Nienws- en Advertentieblad. Zaterdag 7 October. M 1605. Zestiende jaargang. 1876, Uitgever S. GILTJB. o BEKENDMAKING, uarantaine. NIEUWSTIJDINGEN. HELDERSCHE COURANT Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Ilulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advkktentikn' van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Ad verten tien in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officieel Gedeelte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Helder maken bij deze beleend, dat, even als vroeger, van den 10 dezer tut en met den 15 April 1877, de quarantaine zal gehouden worden achter in het Nicuwediep bij het Nieuwewerk. en dat alle vroegcro bepalingen opzigtelijk het stoppen of ankeren en in quarantaine liggen in den mond van de liaven van volle kracht blijven zullende de schepen aldaar de eerste visitatie moeten onder gaan, na welke visitatie de visiteur der quaran taine, indien daartegen gccnc bedenkingen bestaan, vrijheid verleent om naar hot Nieuwewerk te ver- lialon of te zeilen; doch ingeval er onverhoopt ziekte of besmetting aanwezig of te vermoeden is, zoodanige schepen zal gelasten, om in den mond der haven aan den Stoencndam te moeren, alwaar zij tot nadere ordei's van Hoogerhaml steeds zullen bewaakt worden. Het zal echter aan schepen, welke slechts aan visitatie zonder quarantaine onderworpen zijn, vrij staan, om de visitatie op de roede aftcwachten, indien het met hun belang in strijd is om in het Nicuwediep te komen. Ieder wordt ernstig gewaarschuwd, om zich zon der schriftelijke vergunning van den heer Directeur en Koramandant der Marine, aan boord van quaran taine-schepen te begeven; ten einde zich te vrijwa ren voor de toepassing der zware stiafTen welke op de overtreding zijn vastgesteld. Helder, den 2 October 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd. STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEIJ, Secretaris. Niet-Officieel Gedeelte. Helder, 6 Oct. 1876. Bij de gisteren bij de directie der Marine alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van het sloopeu van het voor 's Rijks dienst af gekeurde transportschip //Java" zijn 10 in schrijvingsbiljetten ingekomen, als vau de heeren S. Gooien f 4580 G. Moorman 1' 4500 C. Steeman f 4370 J. F. Philips f4300 F. Steeman f4275 L). de Vries f4250 J. Steeman f 4125P. Hoon f 4089 W, de Jong Jr. f 3940 II, van der Hulst f 3700 Heden morgen zijn vau hier onder ge leide van politie, naar de strafgevangenis te Leiden overgebracht 14 veroordeelde militairen, welke uit Oost-Indië zijn aangebracht met het fregatschip Louis August Constantin. Dinsdag namiddag ten twee ure is Zr. Ms ramtorenschip "Koning der Nederlanden'" in het Noordzee kanaal liggende op sleeptouw genomen door de ^leepboot Amsterdam, om naar hier te worden gebracht. Bij een noor delijke wending der sleepboot, draaide de Koning'niet spoedig genoeg, gierde buiten de genl en geraakte aan den grond. Geluk kig had men de voorzorg genomen om met half vloedgetij uit te varen, zoodat na eenige minuten het schip weder vlot kwam. Ten drie ure was men buiten de haven en werden aan de niteiuden der hoofden de vlaggen ge- heschen. Van de ratnschepen "Scorpioen" en //Gninea" die de '/Koning" zouden convoieren werden twee salutschoten gelost, waarna de tocht naar hier werd aangevangen onder begun stiging van goed weder en een helder lichte maan. Ten 12 ure passeerde de //Koning" den drempel van het Schulpengat; men ging zeer langzaam vooruit, zoodat men te 3 ure eerst op de reede ten anker kwam en Woensdag morgen zeven ure in de haven. l)e //Koning" is direct binnen 's rijks werf gehaald en staat thans in het drooge dok. Het ramtorenschip //Koning der Nederlan den" is bestemd voor de algemeene dienst en zal waarschijnlijk over een paar jaren naar Oost-Indië worden gezonden om de "Prins Hendrik der Nederlanden" af te lossen. Het vaartuig heeft een lengte van 81.7S M De grootste breedte is 15.20 M. De holte tusschen de opperbalken en den onderkant der kielplaat S.5'J M. De diepgang ia 5.9 M. Het is voorzien van een machine der firma Pern van 600 paardenkracht. Over de geheele engte is de romp, omgeven door een gordel van pantserplaten 1.5 M. breed. De pantsering is in het midden 20.3 cM. dik, aan het voor- en achterschip 11.4 cM. De houten rug tegen de pantserplaten is 30.5 cM. dik. De torenpantsering en toren wal is 23 cM. dik. Het stuurhuis is met 20.3 cM. dikke pantserplaten bekleed. De bewapening bestaat uit 4 getrokken kanonnen van 23 cM. Waren de blijken van belangstelling'zeer talrijk, die den hoofdonderwijzer, de heer TT. Daarnhouwer, in de maand April dezes jaars mocht ondervinden, bij de herdenking aan den door hem volbrachten 40jarigen loopbaan, dezer dagen werd daar nog aan toegevoegd een on derscheiding van wege het hoofdbestuur van de maatschappij "tot Nut van 't Algemeen," bestaande in een zeer nette gedenkpenning met toepasselijke inscriptie. FEUILLETON. MARIANNE OP hel meisje mei twee geboorte-aden. Novelle door J. K. G. M U L L E R. VIERDE HOOFDSTUK. 7. EEN ONSCHULDIG SLACHTOFFER. Vóór 't huwelijk van Evert van Dongen werd diens huishouding waargenomen door eenc oude dienstbode zijner moeder. Hij was de laatste ge weest die uit het ouderlijk huis ging, of beter ge zegd, hij bleef er tot aan den dood zijner moeder; zijn vader, de oude heer van Dongen was reeds vroeger overleden. Het ouderlijk huis, dat hij zoo gaarne had willen bezitten en waarvoor hij ecne belangrijke som had gebodenmoest publiek ver kocht wordenwant Emma zijne zuster, was er vast van overtuigd dat 't'dan meer zou opbrengen. «Wat kan 't mij schelen of ik 't kuis mijner ou ders bewoon of een ander!'* «Gij moest er op gesteld zijn dat't ouderlijk huis, waaraan zulke heerlijke herinneringen verbonden zijn, in onze familie bleef, had haar broer Evert gezegd. «Zoo, en moet ik daarom geldelijk nadeel lijden? Dank je, broer. Het zal in publieke veiling gebracht worden. Bij die onderhandsche verknopingen is de kooper altijd aan 't beste eind." Zoo ging 't met alle andere voorwerpen, die tot Door de bestuursleden van het departement Helder heeft gisteren de uitreiking ten huize van den hooggewaardeerde!! hoofdonderwijzer plaats gehad. De soiree litéraire gisteren avond in het lokaal Tivoli gegeven door den heer W. van Voorst, van Gouda, opgeluisterd door de mede werking (geheel belangloos) van een groot deel van het stafmuziekkorps der Marine, werd door een vrij talrijk publiek bezocht. De verschillende nommers van het programma, zoowel voordracht, zang als muziekuitvoering werden herhaaldelijk luide toegejuicht. Naar men verneemtwordt de brik „Zeehond" tot oefening van bootsmansleerlin gen op 1 November as. in dienst gesteld, en gaan de op 15 Mei 11. in dienst gestelde monitors en ramschepen 150ct.a.s. buiten dienst. De rekening van ontvangsten en uit gaven der gemeente Wieringen is vastgesteld dat der ontvangsten op f S974 3SJ uitgaven 7755 S5.1- dus een batig saldo van f 1218 53 De Colorado-kever schijnt ook onze gren zen te hebben overschreden. De heer de Vries te Workum meent althans er drie levend gevonden te hebben. Dr. Sluyterman aldaar zond ze naar-een zoöloog tot onderzoek. Het //N. v. d. D.", meldt dat Dr. Brester, leeraar aan de H. Burgerschool te Delft, een levend exemplaar van den zoo gevreesden aard appelkever bezit. Naar wij vernemen, zal van wege het gemeentebestuur van Amsterdam een gratifi catie worden uitgereikt aan de onderofficieren en schutters voor hunne bij de jongste ongere geldheden bewezen diensten. Voor iedere wacht zal aan een onderofficier f 1-70 aan een korpo raal 1.20 en aan de schutters, tamboers en hoornblazers f 1 worden uitbetaald. Zij, die bij het alarmslaan niet tegenwoordig waren of zich aan dronkenschap of ander plichtverzuim Hebhen schuldig gemaakt, zulien voor een Schuttersraad terechtstaan. - Het Nederlandsche binnenschip De Twee Gebroeders is op de Schelde voor Antwerpen aangevaren door de Engelsche stoomboot Alster en terstond gezonken, De schipper met vrouw en kinderen konden nog gered worden, maar de knecht, wien den uitgang door de planken van het half verbrijzelde schip versperd werd, is bij het ongeluk omgekomen. Zaterdagnamiddag sloeg een man een glas ruit van een woning op den Wagenweg te de nalatenschap van den ouden van Dongen be hoord hadden. Nochtans had Evert van Dongen besloten het huis zijnor ouders, waarin hij zooveel blijde jaren had doorgebrachtwaarin hij eerst vader en toen moeder de orgon sloottot iedere» prijs te koopen. Maar hij had buiten den waard gerekend. Vlak naast die ouderlijke woning stond een manufactuurwinkel. Do eigenaar daarvan had al sedert cenige jaren vergeefsclio pogin< aangewend, nu eens bij den buurman ter linker dan bij dien ter rechterzijde, om dien winkel door aankoop van een der gemelde perceelen te vergroo- ten. De reden daarvan was naijver op zijn over buurman want diens winkel was veel breed er en dat smartte hem. Hij hoorde dus met genoegen dat 't huis te koop werd gepresenteerd. »'t Zal mij niet ontgaanzei hij tegen zijne vrouw. «Wat scheelt 't mij of ik eenmaal een paar duizend guldon. moer moet geven, als ik daardoor mijn zin kan krijgen." Daarop had Emma nu juist gerekend. Ze had 't vroeger hare moeder al kwa lijk genomen, dat deze het huis niet aan den ïna- nutacturier tegen den hoogen prijswelken hij er voor boodhad afgestaan. De dag der v erkoop brak aan. De heer Evert van Dongen had door ècn deskundige het huis laten taxeoren. "Vijftienduizend gulden meende deze was do hoogste waarde er De notaris bracht het onder den hamer. 'tWerd verkocht bij opbod en afslag. Veertienduizend gul den was 't hoogste bod. «Dat gaat goed," dacht mijnheer Evert, op achttienduizend gulden zal ik 't mijnen verder durf ik 't niet te wagen." «Zes duizend gulden boven 't bod," riep de af slager." «Mijn!" klonk 't onmiddelijk. Mijnheer Evert ontsteld hevig, maar de zaak was Haarlem met zijn lianil stuk om zich van een daarvoor staand tafeltje meester te maken. Op heeterdaad betrapt, werd hij gearresteerd. De dief had vroeger reeds 6 jaar in de gevangenis doorgebracht en wilde er weder heen, zooals hij verklaarde. In de afgeloopen week is te 's Herto genbosch gearresteerd een man, verdacht van te zijn dc dief van verschillende zilveren voor werpen uit de R. K. kerk te Ewijk. Naar men zegt, heeft eene vrouw van slechte repu tatie de politie op het spoor van den dief ge bracht Na verschillende voorwerpen te hebben verbrijzeld, zijn ze door hem in de rivier de Dieze geworpen, waaruit reeds enkele stukken en een hostiedoos zijn opgevischt, eene mon strans en twee relikwiedoozen heeft men tot heden niet kunnen vinden. De man heeft de daad reeds bekend. Zaterdag jl. kwam het schip Western Chief te Graveteud van Nagas-aki binnen. Dc kapitein rapporteerde dat den 13 September bij hem aan boord een moord was gepleegd door een Maleier en wel op een der schepe lingen, terwijl een ander ernstig was gekwetst. Zonderling genoeg was de moordenaar nergens te vinden, hoe men het schip ook doorzocht Na verloop van een paar dagen werd de Lord Lyndhurst, van Calcutta naar Londen gepraaid. De kapitein van laatstgenoemd vaartuig vroeg of er van de Western Chief ook een man werd gemist, Op het bevestigend antwoord werd de boot in zee gelaten, maar te nau- wernood was de Lord L}'iidhurst bereikt en ing men aan het zoeken of de moordenaar, ie eenige minuten geleden nog gezien was, was weder verdwenen. Wat er van hem is geworden, is totaal onbekend. Blijkens een bij het Departement van Kolo niën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nedcrlandsch-lndië, van den 27 September jl„ heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchem het navolgende uit Atjeh bericht: Den 19n September werd de versterking bij Passar-Koeroeng-Tjoet voltooid en bezet. Dien dag werd in twee colonnes opgerukt naar Tjadé, dat zonder verlies genomen werd en alwaar de vijand S lilla's achterliet. Een bataljon bleef aldaar tot het onderhouden van gemeenschap, het zuiveren van het terrein en het aanleggen van wegen. Den 20n September werd Silang genomen en bezet. De tegenstand was gering2 mindere militairen werden gewond. Aldaar wordt een versterking gemaakt voor een compagnie. Van 21 tot 23 September werd voortgegaan met het werken aan verslerkingen en wogen. De vijand bestookte voortdurend het bivouac. Dientengevolge sneuvelden 2 mindere militairen, terwijl men 6 gewonden, waaronder 2 dwang arbeiders, telde. De post te Totta-Pohama werd opgeheven. De gezondheidstoestand was goed; onder de militairen heerschte een uitmuntende geest en de weersgesteldheid was gunstig. De heer Ceen der voornaamste han delaren in de oude straat duTemplete Parijs, had onlangs een ongemeen grooten en schran- dpren aap gekocht. Dezer dagen kwam hij, het dier in zijn kantoor achtergelaten hebbende, het halen, toen zijn kassier hem verzocht, een twintig minuten zijn plaats in te nemen, daar hij een dringende boodschap te verrichten had. Zeer gaarne antwoordde de persoon, zette zich en betaalde de wissels, welke inkwamen. Zich een oogenblik moetende verwijderen, schoof hij de lade toe, zonder die te sluiten en ging. Hij had nauwelijks de hielen gelicht of een jongen trad binnen, om een zekere som te in- casseeren. Hij komt voor het loket; de aap steekt den poot uit; de jongen, zonder bij zonder op te letten, geeft zijn pap:er af. De aap, getrouw zijn meester nabootsende, haalt de Iade open en reikt hem een geheel pak bankbiljetten toe. De knaap zette groote oogen op, docht draalde niet zich met den onverlioop- ten schat uit de voeten te maken. Toen de heer G terugkwam, droop de aap vol schuld gevoel af, en zijn meester had met een oog wenk alles begrepen Doch de roover zijner bankbiljetten is nog niet opgespoord. Een rijk alleen levend landbouwer, te Oss woonachtig, werd Maandag ochtend in eeue weide, te Lithoyenop heeterdaad betrapt, terwijl bij bezig was met het uitmelken van eens ander koeien. Reeds jaren werd hij daarvoor aange houden, tot hij nu eindelijk betrapt werd. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt. Te Parijs worden op het telegraafbureau proeven genomen met eene uitvinding van Le- noix om door middel der electriciteit geschre ven schrift allernauwkeurigst over te brengen. Keizerin Eugénie heeft het blad "Les droits de 1'homme" voor het gerecht gedaagd wegens het opnemen van een document, waarin zij van onechte geboorte wordt verklaard. Te Keulen is Maandagnacht de thermo meter onder nul gedaald. Een tuinier vond des nachts ten 2 ure de glazen van de broeikassen bevroren. gebeurd. »Uw naam, mijnheer vroeg de notaris. «Deumer »Uwc borgen •Als mijnheer 't goedvindt deponeer ik terstond de koopsom." «Alles in orde. Wilt ge dan zoo goed zijn aan stonds met een paar getuigen in de andere kamer te komen »lk ben tot uwen dienst, mijnheer de notaris," sprak Deumer. Evert van Dongen was dus bitter teleurgesteld. Nog diezelfde week kocht hij zich echter een eigen huis, waarin hij op gemakkelijke wijze zijne zaken kon drijven en lnj werd in die woning zeer rijk, zooals we reeds vernamen. Behalve de oude huishoudster had de heer van Dongen nog een meisje van ongeveer zestien jaar, eene wocze, in zijne dienst. Toon hij nu huwde nam de oude trouwe dienstbode haar ontslag; maar van Dongen liet haar niet gaan dan voor haar ge zorgd te hebben. Hij wist door zijne voorspraak en 't betalen eener geldsom van driehonderd gul den haar eenc plaats op een hofje te bezorgen, en daarmee was de goede ziel erg in haar schik, daar voor was zijjz.e uiterst dankbaar. Hanna, de wocze, zou voorloopig blijven. Op dit meisje was de hoop van Emma gevestigd. In hare hand moest Hanna het werktnig worden waarmee ze eene afschuwe lijke misdaad dacht te plegen. Hoe ze dat zou aan leggen, wist ze zelve nog niet, maar 't moesl ge schieden, Jane was haar in den weg. Was zij er niet, dan stond 't vast dat dc erfenis haar niet ontgaan kon cn voor liare kinderen mocht ze toch wel zorgen Zoo meende ze. Door blinde heb zucht gedreven, vroeg ze niet eenmaal naar de middelen welke zc aanwendde om dien boozen lust voldoening te schenken. Het menschelijk geluk is inderdaad gelijk aan een tengere bloem. Door duizenderlei voor haar leven schadelijke diertjes wordt zij bedreigd en aan gevallen. Ts niet «'•ene enkele onreine ademtocht voldoende oin haai1 te doen kwijnen, sterven? Di mensch zelf is in de eerste plaats dc aangewezen persoon die teere bloem, le beveiligen te bescher men. Maar, helaashoevelen planten niet eigen hand in 't binnenste der bloem den vijand die haar vernietigt cn niet rustmaar voortwoekert totdat dc volkomen ondergang is bewerkstelligd. Dan is de vrede der ziel verloren en 't leven wordt als een ballast, in stede van cone heerlijke gave Gods be schouwd. Die de vijanden van 't menschelijk geluk vrij spel laat en niet krachtig om die met alle macht te bestrijden en te doodendie boreidt zicll zeiven 't ellendigste lot. Dat deed Emma van Dongen. Door hebzucht gedreven was haar weinig meer heiligdeinsde ze voor niets ineer terugzoomin voor ecne booze daad als eene booze geduchte. Door geveinsde goedheid en belangstelling zou ze pogen Hanna, die weinig ontwikkeld was aan haar te verbinden. Die toeleg gelukte haar maar al te wel. Op zekeren middag dat Hanna eene boodschap voor hare meesteres moest verrichten in 't hui: van Lemans voorbijging riep Emma baar binnen. «Lief kindsprak ze op geveinsde toon «zet u even neer. Ik ben blij dat ik u zie. lloe is toch met mijn broeder?" «O, heel best, mevrouw." «Dat doet me genoegen. Maar sukkelt bij tegen woordig ook niet meer «Volstrekt niet, mevrouw." «Ge weet, lieve Hannadat ik na 't huwelijk van mijnheer niet meer aan huis kom. Ochik lijd er zoo onder." •Dat geloof ik gaarne, mevrouw, u hield altijd zooveel van mijnheer." «Ja, kind, dat is nog zoo. Is uwe mevrouw nog al goed voor hem 7" «O, zij is zoo goed voor hem. en voor ieder." «Dat verheugt me. Hoor eens Hannadoe me plezier cn kom mij nu en clan eens eens vertellen hoe mijnheer 't maakt, ik zal je voor je inoeito beloonen. Ga je in de week ook uit ïJa mevrouw! Alle Dinsdagavonden mag ik een paar uur uitgaan." «Waar gaat ge dan heen ®r>an ga ik naar eene vriendin." «Goed. En hoe laat moet. je te huis zijn V' «Te negen uur, mevrouw." «Welnu, kom dan een kwartiertje vroeger hier. Maar zeg er niets van aan je kameraad't zou wat dwaas schijnen: maar aan uwe mevrouw moogt ge nog veel minder iets zeggen, zij is boos op mij, boos zondor reden. Hier, dat is voor u ging ze voort, terwijl ze het meisje een gulden in de hand stopte. «Toe maar kindneem dien gerust aan ik heb altijd veel van je gehouden en veel belang in je gesteld." Hanna kneep de hand dicht, ofschoon ze. ze be zat weinig doozieht. niet begreep waarmee ze dat muntstuk verdiend had. «Ga nu heen lieve, en denk er vooral om, dat ge niemand zegt, dat ge hier geweest zijt," Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1