Nienws- en Advertentieblad. 1876. Woensdag 14 Juni. .M 1572, Zestiende Jaargang. Uitgever S. GiLTJES. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzer Maatschappij. HELDERSCH.E COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advxrtkntikn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Die zich met l JULI a. s. op dit blad wenschen te abonneren kunnenbij directe opgave, de nog in deze maand verschijnende nommers, van heden af, kosteloos bekomen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 13 Juni 1876. De officieren die in den laatsten tijd met een detachement kavallerie, en een twintigtal paarden te hunner beschikking ten platte lande van Noordholland eenige krijgskuudige opne mingen hebben gedaan zijn tbans met hetzelfde doel in deze gemeente aangekomen. Men schrijft ons van Texel, 12 Juni. Eene vrouw, aan den Burg woonachtig, die sedert eenige dagen ernstig ongesteld was, heeft zich in een regenbak verdronken. Zij laat een echtgenoot met vijf kinderen, waarvan het jongste 7 maanden oud is, achter. Een onzer ingezetenen Brouwer geheeten en te Oost woonachtig, welke zich met andere visschers ter Ansjovisvangst op de Zuiderzee bevond, is jammerlijk verdronken. Naar men zegt trof ditzelfde, treurige lot een visscher van Wi'eringen, Men schrijft ons van Oude Schild, 10 Juni. Heden middag geraakte een boerenwagen, waar behalve de voerman nog een kleine knaap op zat, met paard en al de. binnenzijde van den dijk af. Het knaapje geraakte onder den wagen en heeft zich erg bezeerd. 't Ware te wenschen dat van regeeringswege langs beide zijden van den dijk eenig hekwerk wérd geplaatst, want al meermalen geraakten rijtuigen van den dijk af. Dat gedeelte dijk, waar 't gevaar bestaat, behoort toch tot de onderhoudswerken van het rijk. Men schrijft uit 'sHage, dat Z. K H. de Prins van Oranje te Parijs gehuwd is met eene dochter uit een der achtenswaardigste fa milie» uit Nederland. -Het 13de Christ. Nat. Zendingsfeest zal op Woensdag den 5 Juli te Beeckesteijn (nabij Velzen) gehouden worden. Daarheen zal een extra trein van hier rijden die alle tussc hen stations aandoet. Uit Oss maakt men dd. 11 Juni gewag van een algemeene daling der boterprijzen, die hoofdzakelijk haren oorsprong vindt in het sei zoen. De toongevers der markt, de meer be sproken firma's Gebrs. Verschuur, te Oosterhout, en Gebrs. Jurrgens, te Oss, doen thans weinig zaken. Een schutter te Amersfoort een «beschaafd1' man is door den schuttersraad wegens dronkenschap in den dienst tot f 1U0 boete veroordeeld. In de Amh. Cl. wordt de gissing ge- agddat Ds. F. Haverschmidt Piet Paaltjens de schrijver zou zijn van het Oera-Linda-Bok. Dr. van Vloten wijst de on juistheid aan der aanduiding dat Dr. C. M. Kan de schrijver zou zijn van het boek, waarvan hij de onechtheid boven twijfel verheven stelt. Vrijdag avond ten 10 ure geraakte een persoon, die blijkbaar te veel Schiedammer- vocht gebruikt had, op de Baangracht ie Am sterdam te water. Gelukkig dat door het roepen ecner vrouw spoedig hulp kwam op dagen. Een schipper bracht hem doormiddel van zijn haak met moeite op het drooge. Toen men hem, bij wijze van medicament, een glas brandewijn wilde toedienen bedankte de wa- tersprmger, daar hij te kennen gaf van den drank af te zijn. Men schrijft uit Amsterdam: Allertreurigst luiden de geruchten omtrent do handelingen van dc personen Ingenohl en B. Voute, die zooals wij meldden hunne beta lingen staakten. Zij moeten zich aan deschrome- lijkste bedriegerijen hebben schuldig gemaakt, hetgeen hun te gemakkelijker viel, daar zij een groot vertrouwen bezaten. Men wil zelfs, dat partijen petroleum verkocht, wederom verkocht beleend en herbeleend zijn terwijl het bleek dat de partij bestond uit een volgbriefje; de olie was er niet. Dit is een van de staaltjes, maar men vertelt er ettelijke van dien aard. T Komt alles neêr op bedriegen 't eenige verschil ishet artikel. Beide personen zijn voortvluchtig en er is bevel gegeven tol hunne aanhoudingze zullen zich echter wel voor goed uit de voeten hebben gemaakt. Ze hadden er al den tijd voor. Het feit dat de heereu Mohr Comp. de betalingen staakten, heeft hier gelukkig geen ergerlijken, maar een treurigen indruk gemaakt. Men verzekert mij uit goede bron, dat het passief ongeveer twee millioen bedraagt, ter wijl het actief een ton of drie kan zijn. Deze commerciëele ramp wordt toegeschreven aan het plotseling intrekken van een blanco crediet dat der firma van Londen gegeven was. Het wantrouwen is zeer gröot, trouwen: niet zonder reden. Het speculeeren om een gouden of ijzeren ketting neemt meer en meer de overhand, en dit heeft de Nederlandsche Bank er dan ook wellicht toe geleid den maatregel te nemen, om geen papier meer te disconteeren van de weinige makelaars, die tot voor korten tijd dit voorrecht genoten. UD.) Een boertje uit de Vijf Heerenlanden was eigenaar geworden van eene rijke obligatie, waarvan de man geleerd was geregeld de coupon te knippen en die tegen geld te verwisselen; toen hij nu aan zijne laatste coupon kwam vernietigde hij de obligatie en zei daarbij //zie, zoo, die koe is uitgemolken Op 13 Mei 11. is te Neede, arrond. Zutphen in beslag genomen een van valsch- heid verdacht guldenstuk met de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1848 en waaraan het randschrift «God zij met ons" ontbreekt. Den 22 Mei 11. is te Medemblik in be slag genomen een van valschheid verdacht 25 centstuk met de beeltenis van Koning Willem 11 en het jaartal 1846. Omtrent de beide stuk ken is door het muntcollegie uitgemaakt, dat zij zijn valsch en vervaardigd in nabootsing ecner echte rijksmuntspecie. Aan den kolonel ter beschikking van den inspecteur der genie is eene commissie op gedragen voor het plan tot versterking van de stelling van Amsterdam. Het voornemen bestaat om het volgende jaar op het terrein der Oldenhroeksche heide meer uitgebreide artillerie-oefeningen te houden, terwijl dit jaar twaalf compagniën vesting-ar tillerie op het terrein bij Zeist, in drie seriën zullen kampeeren. Zekere Louwerse te Middelburg adver teert dat hij «door vertrek zijner knechts ge noodzaakt is zijn smederij te sluiten en te huur aan te bieden." FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van tLicJu in duisternis »'t Gaat den heer van Leeuwen zooals vele voor name lieden die 't aan gezond verstand hapert, hij is wat wispelturig van aard." Schaarman verwijderde zich knorrig. «Die vent is lastig," sprak hij in zich zeiven. «Daar zal ik nu zelf naar toe moeten gaan. Waar lijk! 't wordt hoe langer hoe fraaier. Daar heb je mijnheer Melgers, ontegenzeggelijk een dor rijkste en soliedste personen uit heel de stadhij is er altijd mede te vreden wanneer ik mijn' bediende zend. Veel complimenten heeft hij ook niet, en altijd contante betaling. Zio jedat is een bewijs van degelijkheid." Ongemerkt was Schaarman luid gaan spreken zoodat zijne echtgenoote het hooren kon. »Juist SchaarmanIk wenschte wel dat al onze klanten zich door dezelfde degelijkheid kenmerkten. Maar helaaswat al zorgen en bekommernis voor zaken die anders behoorden te zijn. Is 't geen schreeuwend onrecht dat de aanzienlijken plegen als ze jaar en dag naar 't eerlijk verdiend geld laten rachten." «Ja vrouw wat er aan te doen?" «Wat er aan te doenvraagt gij dat neg?" «Zeker, want ik weet geen middel ter verbetering." «Hoor eens Schaarman. dat een arme drommel wien 't in de wereld tegenlooptniet prompt be taalt dat kan er des noods door, maar voor bemid delde lieden moest ge geen slag werken zonder ge- reede betaling, 't Is onwaar, als zou dat lastig zijn, en ik blijf er bij: Boter bij den visch, dat was dc leuze van mijn vader." »Ik verzeker u vrouw, dat ik spoedig mijn beste klanten zou verliezen als ik uwen raad opvolgde." «Zulke klanten als van Leeuwen kan men ten minste wel missenmerkte juffrouw Schaarman nog even op, want volgens uw eigen zeggen is hij nu reeds meer dan twee honderd gulden schuldig en van betaling spreekt hij nimmer." »Dat komt terecht vrouw." «Nu ik hoop het." «Intusschen," ging Schaarman voort, »bon ik nu wel genoodzaakt even naar hem toe te loopen anders gaat hij mogelijk uit." «Wel ja," bromde juffrouw Schaarman, «dat ook nog, maak vooral wat haast anders mocht hij naar een ander gaan." De laatste opmerking had Schaarman nauwelijks verstaan. Mij verloor niet gaarne een' klant en daarom haastte hij zich om bij van Leeuwen te komen. wis mijnheer van Leeuwen te huis?" vroeg Schaar- Boitenland. - Uit Sydney wordt gemeld, dat de heer Adains het middel heeft gevonden om een scheepslading geslacht vleesch in bevrozen toe stand gedurende de reis naar Engeland voor bederf te bewaren. Het komt te Londen zoo versch aan als ware het pas geslacht. Er wordt eene som van 25,000 p. st. bijeengebracht om eene eerste lading te verzenden. Donderdag j. 1. is de bliksem ingeslagen in het kamp te Valponne bij Lyondrie sol daten zijn gedood, éen werd blind, elf zijn verlamd of gekwetst. Aan de Fransche Kamer is door een 200 personen van verschillendeu landaard om opheffing der speelbank te Monaco gevraagd, waarbij o. a. opgegeven wordt, dat in de. laatste 3 jaar te Nizza en omstreeken een 20tal te gronde ge richte spelers zich van 't leven hebben beroofd, te Monaco zelf binnen korten tijd 4 zelfmoorden om die rede voorkwamen, en vele buitenlanders eiken winter met verlies van het hunne de plaats verlaten. Wie durft toch soms beweren dat wij in een prozaïschen tijd leven Belangwek kende gebeurtenissen volgen elkander voort durend op en terwijl men klaagt dat er niets gebeurt en dat de tijden saai en vervelend zijn, wordt er een der Arabische nachtvertel- liugeu gedramatiseerd, voor ouze oogen in het werkelijk leven opgevoerd. N'.et lang geleden leefde er in een paleis aan den Bosphorus Abdoel Azis Sultan der Otto- mannen en Khalif der geloovigen. Hij bezat een gouden tooverslentel, welke hem in staat stelde de brandkasten te openen van de on- geloovige renteniers van het Westen. Zoodra hij met den sleutel tikte snelden ze naar hem toe, de oude juffrouwen van Holland met baar spaarpenningen, de Engelsche renteniers en de Fransche winkeliers met een deel van hun ka pitaal, en ze wierpen handen vol gouds voor de voeten vau Abdoel-Aziz, den opvolger van Abdoel Medjid van het huis van Osman. En Abdoel Az'Z, omringd door vrouwen, talrijk als de zandkorrels aan het strand der zee, boog het hoofd niet om dank te zeggen voor al die gaven en offeranden, doch liet liet goud links en rechts weg werpen naar zijn goedvinden. Was hij uiet de bezitter van een nieuwe lamp van Alaöin, van den gouden sleutel der brand kasten van het Westen? Wanneer hij met dien goudèu sleutel tikte, sprongen de geniussen van den eff'ectenhoek, de groote geesten van de beurs, op uit de aarde voor zijne voeten; en met gekruiste armen maakten zij voor hem een salaam, en raakten den grond met hunne voor- hoofdeu, een leening sluitende en de Sultan met een gouden regen lavende. En Abdoel Aziz liet tientallen paleizen langs den Bosphorus verrijzen, hij vergrootte zijn harem en liet scheepsladingen schoone Cirkassische vrouwen zijn paleizen brengen; hij ve. maakte zich op recht vorstelijke wijze; gepantserde schepen waren zijn speelgoed, en bankiers zijn slaven. Doch een booze genius maakte aan het genot van Abdoel Aziz een einde. Hij ver loor zijn gouden sleutel, en groot was het ge weeklaag der bankiers. Hij werd machteloos, en in blinden toom sloot hij zijn wettigen opvolger Moerad Effendi en zijn broeder Ahmed op in een donkeren kelder, hun verbiedende kinderen te krijgen, De groote pachas zagen dat hij zwak en ang stig was, kwamen nn bijeen en verklaarden hem, dat de softas en de afhangelingen der moskeeën, en het leger hem afzwoeren, waarop Abdoel Azis het hoofd boog, een gedeelte van zijn goud overgaf en met drie en vijftig scheepsladingen vrouwen naar een oud paleis aan den Bosphorus vertrok. Hierop gingen de groote pachas naar den kelder, waar Moerad zat en riepeu hem uit als man aan de juffrouw van wie Adolf éen paar ka mers gehuurd had. «O ja, wil u maar naar boven gaan «Om u te dienen." Zoo is 't goed." sprak Adolf toen hij de stem van den kleermaker herkende, zoo is 't goed meester Schaarman. Gij weet dat ik er op gesteld ben door u zeiven bediend te worden. Niemand anders dan gij kan 't mij naar den zin maken." «Zeer vereei end voor mij, mijnheer tan Leeuwen.' «Vooral nu ben ik er opgesteld dat 't geen ik u bestel zeer netjes gemaakt zal worden. Gij weet zeker wel dat ik verloofd ben?" «Ik heb er iets van gehoord." «Nu, Schaarman, bedien mij goed dat zal in uw voordeel zijn. Ik doe een goed huwelijk." «Kom, dan wensch ik u van harte geluk, Zokc een meisje dat hier in de stad woont?" »Ja. Hare ouders liehhen vroeger eene groote wattenfabriek gehad. Die fabriek heeft rijke winsten afgeworpentoen mijnheer Breeders zijne koetjes op 't drooge had heeft hij de fabriek tegen eene aanzienlijke som overgedaan en sedertdien tijd leeft hij met zijne echtgenoote en eenige dochter stil." «Zoo, zoo, dat is een trekje uit de loterij." »'t Heeft mij niet weinig moeite gekost eer de heer Breeders zijne toestemming gafdat ver zeker ik u, maar Marie had met mij dezelfde school bezocht en toen mochten wij elkander reeds gaarne lijden. Doch neem mij nu de maat: eene fijne rok, een vest en pantalon van de beste stof. Laat mij Khalif, hem omgordende met het zwaard van Osman. En Abdoel Azis voelde zijn hart brekeneen Sultan sterft, maar abdiceert niet, riep hij uit; anatomische kennis maakte zich hem meester en hij greep de koeponschaar, die zijn slaven niet langer konden gebruiken, en doorsneed zich de polsaderen. En Punch, een weekblad van de Engelschen van dit tragisch voorval hoorende, zeide; men «preke niet langer van Abdoel Az-is, maar van Abdoel Az-was. Dr. de Marmon maakt, in de New-York meel. Journal de volgeude statistiek bekend Gedurende de tien laatste jaren heeft het ;ebruik van sterke dranken aan de Vereenigde Staten een directe uitgave van 3,000,000,000 francs, en een indirecte van 3,5«i0,000,000 francs opgelegd. Het heeft 300,000 perso nen doen ten gronde gaan. en 100,000 kinderen naar de verschillende asylen gezonden. Het heeft ten minste 150,000 personen in de ge vangenissen of gasthuizen gebracht. Het heeft minst genomen tot 1000 zelfmoorden aanleiding gegeven. Het is oorzaak geweest, dat door het vuur of geweld voor een waarde van 50,000,000 francs verwoest is geworden, welke sommen op een andere wijze hadden kunnen worden bésteed. Het heeft 200,000 vrouwen tot weduweu en 1,000,000 kinderen tot weezen gemaakt. De circus Ranccy is in de vorige week te Genève ingestort. Tien personen zijn gewond. Een Berlijusch koopman was met zijn gezin naar Karlsbad gegaan om de betaling vau eenige wissels, die eerstdaags zullen ver vallen, te ontduiken. Een zijner schuldeischers reisde hem met den geprotesteerden wissel na en verzocht hel bestuur hern bij de invordering behulpzaam te zijn. Dit verzoek werd even- el geweigerd op grond dat badgasten niet om hunne schulden mochten worden gemaand. Wie dus door zijne crediteuren met rust gelaten wil worden, ga naar Karlsbad de baden ge bruiken. Tn Britsch Tndië klaagt men zeer over het steeds toenemend gebrek aan brandstoffen, nu men steeds boomen velt, hetzij voor timmer, hetzij voor brandhout. De Pall Mali Gazette dit feit besprekende, herinnert er aan dat in Japan, iedere persoon die een boom velt, een anderen moet planten, terwijl men in Biscaye verder gaat en er twee plant in plaats van de gevelde. In de districten Azunghur en Goruckpore worden bij elk huwelijk zes boomen geplant en bij de geboorte van tik kind een. De Gazette noemt dit een zeer heilzamen maat regel, die wel overweging verdient nu het tegenwoordige geslacht er zich met voorliefde op toelegt om het geboomte uit te roeien. uwe stalen zien." »Ik heb wat moois voor u," sprak Schaarman. ••Zoo Nu. we zullen zien. Hier deze stof moet 't zijn. Gij zult u echter moeten haasten want aanstaanden Zondag moet t bestelde gereed zijn. Mag ik u nu een glas wijn presenteeren «Nu als "t u niet te veel moeite kost, gaarne." Adolf schonk den kleermaker een vollen kelk in die Schaarman op 't welzijn van zijn klant uitdronk. Zie zoo," sprak Adolf, toen Schaarman vertrokken was, «hoe voornamer men zich houdt des te meer vertrouwen men in de wereld geniet. Ik moet echter zeggen dat 't. echter zeer dom van do wereld is. Waarom luistert men zoo gaarne naar hen, die zich voornaam weten voor te doen. Den eenvou- digen manmet een gezond verstand en te eerlijk om anderen te bedriegen of uit te mergelenacht men niet. Zijne plaats is bij het plebs. Waarom Wel lnj schittert met niets. Ja toch met iets maar dat wil de wereld niet opmerken. Iedereen neemt voor mij, Adolf van Leeuwen den hoed af. Ben ik d3ii zoo voornaam? Wol neen! Ik versta alleen de kunst om te teren van domheid der leve ranciers. Is dat goed Zeker nieten daarom zal ik zoo spoedig mogelijk met Marie Breeders huwen. Dat huwelijk zal mij in staat stellen om alle schulden te voldoen en waarlijkze zijn hoog gestegen." «Zeker zou Adolf nog verder met redeneeren zijn voortgegaan, indien er niet aan de deur ware ge tikt geworden. «Binnen!" riep Adolf. «Mijnheer! een quitantie van den wijnkeoper." «Van den wijnkoaper «Ja mijnheer!" «Hoe hoog is 't bedrag? Laat eens zien." De knecht hield 't manuscript in kwestie mei beide handen vast, als vreesde hij dat Adolt 't als eene prooi zou bemachtigen. «Tachtig gulden veertig cents?" «Zoo is 't mijnheer." «Zeg aan uw' patroondat ik er niet opgesteld ben dat hij mij telkens zoo lastig valt, verstaat ge?" «Mijn patroon heeft nu al zoo lang gewacht, mijnheer, cn zou thans gaarne betaling willen hebben." Goed, heel best. Zeg aan uwen patroon dat hij mij morgen een anker van't laatst ontvangene merk laat bezorgen begrijpt ge?" «Ja wel mijnheer, maar alk ben er op gesteld om den patroon ze!ven te voldoen en buitendien vind ik 't wat lastig zoo telkens tusschentijds te betalen." De wijnkoopersknecht wist niets beters te doen dan maar weer to vertrekken hij deed dit niei voor dat hij aan de deur eerst nog een praatje ha l aangeknoopt met de dienstbodedie hern haarfijn wist te vertellen, welk een rijk huwelijk mijnheer van Leeuwen zou doen. «Dan komt alles terechtsprak de wijnkooper toen zijn bediende hem dat nieuwtje mededeelde. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1