lienws- en Advertentieblad. %3L Woensdag 16 Augustus. J\9. 1590. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJ Eli BEKENDMAKING, Vaststelling dei 292sle Staatsloterij NIEUWSTIJDINGEN. Een HELDERSCHE Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco par post Men abonneert x.icli iu alle BoekwinkelsPostkantoren en Hulp-Postkantoren. Blieven franco. f 0.50 COURANT. De prijs der Advertentie* van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dinsdag den 15 Augustus des avonds ten zeven ure. Helder, den 12 Augustus 1876. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. Punten van Behandeling. 1. Beeediging van liet jongst gekozen lid. 2. Rapport onderzoek der rekening van 1875. 3. Suppletoire begroeting gemeente 1876. 4. Suppletoire begrooting Weeshuis 1876. 5. Voordragt van een hulponderwijzer. 6. Verordening losloopen van honden. 7. Wijziging verordening ter voorkoming van brand. 8. Mededceling van stukken. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, brengen ter kennis van de daarbij belang hebbenden, dat het EERSTE SUPPLETOIR KO HIER VAN DEN IlOOFDELIJKEN OMSLAG VOOR HET JAAR 1876, den 11 dezer door hen voorloo- pig vastgesteld, en van heden af gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter Secretarie der ge meente ter lezing is nedergelegd. Helder, den 12 Augustus 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE. Bunremecstcr. L. VERHEY, Secretaris. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter openbare kennis, dat door ZE\c., den Minister Finanticn, bij resolutie van den 26 Juli] jl. No. 39, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 292ste Staatsloterij, bestaande uit 21000 loten, 1050 prijzen en Iwee promicn overeenkomstig het plan aan die resolutie gehecht. Beide stukken geplaatst in de Staatscourant zijn ter Secretarie der gemeente ter lezing nedc-rgelegd. Helder, den 15 Augustus 1876. Het Gemeentebestuur voornoemd STAKMAN BOSSE, Burg. L. VERHEY, Secrct. Niet-Officiëel Gedeelte. Melder, Nieuwediep, Willemsoord, enz 15 Aug. 1S76. Zaterdagmiddag heeft alhier aan hooid van het schip "Honingbij", komende van Am sterdam en liggende in liet zoogenaamde Pa lenrak een treilend ongeluk plaats gehad. Een oppassend jongeling, werkzaam zijnde i den boegspriel, had het ongeluk d laruil Int water te vallen ei verdween oniniddelijk de diepte, waar hij in de modder is blijven steken. Zijn maat. hij hem werkzaam, sprong hein dadelijk na, maar kon hem niet meer edden. Eenigen tijd daarna is zijn lijk opgehaald Den 2 September gaat alhier scheep op e "Prins Hendrik" een detachement supple- tietroepcii, sterk 105 militairen, waaronder 5 onderofficieren onder bevel van den majoor der inf. F. W Meijer en het inedegeleide van den kapt. der art. J. A. Broes? van Groenau, de le luits. G C A. de Broijn, H. Krehn, allen au verlof terugkeerende, den 2e luit. der inf. E. K. II. A. Hamming en den 2e luit. der genie H. R de Vries. Naar men verneemt, zal de werving van reemdelingen bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk tijdelijk gesloten worden; de slechte practijken, die daaibij plaats hebben, zijn er de oorzaak van. Z. M. de Koning heeft aan de vereen Met Ned. ïooneel" voor het tooneeljaar 1876 n 1S77 een subsidie verleend van I 5000. ten behoeve van den stadsschouwburg te Am sterdam tn van f 10,000 ten behoeve van het Holl. tooneel te 's Hage. Bij den Gemeenteraad te Amsterdam is een voordracht ingekomen van B. en W. om te besluiten: "dat de kinderen jaarlijks, op het tijdstip door B en W. te bepalen, gedu rende zekeren tijd van den dag zich op de groote Koopmansbeurs met trommelen en an dere spelen mogen vermaken B. en W. heb ben daarmede deze bedoeling, om voor dit jaar het trommelen op de Beurs te bepalen op de di ge li van 11 16 September, n.l de tweede week, waarin vroeger de kermis werd gehou den. Voor de volgende jaren achten zij het. doelmatiger en meer in het belang der kinde ren om een vroeger tijdstip daartoe aan te wijzen, en wel een week in Augustus, als het op de scholen vacantie is Donderdag-ochtend te 7\ uur werd een 15jarige knaap in bewusteloozen toestand aan het bureau van politie te Utrecht gebracht alle aangewende pogingen om hem bij te bren gen bleven vruchteloos, totdat men eindelijk bemerkte, dat de knaap in verregaauden staat van dronkenschap verkeerde. De brievenbesteller W. te Utrecht heeft bij het doorhakken van cenige turven voor zijn vrouw, tot zijn verbazing een ring in een der turven gevonden, die bij onderzoek van zeer ouden datum bleek te zijn. Te Vlissingeu zijn drie jongelingen, werkzaam op het stoomschip Slad Breda, ge vangen genomen en naar Middelburg overge- FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van Licht in duisternis." 17. De vergissing. »l)at geld is al vast binnen," sprak van Leeuwen toen hij buiten de deur gekomen was en zijnen mond tot een grijnslach vertrok. «Maar ik moet zien. dat ik meer krijg, want deze som is nog niet voldoende om »Je zult een harden dood hebben, van Leeuwen «Ik had je warempel niet opgemerkt, mijnheer Beekman." Dat geloof ik wel, want je loopt to redenecren en te praten als of je een auditorium voor je hebt." »Heb je haast?" «Haast? Wat zal ik je zeggen! Ik heb altijd werk genoeg op 't kantoor, want ik houd er van om de zaken punctueel na te gaan, en je kent zeker 't spreekwoord: 't oog van den meester maakt het paard vet." «Juist, mijnheer Beekman, zoo denk ik er ook over. Ik zeg maar: zullen dc zaken goed gaan (pin moet men er met lichaam en ziel bij zijn. bracht, als verdacht van diefstal van stukkm zijde, welke met genoemd stoomschip naar Engeland moesten worden overgevoerd. De ouders dezer jongelieden zijn achtenswaardige personen, te Vlissingeu woonachtig. Op den zeer hoogen steiger van den gerestaureerd wordenden groolen toren te Breda waren Donderdag een paar dronken werklieden aan het vechten. Een hunner ontving daarbij een slag tegen het hoofd, die hem achterover deed tuimelen. Gelukkig kwam hij terecht tegen een der stijlen van den steiger zoodat zijn val gestuit en hij van een wissen dood gered werd. Alsecne opmerkelijke bijzonderheid wordt medegedeeld, dat van alle lofelingen te Gro ningen in dit jaar niet een vrij is, maar dat zelfs aan het contingent dat door de ge meente voor dit jaar zoude moeten worden ;eleverd, nog zes of zeven personen ontbreken. Het W. W. vindt dat. de oorlog ontijdig verklaard is; we zijn niet gereed, en daarom zal 't ook wel op nul uitloopni. Eerst een nieuwe munt, goed van die der Belgen on derscheiden en in waarde daaraan ongeveer gelijk. Dan bestaat er geen drijfveer meer voor den uitvoer. Met betalen met en aanne men van koperen munt strafbaar te stellen zal wel onuitvoerbaar blijken. Wie zal de over treding der betalers konstateeren? En 't ont vangen strafbaar te stellen is nog dwazer. Hoe dan iemand nog diaken of collectant zal wil len worden gaat het begrip van het W.VV. te boven Den invoer uit het buitenland ver bieden zou helpen, maar hoe het smokkelen te beletten? Nu evenwel eenmaal de oorlog verklaard is, moeten we alles aanwenden om hem tot een goed einde te brengen. En w ie Belgen in zijn bezit heeft, zegt daarom liet W. VV neme ze mee naar de kerk en levert ze den diakens in handen, niet op afkorting van wat men anders geeft, maar als een extraatje. Heb ben deze er dan vele iu hou bezit, dan ze over de grenzen getransporteerd en ze tegen goede "Hollanders" ingewisseld. Zoo zal 't beoogde doel 't snelst worden bereikt. De N. A. Ct. is liet er volstrekt niet mede eens, dat de Belg. centen maar weg moe ten, het koste wat bet wille, 't Is de schuld van de regeering en van het müntcollege, die niet voor genoeg Ncd. centen zorgden, dat men Belg. moest gebruiken, en voordat men eenigen anderen maatregel nam, had men moe ten zorgen, dat een voldoend aantal centen was aangemunt. Men had de beweging bij 't pu bliek tegeu de Belg. centen niet moeten ver kerken door aanschrijving aan 's lands kanto ren om ze niet aan te nemen, een maatregel, die tot in 't bespottelijke terstond werd ge handhaafd. llad men eerst voor meer centen gezorgd en die in omloop gebracht, dan zou- Van dat verslenteren van den tijd houd ik niet. Ik loop al te denken, hoe ik 't zal aanleggen. Ik ging daar in de haast weg om even eer. onzer kooplieden tc betalen en 1111 bezin ik daar dat ik 111 plaats van f 13000 maar f 10000 in den zak gestoken heb, en dat spijt me, want mijn tijd is duur en daar zal ik nu naar huis terug moeten gaan terwijl ik juist heden over bestellingen met hem moest spreken." «Is 't anders niet, nu daar behoeft ge waarlijk geen uur voor heen en terug te loopen. Wij zijn terstond bij mijn kantoor loop even bij me in en vergun mo dat ik u 't ontbrekende zoo lang geef; morgen moet ik toch bij u zijn, dan kunt ge mij 't geld weer terug geven." »üic moeite mag ik u in geen geval veroorzaken dank u wel voor uw vriendelijk en beleefd aanbod?" «Wat wilt ge dan?" »'t Is niet anders: ik moet terug." Kom van Leeuwen, wees 11 iet d waas,gij veroorzaakt mij volstrekt geeno moeite, 't doet mij zelis plc u van dienst te kunnen zijn »Ja maar ik moet eigenlijk wel f 5000 hebben, omdat ik buitendien »Foeiwat ben je nu ook vervelend. Kom, hier zijn wc er. Stap in Adolf liet zich geon twee keer noodigen om binnen te gaan. «Ik geef je f 5000, en nu praatje me geen woord tegen. Je zult toch zeker niet willen betoogen den de Belgen wel van zelf over de grenzen gegaan eu het verlies der eigenaars zich tot 6 pet. bepaald hebben, terwijl het nu 20 pCt. bedraagt. Nu is er echter niets aan te ver beteren, maar moet door krachtige aanmunting gezorgd worden, dat niet als reeds tweemaal te voren, nutteloos door het publiek op ket centenaltaar geofferd worde. Dezer dagen was aan boord van een Nederl. schip, in de haven van Antwerpen gelegen, een schoone, geleerde papagaai ge stolen. Alle nasporingeu door den kapitein gedaan bleven vruchteloos. Hij wanhoopte zijn lieveling ooit weer te zien, toen Donder dagavond, daar bij een herberg binnentrad, een papegaai hem toeriep: "Ik ben hier, ka pitein Deze herkende oog.-oblikkehjk zijn ;el, want vroeger, telkens als hij hem eten gaf, riep de papegaai hem dezelfde woorden toe. Een matroos had den papegaai voor 10 frank aan den baas uit de herberg verkocht De kapitein gaf het geld en kreeg don pape gaai terug. Volgens de Patrie zou een Fiansche Maatschappij op aanzoek onzer regeering heb- ben aangeboden de Zuiderzee droog te maken. Waarschijnlijk is het niet, dat het Fransche blad juist is ingelicht. Misschien heeft liet er iets van hooien luiden, dat een Fransche com binatie de concessie van dat reuzenwerk wel zoude wenscben. Eenige dagcii geleden had te Akeu een verschrikkelijk voorval plaats. Een zeventigjaiige grijsaard was met zijn vrouw in het veld aan het werk. Door de hitte zeer vermoeid, liet hij zijn 26jarigeu zoon komen om hem te helpen. De zoon was, als gewoonlijk, weerbarstig en brutaal tegen zijne ouders. Zijn vader onderhield hem daarover en de onverlaatdes wege woedend geworden, beging de onnatuur lijkste aller misdadenhij greep een hooivork en bracht den vader daarmede een vreeselijkc wonde toe. Op hpt gezicht van het bloed zag de schurk eerst wat hij gedaan had. Toen wilde hij zijn vader helpen om hein in 't leven te behouden, doch het was te vergeefs. Hij was vadermoor denaar geworden. Zijne pogingen om zich aan de straf der gerechtigheid te onttrekken ge lukten niet. De bekende kapitein Boyton gaf dezer dagen te Linz aan de Donau een voorstelling in het bassin eener zwemschool, waar hij in levensgevaar geraakte. Nadat hij zijn gewone kunststukken verricht had, zou hij tot slot van het programma de nieuwste manier aantoonen om een schip in de lucht te doen springen Hij nam een zakje met kruit tusachen de tanden, zwom naar een daartoe vervaardigd scheepje en dat do eenc vriend den ander geen vriendschapsdienst mag doen. Buitendien, waartoe zou het dienen dat ge onverrichter zaken huiswaarts keerdel? Morgen moet ik noodzakelijk bij u in de buurt zijn, en dan komt de zaak weer in orde. Alsjeblieft, dat is éen, twee, driezie je, f 5000." «Accoord man." «Zeg, Beekman, als je me soms noodig mocht hebben dan spreek je." «Zeker, ik reken er op. Wel lieve hemel, waar muest 't naar toe in dc wereld, als de menschen elkander niet eens eene kleinen dienst wilden bewijzen." «Gij hebt gelijk Beekmanmaar geef mij nu iets om wat op te frisschon en dan ga ik heen." »Een glas madera «Als je goede hebt, ja." «Echte, dat verzeker ik je." «Als Beekman eens wist hoe dom hij handelt, stellig liep hij me snel na en hield me bij den arm vast. 't Gaat alles nog maar af op mijne rijke gade. Rijk! Och hemel, rijk! Als allen, die voc- aanzienlijk doorgaan, evenveel bezitten als ik. da ziet 't er sleeht uit' Maar nu iets anders. Morgen zal Reekman bij mij komen, en dan? Wel, ik moet voor dien tijd weg zijn of anders loop ik in den val. Maar waarheen? Wij zullen zien Van Leeuwen begaf zich regelrecht naar de wisselbank. «Kunt ge mij f 15000 aan Engelsch geld geven »Dat zal wel gaan." bracht dit op geheime wijzt: met een torpedo in verbinding Plotseling deed zich een knal booren, het scheepje vloog in de lucht, doch kapt Boyton dreef bewusteloos op het water en moest door eenige zwemmeesters gered worden Uit Isclils (Oostenrijk) wordt het na volgende medegedeeld Dezer dagen passeerde de Keizer, vergezeld van zijn adjudanten, de zoogenaamde Retten- haclier wildernis, juist toen een vierjarig kind van een in de nabijheid zijnde rotswand naar beni-den viel, doch zich aan een vooruitste kende wortel vasthield en schreiende bleef han gen. Als geoefend jager in het gebergte, sprong de Keizer over de ongeveer vijf meter breeden kloof, greep met vasten hand het kind en liet het door de inmiddels toegesnelde adjudanten naar een molen brengen, waar zich de moeder bevond, die hij een duchtige vermaning voor haar onachtzaamheid toediende. - Den 2den dezer is te Munclien het slachtcrscongrcs geopend Er waren ruim S00 slachters als afgevaardigden uit alle oorden van Duitschland aanwezig. Het ontwerp der sta tuten werd in zijn geheel vastgpsteld en daar mede de Deutsche Fleischer-Verband definitief geconstitueerd. Een jonginensch, die 2000' thaler bezit, n dadelijk op een kanloor een betrekking en de dochter van den chef ten huwelijk be komen. Zoo adverteert een Berlijuer in een Berlijnscli blad. Bij het doortrekken eener straat in Pots dam door het 3de reg. Ulanen weigerde een melkboer terzijde tegaan, ondanks herhaald ver zoek van ten officier. Integendeel ging hij met zijn wagen juist voor de troep rijden. Toen de officier daarop het voor den wagen gespan nen paard hij den teugel nam, sloeg iiem de melkboer met zijn zweep, waarop hij van den officier een sabelhouw op het hoofd ontving, die erger gevolgen zou gehad hebben, indien de slag niet grootendeels met de zweep was afgeweerd - Een verschrikkelijk spoorwegongeluk heeft Maandag omstreeks middernacht, op de Somer- setlijn, te Dorset, op 5 mijlen boven Bath plaats gehad; minstens 14 personen werden edood en meer dan 100 gekwetst. Er is maar eene baan, en 't .-chijnt dat men door et-n misverstand een bijzondere trein op deze lijn had toegelaten, ter zelfder lijd dat de ge wone reizigerstrein van Bath op Radstock zich daarop bevond De schok tusschen beide trei- 11 was verschrikkelijk. De twee locomotieven bleven op hunne plaats en men denkt dat dc machinisten en stokers het ontkomen zijn. Maar de vier rijtuigen van beide treinen werden in duizende stukken ver brijzeld "i Morgens beeft men veertien lijken wegge- «Hier zijn 15 banknoten a f 1000." »ln orde, mijnheer!" 'Wij muetcn heden eene betaling in Engelse li geld doen." «'t ls al klaar mijnheer «Dank 11." «Of wilt ge liever klinkende munt?" «Neen, zoo is 't goed; "t liefst heb ik papiei Van Leeuwen borg de ingewisselde som zorgvuldig in zijne portefeuille en verwijderde zich. «Nu niet langer gedraald. Met f 15000 kan ik in de Nieuwe wereld zeker wel te reclit. Wat zullen Betman en Brecders staan te kijken, als ze merken dat ik hen zoo bij den neus heb gehad. Maar laat eens zien, hoe laat is 't nu? Half elf Hij stapte iets sneller voort, liep in 't voorbijgaan een kleerenmagazijn binnen, kocht zich daar dunne overjas en begaf zich toen naar het station van den spoorweg. "Plaats eerste klasse naar Vlissingen!" sprak hij. «Als je blieft." «Wonderlijk!" dacht van Leeuwen, 't is o( ik voortgestuwd wordt. Zonder 't eigenlijk te willen of 't mij voorgenomen tc hebben, raak ik nu Laat eens zien. zou ik tijdig genoeg te Ylissi komen om van daag nog te vertrekken? Ik hoop 't van harte. Geeno enkele gedachte aan zijne jonge gade. welke hij hulpeloos en doodarm achterliet, kwam in van Leeuwen op, veel minder bekommerde hij er zich om of zijn naam geschandvlekt werd door dubbele wanbedrijven. Hoe veel was er ter zijner verantwoording! Hij, die de steun had moeten zijn zijner slecht opgevoede vrouw, die haar had moeten leiden en steunen, die haar eenmaal trouw beloofde, hij kon koelbloedig heengaan alsof hij nimmer eene Rika Obermann gekend had. Nu is 't waar dat Rika eenelastige vrouw was,ongemakkelijk van humeur, knorrig en gemelijk van aard bits en scherp tegen elk, onverzettelijk en wraakgierig tot "t uiterste, dat l volstrekt geene liefelijke verschijning maar dit alles ontsloeg hem niet van de plechtige gelofte, die hij eenmaal lvad afgelegd. Zij die 't huwelijk als een verbond van toevallig bij elkander gckoinene personen aanmerken, zij kunnen er zeker licht over heen stappen 0111 onbedacht den band te vernietigen die gelegd werd tusschen man en vrouw, die door eene wijze besturing samengebracht werden. Adolf bekommerde er zich niet om dat hij spoedig vader kon zijn. De toekomst scheen hem te donker, hij zag geene uitkomst zich staande te houden dus ging hij allen en alles wat hem binden moest vaarwel zeggen. Dat was slecht zult ge zeggen lezer, dut is gemakkelijk, maar vergeten we toch nimmer bij de beoordeeling van anderen hunne ontwikkeling, hunne aanleg en hunne opvoeding in aanmerking te nemen, vant dit stemt tot billijkheid. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1