Nieows- en Advertentieblad. w. Zaterdag 19 Augustus. j\° 1591. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. UILTJES. Zitting Gemeenteraad, NIEUWSTIJDINGEN. [en Wondeplek onzer Maatschappij, HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle BoekwinkelsPostkantoren en Ilulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advirtintien van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenabmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Ofticiëel Gedeelte. Het Gemeentebestuur van den Helder, brengt ter voldoening aan het bepaalde bij de artt. 0 en 7 der wet van '2 Junij 1875 (Staatsblad No. 95) ter openbare kennis, dat dooi' den lieer A. LEEWENS alhier, het verzoek is gedaan tot oprigting eener Grofsmederij in het perceel sectie A, No. 2448 staande in de Waagsteeg, en dat dit verzoek met de daarbij behoorende bijlagen ter secretarie der gemeente ter visie is nedergelegd. Bezwaren tegen die oprigting kunnen worden ingebragt op Vrijdag den 1 September '1876 des avonds ten 7 ure aan het raadhuis der gemeente, lleldcr, den 17 Augustus 187G. Het gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSE Burg. L. VERHKY, 'Secr. N iet-Officieel Gedeelte. Op Dinsdag "15 Augustus 1876. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse, Burgemeester. Secretaris de heer L. Verhev. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig met kennisgeving, de hoeren Boomsina, Hugenholtz. Groen en van der Meulen. Dc notulen der vorige vergadering worden gele zen en goedgekeurd. 1.) lleeediging van het jongst gekozen Lid. De heer II. Bitter legt in handen van den Voor zitter de bij de wet gevorderde cedon af en neemt daarna zitting. 2.) Rapport onderzoek der rekening 1S75. Door den Voorzitter wordt aan den heer Brauksma het woord gegeven, die als algemeen rapporteur mededeelt, dat na een nauwkeurig onderzoek in geen der afdcelingen oenige aanleiding tot aanmer kingen of bezwaren is ontstaan dat de uitgaven de ontvangsten niet hebben overschreden en door behoorlijke bewijsstukken zijn gestaafd; stelt alzoo voor de rekening der gemeente, die van liet Algem. Armbestuur, van het Burg. Weeshuis en van dc dd. Schutterij vast te stellen, zooals die is voorge dragen door B. en W. Door den Voorzitter in omvraag gebracht, wordt daaraan met algemeene stemmen voldaan, nadat door den Secretaris bedoelde rekeningen en di daarop betrekking hebbende concept-besluiten zijn voorgelezen. (De oiridcijfei's zijn in ons verslag van de vorige zitting medegedeeld, voorkomende in nommer 1583 van 22 Juli.) 3.) Suppletoire begrooting gemeente 1876. Wordt na de lezing van liet daarop betrekking hebbende concept-besluit met algemeene stemmen goedgekeurd. 4.) Suppletoire begrooting Weeshuis 1876. Wordt na de lezing van het daarop betrekking hebbende conceptbesluit met algemeene stemmen goedgekeurd. 5.) Voordracht Hulponderwijzers. Worden voorgedragen de hoeren C. Klok en J. Ott. Beiden worden benoemd met algemeene stemmen. 6. Verordening losloopen van Honden. Daarin wordt bepaald: lo. dat losloopende honden moeten zijn voorzien van eon halsband, met den naam van den eigenaar 2o. dat liet verboden is om honden als trek dieren to bezigen 3o dat tegen eigenaars van honden die voorbij gangers aanbindeneen aanklacht kan worden in gesteld 4o. dat voor iedere overtreding ccnc boete wordt ;esteld van f 1, 5o. dat de handhaving dezer verordening is op gedragen aan de beambten der politie en aan die genen die daartoe door den Burgemeester worden ■ngewezen. Met algemeene stemmen vereenigt zich do Raad met de strekking dezer verordening en wordt be sloten die aan Gedeputeerde Staten mede te deelen. 7.) Wijziging verordening ter voorkoming van brand. Ten einde de bestaande verordening met de al- jemeene bepalingen te dien aanzien in overeen stemming tc brengen wordt eene kleine wijziging voorgesteld en die met algemeene stemmen goed gekeurd. 8.) Mededeeling van ingekomen stukken. Wordt goedgevonden autorisatie te verlecnen tot het opnieuw voor den tijd van twee jaren te verhuren van het oude postkantoor aan den regenwoordigen bewoner. Op de gewone rondvraag zegt de heer van Veen. dat in de Achterbinnenhaven een vaartuig gezonken ligt. waarvan de passeerende vaartuigen veel last hebben. De Voorzitter belooft een onderzoek te zullen instellen. Daarna wordt de vergadering gesloteu. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz 18 Aug. 1876. De Minister van Financien brengt ter kermis van belanghebbenden, dat, ter opleiding vnor telegrafist, in de maand September aan staande een tiental leerlingen bij den Rijkste legraaf kunnen worden toegelaten, aanvanke lijk op een daggeld van een gulden. Deze leerlingen kannen na voldoende blij ken van geschiktheid gegeven te hebben, din gen naar dc betrekking van telegrafist der twee de klasse aan welke betrekking aanvankelijk eene bezoldiging van negen honderd gulden 'sjaars is verbonden. (Zie Staats-Cour. No. 192). Te 's Hage loopt naar de Zaanl. Ct. meldt het gerucht, dat mr. H. H. baron Roëll zal bedanken als Commissaris des Konings in de provincie Noordholland, dat in zijn plaals zal benoemd worden mr. O Fock, thans Com missaris des Konings in Zuidholland, terwijl mr. P. J. A M. van der Does de Willebois, thans Minister van Buitenlandsche Zaken, aan het hoofd der provincie Zuidhollaud zal ge plaatst worden. De Commissie van Oppertoezicht en be heer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden deelt mede, dat op Maandag den 2Ssten dezer in het gebouw der Inrichting een keuring zal plaats hebben van knapen, die bij 's Rijks Zeemacht een verbintenis wensche» aan te gaan. liet getal vacante predikantsplaatsen in FEUILLETON. Oorspronkelijke novelle. Door den schrijver van Licht in duisternis." 18. zoo gewonnen, zoo genonnen. De vlucht. ®Is er lieden nog gelegenheid om met de stoom boot naar Londen te komen?" »0 ja mijnheerlederen dag bestaat daartoe gelegenheid uitgenomen 's Zondags. Hebt ge plan om mee te reizendan dient tic spoed te maken. Als commissionair van de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland kan ik u de beste informatién geven. Gij zult er u op uw gemak bevinden." »Zoo r »Ja mijnheer, onze raderbooten overtreden in grootte «Bezorg mij een plaats eerste klasse," hernam van Leeuwenwien het voor heden minder kon schelen of de booten meerder of minder recomman- dablo waren, als hij maar weg kon. Spoedig begaf hij zich aan boord en binnen een balf uur tijds doorploegde dc waarlijk flinke boot de baren der Noordzee. de Ncd. Herv. kerk blijft in de jongste twee jaren-nagenoeg op dezelfde hoogte eu bedraagt thans 190. De lijst der candidaten tol de heilige dienst telt slechts 18 namen; negen dezer heeren zijn reeds in 1871 en voordien tijd tot de evangeliebediening toegelaten, doch schijnen niet door een gemeente begeerd te worden of naar een gemeente begeerig te zijn, zoodat er eigenlijk thans slechts 10 van de 190 vacatures kunnen vervuld worden, en de overige op later afkomende candidaten moeten wachten. In deze warme dagen zullen onze lezers misschien met belangstelling kennis nemen van het onderstaand lijstje, waarvan de eerste kolom aanwijst de data der maand Augustus, en de volgende kolommen de hoogste tempe ratuur op die dagen in de jaren boven iedere kolom aangeven volgens de schaal van Fahrenheit. 1872. 1873. 1874. 1875. 1876. 11 Aug. 64.5 63.0 64 0 73 0 69.5. 12 64.0 68.0 61.0 75 0 77.0. 13 64 0 67.0 66.5 71 0 81.5. 14 n 64.0 64.0 68.0 71.0 84.5. 15 65.0 71.0 64.0 72.5 87.0. Te Dieren is iemand door een zonne steek getroffen en overleden. Te de Wijk stierf een kind door gelijke oorzaak. Tussclien Diusdag en Woensdag nacht zag een nachtwacht in de Iluddestraat, te Am sterdam een persoon bezig pogingen aan te wenden om ee.n raam van perceel 1 open te schuiven. Bij de nadering van den wacht nam de persoon de vlucht. Op de stoep van het huis werd een beitel en een breekijzer gevonden. Bij liet afhakken van de kalk in het priesterkoor der kerk te Brouwershaven blijkt, dat de pilaren, evenals die in de kerk te Haar lem, alle zijn beschilderd geweest. Op nage noeg eiken pilaar prijken één of meer medail lons, op een andere een heillige met twee kleine beelden naast zich, en in een muurvak bevind zich een levensgroote mannelijke figuur met eene spies in de hand. Op verschillende plaatsen in de kerk komen bovendien opschrif ten iu Gothische letters voor den dag. Daar alles echter zeker ruim drie eeuwen onder de kalk gezeten heeft, is de verf, behalve het rood, grootendeels weggeteerd, hetgeen maakt, dat men zoo min van de schilderijen als van de opschriften iets met zekerheid kan zeggen Dezer dagen vond een veehonder te Staphorst zijne twee jonge runderen (piuken) dood in 't land liggen. Ze waren omgekomen door gebrek aan water. Een derde rund kon slechts door een spoedig gebruik van frisch water behouden worden, Een misdaad gepleegd aan boord van een Nederlandsch vaartuig te Rijssel. Dezer dagen «Goed dat ik in Rotterdam nog even eene brief kaart aan Bcrman geschreven heb dat ik voor onze zaken even naar Brussel ben. Wij hadden daar laatst al eens over gesproken. Morgenavond ben ik terugnu ge kunt beiden lang wachten voor ik wederkeer." Aldus sprak van Leeuwen in zich zeiven terwijl hij over 't groot promenadedek heen en weder liep. Een heer met een zeer ongunstig uiterlijk dio insgelijks, over 't dek loopendeaan zijne ei gedachten scheen overgegeven, bleef plotseling van Leeuwen staan, zag boni niet doordringenden vorschenden blik aan en vroeg #De compagnon van den heer Berraan?" »Ik ken u niet mijnbeer, wie zijt gij en wat wilt ge van mij?" Do spreker lachte en zei: >Kunt ge er boos orn worden als ik op reis kennis tracht aan te knoopen? Pardon mijnheer, ilc wil ti niet beleedigen ol in dringend zijn. 't Verwondert mij echter dat ge me niet herkent. Herinnert ge u dan volstrekt niet meer dat ik op uwe bruiloft tegenwoordig was?" Adolf werd vuurrood. Ik dien mij goed te hou den ducht bijof ik ben verloren. Hoe goed Adolf zich echter ook hield dc ander bemerklo wel dat bij in 't geheel niet op zijn ge mak was. Daar steekt wat achter, dacht hij. In ieder geval heeft hij van mij niets te vreezen ik ben waarlijk al verheugd dat ik zoo wel aan boord gekomen ben en zal mij verblijden als ik 't geluk heb uit de banden der politie te blijven, "t Is echter jammer genoog dat ik met zoo weinig geld den vreemde in moet. Zou er kans bestaan dat van Leeuwen mij hielp aan een weinigje?" Adolf koorden zich echter om en liet den onbe scheiden indringer aan zijne eigen gewaarwordin gen over. Deze was daarover niet weinig verstoord, te moer daar de. onbeleefdheid van Adolf door ver scheidene andere passagiers was opgemerkt. »lk hoop, mompelde hij binnensmonds dat ik mij nog op u kan wreken voor dio ongemanierdheid." 't Is een doorslaand bewijs van een ondelmoedig karakter, als men iedere beleediging tracht betaald te zettenterstond gezind is zich te wreken en niets over zijn kant laat gaan. Zulke karakters hebben !t nog niet eenmaal zoover gebracht dat zij'tA 1» C der menschcnliefdcDoe anderen, wat gij wilt zij u doenkennenveel minder dat toepassen. 't Was een prachtige avonddubbel prettig voor die passagiers welke last van de zeeziekte hadden, want nu konden ze boven op 't dek blijventen minsto zoolang de slaap zijno oischcn niet deed gelden. De lucht was echter koelzoodat Adolf, even als dc andere reizigers, gebruik van hunne overjassen maakten. »Zijt ge ook bekend met de vertrekuren van den spoortrein vroeg eene oude domo in 't Engelscb aan Adolf. pWelken bedoelt gij (iDie van Queenboro naar Victoria gaat." begaf zekere Jacob van de Buyzer, behoorende lot een Nederlandsch schip Femme de Jean noemt het de Echo du Nord), dat eenigc dagen te voren te Rijssel was gekomen, in den vroegen ochtend zich naar een aldaar wollenden Belg, zijn vriend, r.n verzocht dezen met hem te willen gaan naar den commissaris van politie, daar hij den dood van den gezagvoerder van het schip wilde aangeven. De commissaris van politie, vergezeld van een geneesheer, ging naar het schip en vond er het lijk van den gezag voerder, Frederik Mollegrave, uit Rotterdam, in de kapifcinskamer uitgestrekt op den bodem. Neus en mond waren gevuld met bloed. Het lijk werd terstond naar de lijkschouwingsplaats gebracht en daar ontdekte men eene diepe wond onder de linkerborst en sporen van worging aan den hals. Toen van de Buyzer gevraagd werd, hoe den gezagvoerder de wond was toegebracht, gaf hij stamelend een onsamenhangend antwoord. De politie, verder onderzoek doende, vernam weldra dat twee jongelingen uit Rijssel twee dagen te voren, 's avonds; gezien hadden dat er in de kapiteinskamer een hevig gevecht tusschen Mollegrave en van de Buyzer plaats had De jongelingen, die van de Buyzer dadelijk her kenden, hadden hem den kapitein naar de keel zien grijpen, hem vuistslagen in 't gezicht zien geven en een stoot in de borst toebren gen. Mollegrave viel toen op den grond en de jongelingen, die toen niets meer gehoord hadden verwijderden zich daarop. Yan de Buyzer loochende alles. Hij gaf voor dat hij 's avonds van dienzelfden dag bij eenige personen kazen had gebracht, waarmede het schip geladen was. Doch gevraagd zijnde, bij wie hij deze had bezorgd, verklaarde hij hunne namen zich niet meer te herinneren. Ook kon hij niemand anders aanduiden, bij wien hij op dien tijd geweest was. De vermoedens tegen van de Buyzer worden nog verzwaard door de om standigheid, dat men in de kapiteinskamer slechts 20 fr. had gevonden, terwijl van de Buyzer in 't bezit was van meer dan 400 fr., waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. Van de Buyzer, een Hollander van omstreeks jaren, is in hechtenis gehouden. Voor een paar dagen had bij het station van Poitiers een vreeselyk voorval plaats. Eene vrouw wachtte met haar zoontje de aankomst van den sneltrein van Parijs af. Juist toen de trein in het gezicht was, trachtte, met onbe grijpelijke roekeloosheid, dc vrouw met het kind den overkant te bereiken. Het kind deed een misstap, de vrouw bukte om het op te helpen, daar kwam de. locomotief aansnellen. De onder chef en verscheidene beambten snelden nog toe, om de vrouw, die zij door roepeu reeds tijdig hadden gewaarschuwd, nog te redden. Een der beambten werd bij die poging door de «Wacht," sprak Adoif, »ik kan u helpen mevroi Dit zeggende kreeg hij zijne portefeuille uit zijn jaszak, nam daaruit een biljet en reikte 'taan de dame over. Op dit oogenblik stond de persoon welke Adolf 't eerst aangesproken had achter hem Hoe weinig tijcl er noodig geweest was omhethif jet uit de portefeuille te nemen toch had hij eer blik daarin kunnen slaan en terstond voelde hij de begeerte in zich opkomen, om dien schat te bezit ten. Maar de vraag was: hoe leg ik dit aan? Dat wist hij nietmaar wel wist hij dat dc tijd kostbaar was en tegelijk zag hij dat van Leeuwen de portefeuille in den zijzak zijner overjas stak. Terwijl deze zich nu even naar de bewuste dame voorover bukte, om haar aan te wijzen welken trein zij hebben meestmaakte Lcmkc aldus was de naam van den slechtaard, zich meester van de por tefeuille, keerde zich om, liep eenigszins ter zijde, nam in een greep al de binknoten er uit en liet de portefeuille weer ongemerkt inden jaszak glijden. Snel verwijderde hij zich nu zonder door van Leeuwen te zijn opgemerkt, begaf zich naar beneden in zijn hutverborg den gestolen buit zoo zorgvuldig mo gelijk en legdo zich te slapen. «Dank u wel." zei de dame terwijl ze ilcn reis wijzer wcpi' aan van Leeuwen toereikte. «Kan ik er u genoegen mede doen mevrouw dan kunt gij ze wel behoudenik behoef er geen gebruik meer van te maken. sDan dank ik u wel, was het antwoord, 't Ge locomotief ter zijde van den weg geworpen, maar niet ernstig gekwetstde vrouw en het kind evenwel werden letterlijk vermorseld. De broeder van een '/slangenbezweerster voedde in eene tent bij Lyon de slangen, toen plotseling een boa-constrictor hem aanviel en zich om zijn lijf slingerde. Zijne zuster schoot toe met een etntnpr water, dien zij op den kop van 't beest uitstorttede slang schrikte hierdoor en liet zijne prooi los. Een boer zeide lot een andere boer //Als gij mij uw dochter geeft, dan krijgt ge een paard van me den bles." Dan zal er zeker wel wat aan het dier haperen," hernam de vader. Het is vreemd," mompelde een jong mensch bij zichzelven, terwijl hij na een souper naar huis waggelde, //het spreekwoord heeft wel ge lijk: «Slecht gezelschap bederft goede zeden." Den gtheelen avond ben ik omringt geweest van dronkaards en nu ben ik het zelf." Een heer wandelde met eene reeds bejaarde dame, zijne schoonmoeder, onder wier plak hij stond, op een tentoonstelling van schilderijen, Zij bleven stilstaan voor een schilderij, voor stellende de Eriuayen of Furiën. Wat zijn dat voor vrouwen...de Furiën?' vroeg mama. De schoonmoeders uit dien tijd," hernam de schoonzoon. STAAT van Brieven, geadresseerd aan on bekenden gedurende de eerste helft der maand Juli 1870. T. Roos, Wed. II. v, Outum, J. Baker, F. Kunst, C. Rotschild, P. 7.wardt. Stoffers, Bccker. Drieman, Hen te Amsterdam. J. Hoogstraten, Munster. J. Duivenboden, (niet vermeld). Briefkaart. Anna Teunzcn, Amsterdam. 2e In-llt der maand Juli 1876. J. Falk, J. Kraaij, W. v. d. Werf. Cornclia La- mens, Wed. M. v. d. Berg, Mej. II. de Jong, B. Linden, J. Perk (2 stuks), G. Ivoom, Scholto. F. Boer, Cante Brouwer, Mej. C. J. Jeddens, J. Krul, allen le Amsterdam. P. Warners, Haarlem mermeer. H. Raspoort, Uithuizen. Mej. P. F. C. v. d. Eeckhout. Vlissingen. Yan het hulpkantoor Anna Paulowna polder. F. v. Ilarlingcn, Amsterdam. De Directeur van het Postkantoor Helder, WENTHOLT. Laatste Berichten. Men meldt ons dat het ramtorenschip Ko ning der Nederlandengisteren de tocht door liet Noordzeekanaal heeft gemaakt en thans een hooggetij water zal afwachten om de haven te worden uitgesleept. volg van deze beleefdheidwelke Adolf de oude dame bewees, was, dat er een levendig gesprek tusschen die beidpn gevoerd werd en 't reeds laat begon te worden eer het tweetal ter ruste ging. Den volgendon morgen landde de boot te Queenboro. Lemke ging door naar Londen en van daar naar Liverpool. waar hij zich inscheepte naar Amerika. Van Leeuwen echter zocht eene gelegenheid om naar Australië te komen. Die bood zich ook ter stond aan. maar hoe vreemd stond hij to kijken toen uit zijne portefeuille al 't papier verdwenen was. Hij liep terug naar de stoombootmaar helaas! ze was er niet meer. Hij tobde zich af om na te gaan waar 't geld kon gebleven zijn, doch vruchteloos. Daar stond hij nu? Hij wist niet wat aan te zullen vangen. Te Queenboro tc Londen of ergens elders in Engeland dorst hij niet te blijven. Men zou hem daar wel op 't spoor ko men. Nog eens deed hij zijne portefeuille open Vergeefs Vijftien pond was 't ellendige overschot van al zijn rijkdom. Waar kon die gebleven zijn.' Hij kon 't raadsel niet oplossen. Maar hij moest handelen en daarom besloot hij liever arm naar Nieinv-Holland te gaan clan in de handen der ju stitie te komen. Terstond gaf.liij aan dat voornemen gevolg. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1