Nienws- en Advertentieblad. Woensdag 28 Juni. j\§. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. UILTJES. KENNISGEVING. Gemeenteraad van Texel. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzer Maatschappij, HELOERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Ilulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.fi5 De prijs der Advxrtentibn van I—4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Ad verten tien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Oiïiciëel Gedeelte. Aan belanghebbende ingezetenen wordt kennis gegeven, dat do Landmeter op Maandag den 3 Juli aanstaande, een aanvang zal maken met hot opne men der kadastrale veranderingen voor de dienst van 1877 in deze gemeente. Helder, den 26 Juni 1876. De Burgemeester, STAICMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. Zitting van 23 Juni 1876. Afwezig de heeren S. Keijser, IC. Dz. Bakker, J. Vlaming en P. Langeveld, de drie eerstgenoemden met kennisgeving. Na opéning der vergadering worden de notulen gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige inge komen provinciale bladen, welke na mededeeling voor kennisgeving worden aangenomen. 2. Wordt kennis gegeven dat de staten van af- en overschrijving en die der te doene betalingen uit de post van onvoorziene uitgaven, dienst 1875, goedgekeurd van 1111. Gedeputeerde Staten zijn terug ontvangen, alsmede het besluit eener tijde lijke geldleenïng. Mede is van HH. Gedeputeerde Staten ontvangen eene beschikking ten behoeve van den lieer 1'. P. Kikkert, betreffende de reclame zijner aanslag in den hoofdelijken omslag, waarbij alsnu zijnen aan slag wordt vastgesteld op 1 57.94, terwijl tevens wordt teruggezonden het kohier van den hoofde lijken omslag, met verzoek het te wijzigen en daarna weder op te zenden. Wordt voor kennisgeving aangenomen en het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1876, alsnu gewijzigd vastgesteld. 3. De Voorzitter brengt rapport uit van de commissie benoemd tot herziening der strafveror deningen, en doet voorlezing van een concept-besluit, waarbij ingevolge art. 178 der gemeentewet aan Gedeputeerde Staten wordt kennis gegeven van do plaats gehad hebbende herzieningen van sommige en de nog geldigheid van andere der plaatselijke strafverordeningen, hetgeen wordt goedgekeurd. 4. Wordt gelezen een rekest van de directie der Amsterdam Texelsche Stoombootmaatschappij, ver zoekende om weder gedurende 5 jaren, ingaande 1 Januari 1877, gelijke subsidie ad 1' 1000, temo gen erlangen. De Voorzitter stelt namens het Dagelijksch Bestuur voor, om de subsidie ad f 1000. voor 5 jaren te verleenen, evenwel onder voorwaarden, betreffende het wijzigen van de dienst en liet bepalen van een maximum voor het tarief. De vergadering keurt dc gestelde voorwaarden na eenige wijziging goed en wordt besloten de Directie daarmede bekend te maken. 5. Wordt gelezen een rekeet van het muziek korps Sempre Cresendo, verzoekende om een dag in de kermisweek, met medewerking van de kapel der dienstdoende schutterij te Helder, een muziek uitvoering te geven in het park, en daartoe het park te mogen sluiten gedurende de uitvoering. Wordt toegestaan en aan het Dagelijksch Bestuur opgedragen, deze zaak met het bestuur van liet muziekkorps te regelen. 0. Dc Voorzitter brengt alsnu ter tafel liet in de vorige vergadering aangehouden rekest van Alhert Koning, waarbij bij verzoekt vermindering van zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag. Na verschillende discussien wordt besloten aan A. Koning te kennen tc geven, dat de ltaad geene termen heeft kunnen vinden, zijnen aanslag te ver minderen of restitutie te verleenen. Mede wordt ter tafel gebracht een verzoek van .jojuffvrouw de weduwe P. Flens, verzoekonde alsnog verlaging van haren aanslag in den hoofdelijken omslag. Wordt besloten als voren. Niets meerder aan de orde zijnde, wordt dever- gedering gesloten. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 Juni 1S76. Ren officier van de Deeasehe marine woonde in de vorige week eene proefneming bij van den torpedodienst alhier. Bij al hetgeen in den laatsten tijd reeds gedaan ;s om den toestand van mindere geëm- ploieerden en werklieden der maritieme inrich tingen te verbeteren, waartoe o. a. ook, vol- jens het eenige dagen geleden uit Hellevoet- sluis gemeld bericht, het toekennen van gra tificatiën en medailles aan genoemd personeel voor 12, 24 en 36jarigen dienst zal medewer ken, (indien althans dat bericht niet voorbarig zal blijken te zijn) is thans weder aan belang hebbenden onder hen, eene gunstige bepaling medegedeeld. Het heeft naml. Z. M. den Koning op voordracht van Z. Exc. den Minister van Marine behaagd, wijziging te brengen in de bepalingen betreffende de kortingen, welke de Rijks pen sioenen moeten ondergaan van hen die aan een Rijksinrichting te werk worden gesteld. Deze bepalingen zijn thans zoodanig gewij zigd, dat bedienden of werklieden, aan genoemde maritieme inrichtingen werkzaam, in liet genot van hun vol pensioen en toelage blijven, wan neer hun daggeld niet hooger is dan f 1.50. Dit besluit is ingegaan 1 Januari j.1. Zonder twijfel zal ook deze goedgunstige bepaling door hen op prijs worden gesteld en medewerken, om den steeds heerschenden goe den geest onder dit personeel te bestendigen. Donderdagavond is te Harderwijk een koloniaal ten gevolge van .bet overmatig ge bruik van sterken drank plotseling dood ge bleven. In een paar uren tijds had hij ruim 30 glazen jenever gedronken. De beschonken kolonialen, die men te Harderwijk ziet, zijn ontelbaar; doch als iedere herberg wat wil ver dienen en zij verdienen veel is dit geen wonder, daar men er tegenwoordig ongeveer 120 kroegen heeft, welk getal ruim een jaar geleden nog 80 was. Donderdaguamiddag werden een achttal Grieken door twee rijksveldwachters uit Har- FEU1LLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van sLicht in duisternis." Wie zich zclven kentwerpt geen steen op een ander. 6. DE NIEUWE WA.rrKNFAniuivA.NT Berman had van Breedors de fabriek overgeno men. Hij had daartoe geld genoeg en de kennis zou van zelf wel komen. Hij begreep, al was 'twat laat, dat hij toch iets zou moeten doen want hij was wel met eene weduwe gehuwd, die een aardig kapitaaltje liad medegebrachtmaar dit was niet voldoende om er stil van te leven. Om de waar heid te zeggen wis hem dit niet meegevallen. Hij had gedacht dat ?t weeuwtjedat ruim zestien jaar ouder was dan bij en door hem alleen om 't lieve geld was getrouwdwel f 40000 bezat. Toen 't huwelijk voltrokken en de koop, er worden Immers in dit opzicht wel meer koopen gesloten bad plaats geliad, ontdekte bij dat ze maar f14000 bezat. Geene kleine misrekening voorwaarBe halve de f 14000 had de weduwe nog eene dochter uit haar eerste huwelijkeen meisje met een vrij goed uiterlijk maar meteen onuitstaanbaar humeur. Toen mama voor de tweede maal huwde was Rika reeds achttien jaar oud, maar geen jonkman schepte er behagen in, haar 't bofte maken,ze wasbekend als lastig, bits en in de hoogste mate wispelturig, ze bezat zelfs geen flaanw denkbeeld van de aller eerste. eisclien dor beschaafdheid. De stiefvader was dan ook alles behalve op dat bruidschatje, hetwelk zijne gade hem op den koop toe meebracht, gesteld, maar gedachtig aan 't oude rijm van vader Cats «Om don wille van het smeer, Lekt de kat do kandelcer," had hij volstrekt niet laten blijkenwelk een' af keer hij voor Rika voedde. Rika deed zich niet weinig in huis gelden, maar nimmer kon men haar zelfs niet met den besten wil der wereld, bevredigen. Dat waren de wrange vruchten van eene totaal verwaarloosde opvoeding. Zulke Rika's zijn er hi laas velen. Docli voor hendie met zulke bekla genswaardige wezens moeten omgaan heeft eene dergelijke treurige geaardheid ook eene lichtzijde Men leert in den omgang met lastige menschcn zich zeiven bcheersehen, een onophoudelijke strijd tegen 't Icclijke en slechte kan door taai geduld en zachte behandeling zeer zeker tot bezwering van het kwaad leiden. derwijk te Utrecht aangebracht om over de grenzen van het Rijk te worden geleid daar zij met valsciie en onvoldoende papieren hadden getracht dienst te nemen voor het O-I. leger. De heer A. C. Kruseaian, te Haarlem, s door Z. M. den Koning-Groothertog benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Een gelijke onderscheiding is ten deel gevallen aan den heer A. Caramelli, chef van het huis Frans Buffa en Zonen, te Amsterdam, als blijk van waardeering der diensten aan de Nederlandsc'ne unst bewezen. Voor de rechtbauk te Haarlem stonden Donderdag een ex-brigadier-majoor en een dito titulair van de Rijksveldwacht, die zich hadden laten omkoopen om voor een fooi geen proces verbaal op te maken van een geweldadig verzet tegen de politie, waaraan twee schippers zich bij gelegenheid der kennis te Velzen hadden schuldig gemaakt. De subst-officier van justitie, die in een treffende rede zijn requisitoir toe- toelichtle, concludeerde tot schuldigverklaring en tot vtroordeeling eener cellulaire gevange nisstraf voor den lnbekl.van een jaar en 1S3 igen. voor den 2nvan 2 jaren, voor de beide tevens tot een geldboete van f J 00 en ont zetting van hun burgerschapsrechten gedurende 8 jaren. Aaust. Donderdag uitspraak. Uit Hoorn wordt gemeld, dat de ma trozen van de oefeningsschepeu' de Urania en de Ternatedie beide op de reede aldaar voor anker lagen, op den verjaardag van H. M.de Koningin en den gedenkdag van Waterloo, zich nog al vrij te buiten hebben gegaan. Be schonken richttcu zij vele baldadigheden uit, plaagden de burgers, verzetten zich tegen de politie, zoodat er ee.uigen met hulp van mili tairen in verzekerde bewaring genomen moesten worden en de overigen aan boord werden ge bracht. Den volgenden dag mocht niemand n wal. Door wijlen Mr. G. Groen Yan Prin- sterer is vermaakt aan de zending der Broe- :rgeineente te Zeist dc som van f 5000, vrij van successierechten. Naar wij vernemen zal in de Nes te Amsterdam in navolging van Brussel, Luik en Verviers een hal geopend worden, waarin de meeste levensmiddelen uit de eerste hand zullen worden verkocht. Perceel 4 in de Uar- berstraat, uitkomende in de Kuipersteeg, wordt daartoe iu gereedheid gebracht. Even voor het afdrukken van ons blad ontvangen wij mededeeling van het volgend te- ram, door den directeur van het gebouw voor K. en VV. ontvangen: Atlas naar de maan. Reep en mand in stukken; anker gered. De Pauw." 't Is dus de enkele ballon, die onze corres pondent over zee heeft zien trekken. Vad. In de algemeene vergadering van de Ncd. Maatschappij tot bevordering der genees kunst is het vooistel, dat de vaccinatie ook in Nederland verplicht gemaakt worde, goedge keurd, met bepaling, dat die vaccinatie, iu het eerste levensjaar zal moeten plaats hebben. Iu het hotel de TEurope te 's Graven- hage waren Vrijdag aan een diner vercenigd onderscheidene officieren, waronder eenige van het garnizoen, die een der expeditiën tegen Atjeh hadden medegemaakt. Zij waren de gas ten van den heer von Bultzingslüwen, den bekenden gedelegeerde van bet Roode Kruis op bet oorlogsveld, wiens menschlievendhcid en gewichtige diensten jegens den zieken en ge wonden krijgsman zeer worden geroemd. Tndien geen onvoorziene omstandigheden zulks beletten, zal dc feestviering ter gelegen heid der opening van het droge dok te Mid delburg Vrijdag 30 dezer gehouden worden. Men meldt, ons, dat door de koinmandant in de Roode Zee eene godsdienstoefening is bevolen op het dek van het ramtorenschip, onlangs naar Indië vertrokkendoor de hitte hebben 9 personen eeu zonnesteek gekregen, zoodat 6 er van denzelfden dag stierven, ter- Vijl 3 in Aden moesten achtergelaten worden. Ulr. D. Men meldt uit Apeldoorn; De velocipèdes worden in deze streek zeer veel gebruikt. Zoo ziet men de postbode vau hier naar t Loo geregeld op zijn trapwicler. Logementhouders, winkeliers houden er velo cipèdes op na, waarmede hunne knechts bood schappen doen, goederen bezorgen, enz. Deze practische toepassing der trapwielers wordt door de vele vreemdelingen, die sedert de opening van den Oosterspoorweg Appeldoorn bezoeken, zeer geroemd. Toen Dinsdag ter terechtzitting van de rechtbank te Deventer een verdediger in een strafzaak aan den president vroeg of deze nog ëene vraag aan den getuige wilde doen, weigerde hij zulks, waarna het O. M. zijne conclusie nain. Daarna gaf de president liet woord aan den verdediger, die antwoordde, dat hij van de verdediging afzag, zoo niet de door hein ver langde vraag aan getuige werd gedaan, waarvai hij tevens aanteekening in de acte eischte. Dc voorzitter riep na dien getuige op, doch daar hij hem die vraag niet deed gelijk zij door den verdediger verlangd werd, zag deze vau de verdediging af, deed bef en toga uit en verliet de gerechtszaal. In de veenkoloniën (Groningerland) wordt thans zoo sterk aangebouwd, dat de voorraad steen in de daar ia massa aanwezige tichelfa- brieken opgeruimd of tegen hooge prijzen ver kocht is. Met de pannen is het evenzoo; de prijzen van dit bouwmateriaal hebben eene tot dusverre ongekende hoogte bereikt. Ook de Zullen we 't iemand dan niet ten kwade duiden als luj onbeschaafd, lomp jegens ons is? F.en wedervraag: zullen we 'tiemand kwalijk ne men die, omdat zijne middelen 't niet toelaten minder gekleed gaat dan wij 't Antwoord is duidelijk. 't Was wel te bejammeren dat Rika niet van een zachtercn aard was, want zij zag er anders niet on aardig uit en zeker zou ze vele aanbidders hebben gehad als ze wat menschclijker geweest ware. Een zaak ergerde haar vooral. Zij kon 't zich maar niet begrijpendat Berman hare moeder ten huwelijk had gevraagd en niet haar; zij paste toch ontegen zeggelijk veel boter bij hem dan hare moeder, welke zooveel ouder was. Zooals Rika, zijn er velenzij toonen zoo weinig zelfkennis, dat ze maar niet kun nen bevroeden waarom men niet op hen en op den omgang met hen gesteld is. Die als mensch tracht te leven in den edelsten zinhij leeft gemakkelijk en tevreden, hij kan en wil en moet anderen hu maan behandelen. Rika was jegens alle menschen onbillijken ijdel was ze in hooge mate. Van lie» oogenblik dat Berman hare moeder ten huwelijk had gevraagd was ze hem beginnen te baten, voor dien tijd had zo zich beijverd hem behagelijk te zijn. Was 't te verwonderen, dat ze in niets den zin wilde doen van Berman? Bovendien trachtte zij hem en hare moeder op allerlei wijzen te plagen door niets tc verrichten in de huishouding en zich slechts fraai te kleeden. Zoo stonden de zaken toen op zekeren morgen Adolf van Leeuwen voor zijn patroon om eene com missie naar Berman gezonden werd. Adolf ontmoette Rika en dacht maar neendat zou toch niet niet gaan. Hij een kantoorklerk en zij de doch ter van een wattenfabrikant neen, neenIn ieder geval kan men toch een kansje wagen dacht Adolf. Berman maakte het kort en Adolf kon zonder een syllabe tot dc juffer te hebben gesproken weer vertrekken. Den ganschcn dag maalde hem de dochter van Berman in het hoofl, totdat hij eindelijk des avonds 't besluit nain haar te schrijven. Oogenblikkrlijk zette hij zich hiertoe neder en daar hij volstrekt van geen dralen hield, begaf hij zich terstond op weg naar de wattenfabriek. Maar hoe den brief haar nu in handen te spelen' »Kom eens hier mannetje." zei Adolf tot een vooibijgaanden jongen»daar, bezorg dezen brief even daar in de wattenfabriek. Maar wacht, vraag eerst of de jonge juffrouw te huis is aan die moet ge den brief afgeven. Is ze niet te huis dan hrengt ge den brief weer meebegrejien «Jaweljawel," zei dc knaap, aüoe nu uwe boodschap goed dan krijgt ge een dub beltje ik zal u hier op den hoek der straat wachten." De jongen was in een ommezien op den stoep der fabriek cn trok met forschc hand aan dc schel. metselsteen aan Waal, Rijn en IJsel raakt op uitbreiding van fabrieken wordt algemeen wen- scht-lijk beschouwd. - Uit het Noorden des lands meldt men dat aldaar in een der voornaamste plaatsen onlangs een jongeling niet minder dan 7 meisjes had //bevreid," die hem ieder voor zich weuschten te huwen. De jongeling gaf haar den raad, zich tot zijn vader tc wenden, om hem met den staat der zaak bekend te maken. Deze stelde de jonge dochters voor er om te raden, wiens man hij worden zou; waarop 5 harer zich terugtrokken en twee er om lootten. Een der beide trok het gelukkig No. en weldra telde de plaats hunner inwoning een paar ge huwden te meer. - De Kisber, die bij de Derbywedrennen en te Longchamps de overwinning heeft behaald is afkomstig uit de Keizerlijke stoeterij te Kisber, 34 kilometer van Weenen, en naar die plaats genoemd. Hoewel het veulen beroemde ouders had, was de verwachting toch niet groot. Eeu bejaard pachter uit den omtrek, zekere Kretnnïtz, die de stoeterij dikwijls bezocht en een degelrjk kenner mocht heeten, had daaren tegen veel met het veulen op, en beweerde iltijd dat het, onvoorziene omstandigheden uit gezonderd, een paard van de uitstckendste hoe danigheden worden zou. Op zekeren dag dat hij zich juist in de stallen bevond, kwam een Engelschtnan de stoeterij bezichtigen. "Niet kwaad," zeide luj, Kisber beziende. "Wat niet kwaad?" riep Kremnitz uit, die zich in zijn zwak getast voelde door deze sobere lofspraak op zijnen lieveling. "Zeg prachtig, uitstekend voortreffelijk voer hij voort, "of ik beweer dat gij niet weet wat een goed paard is." "Nu ja," antwoordde de Engelschtnan //voor wie niets anders of beters gezien hebben dan uwe veulens en paarden, maar dan moest ge eens bij ons in Engeland komen, dat is andere waar U Nu kon de brave Oostenrijker tegenover de laatdunkendheid en den trots van den Brit niet langer bedaard blijven. Zijn nationaliteitsgevoel kwam iu hel spel. Bluf zooveel je wilt op hef Engelsen ras, onze Kisber zal nog eens aw Derby komen winnen, of mijn naam is geen Kremnitz riep hij verstoord uit De Engelsch- tnan glimlachte koeltjes baalde dood bedaard een guinje uit zijn zak en antwoordde//Durft ge zulk een goud vinkje wagen op uw paard, dan zet ik er duizend tegen, dat het in Enge land nooit een prijs haalt en ik houd die weddingschap tien jaren." "Aangenomen" zeïde Kremnitz. Dit viel voor in 1873. 1 Juli 11., den grooten dag der wereldberoemde Derby wedrennen, won het Hongaarsche paard Kisber den eersten prijs. Drie dagen later ontviug Kremnitz, die zijn tegenpartij inmiddels nooit bad weergezien, een wissel van dnizend pond sterling. De dienstbode deed snel open. »Daar zal juffrouw 1 lansen zijn," sprak de gade van Berman, want 't was dien avond bij Berman krans, te weten van eenige broeders en zusters tot het houden van stichtelijke overdenkingen. 't Bleek echter dat ze misgeraden had, want er kwam niemand binnen. nis u de jonge juffrouw vroeg?" de knaap, toen de meid de deur geopend had. De meid bedacht zich snel en zei toen: »Ja!" «De jonge juffrouw zelve?" «Malle Jongen, wat heb je .toch? Ik heb je immers al gezegd dat ik de jonge juffrouw ben." aNu dan heb ik hier een brief voor u: asjeblieft!" Do jongen liep weer snel heen. alsof hij vreesde dat de jonge juffrouw hem den brief weer in de banden zou stoppen en was boven do wolken van blijdschap toen hij 't beloofde dubbeltje ontving. »Wïe is daar, Stijntjn?" vroeg juffrouw Berman. «Niemand, juffrouw «Niemand V ■Neen, de kwajongens zijn weer aan den gang.' Stijntje dacht echter Ik moet eerst een? zie: wat voor brieven die snip ontvangt. Stellig eeu geheime vrijerij. Kom gauw naar de keuken. Blijf; toe dat de brief in mime handen terecht is geko men. Zoo gedacht zoo gedaanSlijntje brak der brief opeu en las met de meeste oplettendheid. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1