Nieuws- en ^feJk^ Advertentieblad. 1876. Zaterdag 1 Juli. J\o. 1577. Zestiende Jaargang. Uitgever S. GILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzer Maatschappij, ADVERTENTIEN Puike Edammer Kaas, POSTERIJEN. Bij A, Blikkenhorst, De Directie der Vereeniging „de Hoop" HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 30 Juni 1876. De uitslag der Dinsdag j.1. plaats gehad heb bende herstemming voor een lid van den Ge meenteraad alhier, is als volgt: Uitgebracht 245 geldige stemmen De heer II. Bitter bekwam 145 en de heer A. Vos Rz. 10 0 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Heden heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats gehad vanhet doen van eenige werkzaamheden aan gebouwen en werkloodsen, het maken van een regenwa terbak, het leggen van eene bestrating en het verbreeden en het herstellen van eene slecp- helling van het maritieme etablissement te Wil lemsoord. Er zijn ingekomen 13 inschrijvings biljetten, als van de heerenGebr. Klein f 14.000, P. Verhey f 13.700, W. Rippens f 13.622, J. van der Woude f 13.480, W. de Jong f 13.300, Gebr. Moorman fj 13.226, P. Spruit f 13 011, gebr. Janzen f 13.011, D. de Vries f 12.999, P. Duinker f 12 910 gebr. Korff f 12.900, S. Gooien f 12.875, A. Vos Rz. f 12.837. Naar wij met zekerheid kunnen mede- deelen zal de ophanden zijnde kermis alhier worden bpzocht door de volgende vermakelijk heden Schouwburgen Judels Bouwmeester, Victor Driessens, Stoete Nieuwenhuis. Paardenspel Blanus, Salons de Concert: Vogel. Kurowsky en Ilartsinck voorts diverse Kermisvermakelijkheden als van Coppejans, Xhafflaire, Huijgens, Charles Spriet, Dobbelaire. Ook nog: Een reus en een dwerg, een vuur vreter, een elextriseerende dame, twee velocipède tenten, vier carrousels, tal van weeg en kracht machines en eindelijk de traditioneele poffertjes en wafelen kramen en wat er verder zal worden aangeboden,dagelijks te bezichtigen tot 'savonds laat. Men schrijft ons van Texel, 29 Juni. Reeds een en andermaal wandelden we over onze kermis en met genoegen, want al biedt ze ons ai niet dat frappante gezichl, dat ver rassende, waarmee de kinderblik het marktplein overziet toch valt er ook voor volwassenen te genieten. Dinsdag j. 1. werd de reeks voor stellingen door de heeren Stoete en Nieuwen huis alhier te geven, geopend met de opvoe ring van de Gebochelde't Gezelschap der hepren Stoete pn Nieuwenhuis bestaat steeds uit flinke acteurs, geen wonder dan ook dat allen zich uitmuntend van hunne taak kweten telkens gaf 't publiek daarvan de levendigste betuigingen. Wil 't Texelsche publiek inder daad van de kermis genieten, dan verzuime het vooral niet eene voorstelling van de heeren Stoete en Nieuwenhuis bij te woneu. De zaal FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van nLicht in duisternis." Wie zich zei ven kentwerpt geen steen op een ander. 7. De nieuwe wattenfabrikant •Dat kan een vrijerij worden met dien mijnheer Adolf van Leeuwen, maar ik zal een spaak in 't wiel steken, ten minste dezen brief zult ge niet hebben. Maar hoe leg ik 't aan dat mijnheer den briefin handen krijgt? Wacht ik weet raad. Mijn heer is 's morgens 't eerst in den winkel, ik zal deze liefdesverklaring op den grond leggen zoo, dat mijnheer die moet zien" Hó! een brief bier op den vloer," dacht Berman toen hij den volgenden morgen als naar gewoonte achter de toonbank kwam. Hij raapte dien op, denzelven en stak dien in den zak. •Hebt gc ook iets verloren, Rika vroeg Berman toen ze aan 't ontbijt gozeten waren. »lk? Neen!" •Ik geloof 't wel, bedenk u eens." •Maar ik zeg u immers, dat ik niets verloren heb.' '/de Vergulde Kikkert" is net ingericht' men zit er ruim en luchtig en ademt er tevens de heerlijke zomerlucht in, die uit de tuin toestroomt. Bij voorbaat maken we de ingezetenen van den Helder op de aldaar te geven voorstel lingen van gemeld gunstig bekend gezelschap opmerkzaam. Het zou jammer zijn indien men de gelegenheid ongebruikt liet passeeren. Den volgenden keer meld ik u meer. Men schrijft ons van Texel d°. 29 Jnni j.1. Gisterenavond gaf het gezelschap van den heer Hartalhier de eerste voorstelling voor deze kermis, terwijl er even als het vorige jaar weder een groot publiek tegenwoordig was. Aller lof en bewondering verdiener, dan ook deze kunstenaars door de vele en zware toeren die zij ten genoege van het publiek vertoonen, waarin vooral uitmunt, de zoogenaamde Vlie gende man, voorgesteld door den heer Hart, alsmede de mooie en zware Goocheltoeren door prof. Mullens, in éen woord, allen hebben zich zoo uitmuntend geschikt getoond in alles wat zij in deze eerste voorstelling van dit jaar hebben uitgeoefend, dat wij durven hopen, zij gedurende deze kermis telken reize door een talrijk publiek zullen worden bezocht. Tevens maken wij de ingezetenen van den Helder op hunne komst gedurende de aan staande. kermis aldaar attent, en wij twijfelen niet of ook daar zal dit geeërde gezelschap de noodige eer worden bewezen en een talrijk bezoek krijgen. Men schrijft ons van Terschelling het volgende Bij de opening der stembriefjes wegens de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn uitgebracht 45 geldige stemmen, waarvan 25 op den heer S. Brons Boldingh, 13 op den heer T. Ruigh en 7 op diverse personen. Alzoo is eerstgenoemde met volstrekte meerder heid van stemmen gekozen. De soldaat A. J. II. is Maandag met een briefje van ontslag, wegens aanhoudende dronkenschap *an het 7e regement iufauterie alhier weggezonden. Te Enkhuizen is eene nuttige inrichting tot stand gekomen. Aan den dijk langs de Zuiderzee is namelijk een klein, maar heerlijk hadhuis geopend, waar men het lichaam kan verfrisschen en versterken door het zeewater, terwijl een binnenplaatsje en een balkon een vroolijk uitzicht geven op de in dezen tijd met schepen als bezaaide Zuiderzee en bij helder weer ook op de Friesche kust. In de afgeloopen week zijn een 70tal vreemdelingen van verschillende natiën, meest Belgen, uit dit rijk verwijderd. De commis saris van politie te Harderwijk vestigt op nieuw •Dezen brief ook niet." •Neen!" Hij is toch aan uw adres." Hika kleurde. „Ha!" dacht Berman, »zij merkt 't nu. dat ze zich vergist." »Ge kent Adolf van Leeuwen toch wel?" •Het verveelt mij," hernam Rika op schamperen toon, «langer door u voor den gek gehouden te worden. Nogmaals zeg ik u, dat ik evenmin van een brief als van een Adolf van Leeuwen weet." «Wat is er toch?" vroeg de gade van Berman, •ik begrijp u ook niet." •Wel, lees zelve. Hier hebt ge den brief." Juffrouw Berman zag hare dochter van onder haren bril eens vorschend aan, maar bemerkte niets. Hoor eens Rika, een van beiden, of gij verzwijgt de waarheid en jokt. of....." Rika stond boos op en begaf zich op hare kamer. Zij zelve begreep er ook, even als hare moeder, niets van. Wat leuterden ze toch over Adolf van Leeuwen? Een paar dagen later begreep ze 't echter wel want toen zij 's Zondags avonds de godsdienstoefening had bijgewoond werd ze door een net gekleed jonk man gevolgd. Rika merkte "t wel, doch zij meende echter dat liet haar niet gold; maar hoe 't kwam wist ze niet, doch ze scheen ietwat in de war, ten piinste hare paraplu ontviel aan hare hand. Adolf bukte snel, want hij was op dat oogenblik juist nevens haar. Met zeer veel gratie boog hij de aandacht op de omstandigheid, dat men vrij zeker kan zijn, dat een vreemdeling, wiens han den, nek en onderkleeding blauw zijn, deser teur is. St. Woensdag voorm. is in de Nauernasche vaart nabij den dijk, onder Westzaan een schip, geladen met gocvemementsgoederen en be stemd naar hier, op een paal gevaren en on middellijk gezonken. Men meldt uit Amsterdam: Een elfjarige knaap is onlangs in een der Roomsche kerken geslopen en heeft een kist, waarin zich ongeveer veertien gulden aan cen ten bevonden, opengemaakt en het geld daar uit genomen. Hij tracteerde kameraadjes en la ter kregen zij ruzie, zoodat de zaak ter oore der politie is gekomen. Dergelijke diefstallen zijn zeer brutaal en is het te hopen dat die jongen voor eenige jaren naar een verbeterhuis wordt gezonden. Uit 's Hage wordt aan de Arnh. Ct. ge meld, dat eerstdaags telegrawzegels ingevoerd zullen worden. Het Spui en het Zieken te 's Hage wer den dezer dagen in rep en roer gebracht door het schelden en twisten van een echtpaar, waar van de man door zijn echtgenoot was aange troffen in gezelschap van een te kwadar faam bekend staande vrouw. Wat al verwijtingen den ontrouwen man en vader naar het hoofd geslingerd werden, laat zich moeielijk beschrij ven, maar wel kunnen wij constateeren. dat het lichten van dit doopcedul zijn uitwerking in geenen deele miste, want in een oogwenk werd de lichtekooi, die tot dit huiselijk tooneel aan leiding had gegeveu, door eenige andere ver ontwaardigde vrouwen omringd en, tot niet ge ring genoegen der stra&tjeugd, zoo hevig ge kastijd, dat zij luid gillende zich uit de voeten maakte. Haar furiëu lieten haar echter niet zoo spoedig glippen en vervolgen haar, onder aan houdend uitdeelen van de noodige stompen en slagen, tot in een poort, waar zij tot haar ge luk door een politieagent werd ontzet. Dit lief de tochtje zal bij haar zeker nog lang in her innering blijven. Onder de wandelaars, die dezer dagen den Bezuidenhontschen weg in de koninklijke resi dentie passeerden, werd plotseling een groote op schudding te weeg gebracht door twee miliciens van het regement grenadiers en jagers, die met getrokken sabel, onder het geschreeuw van: een dolle hond een dolle hondop een hond instormden, die daar dartel rondsprong en ra votte. Hpt spreekt van zelf, dat iedereen door dit geroep hevig verschrikte en in een oogen blik tijds een menigte luenschen den hond in qfiaestie, die natuurlijk zeer schuw was ge worden en aan den haai ging, vervolgde. Ook de politie van de wacht aan de Bezuidenhout zette den hond achterna en slaagde na eenige vergeefsche pogingen er in, het meer en meer verschrikte en afgematte dier op te vangen. Zeer verstandig handelde toen een agent van politie, door het beest naar den waterkant te brengen en hem den kop met een weinig water te besprenkelen, terwijl hij daarna, ziende dat er van watervrees geen sprake was, den hond in het midden van de sloot wierp. Het resul taat van een en ander was dat het dier, 't welk nu oleek volstrekt niet door de gevreesde honds dolheid te zijn aangetast, werd losgelaten doch na al de vermoeienissen en afmatting was het niet meer in staat op de been te blijven en viel het op den rijweg gekomen nitgeput neder. Een seconde slechts had het arme beest daar gelegen, toen een rijtuig kwam aanrollen, waarvan de wielen het dier den kop verplet terden. Van geachte zijde werd ons eergister een bericht medegedeeld, omtrent een ernstig ongeval aan boord van een ramtorenscbip in de Roode Zee. Naar men ons van dezelfde zijde meldt, is dat bericht, tengevolge van een misverstand, waarvan wij de oorzaak hier niet kunnen vermelden, erg overdreven ge weest. De zaak kwam hierop neer, dat éen persoon in de Roode Zee overleden is, zonder dat blijkt of dit tengevolge van zonnesteek is, en éen door een zonnesteek getroffen, ziek te Aden is achtergelaten. Volgens de eerste mededeeling zou er aan schuld van den kom- maudant kunnen gedacht zijn. Het later be richt geeft tot zoodanige onderstelling geen grond. Utr. D. De waarde der kleinoodiën en jnweelen van Sultan Abdul-Aziz wordt geraamd op een bedrag van ongeveer 23 millioen gulden. Al die voorwerpen zullen, zegt men, eerlang aan deu Minister van Financiën gezonden worden. Uit Madrid wordt gemeld, dat de post trein tusschen Saragossa en Barcelona Zater dag tusschen de stations Tarrega en Cervia van het spoor geraakt is, waarbij 17 personen het leven verloren en 57 gewond werden. De sluiting der mail naar Batavia en Padang. te verzenden per st. Voorwaarts, geschiedt voor druk werken den 7 Juli, na aankomst van trein III (N.-Holl. Spten 10.58 des avonds, voor brieven den 8 Juli, na aankomst van trein I ten 9.47 des morgens. voor Rika, haar een vleiend compliment makende. Dat viel, daar 't meisje, zooals we gezegd hebben, zeer ijdel was, in goede aarde en't viel van Leeuwen volstrekt niet moeielijk een gesprek met haar aan te knoopen. Sedert dien avond zag men meermalen het twee tal, tot Adolf eindelijk besloot de ouders, maar in de eerste plaats de moeder om hare toestemming tot hun engagement te vragen. Op zekeren avond kwam hij ten dien einde bij den wattenfabrikant, maar 't viel hem volstrekt niet meê, want nog de moeder, noch de vader wilde iets weten van een engagement. •Best mogelijk, mijnheer." zei juffrouw Berman, •dat gij beiden u verbeeldt elkander te beminnen, 't Ware plicht van Rika geweest ons do waarheid te zeggen toen gij haar den u welbekenden brief schreef. Toen ontkende zij iets van een brief te weten en nu komt dat zoo geheel anders uit. Bovendien, Rika is nog veel te jong om geënga geerd te zijn en daarmee uit. Adolf van Leeuwen was voor 't hoofd gestooten maar toch besloot hij zich niet gewonnen te geven en veeleer 't zijne te doen om Rika's ouders zoo veel hij kon te dwarsboomen. •Weet ge wel Rika," vroeg Adolf den volgenden avond toen ze samen wandelden, «waarom uwe moeder hare toestemming niet geeft?" •Neen. niet goed." »'t Is toch duidelijk genoeg. Als ze toestemt en het komt tot een huwelijk moet zij eene belang rijke som uitkeeren, waarvan ze nu het vruchtge bruik heeft. Begrijpt ge 't nu?" Het. hoeft ten minste schijn van waarheid." •En wie speelt er mooi weer van? Natuurlijk uw stiefvader." Op die wijze spande Adolf zich steeds in om de ouders van Rika bij haar verdacht te maken en zijne woorden troffen doel, want sedert dien tijd was er geen huis meer met haar te houden. De vermeende grieven werden steeds breeder en breeder uitgemeten, en de boosaardige dochter deed alle moeite om de huisgenooton te kwellen. Intusschen liep 't Berman niet mee, want al had hij 't gehoopt, 't versland van 't vak waaide de wind hem niet aan. Eene belangrijke les gewis voor hen, die maar onbedacht en onvoorbereid iets aanvangen. Wat men ook doet bij alles moet opzettelijke voorbereiding en oefening hebben plaats gehad. Geschiedt dit altijd? Dan zouden zoovele beter en gelukkiger slagen. Berman ondervond tot zijne smart dat geld niet altijd voldoende is. maar dat er bij geld. zoo men 't ten minste niet in overvloed heeft, nog kennis vlijt en overleg noodig is om door de wereld to komen. •Onze zaak gaat achteruit, lieve vrouw." zei hij op zekeren avond toen ze met hun beiden alleen waren. •Altijd nog achteruit?" •Maar wat zullen wij daaraan doen?" •Ik weet 't waarlijk niet." •Nu, ik heb nog veel minder verstand van die zaken." •Luister: 't eerste jaar bleef er f 1800 zuiveren 10 Cents per regel. Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel Bevallen van een Dochter J. C. MARMELSTEIN—KAMPER. Nieuwediep, 29 Juni 1876. Algetneene Kennisgeving. ONTVANGEN le, 2e cn 3e soort. I. PAARLBERG, 2e Vroonstraat. De DIRECTEUR van het POSTKAN TOOR te Den Heldervernomen hebbende dat men het gerucht heeft verspreid, als zond' genoemd Kantoor zich niet meer belasten met de levering van Couranten enz. en het plaat sen van advertentien verklaart bedoeld gerucht als geheel onwaar, blijvende dit Kantoor zich ten dringendste bij het ge achte publick voor de levering van couranten en het plaatsen van advertentien aanbevalen. 29 Juni 1876. De Directeur vootnoimd WENTHOLT.' aan den Helder, is verkrijgbaar Beste kwaliteit V A B K E S- VLEESCH, tegen 42| en 45 Cents de 5 Ons. Puik gerookt SPEK, ik 50 Cents de 5 Ons. gevestigd te Helder, verwittigt ieder belang hebbende, dat bij hun dc REKENING en VERANTWOORDING der geleverde goe deren met de kwitantiën voor het afgeloopen vereenigingsjaar ter inzage ligt. M. P. DE KOSTER. J. H. DE MEIJER. winst over en wij hadden voor ons huishouden f 2500 noodig. Nu, na vier jaar, bedraagt do zui vere winst nog maar f 4000. Wanneer we alle jaren met die som toekonden dan zou ik geen bezwaar hebben om de zaak verder voort te zetten. Wat dunkt u?" Van duizend gulden leven, maar dat is onmo gelijk met ons huishouden. Wat hebben we te veel, wat kunnen we missen. Hebben keuken- en werkmeid de handen niet vol werk?" Juffrouw Berman begreep echter niet, dat er veel meer mogelijk was dan zij zich ooit zou kunnen voorstellen en dat er in ieder geval bezuinigd moet worden als plicht 't gebiedt. •Nu is 't nog tijd en zal ik de fabriek te koop bieden. Ik hoop dan dat we van de rente, al is 't wat zuiniger kunnen leven. In ieder geval kan ik trachten eene betrekking te krijgen. Hebt ge er wel eens over gedacht. Berman. dat die Adolf van Leeuwen geld schijnt te hebben •Geld?" •Ja hij ziet er altijd even deftig uit als hij voorbij gaat." •Kom gekheid." •Stellig niet." •Is dat waar. dan zal hij mij van goeden dienst kunnen zijn," dacht Berman, dan is 't drommels jammer dat ik hem met een kluitje in 'i riet ge stuurd hob te meer. daar ze toch hun gang gaan. Ik moet hem trachten te spreken." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1