veroorzaakt. Tegen den eigenaar der badinrichting is du proces-verbaal opgemaakt, wegens manslag door onvoorzichtigheid. Men schrijft uit HerstalEene misdaad of wel eene onzinnigheid die afschuw wekt, werd Maandag, alhier gepleegd. Eene vrouw heeft in een bebouwd land een naakt kind be graven van 10 tot 12 dagen oud. Een jongen van 8 jaar weid het eerst deze daad gewaar, ging er zijnen vader van verwit tigen, die het kind vond en bij zijne vrouw bracht, die het tot heden toe de noodige zor gen toedient. Woensdag hebben de gendarmen, op de stoomboot varende tusschen Luik en Maastricht, een meisje vau 18 jaar aangehouden, die werd aangewezen als schuldig aan deze misdaad. Zij was herkend door een andere vrouw, die zich op de boot bevond en die haar Maandag op die plaats had gezieD. Men veronderstelt dat zij zinueloos is, want het gezicht van haar zoo wonderbaar gered kind, maakte niet den minsten indruk op haar. In Northamptonshire vierde dezer d.igen een vronw haar lOOen geboortedag. Zij heeft 102 nakomelingen. Tot op haar 84e jaar werkte zij elke week 6 dagen, en nog niet lang geleden kon zij zonder bril naaiwerk doen. In Konstantinopel is Sultan Mourad Y. als Keizer van Gods genade, en door den wil des volks geproclameerd. De afgezette Sultan is met zijn familie naar het oude serail ge bracht. Het Turksche leger is, naar men verzekert, voor de verandering, die er zeer kalm heeft plaats gehad. De Softa's hebben eerst geëischt, dat de Sultan den titel van Kalief zou afleggen, die hem onschendbaar maakt en den Seheik-ool-Islam verplicht voor hem te knielennadat de Sultan van dien titel afstand heeft gedaan, heeft hij ook als Sultan bedankt in de volgende bewoordingen: //Wij Abdul-Aziz doen afstand van den troon, op den wensch van de meerderheid onzer onder danen ten gunste van onzen neef, Sultan Mehe- med Mourad Eflendi enz. Aan de //Koln. Zeit." wordt uit Parijs ge meld, dat volgens berichten uit Konstantino pel de Grootvizier Mehemed Ruschdi Pacha met Midhat Pacha aan het hoofd der beweging staatde onttroonde Snltan wordt in zijn paleis bewaakt. De nieuwe Sultan heeft de drie vol gende punten aangenomeneen parmanente vergadering van notabelen; afschaffing van het serail; vermindering van de civiele lijst van den Sultan tot 5 millioen piasters. Te Philippeville is een zeekalf gevangen dat 2.47 meter lang was en 3U0 kilogram woog. minder aanzienlijks, daar houdt dc samenwerking, de veredeling op. daar is humaniteit een holle klank, de leuze van vooruitgang eene zinledige phrase. De liefde tot den naastezij is de adem van den we reldgeest, de polsslag van 't geen men God noemt." Zonder 't te willen of te weten bad de baron zich door zijn gevoel laten medesleepen. Hij begon dus op minder ernstigen toon: »En nu, smaakt zooveel genot op dezen heerlijken Meidag op mijn kasteelin mijn tuin als gij kunt. De indruk van 't gesprokene was zeer verschil lend 't geen men kon opmaken uit de gesprek kendie sommige gasten met elkander voerden. De een keurde de handelwijze van den baron goed, de ander keurde dia af. Trouwens er wordt strijd toe vereischt om voor- oordeelen af te leggen en strijd eischt kracht en inspanning. Niet op eens i? de pop een vlinder, die onbedwongen rondfladdert en zijne bonte vleu gels rept zoowel naar 't nederig viooltje als naar de reine, witte tulp. Maar hoe men ook over de handelwijze van den baron dacht, dit stond bij allen vastdat 't eene prachtige ontvangst, een schitterend feest was en dat ieder naar hartelust in vrijheid kon genieten. Noode konden de gasten dan ook scheiden en bij hun vertrek waren allen eenstemmig inden lof van den jongen advocaat. Zijne goede manieren zijne wellevendheid en beschaafdheid werden algemeen geroemd. Verschillende Portugesche dames zijn voornemens een pelgrimstocht naar Lourdes te ondernemen; een banier daartoe is reeds ge borduurd. AFLOOP der openbare Verkooping van on roerende Goederen, gehouden op Woensdag 31 Mei j. 1. in het lokaal Musis Sacrurn, ten over staan van de Notarissen B. Werendlijn Smit en J. W. Hattinga Raven, to Heider. 1 tot en met 5. Huis, Pakhuizen en Grond in de Vijzelstraat. Niet verkoel*. 6. Huis, Stal en Frf in de Langestraat. Kooper de heer T. Terra qq. voor f 1400. 7. Huis en Erf aan den Kanaal weg. Kooper de heer J. W. Kamper voor f 2000. 8 tot en met 12. Vijf Huizen en Erven in de Vij zelstraat. Kooper de heerR. Rich ter qq. voor f 2590. 13 tot enmetl5. Drie Huizen en Erven in de Vij zelstraat. Kooper de heer W. r f906. Drijver voor f Besluiten, Benoemingenenz. Z. M. heeft, lo. met uit. Juni a. s. eervol ontslag verleend als adjudant van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden aan den kapt. ter zee J. O. II. Arntzenius en den kapt.-luit. ter zee jhr. N. H. Ilolmberg de Beckfelt; 2o. met den ln. Juli daar- aanvolgenden benoemd, tot adjudant van Z. K. H. Prins Hondrik der Nederlanden, de luits. ter zee der le kl. jhr. J. A. Roell, thans kommandeerende Zr. Ms. schroefst Aruba, en W. baron v. Hagen- dorp, tijdelijk belast met de funtiën van adjud. bij HD.; 3o. met laatstgemelden datum den kapt. ter zee J. O. II. Arntzenius en den kapt.-luit ter zee jhr. N. A. Ilolmberg de Beckfelt, op hun verzoek ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld, onder toekenning van den titulairen rang, aan eerstgenoemde van schout-bij-nacht en aan laatst genoemde van kapit t. z. en van een jaarlijksch pensioen aan eerstgen. van f1800, en aan laatstgen. yanf 1500; ter zake van verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, van een verhooging van het pensioen, ten bedrage van f 525 's jaars, aan den kapitein ter zee Arntzenius, en van f825 's jaars aan den kapitein-luitenant ter zee jhr. Ilolmberg dé Beckfelt. Door Z. M. zijn bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs benoemd tot insp. der genie, de kolonel J. Ph. Holtzschue, van het korps, thans chef van het bureau «Materiëel der genie" bij het Dep. van Oorlog; tot kol., de luit.-kol. A. Tutein Nolthenius, van het korps; tot luit.-koI., do maj. J. F. van Ilanswijk, van het korps; tot majoor, de kapitein J. H. Bolken, van het korps. De luit. ter zee 2e kl. R. G. A. L. Jansen, de offic. van adm. 2e kl. J. C. Coeland en de officier- machinist der 2e kl. J. A. v. d. Meer laatst behoord hebbende tot het eskader in O.-I. zijn op non-acti- teit gesteld. De kommandant van het korps mariniers plaatste de navolgende, onlangs uit Indië geretourneerde officieren bij de verschillende onderdeden van het korps, en wel: den Isten luit. J. J. Reeringh te Hellevoetsluis, den Isten luit. H. J. Romeny te Amsterdam, den Isten luit. J. B. Verhey te Helle voetsluis, den Isten luit. G. C. Mirandofle te Rot terdam en de 2de luits. J. R. J. P. Cambier en A. A. G. de Petit alhier. De compagnie mariniers, welke vroeger te Helle voetsluis de marinewerf bewaakte, bevindt zich nu nog te Rotterdam, doch zai onder den kapitein F. Slechts enkele jonge dames waren ietwat spijtig; 't waren dezulken die de dertig reeds lang achter den rug haddenzonder dat deze of gene haar tot zijne levensgezellin had uitverkoren. Liever ongehuwd, dan heneden onzen stand te trouwen," zeiden ze. De eene dag na den anderen verstreek maar Bernard sprak niet meer van vertrekken. Geen dag ging er voorbij dat hij niet op het kasteel was. Hoe meer de baron Bernard leerde kennenhoe meer hij hem lief begon te krijgi.ilja 't scheen dat hij niet meer buiten 't gezelschap van den aan staanden schoonzoon kon. «Wanneer zullen we weer vertrekken?" vroeg de heer Franzen op zekeren dag aan Bernard, »wij zijn hier nu reeds drie weken." »'t Is waar ook," zei Bernard, «mijnheer ïlölz- matin zou bijna beginnen te denken dat we hier voor goed onze tabernakelen hadden opgeslagen." bO neen!"' zei Hólzmann- shoe langer gij hier blijft des te aangenamer zal 't mij zijn." •Wij mogen niet onbescheiden zijn en als Ber nard 't goed vindt dan vertrekken wij in den vol genden week. 't Spreekt van zelve dat hij liever, ten minste vooreerst nog. hier blijft, maar er valt 't een en ander te regelen! Keurt ge ons voorne men goed »Wat mij betreft ja. Doch laat ik eerst met Dorothea en den baron sprekendan kunnen wij heden avond een besluit nemen. Slot volgt.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1