Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 2 Augustus. Jtë 1586. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzer Maatschappij HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 8 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advehtkntisn van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 1 Aug. 1876. Bij de Vrijdagavond jl. plaats gehad heb bende aanbesteding van het maken van den onderbouw eener ijzeren draaibrug over het Heldersch kanaal is bevonden de minste in schrijver te zijn de heer l) de Vries ad f 9 860 00. De rijksontvanger de heer A H. Jansen, gedurende twee jaren in die betrekking alhier werkzaam geweest en onlangs benoemd tot rijksoutvanger in de eerste afdeeling te 's Gra- venhage, heeft Zaterdag jl. het kantoor alhier overgedragen aan den surnumerair, den heer Buwalda, die tijdelijk met de waarneming dier betrekking is belast De heer Jansen is nog denzelfden dag naar zijn nieuwe besteminiug vertrokken. Velen die gedurende dien korten tijd in de gelegenheid zijn geweest met hem in relatie te komen, zagen hem inet leedwezen vertrekken. Aan boord van het alhier in de haven liggende stoomschip "Cotirad" van de maat schappij Nederland, is gisterenmorgen een man van het dek in het ruim gevallen en is er geluk kig meteenige verwondingen afgekomen. Den 19den Augustus a s. moet alhier aan boord van het via Suez naar Java bestemde stoomschip //Celebes1' euiharkeeren een deta chement supplutietroepeu, sterk 210 mindere militairen, waaronder 10 onderofficieren Het bevel over genoemd detachement is opgedragen aan den majoor der infanterie J. H.C. Godin, terwijl als medegeleiders zijn aangewezen de kapitein der infanterie R P. Bowles, de le luits der arlillprie J. C. Gallard, A. W. Seg- boer, S. A. Bisschop en G. K. C. baron van Lijnden, de le luit. der genie J H. ten Hoet, zoomede de 2e luit van laatstgenoemd wapen H. Hemmes. Zondag arriveerde alhier uit Engeland het stoomschip "Stad Amsterdam" van de Ko ninklijke Nederlandsch Stoomboot-maatschappij. In September zal dit schip, bevracht door de Maatschappij //Nederland," de reis naar Batavia aanvaarden. Zr. Mr. oorlogskorvet //Urania" werd gisteren op de gebruikelijke manier buiten dienst gesteld. De Hullsche stoomboot "Eddystone" is Zaterdag morgen te 9.[ uur met vlaggen en wimpels het Noordzeckanaal ingestoomd, om langs dien weg de reis naar Engeland te. aan vaarden De. tocht van de stad naar zee heeft 3£- uur geduurd en leverde niet het minste bezwaar op. Door den minister van biunenl zaken benoemd tot opzichter van den waterstaat 4e kl. de heer J. A Jelgersma. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft volgens het Hbl. weder een volksoploop plaats gehad voor het huis op de Haarlemmer straat, waar het verwaarloosde meisje is gevon den. Vier personen, die dreigden het huisin brand te steken, werden in verzekerde bewa ring gebracht. De rust werd daarna hersteld. De algemeene politie-nachtronde verleende ad- sistentie. Een Italiaan, die gedurende eenigen tijd met zijn knecht te Amsterdam vertoefde en door zijn zonderling gedrag jegens deze of tegenover koetsiers en anderen, met wie hij vocht en dronk, en door zijn kleeding veler aandacht trok, is ingevolge beschikking van den president der rechthank r.aar het krank zinnigengesticht te Utrecht overgebracht. Te Haarlem is door de politie gearres teerd een 20jarig jongeling, bediende aan eene groote fabriek aldaar, en wel wegens oneerlijke iraktijken, gedurende eenige maanden in zijne jetrekking gepleegd. - Voor lzaak De Jong en zijn vroegere» medeverdachte Verlind is door eenige mtn- ichtnvrieiiden, bewogen met het lot van hen, die ten onrechte van de moord op mevr. Van der Kouwen en haar dienstmaagd waren beticht, blijvend gezorgd. De Jong i9 in de gelegen heid gestpld zich met een koopman in aardap pelen en grint te associëeren en op die wijze zich een bestaan te verschaffen. Verlind is bij de duinwaterleiding geplaatst, en men heeft hem de noodige gelden ter hand gesteld om zich meubelen en andere levensbenoodigdheden aan te schaffen, zoodat hij nuslechts met arbeid iu zijn toekomstig onderhoud heeft te voorzien. Men kon voor Behagel niets doen, omdat diens verblijfplaats onbekend is. Te Maastricht zijn drie bekeuringen ge daan wegens den invoer van Belgische centen. - Toen de landbouwer H., te Apeldoorn, rogge inhaalde, werd zijn paard door een bijen zwerm overvallen en dermate gestoken, dat het korten tijd daarna overleed. Hij zelf en de knecht bleven ook niet bevrijd, hetgeen echter geen nadeelige gevolgen achterliet. Een kind dat bij hem was, bleef ongedeerd. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat op een hofstede onder Oud-Beierland een boom zóó volgeladen was met krieken, dat óón man zeven dagen lang werk had om ze te plukken. Dc boom bracht eiken dag 61) kilo van deze vrucht op. FEU1LLETOK Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van s Licht in duisternis." 43. Het huwelijk. Is niet goed dat de mensck alleen zijZie, al staat dat ook als orakeltaal in de gewijde geschrif ten der christenen te lezen, al honden velen dat woord als eene godspraak in eere, toch valt 't. niet te ontkennen, dat er tal van menschen zijn. die er anders over denken en toonen de tegengestelde leer te huldigen: 'l Is goed dat de mensck alleen zij. Welke bewering is nu de ware? Wie doet goed te huwen, wie doet best ongehuwd te blijven? Ik zou mij waarlijk niet durven verstouten om eene algemeene maatstaf daarvoor aan de hand te doen. maar dit durf ik gerust zonder tegenspraak te zeg gen, dat 't huwelijk zulk een gewichtige zaak, ja de gewichtigste in 't leven is dat men wel dient te weten wat men doet. Liefde moet 't hoofdmoment zijn, waarop die heilige verbintenis wordt geslote Is dat 't geval, dan zullen de wederzijdsche parti|e hoe verschillend van aanleg, neiging en vatbaar heid, gaarne veel. ja alles voor elkander opoffere om elkanders leven te veraangenamen, 't Hangt zeker niet van 's menschen verstandelijke ontwikke ling af, of 't huwelijk, dat hij sloot, gelukkig te noemen is. Hoe velen zijn er, die waarlijk niotop de gaven des verstands kunnen bogen en toch eene onuitputtelijke bron van zaligheid smaken in 't hu welijk Kan of wil men voor anderen niets opoffe ren wil men nimmer eigen zin en lust verlooche nen; heeft men alleen hart en oog voor zich zei ven leeft daar geen greintje eerbied voor de meening van anderen in de ziel: voor dezulken moge de waarheid gelden't Is goed, dat de mensch alleen zi Wat blieft u, mijnheer, is dat geene wondeple onzer maatschappijdat er zoovele ongelukkige hu welijken worden gesloten? Dat ontkent niemand. Van waar dat verschijnsel? Gewis vele redenen bestaan er voor. Eer.e er van is 't huwen om geld, dus de zucht om te bezitten, om in weelde te kun nen leven. Men behoeft juist geen stoïcijn te we/en en iedere weelde te verachten, dat zou eenzijdig mogen hecten. Toch niet, ik veracht de weelde eigenlijk niet Ik meen alleen maar, dat men den stok niet verder moet zetten dan men springen kan. Kan mijn buurman zich prachtig kleeden, kan hij op alle mogelijke wijzen de smaak streelen, waarom zal mij dat hinderen? En toch, toch hebben vele menschen eene onoverkomelijke neiging en behoefte om anderen na te volgen c-n dat brengt ten val. Wij mogen waarlijk, en dit geldt niet alleen den kleinen burger, den minder bedeelde, maar ieder, wie hij ook zij, 'tspreekwoord wel meer en beter toepasen: Die zijne begeerten weet te bedwingen is j sterker dan hij die steden inneemt. Maar gaan we verder. I Vijf weken waren er verloopen na den avond, Donderdag is door den baggermolen van liet Zfderik-Kanaal in de haven van Gorin- chcm opgebaggerd een bom van 80 centime ter diameter en 3 centimeter ijzerdikle, geheel gevuld met kruitlading en houten buis. Te Meeden is de heereboer M. P. S. dood op zijn land gevonden, men meent ten gevolge van zonnesteek. Te Assen zijn twee kinderen aan de ge- olgen van zonnesteek overleden. - Henderikus Snijders, van Nieuw-Dor- drecht gemeente Emmen, is bij arrest van het Hof te Leeuwarden in Raadkamer van 22 Juli naar de openbare erimineele terechtzitting ver- we/en, ter zake van doodslag met voorbedach ten rade, begaan iu den nacht van 27 op 2S April jl. te Nieuw-Dordrecht,gepleegd op Geesje Roelofs, wed M. G. Beuker. Te Blokzijl vond men in een voornamen inboedel, onder meer, een zilveren muntstuk, dat volgens gissing van groote waarde voor de oudheidkundigen moet zijn. 't Is een sikkel, waarvan in "t Oude Testament melding wordt gemaakt. Aan den eenen kant ziet men een rookend wierookvat met Hebrceuwsch omschrift Sikkel van Israël," op de keerzijde een olijftak met de Hebreeuwsche woorden //Jeruzalem de heilige stad." Er is reeds een groot bod, doch te vergeefs, voor gedaan. De persoon van Thuis, uit Zevenaar, veri. dacht zijne vrouw te hebben vergiftigd wordt nog altijd preventief gevangen gehouden. Zijne zaak zal waarschijnlijk niet voor October in openbare behandeling komen. Reeds meer honderd getuigen zijn in deze zaak gehoord. Het onderzoek, door scheikundigen ingesteld, moet, naar wij vernemen, met buitengewone zorgvul digheid hebben plaats gehad en duidelijkp spo ren van vergiftiging door arsenicum hebben aangewezen. - Zaterdag heeft het gerechtshof te 's Her togenbosch uitspraak gedaan in de bekende zaak van S Abbelius, hem schuldig verklaard aan cenc door uiterlijk bedrijf gebleken en tevens tot eenig begin van uitvoering overge slagen poging tot moedwilligen manslag, die niet dan door eene toevallige, niet van des daders wil afhankelijke omstandigheid hare uitwerking gemist heeft en hem veroordeeld tot een tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren. Thans komt ook vervalsching voor on der de "Zwitsersche bonnes". Men verzekert dat deze zoo zeer gezochte dienstbare geesten voor het meerendeel uit Oostenrijk en Hou- garije afkomstig zijn. - Te Luik is een dame, die eenige drup pels petroleum in het vuur wilde werpen, het slachtoffer geworden van hare onvoorzichtigheid. Te nauwernood was een druppel in het vuur gevallen of de geheele hoeveelheid vatte vuur en ontplofte. De kleederen der dame vatten uur en zijzelve werd zoozeer met brandwonden overdekt dat zij aau de gevolgen overleed. Te Parijs werden dezer dagen de onroe rende goederen van De Morny in het openbaar verkocht. Hoewel deze befaamde staatsman voor den "coup d'état" tot over de ooren in schulden stak, en daarna allerverkwistend leefde, bedroeg de waarde dier goederen toch meer dan 50 millioen francs. De proefnemingen met 't 81 tons-kanon te Woolwich hebben bevredigende resultaten op geleverd. 't Zwaarste schot was met een pro jectiel van 1700 Eng. ponden op 320 Eng. ponden kruit. Daarbij was de snelheid van 't projectiel 1469 voet per seconde, de spanning inwendig 21 Ion (47,040 Eng, p.) op den vierk. Eng duim, en de energie of totaalkracht van 't schot niet minder dan 25,435 fooltons," dat is, deze kracht zou toereikende geweest zijn om een gewicht van 25.435 ton (circa 28,4*7.000 kilo) een voet hoog van den grond te lichten. - De Post verhaalt uit Berlijn het- vol gende: //Een der meest geachte procureurs. Mr. Sreed voor eenige dagen in een huur koets naar de rechtbank. Bij het uitstijgen vermiste hij zijnen stok, waaraan hij zeer ge hecht was. Hij doorzocht alle hoeken van hel rijtuig maar zonder gevolg. De koetsier keek met een medelijdend gezicht den procureur aan. //Waarschijnlijk is de stok er onderweg uitgeval len zuchtte deze. //Nu," antwoordde de koetsier, //dan wil ik wel eens terugrijden De procureur trok een ongeloovig gezicht, maar beloofde den koetsier een thaler. wanneer hij den stok op een aangewezen plaats bracht. Na verloop van een half uur trad de koetsier met den stok in de hand de gerechtszaal binnen "Waar hebt ge hem gevonden," vroeg de ver heugde procureur en gaf hem den beloofden thaier. "Bij uwe dienstmeid," was het ant woord. //Wat, bij de dienstmeid?" "Ja, ant woordde de koetsier; "ik zag bij het instijgen dat u geen stok had en toen kwam ik op den inval hem uit uw huis te halen, om zoodoende den beloofden thaler te verdienen, want, zpidi hij, terwijl hij zich tot de overige aanwezigen richtte: "in deze slechte tijden kan zelfs de armste mensch een thaler altijd gebruiken." Een correspondent van de Daily News schrijft het volgende uit Konstantinopel"Er zijn bewijzen in overvloed, dat de Turken de zen oorlog tot een heiligen oorlog willen ma ken, tot een oorlog van de Halve Maan tegen waarop Adolf pens ernstig had nagedacht. Zijne overpeinzingen hadden echter geen goed resultaat gehad hij gevoelde zich zoodanig in de engte ge- diongen, dat er van terugtreden geen sprake kon zijn. Nu was 't aan den vooravond van den gewichtigen dag waarop hij zijn lot aan dat van Rika voor altijd zou verbinden. Weer was hij alleen, als op dien bewusten avond, toen hij kracht gezocht had in de stille eenzaamheid. Blijkbaar was hij echter nog iemand te wachten, want op de tafel lag een lange pijp en voor de tafel stond een stoel gereed.- »'tls reeds negen uui," sprak Adolf in zich zei ven, »cn nog is Wisker er niet. Zou hij zijne belofte vergeten zijn?" Adolf zag naar buiten. De heldere gasvlammen warrelden heen en weer, bewogen als ze werden door den guren bulderbast, welken de eerste herfst dag als een voorbode afzond. Even stormachtig als daar huiten was het ook in zijne ziel, nu 'tuurzoo nabij was, waarin zulk een voornaam, belangrijk deel van zijn leven werd afgesloten. •Eindelijk!" riep hij verheugd, toen hij iemand den trap hoorde opkomen. •Foei! welk een bar weer," zei Wisker bij't bin nenkomen. iRegen en wind, 't is of hemel en aarde zal vergaan." •Gij komt laat, WiskerI" •Beter laat dan geheel niet. Er waren zaken te verrichten, die noodzakelijk uf moesten, zoodat de patroon mij onmogelijk missen kon." Ik dacht 't reeds." •Deel mij nu dadelijk maar mee wat er gaande is. »lk zal beginnen, maar steek eerst een pijp op.' •Gaarne," zei Wisker. •Berman, mijn aanstaande schoonpapa, heeft zoo als u vroeger lekend was, eene wattenfabrick be zeten. Ik meen zeker te weten, dat 't hem in die fabriek in alle opzichten naar wensch gegaan is, althans hij is nu rijk." Weet gij dat zeker?" •Ik twijfel er volstrekt niet aan." nMen spreekt er wel eens anders over." •Dat mag zijn. maar gij mocht willen, dat wij samen zijne bezittingen te deelen hadden, dan kondt ge er overtuigd van zijn, dat mijn huweiijk niet doorging." •Ik hoop dat ge u niet vergist." •Wat 't ergste is, bestaat echter hierin, dat Rika maar drieduizend gulden van baars vaders bewijs kan ontvangen. Sedert dat ze meerderjarig was moest ze in haar eigen behoeften voorzien en zelfs kostgeld betalen," Dat pleit niet voor Bermans rijkdom." •Hij mag Rika niet lijden." •Dat verwondert mij niet." •Met drieduizend gulden kan ik niets aanvangen. Ruim tweeduizend gulden heb ik noodig om mijne schulden te voldoen, daarbij komen de uitgaven voor 't huwelijk en... ja, ik geloof Wisker. dat ik de volgende week reeds doodarm ben, mogelijk zal 'tnog erger zijn." Wisker wist inderdaad niet wat hij antwoorden zou, want om de waarheid te zeggen zag hij de toekomst nog donkerder in dan van Leeuwen zelve. tegen het Kruis. De schooierige vrijwilligers die tegenwoordig door de straten van Konstan tinopel trekken, worden bijna altijd aangevoerd door een derwisch inet een groene vlag. De oorlog is een godsdienstoorlog." Een cor respondent der Times schrijft, dat een Serviër hem vertelde, dat zijne landgenooten geen gewonen oorlog voerden, maar voor Jezus Christus ten strijde trokken. De Engelsche consul Dupuis schrijft aan lord Derby: "Bij het verbranden van Bellova pleegden de Chris tenen gruwelijke wreedheden. Een bende in- surgenten werd aangevoc-rd door priesters, die met het kruis in de hand verklaarden, dat dit de manier was om het Islamisme uit te roeien." Aan beide zijden schijnt men van de heiligheid van den oorlog innig doordrongen te zijn. - Ia Noord-Amerika heeft men thans itoomworst-machines. Men werpt daarin een dozijn levende varkens tegelijk alzoo niet schoon gemaakt, zelfs houdt men er eerst geen Zaterdag mee cn de machine, wordt in be- eging gebracht. Men hoort, ma8r ook slechts een oogenblik, een melodieus geknor en 15 minuten later rollen de worsten, kant en klaar, uit het achterstuk der machine. Onlangs ge beurde het, dat een der arbeiders in dé stoom- worst-fabriek zoó dicht bij 't rad kwam, dat de tanden daarvan hem aangrepen en hem tot lotgenoot der varkens maakten. Niemand had er iets van gemerkt, want hij was te laat klaar om te schreeuwen. Toen hij 's middags niet te huis kwam, zond de vrouw naar de fabriek, maar kreeg ten antwoord niemand iets van haar man had vernomen. De vrouw treurde tot den avond cn troostte zich (oc-n met de gedachte //och, hij is misschien even naar Californie om wat goud te halen Maar een paar dsgen later kwam een vrouw van haar kennis om haar wat te trooster, n» zoo onder htl elfuuitje met elkander lief over koetjes en kalfjes pra tende, zei die: "gistermiddag Wimpje! heb ik fabrieksworst gegeten en foen is mij wat over komen, dat ik nog nooit beleefd heb. Verbeeld je er zaten 4 koperen knoopen in, zie eens deze!" en ze wierp ze uit een peperhuisje op tafel. Heere mijn tijd!,' riep de verlatene en slorg de handen boven haar hoofd in elkan der, "dat zijn de knoopen van mijn mans broek. De stumper is tol worst gedraaid!" "Heb je ook een klein snapsje 1" zei hare deelnemende vriendin. Te Pest verscheen on langs bij de recru- tering de 21jarige Max Wiegel in vrouwen kleederen. Het bleek, dat //friluleiu" Wiegel werkelijk een man was, doch te zwak van lichaamsbouw om in militairen dienst te treden. Hij was de zoon van een ingenieur, en daar 't Eenige wat hij dan ook deed was groote rook wolken uit den mond te blazen. •Er is mogelijk uitkomst." vervolgde Adolf, »en daarover moet ik u raadplegen. Berman nam vroeger de wattenfabriek van zekeren Broeders over. Is die man u bekend?" »Ik ken hem riet persoonlijk, maar laatst hebt gij over hem gesproken. Ik meende eerst, dat gij met zijne dochter zoudt huwen." •Gij weet, dat 'teene vergissing was, die zijn grond daarin luid dat Berman de naam der firma bleef behouden." •Mij is ter ooren gekomen, dat Broeders al eenige malen failliet geweest is en •Nu. Berman heeft mij voorgeslagen dat wij met ons drieéu, hij. Broeders en ik, samen een handel zouden beginnen." BGij ook •Ja!" •Dat raad ik u terstond af.'" •Waarom?" •Gij zult er niets bij winnen." •Net andersom, Wisker. Ik zal er niets bij ver liezen, want ik bezit niets. Ik kan 't dunkt me wel wagen." •Ik denk er juist anders over Adolf. Die niets bezit, die niets heeft, mag allerminst iets wagen, 't Is oneerlijk om te handelen met 't geld en 't goetl van een ander, om ten slotte mogelijk niet te kun- nen betalen. Wees voorzichtig, want gij raakt zoo op een oneerlijken weg." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1