lieows- es Advertentieblad. M 1608. Woensdag 18 October. Zestiende Jaargang. 1876. Uitgever S. GILTJES. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN. ADVEKTENTIEN Uit de hand te koop: WOONHUIS, HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post n n Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.50 0.65 De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centenelke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per re£ Vóór des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. Officiéél Gedeelte. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt ter kennisse van de daarbij belanghebbende ingezetenen, dat op Vrijdag, den 17 November 1870, des voormiddags tusschen elf en twaalf ureaan het Raadhuis dei' gemeente, eene vergadering van kiesgeregtigden zal worden gehouden om de plaat sen aan to vullen van do drie leden der alhier ge vestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken die met het einde van dit jaar aan de beurt van af treding zijn. De lijst der Kiezers is op de gewone kantoor uren ter Secretarie der gemeente ter inzage neder- gelegd. Bezwaren tegen die lijst kunnen bij het Gemeen tebestuur worden ingeleverd. Van deze vergadering worden geene afzonderlijke kennisgeving verzonden. Voorts wordt in herinnering gebragt dat men om Kiezer te zijn 1. Nederlander, meerderjarig, ingezeten der gemeen te, en in het volle genot dor burgerlijke en burgerscliapsregten moet zijn 2. Ter zake van een bedrijf van handel of fabrieken in het patentregt mo<>t zijn aangeslagen tot een be drag van minstens zeven gulden. Helder, den 14 October 1876. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSEBurgemeester. L. "VERHEY, Secretaris. Het Gemeentebestuur van den Helder brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 8 der wet van den 2 Junij 1875 (Staatsblad No. 95), ter kennisse van het publiek, dat aan K. W. BU11RMANN, al hier, vergunning is verleend tot uitvoering eener SMEDERIJ voor IJzer- en Koperwaren achter het huis wijk I, No. 462, sectie A, 3857, in de Ko- n ingstraat. Helder, den 14 October 1876. Het Gemeentebestuur voornoemd, STAKMAN BOSSEBurgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Niet-Officiëel Gedeelte. Helder, 17 Oct. 1876. Z. K. H. Prins Frederik heeft op nieuw een bewijs gegeven van zijne hooge ingeno menheid met de orde der Vrijmetselaren door ter herinnering aan Md. 60 jarig jubilé als Grootmeester Nationaal te schenken; f 30U0 aan de Louisa-stichting en f 3000 aan het genoot schap tot ondersteuning der pogingen tot verdediging, handhaving en verspreiding van de beginselen der vrijmetselaarsorde. FEUILLETON. MARIANNE OP het meisje met twee geboorte-aclen. J. K. G. M U L L E R. VIERDE HOOFDSTUK. 10. een onschuldig slachtoffer. •Een vreemd verschijnsel," zei mevrouw van Dongen, »ze schijnt in een staat van verdoovin; te zijn." Ze begaf zich naar beneden kleedde zich een weinig aan en liep zoo snel als ze kon naar de buren. Dezo verschrikten hevig, maar de buurman, eon goed oud lieer, was toch terstond bereid om mee te gaan, terwijl hij zijne dienstbode om den dokter zond, die in do nabijheid woonde. «Een vreemde toestand," zei de oude lieer, toen hij Hanna zag. De dienstbode kwam terstond terug en berichtte dat de arts juist bij een zieke was gehaald maar zeker terstond zou komen als hij terug kwam. Daarmede ging echter ruim een uur voorbij. Ein delijk kwam hij. •Mijn hemel! wat is hier gebeurd?" vroeg hij op nadrukkelijken toon. »lk weet 't niet dokter." •Er heeft hier eene vergiftiging plaats gehad. •Mijn Godwat zegt go riep mevrouw van Dongen. - Ter beurze van Amsterdam werd dezer en voor het eerst eene charterpartij ver toond #van Bombay op Nieuwediep of Velsen." - Het Nederlandsche brikschip "Geertruida Cornelia," kapitein Wielema, is Vrijdagoch tend circa elf uur van Amsterdam door het Noordzeekanaal naar Suriname vertrokken. Het was te drie uur aan de Noordzeesluizea. Het barkschip Vier Gebroedersgezag voerder C. van der Zeebestemd naar Soe- rabaija, zal, geladen met stukgoederen, op 1 November door het Noordzeekanaal zee kiezen. Er is sprake van, dat Z. M. de Koning daarbij tegenwoordig zal zijn. Naar men verneemt is de vierde per soon, die bij de stranding van de zaudpouipeu voor den mond van liet Noordzee-kanaal op Maandag 8 dezer vermist werd niet veronge lukt. Jlij bevindt zich iu goede welstand. De schadedie door deze ramp der Engelsche Maatschappij is toegebracht, wordt begroot op p.in. vijftig duizend gulden. - Men meldt uit Leiderdorpdat een aldaar wonend 23jarig meisje 19 dagen ach tereen geslapen heeft. Voor eenige dagen naar het -Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, moet zij aldaar Donderdag morgen zijn wakker geworden. Zij gevoelt zich zeer wel en het is haar of zij slechts een gewone nachtrust genoten heeft. In het Ziekenhuis werd zij kunstmatig gevoed. Te Arnhem is binnengebracht de 14jarige schaapherder G. Mo», beschuldigd van moed- willigen doodslag Hij heeft een anderen knaap met een mes iu het onderlijf gestoken, zoodat deze een paar uur later overleed. In de Zwolsche Ct. werd dezer dagen een overzicht opgenomen van hetgeen in 28 der voornaamste gemeenteu wordt betaald aan opcenten op het personeel en aan hoofdelijken omslag. Per hoofd wordt opgebrachtte Amsterdam f 6 74, Rotterdam f 6 72, Zaandam f 6 09, 's Hage f 6 05 Middelburg f 5 58, Dord recht f 5 22, Leeuwarden f 4 80, Leiden f 4 13, Alkmaar f 3 92, Utrecht f 3 79, Drift f 3 60, Schiedam f 3 56, Haarlem f 3 50, Amersfoort f 3 06, Gouda f 3 03, Arnhem f 2 79, Maastricht f 2 70, Nijmegen f 2 56, Breda f 2 42, 's Bosch f 2 27, Zwolle f 2 02, Groningen f 1 80, Helder f 1 39, Tilburg f 1 28, Apeldoorn f 1 16, Deventer, Kampen en Zutfen niets. Wij kuunen thans met zekerheid mede- deelen dat de Regeering voorloopig besloten heeft de havenwerken van Batavia voor eigen rekening uit te voeren. Geen der gedane in schrijvingen is aannemelijk geacht. Iuuiiddels behoudt de Regeering zich voor om in geval van nieuwe aanbiedingen, die alsnog iu over weging te nemen. Eerlang zal een groot aantal ingenieurs, werktuigkundigen, opzichters enz., hier te lande worden benoemd, die in het begin van het volgend jaar naar Batavia zullen vertrekken. Kapt. Angelo Ottaggiovoereude het Ital. schip Cilo Secondevan de kust van Afrika te Marseille aangekomen rapporteert dat het grootste gedeelte der equipage op de thuis-reis door hevige koortsen aangetast en zijn voorraad quiniue uitgeput was. Op den 20sten Juli praaide hij het schip Liberaal kapt. Wierikx, naar Batavia bestemd, en vroeg om eenige quinine. Daar de equipage van het ltaliaansche schip te ziek was om een sloep te bemannen, liet kapt. Wierikx een boot te water en voorzag kapt, Ottaggio niet alleen van het gevraagde, doch voegde er ook kaas, brandewijn, vruchten, sigaren en andere ver- verschiugen bij, zonder eenige vergoeding er voor te willen aannemen. In de ijzerfabriek Ditton Brook bij Li- verpool sprong 11. Vrijdag een gloeiende oven. Een groote massa heete kolen kwam tusschen een schaar werkliedendie hun ontbijt ge bruikten terecht. Zes mannen en een klein meisje, dat haren vader brood bracht, werden gedood. Bij eene voorstelling in het paardenspel van Sanger te Rochester, werd een hengst, be reden door den bekwamen ruiter Belleeens klaps razend, en greep Belle met de tanden eerst in den hals, later iu de lenden, en sleepte hem zoo door de manege. Meer dood dan levend werd het woedende dier ten slotte zijne prooi ontrukt. De ijsbeer in den zoölogischen tuin te Keulen heeft dezer dagen plotseling herigen twist met zijüe wederhelft gekregen nadat zij vier jareu vrij rustig in hetzelfde hok te zaïnen hadden doorgebracht. De strijd ein digde hiermede, dat de beer de beerin beet pakte en naar het bassin sleeptewaar hij haar zoolang ouder water hield, totdat zij dood was. Slechts met groote moeite kon men de doode beerin uit de klauwen van den beer krijgen. •Ik herhaal 't: er heeft eene vergiftiging plaats gehad." •Zou 't mogelijk zijn De dokter antwoordde niet, maar betastte de pols, de wagen enz. •Waar zijn de geneesmiddelen, die ik haar heb voorgeschreven, mevrouw Hier staat een fleschje met medicijnen, dokter," zei de oude heer. De dokter beschouwde 't nauwkeurig. »Er is iets in dat er niet in behoort te zijn," Hij zette zich haastig neer tot 't schrijven van een recept, een braakmiddel, maar de arme lijdcres had reeds den geest gegeven, vóór dit bezorgd werd. De geneesheer vond 'tnu raadzaam den officier van Justitie met 't voorgevallene in kennis te stel len en een gerechtelijk onderzoek te vragen, opdat 't blijken mocht, of men aan eene schromelijke ver gissing dan wel aan eene opzettelijke misdaad te denken had. 't Doet mij waarlijk leed, waarde mevrouw van Dongen, u zooveel moeite te moeten veroorzaken, maar ;t is mijn plicht aldus to handelen." De officier, ontboden zijnde, verscheen reeds in den vroegen morgen met den griffier, nam kennis van het geval, verzegelde 't medicijn fleschje en nam het met zich mede. Vreemd hoorde van Dongen op. toen hij in den loop van den dag t'huis kwam. Het deed hem van harte leed, want hij had veel op met de arme weeze. Zijn eerste denkbeeld was dat de apotheker zich vergist had. Dit zou trouwens wel spoedig blijken. Drie dagen daarna liet van Dongen, nadat er eerst eene lijkschouwing had plaats gehad, het stoffelijk overschot der arme Hanna op eenvoudige wijze ter aarde bestellen. VIJFDE HOOFDSTUK. de vermoedens. Reeds spoedig had zich de mare van den treuri- gen dood van Hanna door de gansche stad ver spreid. Den apotheker hield men algemeen ver dacht, dat hij door groote onoplettendheid de oor zaak er van was. Binnen weinige dagen had hij zijne reputatie, welke hij jaren lang met eore had gehandhaafd, verloren. Bij 't scheikundig onderzoek was 't duidelijk gebleken, dut er zich in do medicij nen vocht of sap van dolle bessen (belladonna) be vond. Dc verschijnselen, die de dokter bij de pati ënte had waargenomen, stemden hiermede volkomen overeen. De apotheker verzekerde dat hij het ge neesmiddel zelf bereid en ten eenenmale geene bel ladonna in zijne apotheek had. Na een daartoe in gesteld onderzoek bleek de waarheid van 'smans beweeren. Trouwens, welk belang kon hij er bij hebben de arme weeze te vergeven? Maar wat dan? Moest men hier aan zelfvergiftiging denken 't Geval was voorzeker moeiehjk tot klaarheid te bren gen. Dat mevrouw van Dongen zulk eene gruwe lijke misdaad zou gepleegd hebben, was boven alle verdenking. Toch lag 'top den weg der justitie, om ook ten huize van van Dongen een gerechtelijk onderzoek in te stollen. Maar dit, evenmin als hij den apo theker, leidde tot eenig resultaat. Het speet van Dongen, dat die zaak zoo geheimzinnig en duister was en dat nergens een lichtpunt was te ontdekken. #Ik geloof niet dat deze zaak ooit tot klaarheid zal komen, van Dongen," sprak zijne gade, toen ze een paar dagen na do begrafenis nog eens over Hanna spraken. •Ik denk er [anders over, lieve. Heeft Hanna zelve de misdaad bedreven, dan, ja, dan zal er nimmer Te Philadelphia is een groote kist aan gehouden, bevattende een geheeie verzameling in Europa vervaardigde valsche doctor-diploma's op naaui van Amerikaansche universitaire instel lingen, die niet bestaan, en onderteekend door Amerikaansche professoren die nog geboren moeten worden. //Dr." Buchauau aan wien de kist geadresseerd was is niet te vinden. Zijn zeer geleerde" heeft zich uit de voeten ;emaakt. Een zeer behendige Amerikaansche dief schijnt zich achter den naam vau dr. Atkin- son te verschuilen. De man doet zich voor of heeft zich voorgedaan als lid der Nederlandsche commissie en vertoonde ook eeu kaart als zoodauig. Daar deu voorzitter onzer commissie evenwel den tweeden dag na zijue aankomst, tegelijk met een portefeuille met geldswaarde, de toegangkaart werd ontstolen, schijut het ontvreemde in den zak van den valschen com missaris te zijn terecht gekomeu. Dr. Atkinson noemde zich, volgens een bericht in de Haarl. Ct., behalve commissaris, privaat geneesheer van de kouingiu der Nederlanden. Men kou onlangs in de Philadelphia Times lezen, dat de dokter eerstdaags met een stoomschip der Ne derlandsche marine zou terugkeeren, om bij de aanstaande bevalling der koningin tegen woordig te zijn. Intusscheu verdween dr. At kinson plotseling en liet een menigte onbe taalde rekeningen achter. Als een bijzonderheid kan worden ge meld dat Jan Frederik Boers te Streefkerk de laatst overgebleven Nederlander is, die onder Napoleon den tocht naar Ruslaud meemaakte. Bij Sinolensko kreeg hij een kogel door zijn been, en voor Moskou ontving hij een sabelhouw op 't hoofden werden hem twee vingers afgeschoten. Verleden week ontving hij voor de 250e maal zijn pensioen. Hij is 88 jaar oud eu geniet eeu goede gezondheid. In de vorige week stierf te Berlijn een brievenbesteller aan een beroerte. Bij de lijk schouwing bleek, dat de dood veroorzaakt was, doordat de kogel, die de man sedert 1866 in zijn schouder had zitten, in de long was te recht gekomen. Zeg niet alles wat ge weet, maar weet alles wat ge zegt. Onze woorden kunneu vonken worden, die tegen onze bedoeling branden pijlen, die ge vaarlijke wonden loebrengeu, eu dolken, die anderen bet hart doorboren. Die laat blijken dat hij eeu geheim weet, heeft er de helft van verraden. Niets is gevaarlijker dan vernuft 2onder karakter. Hoe kan men zich zelf leeren kennen? niet door bespiegeling, maar door handelen. Be proef maar uw plicht te doen, aanstonds weet ge wie en wat ge zijt. Een gezonde is geschikt tot handelen. Bij de wal langs vaart men zeker. Spreuken en Spreekwoorden. De weekhartige ontwijkt den strijd uit vrees voor de beslissing. Die voor niets vreest, kan licht een boos wicht worden die te veel vreest, wordt gewis eeu slaaf. helderheid over de zaak opgaan, maar dat kan ik mij niet voorstellen, dat ze des levens zat was, want ze was immer vroolijk. opgeruimd en goed van aard en had 'thier zeer naar haren wensch. Is een ander de schuldige, dan zal 't eenmaal uitkomen de misdaad kan niet verborgen blijven, want de boosdoener wordt met onweerstaanbare kracht voort gedreven. Hoe hij zijne misdaad ook tracht te ver borgen, zelve brengt hij die, tegen zijn wil, aan 't licht, 'tls waar, soms is 't sterfbed de plaats waar de misdadiger bekent, maar veeltijds is 't geweten al lang voor dien tijd outwaakt en heelt niet luider stemme gesproken. Ik wil een middel beproeven, dat wellicht een goed gevolg kan hebben." •Welk middel, van Dongen •Ik wil vijthonderd gulden uitloven aan dengenc, welke eenige aanwijzing kan doen." »Ik zou 'tzoo gaarne willen, dat er eenig licht kwam." •Waar is Hanna dien avond toch meer geweest dan bij den apotheker? •Zij ging gewoonlijk naar eene vriendin." »En weet gij niot of zij er dien avond ook ge weest is?" •Neen." Dat ga ik nog heden onderzoeken." •Gij weet waar ze dient Bij Wouters?" •Precies." •Dan ga ik na den eten heen." Ook deze informatie leidde tot geen gunstig re sultaat, want Hanna had op den bewusten avond zich bij hare vriendin niet laten zien. De familie Wouters wist dit secuur, want de dienstbode. Hanna's vriendin, was den ganschen avond in de kamer geweest, om hare mevrouw behulpzaam te uijn. Een dag later kwam Lemans in do kamer bij 10 Cents per regel Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. lieden overleed zacht en kalm mijn ge liefde Echtgenoot PI ETER GROOT, in den ouderdom vau 53 jaren. Mede uit naam der Kinderen en Behuwd- kinderen. Helder, 14 Oct. 1876. Wed. P. GROOT—HOSMAN. Algemeene Kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons eenigst kind DIRK JAN, in den ouder dom van circa drie maanden. Hei.der, 15 October 1876. II. YAN WINGERDEN. M. VAN WINGERDEN—KOOGER. Algemeene kennisgeving, een stevig gebouwd en weldoortimmerd van alle gemakken voorzien, staande op een goeden stand te Nieuwediep. Te bevragen met franco brieven, onder lett. A. bij den Boekhaudelaar J. J. M. F. Florijn, Nieuwediep. zijne echtgenoote en zei: •Zie eens, Emma, hier in de courant dit bericht. Uw broeder maakt er nog al werk van hij looft f500 uit aan den persoon, die hem op 't spoor brengt van hem of haar, welke de misdaad, aan Hanna gepleegd, beging." •Zoo? Nu, die f500 zal niemand verdienen," •Wat zegt ge. Emma?" Wel, de ineid zal zich zelve vergeven hebben." Dat weet ge niet." Doe me een genoegen, Lemans en spreek me niet meer over die Hanna. Ik mag er niet van hooren. 't Ware te wenschen geweest, dat haro meesteres het drankje had ingenomen, dat ware t. Wij hadden dan zekerheid, dat Everts erfenis ons niet ontging." •Foei, Emma. zoo moet ge niet zijn. Immers Jane is een goed mensch. Kan zij 't helpen, dat Everts keuze op haar viel?" »Ja, gij geeft er niet om, hoe 't later met uwe kinderen gaat. als gij maar leeft en 's avonds naai de sociëteit kunt gaan." t Is mij niet onverschillig en ik zou 't slecht van uwen broeder vinden, indien hij zijn gansche vermogen aan Jane naliet, inaar dat is met zoo. we weten dit beter. Als er geene kinderen. •Nu nog mooier. Maar om 't evengij doet wel mij nimmer Hanna's naam weer te noemen,'" her nam Emma. Lemans, die de afkeer om Hanna's naam te hoo- rt-n, bij zijne vrouw aan gansch andere oorzaken toeschreef, berustte in het korte antwoord, dat zijne vrouw hem gaf en ofschoon hij 't wel wat vreemd vond eerbiedigde hij in d> /.en den wil zij ner gade, wel wetende dat li; anders in dubbele mate haar ongenoegen zou moeten ondervinden. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1