Nieuws- en Advertentieblad. 1876. Zaterdag 11 November. M 1615. Zestiende Jaargang. Uitgever 8, GÏLTJE8. NIEUWSTIJDINGEN. lift meisje mol twee (ji-Looile-aclen. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden Franco per post Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Hulp-Postkantoren. Brieven franco. f 0.5U 0.65 De prijs der Advertenties van 14- regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Yóor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Ad verten tiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. Helder, 10 Nov. 1876. Den 25 Nov. a. s. zal alhier aan boord van Int stoomschip //Prins van Oranje over gaan een detachement, sterk 183 militairen, waaronder 8 ondrroffic. Het bevel over dit detachement is opgedragen aan den maj. der art. F. J. A. van Zijll de Jong, terwijl tot medegeleiders aangewezen zijn de kapts der in F. A. A van der Bilt la Motthe en A. G. Debart. Al deze offic. keeren van verlof terug. Aan het detachement worden nog toegevoegd de le luit. der in f. J de Blom en de '2e luits. van dat wapen S de la Parza en P. H. van der Wedden Door wijlen den vice-adiniraal J. Boe len Jzn. is aan het Koninkl. Instituut voor de marine alhier gelegateerd twee kunstig be werkte modellen van schepen, waarvan het eene. reeds twee eeuwen oud moet zijn en het andere door hem zelf is vervaardigd. Ge noemde modellen zijn hier dezer dagen aan gekomen en hebben ouder deskundigen eene algemeene bewondering opgewekt. Naar wij vernemen, zullen de oorlogsche pen //Zilvi-ren Kruis" en //Leeuwarden", zoodra zij voor den dienst gereed zijn, naar Lissabon stevenen, alwaar Zr. Ms. schroefstoomschip //Van Galen", uit Curagao komende, ben ontmoeten. Deze divisie, onder commando van d«n kapitein ter zee W. K van Gennep be zoekt de. republiek Liberia, stevent van dia naar St. Vincent, vervolgens worden eenige plaatsen op de flost kust van Zuid-Amerika aan gedaan, een bezoek gehracht. aan de Kaap de Goede Hoop e.ii vervolgens over St llelena terugtocht naar liet vaderland ondernomen. Waarschijnlijk zal deze divisie dus in het najaar van 1877 terug zijn. De brik «Zeehond," liggende te Helle- yoetsluis, wordt met den 16n dezer in diens gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapt -luit. ter zee jhr. E. "P E. de Stuc Blijkens een bij het. dep. van marine ontvangen telegram is het scliroefstoomschip //Prinses Maria", kapt.-luit. t. z C.J.Smith in den avond van 6 dezer te Plyinouth aan gekomen en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Aan boord alles wel. De Holl. Spoorweg-Maatschappij heeft dezer dagt-n de voor reizigers, van retourkaar- ten voorzien, gunstige bepaling weder ingevoerd dat vergunning verleend wordt ook op de heen reis op elk station uit te stappen en éen of meer treinen over te blijven. -- Tot zetters voor 's Rijks belastingen te Cailantsoog zijn benoemd de heeren D. Buik appelei en G. Kater. Daar de haven van het Noordzeekanaal bij Velsen hij haar opening den naam IJmuiden ontving, zullen zoowel het onlangs geopende Rijkstelegraafkantoor als liet hulpkantoor der postvrij* u aan de sluizen, in plaats van de be naming: //Velseu", die van IJmuiden" dragen De //St.-Ct." bevat het verslag der ver richtingen door de zeemacht in de wateren van Atjcli, als een vervolg op vroegere mededee- 'ingen. Volgens opgaven van liet Bureel Veritas zijn in de maand Sept. II. verongelukt 118 zeilschepen, als: van Engeland 40, Frankrijk 6, Amprika 11, Duitschland 9, Noorwegen 8, Nederland 6. Zweden 6, Spanje 3, Oosten rijk 2, Denemarken 2, Italië 2, Brazilië 1, Griekenland 1, Rusland 1 en 10 van onbe kende natiën. Gedurende dezelfde maand verongelukten 11 stooiiibooten, als: van Engeland 5, Amerika 2, Spanje 2, Italië 1 en 1 waarvan de natie niet bekend is. Door het bestuur der Ambachtsschool van de maatschappij ran den werkenden stand te Amsterdam is aan Ged. Staten van Noord- Holland aangeboden een door de leerlingen dier school vervaardigde presidents-liauier, ten gebruike in de Staten-vergadering. Uit Groningen schrijft men dd. 7 No vember, aan de N. lt. Ct. //De treurige staat waarin een gedeelte van het plantsoen alhier verkeert, blijkbaar hoofdzakelijk ten gevolge van vergiftiging door liet uit en door de bui zen der gasleiding ontsnapte gas, maakt een radikale behandeling van deze zaak noodzake lijk Onder anderen is aan den raad door B. en W voorgesteld, ecu boomkweekerij alhier aan te leggen ten behoeve van de vernieu van In t plantsoen, en verder om de hoornen langs den Heereuweg (de eenige wandelweg die op dezen naam mag aanspraak maken) t< doen verdwijnen, den grond aldaar te vernieu wen, nieuwe en betere gaspijpen aan te bren gen en daarna nieuwe boom en te planten. De zaak zal heel wat kosten vereischen, maar kan kwalt)k langer uitgesteld worden. Intusschcn kan menig andere gemeente daaruit leering putten. De rechtbank te Deventer veroordeelde Dinsdag den bedelaarskolonist P. A., oud 55 jaren, verpleegd wordende te Ommerschaiis, ter zake van diefstal van 7 liters aardappelen, ten nadeele van den Slaat der Nederlanden gepleegd, doch die hij om den honger te stil len ontvreemd zeide te hebben, tot een maand celstraf, met last dat de nog aanwezige aard- FEUILLETON. MAR1ANNE OF Novelle door J. K. G. MULLER. ACHTSTE HOOFDSTUK. 17. BE DUR8EI.F. GEBOORTE-ACTE. Zes weken waren er vorloopen nu het bezoek van den heer van Dongen, toen er blijdschap was in de woning van Verheul, want er was een dochtertje geboren, een lief, aanvallig kindje Ditmaal echter werd do moedervreugde vrij wat verminderd, want Lotje, niet wie we reeds kennis maakton, stond ge reed om te vertrekken. Ze had al eens door de ruiten getuurd, of de vigelante niet kwam, die haar naar liet spoor zou brengen. Eindelijk daar hield ze voor de deur stil. Dc kleine nieuwe wereldbur gers was zorgvuldig in een pak gewikkeld en vcrdi onder Lotjes doek verborgen. e Wacht, laat mij dat pakje even vasthouden, juf frouw," zei de koetsier, go zoudt licht kunne vallen." «Neen, neenlaat me maar begaan en rijd niet te snel, daar kan ik niet tegen." den tigenaar zullen worden terug- Dezer dagen werd bij een veehouder 1c jeiden een uitmuntende, koe kwijnende en stierf kort daarna. Veronderstellende dat het beest iets schadelijks had gegeten, werd het geopend waarvan de uitslag was, dat men in de inaag vond: 630 groote en kleine spelden en naal den benevens een groote stopnaald, die dwars door de maag zat; op sommige plaatsen was de maag geheel doorboord. De oorzaak daar van was, dat de eigenaar gewoon was aard- appelenschillen tot voeder te doen gebruiken, die nooit geheel van gevaarlijke voorwerpen kunnen worden gezuiverd. De welgestelde landbouwer G de B. te Macharen, die de koebeesten van zijn buren des nachts in de weide afmelkte, is deswege veroordeeld lot 6 dagen gevangenisstraf en f 75 boete. De man is 70 jaren oud. Te Ambt Almelo is een jongentj'e van 1(1 jaren overleden tengevolge van misbruik van sterken drank, hetwelk men hem den vo- rigen dag op een bruiloft had toegediend. Hoewel men de hulp van twee geneesheeren had ingeroepen, mocht liet niet gelukken hem in liet leven te behouden. Namens den antiquaar Goldschmidt te Frankfort b/M denzelfde, die den beker van de. Witt voor f 5'* 000 gekocht heeft, is dezi dagen geïnformeerd, of de beker op het. Museum te Gouda, die door Jacoba van Beieren werd geschonken aan liet St. Joris-Gild, en die vóór eenige jaren op toevallige wijze op het stadhuis aldaar werd teruggevonden, ook te koop was, en toen werd door hem te kennen gegeven dat hij op de basis van f 40 flOO wilde onder handelen. Dit is zeker, dat liet voor een niet rijke gemeente zeer verleidelijk is een zoo kostbaar voorwerp van de hand te zetten. Dc strijd tusschen pantsering en geschut schijnt haar einde nog niet te hebben bereikt Niet tevreden met het kanon var. 80 ton, heeft Sir W. Armstrong te New-Castle het eerste stuk geschut van 100 ton vervaardigd hetwelk dezer dagen naar Italië is verzonden. Dergelijke stukken zijn bestemd om de llali- aansche ramschepen «Duilio" en Daudolo" te wapenen, die er elk 4 krijgen in twee to rens. Deze torens zijn uit de midscheeps ge plaatst, éen aan stuurboord en éen aan bak boord van het schip, zondat men ook daar mede recht voor- en achteruit kan vuren Dc inwendige middellijn dier torens bedraagt ruim 7 meters, en hun gewicht, dc stukken daar onder gerekend, ongeveer 7000 ton. Aan boord dezer schepen zullen hydraulische rktuigen worden opgrsteld om het stuk te «Zeer goed juffrouw." sprak de koetsier, terwijl hij 't portier dicht sloeg. Een kwartier later was ze aan 't station, waar Verheul haar reeds opwachtte. Hij had eene coupé eerste klasse voor haar afgehuurd, opdat ze alleen zou zitten. De schrijnwerker wachtte even tot het sein van vertrek gegeven werd un wilde toen weer huiswaarts keeren. Onverwacht bleef hij echter nadenkend staan. »'/.oti 'tniet goed zijn, indien ik mijn kind bij den burgerlijken stand aangaf?" vroeg hij zichzel- vcn af. »Te drommeldaar zou ik een leelijken Hater begaan," ging hij voort, «Hoe dom, om daaraan niet terstond te denken. Maar de naamJa, zoo was 't Mariannc." Verheul begaf zich terstond naar den buurtsecre- taris met. een getuige, een ouden kruier. Een later had de schrijnwerker aan zijne verplichting voldaan. De kruier ontving voor zijne moeite een fooi en zoo was alles in orde. Toen Lotje te Antwerpen aankwam, stond liet rijtuig van van Dongen reeds aan 't station. Do telegraaf had dicnzellden morgen 't bericht over gebracht: «Lotje komt met den eer-sten trein." »S(ap maar in, beste vrouw," zei van Dongen, toen luj Lot|e aan 'tafgesproken toeken herkende. De baker nam plaats cn vooruit ging het naar het einddoel der reis. «•Och welk een beeldschoon kind," zei mevrouw, «Allerliefst 1 Vrouw ik wenscli jo geluk." Mevrouw van Dongen kusto de lieve kleine eens unnen wisschen en laden, zoodanig dat deze beide werkzaamheden door éen man verricht knum n worden, liet gelieele stuk wordt door 0 man gemakkelijk bediend. De lading van het 100-ton's kanon bedraagt 173 kilogr. en de zwaarte van het projectiel zal meer dan 900 kilogram wegen. Men heeft berekend, dat dit stuk een pant sering van 0 75 meter gemakkelijk zal door boren. Door de pantsering wordt hier alleen rstaan de dikte der pantserplaat. Voor zulk geschut is de wapening en pantsering van het Ncderlandsche ramtorenschip //Koning der Ne derlanden" zeker ouderwetsch te noemen. Te Doesburg is een inbraak geschied in de catcchisatiekamer, onmiddelijk grenzende aan de Kerk. De dief heeft zich meesterge maakt van het geld uit twee oflerbussen en zich vergast aan den inhoud van vijf flesschen wijn, aldaar aanwezig ten gebruike bij het avondmaal. De maag van den dief schijnt echter een zoo groote hoeveelheid wijn niet te hebben kunnen verdragen, zoodat het vocht zich weldra weer een uitweg baande doorzijn keelgat Dit geschiedde op straat, in tegen woordigheid van een agent van politie, terwijl tegelijk de zakdoek, waarin het gestolen geld was geborgen, los ging, zoodat de centen zich over de straat verspreidden. De agent bood hem de behulpzame hand, om het verstrooide geld op te zoeken, en haalde daartoe zelfs uit een naburig huis een lantaarn. Wel voedde hij een oogenblik argwaan, maar de verklaring van den beschonkene, dat hij in de kaz< rne geld had moeten ontvangen voor een schip- persvracht eti bij die gelegenheid was onthaald, stelde hem volkomen gerust. Nauwelijks was de vogel echter gevlogen, of de politie ontving kennis van den gepleegdcn diefstal en het mocht haar. na ijverige nasporiilgen, gelukken, den man te Spankeren te vatten. Te Boxmeer is iemand, die 6 dagen in de gevangenis had moeten doorbrengen, wed< r gearresteerd, omdat hij, bij 't. verlaten van zijn gedwongen verblijf, een wollen deken had mee genomen. De groote zangeres Chrïstine Nillson bevindt zich in ons land, en treedt te Am sterdam op. Zij zingt (bar in 't Park behalve een serenade en Zweedsche liederen een aria uit Verdi's Traviata en "t aria des bvoux uit Gounod's Faust. Zaterdag jl. stond voor de rechtbank te Arnhem een dertienjarige jongen uit Elspeet terecht, beklaagd van moedwilligen doodslag, door iemand beneden den ouderdom van 16 jaren met oordeel des onderscheids gepleegd. Uit de verklaringen der getuigen en de vol ledige bekentenis van den beschuldigde bleek, en deed allerlei vragen naar den welstand der fa milie Verheul. «En hoe lang blijf je nu bij ons, Lotje?" »lk blijf veertien dagen bij u, dat heb ik beloofd." «Ge hebt eene mociolijke taak te vervullen in dien tijd, Lotje." «Ik zal mijne plichten als baker weten te doen." «Gij begrijpt, dat in al dien tijd niemand bij mijne vrouw mag toegelaten worden »üat zal 't beste zijn." »'tls ook noodzakelijk." «Zult ge dan altijd kunnen verhoeden, dat mevrouw geene bezoekers ontvangt «Laat mij daarvoor zorgen." Terwijl van Dongen de dienstbode in de buurt en bij dc familie rondzond, om het heugelijk niet de geboorte vaneen dochtertje te berichten lnia hij zich om op het stadhuis de geboorte van bet meisje aan te geven als zijn wettig kind, on der den naam van Marianne. «Wat zegt ge." vroeg de buurvrouw aan de dienst bode, «wat zegt ge. is bier bij mijnheer van Dongen ccn dochtertje geboren Gij fopt me toch niet, hoop ik «Volstrekt niet." «Wel, wel. daar boor ik van op." «Ja. niet waar?" vroeg de dienstbode. «Versteeg!" liep de buurvrouw, «hoor je dat «Wat bedoel je?" vroeg baar man. Wel, bij van Dongen hebben ze een dochtertje dat deze op een Zond3g avond in Gctober ge vochten had met ceu kameraad, meer op aan hitsing van de omstanders dan uit kwaadaar digheid. ILt gevecht was eerst geleverd met dc labaksdoozeii, maar toen die deu beklaagde uit de hand was geslagen, trok hij, daar hij alsclie schaamte voor de omstanders de vlucht niet wilde nemen, zijn mes, waarmee hij zijn tegenpartij een steek in den buik gaf. De ge wonde zeeg ineen, onder deu inroep: »o God, nu steekt hij mij" en bezweek negen uur later. Het openbaar ministerie eischte veroordeelïng tot opsluiting in een verbeterhuis gedurende zes jaar. De verdediger, mr, van Gelein Vitringa, meende, dat de beschuldigde niet met oordeel des onderscheids had gehandeld; hij trok zijn mes in een oogenblik van drift.aangehitst door anderen en zonder in de verste verte over de gevolgen zijner daad na te denken Pleiter meende, dat hier vrijspraak moest volgen of althans dat de vele verzachtnide omstandig heden, die voor den beklaagde waren aan te voeren, de rechtbank aanleiding konden geven om eene veel zachtere straf op te leggen dan door het O M. was geeischt. De uitspraak is op a s. Zaterdag bepaald. In hpt Fransche regeeringsblad leest men, dat de president der Republiek, bij besluit van den 18 Sept. dezes jaars, ren "gouden medalje heeft toegekend aan deu lieer Roelofs, aan den havendienst te Soerahaja verbonden, oud-kapitein ter zee in Nederlandsch lndie, wegens de redding van het Fransche vaartuig la jeune Adèle in November 1862. - Bij het uitgaan van de 1 talopera te Parijs, vroeg een bezoeker aan zijn buurman lke muziek hij prefereerde, de Italiuansche of de Fransche. Vertel ine vooraf, waaraan gij beiden kunt onderscheiden, zeide de ander. Wel, dat is zeer eenvoudig, Fransche mu ziek wordt in 't Fransch gezongen en Itali- insche muziek in 't Italiaansch. Markies de Précalse, een Fransch edel man, 83 jaar oud, za! dezer dagen te Parijs in het huwelijk treden met mejufl'r. Yalentine Huberl, een dame van IS lentes. La Voz Publico, dagblad van Valencia 2 Cctober. meent in de aanhouding van dm met naar St Domingo bestemde oorlogscon trabande beladen Nederlandschen schoener Ju liette, behoorende aan de firma Jcsurun van Curacao, het bewijs te vinden, dat het den Nedeilandsche koloniale autoriteiten thans ernst is, om het eiland uiet langer tot een //arsenaal voor den handel in menschenblocd" te doen dienen. Te Parijs heeft men iets zeer nuttigs bedacht voor allen, die met den burgerlijken I gekregen." I En sta je daar zoo benieuwd van op te kijken «Ja, stellig." De dienstbode maakte van dat oogenblik gebruik cn ging verder. Overal echter waar ze kwam en haar boodschap bracht stond men verwonderd. Nie mand begreep er iets van maar toen Lemans Laurens van Dongen de tijding vernamen, waren ze woedend. «Dio zaak is niet richtig," zoo meende ieder voor zich. Van do dienstbode konden ze echter niets te weten komen, want ze wist zelve niets. Broeder Laurens kleedde zich terstond om uit te gaan Lemans te spreken. «Wat zegt go nu?" vroeg hij, toen hij den zwag die hem wilde bezoeken op straat tegen kwam. «Bedrog Laurens, anders niet." «Juist, dat is 't rechte woord." Wat zullen we doen «Wel, we zullen naar Evert gaan vernemen wat er is gebeurd cn als er een geheim is, 't trachten te ontdekken." «Zoudt ge meonen, dat wc zullon slagen?" «We zullon hem overvallen." «Ik doorzie alles, Laurens." «Nu, dat is gemakkelijk. Evert wil ons onterven. Oin dat gemakkelijk, ja zelfs met een schijn van recht te kunnen doen heelt hij van den oenen of anderen armen drommel, die kinderen geno heeft en zich niet weet te redden, een kind aan genomen. Ik wed dat 't. minstens eenigo weken, mogelijk al eenige maanden oud is." t Is of alles moet samenloopen," hernam Lemans, om mijn ongeluk te volmaken. Ik had nog ge hoopt dat mijne kinderen eenmaal van hunnen oom zouden erven: ik begreep wel, dat na de treurige geschiedenis van Emma «Lemans, doe me 't genoegen, den naam mijner zuster zoo spaarzaam mogelijk ie noemen. Weet ge wel. dat men ons als met den vinger nawijst?" «Maar wij waren toch volkomen onschuldig aan die ellendige daad." «Zeg dat niet. Ik heb mijzei ven al meermalen afgevraagd, of wij Emma's hebzucht niet hebb'-u geprikkeldof we hare begeerlijkheid wel hebben bestreden maar nimmer kon ik u, nocli mij hierin prijzen. Ik geloof dan ook, dat we ons wel wat schuldig mogen gevoelen."' «Zij lieeft mij. helaas! ongelukkig gemaakt en onzen naam geschandvlekt." «Laat ons over andere zaken spreken." hernam Laurens van Dongen, die tot dat slag van menschen behoorde, welke het ongeluk niet aandurven, het kwaad ontwijken, liet nimmer, noch bij zich zolven, noch bij anderen bestrijden. Hij gevoelde wel. dat een deel der misdaad, al had hij er ook zoo onmid delijk geen deel aan genomen ook op hem neerkwam. Liefst ontveinsde luj zich dat. in dezen oogenblik lag het hart hem echter op de tong dat bleek hem en om nu niet te veel te zeggen, was 't voorzich tig maar geheel te zwijgen. «Gaan wij tei stond naar Evert. Mogelijk, dat hij er niet op voorbereid is dat we komen, aangezien we hem het laatste jaar niet bezochten." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1