Nienws- en Advertentieblad. 15 Juli. Zaterdag M 1581. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever 8. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzei Maatschappij, HELDERSCHECOURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 n 0.65 De prijs der Advïrtïntizn van 1—4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per re£ Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 14 Juli 1876. Den oden Augustus zal van hier via Suez naar Java vertrekken, met het stoomschip //Conrad", een detachement suppletietroepen, sterk 210 militaire, waaronder 10 onderofficieren, onder bevel van den majoor der infanterie A. R. W. Geij ven Pittius en het medegeleiden van den kapt. G. Lamers, den len luit. C. D. A. van de Loo, allen van verlof naar Java terugkeerende en den ln luit. J. T. Le Maire, de 2de luits. J. F. T. Veeren, G. J. van Hoogenhuijze, J. Groothof!en T. C. A. Vemer, allen van dat wapen. Met zekerheid wordt bericht de dat 'L. M. de Koning het door het Ministerie ge vraagd ontslag geweigerd heeft. Uit 's Hage meldt men: Men verneemt dat de Regeeringsontwerpen nopens de droogmaking van de Zuiderzee en betrekkelijk het Lager Onderwijs in gereed heid gebracht zijn. Ter gelegenheid van het 60jarig jubi leum van Z. K. H. Prins Frederik op 27 Juli c. k. als grootmeester-nationaal der Orde van Vrijmetselaren in Nederland zal een feest cantate worden uitgevoerd, gecomponeerd door den heer Nicolaï. De beoefenaars der zangkunst van alle Nederlandsche loges, ter plaatse waar kapelmeesters der loges gevestigd zijn, zijn uit- genoodigd daartoe mede te werken, en op ver schillende plaatsen is men reeds met repeteeren bezig. Men verneemt verder, dat circa 2500 Nederlandsche Vrijmetselaren tot het huldeblijk hebben bijgedragen. Te Harderwijk hebben zich Dinsdag jl. 71 vreemdelingen voor den Indische» dienst aangemeld. Van dezen zijn wegens physieke gebreken 10 afgekeurd en ongeveer 40 afge wezen wegens onvoldoende papieren. Ondanks deze laatste afwijzing bestaat het vooruitzicht, dat het depot aldaar minstens met 10 vrij willigers per dag zal worden versterkt, zoodat het mogelijk zoude zijn op 22 dezer twee detachementen suppletietroepen per Madura en per Hampion. te expedieeren. Deze maat regel is aan te bevelen, daar een te lang ver blijf de pogingen tot desertie in de hand werkt, Als bewijs hiervan strekt, dat heden door de justitie te Zwolle niet minder dan zes deser teurs zijn opgebracht, hetgeen bij een spoedig vertrek niet had kunnen plaats hebben. Van de 93 adspiranten naar een der 20 vacante Rijksbeurzen aan de Kweekschool voor onderwijzers te Haarlem zijn er 91 opgekomen. Het examen had plaats met het gevolg, dat de navolgende personen voor het verkrijgen der gewone Rijkstoelage zijn voorgedragen R. Dekker, van ZaandamR. Meurs. van Spanbroek; A. L. de Leeuw, van Zwolle; J. M. Prins, van Helder; L. Driebergen, van Katwijk a/d. Rijn; J. Vreeken van Haarlem mermeer; D. de Geus van Noord-Scharwoude J. van der Smit, van Utrecht; J.J Francken, van Koudekerk a/d. RijnD. Kimmijser, van Schiedam J. Koopmans, van Warga; A. Franc ken, van Wijdewormer; J. Poutsma, van Gor- redijk; A. J. Straatman, van Oudenhoorn, C. Otter vau Zaandijk; W. Noordeman, van Rozen burg; C. Touw, van Nieuw-HelvoetM. van den Berge, vau Rotterdam; S. J. Werkhoven, van Oldehoorn eu P. vau Nes van Boskoop. De akte als leerling-apotheker is Diosdag te Meppel ook uitgereikt aau de dames: G. Bakker, M. A. Scnuijt Best, C. A. Veegens, G. C. Heringa, C. E. Oosterbaan, P. J. Wijchgel, E. S. F. van Winsen; geboren respectievelijk te Westzaan, Hoorn, Weesp, Utrecht, Joure, Smilde en Amsterdam. Meu meldt uit Grave, dd. 9 Juli: Gisteren zijn nabij Cuyk twee arbeiders, vaders van huisgezinnen, die in het land van den heer S. bezig waren met gras te maaien, door den bliksem doodelijk getroffen; een derde kwam met den schrik vrij. Naar meu verneemt, zal ook dit jaar aan 's Rijks mur.t te Utrecht gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van examen voor de betrekking van handelsessayeur; verleden jaar bood zich slechts óen adspirant aau. De heer Clement, pred. te Ellecom, heeft onder vele blijken van belangstelling zijn 4(tjarige evangeliebediening herdacht. Maandag werd uit Kuilenburg gevanke lijk naar Tiel weggevoerd een jongmensch, dat II. Zaterdag bij aankomst der stoomboot door de politie was in arrest genomen, als verdacht van te Schoonhoven een horloge te hebben ontvreemd. Het jongmensch, dat vroeger reeds gevangenisstraf heeft ondergaan, moet zijn mis drijf reeds beleden hebben. De beruchte dief, de milicien van Daal, die dezer dagen te Arnhem des nachts uit de infirmerie ontsnapte, eene woning binnendrong, daar een kast openbrak, circa f 70 daaruit ont vreemdde en dienzelfden nacht weder zijn krib in de infirmerie wist te bereikendit gevaar lijke sujet hij had reeds meermalen inge broken is van het politiebureau, waar hij tijdelijk in voorarrest zatnaar de kazerne te Arnhem overgebrachtopdat nader over hem beschikt zou worden door de militaire autori teit. Hij achtte zich waarschijnlijk evenwel te berucht, om zoo lijdelijk af te wachten tot men over hem voldoende beschikt had. Maan dagavond is deze aarts-uit- eu- inbreker, ter wijl men in de kazerne bezig was met het transportenren van stroozakkenverdwenen FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van tLtchl in duisternis Hebzucht een prikkel tot oneerlijkheid. Het volk, dat de leer huldigthebbenzou men zeer geschikt tot wapen een kaaiman kunnen ge ven. 't Mag ons volstrekt niet onverschillig zijn hoe we aan iets komen. Alleen 't geen we door eerlijkenvlijtigen arbeid verdiend hebben heeft waarde. Als we gesloofd, gezwoegd gezweet heb ben voor 't geld, dan zeker zullen we 't meer op prijs stellendan wanneer de fortuin 't ons als 't ware blindelings toewierp Wat weet de rijkaard van de echte waarde des gelds, niets! En dc rijke verkwister? Hij kent nog veel minder van deszelfs waarde, 't Gaat daarmee als met 't leven. Tob en span u in om eerlijk door de wereld te ko - menondervind tegenspoed en teleurstellingleed en smart en tien tegen een dat ge de waarde van 't leven leert kennen en op prijs stellen. Toen Berman eenmaal weer een aanzienlijk kapi taal bezat, meende hij dat er nimmer een einde zonder dat het tot nog toe gelukt ishem op te sporen. In verhand met deze geschiedenis staat mogelijk het feit, dat een hoofdagent van politie te Arnhem, die bevonden werd in nauwe verstandhouding met de moeder van deu dief te hebbeu verkeerd, mede plotseling verdwenen is. Dinsdag nacht is uit den Buiten-Amste' aan de VVeesperzijde te Amsterdam opgehaald het lijk van een onbekend meisje, naar gissing oud 20 jaren; gekleed in paarschen japon, zwart mauteltje, rond stroohoedje met zwart fluweel afgezet. Zij is blond, van matige lengte en droeg gevlochten haar. Bij haar werd ge vonden een naaikistje, zilveren knip met geld, zakdoek gemerkt L. B 6 en eenige kleeding- stukken. Het lijk is naar de Oosterbegraaf- piaats gebracht. De te Rotterdam verschijnende Maasbode deelt het volgende medeMaandag had zich een jongmensch, werkzaam op een schip, liggende in de Maas onder Schoenderloo, na zich ont kleed te hebben, te water begeven. Nauwelijks had dit een Newfoundlander gezien, of de hond sprong eveneens te water om den jongeling te redden. Deze verdedigde zich echter tegen deze pogingen, maar de hond hield niet op, beet hem op verschillende plaatsen in het lichaam, wat eindelijk den jammerlijken dood ten gevolge had. Met wonden overdekt werd hij uit het water gehaald, naar het ziekenhuis gebracht en is sedert overledeD. Uit Zwolle bericht men aan het Hbl., dat tijdens het ouweder van Vrijdag jl., aan het Katerveer de veerpont midden op de rivier was, beladen met vier bespannen wagens en eenige personen. De bliksem trof de ketting en sloeg langs deze in het water De vier veerknechts, die aan de ketting trokken werden neerge worpen, doch kregeu geen letsel, evenmin als de andere personen eu paarden. Het was ge lukkig, dat deze door den schrik onbewegelijk bleven staan anders ware door de verwarring misschien groot onheil gebeurd. Van het te Groningen te huis behoorende galjootschip Amalia Sinnige, kapt. K. M. Ei, den 15den Mei van Bremerhaveu naar Runcorn vertrokken, heeft men sedert niets vernomen. Te Groningen wordt op 1 October a s. eene Kweekschool voor Vroedvrouwen geopend. Het aan deze inrichtiug te geven onderwijs zal omvatten de theoretische en practische ver loskunde, de. verzorging van jonggeborenen en de verpleging van kraamvrouwen. Het onder wijs is geheel kosteloos. De vereischte leeftijd voor de kweekelingen is van 20 tot 25 jaar. -Zaterdag had te Harlingen in de Koorn- beurs bij den heer J. Fekkes de jaarlijksche biljartpartij plaats, waarvoor zich 122 personen, uit alle oorden van Friesland, hadden doen inschrijven. 95 namen aan den wedstrijd deel waarvan de uitslag was, dat de le prijs, f75, aan kon komen. Hij leefde dus zorgeloos voort en liet zijne gade en verkwistende dochter vrij spel. Deze lieten zich dan ook niet onbetuigd en toonden dat ze 't goed begrepen dat Berman een vermo gen bezat dat kolossaal mocht genoemd worden. Onze rentenier wilde intusschen iets om handen hebben, en wat zou hij beters kunnen bedenken dan de beurs. Er was alle reden toe om zich aan 't kansspel te wagen en zoo kon hij gerust door- teeren zonder dat zijn vermogen verminderde Zijn* zucht om al meer en meer te hebbendeed hem veel wagen en aanvankelijk liep 't hem mee. De effectenhandel was bij hem slechts een dobbelspel en 't eerlijkst gespeelde dobbelspel is toch; hoe vreemd 't moge klinkenoneerlijk. Of kunt gij, dobbelaar, met een gerust geweten 't geld gebruiken, dat uw buurman, uwe kennis of vriend aan u verloren heeft, waarvoor hij moge lijk zwaren en afmattenden lichamelijken of geestes arbeid heeft veniclit? Ivunt gij met een vrij ge weten 't gebruiken dat gij niet 't dobbelspel hebt verkregen en welk geld mogelijk bestemd was om schulden te betalen, om vrouw en kinderen te voeden? "t Dobbelspel, onder welken vorm ook, is een oneerlijk middel om zich ten koste van anderen te verrijken en alleen door hebzucht uitgedacht. Zooals ieder kwaad blijft ook dit niet ongestraft. 't Is waar wat onlangs in een der dagbladen werd berekend dat in de laatste drie jaren door I de Nederlanders ruim vijf millard, door verminde behaald werd door C. Raadsveld, van Heeren veen, de 2e, f 2(1, door C. Huigen, van St. Jacobi-Parochie, en de 3e, f 5, door R. Feikema, vau Dronrijp. - Te Maastricht zij dezer dagen bij eenige ingezetenen op last van het gemeentebestaur de uithangborden weggenomen. Het vreemde daarbij is, dat zulks is geschied nachtelijker- wijze en zonder vorm van proces. - Dinsdag ochtend brak te Vlissingen brand uit in het logement La belle Yue, op de Pottenkaai, die weldra zoo hevig toenam dat de vlammen uit het dak sloegen. Spoedig echter was de brand zoover bedwongen, dat er voor verder gevaar geen vrees meer bestond. Naar men zegt zou de brand begonnen zijn in het bed op een der logeerkamertjes, waarin een logeergast had liggen rooken en in slaap gevallen was. De particuliere correspondent van //Daily News" te Philadeiphia zegt: De Hollandsche tentoonstelling is merkwaardig om haar syste matische reproductiën van de openbare werken, haar landbouwproducten, enkele manufactuur- iudustriën, enz. Merkwaardig is ook de tentoonstelling van den Oranje-Vrijstaat die tal van graansoorten, goede wol, ruwe diamanten, gedroogde vruchten, opgezet gevogelte en lederwerk omvat. Aan ieder die het verlangt, wordt een brochure ge geven, waarin de geschiedenis der kolonie be schreven wordt. Een Wurtembergsche schoolmeester was op den dag der bruiloft met zijne vrouw over eengekomen dat zij zoolang met elkander uit éen bord zouden eten, tot zij met elkander in twist kwamen. Toen hun echt 57 jaren ge duurd had, bezocht hem een vriend zijner jeugd en vond het gelukkig paar nog steeds uit éen bord etend. Zes jaren later werd er mee op gehouden, maar niet omdat de vrede uit het huis was geweken, maar wijl de man naar het kerkhof werd gedragen. Men meldt, dat Z. K. H. de Kroonprins van Duitschland Zondag op de tentoon stelling van gezondheidsleer en reddingsmidde len te Brussel door een der Duitsche expo santen werd uitgenoodigd de ambulances te bezichtigen. «Ik heb er, helaas reeds te veel gezien," antwoordde Z. K. H., «-ik geef er de voorkeur aan, de werken des vredes te aanschouwen." - Eene grappige kwestie is te Munchen ge rezen over het ophouden van dameshoeden in de opera. Het schijntdat dj Beijersche da mes vrij groote hoeden dragendie den toe schouwers, achter hen gezeten, alle gezicht op het tooneel beletten. Na de klachten daarover gerezen, heeft het bestuur der opera de dames verzocht hun hoeden aftezetten en op haar wei gering op de affiches laten aanplakken, dat de dames, die het theater bezoekeu, alvorens hun plaatsen in te nemen hun hoeden en valsch haar moeten afzetten. Iets dergelijks is te Berlijn in het vorig jaar gebeurd. De «Opiuion Libérale" van Namen deelt een treffend geval van zelfmoord mede in die stad gepleegd door een man, Théophile Pon- celet genaamd, opzichter van publieke werken die reeds lang van dat noodlottig besluit zwan ger ging. Ontevredenheid over zijn meerderen en een liefdesgeschiedenis waren de aanleidende oorzaken. De ongelukkige was uitstekend aan geschreven, zoowel bij zijn vroegere patroons als bij de overheid der stad. In een gehucht nabij Cintegabelle, depar tement Haute-Garonne, heeft een arbeider, Jean Cazals geheeten, zijn vader en zijn broeder vermoord. Toen de gendarmes in de woning dier ongelukkigen kwamen, werden zij op het schouwspel, dat zich daar aan hen vertoonde, door eene rilling bevangen. De beide slacht offers lagen op den vloer uitgestrekt met ver brijzelde hersenpan. Men kan zich van de woestheid van den onmensch een denkbeeld vormen, als men weet, dat hij den dubbelen moord gepleegd heeft met een blok hout. Het gevangen nemen van deu moordenaar ging met moeielijkheden gepaard want 't is iemand van ontzettende lichaamskrachtbovendien was hij in 't bezit van wapens. Volgens dr. Rudal wordt jaarlijks 1800 millioen pond papier gefabriceerd van ver schillende stoffenhiervan gebruiken de gouver nementen 200, het onderwijs 180, de handel 240, de industrie 1S0, de drukpers 900 millioen pond. Er zijn 3960 papierfabrieken, waarin 90,000 maDnen en het dubbel aantal vrouwen werkzaam zijn. Bovendien houden zich nog 100,000 personen bezig met het verzamelen van lompen. ring in koerswaarde van de effecten, zijn verloren, dan is 't een dure les, welke die hebzuchtige Ne derlanders ontvingen voor hun ongeoorloofd dob belspel, voor hun jagen naar hooger winst. Bleef 't daar nu alleen bij dan trof de straf alleen nog maar de schuldigenmaar dit is helaas niet het geval. Zij. die zulke ontzettende sommen hebben verspeeld zij hebben in bun val zooveler geluk vernietigd zoo velen meegesleept, 't Geld van we duwen en weezenvan den nijveren werkman was niet te heilig om 't te gebruiken tot bereiking en voldoening hunner hebzucht en zoo zijn velen met hen arm geworden. En de leveranciers Wel mijnheer ze laten u en mij wat meer betalen om de geledene schade in te halen. Gij meent van niet? Hoe zouden vreemdelingen 't dan wagen op groote schaal met onze Nederlandsche kooplieden te concurreerenDat is toch een feit en hieruit te verklaren dat men dién vreemden handelaars contant moet betalen en ze dus tegen veel minderen prijs hunne goederen of waren van de band kunnen doen. Vooral Fransche en Duitsche fabrikanten trekken daar partij van. Wat zou er voor die vijf milliards al niet tot stand gebracht kunnen zijn! Voor vijf milliards! Vijf duizend millioen! Dat is de oorlogschatting, welke Pruisen in 1870 van Frankrijk vroeg en die menigeen deed schrikken, Welnu, vrijwillig; neonik vergis me, gedreven door den geldduivel heeft 't kleine Nederland, 't van ouds "V VA. In het jaar 1739 werd door den ko ning Frederik Willem 1 vader van Frederik den Groote. een edict van zoo eigenaardige» inhoud uitgevaardigd, dat het als een staaltje der zeden van dien tijd een bijzondere waarde heeft. Dit document luidde als volgt «Wanneer een advokaat of procureur of an der dergelijk mensch zich mocht verstouten, Zr. Kon. Majesteit in proce3- of gratiezaken rechstreeks verzoekschriften te doen indienen, of ook wanneer een ander van hen personen mocht opruien, om in afgedane of afgezaagde zaken Zr. Majesteit rechtstreeks verzoekschrif ten te overhandigen, dan zal Z. M. zulk een persoon zonder eenige genade doen ophangen met een houd er naast." zoo soliede Nederland, die ontzettend hooge som geofferd aan de hebzucht. Dat ongeoorloofde kans spel blijf ik dus noemen eene wondeplek onzer maat schappij. 't Wordt waarlijk meer dan tijd dat de geldmannen en zij die er naar jagen 't te worden de aandacht wat meer vestigen op 'talgemeene be lang en niet alleen op hun bijzonder eigenbelang. Er zijn nog gronden in ons vaderland, die zeer rentegevend zijn te ontginnen, nog zeedorpen waar de visschersvloot te nietig is om voordeel mee te behalen, nog meeren, die met succes kunnen droog gemaakt worden en door de bevordering van nij verheid vermeerdert men de welvaart. Berman echter dacht er anders over. Nietsdoen, weelderig leven, rijk worden! dat was 't klaverblad zijner wenschen. Ongelukkig hij, die geene hoogere wenschen kent, die geene edeler behoeften gevoelt, want hij mist den grondslag die de voorwaarde is van wezentlijk geluk. Alle zinnelijke genietingen moeten ons op den duur onbevredigd laten omdat zij den geest niet veredelen. Spoedig kwam er echter een tijd waarin 't geluk ook hem den rug toekeerde en Berman groote 'verliezen leed. De makelaar, welke voor hem handelde en die van velen een onbepaald vertrouwen genoot, was plotseling verdwenen, een te kort van eenige tonnen nalatende. Berman kwam er veel bij te kort, maar was toch nog niet geruïneerd, doch 'teene volgde op 't an dere en schier nog spoediger dan luj 'tgeld ge wonnen had was hij 'took weer kwijt. Wel was hij niet doodarm, maar wat baatte hem een f20,000 bij de levenswijze die hij volgde. Daarbij kwam dat hij aan zijne gade niets van de schaden, die hij leed, gezegd had. Ieder scheen in dat gezin zich met zijne eigene zaken bezig te houden, ieder leefde op zich zei ven; maar hierin waren allen 'teens, dat Adolf van Leeuwen van aanzienlijke afkomst moest zijn, dat hij geld bezat en dat hij do geschiktste echtgenoot voor Rika was. leder der drie hnisgenooten trachtte echter met 't huwelijk van Adolf en Rika een bijzonder doel te bereiken. Rika zelve was niet weinig trotsch dat ze zulk een schitterend huwelijk kon doen; zij wenschte niets liever dan haar eigen baas te zijn. Juffrouw Ber man begon er innig naar te verlaugen dat hare dochter huwde en 't huis uitging, want ze was hoe langer zoo meer lastig geworden en haar echtge noot hoopte met den aanstaanden schoonzoon zaken op touw te zetten, waardoor 'tbom mogelijk bleef dezelfde weelderige, gemakkelijke levenswijze te kunnen blijven volgen." Adolf van Leeuwen eindelijk hoopte door een huwelijk met de rijke renteniers dochter er boven op te komen en in t vervolg als een heer te leven. Allen bedrogen zich omdat ieder 't verkeerde middel aanvatte ter bereiking zijner oogmerken. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1