Nieows- en Advertentieblad. Woensdag 9 Augustus. .M 1588. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. UILTJES. BEKENDMAKING. POLITIK. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzer Maatschappij HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Ilulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 COURAIT. De prijs der Advxetïntün van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, abmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Ad verten tiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Officieel Gedeelte. AFSLUIT1SG DEK POSTRKUG. De Burgemeester der gemeente Helder brengt ter openbare kennis dat de passage voor rijtuigen over de Postbrug tot nadere aankondiging is afge sloten. Helder, den 8 Augustus 1876. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden EEK GOIII) nEDILJOV De rechtmatige cigenaaresse kan zich ter terug- bekoming aanmelden ten burele van den Ondergeteekende A. C. BOONZAJ ER, Commissaris van Politie. Niet-Officieel Gedeelte. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 8 Aug. 1876. De uitslag van het huishoudelijk con cours der schietvereeniging «Willem Teil", gehouden op Zondag jl. is als volgt: Pistool 25 pas. Ie Prijs. D. Vroon van Hoolwerfl', sergeant van het Art. Vrijkorps, met 23 punten. 2e Prijs. J. A. Meijer, sergeaut der Art, Schutterij, met 20 punten. Pistool 20 pas le Prijs. F. H. de Groij, sergeant der Art. Schutterij, met 23 punten. 2e prijs F. Sant, fourier der Art. Schutterij, met 20 punten. Pistool 15 pas. le prijs. J. Meerens, korporaal van het Art, Vrijkorps, met 21 pnnten 2e Prijs. V. de Wit, sergeant der Art. Schutterij, met 20 punten. 3e Prijs. C D. Zur Mühlen, kapitein der Art, Schutterij, met 20 punten. 4e Prijs, L. A. Laurey, kapitein der Art Schutterij, met 19 punteu. Pistool Rozen prijs. P. J. Lupgens, 2e luitenant der Art. Schutterij. Geweer 200 pas. Eenige prijs. P. J. Lupgens, 2e luitenant der Art. Schutterij, met 46 punten. Geweer 100 pas. Eenige Prijs. J. A. Meijer, sergeant der Art. Schutterij, met 51 punten. lledi n avond plechtige uitreiking der prijzen in Tivoli met toespraak van den president. Daarna vauxhali. Te Leeuwarden is overleden de gepen sioneerde vice-admiraal, de heer J. Andresc, ridder van de beide Ntderlandsche orden, en gedurende eenige jaren lid van de Tweede Kamer. Ouder de 402 koloniale militairen welkethans bij het koloniaal werfdepotteHarderwijk aanwezig zijn, bevinden zich, zooals men nader meldt, niet slechts 6, maar 96 Nederlanders. Uit het bericht, dat een besluit van den min. van fin. het aannemen vau Belgische cen ten aan de landskantoren zou verbieden, neemt de Friesche Ct. aanleiding tot de opmerking, dat dit tot dusverre is toegelaten, en het rijk dus medeplichtig is aan de verspreiding van verboden munt. Terwijl guldens van Willem 1, in grootte en model volmaakt overeenkomende inet onze wettige munt, aan de kantoren wer den geweigerd, nam men de Belgische centen in ontvangst. Daar dit zoo is, rust nu ook op het rijk de plicht om aan te wijzen langs welken weg meu ontslagen kan worden van den aanwezigen voorraad Belgisch kopergeld. W il het rijk niet de schade dragen, bij den uitvoi r te lijden, en dus niet de Belgische ccnL-ü op een gegeven oogenblik inwisselen, dan dient het toch de particulieren in de ge legenheid te stellen of de gelegenheid aan te toonen, om van deze vreemde pasmunt ont slagen te worden. Art. 3 van het koninklijk besluit van 9 Januari //Slbl." no. 7, houdende vaststelling van een algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen bepaalt: «Het is aan elk, wien het uit den aard zij ner betrekking niet vrij staat, verboden a enz. e zich in staat van dronkenschap te bevin den of rumoer te maken op stations. De Gemeentestem vraagt, of nog niet een bijzondere verordering heil behoort aan te wij zen, //wien het uit den aard hunner betrekking wéi vrij slaat dronken le zijn eu rumoer te maken. Men leest in liet «Politieblad" De ofiicier van Politie te Groningen bericht dat bij hem als vermist is aangegeven een baukbiijet van f40 A. 1727, gesloten geweest in eenen brief, den 14 Juli 11 namens de firma Rozcboom en de Wilt te Groningen ten post kantore aldaar bezorgd en aangeteekend, en ge- adreseerd aan den Rijks ontvanger te Helder. Die brief is wel aan zijn adres bezorgd, zouder dat zich daarin bevond bedoelt bankbiljet. De ofiicier van justitie voornoemd verzoekt opspo ring en bericht. Volgens opgaaf van het bureau «Veritas zijn in de maand Juli verongelukt 76 zeilsche- FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van Licht in duisternis." 15. De vergissing. »Mnar komt daar dan in 't geheel geen einde aan vroeg Rika toen de wijnkooper haar een wis sel presenteerde. «Ik begrijp u niet mevrouw." «Om 't even mijn man is niet te huis. Gij kunt heden middag te vier ure terug komen, als ge verkiest. Zoo nietmij is 't ook goed." «Maar ziet ge wel mevrouw, dat 't een gezegelde wissel is, welke uw echtgenoot geteekend heeft?" «Wat raakt mij dat! Sedert do tien dagen dat ik gehuwd ben heb ik nog niet anders gedaan dan wissels betaald." «Mijnheer heeft mij vast beloofd te zullen betalen als hij gehuwd was." «Ja mijnheer kan beloofd hebben wat hem goed dachtmaar «Wel, daar is mijnheer van Leeuwen zelf," her nam de wijnkooper. Van Leeuwen wenkte dat hij hem zou volgen. pen als: 24 Engrlsehe, 12 Fransche, 9 Noor- sclie 5 Duitsche, 2 Italiaansche, 1 Spaansch 1 Grii-ksch, Nederlandsch, 1 Portugeesch, 1 Russisch, 1 Argentijnsch en 13 waarvan de niet bekend is; hieronder zijn begrepen 9 schepen waarvan berichten ontbreken. In dezelfde maand verongelukten 12 stoomsche pen, als: 3 Amerikaansehe, 3 Engelsche, 2 Fransche 2 Ncderlandsche en 2 met onbekende laggen. De heeren drs. lCgeliug, Lubach, Ali Cohen, Van Overbeek de Meijer en Teixeira de Mattos, allen inspecteurs voor het genees kundig staatstoezicht, hebben dezer dagen een persoonlijk onderzoek ingesteld naar de werking en uitkomsten van het tonnen- en Liernur- stelsel, zooals die respectievelijk te Delft en te Leiden worden toegepast. Omtrent de uitkomsten van dat onderzoek is nog niets hekend, doch men mag verwach- en, dat de heeren inspecteurs hun gewaardeerd- oordeel spoedig zullen publiek maken; het alge meen belang zou daardoor zeker gebaat worden De stoomkanonneerboot /-Bever" is Don derdag avond i i het marinedok te Amsterdam gearriveerd. Aangebouwd in de fabriek der heeren Christie, Nolet en de Kuijper te Delfs haven, is zij, gereed voor den dienst, Zondag jl. van daar derwaarts overgevoerd. Te Gouda is bij het schijfschieten een officier door een kogel aan het been gewond. Is 't Oera Linda Bok van de 13 of de 19de eeuw? De «Ned. Spectator» deelt het mede. De heer Fred. Muller te Amsterdam, die een blad van het handschrift als oudheidkundige onderzocht, en de heer P. Suiidt van Gelder, de chef der beroemde papierfabrieken te Wor- merveer en Apeldoorn, die het papier op zich zelf aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp, komen beiden, terwijl zij oubekeud waren met elkanders nasporingen, tot dezelfde conclusie dat het papier en 't handschrift niet ouder dan 1S0U kunnen, en waarschijnlijk zelfs niet ouder dan 25 jaren zullen zijn. Het papier is vermoedelijk uit de fabriek van de heeren Tielens en Schrammen te Maastricht, zegt de heer van Gelder, en, daarnaar gevraagd, gaf een zijner meesterknechts onwetend van 't doel dezelfde firma op als de waarschijn lijke papierleveranciers. Thans wordt nog een scheikundig onderzoek ingesteld. Uit het Westland meldt men: Zoo graag de handel eerst was, zoo traa; is hij thans De vraag naar bessen en uien voor Engeland is zoo goed als niets Ook in pruimen niet die graagte, gelijk in vorige jaren. Wel is waar, is de verzending hiervan pas begonnen, maar daartegenover staat, dat de prijzen lager en de vraag geringer is De druiven beloven veel, de peren en appelen middelmatig. Het koren voldoet aan de ver Zwijgend ontsloot hij de secretaire en telde 't be drag van den wissel aan zijn crediteur voor. Deze streek "t geld op en vertrokna beleefd bedankt te hebben voor de prompte betaling. »lk houd mij wel gerecommandeerd voor uwe gc- C-erde orders." sprak hij in 't heen gaan Rika had zich nog ingehouden terwijl de wijn kooper er was maar nu hij 't huis verlaten had brak hare woede dubbel los en in de hevigste be woordingen verweet ze haren man van haar gold te willen leven. «Als 't zoo blijft voortgaan dan ziet 't er frani uit Gij brengt niets mee dan schulden." «Begrijpt ge dan niet." antwoordde van Leeuwen spottende, «dat ik u nimmer tot vrouw gekozen had indien ge doodarm geweest waart?" «Er resten ons nauwelijks driehonderd gulden van de drieduizendwelke ik van mijns vaders bewijs meebracht." »'t Verveelt mij," hernam Adolf, «nog langer die verwijten aan tc moeten hooren. Te vijf ure kunt gij mij tc huis verwachten. Adolf gevoelde zich dubbel bezwaard. Hoe zou hij 't aanleggen om de f 8000, welke hij als deelgenoot tot de compagnie schap moest bijdragente verkrijgen. Hij wist 't nieten beden nog" zouden ze bij elkander komer In gedachten verdiept was hij reeds tot aan de deu van zijn schoonvader genaderd zonder dat hij wist. Onwillekeurig schelde hij aan en ging naar wachting. maar He weilanden slaan er treurig bij. De aanhoudende droogte doet hier veel kwaad, hetwelk goed te bemerken valt aan de :wantiteit en kwaliteit der melk. Ook het drinkwater wordt schaarsch. Uit Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen wordt gemeld De toestand van den oogst te velde is zeer bevredigendvooral de gerst is zeer goed ge lukt; in de jonge polders van het Zwin vindt men deze vrucht van een buitengewone lengte en stevigheid van stroo en daaraan geëvenre- digd schot of graan-opbrengst. De in die pol ders staande gewassen worden meest te velde publiek verkocht, dit jaar voor hooge prijzen voor tarwe is o. a besteed f 497 per hectare. Met de voedergewassen in dit gewest is het Hechter gesteld: de weilanden zijn geheel kaal en overal ziet men hoopen afgemaaide klavers in de wc-ide liggen om de dieren het gemis van gras te vergoeden. Bij het dep. van Koloniën is per tele gram van den gouv.-geu van Ned. India het navolgende bericht uit Atjeh (dd. 23 Juli 1876) ontvangen Nadat door de ageerende kolonues op 13 Juli de moeielijke overtocht over de diepe, 47 meter breede Koerang Raba en daarmede de omtrekking van den vijand volbracht was, zijn zij over Leboe, waar de verblijfplaats van toekoe Tjihik werd verbrand, voortgerukt naar de Koeroeng Raba-baai en hebben zij zich gelegerd in den nabijgelegen kampong Moesan Aldaar bleven 3 kompagniën ter bescherming van en tot het helpen aan den bouw eener nieuwe versterking achter, terwijl de overige drie kompagniën den 14 Juli terugkeerden naar - Boekit Seboen en den volgenden dag naar Kotta-Radja. Twee patrouilles eene uit Pango, de andere uit Boekit Daroe werden door den overmachtigen vijand aangevallende eerste leed een verlies van 10 dooden en 6 gewonden, de tweede verloor 5 mau. Overigens was de vijand rustig. De gezondheidstoestand was minder gunstig. Te Pedir werd, in tegenwoordigheid van den radja, liet politiek gezag ter Noordkust door den assistent-resident de Scheemaker van stationskommandant overgenomen Te Londen is onlangs een man zekere Holland, onder zeer zonderlinge omstandigheden gestorven. Deze man had het er bepsald op gezet zich van het leven te berooven. Op een keer, dat hij besloten had er een eind aan te maken wierp hij zich voor een paard neer, het verschrikte dier springt terug en de mau wordt door de voorbijgangers gered. Toen nam hij vergif in, maar hij had een zoo groote dosis gebruikt dat zijn inaag het weer opgaf en zoo werd hij voor de tweede maal gered. Een binnentoen de meid hem open deed. «Zijn de hearen binnen «Op 't kantoor mijnheer! Mijnheer Berman heeft ver zocht of gij maar terstond naar boven wildet komen." «Kom dat is goed." Adolf begaf zich naar "t kantoor of de kamer, die Berman er op na hield om nu en dan eens alleen te zijn. «Wij hebben al met ongeduld uwe komst ver beid" zei Breedcrs, terwijl hij Adolf de hand drukte. «Jonggehuwden kunnen noode van elkander schei den," merkte Berman met een spotachtige lach op. «Ga toch zitten van Leeuwen," hernam Broeders. «Ik ben tot uwen dienstmaar vooraf heb ik 't oen en ander mede te deelen dat ik niet verzwij gen mag." «Spreek vrij uit van Leeuwen." «Om uw de waarheid te zeggenmijne heeren valt 't mij moeilijk deel ta nemen aan uwen voor. genomen handel. Ik hoopte door 't huwelijk met Rika in staat le zijn aan mijne verplichtingen te kunnen voldoen. De bruidschat, welke zij heeft meegebracht, is even toereikend geweest om mijne schulden tc betalen. Ik zelve b>-n dood arm en buiten betrekking. De vorige week heeft de patroon, die trouwens niet veel dienst van mij hadmij mijn ontslag gegeven." «Wat zegt ge," vroeg Berman, «bezit ge niets?' «Niets derden keer springt hij 's nachts uit zijn raam, van de 3c verdieping; zijne kleeren blijveu haken hij hangt in de lucht en op zijn geschreeuw wordt hij uit die netelige positie geholpen. Toen hij binnengekomen was stak hij een groot vuur aan om brand te stichten, ten einde zoodoeude door het vuur om te komen. Doch men be merkte den branddie gebluscht werd zoo dat hij ten vierde male bleef behouden. Ver volgens probeerde hij het. met een strop, doch het touw brak en de man werd op nieuw in 't leven bewaard Ten einde raadtrouwde hij een schoone dame, met een onverdragelijk humeur. Hij kreeg twist met haar, zóo hevig, dat een ader sprong en toen gaf de man den geest. Hij had eindelijk zijn zin. De nationale bibliotheek te Parijs is ten gevolge van een legaat in het bezil gekomen van de uitvoerige briefwisseling tusaclien Napo leon III en zijn zoogzuster Mme Cnrnu. Deze begint van het HJejaar van Napoleon af en duurt voort tot twee maanden voor zijn dood Het testament van Mme Cornu bepaalt dat de brieven eerst in 1S85 zullen worden openbaar gemaakt. Zij zijn nu gezegeld bewaard De uit gave zal onder toezicht van Renau of Duruy plaats hebben. Voor eei.igfntijd achtervolgden de bewoners vaneen huisin de Rue St. Honoré te Parijs een kanarievogel, die voor hunne ramen fladderde en waarvan de herkomst onbekend was. De vervolging werd nog ijveriger voort gezet toen men bemerkte, dat liet beestje een strookje papier droeg, dat met een draadje aan zijn hals bevestigd was. Eindelijk gelukte het het angstige diertje te vangen en het hem toevertrouwde briefje te ontvouwen, dat de vol gende aandoenlijke woorden bevatte: «Armen ziek. zonder werk of andere hulpbronnen weet ik niet meer wat ik doen zal. Ik hen pas twintig jaar oud en het reuige wat ik voor mij zie is een levenwaarvan ik een afschrik heb. Mijn besluit is genomen van nacht ia alles voorbij. De eenige vriend, dien ik op deze wereld heb, is deze kleine vogel dien ik de vrijheid gegeven heb. Ik verzoek dringend dengene die hem vangt hem zorgvuldig te verplegen". De heer N. N. eigenaar van een linnenwinkel in|deRue St. Ilonon: 14 verpleegde den kanarievogel zeer zorgvuldig. Iedereen stroomde nu na3r den winkel om het vogeltje te zien en moet dan fatsoenshalve eenige in- koopen doen. Ten slotte heeft de heer N. N. zich laten bewegen door het beleefd verzoek van een voorname oude dame om het legaat voor een aauzienlijke som te verkoopen. Eerst later bleek dat de gansche historie verzonnen en slechts een welgeslaagd middel van reclame was. Dat het opkomend geslacht in Frankrijk veelvoor de toekomst belooft bewijzen twee onderstaande, berichten «O, hoe heb ik mij bedrogen," ducht Berman «Ik meende dat hij rijk was." «Dat is eene kans verkeken," sprak Breeders in zich zeiven. «Maar dat heeft nog niets te botee- kenen. Berman heeft geld genoeg om alleen te be talen. Wij zullen de winst helpen opmaken. «Armherhaalde de teleurgestelde schoonpapa. Dat is eene fraaie historie." «Dat is te zeggen," hernam Adolf, »arm voor 't oogenblik. Kunt gij beiden nu eene voldoende som bijeenbrengen om onzen handel in koloniale waren aan den gang te helpen dan is 't voldoende, eu ik sta er u voor in dat wij rijke winsten zullen deelen." «Gij kunt mij ook wel buiten rekening laten," merkte Breeders op. «Ik begrijp," hernam Berman«mijnheer Bree ders, dat 't u, even als mij, onaangenaam aandoet, dat onze zaken, reeds voor we die aanvangen, zoo schromelijk in de war looper.en «Dat juist nietmaar 't is mij in den laatste» tijd meer dan tegen geloopen. Ik heb eene be trekking in den Haag, maar deze levert mij te weinig op om behoorlijk te bestaan. Daarbij komt, dat mijne gade van deftige afkomst is en ik dus niet mag vergen dat zij zoo burgerlijk leeft. Geld heb ik dus ook niet. Ik had gehoopt dat een goed vriend mij zou helpen, maar men kan tegenwoor dig weinig staat op de menschen maken. Breeders beoordeelde de menschen naar hij zelve was. Nu is 't waar dat hij wel aan een zijner kennissen eene belangrijke som ter leen had ge vraagd maar deze was buiten staat hier aan ge volg te kunnen geven, en zoo hij 't ook al had kunnen doen, dan nog zou hij daartoe weinig lust gevoeld hebben. «Alzoo blijf ik er alleen over," sprak Berman Dat is een kluchtige samenloop van omstandighe den maar voor mij niet zeer aangenaam want het heeft er allen schijn van dat gij op en met mijne beurs wilt speculeeren. Intussclien moet ik uw beider openhartigheid prijzenen om u te toonen hoezeer ik die oj> prijs stelwil ik ook rond en open met u spreken. Ik ben do man niet meer, waarvoor ik gehouden word. Ik heb schatten ge wonnen maar ook weer verspeeld. Ik hoopte hei melijk dat ik door u geholpen zou worden, vooral door van Leeuwen, t Blijkt nu dat alle drie ge fopt zijn en ieder op onze beurt onzen rol goed gespeeld bebbrn. Ik hield u beiden want ge deed u zoo voor, voor aanzienlijkten mir.ste hield ik mij overtuigd dat gij over eenig kapitaal kondt be schikken. Gij dacht op uwe beurtBerman bezit genoeg en toch moet ik zeggen, dat mijn huis reeds met een zware hypotheek is belast. Wij verkeeren dus alle drie in 't zelfde geval, in dezelfde omstan digheden en dat is juist eene reden dat wé samen blijven. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1