Nieows- en Advertentieblad. Zaterdag 12 Augustus. Jtë 1589. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever 8. G1LTJES. NIEUWSTIJDINGEN. Een Wondeplek onzer Maatschappij, HELDERSCHE COURANT Yerscliijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 0-50 Franco per post 0.65 Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advxrtentisn van 1—4 regels is 40 Centen: elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 nur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 11 Aug. 1876. Aan de overwinnaars bij het gehouden con cours der schietvereeniging //Willem Teil", waarvan wij in ons vorig uommer den uitslag mededeelden werden Dinsdagavond jl. in Tivoli de behaalde prijzen feestelijk uitgereikt. De bestureu van //Willem Teil" en van het muziekkorps der schutterij hadden zich ver- etnigd om bij die gelegenheid den leden van beid-ï colleges een genoegelijken avond te ver schaffen. welk voornemen uitstekend geslaagd is en door het prachtige weder van dien avond bijzonder is begunstigd geworden. Voor dergelijke feesten biedt Tivoli ecne allergunstigste gelegenheid. In den zeer goed verlichten en i\ giorno geillumineerden tuin had den de talrijk opgekomeu leden dezer vereeni- gingen met hunne dames, gelegenheid eene aangename wandeling te maken of zich aan tafeltjes te plaatsen in het zeer ruime park voor de muziektent, die voorzien was van een fraai voor deze gelegenheid vervaardigd transparant. Het was een waar genoegen daar ia het groeu zoo gezellig bijeen te zijn, van natuur en kunst in ruime mate genietende. In de pauze had de uitreiking der prijzen plaats in de groote zaal, alwaar ze op het met smaak gedecoreerde tooneel voor ieder waren tentoongesteld geweest. De heer C Wijs, president van de schiet- club «Willem Teil," hield daarbij eene zeer gepaste inleiding en toespraak. Vervolgens was er in de kleine zaal gele genheid voor een tiental dames, door het lot aan te wijzen, tot het prijsschieten met de kamerbuks. Inmiddels werden de plaatsen in den tuin weder ingenomen en werd door het muziek korps aangevangen met het eerste noramer van de tweede afdee.ling van het programma. Ten slotte daarvan had in de groote zi weder de uitreiking plaats van de prijzen aan de dames overwinnaressen van het nu af- geioopen concours. Ie prijs aar. mejuffrouw Anna Kikkert, 2e prijs aan tnejuft'ouw Over boek, 3e prijs aan mevrouw Luymcs. Vervolgens lokte het in het park afgestoken vuurwerk weder naar buiten. Deze avond van zoo afwisselend genot, waar voor de regelingscommissie alle eer toekomt, werd besloten door een zeer geanimeerd bal. Men schrijft van Texel 8 Aug. Naar wij vernemen bestaat er plan om in de volgende maand door de afdeeling Texel van de Holl. Maatscli van de Landbouw weer eeu vee-tentoonstelling te houden, 't Feest zal be sloten woiden door een muziek uitvoering van 't gezelschap //Setnpre Crescendo" alhier, dat onder leiding van den muziekonderwijzer Polak vau den Helder in den korten tijd van zijn bestaan reeds flinke vorderingen heeft gemaakt. Volgens bericht uit Port-Saïd heeft het Nederlandsche stoomschip //Madura," kapt. Berkelbach van dpn Sprenkel, op reis vau hier naar Batavia brand gehad in liet reservekolen- ruim. Te Port-Saïd gekomen, was echter alles wel aan boord." Aanst. Maandag zullen de werkzaam heden voor het slaan van koppren munt aan 's Rijks munt te Utrecht weder een aanvang nemen. Door nagenoeg alle neringdoenden in die. gemeente worden de Belgische centen als be taalmiddel ten strengste geweerd; als het publiek zoo krachtig tot de goede zaak mede werkt en dat volhoudt, is het zeker spoedig met het circuleeren der vreemde muut gedaan. Terwijl op vele plaatsen ieder voor zich de Belgische centen weert, en ieder, die ze heeft, tracht ze kwijt te worden, en ieder die ze niet heeft, tracht er van vrij te blijven, zal in Zutplien er eetie //bijeenkomst" over gehouden worden Wellicht zal er ook wel een commissie benoemd en zullen door die comm. rapporten over de //kwestie" uitgebracht worden. Te Amsterdam stond iemand terecht ter zake van gewelddadigheid tegen een politie agent. Hij had dezen een zoo geduchteu schop toegediend, dat de agent naar 't gasthuis was vervoerd, en acht dagen lang zijn dienst niet had kunnen waarnemen. Bekl. expliceerde het feit aldus: /Uk Was erg druk. Ik hief het been op, om door te stappen, topu de agent mij bij mijn broek greep, om mij tegen te houden. De broek scheurde, het been gleed uit, en zoo kan mijnheer den trap hebben beetgekregenGe schopt heb ik niet." Een barbiersvrouw te Amsterdam heeft zich, in een vlaag van waanzin, de pols al sueden. Zij is naar het gasthuis vervoerd. Dinsdag avond is hij aankomst eener omnibus op het Frederiksplein te Amsterdam een lieer van boven op de straat gevallenerg bezeerd is hij uaar het gasthuis vervoerd. Als op iets zeldzaams wordt de aandacht er op gevestigd, dat jl. Maaudag op de paai denmarkt te Utrecht zich geen enkel fr. hande laar bevond; dientengevolge zijn ook geene paarden verzonden, de Fransche kooplieden trekken tegenwoordig veel paarden uit Hon garije zoodat de inlandsche handel gedrukt is. Eenige tijd geleden werd te Ravenstein in dc sociëteit //Oranje" een jongraensch gede- FEU1LLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van Licht in duisternis." 40. De vergissing. »Maar hoe zullen we 't aanleggen om aan den gang te komen?" vroeg Breeders. «Daartoe weet ik raadantwoordde Berman. «Ik geloof dat mijn naam nog 't meest soliede klinkt en dat is noodig. Tot r.og toe houdt ieder mij voor rijk. Als de schijn voor iemand is dan kan hij veel doen en veel gedaan krijgen, want de wereld vraagt minder naar werkelijkheid dan naar 't geen zich bij eene oppervlakkige beschouwing voordoet" «Gij schijnt de wereld te kennen." «Maar ook partij van de dwaasheid te trekken," liernam Berman. «Dat is een bewijs dat ge overleg hebt," ant woordde van Leeuwen. Toen 't drietal scheidde stond 't vast dat ze zouden bandelen onder de firma Berman en Co., en ieder ging, vervuld van de beste verwachtingen op de toekomsthuiswaarts. »Rika," sprak van Leeuwen»nu beginnen de balloteerd, naar men zegt om dat hij vrijmet selaar was. Benige heereu verontwaardigd over dit feit, richtten toen een nieuwe sociëteit op, De Eendracht" geheeten, die daardoor natuur lijk in een liberalen reuk kwam te staan. Op zekeren avond is dan ook door de politie pro ces-verbaal opgemaakt, omdat zes leden dezer so - ciëteit des avonds na halftwaalf op de stoep van hun sociëteitsgebouw zaten of stonden te pra ten. Donderdag jl. heeft die zaak voor het kan tongerecht te Grave gediend en Maandag is het vonnis uitgesproken Vier heeren zijn veroor deeld, ieder tot 6 gulden boete of 2 dagen ge vangenisstrafde twee overigen zijn vrijgespro ken, omdat zij, hoewel in hpt gezelschap vau die heereu, echter niet op de stoep, maar op de straat stonden, heigeen tot dusver, ook na half- waalf, te Ravenstein niet verboden is. Een banketbakker te 's Hage heeft een nieuwe manier bedacht, om zijne crediteuren te manen. Er staat namelijk in zijn winkel een heertje vau suiker voor de glazen, naar men zrgt het evenbeeld van een kwaden be taler, met een strookje papier naast hem waarop het montant der schuld (f 87.84) te lezeu is Hij heeft op last der politie het beeld van zijn schuldenaar moeten wegnemen. De vermoede lijk tentoongesteld persoon was, volgens de //Aruh. Ct." een EngeLchman die zich nog al opvallend kleedt en in den kring van den Prins van Oranje niet onbekend is. Volgens bericht uit Eindhoven is tegen een aantal notarissen in dat arrondissement procesverbaal opgemaakt, omdat zij iu aankon digingen, adverteutiën, euz. gebruik heb.ben gemaakt van de oude benamingen der maten en gewichten. Te Reijmerstock (Limburg) heeft meu dezer dagen bij het herstellen van een huis iu eeu muur bij het dak, een doos gevonden, inhoudende voor f 500 aan oude munten uit den Spaanschen tijd. Te Oostwoldc is bij het zaaddorschen iemand bij 't verbranden van het stroo omge komen. Nuur men verneemt, had de onge lukkige le veel sterken drank gebruikt. Men schrijft van Middelburg, 7 Aug Het in het droge dok gekoperde driemast schip //Minister Fransen van de Putte" is thans daaruit gehaald. Men is nu voornemens zoowel het voor- als achterdok droog te maken, ten einde de ontstane calamiteit te herstellen mocht men het water niet geheel meester kunnen worden, dan zal opnieuw tot eeu af damming moeten worden overgegaan. Te Losser is eene vrouw overleden, naar men vermoedt ten gevolge van 't gebruik eener te groote dosis morphine, haar door een onbe- zaken vooruit te gaan. Uw vader, Breeders en ik zijn het lieden eens geworden. Morgen zullen we onze zaken verder in orde brengen. Ik ben boek houder en ik verzeker u dat we er wel bij zullen varen." Inderdaad werd er den volgenden dag een pak huis gehuurdeen der kamers van Berman voor- loopig tot kantoor ingericht en relatiën aangeknoopt, Zie zoo sprak van Leeuwen, toen hij op zekeren morgen alleen op 't kantoor zat, alles gaat aan vankelijk goed, Laten Berman en Breeders maar hun best doenik zit 't dichtst bij 't vuur en zal mij ter dege weten te warmen. Laat eens zien dat is reeds 100 vaatjes krenten, die ik buiten hun weten verkocht heb en dat is mijn eerste winst maar ik moet oppassenwant ik geloof dat Brcc ders mij op de handen ziet. Sedert hij hier is ko men wonen en wat nauwkeuriger alles nagaat ge voel ik mij niet zoo vrij meer. Sedert zijn huwelijk legde van Leeuwen 't er op toe om door bedriegerij rijk te worden. Was't dom heid of onnadenkendheid van hem dat hij niet be sefte dat een oneerlijke weg kort, is, dat oneerlijk heid den mensr.h een wissen ondergang bereidt" Wij weten 't niet. Maar dit is gewis, dat het pad der oneerlijkheid glibberig is en al verder van rechte spoor verwijdert. ('at ondervond ook van Leeuwen. Toch was 't bij hem minder de zucht tot oneerlijkheidwelke hem aandreef tot die on deugd dan wel de zucht om gemakkelijk en vor- voegde toegediend. De justitie uit Almelo on derzoekt de zaak. Te Groningen kregen man en vrouw ruzie. Dat gebeurt meer. Misbruik van sterken drank bij beiden was er de oorzaak van; dat ziet men ook meer gebeuren. Maar wat men uiet alle dagen ziet, is dat de mannadat de vrouw voor hem gevlucht was, omdat hij haar met een mes wilde doorsteken haar van een slootplank wierp, om haar te verdrinken en oui dat doel goed te treffen op haar rug ging zitten om haar onder water te houden. Ge lukkig werd dit bedrijf gezien door eenige man den, die den onmensch van de vrouw af en haar uit liet water trokken. - Te Kinderdijk viel een vijfjarigjougetje ui het water. De moeder, ofschoon in zwan- geren toestand verkeerende, sprong haar kind na. Beiden verdwenen iu de diepte en werden levenloos opgehaald. - Bij Aardenburg zijn, zonder dat iemand het merkte, 2 jongens van 12 en 13 jaar, ver dronken. Een knaap, die op dezelfde plaats kwam baden, vond hunne kleeren liggen,en daarop ging men zoeken en vond de lijken. - Zeven meisjes baadden zich in de Marne. Het weer was aangenaam en het frisscbe bad stemde de meisjes tot vroolijkheid. Ze namen elkander bij de hand en begonnen in hel water eeu rondedans. Ze raakten daardoor naar de diepte en zonken. Twee er vandie wat zwemmen konden, redden zich en hieven een hulpgeschrei aan, dat een wat verder badend jonkman van 18 jaren deed toeschieten. Hij dook, dook weer, nogmaals en nog eens en bracht telkens een der meisjes boven. In de vreugde hierover vergat men te tellen en eerst toen de meisjes zich kleeden, bemerkte tneri, dat er een pakje bleef liggen. Helaas een ander bader dook en bracht slechts het lijk der zevende boven. stelijk te kunnen leven. Zijne gade was intusscheh zeer te vrt'den dat haar echtgenoot al hare ijdele wenschen kon en wilde bevredigen Wat kon 't haar aangaan hoe van Leeuwen aan 't geld kwam't welk hij haar gaf Weinig vroeg van Leeuwen er naar op welk eene wijze zijne gade het geld uitgaf. Zulk eene han delwijze van gehuwden is eene wondeplek, dieniet klein mag geacht worden. Waar verstandig over leg tusschen man en vrouw plaats vindt, waar men de ontvangsten en uitgaven weegt en zich twee maal bedenkt vóór men uitgeeft, daar moge 't soms tegenloopeumaar de armoede dringt er niet bin nen, of althans als 't gebeurt dan wordt die ge vaarlijke vijand met moed onder do oogen gezien met kracht bekampt en met glorie verbannen. Laten man en vrouw toch terstond na hun hu welijk beginnen voet bij stuk te zettente over leggen en veelzeer veel zal voorkomen worden. Met ruimer te leven kan men altijd aanvangen maar niet zoo gemakkelijk valt 't. als men eenmaal aan overvloed en allerlei genietingen gewoon is go- worden zich weer te bekrimpen. Velen raakten ten valomdat ze niet terug wilden naar 't geen ze moesten. Van Leeuwen raakte er van week tot week, van maand tot maand hoe langer hoe dieper in schuldc maar wat nood voor hem ieder droeg met graagte aan wat besteld werd. Zelfs werd hij door velen benijd dat hij zoo gelukkig geweest was met de Blijkens een bij het Dep. van Koloniën ontvangen telegram vau den Gouv.-Generaal van Ned. Indië heeft de geu.-majoor Wiggers van Kerchem, onder dagteekening van 30 Juli jlhet navolgende uit Atjeh bericht Door de van twee zijden te gelijk onder nomen operatiën is thans de bergpas Gili- taroen geheel van vijanden gezuiverd. Eene patroelje van 30 man kwam nabij de beuling Lemboe Oost in gevecht met talrijke vijauden, die echter met achterlating van 10 dooden werden teruggedreven, terwijl er van onze zijde 5 mindere militairen sneuvelden en 7 gewond werdeu. De weersgesteldheid was droog en warm, de gezondheidstoestand beterende, evenwel kwamen nog enkele gevallen van cholera voor. Een gezantschap uit Pedir is, vergezeld van den aldaar gevestigde adsistent-resident voor de Noordkust, in Groot-Atjeh aangekomen, ten einde zijne opwachting te maken bij den militairen tevens civielen bevelhebber. Wederom een //strike" in Engeland, en wel door de werklieden van de bouwmaat schappij te Bristol, om vermeerdering van loon. 700 werklieden zijn zonder werk, en alle werken staan stil. Men verwacht een hardnek kiger) strijd. De vaccinatie schijnt in Engeland nog al wat opposisie te ontmoeten. Te Liverpool werdeu drie personen, die de bepalingen der wet niet hadden nagekomen beboet. Te Den ton bij Manchester werd de boedel van een koopman verkocht, die beboet was, omdat hij weigerde zijn kind te laten vaccineercn. Iu een aldaar in de open lucht gehouden meeting werd de gedwongeu vaccinatie afgekeurd, en werd de inboedel van den koopman met behulp van de opbrengst eener collecte weder terug gekocht. Iu Stiermarken kreeg een knaap een mooi groen kaartje voor "goed gedrag"zooals kin deren meer doen, deed ook hij, hij stak een punt van het kaartje in den mond en knab belde er aan. Dat bekwam hem slecht. Hij werd ernstig ongesteld; bij onderzoek bleek de groene kleur arsenicum te bevatteu, waar over de fabriekant van *t papier te Weeneu door de gezondheidscommissie, aldaar lastig gevallen werd. //Maar ik maak geen papier om er op tc kauwen", was zijne verontschul- digiug, die evenwel niet belet dat de gezond heidscommissie hem wegens de zaak gerechtelijk wil doen vervolgen. De werkstaking der letterzetters te Berlijn, is geëindigd, nadat eene kas van SI,000 mark was opgemaaktdrie jaren lang had men zich voor deze werkstaking gereedgemaakt en meende nu den toestand te kunnen beheerschen. De ondervinding heeft het tegendeel geleerd. De werkstakers kunnen nu niet weer aan 't werk komen, tenzij zij zich naar elders begeven. Hunne plaatsen te Berliju zijn allen vervuld. ~m/ ja Eenigen tijd geleden meldde zich bij den boekverkooper C. L. van L., te Amsterdam, een zeer net heer aan met spanbroek en fijn lakenscheii jas gekleed en voorzien van een lorgnet. Ilij vroeg naar het boekje van Louise Lateau, dat toen kortelings verschenen was, en waarvan hij twee exemplaren wenschte te heb ben, met 't dringend verzoek ze bij elkander in te binden. Toen de boekhandelaar hem hierover zijne verwondering te kennen gaf, ant woordde hijvJa mijnheer, om u de waarheid te zeggen, ik heb gehoord dat het zoo tref fend is, dat het wel verdiende twee keer ge lezen te worden. rijke Rika Obermann te huwen. «Waaraan heb ik uw bezoek te danken?" vroeg de heer Itogers aan van Leeuwen toen deze op ze keren morgen zijn kantoor binnen trad. «Ochbeste vriend't hoeft weinig te betee- kenen. Maar hoe gaat 't met je?" «Best! En gij?" «Drukte, drukte!" «Je klaagt ook immer." «In tegendeel." «Kom, Iaat ons in de spreekkamer gaan." «Dank je." »Nueen oogenblikje." Adolf volgde den heer Rogers. «Neem plaats," zei de laatste. «Zeg eens Rogersbegon van Leeuwen, «je moet me voor een veertien dagen eene kleinigheid leenen?" «Hoeveelvan Leeuwen?" «Ja, zie je, 't bcteekent niet veel. 'tls voor de firma, maar de heeren zijn wat hoog van hartweet je. Nu hebben we groote sommen te innen en belangrijke uitgaven to doen. Wij kunnen't echter wel klarenmaar een onzer grootste leveranciers komt ons daar verzoeken of wij hem zes weken vóór den vervaldag, waarop hij kan trekken, wil len betalen. Ja wel zegt Berman en zoo hebben ze hem dan betaalt en nu zitten we wat krap om de loopende zaakjes af te doen «Met hoeveel mag ik je plezieren «Och met een beetje, bij voorbeeld met 8000.'" «Achtduizend gulden Noem je dat een beetje van Leeuwen?" «Wat zou dat sommetje?" «Een lief sommetje." «Nu, aigeilaan ik groet je." «Hoo, bedaar!" «Je kunt me niet helpendus «Wie zegt dat «Wel ik meende dat je bezwaren had." «Neen man, je kunt wel tienduizend krijgen, als je ze soms noodig hadt, maar ik ben gewoon steeds van voel geld te spreken als ik van anderen leen en daar wilde ik u ook heen hebben. Geef ik wat aan do armen dan zeg ik Kom Rogers eene kleinigheid, zie je al geef ik ook veel aan hen dan zeg ik nogeene kleinigheid. Maar gij lieden gij schijnt de waarde van 't geld niet te kennen. Dus ge wilt hebben?" «Laat 't maar de ronde som van tienduizend zijnhernam van Leeuwen. Rogers ontsloot de brandkast, nam daaruit de portefeuille en legde tien banknoten elk van f 1000 voor van Leeuwen op dc tafel." «Geef mij pen en papier clan zal ik u een bewijs geven." zei van Leeuwenterwijl hij 't geld be vende opnam." Wij moeten elkander kunnen vertrouwen," van Leeu wen antwoordde Rogers. «Mocht dat steeds waar zijnbeste manwas 't antwoord. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1