lieows- en Advertentieblad. M 15 Zaterdag 29 Juli. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever 8. GILTJES. BEKENDMAKING. Schietoefeningen door de Artillerie. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzer Maatschappij ELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 h 0.65 De prijs der Advzutentiïn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 nur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Ofliciëel Gedeelte. De'BURGEMEESTER der gemeente Helder, brengt ter voorkoming van ongelukken ter open bare kennis, dat te beginnen met den 29 Julij aan staande tot in do laatste dagen der maand Sep tember daaraanvolgende, schietoefeningen zullen plaats hebben van de batterij KAAPHOOFD en het fort KIJKDUIN, waardoor een gedeelte van het terrein ten zuiden van dat fort, ter lengte van on geveer 500 en ter breedte van ongeveer 300 meters, tijdens het vuren onveilig zal zijn. Op de dagen dat gevuurd wordt zal eene roode vlag aan het einde der rooilijn op een uit den omtrek zigtbaar punt geheschen worden. Helder, 25 Julij 1876. De Burgemeester voornoemd, STAICMAN BOSSE. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 Juli 1876. Onder nadere goedkeuring van ZExc. den Minister van Oorlog heeft gisteren door den Luitenant Kolonel, Kommandant der Genie alhier, voor de tweede maal eene herbesteding plaats gehad vanhel verbeteren van het Fort Kijkduin. Slechts éen inschrijvingsbiljet is ingekomen van den heer J. C Schreuders te Winkel ad f 749 800 00 (f 131 000 U0 boven de begrooting). - Men schrijft uit Katwijk a/d Rijn, dat iu die gemeente en vooral in 't naburige Rijn: burg zich eeu groote plaag van rupsen doet gevoelen in de koolvelden; sommige akkers zijn totaal afgevreten, groote teelders betalen tot f 30 daags om ze te laten vangen, doch dit schijnt niet afdoeude te zijn, ten minste men heeft dc arbeiders voor dit werk afgedankt. Het Handelsblad van Woensdag meldt in zijn ochtend editie //Een afgekeurd verdedigingsvaartuig, aan de kanten voorzien van staketsels ter verbreeding en met een diepgang, gelijkstaande met die van het raintorenschip //Koning der Nederlan den," is heden morgen, door een sleepboot ge trokken, naar het Noordzeekanaal gestoomd. Aan boord bevinden zich ambtenaren van 's Rijks werf en officieren van de Koning der Neder landen, benevens twee kanaalloodsen. Het doel is op verkenning uit te gaan, ten einde de juiste, gesteldheid van den kanaalbodem en de kanaaldiepte op alle punten te onderzoeken, om dan te oordeelen of het ramtorenschip er door zal kunnen worden gebracht. Uit den aard der zaak duurt een dergelijke tocht zeer lang, daar zij niet, zoo als geloofd werd, een algemeene repetitie is, maar een proefneming, waarvan de uitslag problematisch mag worden genoemd Eventueele ondiepten zullen moeten worden wpggebaggerd eer het model de reis kan voortzetten. Voor heden bestond het plan niet verder te gaan dan de sluizen te Velsen. Een nader bericht luid als volgt: De tocht van de afgekeurde kononneerboot met de daaraan op vereischte dippte bevestigde mal van het grootspant van Zr. Ms. Ramto renschip /'Koning der Nederlanden" is Woens dag vrÜ g°ed geslaagd. Men was ten 6 uren daarmede reeds tot aan de Noordzeesluizen gestoomd en daar door geschut, en zou gisteren het overige gedeelte van gezegde sluizen tot aan zee bevaren Men mag aannemen, dat de geul, op enkele kleine, nog weg tc baggeren gedeelten na, de gevorderde diepte bezit. Men schrijft ons van Amsterdam liet volgende De h Vereeniging ter bevordering van liet zeevaart kundig onderwijs'' hield Zaterdag (22 Juli II.) ha re 4e algemeene vergadering in het Zeemanshuis alhier, en werd wegens uitlandigheid van den voorzitter, den heer L. Janse Bzdoor den heer J. M. Heybrock gepresideerd. Behalve de gewone huishoudelijke bezigheden erd behandeld een voorstel van den heer P. Altena. van Terschelling, om de handelscor respondentie onder de leervakken op de zee- rtkundige scholen op te uemen. Hoewel alle aanwezigen doordrongen waren van de behoefte aan meer handelskennis bij de zee eden, en van de noodzakelijkheid om die op de zeevaartkundige scholen te onderwijzen, verklaarde de vergadering zich onbevoegd hier over een besluit te nemen, maar de wensche- lijkheid daarvan uit te spreken en aan de be voegde autoriteiten mede te deelen. Ook werd besloten dat de Vereeniging ïich bij adres tot den minister van binnenlandsche zaken zal wenden, met betuiging van leedwe zen dat zij tot heden geen antwoord heeft mo gen ontvangen op haar adres, in 1873 aan geboden, over verbetering van het zeevaartkun dig onderwijs, en ook niet, zooals vele anderen, de eer heeft mogen genieten aan Z. Exc te dienen van advies bij de door den minister voorgestelde veranderingen in de programma's voor varenslieden Bij verkiezing van een nieuw bestuur, ter vervanging van dat hetwelk volgens de bepaling van het reglement moest aftreden, werden be noemd tot voorzitter de heer J. P. J. Lu- cardie, directeur der Zeevaartkundige School te Rotterdam; tot secretaris de heer J. J. &uy- ver, idem te Amsterdam; tot penningmeester de heer J. M Heybrock, van Amsterdam. Na de pauze sprak de heer C. de H Jbz., leeraar aan de zeevaartkundige school te Rotterdam, naar aanleiding van de zooge naamde buitenmidJagsbreedte over de vraag FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van v Licht in duisternis." 13. 't Was avond. De zon had reeds lang baar gelaat achter de hooge huizen der stad verborgen; hier en daar, in de winkels en op dc kantoren, was reeds 'tgas ontstoken en de drukto langs 's Heeren wegen nam gaandeweg toe. Adolf kleedde zich ook aan en deed als zoovele nietsdoende stedelingen, die op allerlei wijze den kostelijken tijd dooden, die uren lang in koffie- en bierhuizen doorbrengen, daar over politiek, waarvan zo meestal zelfs geen flauw begrip hebben, zitten te praten alsof ze dc eerste en voornaamste staatslieden waren, of letter lijk langs den weg slenteren. Niet dat ik zoo zwart gallig zou zijn om den mensch levensgenot te ont zeggen, of 't voor zonde houd. dat men in dc vrije -natuur wandelt. dat zij verre: maar kan dat aanhoudend loopen naar en zitten in bierhuizen uwen geest voldoen, dan vrees ik. dat er bij u weinig degelijkheid gevonden wordt. En noemt ge //voor welk tijdstip behoort de zons-declinalie verbeterd te worden, wanneer die voor beide hoogten gelijk gentwnen wordt?" Hij kwam tot de conclusie dai, als de declinatie voor het oogenblik va i den middag aan boord ge nomen wordt, de fout iu de breedte, daardoor veroorzaakt, het geringste is. De heer J. II Rovers, expert van Veritas te Groningen, hield ten slotte een voordracht over den toestand van de koopvaardijvloot zoowel hier te lande als elders, en wees daarbij op de groote noodzakelijkheid dat van over heidswege meer gedaan worde- tot bescherming van het leven van zeel» den en passagiers, ook door verbeteringen in het onderwijs der zeelieden Spreker juichte de bekende 17 punten van de commissie van enquête over den toestand van onze koopvaardijvloot zeer toe, en sprak den wensch uit dat die punten spoe dig door de Staten-Generaal in behandeling en aangenomen en door de hooge regecring uitgevoerd mochten worden. Het schijnt, dat in den Haag eenige personen ongesteld zijn geworden door een zeer onhebbelijke oorzaak, namelijk deze dat. dienstboden, die gewoonlijk -trp zolderkame'rs;' slapen, de dakgoten ge'orjHken tot afvoerkanalen van stoffen die daa* slierr'jin.st thuis behooren. Het op die wijze verontreinigde regenwater wordt» hetzij gedronken, gebnJTkt-Juj de bereiding van spijzen, en is op alle manieren hooj/st schadelijk voor de gezondheid. Daarom wordt tegen die handelingen der luie dienst boden gewaarschuwd. Den 22 dezer zijn aan het zeestrand bij Scheveningen proeven genomen met den mist- of zeehoorn, nieuw kaliber, volgens de uit vinding van den heer Lefcbre, zooals hij thans in den handel zal gebracht worden. Die proeven hebben de volgende uitkomsten opgeleverd Tegenwind. De misthoorn thans iu gebruik bij den zeeman: circa 81 meter. -Tegen wind. De misthoorn, nieuw kaliber: circa 650 meter. Voordenwind. De misthoorn thans in gebruik bij den zeeman: circa 140 meter. Vuor den wind. De misthoorn, nieuwe inding; circa 1050 a 1100 meter Z. KK. II. de Kroonprins van Duitschland deed blijken van zijn hooge belangstelling in deze proefnemingen., Men meldt uit 'sGravesande d.d 24 dezer: Gisteren avond laat had aan den Hoek van Holland eeu vechtpartij plaats tusscben een aldaar werkend poldergast, die zich van zijn mes bediende, en deu koffiehuishouder J. V.; waarbij laatst gemelde, behalve een snede over oog en wang, nog wel twintig kervingen op andere plaatsen van zijn lichaam en in zijne kleederen ontving. Zijn zoon, die hem te hulp wilde komen kreeg een snede over den pols, waardoor een hevige bloeding ontstond en hij, dat loopen door de woelige straten waar de menigte zich verdringt in de natuur zijn? Wilt ge er werkelijk zijn. ontvlucht dan in's hemelsnaam een uur of wat dat gejoel en gejuich, trek vleugelen aan en vlieg naar buiten. Zie zoo, nu kunt ge ademhalen, vrij ademhalen; niets of niemand legt er belasting op. Dat frïscht op en ge hebt tevens den tijd om tot u zeiven te komen. Dat gebeurt niet altijd. Adolf van Leeuwen was dezen avond alles behalve gestemd om zijn vrienden op te zoeken. Hij gevoelde behoefte oin alleen te zijn. Dat gebeurde maar zelden want om ernstig te zijn. daarvoor had hij niet veel aanleg. Ernstige gesprekken vond hij goed voor afgeleefde en oude nienschen. Waar oen ernstige toon heerschte nam hij dc vlucht; wie zou 'tdaar ook kunnen uithouden! Maar nu was de ernstige stemming zoo aangrijpend, dat hij er zich niet aan onttrekken kon Met ver snelden pas begaf hij zich builen de stad. ofschoon dc avondstond weinig afwisseling in de temperatuur van den warmen Augustusdag gebracht had. «Verbreek don band. die er tusschen u en Rika bestaat want gij maakt haar en u zeiven ongeluk kig. en dio woorden van Wisker stonden hem als onheilspellend schrift voor de bogen der ver beelding. «Den band verbreken 'tls waarlijk gemakkelijk gezegd, maar. ik heb A gezegd en moet ook B machteloos, buiten gevecht weid gesteld. Een derde persoon, die er eindelijk in slaagde de vech tenden te scheiden kwam er gelukkig ongedeerd af. De poldergast werd voorloopig in verze kerde bewaring genomen. Sterke drank schijnt hier weder de aanleidende oorzaak te zijn geweest. Van Vlissingen schrijft men De dag van 2 Augustus zal voor onze gemeente weder niet van belang ontbloot zijn. Op dien dag toch worden hier verschillende autoriteiten ver wacht, om tegenwoordig te zijn bij het leggen der kiel van het eerste ijzeren schip, hetwelk voor rekening van het rijk op de vroegere marinewerf, thans geëxploiteerd door de Kon. scheepsbouw- en machinefabriek «de Schelde," zal worden op stapel gezet. Het behoeft geen betoog, dat door deze jeugdige en reeds nu zoo werkzame inrichting aan vele handen arbeid wordt verschaft en dat de bloei onzer gemeente ook daardoor in de toekomst krachtig en toenemend kan worden bevorderd. Na de plechtigheid op de. werf zal de ge- tioodigden een diner ten huize van deu direc teur worden aangeboden. Zaterdagnamiddag had een soldaat in de Barbara-kazerne te 's Bosch de baldadigheid om eenige geweerschoten te lossen, waarvan de kogels alle in de zoldering terechtkwamen, uitgezonderd éen, rijt. uit het raam geschoten, een burger rakelings langs hit hoofd ging. Toen eenige militairen zich naar de chambrée begaven, vonden zij hem onder een tafel litrgen en gelukte het hun hem in arrest te brengen. De officier van gezondheid, die hem meermalen bezocht heeft, kan geen sporen van waanzin nigheid ontdekken, terwijl de dader blijft stil zwijgen op alle vragen die hem gedaan worden. Een soldaat van het garnizoen te 's Bosch heeft tweemaal gevuurd op een onderofficier, gelukkig evenwel zonder hem te kwetsen. Men vprmoedt, dat de dader aan zwakte van geest vermogens lijdt. Er is wel geene provincie in ons land waar de Belgische centen zoo inheemsch zijn als in Limburg. Men ziet daar bijna niets dan deze munt iu den kleinhandel gebruiken. Er zijn kleinhandelaren, die voor duizenden guldens aan deze geldspecie hebben liggen en ze niet anders kunnen kwijtraken dan met een verlies van 2 a 2£ pet Dat de handel onder zoodanige» toestand lijdt, valt licht te begrij pen. Het ware derhalve te wenschen, dat de beweging tegen deze centen van deze provincie, waar zij 't meest in circulatie zijn, uitging, opdat eens vooral aan den omloop daarvan paal en perk worde gesteld. De Nederlandsche veestapel bpstond op uit. December des vorige» jaars uit 258 823 paarden, waarvan 767 dekhengsten, 30 91(5 zeggen. Wisker noemde mij vroeger een geluks kind, maar ik. ik-zelve gevoel mij allerminst geluk kig; integendeel ik ben ongelukkig, want ik gevoel mij niet vrij." Lezers en lezeressen zoo zijn er! Wat worden er tal van nienschen bevrijd, van wien men denkt dat niets hun geluk stoort, dat geene zorgen geen verdriet liet kalm vlietend beekje van voortdurend levensgeluk belemmert maar... maar... elk huis, neen ieder mensch heeft een kruis: dat heeft hij te torschen lol zoolang hij geleerd heeft vrij, tevre den. en blijmoedig dankbaar te zijn, Die dat niet is voelt do kleinste speldeprik. welke't lot hem toe zendt of doet ondervinden; tot zoolang schrijft hij aan anderen 't onaangename toe. dat. hem weder vaart of wel, hij vervalt tot die ziekelijke geestes gesteldheid, die aan God toeschrijft, wat 'tnatuur- h|k gevolg, de natuurlijke straf van vrije daden is. Zeker, T is gemakkelijk een ander dan zich zei ven tc beschuldigen, maar 't is minder eerlijk. Adolf begreep maar niet dat hij zelf de schuld droeg van den unaangenamen toestand, waarin hij verkeerde. Wel honderdmaal rees de vraag in hem op. waarom hij juist arm was. «Dwaas!" zegt ge mogelijk. Toch nog zoo dwaas niet, als te leven alsof men rijk is, schulden te maken en een leven van zorgen en bekommernissen tc slijten. En toch, op die wijze leven zoovele» en de soliditeit gaat er mede te veulenmerriVn, 44 320 paardc-n beneden 3j.ia en 1S2 820 werkpaarden: 3374 ezels en muil ezels 1 469 077 runderen, waarvan 16 570 springstieren, 926 788 melkkoeien, 449 965 kalveren en pinken, 55 101 mestossen en mest- koeien en 1 0 053 trekossen 936 429 schapen 151 450 bokken en geiten en 352 369 varkens. Bij benadering kan verder worden opgegeven, dat 't pluimgedierte in Nederland op het einde van 1875 lelde: 2 084 700 hoenders, 1591-0 kalkoenen, 326 100 eenden, 29 450 ganzen en 4030 zwanen. Dezer dagen is te Londen zekere Thomas Snelling, wegens aanhoudende bedelarij, tot ren maand gevangenisstraf veroordeeld. Niet in staat te loopen of te gaan, kroop hij op handen en voeten over de straat, en «verdiende" op die wijze minstens 5 pond sterling (60 gulden) per week. Des Zo»dag3 had hij de gewoonte met zijn gezin, bestaande uit zij ij echtgenoot en zes kinderen, een rijtuig te huren en daarmede pleiziertochtjes in de omstreken van Londen te maken. - - Te Bergum is eene boerderij, onder be stuur eener weduwe, sedert haar bestuur ge heel in 't ongereede. De koeien sterven, geven geen of weinig melk, de melk die er komt is zonder room. Ook paarden, schapen, varkens zelfs katten worden ziek en gaan dood. Men kent de oorzaak van dit vreemd verschijnsel niet, maar vermoedt, dat de een of ander onverlaat uit wraakzucht tegen de weduwe, haar weide bederft door er een of andere zelfstandigheid in te strooien. Het Engelsche Oorlogstoomschip Thunderer. Naar men verneemt schijnt het onheil, aanboord van bovengenoemd stoomschip, liet springen van een stoomketel, aan verzuim te worden toegeschreven. De ketel was een paar dagen tc voren onderzocht door middel van hydraulische drukking en waren toen de stoomafvoerluiizen en veiligheidskleppen gc-sloten. de proef voldeed, men vergat de afvoer buizen en veiligheidskleppen open te maken, er werd stoomges'ookt en de ketel sprong. Men noemt dit althans de oorzaak en veel wordt hierover door deskundigen en zelf door niet-des- kundigen gesproken, laatstgenoemden zijn in den regel niet de zachtste» in hunne oordeelvellingen en vergeten helaas maar al te dikwijls dat ervoor liet springen van stoomketels enz., zoovele oorzaken kunnen bestaan en het zeer gewaagd is dit direct aan een of ander verzuim toe te schrijven. gronde: de vrijheid des geestes wordt er zoo me nigmaal door geknakt en 't welzijn van gansche familiën verwoest. De koorts vermagert 'tstferkste lichaam, de overdrevene uitgaven verarmen de ge zinnen, maar de schande, door eigen schuld op zich geladen, verarmt, vernietigt den geest. Hoe Adolf ook peinsde hij kon geen enkel middel uitdenken, orn zijne schulden te voldoen, dan door Rika te. huwen «Toch mag ik niet dat middel aanwenden. Maar waarom niet Ben ik de eenigo, die een huwelijk sluit alleen om't geld? 't Ware tc wenschen!" Lang nog overlegde Adoll bij zich zeiven, wat hij doen zou, toen hij onverwacht op den schouder getikt -werd. Hij wendde 't hoofd om en zag Eer man met diens gade en dochter voor zich staan. «Mijnheer Berman «Zoo alleen aan 'twandelen, van Leeuwen?" «Ik gevoelde mij niet al te wel en had dringende behoefte om de frlssche lucht te genieten.'" «En hoe bevindt ge u nu?" vroeg Rika op deel- nemonden toon. «Dank u Rika; 'tis nu veel beter." «Zult ge alleon uwen weg vervolgen?" hernam zij. Adolf voelde haren invloed. Hoe gaarne had hij willen zeggen: ik zal voortaan steeds alleen den levensweg bewandelen, ten minste zonder u. Maar om dat zoo op eens, op staande» voet te doen, was Aan de leden van het Koninklijk instituut van ingenieurs wordt kennis gegeven, dat de vergadering zal plaats hebben op Dinsdag den 8 Augustus ISTl), in het station aan de Beurs te Rotterdam Door de zorgen van eene feestcommissie is deze bijeenkomst geregeld als volgt: A 8 AUGUSTUS 1876. a. Bijeenkomst der leden in het in aanbouw zijnde Stationsgebouw buiten de Delftsche poort, ten tien en oen kwart ure. b. Wandeling door de stad langs de spoorweg- werken. c. Bijeenkomst in het station aan de Beurs, ten elf en een half ure. te onhcusch. Buitendien kon rj thelpen, dat hij zoo lichtvaardig met "t heiligste, met de liefde speelde? Zeker niet. «Ik mag gewis 't genoegen wel hebben u verder lo geleiden?" Rika zag bom aan, alsof zo zeggen wildeKunt ge dat nog vragen? Hoe spraakzaam Rika echter ook was. Adolf bleef stil en afgemeten. Zij 'schreef dit echter toe aan ongesteldheid. Van de wandeling te huis ge komen sprak Herman 't Wordt nu lijd, mijnheer van Leeuwen, om aan stalten tot 't huwelijk te maken, ten minste wanneer ge bij uw plan blijlt. Was 'tniet bepaald over heden vier weken «Over vier weken. Zoo spoedig reeds?'" zei Adolf. «Maar 'tis waar ook. want over zes wc Hij zweeg echter plotseling, want in den vollen stroom zijner overleggingen had !.;j bijna vergeten dat hij niet alleen was. «Is nog vier weken u te kort om klaar te zijn «Neen! ik bedoel,... ik meende dat het nog zes weken was." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1