Nieuws- en Advertentieblad. Woensdag 27 September. Zestiende Jaargang. 1876 Uitgever S. UILTJES, NIEUWSTIJDINGEN. .M 1602. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden - - Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der AdtertemtiB.s van 14 regels ia 40 Centen; elke regel m-cr 10 Centen. Periodieke herhalingenalsmede, aanvragen en aanbiddingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiön in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. BERICHT. De ondergeteekende bericht, dat hij met 1 October e. k. zal uitgevenEen ZONDAGSBLAD voor Helder, Texel Vlieland en Terschelling, onder redactie van de lieeren J. K. G. Muller en W. Mkts Tz. Dit blad zal dienen tot plaatsvervan ger van de Texelsche Courantdie met 1 October a.s. ophoudt te bestaan, of liever van titel en uitgever verandert en met de Heldersche Courant gecom bineerd zal worden. Het zal bevatten Populaire hoofdartikelen, rubriek Hel- dersch, Texelsch, Vlielander en Ter- schellinger nieuws, wetenschappelijke mededeelingen op 't gebied van land bouw, zeevaart, nijverheid en kunst. Voorts: marktberichten, mengelwerk, raadsvcrslagcn, burgerlijke stand van Helder en de drie eilanden voornoemd gedichten, gemengde berichten, allerlei, buiten- en binnenlandschc berichten, advertentiön, enz. De abonnementsprijs bedraagt franco per post per 3 maanden40 Ct, Gecombineerd met de Helder sche Courantfl Prijs der advertentiön van 1 4 regel 40 Ct., elke regel meer 10 Ct. Bij herhaalde plaatsing eener adver tentie wordt belangrijke korting toege staan. Zij, die met vrucht wenschen te ad- verteeren, worden op dit ZONDAGS BLAD inzonderheid opmerkzaam ge maakt, omdat 't èn door inhoud èn door prijs voorzeker in veler handen zal komen He Uitgever, S. GILTJES. Helder, Nieuweaiep, Willemsoord, enz. 26 Sept. 1S76. Tengevolge der oproeping gedaau door liet bestuur der Industrieschool alhier, hebben zich 143 jongelingen aangemeld, om van de lessen gedurende de aanstaande winter gebruik te makeuwaaronder 86 die in vorige winter de lessen hebben bijgewoond. Hieronder zijn er 4« die reeds vierjaren de cursus hebben ge volgd, zich opnieuw hebben aangemeld, beseffende aan die inrichting nog veel te kunnen profi- teeren. 8 Jongens zijn er afgewezen, die niet aan het examen hebben kunnen voldaan. De Nederlandsclie Glasverzekeringmaat- schappij. gevestigd te Rotterdam, heeft het volle bedrag der bij haar verzekerde en bij de jongste ongeregeldheden te Amsterdam gebroken spiegelruiten vergoed, zonder in de kwestie te treden, of zij krachtens haar polissen daartoe al dan niet verplicht is. Ook de Spiegelglas verzekering-maatschappij Prudentia" heeft aan baar geassureerden te Amsterdam alle schade, door het inslaan hunner ruiten geleden, vergoed. Toen op zijn heenreis naar In die, de Conrad de haven van Napels verliet, sprong een van de kolonialen, een Italiaan over boord erd na een poos gezwommen te hebben, door twee zijner landgenooten, waarschijnlijk compères. die zich in een bootje bevonden, opgenomen en aan den wal in veiligheid ge bracht. Men heeft van den man en van het handgeld, dat hein door ons gouvernement was ter hand gesteld, sedert mets meer gehoord. In De Huisvrouw leest men 't volgende De nieuwste spaarpot. Een net speelgoed is door Johnson te Ghester in den handel ge bracht, liet bestaat uit een klein huisje met twee deuren die gewoonlijk gesloten zijn Voor het liuÏ3 staat een poppetje met een pre senteerblad in de hand. Legt men óp het presenteerblad een muntstuk of eenig ander voorwerp, dan maakt het mannetje een dan kende buiging, draait zich om en gaat door de zich openende, maar dadelijk weer achter hem toeslaande deur in het huisjeom ter stond daarop weer uit de andere deur te ko men ui et het leege presenteerblad Een aardi ger spaarpot voor kinderen is wel niet te vinden. Volgens de «Oid. Nachr." zijn in de vorige week uit Ilastede, in Oldenburg twee personen, Willems en Bröije, als gevolmach tigden naar Amsterdam vertrokken, ten einde er een erfenis in outvangst te nemen van 74 milli oeii gulden, afkomstig van de familie Hanken. De erfgenamen zijn 65 in getal, grootendcels onbemiddelde arbeiders in Oost-Friesland en i Oldenburg. Het genoemde blad wenscht den beiden gevolmachtigden veel geluk bij hun cnoeilevolle" taak. Een bij het Dep van Koloniën ontvan- vangen telegram vau den Gouv.-Generaal van Ned. Indiëdd. 12 dezer, bevat de navol gende berichten uit Atjeh Den éden dezer is de generaal-majoor Wig- FEUILLETON. IVIAR1ANNE OP het meisje mei Iwcc (jelioorle-aclcn. J. K. G. MULl,ER. TWEEDE HOOFDSTUK. 4. EEN ONGELUKKIG HU WELIJKSUEISJE. Spoedig lagen allen in eene aangename rust en toen de volgenden morgen was aangebroken ge voelde mevrouw van Dongen zicll weer geheel her steld cn haar echtgenoot bevond zich naar de om standigheden ook vrij wel. Hartelijk was 'tafscheid en van Dongen beloofde vast en stellig hen voor dat ze weer naar Antwerpen vertrokken, te bezoeken. "Maar zie eens man," zei vrouw Verheul, ter wijl z.o eene volle geldbeurs omhoog hief. welke ze in de slaapkamer op liet waschtafeltje gevonden had, «maar zie eens, die hebben zc zeker verloren." «Dat denk ik ook. Maar wat steekt daar tusschen dien ring; een briefje?" «Dat was me heusch nog niet in'toog gevallen." Verheul nam de beurswclko zijne gade hem overreikte aan. ontvouwde het briefje cn las «Deze beurs met 't geen zij bevat is eene geringe erkentenis voor de diensten ons bewezen. Wij hopen u steeds dank gers van Kerchein met drie colonnes (het 3de, 12de en 14de bataljon) uitgerukt Ier be vestiging onzer noord-ooslelijke linie. Van Oleh Karang trokken de troepen irn de ver kerkte kampong Toeklad genomen te hebben, naar Lamnjong dat na hevige» tegenstand be zet werd. Aan onze zijde sneuvelden 7 min deren, terwijl de majoor Rui-mpolde luite nants Verploegh en Van Driest en 44 minde ren gewond werden. Door het ontijdig sprin gen van een granaat werd ook de luitenant- adjudant van Vooren gewond De eerstvol gende dagen werden besteed tot het aanleggen eener versterking te Lamnjong en lot het bou wen eener brug ter verzekering der gemeen schap met Oleh-Karang en Lamprit. Bij het terugdrijven van den in den omlrek talrijken vijand en bij verkenningen sneuvelde een min dere en wc-rden 9 minderen en 8 koelies gewond. Omtrent den algemeenen gezondheidstoestand wordt gemeld, dat zich slechts een enkel cho lerageval had voorgedaan, doch dat koortsen en buikziekten vermeerderen. Aan een particulieren brief uit Soerabaja d°. 13 Aug. ontleenen wij het volgende: In zaken is het zeer stil en heerscht er geldgebrek. Het Gouvernement is van alles de schuld en oorzaak dat wij zwa'r.e verliezen leiden. Op Batavia zijn duizendc picnls tin en koffie door liet gouvernement beleend. ^In het Malangsche wordt de inlander, die zijn 'koffiekan het gou- nementspakhuis brengt, betaald met circa J van het hein verschuldigde en krijgt voor het restant een stukje bamhpe, wa<vrop staat dat het saldo over drie maanden betaald zal worden. De Javaau wil daarop niet wachten en verkoopt zijn pretentie voor een prikje aan dezen of genen Chinees, die er op speculeert. In liet Samarangschc komen de Javanen die koffie in de gouvernementspakhuizen willen leveren, voor gesloten deuren en eindigen met die koffie in de ravijn weg te werpen daar zij er geen geld voor kunnen krijgenenz. De gevolgen laten zich begrijpen de be volking krijgt geen geld. Zij kan dusdeChi- neezen niet betalen, die wederkeerig hun ver plichtingen aan de Europeesche toko's niet kunnen nakomen. De gevolgen zijn faillisse ment op faillissementen dat alles omdat de Directeur van financiën niet tijdig geld in Nederland heeft aangevraagd. Het disconto is reeds tot 9>- pCt. gestegen en gaat steeds hooger. Het geld voor het gouvernement kan niet voor einde September hier zijn: er zal in dien tusschentijd nog menig Chinees springen. Ziedaar een toestanddien geen ambtenaar naar Holland zal schrijven, maar die toch w*sr is. Krijgt ineu nog uit de binnenlanden een gouvernementswissel en presenteert men dien bij verval dan wordt men beleefd verzocht eenige dagen te wachten daar er geen geld is. Dreigt men dan met protest, dan loop en ze naar alle mogelijke gouvernementsinrichtin gen, als tolkantoor, vendudepartement enz., om zooveel mogelijk bijeen te schrapen. Enfin, erger kan het nietzoo kan het ook niet blijven, dus zal het wel worden Met deze hoop besluit ik. F. Op nieuw heeft een Engelsch pantser schip een ongeluk gekregen. De wAlexandria" het grootste, en sterkste schip van de Britschc marine, zou een proeftocht ondernemen. Te nauwernood had de machine eenige wentelin gen gedaan of de as knapte af. Aan de "Times" wordt door een liarer correspondenten bericht, dat hij er ooggetuige van was, hoe een aardappelveld bij Hamilton door den aardappelkcver in 24 uren geheel leeggevreten werd. De correspondent dringt aan op krachtige maatregelen om den invoer van dit insect te beletten, opdat voor onze kinderen de aardappelen mettertijd niet even duur worden als thans de oesters zijn. Op de sloomboot die van Dover naar Calais vaart, is diefstal gepleegd. Van 11 balen, die Russische en Egyptische fondsen bevatten, welke Londensche bankiers naar Parijs zonden, waren 7 geplunderd. Men had de fondsen door oude lorren vervangen. Van 11 tot 20 Sept. zijn 39 schepen het Kanaal van Suez gepasseerd, vertegenwoor digende ten opbrengst van fr. 800,000. Van af den ln Sept. bedroeg het aantal schepen 70 met een opbrengst van fr. 1467 000. In den //Jardin des I'lantes" tc Parijs is onlangs een Chineesche plant aangekomen die driemaal daags op geregelde uren van kleur verandert. Dezer dagen vierde, zoo de *Etoile" ver haalt, te Brussel een gezin in al Ir vroolijkheid bruiloft. Het feestmaal liep ten einde, de eene dronk volgde den anderen. De zoon des huizes hield een fraaie toespraak op zijn zuster en eindigde met zijns vaders bewilliging te vragen tot eene verloving, waarvan hij het geluk zijns levens wachtte. "Nimmer!" viel de vader in, waarop het jonge mensch een pistool uit den zak haalde en zich voor het hoofd schoot. Men stelle zich de algemeene ontiteltenis, de kreten van schrik en verbazing, de in zwijm vallende dames voorDe in allerijl ontboden heel meester verklaarde gelukkig de wonde voor niet doodelijk. baar te zijn en mocht ge ons ooit noodig hebben dan wonen we te Antwerpen. Evert van Dongen." Dat gold behoort ons niet, vrouw," zei Ver heul. wij zullen 't van Dongen terug geven." «Wol, dat deed ik niet. Wij hebben 't eerlijk gekregen en kunnen 't gerust en thans best gebruiken." De beide echtgenooten waren 't nog niet spoedig inct. elkander eens, wie gelijk had, maar t einde der historie was dat vrouwlief de zege behaalde. «Kijk eens Verheul, de kinderen zouden toch ter dege opknappen, als wc ieder een nieuw pakje, nieuwe laarzen en zoo al meer konden koopen. Warempel, ze hebben 't noodig. En dan blijft er nog een aardig duitje over voor u, om hout te koopen. Gij weet toch, dat wij contant veel beter bij den houtkooper terecht kunnen." «Gij hebt gelijk," zei Verheul, «ofschoon hij er in waarheid niet van overtuigd was, maar tegen de redeneeringen zijner cga was hij gewoonlijk niet opgewassen." En zoo werd dan de t 100, die de beurs inhield besteed cn bracht die som inderdaad een gezegende uitkomst aan want werkelijk verkeerde dc schrijn werker in bekrompen omstandigheden. Terwijl dat huiselijke toonceltjc bij den schrijn werker voorviel, bereikten van Dongen en zijne gade liet huis der tante. Wat was die tante Verné in haar schik, dat zc haar nicht aan haar hart kon drukken. «Och kind, wat hob ik al jaren naar je verlangd. Je lijkt nog sprekender op jo moeder dan te voren! Wel wel, en nu zoo best getrouwd? En hoe oud ben je nu al kind?" »li< ben zes cn veertig tante!" «Ben jo al zoo oud, kind? Wel. wel!" Nu eerst merkte tante Verné dat er iets aan den arm van den nieuwen neef haperde «Ik beet u welkom, neef, in mijne woning en wcnsch u beiden het beste in uw huwelijk. Och, 't is zulk een goed kind. Maar wat scheelt er aan je hand?" «Gebroken, tante!" «Gebroken! En boe komt dat kind?" Om dc waarheid te zeggen stond van Dongen wel een weinig beteuterd, toen hij zich en zijne gade, die de twaalf toch al lang achter den ruj hadden, zoo telkens kind hoorde noemenmaa tante Verné meende 't goed en dan komt 't op de woorden minder aan. «We hebben gisteren avond met de vïgelante gelegen, 't Is wezenlijk te verwonderen dat we er nog zoo goed zijn afgekomen. «Wel kinderen, gij doet mij schrikken; en zon'n ongeluk treft u op don eersten dag van uw liuwe lijk! Dat is geen goed voorteeken." «Och, beste tante! aan voorteekens geloof ik niet. Ware die ellendige koetsier niet beschonken ge weest, dan zou liet ongeluk ons niet getroffen hebben." «Houd u daarvan stil, neef. O, als gij op dat punt zooveel ervaring bad als ik, dan zoudt gij anders spreken." «Aan voorteekenen gelooft men tegenwoordig niet meer, tante, die tijden zijn voorbij." Voor eenige dagen is ern ongehoord brutale daad in liet galante Parjs gepleegd, Een jonge dame van 17 jaren wilde, voorafge gaan door haar vader, in ten tramwagen stap pen en geeft op eenmaal een doordringenden gil op het ijskoude gevoel van staal in haar I13I-; rnen had twee prachtige vlechten van haar eigen hoofdhaar afgesneden Het was stamp vol bij. den tram, zoodat de schelm het hazen pad kon kiezen. Te Berlijn is verschenen "Erste Deut sche Die.nstboden-Zeituiig." Onder meer be oogt dit blad dc dienstboden »te vrijwaren voor een slechte behandeling," wereldkundig te ma ken «hoe de herren en dames wel zijn." Voorts zal het bevatten "prachtige romans en schoone liederen," en incdcdeelenwaar men zicll 't best kan vermaken op uitgaansavondjes. Te Pagny»la-Blanche-G6tc,in hetFransche de; rtement van de Maas, werd onlangs een vierweeksch kalf, toebehoorende aan den grond bezitter Jules Fraixjois aldaar, ziek en weigerde hardnekkig eenig voedsel tot zich te nemen. Vruchteloos peinsde en zocht men zich moe over dc oorzaak der kwaal, toen het dier ein delijk een doode, reeds tot ontbinding over gegane adder uitbraakte. Deze adder, moet, door den melkgeur aangelokt, doordeu bek van het kalf tot zijn maag doorgedrongen en aldaar gestorven zijn. De bekende Sarita-Cruz, de aanhtnger van Don Carlos, is door den krijgsraad van St. Scbastiaan wegens moord en brandstichting tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. liet einde eener avonturierster. Vrouwen geven in den regel de voorkeur aan een stil, vreedzaam te huis, boven een rus teloos rondzwerven, zelfs wanneer dit laatste met buitengewone genietingen verbonden is. Als een tegenhanger hiervan verhaalt de Tribune. Vrouw I). die voor eenige dagen te Ber lijn gestorven is, was de dochter van een een voudig handwerksman, maar reeds in hare vroegste jeugd verraadde zij een zeker avon tuurlijk karakter. Toen zij ongeveer 15 jaar oud was, verdween zij plotseligg uit de ouder lijke woning, en eerst na verscheidene maan den vernamen de bedroefde ouders, dat zij zich bij eo* rondreizenden koorddanserstroep aan gesloten had. Het kostte niet weinig moeite het jonge meisje over te halen, dit vagebonden leven op te geven Zij keerde wel i:i de ouder lijke woning terug maar dat eeuvoudige, stille leven beviel haar nietzij weigerde zelf de hand van een rijk koopman, die door hare schoonheid betooverd was, zij wilde liever Tante Verné schudde echter liet hoofd. Zij kon geen tegenspreken verdi ngen, een natuurlijk gevolg van hare eenzame levenswijze, die zij alleen met oen jonge dienstbode deelde. Van Dongen begreep dat het raadzaam was die zaak verder maar niet te bespreken, aangezien bij wel inzag dat 't eene ijdele poging zou zijn zulk eene oude dame tot andere gedachten tc willen brengen. Tante Verné had 't 1111 druk om 't baren gasten zoo gemakkelijk mogelijk te maken. «Komt, kinderen! eerst iets gebruiken cn dan zal ik u mijn buis laten zien. De goede dame, die 't. niet aan middelen ontbrak 0111 ruimschoots 111 hare behoeften te voorzien, had voor deze gele genheid zich eens beijverd 0111 bet beste gereed te zetten. Van Dongen gevoelde zich toch niet op zijn gemak, want de tante scheen zoo gesteld op den geringsten vorm, en daaibij liet zij gedurig haren ouderdom zoo duchtig gelden, dat de goedo man een oogenblik in de verzoeking kwam om te wen schen dat lnj twintig jaar ouder mocht zijn Alleen de gedachte aan '1 pas voltrokken huwelijk tem perde dien wensch. 't Genoegenhetwelk de. gehuwden zich hadden voorgesteld te zullen smaken werd vrij wat ver minderd door den gebroken arm. Van uitgaan kon weinig komen. Alleen konden nu en dan uit stapjes per rijtuig gedaan worden, en dan nog zat de vrees er wat in. Toen van Dongen dus eene weck '111 Rotterdam bij tante Verné was geweest, begon bij zeer naar huis te verlangen en zijne gade stemde daarin volkomen met hem overeen. Eerst werd nog een bezoek gebracht aan Verheulwant dezen koudon ze niet vergeten, 't Was juist etens tijd toen zij bij den schrijnwerker binnentraden en man, vrouw en acht kinderen waren rondom de tafel gezeten. «Kijk dat doot me een genoegen, dat ik 11 allen zoo gezond aantref. Zijn datje juweeltjes. Ver heul? Nu, ik moet zeggen, dat zo er kostelijk uitzien. Geef me eens een handje sprak bij tot een meisje van even twee jaar, een allerliefste krullcbol. 't Lieve kind slak gulhartig baar armpje toe cn lachte vriendelijk tegen hem. «Ik zou wenschen zulk een kindje te bezitten zei van Dongen. «Wie weet." antwoordde de vrouw van Verheul, «welke liove kinderen ge «Wie weetja maar Vei heul geef ons dat kind mede. Ik zal voor het mei-je zorgen en ze zal t goed bij ons hëbbon. Kom, wal is je antwoord «Voor nog zooveel niet. mijnheer," antwoordde vrouw Verheul, «liet kind is naar mij genoemd. Denk daaraan niet." «Mocht ge er later toe besluitendan hebt ge me maar te schrijven," dat waren de laatste woor den toen van Dongen de goede lieden vaarwel zei. Nog dienzelfden dag vertrokken ze en kwamen terug in hunne eigene woning te Antwerpen. Woidt vervolgd

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1