Nienws- en Advertentieblad. M 1580. 1876. Woensdag 12 Juli. Zestiende Jaargang. Uitgever S. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzer Maatschappij, HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden ƒ0.50 Franco per post n 0.65 Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. COURANT De prijs der Advertenties- vtn 1- 4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 Juli 1876. Zr. Ms instructie-vaartuig *Urania, kom- mandant de kapitein-luitenant ter zee P. ten Bosch, doende een kruistocht met de adelborsten van het laatste studiejaar, is dien dag te Am sterdam ten anker gekomen. De jongelieden hebben 's Rijks werf bezichtigd. Donderdagmiddag liepen te Harlingen binnen Zr. Ms. kannonneerbooten met stooin- vermogen «-Brak," //Gier" en "Dog,1' respec tievelijk gekoramandeerd door de luits. ter zee le klasse Moreau, Biuch en Wolderingh Deze bodems zijn op reis vopr hun gewone jaarlijk- sche oefeniugstochten. Een Regeerings-Telegram uit Batavia meldt dd. 8 Juli Eenige passagiers van het verongelukte stoom schip //Luitenant-Generaal Kroesen, iu het telegram van 25 Juni als omgekomen vermeld, zijn nog gered, als: Edeling, kapitein Rozen- raad, mevrouw Bosch, met eeu kind, vermoe delijk ook Majoor Boom. Vroeger geseind wrduvve Boschmeester Weg- hake, moest denkelijk zijn weduwe Bosch, Mr. Weghake. Het korps mariniers is iu den Atjeh- oorlog niet gelukkig geweest. Niet alleen leed het detachement bij de gevechten van Larnertin, Kota-pandoea, Lemboe, Longbattah- Misigit, Blantfjoet, Mandor-SapoetiLamare Oeleloe, Lohong, Gitjil, Miboud en gedurende den roemrijken tocht onder generaal Pel van 26 Dec. 187517 Febr. 1876, groote verlie zen, of werden- velen door ziekten naar het graf gesleept, ook door het vergaan van de Luit.- Generaal Kroesen, in «Straat Suuda, verloor het korps den ln luit. Ahn, die van zijn te Atjeh bekomen wonden hersteld, uaar Nederland zou repatrieeren. Tevens is het te voorzien dat verscheidene mariniers, die in hetzelfde geval als bovenge- noeradeu officier verkeerden den dood in de golven vonden. In het //Dagblad van Neerlandsch Indië" lezen wij, dat de helft van het detachement van 660 mariniers, dat deelnam aan den Atjeh- oorlog, een graf vond op Atjeh's velden, of met een//In Gods naam" aan de golven van den Oceaan werd toevertrouwd. Verder schrijft nog een Indisch officier, dat de enorme verliezen, door de mariniers geleden, bewijzen hoe ruim hun aandeel was in de krijgsverrichtingen, hoezeer zij aanspraak hadden op een woord van dank, op een belooning. Helaas't laatste bleef achterwege. Niet Óen keerde er met de zoo hooggeschatte Wil lemsorde naar het vaderland terug. Slechts vier zijn er eervol vermeld, ofschoon door FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van n Licht in duisternis." Wie zich zeiven kentwerpt geen steen op een ander. y 8. Een redmiddel dat oneerlijk is. Kent ge ze niet, waarde lozer oflezeres, die be- sluitcloozen van hart, die altijd wijfelendie nim mer de kordaatheid bezitten om door te tasten Dat eeuwige wikken en wegendat bevreesd zijn voor niets't is een bewijs van den Jan Saliegeest, van de onzelfstandigheid en de vreesdie zoovelcn bezielt, om toch niet te denkente spreken of te handelen in strijd met de geijkte gewoonten der samenleving en van 't geen de tijdgeest of Je over levering heeft vast gesteld. Zeker 'tis goed te bezinnen voor men begint, goed te wikken en te wegen voor men handelt, maar is dat geschied dan ook terstond en krachtig gehandeld. Tot die besluiteloozen, over wie wc zoo even spraken, behoorde ook Berman. makkers van het Indische ltger, namen genoemd worden van mannen die meer verdiend hadden. Het is vreemd, vooral wanueer men weet, dat het detachement zooveel sympathie onder vond bij het Indische leger, en er maar een roep is over de kalmte, die het in 't vuur behield, en de onverschrokkenheid waarmee het steeds den vijand tegemoet rukte. De chef van den geneeskundigen dienst te Atjeh rapporteert over het tijdvak van 21 tot en met 30 April jl, het volgende: Bij de op den 21u April onder behandeling gebleven .703 lijders, zijn er tot en met den 30n. d. a v. bijgekomen677 n 1880 Hiervan herstelden 459 werden geëvacueerd 216 en overleden 30 705 v zoodat op 1 Mei675 u onder behandeling bleven. Onder de overled. rekenen 14niet-militairen. Van cholera kwamen er 5 nieuwe gevallen voor, waarvan 1 in het hospitaal; 8 gevallen verliepen doodelijk. Zware koortsen met hersenverschijnselen kwamen veelvuldig voor. (Jav.-Ct.) Een kindermoord. Woensdagavond verzamelde zich aan de Loosduinschebrug te 's Hage een talrijke menigte, die uiet veront waardiging van een vrouw vernam, dat een meid, bij den winkelier B. in het Westeinde woonachtig, een kind in de vaart had gewor pen.... Althans de meid wilde niet zeggen wat er in den witten doek was die zij in de vaart wierp, entoen de vrouw haar toevoegde: «Dan is het een kind," had de meid het op een loopen gezet. Men begrijpt de woede van de buurvrouwen en omstauders. Dadelijk snelde een hunner naar het politie-hulpbureel en verzocht dat men onderzoek zou doen. Ten huize van den heer B., waar zich ook al een talrijke menigte had geposteerd, kwam het werkelijk aan den dag, dat de meid niet een, maar zes onschuldige schepseltjes door verdrinking had gedood. Zes jouge katten Nu de tijd op handen is, dat het eerste schip van zee door het Noordzeekanaal te Amsterdam zal binnenloopen, is het niet onaardig te herinneren, dat juist een halve eeuw gele den het eerste schip de Christina Barendiua kapitein Zijlstra, door het Noord-Hollandsch kanaal te Amsterdam is binnen gekomen, en bij die gelegenheid het eerste oorlogschip, de Bellona, dat door het kanaal kwam is gepas seerd, eene ontmoeting, die op doek is vereeuwigd. Zaterdag namiddag is in een plechtige Van maand tot maand zag hij dat de zaken ach teruit gingen, toch miste hij den moed om 't huis houden te veranderen, 't Stond te vreezen dat er een tijd zou aanbreken, dat "t gansclie kapitaal van zijne gade door zijne onbekwaamheid en de ruime levenswijze zou zijn opgeteerd. Die gedachte hin derde hem geducht en hij verviel tot eene dwaas heid, die niet zelden waargenomen wordt. De achteruitgang der zaken schreef hij eenvoudig toe aan te hooge uitgaven voor 't gezin't was de schuld zijner gade, zij alleen was de oorzaak der verach- tcring. Ondertusschcn ging hij zelf voort met ge regeld 'savonds de sociëteit te bezoeken, een fijne sigaar to rooken en zijn flescli te drinken. »l)at komt een man toe," zei hij bij zekere ge legenheid tot een ouden vriend. «Vergun mij," sprak deze, «met u van gevoelen te verschillen. Dan alleen kan er sprake zijn. dat den man dit of dat toekomt als hij daardoor zijn gezin niet benadeelt. Die geen geld heelt voor een goede sigaar, stelle zich met een van minder kwuliteit tevreden of, wat nog beter is, rookc in 't geheel niet.' «Kom, kom, als men er dat niet van hebben kan, dat men een sigaar rookt, een enkel glas wijn drinkt en 's avonds een mu tje op de sociëteit verpoost dan weet ik't niet meer, waar werkt men dan van voor?" «Beken eens uit Berman, hoeveel ge zoodoende in een jaar onnut besteedt, en ik sta u borg dat ge zitting van het hoog militair gerechtshof te Utrecht als lid geïnstalleerd de kapiteiu ter zee Mossel, ter vervanging van het op zijn verzoek eervol ontslagen lid graaf Van Limburg Stirum, schout bij nacht. Zondagavond heeft in de gemeente Ro- seudaal een verschrikkelijk voorval plaats ge had. De persoou van Jan Baptist Vissers, oud 27 jaren, kleermaker, wonende aldaar, kreeg in een koffiehuis over een nietige zaak woordentwist met zekeren J. F. Molenschot, oud 29 jaren, kantoorbediende, mede aldaar woonachtig, welke twist zoo hoog liep dat genoemde Vissers door Molenschot met een bierglas zoodanig op liet hoofd werd geslagen, dat het glas aan stukkeu sprong en de scherven door de glasruiten vlo gen. V. begaf zich, na alvorens nng een half uur iu eeu ander huis te hebben vertoefd, huiswaarts en ging naar bed. Hij viel weldra in slaap, en is denzelfden nacht, ten gevolge zijner bekomen wonden overleden. Door het parket van de rechtbank te Breda is de zaak Maandag en Dinsdag onderzocht en heden is J. M., een alleszins braaf en oppas send jongmensch, naar Breda overgebracht. In de Locomotief van den 18den Mei komt het volgende voor, overgenomen uit de Soerabaiasche Courant. Atjeh. Onderwijl wij rusten, of liever rekru- tensctiool uitvoeren theorie houdenhaalt de vijand zijn oogst binnen, ontvangt toevoer van ammunitie en geeft nu en dan op minder aan gename wijze kennis, dat hij nog even moedig, ja nog meer onverschrokken is, dan bij het be gin van den oorlog. Troepen zijn er dus noodigniet een paar honderd man te gelijk nu en dan een versterking, nog niet eens voldoende om tot vervanging der geëvacueerden te dienen, maar minstens 3000 goed geoefende, liefst Europee- sche soldaten. Er zijn geen troepen, zegt men. Wij ant woorden hierop: De Regeering dient te zorgen, dat ze er wel zijn Kan Indië alleen ze niet verschaffen en dit is inderdaad 't geval dan moeten er andere middelen worden beraamd. De eenige uitweg is o. i. het uitzenden van een paar complete regeinenten uit Nederland met de noodige officieren. En de grondwet dan? Grondwet of niet, er moeien troepen, er is geeu andere uitweg. Wij vragen derhalve drie duizend goed ge disciplineerds en geoefende soldaten en een krachtig optreden tegenover den vijand. De officier van gezondheid 2e kl. bij de marine, G. H. de Kruijf, tijdelijk en vrijwillig gedetacheerd te Oleh-leh, is aldaar overleden de overledene was een zeer verdienstelijk ge neesheer en wijdde zich nu aan de zieken en gekwetsten te Atjeh, hij was bezitter van de Pruisische kioonorde. 4e kl. Voor eenige dagen is bij Zutfen een tweetal paarden verkocht voor f 4100; te weten een voor f 1900 en een voor f 2200 beide voskleurig, doch geen span. Deze prijzen zijn zeer hoog; de kleur is thans de modekleur. In het dorp Reichenbrand nabij Chera- nitz, is een vreeselijke moord gepleegd. Een huisvader vond, toen hij omstreeks 12 uur thuis kwam, zijn vrouw en zijn dochter van omstreeks 16 jaren vermoord in hunne bedden elk door een houw in den hals getroffen; zijn 13jarige zoon en zijn jongste kind waren doo delijk getroffen, insgelijks door een houw aan den hals. Hebzucht kan de oorzaak van de misdaad niet zijn, want geen enkele lade was opengebroken. Ofschoon alle bewoners van het huis, waar de misdaad plaats had, gevan- gen zijn genomen, is het der politie nog niet gelukt den dader of de daders op het spoor te komen. Een zonderlinge luchtreis heeft in het dorpje Yen es, bij Parijs plaats gehad. Twee reizigers, Sivant cn Chaussé, hadden onder hun toezicht hun ballon le Fran?ais met gas laten vullen en stonden gereed om m het schui tje te stappen, toen op eens midden in deu groep werklieden een groote hond kwam springen, die er alles behalve vriendelijk uitzag en alle kenteeken van dolheid had. Alle omstanders slaakten een kreet van schrik doch de bond, in plaats van iemand kwaad te doen wipte met éen sprong in het schnitje en bleef daar dreigend op zijne achterpooten zit ten. Snijdt het koord los riep de heer Chaussó. Een hovenier, die zich onder de aanwezigen bevond, volbracht het bevel, en de ballon vloog pijlsnel in de lucht tot eene ontzaggelijke hoogte. Vijf minuten later was hij met zijn gevreesden reiziger in de wolken verdweenen en tot nu toe is men niet te weten gekomen wat er verder van geworden is. Twee Amerikanen hebben bet dwaze plan opgevat om de reis van Boston naar Philadelphia per kruiwagen te doen. Beurte lings plaatsen zij zich in het voertuig, terwijl de andere kruit. Zij zijn op 3 Jani des avonds 9 uren uit Boston vertrokken. Een Arn rikaansch reporter zocht volgens 't verhaal der New-Yorker Handelsztg op een Zondag een van de commissarissen van de Chineesche afdeeling der tentoonstelling op, om in 't belang van zijn blad een «'interview" met hem tc hebben De zoon van het middenrijk bleef echter op alle vragen stom. Toen ein delijk de rpporler afscheid nam, merkte de Chinees op: //Dit is een Christelijk land, de Amerikanen houden den Zondag heilig, de ten toonstelling is des Zondags gesloteneen Chi- er zeiven verbaasd over zult staan." »Mag men dan niets en nimmer genieten?" «Wel zeker moogt ge dat. Maar 'tmeeste genot smaakt ge als 't niets, ol'bijna niets kost Berman was 't volstrekt niet met zijn vriend eens; wel begreep hij dat er bezuinigd moest worden, maar die bezuiniging, ze moest van de zijde zijner gade komen. Zijne gade echter meende dat haai man wat te uithuizig was, dat hij veel, veel geld uit gaf; dat hij 'savonds zijne boeken in orde kon houden en zoo gaf de een de schuld aan den ander en alles bleef bij het oude. Waar ze samen hadden moeten werken, de handen ineen hadden moeten slaan om den naderenden on dergang. die in de verte dreigde, te ontkomen daar handelde ieder alleen en sprak slechts de zelfzucht, die zich geene opofferingen getroost, die alles van een ander wil on verlangt, maar zelve niets laten varen van 'tgccn zoo eenmaal als gewoonte werd ingevoerd. Dat is een gevaarlijke wondeplek, o zoo gevaarlijk want als men 't binnenkamers niet elkander eens is dan kan er binnenkamers ook zooveel bezuinigd cn bespaard worden, en wat men vrijwillig doet valt licht, geelt zelfs eene zekere tevredenheid des harten Maanden waren er vorloopen sedert 't gesprek tusscben man en vrouwieder voor zich was over tuigd van de positie, die al neteliger werd, want men had nu en dan al een leverancier moeten vragen om uitstel. Maar toen de leveranciers ongeduldiger werden kon Berman 't niet langer uithouden. Door eigen toedoen was hij in schulden geraakt, maar hij miste den moed om zich in te spannen er weer uit te komen, Den gomleverancier bogon 't echter to vervelen en deze dreigde hem te laten vervolgen zoo hij niet binnen eene week betaalde. Berman was er den man vóór, want hij vond 't het best om nu maar gelijktijdig met alle schuldenaars af te rekenen. Hij liet onder 's hands 50 procent aanbieden door een dusgenaamdenzaakwaarnemer; en deze, die 't liefst zulke zaakjes waarnam, aan gezien er 't meeste aan te verdienen viel, wist't den schuldeischers zoo smakelijk te maken, dat ze nog gretig de helft \an 'tliun wettig toekomende aan namen tegen volledige kwiteering. Bermans goede naam was behouden gebleven hij verkocht de affaire, liet de nog uitstaande posten bij kleinhandelaars met de meeste gestrengheid in nen; en toen zijne gade van cenc ongehuwde zuster, even na den verkoop der fabriek, pene som van f 25000 erfde, had hij een aardig kapitaal bij el kander. Nu zou men ineenen, dat hij eergevoel genoeg moest bezeten hebben om de personen, welke hij vroeger bestolen of opgelicht had, te voldoen, maar Berman huldigde de leer: «Hebben is hebben nees is te beleefd om des Zondags zijn mond meer dan noodig is open te doen.-' Tu een Mecklenburgsche stad is bijna een geheele familie aan een zonderlinge ziekte - - aan neusbloedingen gestorven. De vader, een gezeten handelaar, stierf voor eenige jaren Da een korte ziekte. Zijn vrouw volgde hem spoe dig tengevolge van neusbloeding. Weldra stierf ook de tweede zoon, die in Berlijn studeerde, en uog was zijn lijk niet begraven, toen de oudste en laatste zoon der familie aan dezelfde ziekte bezweek. Ongeveer een jaar later stierf de oudste dochter, een beeldschoone jonge vrouw, die in gelukkigen echt met een koopman leefde. Van de geheele familie is nu nog slechts de jongste dochter in leven. De ueusbloedmgen keerden bij tusschenpoozen weer en hielden woonlijk uren lang aan. Hoe meer de zieken hun einde naderden, des te vaker herhaalde het verschijnsel zich, zoodat hunne krachten ten slotte geheel werden uitgeput. Te Ostende is een jongmensch van zeer goede familie, terwijl hij aan een feestmaal zat gearresteerd, onder beschuldiging van valsch- heid in geschriften te hebben gepleegd. Hij werd tusschen gendarmen weggevoerd en naar Brussel overgebracht. Bij zijne aankomst werd hij oumiddelijk in vrijheid gesteld. De justitie had zich vergist. Spreuken en Spreekwoorden, korte Versjes en puntige Gezegden. verzameld door M. Met den boezelaar kan meer worden uitge bracht, dan de man met den hooiwagen kan inbrengen. Eene goede tijdsverdeeling doet meer dan veel beweging. Alles heeft zijn bestemden tijd. Geen laffe vrees, geen hooploos zuchten In moed alleen licht onze kracht. Ge ontköomt geen smart door haar te ont vluchten Bestrijd haar en gij breekt haar macht. Spreken zonder te denken, is schieten zonder te mikken. Koopt gij het overvloedigedan zult gij spoedig het noodige moeten verkoopen. De luiheid gaat zoo langzaam, dat zij steeds door de armoede ingehaald wordt. Eene booze neiging is eerst een voorbijgan ger, dan een gast, vervolgens een gebieder. Wie wijsheid leert, zonder zijn eigen leven daarnaar te richten, gelijkt den landman, die zijn veld beploegd, m3ar 't nimmer bezaait. De waarheid is een gouden pil, Die niemand gaarne slikken wil. en krijgen is do kunst." Niet ieder, die schulden maakt is oneerlijk, dik wijls is 't onvoorzichtigheid nog vaker onverschil ligheid, zorgeloosheid of tegenspoed, maar wie be rekent de schulden die gemaakt worden om mee le doenom geeerd te worden, om den stand en 'tfat soen op te houden? Die, waardoor dan ook, in schulden geraakt, hij zij ten minste eerlijk en teere niet van den arbeid en 't zweet van een ander. Berman dacht er anders over. Nogmaals zou hij zijn geluk in den effectan- handel beproeven en hij deed Tnu met gunstig ge volg. In zes weken tijds had hij met datongeoor- loofde spel eene som van veertig duizend guldon ge wonnen. Hij kocht zich nu eene villa buiten de stad, schafte zich paarden en een rijtuig aan en leefde zoo voornaam, dat ieder in de buurt hem voor een mar. met een enorm vermogen hield. Zoo als hij vroeger reeds gezegd had zou h: Adolf van Leeuwen eens zien te spreken. Ditkostt trouwen§ niet veel moeite, want Borman wist zeer goed waar 't kantoor van Adolf was. «Waarlijk je. bevalt me," zei Berman, toen van Leeuwen een avondje bij hem had doorgebracht •Bezoek ons spoedig weer en als ik zie dat je van elkander houdt, welnu dan i-s 'tmij goed. dat je saiuen den verderen levensweg bewandelt." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1