Nieuws- en Advertentieblad. 17 Juni. M. 1575. 1876. Zaterdag Zestiende Jaargang. Uitgever S, GILTJES. Berigt aan Zeevarenden. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplekonzei Maatschappij, HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n n n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Ilulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 n 0.65 De prijs der Adyirtintebk van 1—4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 nur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Die zich met l JULI a. s. op dit blad wensclien te abonneren kunnen, bij directe opgave, de nog in deze maand verschijnende nommers, van heden af, kosteloos bekomen. Officieel Gedeelte. De Burgemeester der gemeente Helder, brengt als een vervolg op het berigt, voorkomende in de St.Ct. van 4 Junij 11. No .131, ter kennis van Zeevarenden, dat de in dat berigt bedoelde tonnen tot afbakening van)een gedeelte van bet Schulpengat (Texelsche Zee gaten) thans zijn gelegd in de volgende peilingen De Oostelijkste witte ton in 120 d. m. water de vuurtoren van Kijkduin in Z. O. 1. (miswijzend) de vuurtjes op de Z. W. kust van Texel goed vrij van elkander. De Westelijkste witte ton in 125 d. m. water de vuurtoren van Kijkduin Z. O. t. O. (miswijzend) de oude vuurboet twee windbooms lengte beoosten de Oosthoek van het lort Kijkduin. De Oostelijkste zwarte ton in 75 d. ra. water juist in de witte tonnenlijn van het Schulpengat met de vuurtoren in 't Z. O. t. Z. (miswijzend). De Westelijkste zwarte ton in 75 d. ra. water in dezelfde lijn met de vuurtoren in 't Z. O. t. O. (miswijzend). Gezagvoerders van schepen en vaartuigen worden, zoowel in hun eigen belang als in dat der te nemen proeven met torpedo's uitgenoodigd het afgetonde gedeelte van het Schulpengat niet te bevaren. Helder, den 14 Junij 1876. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 16 Juni 1876. De heer A. H. Jansen, Rijks-ontvanger alhier, is benoemd te 's Gravenhage tot Rijks ontvanger in dc cersle afdeeling. De uitslag van de j.1. Dinsdag gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad is als volgt: Uitgebracht 151 geldige stem men. Hiervan bekwamen de heeren H. Bitter 53, A. Vos Rz. 38, P. Tegelberg 17, A. van Voornveld 14, C. J. van Spall 10, J. W. Hattinga Raven 7, Mr. D. P. II. Aberson 2 en nog 10 Heeren ieder een stem. Herstemming tusscheu de Heeren H. Bitter en A. Vos Rz. De Dinsdag avond jl. door de Sociëteit Mars gegeven Soiróe, heeft volkomen aan haar doel beantwoord, daar de opbrengst meer dan voldoende is tot aankoop van het gewenschte werktuig, waarmede eene weduwe in staat gesteld zal worden, om voor haar gezin het levensonder houd te winnen. Bij verschillende regementen infanterie zijn ransels en patroontasschen, beiden van uieuw model, ter proefneming gegeven. De ransel bevat vier pakjes patronen, die door den man gemakkelijk, zonder dat hij den rausel aliegt, er een voor een kunnen worden uitge nomen. Dit geschiedt door aan eeu riem ter zijde van den ransel te trekken, waardoor de pakjes patronen worden opgeschoven en er tel kens een in de hand valt. De patroontasch ord aan den koppel voor het middeu van het lijf gedragen en bevat eveneens veertig patro nen. De Nederlandsche infanterist, geheel te elde uitgerust, draagt thans een gewicht van 5 75 K.G. Dinsdag is in de Tweede Kamer de dis cussie over de begrooting van Oorlog met in begrip van de vestingbegrooting reeds afgeloopen. Aan het debat over laatstgenoemde namen ver schillende sprekt-rs deel. Zoo drong de heer van der Schrieck aau ojf goede verdediging der havens op Walcheren, speciaal van Vlissingen. Zoo gaf de heer V. Kerkwijk in overweging, de vesting Neuzen zoo mild mogelijk te be handelen opdat de haven Neuzeu niet in haar pkomst belemmerd worde. Zoo wees de heer de Casembroot op de kostbaarheid van een fort aan de Laan en op de onverdedigheid van den Helder aan de landzijde, welk laatste punt de heer Storm van 's Qravesande niet kon torgeven, welke spreker tevens den wensch van den heer van der Schrieck bestreed. Ook de Minister van Oorlog kon niet in stemmen met dien wensch tot versterking van Vlissingen. Dat Neuzen belemmerd werd in zijne ontwikkeling, kon hij niet beamen. Het fort aau de i.aan achtte hij wel noodig, ofschoon het wellicht overweging zou verdienen, aan die zijde de verdediging door dc Marine te ver zekeren. Aan de verdediging van den Helder aan de landzijde kon, meende hij, nog wel wat gedaan worden. Over de artikelen had weinig discussie plaats en dc Vestingbegrooting werd dan ook aange nomen met 54 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Bredius, Wybenga, Viruly, Sandberg eu Bastert. De geheele begrooting van oorlog werd kort daarop aangenomen met 58 tegen 14 stemmen. Twee visschers zagen Maandagavond aan het jaagpad van het Almeloosche kanaal te Zwolle een maD met bloote voeten aan deu waterkant zittentoen zij Dinsdagmorgen te 4 uren retourneerden vonden zij zijn lijk iD de modder staandeom te zekerder te ver drinken, had hij zijn zakdoek om zijn polsen gebonden, Zij legden hem op den kant, doch lieten zijn beenen tot de knieën in het water liggen en gingen toen de politie waarschuwen. Wanneer zal toch dat verkeerd volksbegrip geweken zijn, dat men slechts een medemensch '/half" mag redden? FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van Licht in duisternis." 3. De Familie Breeders. Breeders was al vroeg tot den handel opgeleid. Hij had wel geene handelsschool bezocht, want daartoe kon zijn vader niet besluiten. Deze toch poogde zoo spoedig mogelijk voordeel van zijn kind te trekken. Hij bekreunde er zich slechts in zoo verre over of zijn kind iets leerde, als met zijn egoïsme overeenkwam. Hij begreep maar volstrekt niet dat de zekerste weg om geld te beleggen hierin bestaat, dat men zijne kinderen degelijk onderwijs doet geven. Nu is 'twaar, dat men dit niet overal, zelfs tegen ruime betaling, kan bekomen, maar in de stad, waar Breeders woonde, was dit wel het geval, want hij hield zijne residentie te Amsterdam. De oude heer Breeders was wel niet rijk. maar toch een gegoed burger, want zijn handel in boter en kaas leverde hem ruime winsten op. Zijn zoon, Lodewijk Breeders, had er echter weinig zin bij di»n handel opgeleid te worden. lil de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de afdeeling Amsterdam der Veree- niging tot Bevordering van Fabrieks en Hand- werksnijverheid in Nederland, die slechts door vijf leden, met inbegrip van het bestuur, werd bijgewoond, werd een rapport uitgebracht over de vraag of de verhooging van den accijns op het gedistilleerd al dan niet wenschelijk is. De slotsom van dit rapport, dat uit een fiscaal oogpunt die verhooging wenschelijk mag wor den geacht, werd goedgekeurd. De commissie ging uit van de overweging, dat de dronken schap door verhooging van den accijns zeker niet verminderd zal worden maar dat beteuge ling van dat kwaad inoet geschieden door ont wikkeling van de zelfstandigheid bij het indi vidu, het verstrekken van goed onderwijs, goede woningen en goede lectuur. Dezer dagen kwam te Harderwijk aan een dertigtal Spanjaarden, afkomstig van liet Car- iistische leger, met bestemming voor hi t werf depot al laar. Den 1 Juli 1876 loopt het contract met den concessionaris voor het ophalen van asch en vuilnis te Amsterdam ten einde B. en W. zullen weldra een voordracht doen voor het be noemen van een directeur der stadsreiniging. Inmiddels stellen zij voor, den teg<-nwoordigen concessionaris die daartoe bereid is, tot 1 Oct. 77 nog met den dienst te belasten voor I 20UÖ 's maands met f 500 per maand verhooging voor de 6 wintermaanden. De na den moord op de wed. v. d. Kouwen preventief in hechtenis gfhouden J. H. de Jong heeft zich thans met een adres tot den Koning gewend tot het ontvangen van schadevergoeding wegens de ondergane preven tieve gevangenis eu aan de Tweede Kamer ondersteuning van dat adres verzocht. Een zonderling reiziger heeft deze week de residentie bezocht, n. 1. een Engelsch heer die een reis door Europa maakt per Félocipède. Van daar is hij naar Scheveningen gegaan, De jongstverloopen maand Mei is voor de Nederlandsche schatkist bijzonder winstge vend geweest. Blijkens het overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen over die maand, in de Staats-Courant opgeuomen, heeft de werkelijke opbrengst de raming voor éene maand met 1'2 ton overtroffen, terwijl Mei 1876 bijna anderhalf millioeu meer in de schatkist heeft gebracht dan in Mei 1S75. Ziehier de cijfers raming voor éen maand in 1876 f 7,151,000 opbrengst in Mei 1876 f 8,365,000, opbrengst in Mei 1875 f 6,918,000. Zondag namiddag bevond zich aan het station van deu Staatsspoorweg te Hengelo, bij het wisselen der machines het 2Jjarig zoontje van den machinist Eisen op een der overgangs- liet stond hem beter aan als handelsreiziger op te treden. Zijne keniüs, welke daartoe vereisclit werd, décd hij op aan een der groote handelshuizen in de hoofdstad. De oude lieer Breeders kon, zooals we opmerk ten, wol in de behoeften van zijn gezin voorzien, doch er kwam een maar bij. Zijne vrouw hield er bijzonder van om dc vlag in top tc hijschen en op grootcn voet te leven en hare vier dochters volgden daarin haar voorbeeld. Die in de kamers van den boterkooper Breeders kwam, waande dat hij verdwaald was in de salons van oen graaf of een ander voornaam personaadje, zulk eene weelde en pracht zag men er ten toon gespreid. Breeders merkte al ras, dat de uitgaven zijner pronkzieke gade voor de huishouding en den tooi harer dochters zijne krachten te boven gingen. maarhij was te zwak om zich er met kracht en energie tegen te verzetten. Zijne vrouw bezat den moed niet om zich te verminderen. Wat zou de wereld ook gezegd hebben, als zij dit deed? Wonderlijk! Men vraagt menigmaal meer naar het oordeel der wereld dan naar de eischen van recht en plicht Als Breeders over geldelijke aan gelegenheden sprak werd zijne vrouw zelfs boos, noemde haren man gierig, schold hem voor een schraper, zeide dat hij haar niets gunde en eindigde met xich te beklagen, dat zij zooveel minder had dan andere vrouwen van haar stand. Een tranen vloed liet de echtgenoote van Breeders dan ge\ lijk als hare keurbende aanrukken en voor dat hulpleger besweek 't beste voornemen van Breeders, de zaken gingen den ouden gang en in plaats dat de uitgaven tot een lager cijfer gereduceerd werden stegen ze van maand tot maand. Was 't wónder dat Breeders elk ander middel tebaatnani om wat uit tc winnen? Hij besteedde dus geen halvcn cent meer voor onderwijs dan hoog noodig was en nu trachtte hij nog daarenboven zijne geringe belang stelling in 't toekomstig lot zijner kinderen achter de ijzeren wet der noodzakelijkheid tc verbergen. Breeders redeneerde aldus: »Des te eerder Lode wijk in zijn eigen onderhoud kan voorzien des te minder zorgen neb ik zelf." Zeker wordt er niet veel opmerkingsgave toe ver- cischt om te ontdekken, dat vele ouders er precies zoo over denken als de heer Breeders. Waarom leeren zoo weinigen onzer ambachtslieden in hunne jeugd, als de schooljaren geèindigd zijn, niet dat gene, wat zoo onmisbaar is om te weten voor 'tambacht dat zij zich gekozen hebben? Leeren alle knapen, die tot timmerlieden worden opgeleid teekenen, modelmaken, leeren ze iets meer van werktuig- en natuurkunde dan de school hun gal Worden de inrichtingen die daarvoor op vele plaat sen bestaan voldoende bezocht? Wat doet de land bouwer ter opleiding zijner zonen tot boeren De opleiding der kinderen te platten lande laat. o, noj zooveel te wenschen over. Aan wien de schuld f wegen, juist toen een machine passeeren moest Het kind werd omver geworpen, doch viel gelukkig zoodanig tusscheu de rails, dat de machine met tender er overheen ging, zonder dat het kind eenig letsel bekwam. Dinsdag 11. zijn de loggerschepen Stad Amsterdam Stad Amsterdam II en Stad Amsterdam III langs het Noordzeekanaal naar de haringvisscherij vertrokken. De Amster- darasche Kanaalmaatschappij en de Minister van finantiën hadden welwillend toestemming verleend. De drie schepen diepgang 28 deci meters, gesleept door de sleepboot No. 4, van de heeren Gebr. Goedkoop, vertrokken des ochtends ten 8 ure van de Oosterdokslais en waren ten 1 ure 's namiddags in volle zee; alzoo, met inbegrip van het oponthoud aan de spporbrpg te Velsen en het schutten in de Noordzeesluis, in den tijd van 5 uren. Niet tegenstaande het kanaal buiten de sluizen en de havenkom vol lag met baggermachines en schouwen, zijn de drie schepen tegelijk door genoemde stoomboot zonder eenig het minste letsel in zee gesleept. In slede dat, zooals gewoonlijk, de eerste aardappelen uit ons land naar Engeland worden uilgevoerd. heeft men te Harlingen de eerste nieuwe aardappelen van Londen ontvangen eu wel van uitstekende hoedan gheidhet zijn zoo genaamde muisjes. Meo schrijft uit het Westland: Naar liet ;ich laat aanzien, zal de verwachting der tuiniers in enkele deeleu wel bevredigend worden. Niet in alles. De asperges o. a. hebben niet gege ven wat zij beloofden. Het koude weder werkte daarop zeer nadeelig; en dewijl de oflicieele tijd voor het snijden, den lSden Juni, is ver streken kan deze tak van handel niet veel meer goedmaken. Anders is het met de aardappelen. De regen heeft veel goed gedaan. Zij zijn tamelijk groot van stuk, leveren aardig uit terwijl de prijs, hoewel niet buitengewoon hoog, toch ook niet laag is. Wanneer men bovendien bedenkt, dat de Westlandsche aardappelen dit jaar 't vroegst zijn, dan mag met recht ver wacht worden, dat de beurs van vele tuiniers weer een weinig in haar fatsoen zal komen, want ook de overige tuinvruchten doen een goede, sommige een overvloedige oogst ver wachten. Dinsdag morgen is in de Wetering nabij Zwolle, bet lijk gevonden van zekere Noorman, van beroep timmerman, p. m. 50 jaar cud. De ongelukkige, die erg verslaafd was aan sterken drank, was in Februari jl. te Veei.buizen ontslagen. Nog kortelings ontving hij eene gratificatie van f 100 voor marinediensten, welke gelden op de jongste Kamper feesten meest zijn verteerd en veel aanleiding tot 's mans ongeluk hebben gegeven. De vereeniging A/Nimrod" heeft het voor nemen in het volgend jaar te Amsterdam, weder een houdeutentoonstelling te houden. Uit Groningerland meldt men De wind is naar 't westen gekeerd, alles lacht ons frisch en kleurig tegen. De veld gewassen hebben zich in eeii'ge dagen vrij wat hersteld. Koolzaad zal een goed beschot kunnen geven; boonen en erwten staan uit muntend haver, tarwe en gerst krijgen een gezonde kleur. Vlas staat goed, kanariezaad wat dun, de aardappels gaan ferm vooruit. De hooibouw zal een bevredigende uitkomsj kunnen opleveren. De bekende hardglasfabriek te Leerdam heeft- thans in het Eng. huis Henty Greener een coucurrent gekregen laatstgenoemde firma laat thans met verschillende monsters hardglas het land afreizen. Zaterdagavond ten 8 ure heeft te Zevenaar eene belaugrijke arrestatie plaats gehad. De kastelein J. H. Thuis is op last van de recht bank in verzekerde bewaring genomen, als ver dacht in Mei 1874 zijne wettige huisvrouw door rattenkruid te hebben vergiftigd of te heb ben doen vergiftigen. Omstandigheden hebben plaats gehad, die sterk voor het vermoeden pleiten Het rattenkruid is gekochthet is zelf bekend door wiens tusschenkomst. De vrouw moet besef hebben gehad dat zij vergiftigd was, en toen haar lichaam begon te zwellen en haar man haar stevig inwikkelde, heeft zij haar vermoeden uitgesproken. De inhechtenisneming moest met overleg geschieden, daar de veidachte iu de onmidde- lijke nabijheid der grenzen woonde en dus ge makkelijk, althaus voor het oogenblik, ontsnap pen ko». De brigadier-majoor der rijksveldwaelit W. J. J. Kleinspoor, is dan ook met groot beleid te werk gegaan. Na zijne voorzorgsmaat regelen genomen te hebben, begaf hij zich als burger gekleed in de herberg van Thuis en bestelde daar een glas bier. De kastelein die het bericht, dat in alle couranten voorkwam, misschien gelezen had, en zich buiten de ge lagkamer hield, kwam nu tchter, uit nieuws gierigheid, om den vreemden bezoeker te zien, te voorschijn, maar werd door den brigadier majoor terstond gearresteerd. Ontvluchten of tegenstand bieden was nu niet meer mogelijk en nog denzelfden avond werd hij herwaarts naar het huis van verzekering overgebracht. De beleidvolle handeling van hem, die de ar restatie deed, verdient allen lof. In de week, eindigende 10 Juui, wer den in Friesland 4 gevallen van longziekte geconstateerd en één nieuwe koppel daardoor aangetast bevouden. In dezelfde week van 1875 kwamen 17 ziektegevallen voor, mede met aantasting van éen nieuwen koppel. Ieder geve 't antwoord daarop aan zirh zelve en bedenke, dat in onzen tijd, om wel te slagen, meer dan die vervelendeallédaagscliheid gevorderd wordt en dat 'teen dure plicht der ouders is voor 'ttoe komstig welzijn hunner kin leren te zorgen. Noch verkeerde zuinigheid, noch winstbejag mug te vroege diensten van den knaap vragen. Breeders dacht er anders over, zoo als we zagen. Daarbij deed hij nog iets dat zeer dwaas was en niet ongestraft bleef. 't Bleef bij Breeders, evenmin als bij anderen, onopgemerkt, dat er plotseling schier overal tal van commissionairs en makelaars in effecten als uit den grond verrezen. Dat was een bijzonder, maar toch te verklaren verschijnsel. Bij een tal van Nederlanders ging het even als bij Breeders: de uitgaven werden niet naar de in komsten geregeld en elk middel werd aangegrepen om veel, vooral veel geld te verdienen. Kleine ka pitalisten, burgers en boeren, die maar iets over hadden moesten effecten koopen. Voor alles had men geld over: voor waaghalzen van spoorweg koningen, voor Staten, die dreigden failliet te gaan, ja schier voor elke onderneming, soüede of niet, als er maar hooge renten werden uitgeloofd. »Ik zal ook een kans wagen," dacht Breeders en spoedig had hij 't kleine kapitaal, hetwelk hij nog had weten bijeen te krijgen in Spaanschepapieren omgezet. De straf bleef niet uit. De Spaansche coupons werden niet voldaan en toen de renten wegbleven was Breeders ten einde raad. Van veranderde le venswijze kwam niets, daartoe was zijne gade on gezind en toen Breeders al zijne middelen had uitgeput en geen redmiddel meer wist, maakte een pistoolschot een eindb aan zijn leven. De crcditèurs van Broeders konden 't zwijgend aanzien, dat van hnnne rekeningen zelfs geen halve cent ^betaald werd. Toen de groote slag gevallen was verstoven de vrienden cn vriendinnen der fa milie Breeders als zand voor den wind. 'tEenige middel om in de behoeften van 't gezin te voor zien was, dat de dochters zich inspanden om dooi 't modemaken nog iets te verdienen. Lodewijk toch leefde meer voor zich zeiven en dacht er bijna niet aan zijne moeder en zusters te steunen. De waduwe Breeders, welke door de plotselinge lotswisseling al hare vroegere geestkracht had ver- loi en, gevoelde zich diep ongelukkig. Hare trotsch- heïd, spilzucht, haar streven om zich boven haren stand te verheffen, door't onmogelijke te willen, had jammerlijke gevolgen, en 't was voorwaar eene schrale troost toen ze zei: sik ben deeenigeniet wie zulk een lot treft." 't Is helaas waar. wat de weduwe Breeders sprak, maar zij vergat dat ze zelve de wondeplek had aangebracht. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1