Nienws- en Advertentieblad. 1876. Woensdag 20 September. 1600. Zestiende Jaargang. Uitgever S. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f0.50 0.65 De prijs der Ajjvïrtïntiïn van 1—4 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 onr gelieve men de Advertentiën in te zenden. Tngezondeu Stukken minstens éen dag vroeger. TROONREDE uitgesproken door Z. M. bij de opening van de zitting der Staten- Generaal, op Maandag 18 Sep tember 1876. Mijne Il'eeren Met een gevoel van innige dankbaarheid voor al het goede, ook dit jaar aan het Vaderland geschonken, kom ik in uw midden bij den aanvang dezer zitting. Mijne betrekkingen met de vreemde mo gendheden blijven bij voortduring van zeer vriendschappelijke!) aard. De landbouw bloeit, de longziekte onder het vee is afnemend, de oogst der meeste veld vruchten is zeer voldoende. Zijn in het begin des jaars eenige streken des lands door overstrooming geteisterd, de hulpvaardigheid der natie heeft vele wonden geheeld. De bijna voltooide toegangen tot onze handelsteden, de krachtig doorgezette bouw van spoorwegen, de verbetering der ri vieren en de ontworpen kanaalverbindiogen der Noord Oostelijke gewesten met Duitschland zullen weldra den handel en der scheepvaart, len bate komen. De toestand der financiën is gunstig, de steeds klimmende opbrengst van alle middelen wijst op den vooruitgang der natie op stoffe lijk gebied. Op de wereldtentoonstelling in Noord-Ame- rika worden Nederland's kunst, zijn nijverheid en waterbouwkunde met eere geroemd. De zee- en landmacht voldeden aan hare gewichtige roeping. Op de versterking onzer levende strijdkrachten blijft mijn aandacht gevestigd In de overzepsche bezittingen wordt nog steeds buitengewone inspanning gevorderd ter bevestiging van ons gezag in het noorden van Suinatra Eischle die strijd vele en kostbare menschen- levens, ook daar kwijten vloot en leger zich steeds met volhatding van hun plicht. Overal elders in dc Indische gewesten mag de toestand gunstig worden genoemd. Groote werken van algemeen nut zijn op Java der uitvoering nabij of worden voorbe reid, de laatste overblijfselen van slavernij onder de inlanders op Sumatra's Westkust zijn onder volkomen instemming der hoofden en der bevolking uitgewischt. De toestanden in West-Indië zijn slechts voor geleidelijke verbetering vatbaar; opbeu ring van den landbouw moet door' vermeer dering van werkkrachten verkregen worden Mochten, gelijk ik hoop, de verwikkelingen met Venezuela spoedig hare oplossing vinden, dan zal dit ook Cura?ao tril goede komen. Mijne Ileeren Was de afgeloopen Zitting een hoogst werkzame ook nu reken ik op uwen vaderlandslievenden ijver bij de behan deling van menig gewichtig onderwerp. Tot herziening onzer wetboeken zal uwe medewerking op nieuw worden ingeroepen; ook tot verbetering der militaire wetgeving zullen voorstellen worden gedaan De herziening d« r Kieswet is noodig. Een wets-ontwerp op het lager onderwijs zal u weldra bereiken. De reeds aanhangige voordrachten betref fende de exploitatie van spoorwegen en tot herziening der verordeningen op de quarantaine zijn uwer aandacht aanbevolen. Het belang des handels eischt nadere rege ling van het muntwezen ook voor Indië. Zoowel voor de reeds aangeboden als voor nieuwe voorstellen tot verbetering van belas tingwetten zul uwe medewerking worden ge vraagd. Gods zegen ruste op onzen gemeenschappe- lijken arbeid. Ik verklaar de Vergadering der Staten-Ge- neraal te zijn geopend. Helder, Nieuwedicp. Willemsoord, enz. 19 Sept. 1876. Het Letterminnend Genootschap Liefde tot Kunst alhier, gaat een nieuwe toekomst te gemoet. In dc Zaterdag jl gehouden vergadering heeft men eene wijziging gebracht in het reglement, waardoor het Bestuur meerdere vrij heid is verleend, om de algemeene vergaderingen meer in overeenstemming te brengen inet den geest des tijds Men koestert daarvan de gunstigste verwach tingen. Te Velsen is Vrijdag, door het breken van ecu houten bok, waarmede men een locomotief zou ophijscken, deze in het kanaal gevallen, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Het zal veel moeite kosten den locomotief, die ongeveer 20,000 kilogr. weegt, uit de diepte te halen. De quarantaine voor schepen komende uit do Perzische Golf en de Zuidkust van Arabië tot Maculle ingesloten alsmede van Kurrachce, is opgeheven. Men schrijft ons van Hoorn op Texel, 18 Sept. Gisteren morgen werd onze nieuwe leeraar FEUILLETON. MARIANNE OP hel meisje mei twee gelioorlc-aclen. Novelle door J. K. G. MULLER. EERSTE HOOFDSTUK. 2. DE RIJKE RENTENIER. Emma van Dongen zei dit omdat zij vreesde niet alles te zullen vernemen en op deze wijze 't best achter de volle waarheid kon komen. Emma had dit gebrek met velen van haar geslacht gemeen dat zij zelden eene zaak goed vond of goed keurde, als zij er niet hare stem in had laten hooi enals zij niet was geraadpleegd. Hoe zou ze nu kunnen goedkeuren dat Evert huwdenu hare belangen en die harcr kinderen er zoo van nabij in betrok ken waren? •Gij hebt 't juist geraden zusalles is al be klonken." »'t Is vcrscliikkelijk om zoo iets te doen zonder ons te raadplegen. O, foei! Evert, hoe kunt ge zoo ondankbaar zijn. Hebben we u daarvoor steeds zoc trouw ter zijde gestaan en geholpen? Gij doet ver- koerd om op uwen leeftijd te handelen alsof ge pas twintig jaar waart. Als ge mij gevraagd had, dan zou ik u die zotheid wel uit het hoofd geholpen hebben. Foei, foei! alles zoo in stilte te behandelen." de Wtleerw. heer van Eerde, van Hensbroek tot ons overgekomen bij de gemeente inge leid door den consulent den Weleerw. heer Ds. Post, predikant te Oude Schild. De be- stiger had tot grondslag zijner rede gekozen Maleaclii 2, vs. 5,6 en 7. In degelijke, sier lijke taal toonde de geachte spreker aan dat de kenmerken eener waardige godsvereering zijn Godsvrucht, waarheid, braafheid en we tenschap, en dat deze tevens de onmisbare eigenschappen en k< nmerken van den waar- digen godsdienslleeraar moeten uitmaken. Met de grootste aandacht werd deze flinke rtde door dc- talrijke aanwezigen gevolgd. 's Namiddags trad de bevestigde voor het eerst voor zijne nieuwe gemeente op met eene toespraak naar aanleiding van Joh. 6 vs 68 het middelste gedeelte. De beide plechtigheden werden bijgewoond door al dc predikanten uit den ,-ing. - Texel 19 Sept. De overvloedige regens der laatste dagen hebben op de weilanden een weldadigen invloed uitgeoefend; liet gras be- ;int zelfs hier en daar welig op te schieten, Isof het voorjaar ware. Zondag ontlastte zich boven ons eiland een geducht onweder, vergezeld van hevige plas regens. Tot schrik van vele huisvrouwen heeft de petroleum plotseling een ongehoorde prijs- irhooging ondergaan. De oorzaak van deze prijsverhooging heeft men niet te zoeken in het toenemend verbruik. Wel is dit in de laatste jaren sterk toegenomen, maar de natuur heeft ons met deze aardolie zoo overvloedig gezegend, dat de productie gemakkelijk ge lijken tred kan houden met het vermeerderd gebruik. De oorzaak ligt uitsluitend hierin, dat de eigenaars der groote petrolc-umbronnen in Pennsylvanië opzettelijk de productie, ver inderen, hetgeen natuurlijk eene snelle ver mindering vau de voornaamste stapelplaatsen ten gevolge moet hebben. De producenten lieten moedwillig de petroleum verloren gaan zij wilden daardoor een gedwongen verhooging der prijzen tot stand brengen en dit is hun inderdaad gelukt, in den naasten tijd is geen belangrijke daling in de prijzen te wachten. Blijvend zullen echter de tegenwoordige hooge prijzen wel niet zijn, want op den duur kun nen de producenten geen kunstmatige duurte in wezen houden, niet alleen, omdat zij het verbruik zullen zien afnemen, vooral nu gas en steenkolen goedkooper worden, maar ook omdat hunne handelwijze concurrentie zal te voorschijn roepen. Onlangs kondigde een predikant van den •Boosheid helpt hier niets," zei van Dongen op bedaarden toon. want hij had zich voorgenomen zoo kalm te blijven als maar mogelijk was." •Gij hebt goed pratenmaar moeten wij 't d; maar gelaten aanzien dat eene vreemde vrouw, en wie weet welke jonge nuf! met uw geld later strij ken gaat." •Jonge nuf r Neen zuster, dan vergist gij >i mijne aanstaande gade is gcene jonge nuf. Gij kent baar." Best mogelijk, maar tot lieden niet." •Mejuffrouw Wutter kan u niet onbekend zijn.' 't llooge woord was er uitmaar nu ook stak een ware storm op bij Emma. •Zij," zoo besloot ze, edic kale juffrouw van g zolschapdie doodarm is Zij die volstrekt niet weetboe eene huishouding dient ingericht te worden Och, Evertwat zult ge u teleurgesteld vinden, lladt ge mij ten minste om raad gevraagd Maar 't is nog niet te laatik zal haar opzoeken, haar zeggen dat zij u •Gij zult haar niet opzoeken, haar niets zog_ In de eerste plaats zult ge dat niet doen, omdat ge n zelve hierdoor zoudt benadeelen. Want mengt ge u ook slechts op eenigerlei wijze in deze zaak, dan vermaak ik, bij overlijden, mijne gade mijn gansche vermogen. Stellig, beproef niet haar of mij tot andero gedachten te brengen, dan zult ge, als ge mij overleeft en mijn echt blijft kinderloos, er voordeel van hebben Maar in de tweede plaats moet ik u zeggendat mejuffrouw Wutter thans niet in stad is, zij bevindt ziel) op reis." •Hoor eens broeder," zei Laurens van Dongen, die begreep dat 't zaak was dc wijste partij te kiezen. H af dat voor het armenzakje geen bra- banders inrr-r konden aangenomen worden. De gemeente had juist langs dien weg haar bra- banders willen lozen, en de meesten lieten nu met een beleefd knikje liet zakje voorbijgaan en gaven geen Brabanders maar ook geen Hollanders. Het geheimzinnige bericht van de Ainst. Ct. omtrent een Duitsch vaartuig met //700 ton vergiftstoflen" op de Scheldewordt wel licht eenigszins opgehelderd door het volgende schrijven aan de N. Rott. Ct. uit Lobith Sedert eenigen tijd wordt hier in betrek- k el ijk groote hoeveelheden afval van aniline doorgevoerd. De bestemming van dit artikel is de zee. Te Rotterdam Autiverpen of elders aangekomen, wordt het overgeladen in een zeeschip, en zoodra dit huitengaats is ge komen gaat de lading overboord waardoor natuurlijk onze zeegaten vergiftigd worden, tot groote schade voor de visscherij. De oorzaak van het vreemde verschijnsel, dat men ver uit Duitschland den aniline-afval hier in zee laat werpen, moet hierin gezocht worden dat de Duitsche regeering niet toestaat dit oniuig ergens binnen haar gebied in den grond of in het water weg te maken. Thans heeft men de he- leefdheid, ons daarmede te begunstigen. Ge lukkig heeft de regeering hier te lande reeds eenige maatregelen genomen, oin dit schadelijk bedrijf te beletten.'" Een gezelschap van twee heeren en eene dame reed Maandag-avond in een rijtuig, met twee paarden bespannen, langs de havenwerken te Vlissingen. De voorbijgangers zagen het hoogst "fashionable" gezelschap waarschijnlijk voor rijke Engelschen aan, die van de. zomer reis naar hun land terug keerden. De ambtenaren der belastingen dachten er echter anders over. Zonder veel plichtplegingen lieten zij het rijtuig stilhouden en toen de reizigers waren uitgestapt vonden zij een fust gesloken cognac, blijkbaar wel eenigszins te groot voor het persoonlijk gebruik der beide hperen en hunne dame. Te Harlingen worden pogingen aangewend om een aldaar te vestigen stoombootdienst voor goederenvervoer tusschen Leeuwarden, Harlin gen, Nieuwediep en de Zaanstreek in het leven te roepen, onder het verantwoordelijke boek houderschap van den heer J. E. Kroes. In de tweede helft dezer maand zal de prof. Faber, uit Ilannover, naar gemeld wordt, den Haag bezoeken met de door hem uitgevon- spreekmachine. Door middel van een klavier, dat op eene bijzondere wijze wordt behandeld bootst deze machine de stem van den mensch •ik kan u geen ongelijk geven dat gij gaat huwen, maar eene andere zaak is "t dat gij tevens goed uw verstand gebruikt." •Wat bedoelt gij »"t. Zou niet edel van u zijn, indien gij later, v neer ge eens kwaamt te sterven uwe vrouw met behoorlijk verzorgd hadt. Gij zoudt, dunkt mij, ver standig handelen bij testament reeds terstond tt bepalen, dat zij in dat geval levenslang eene lijf rente genoot." •Gij intresseert u wol voor mijne zaken en mij, maar ik gelool dat 't beter is dit aan mij geheel over to laten." Niet zeer gesterad keerden de bezoekers huis waarts. Voor zij afscheid genomen hadden, ver na men zo nog eerst dat Evert van Dongen over zes weken in het huwelijk dacht te treilen. Emma kon er dien nacht niet van slapen. Wat had zo al sedert jaren op die rijke erfenis baars broeder gehoopt: wat was er al menigmaal kans geweest dat ze die met haren broeder kon doelenEn nu, nu was die kans verder af dan immer te voren. Wat al plannen had ze gemaaktals ze met den rijken buit uit het sterfhuis haars broeders kwam Zoo zeer had zc zich met de gedachte vereenzel vigd dat haar broeder spoedig zou sterven dat- ze zelfs de mogelijkheid voorbij zagvóór hem te kunnen sterven. De tijd welke er nog moest verloopen ei huwelijk voltrokken werd was kort, maar hij was lang genoeg om Emma tot bedaren en andere g> dachten te brengen. De kennismaking met mejuf frouw Wutter was niet tegengevallen, 't Zou wel gaan, dacht Emma, vooral toen ze van dc aanstaande' schoonzuster een kostbare ring ten geschenke ont ving. »7.e vond 't heel aardig." zei ze. «dat mejuf frouw Wutter zoo attent was, en besloot zooveel mogelijk partij te trekken van de goedhartigheid der zuster, die zoo geheel vreemd was aan hebzucht. De zes weken waren voorbij gesneld. Van Dongen hadden - Jwant hij haakte naar den dag. waarop i-r aan al de bezoeken een einde zon komen. Hij was dus recht in zijn schik toen de rijtuigen voor zijne woning stonden en de familie nog even naar binnen kwam. intusschen -verzamelden zich om de woning den aanzienlijken bruidegom eene nieuwsgierige menigte en eenige oogenblikken later roldodedrie prachtige rijtuigen ratelend door do straten tot voor de deur der bruid. Nog een half uur later en men bevond zich op het stadhuis. Hoe goed Emma zich ook gehouden had, nu 't beslissende oogenblik was aangebroken, had zij werk bedaard te blijven. Zij kon ternauwernood hare spijt verbergen, zoo beefde zij en zoo bleek en ontdaan zag zij er uit. Zij kwam eerst weer tot kalmte toen ze al lang weer te huis was ge komen. Dc heer van Dongen was er den man niet naar om veel drukte te maken. Zoo weinig personen als maar mogelijk was, had hij uitgenoodigil ge tuigen van de plechtigheid te zijn. en toen die afgeloopen was zou men het diner gebiuikcn, dat in een der hotels was aangericht. Dat 't daar erg vroohjk toeging, kon men juist niet zeggen; ol' 't kwam dat men er niet op zijn plaats was, of duj j ieder zich te veel met zijne eigene gedachten bezi; I hield, dit is onzeker; maar van Dongen was ver na. Alle vereischten, waaraan het lichaam rnoet voldoen, om den mensch tot voortbrenging van bepaalde klanken geschikt te maken, ziju hier door aanwending van het mechaniek ver kregen tu zoowel de stembuiging, als de uit spraak der verschillende medeklinkers eu vau de zaamgestelde klanken worden door prof. Faber s machine in verschillende nuanceerin- ;en weergegeven. Het verschil tusschen het natuurlijk en het nagebootst stemgeluid ligt al leen in de minder krachtige uitspraak van het laatste. - De eigenaars van een blad fe Ncw-ïork bieden de volgende voordeelen aan hun gea bonneerde!) aan Gratis haar knippen voor een jaar en eene gratis-inenting iedere drie maanden, naar verkiezing Elke geabonneerde, die driejaar te voren zal betalen, zal recht hebben op een doodkist, op kosten van het blad, bij zijn dood; of wel zijne erfgenamen zullen in plaats van dat artikel, een half dozijn zilveren lepels en vorken kunnen ontvangen. Welk een heerlnke premie een dood kist. Volgens de Gazetta di Napoli zal op Sicilië een orgaan der bandieten verschijneu onder den titel 11 Masirso (de schurk). Men verdiept zich over de vraag of de post zich met de verzending van dit orgaan zal belasten. Te Glasgow worden tegenwoordig we kelijks vau 150 tot 250 levend en omstreeks 150 stuks geslacht vee uit Amerika aange voerd. De levende runderen en schapen ko men er in goeden toestand aan en 't vleesch van de ui Amerika reeds geslachte beesten moet in frischheid en qualiteit niets te wen- schen overlaten. Voortdurend neemt de aan voer, vooral van geslacht vee, nog toe. Omtrent het vermogen van liet onlangs over leden parlementslid mr. Bavid ofAuchmedden deelt de Scofsmau" mede. Het is onmogelijk zich een idee te vormen van een dergelijk fortuin. Als laudhezitter nam hij een eerste plaats in; in 1853 betaalde hij voor het landgoed Cainhusdoon in Ayrshire 22,000 p st. vitr jaren daarna werd hij door aankoop eigenaar van Knoydart in Invernesa- hire. voor een som van 90,000 p st. Zes ja ren later kocht hij het landgoed Muurkerk voor 135,0(10 p. st. en bekwam bij erfenis vau zijnen broeder Auchmedden ongeveer ter waar de van 60,0-10 p. st Bovendien was mr. Ba vid nog tigpnaar van familiegor-deren in ver schillende oorden van zijn graafschap die nog geschat werden op eene waarde van 2.J milli- oen p. st. heugd toen een bediende hem kwam aanzeggen, dat zijn rijtuig gereed stond en 't tijd was om naar t spoor te gaan. Hij stond dus terstond op, terwijl zijne gade zijn voorbeeld volgde. Spoedig waren beiden reisvaardig, dewijl te voren daartoe alles in gereedheid was gebracht. Een kort en schijnbaar hartelijk afscheid volgde en allen haalden ruimer adem toon de partij in de twee bewuste partijen gescheiden was. •Gij moest nog iets gebruiken." zei Emma die 't begrootte dat er zooveel overbleef. »'t Zal duur genoeg zijn. Toe" ging ze voort, ssrhcnk nog eens in Lemans, toe maar!" Deze wenkte haar echter te zwijgen, maar dat kon zc in deze omstandigheid onmogelijk. »'t Is jammer dat deze taart zoo onaangeroerd blijft staan." ging ze verder voort. »lk zal zoo vrij zijn een stuk daarvan in mijne redeculc te bomen voor do kinderen." Eenmaal daarmee begonnen meende ze haar werk niet ten halve te mogen dóen en palmde van het dessert zooveel in als slechts mogelijk was. Gaarne zon ze ook nog van den wijn. welke er overbleef hebben meegenomen indien er mogelijkheid toe bestaan had. Eene zaak vooral kon ze later haren broeder niet vergeven, namelijk dat hij in 't hotel zooveel kosten had gemaakt. Hij kon haar diezilfdo som ter hand gesteld hebben, dan had zij de winst opgestreken, men was vrijer geweest, eu wat er overbleef, zie dat had ze bost kunnen gebruiken. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1