Nienws- en Advertentieblad. 1876. Woensdag 29 November. Jtë 1620. Zestiende Jaargang. Uitgever 8. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. het meisje met twee ijiiioorle-aclen. HELDERSCHE COURAN Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden /"0.50 met het Zondagsblad f 0.85 Franco per pust 0.65 1. Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en Iiulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advertentiën van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens een dag vroeger. W BERICHT, w De o nd erge teek end e mankt liet ad- verteerend publiek opmerkzaam, op het steeds toenemend debiet van het onlangs opgerichte ZONDAGSBLAD der Hel- derschc Courant; vooral ook op de ei landen Texel, Vlieland, Terschelling en Wieringen. Handelaren te dezer plaatse, die met de bewoners van die eilanden zaken doen of wenschen te doen, kunnen verzekerd zijn, dat hunne advertentiën, in genoemd blad geplaatst, algemeen gelezen worden. De gemengde lectuur, die dit blad steeds aanbiedt, als populaire hoofdar tikelen, het belangrijkste nieuws van ge noemde eilanden, de dikwijls niet on verdienstelijke gedichten en niet het minst de boeiende feuilletons, doet een ieder met graagte dit blad ter hand nemen. In het eerstvolgend nomracr zal als feuilleton een aanvang worden gemaakt met een nieuwe novelle van den op dit gebied zeer gunstig bekenden schrijver, den lveer J. K. G. Mullerze is ge titeld ,/Dn Menscfiemiiatkr." Binnen deze gemeente wordt dit blad per exemplaar aangeboden a 2 Cents en is de abonnementsprijs per kwartaal ƒ0.35 gecombineerd met de Ilelder- sche Courant 0.85. De prijs der Advertentiën is 10 Cents per regel. Bij herhaalde plaatsing wordt belangrijke korting toegestaan. De Uitgever S. G I L T J E S. Melder, 28 Nov. 1876. Vergadering der Loge Willem Fredcrik Karei op Donderdag 30 November 1876, des avonds te S uurRee.-, in de eerste graad. In de Vrijdagavond j.1. gehouden bijeen komst tot het doen van Volksvoordrachten in het lokaal Tinoli alhier, traden achtereenvol gens op de heeren Joh. Dyserinck van hier en en J. L. T. Groneuian van Wieringerwaard; terwijl bij afwisseling een Hink muziekorkest keur van stukken deed hooren. Op zuiver populaire en dikwijls humoristi sche wijze heeft eerstgenoemde spreker door voor en tegenstellingen zijn hoorders me- ige nuttige les gegeven, die te oordeeler, naar de aandachtige stilte die in de zaal heerschtte bij menigeen ingang heeft gevonden. Niet minder aandacht werd ook den tweeden spreker verleend, bij zijne meesterlijke voor dracht van: De C evangenwagenvan den Vlaamschen dichter Aug. Snicders en van Het Leven, van H. J. Schimmel. Zoolang de commissie voor Volksvoordrach ten te dezer plaatse op de medewerking van sprekers als de beide genoemde heeren mag rekenen, kan zij verzekerd zijn dat hare po gingen vruchten zullen dragen. Ter beurze te Amsterdam liepen ge ruchten, dat op het stoomschip Prinses Amalia, op 13 November een soort van oproer onder het detachement was ontstaan. De directie der Stoomvaartmaatschappij Nederland deelde mc-de, dat de rapporten van den gezagvoerder, dd. 14 November, met geen woord van soort gelijk voorval melding maken. Alles was toen 1 aan boord evenals bij het vertrek van Suez dat, volgens telegrafisch bericht, 16 No vember heeft plaats gevonden. Men schrijft ons van Texel, 28 Nov. 1876. Gisteren strandde, tengevolge van den zwa- ren mist, achter de Westen alhier, een Hollaudsch galjootschip Elsïna, kapt W. II. Vos met een lading geschaafde planken van Frederikstadt naar Leuven. De equipage is met de scheepsboot aan wal gekomen. Men zou trachten met schuiten de ladi en inventaris te bergen. De bemanning van een Rotterdamschen kotter kwam Donderdag te Dover aan in het National Sailors Home. Hun schip was door het stoomschip //Comeet" van Amsterdam voorbij Dungenc-ss in den grond geboord en het duurde bijna een half uur alvorens de bemanning ge red werd. De schipper, 69 jaar oud, is ver dronken. Voor eenige dagen kregen een paar ech lelieden te Urk des avonds laat verschil, over de hoeveelheid sterken drankwelke zij dien dag samen reeds verbruikt hadden. Daar zij het niet eens konden worden, maakte de man er een einde aan door het mes van de tafel te nemen, en zijn vrouw daarmede een wonde in de linkerheup toe te brengen waardoor zij niet buiten gevaar verkeert. De justitie heeft hem voorloopig het genot van sterken drank onmogelijk gemaakt. - Voor rekening van onze marine worden, ;ens de N. R. Cl., te Londen gebouwd twee vischtorpeda's, vaartuigen van ongeveer 25 voet lengte, die, onder water door, een aan merkelijken weg afleggen en onder een vijan delijke vloot ontzettende verwoesting kunnen FEUILLETON. MARIANNE of Novelle door J. K. G. MULLER. TIENDE HOOFDSTUK. 22. HET AFSCHEID. Het was Zondag. De vrorne kerkgangers spoedden zich tempehvaarts. maar liepen sneller dan gewoon lijk, want 'twas bitter kond. De thermometer toe kende negen graden vorst De felle Oostenwind bad door zijnen verstij renden adem, alles doen stollen. De blanke sneeuw schitterde in den helderen win terzonneschijn en scheen een bruidskleed, dat met myriaden van edele stecnen beslikt was Hoe koud 't echter ook ware, de heer van Dongen kon Lotji niet bewegen, haar vertrek te verschuiven, of een enkelen dag maar uit te stellen. De torenklokken sloegen juist negen uur, toen 't rijtuig voor kwam, om Lotje naar't station te bron aanrichten Het is een Engt-lsche uitvinding en de details er van worden natuurlijk zooveel mogelijk geheim gehouden. In den nacht van Woensdag op Don derdag jl. is te Warmond in de kt-rk der Her vormde gemeente diefstal gepleegd. De die ven zijn waarschijnlijk zeer teleurgesteld, daar zij niets vonden dan een partij Brabantsche centen en een kist, waarin zij zeker meenden eenige kostbaarheden te zullen vinden maar waarin slechts eenige papieren waren. Uit Harderwijk meldt men dd. 24 Nov. aan de Zw. t. De persoon van Ab-del-Kader, die onlangs, voorzien van goede getuigschriften voor den lndischen dienst was geëngageerd, is heden, op last van hoogerhar.d, van zijn ver bintenis ontslagen en naar het buitenland ge dirigeerd, bepaaldelijk niet ten genoegen van den belaughebbende, welke zich gedurende het verblijf alhier steeds uitmuntend heeft gedragen. Donderdag jl. werd ter crimiueele terecht zitting van het gerechtshof te 's Bosch een strafzaak behandeld, die haar weerga niet ligt zal vinden. Het gold nl het doodsteken van iemand door middel van een parapluie! Dit //wapen" was inet zoodanige kracht gebe zigd, dat de geheide lengte der tamelijk dikke houten punt, door het oog van den verslagein 'n de hersenen was gedrongen ze had daar zoodanige verwoestingen aangericht, dat na een hevig lijden van bijna drie. weken de dood gevolgd was. Niet onaardig zeide de verde diger, uir. Rits. dat hij in het ten deze gebe zigde voorwerp nooit anders had gezien dan een defensief wapen, en dat nog wel tegen aanvallen van uit de wolken; hij leidde daar uit af, dat de beklaagde onmogelijk de bedoe ling kon hebben gehad daarmede een manslag te begaan; bij zag er veeleer een ongeluk in. De adv.-gen. mr. van Meeuwen nam verzach tende omstandigheden aan en requireerde een eeuzame opsluiting van 2 jaren. De beschul digde, een nette jongeling die den bijnaam van Hercules draagt, was zeer aangedaan. Dokter Richardson te Londen sprak onlangs over den langen levensduur der Isra ël ie.ten. Volgens zijne nasporingen hebben de Joden, zoowel in Engeland als op het vaste land, een langeren levensduur dan zij, dieniet tot hen behooren. Onder de oorzaken die daar toe meewerken noemt hij de gezondheids wetten, die onder hen beslaan, zooals het dieet, de reiniging en de onthouding van sterke dranken. Een te Calcutta verschijnend blad geeft de volgende schildering van de vliegenplaag die daar een paar weken achtereen in het heete jaargetijde geheerscht heeft. //Het was bijna onuiogeliikheid aan een tafel te zitten waar op een kaars of lamp stond. De vliegen be ien. Hartelijk was 'tafscheid, hetwelk do goede ziel nam. Haar laatste woord was nog eene her innering om de wenken, die ze mevrouw gaf. toch wel op te volgen, owant," zeide ze, »Marianne is een zwak schepseltje." »\Vij zullen uwe raadgevingen getrouw opvolgen," zei mevrouw, om de baker tevreden te stellen. Lotje voor zich was hoogst voldaan, want de heer van Dongen had haar voor hare diensten inderdaad vorstelijk beloond. Behalve tal van kleine souvenir... had ze 500 gulden ontvangen en de verzekering, dat van Dongen en mevrouw haar niet zouden ver geten. Gelijktijdig luid mevrouw gezorgd, dat, er een koffer met presenten voor de familie Verheul gereed was. Nadat deze door den knecht op de gelante geplaatst was, namen de heer van Dongen en Lotje plaats in 't rijtuig en do paarden ston den op scherp voort ging 't. Toen zij, na een plaatskaartje voor de bake genomen te hebben, 't perron overstapten,merkten ze in de haast niet. dat Laurcns van Dongen zich daar ook bevond. Deze was door Jennekc geïnfor meerd. dat de baker bepaald op dit uur zou ver trekken. Terstond was 'tplan in hem gerijpt, om haar na te reizen en te trachten in Rotterdam beter tot de ontdekking van "t geheim te komen. Evert van Dongen hielp de baker even in den wagon en ging toen terstond terug, aangezien het rijtuig hem wachtte. dierven de soep, maakten de thee ondrinkbaar en vulden de inktkokers. Zij bedekteu het bock, waarin inen wilde lezer., zetteu zich op de brillenglazen neer of vlogen den lezer in de oogen. Wanneer de menschen spraken, morsten zij zich wel wachten meer lucht in te ademen dm noodig was. Op de straat was het weinig beter dan in de buizen. In een open wagen te rijden stond bijna gelijk met zich in een hagelbui naar buiten te wagen. Op verschil lende plaatsen stonden de zaken geheel stil. In de sociëteiten hadden de biljardspelers van de vliegenplaag groote lastde doode vliegen hinderden de ballen in hun loop of gaven ze een andere richting. De skating rink moest gesloten worden. Het eenige middel om de plaaggeesten af te werenwas een muskie tennet De Berlijnschc huisorouwen-vereeniging heeft nu drie jaren bestaan Op hare laatste vergadering constatterde de presidente mevr. I.ina Morgenstern dat door de zorgen der vereeniging thans niet slechts de leden alle benoodigdheden tot lagere prijzen kunnen ver- krijgen, maar dat dien ten gevolge ook voor het publiek de prijzen van lerscheidene artike len zijn gedaald. Het dienstbodenkantoor der vereeniging heeft in de afgeloopen drie jaren 14 000 dienstmeisjes en dienstboden kosteloos eene plaatsing verschaft. De herhalingscholen voor meisjes zijn nog niet tot stand kunnen komen De Pfcnnigvereinonder leiding van het bestuur der vereeniging, heeft verleden jaar op het Kerstfeest aan ruim 200 kinderen nut tige geschenken en aan verschillende personen kleedingstukken. beddegoedenz. uitgedeeld Voorts zijn in het afgeloopen jaar aan 32 dienst boden premiën toegekend wegens meer dan vijfjarigen getrouwen dienst bij een en het zelfde gezin. Op denzelfden dag heeft de nieuwe Berlijnsche huisvrouwen-vereeniging hare eerste jaarlijksche vergadering gehouden. Het aantal leden is snel toegenomen. In het begin des jaars hadden zich nog slechts 270 gezin nen bij haar aangesloten; thans is dit tot 1139 gestegen. De omzet bedroeg tot 15 Novem ber 166 0D0 mark. De ontvangsten beliepen ~9 099, de uitgaven 27 162, zoodat de reke ning sloot met een batig saldo van 1937 mark. Den 19 dezer heeft te Berlijn een zoo dikke mist geheerscht als volgens menschen geheugen nooit aldaar is waargenomen. Om streeks 2 ure kon men geen twee schreden voor zich uit iets onderscheiden. De gaslich ten waren overal ontstoken. EEN VERSCHRIKKELIJKE NACHT. Door de Evenement wordt onder bovenstaand opschrift het volgende verhaal medegedeeld: Sedert langen tijd woonde te Parijs, op de Quai des Orfèvres een natuurkundige Piere »Zie zoo," mompelde Laurens van Dongen, t>nu ben ik zeker van mijne zaak. Het zal echter't ver standigst zijn, niet terstond plaats in denzeii'den wagon te nemen. Dat moet als bij toeval zijn. Bij een der halten zal ik trachten bij haar in gezel schap te komen." Hij nam dan ook plaats in den volgenden wagon en even daarna gaf de stoomfluit 'tsein tot ver trekken. Aanvankelhk ging alles als gewoonlijkalleen zaten de reizigers ditmaal diep ineengedoken, om de noodige warmte te behouden, want 't bleef sner pend. Onze trouwe baker, die volstrekt niet aan reizen en de daaraan verbondene moeielijkhed.-n gi woon was, bogon zich onpasselijk te gevoelen. Haar gelaat word doodsbleek e.-i 't klamme zweet stond haar op 't voorhoofd. sllelp mij," riep zij plotseling, nik steil." aGij zijt niet wel," zeide cene daine die tegen over haar gezeten was. «Hier," ging zij voort, terwijl zij hare Bacon met eau de Cologne Lotje aanbood, «bedien u hiervan eens, 't zal u wel weer opfrisschen." Lotje trilde aan al hare leden. Zij gevoelde zich doodziek. flAch hemel ik zal 't besterven zuchtte zij. «De koude zal u bevangen hebben," hernam de dame. Wacht, geef mij uwen zakdoek. Ziezoo," j vervolgde ze, nadat ze den zakdoek van Lotje ruim- Puteaux genaamd. Verleden Donderdag ver huisde hij, en de woning werd nu ingenomen door twee jonggehuwden, de echtgenooten Cor- dier, welke dien dag in het huwelijk getreden waren. Het was Zaturdag-avond en buitengewoon koud alvorens te gaan slapen, hadden de ech telingen een groot vuur aangelegd. Wie be schrijft echter hunne ontsteltenis, toen zij, des nachts omstreeks 2 uur wakker wordende, door het geheele vertrek rondom al de meubelen zelfs aan den bedhemel groote slangen za gen, wier schubben bij den spookachtigen gloed der flikkerende vlammen onheilspellend glin sterden. Beiden slaakten een kreet van ontzetting, een der slangen had zich van den bedhemel op het aangezicht der jonge vrouw laten ne- dervallen, en zich rondom haren hals geslingerd. De man sprong, om hulp schreeuwend, het bed uit; eenige buren kwamen toegeloopen de vrouw werd nit hare hachelijke positie gered, waarna men ook op de andere slangen jacht maakte, die trouwens niet giftig waren. Des anderen daags werd het raadsel opge lost. De. natuurkundige had namelijk bij ver gissing in een kleine kamer die op het slaap vertrek uitkwam, een groote doos vol slangen laten staan; het vuur had de slangen welke van koude verkleumd waren, aangelokt, en daar het deksel der doos niet gesloten was, haddpn zij hare gevangenis verlaten, en waren de slaapkamer binnengedrongen. Hoewel de echtelingen met den schrik vrij kwamen, zul len zij zich echter geheel hun leven wel dien nacht herinneren. sclioots met 'tocht Iveulsch water bevochtigd had, «laat mij uwe polsen en de slapen van uw hoofd daarmede maar eens inwrijven." Lotje sloeg een dankbaren blik op de goede dame, die zich zoozeer beijverde, om haar bij te staan en te helpen. Die hulp had echter niet de gewenschtc uitwerking, want de duizeligheid in het hoofd nam toe en met verlangen zag Lotje 'toogenblik tege moet, waarop de trein aan 't volgend halt zou stop pen. Iedere seconde scheen haar eene eeuwigheid toe. Eindelijk daar verminderde de snelheid en bleef de trein staan. De conducteurs waren oogen blikkelijk op hun post en riepen met doordringendi stem: •Rosendaall uitstappen!" «Conducteurriep de hulpvaardige dame. «hier is eene juffrouw, welke zich te ongesteld gevoelt, om verder te reizen." «Wacht, ik zal haar even helpen. Kom. houd je maar goed. juffrouw," zei de conducteur, «sta maar op, een paar uur rust zal je mogelijk wel weer opknappen. Maar laat ons voortmaken, want er is weinig tijd. De trein gaat terstond weer heen. Lotje gaf echter geen antwoord, veel minder be woog zij zich. «Zij schijnt te zijn ingeslapen. Zouden we haar nu liever laten rusten?" «Zij is dood. dame," zei de conducteur, «stellig, ze is dood koud als ijs." Laurens van Dongen was op dat oogenblik juist MINDER VLEIEND. Een jong kantoorbediende was niet weinig prat op zijn uiterlijk Hij pochte er bij den ouden boekhouder op, dat den patroon, bij wien hij pas in dienst gekomen was, zijn gezicht zoo goed had bevallen, dat hij hem dadelijk om een portret voor zijn album had gevraagd. De oude boekhouder keek niet eens op, maar zeide droog weg: //Ge begrijpt toch wel, dat het alleen was voor een signalement, als ge eens lust mocht gevoelen, er van door te gaan." Indien veel menschen een vol besef hadden van hun eigen nietigheid, zouden er zooveel dwazen niet gevonden worden onder ons Een echt Amerikaausche oplichterij werd on langs iu Chicago ten uitvoer gebracht. Daar werd een paar getrouwd de bruidegom betaalde daarvoor 5 dollars aan den geestelijke en wel zoo, dat hij een banknoot van 37 dollars gaf en 32 dollars terugkreeg. Natuurlijk was de banknoot valsch en de voorgewende bruid reeds lang zijne vrouw. van plan, om in den wagon te stappen en hoorde dus wat de conducteur zei. «Och, mijnheer, wees zoo goed. even een handje te helpen. Dat is een treffend ongeluk." «Dat is 't juist," antwoordde van Dongen met na druk, «dat is 't juist." Spoedig droeg men Lotje mi in de wachtkamer en schier op 't zelfde oogenblik stoomde de trein weer voorwaarts alsof er niets gebeurd ware. De stationchef ontbood nog wel een dokter, doch deze constateerde slechts, dat de vrouw dood was. Laurens van Dongen had, bij het vernemen van 'tongeval, terstond begrepen, dat zijne reis naar Rotterdam nu overbodig en 't beter was. voorloopig bij 't lijk van Lotje te blijven, opdat hij vernemen mocht, waar het belandde. Een afschuwelijk denkbeeld ontstond echter plotse ling in zijne ziel. 't Was toch een vreemd geval, zo<> meende hij. Immers, indien Lotje zich ongesteld had gevoeld, dan zou zij zeker niet op n is zijn ge gaan. Er kon wel eens iets anders achter zitten. Zou Evert Laurens van Dongen dorst echter die gedacht'' niet uit te spreken, maar in zijne ziel was hij er bijna van overtuigd, dat er eene misdaad in 't spel was «en al is 't mijn broeder dan ben ik de man, om die aan "t licht te brengen mompelde hij. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1