Nienws- en Advertentieblad. St, Nicolaas-Cadeaux, M 1621 Zaterdag 2 December. Verhuisd: Zestiende Jaargang. 187b Uitgever S. UILTJES. NIEUWSTIJDINGEN. ADVEKTENTIEN J. J. H0NIGH, W. BREET, M, Izaaks, WIEL COMP., te Amsterdam, H, A. STADERMANN Oude en Nieuwe GESCHENKE' F. SETTEUR, HELDERSCHE COURANT. Verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-NAMIDDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden /"0.5Ü met het Zomligsblad ƒ0.85 Franco per post 0.65 n 1. Men abonneert zich in alle Boekwinkels, Postkantoren en llulp-Postkantoren. Brieven franco. De prijs der Advf.rtextikx van 14 regels is 40 Centen; elke regel meer 10 Centen. Periodieke herhalingen, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel 5 Cents per regel. Voor des Dinsdags en Vrijdags middags 12 uur gelieve men de Advertentiën in te zenden. Ingezonden Stukken minstens éen dag vroeger. W BERICHT. i)c ondergeteekcndo maakt het atl- verteerend publiek opmerkzaam, op liet steeds toenemend debiet van het onlangs opgerichte ZONDAGSBLAD der Hel- tlersche Courant; vooral ook op de ei landen Texel, Vlieland, Terschelling en Wieringen. Handelaren te dezer plaatse, die mot de bewoners van die eilanden zaken doen of wenschen te doen, kunnen verzekerd zijn, dat hunne advertentiën, in genoemd blad geplaatst, algemeen gelezen worden. De gemengde lectuur, die dit blad steeds aanbiedt, als populaire hoofdar tikelen, hel belangrijkste nieuws van ge noemde eilanden, de dikwijls niet on verdienstelijke gedichten en niet het minst de boeiende feuilletons, doet een ieder met graagte dit blad ter hand nemen. In het eerstvolgend nomtner zal als feuilleton een aanvang worden gemaakt met een nieuwe novelle van den op dit gebied zeer gunstig bekenden schrijver, den lieer J. lv. G. Mullerze is ge titeld „Dis Mensomismiatkr." Binnen deze gemeente wordt dit blad per exemplaar aangeboden a 2 Cents en is de abonnementsprijs per kwartaal ƒ0.35; gecombineerd met de Ilelder- sche Courant ƒ0.85. De prijs der Advertentiën is 10 Cents per regel. Bij herhaalde plaatsing wordt belangrijke korting toegestaan. De CU gever, S. G I L T J E S. Helder, 1 Dec. 1876. Men schrijft ons van Texel, 30 Nov.: De plaatselijke schoolcommissie te Texe heeft per missive de onderwijzers in gemelde gemeente uitgenoodigd, gevolg te willen geven aan het verzoek der Auisterdamsche vereeniging tot verbetering van het volksgezang en daartoe, even als tal van andere onderwijzers, de leer lingen te willen oefenen in het zingen der drie voorgestelde zangwijzen. Naar wij vernemen, hebben zich voor de vacante predikaatsplaats te den Burg drie can- didaten aangemeld. Een dezer drie heeft echter bereids een beroep ontvangen Men schrijft ons van OuJe Schild, 28 NovemberGisteren avond hield Nept/mus weder cene vergadering inet danips. Als spreker trad op de heer YV. Mets, die een keurig stuk voorlas van de Buil, getiteld Kegelen. De bijdrage werd gehouden door den lieer J K. G. Muller, die een paar dichtstukjes voordroeg. Nag andere lu-eren gaven voordrach ten ten beste, zoodat de avond genoegelijk en nuttig werd doorgebracht. Naar men verneemt, zal het te Amsterd. op stapel staande schroefstoomschip le kl. At- jehop St. Nicolaasdag van stapel loopen. De rechtbank te Deventer veroordeelde deze week een jongen uit Goor, oud 16 jaar, die 4 of 5 peren, die ouder een penboom in den tuin van inevr de K., te Goor lagenhad weggcuoineu, tot 5 dage» celstraf. Om zich een denkbeeld te vormen van den omvang der verzending van oesters en mos selen uit Zeeland, zij vermeld, dat nu reeds sedert de maand September jleiken dr.g 50,000 oesters van Bergeii-op Zoom en Tholen naar Engeland en België eti 100 ton mosselen naar Frankrijk ui België worden verzonden. Dinsdag middag te drie uur is op den Apeldoornschen weg, nabij Woestelioeve, vrouw G--rritsen vermoord. Een polderwerker, Peters, is te Arnhem op vermoeden gearresteerd. Men vermoedt, dat berooving de aanleiding tot de daad was. Te Winschoten beeft zich een oude,|zes- tigjarige vrijster verdronken. Zij had haar voor nemen op een lei geschreven. Haar lijk vond men in een waterput. Men meldt van Zwolle, 28 Nov. Door de schaarschte en duurte van het hooi en ander wintervoeder zijn verscheidene boeren verplicht, een gedeelte van hun jong vee, dat zij anders 's winters overhielden, te verkoopen. Het. jonge vee is daar loor zeer in prijs ge daald; ook de vette varkens zijn de laatste 14 dagen p m. 6 si 8 cents per kilo gedaald. De aardappelen, bestemd voor winterprovisie, gelden reeds f 4 tot f 4,50 per hektoliter. Men schrijft uit den Haag aan de Arnh. Ct.Gelijk men weet, zijn in de modelzaal van het Ministerie van Marine een aantal zaken afkomstig van de hut, door Heemskerk en Barendsz op Nova-Zembla opgericht. Door tusschenkomst van den luitenant ter zee. Koo- lcinans Beijnen, die de laatste Engelsche expe ditie naar de Noordpool medeinaakte, zijn on langs bij het Departement van Marine opnieuw eeitige zaken uit genoemde hut ontvangen. De heer Koolemaris Beijnen ontroostte namelijk een Engelschman, die voornemens was naar Novla-Zembla te gaan, en spoorde dezen aan, F E UI L L E T O N. MARIANNE het meisje met twee ijehoorle-actcn. Novelle door J. K. G.MULLER. TIENDE HOOFDSTUK. 23. IIET AFSCHEID. YVaar mag ze te huis bchooren?" vroeg de chef. «Uit haar plaatskaartje blijkt dat het doel harer reize Rotterdam is." «Het treft al bijzonder," antwoordde Laurens van Dongen. »ik ken deze vrouw. Zij komt, zoo- als u reeds bleek, van Antwerpen. Daar woont zij echter niet, doch heeft daar cenigc weken door gebracht bij den heer Evert van Dongen. Ik geloof dat de/.e wel nadere inlichtingen zal kunnen gev «Het zal mogelijk 't boste zijn, indien wé 't lijk naar dien heer lieten overbrengen." zei de station chef. «Waaraan is zij gestorven dokter 7" «Eene beroerte maakte zoo plotseling een einde aan haar leven," was 't antwoord. om te trachten de hut op te zo ken, hetwelk lum gelukte, waarna hij de gevonden voor werpen aan den heer Koolemaus Beijnen af stond. Ouder de gevonden voorwerpen is een kruidhoorn, waarin zich een papier bevond, waarop een kort verhaal geschreven was van den tocht naar Nova-Zunbla, onderteekend door Heemskerk en Barendsz. Hoewel het papier zeer is beschadigd, zoo is het schrift toch grootendec-ls te lezen. Men schrijft uit Kralingen Door de politie alhier is procesverbaal op gemaakt tegen J. M., directeur van de zooge naamde brandassurantie-maatschappij de Voor- zorg, gevestigd te Amsterdam, wegens het niet uitkeeren van de verschuldigde gelden bij een hier plaats gehad hebbenden brand. Bij onderzoek is geconstateerd, dat de maat schappij de Voorzorg slechts b;j naam bekend staat, terwijl zij, als het op betalen aankomt, niet te vinden is. Het getal der leden van genoemde assurantie bedroeg in dezen omtrek 40. Maandag avond heeft een bezoeker eener tapperij te Utrecht, in woede ontstoken, een jeneverglas stuk gebeten en eenige stukken daarvan ingeslikt. Men hoopt den uian in het leven te behouden. Men meldt uit Breda, 25 November Gisteren nacht had ten huize van den notaris B, tusschen hier en den weg van het Lies bosch, onder Prinsenhage, een brutale inbraak en poging tot diefstal plaats. Omstreeks 11 uren werd de zuster van den notaris, eene oude dame, plotseling op haar bed aangegrepen door een man, die, na sleutels en geld geëischt te hebben, op haar weigerend antwoord, met eene prop haren mond stopte en hare handen boeide. Na dit verricht te hebben, heeft de man zich zeker verbeeld, iemand te hooren, dat werkelijk het geval was. daar de dochter des huizes, ge ritsel hoorenili", het raam had opgeschoven. Daarop is de dit f even geheimzinnig vertrokken als hij gekomen nas. De oude dame kan geen andere inlichtingen verstrekken, dan dat hij een doek om het hoofd droeg en zijne spraak het Belgische dialect verried. Zaterdagnacht heeft te Harlingen een jonge moeder aan haar echtgriioot een dochter ge schonken, die bij de geboorte 15 halve Kg. zwaar was. De jonggeborene werd gekleed uit de garderobe van een driejarig kind. Volgens een te Bergerac in het Fran- sche departement Dordogne verschijnend blad is aldaar een zonderling proces voor de rechtbank aanhangig. Den 23 Juni 1872 namelijk gingen de pastoor der gemeente Sainte Sahine en de heer Marche, burgemeester eener andere gemeente, een overeenkomst aan, vol gens welke laatstgenoemde, in geval de graaf de Cnunbord binnen vier jaren koning van Frankrijk wezen zou, zich verbond om voor zekere kerk een hostie vaas te koopen ter waarde van 50ü fr.; zoo niet, dan zou de pastoor de vaas betalen. Daar deze in gebreke is geble ven om aan zijne verbintenis te voldoen, is thans eene vordering tegen hem ingesteld. Een Breslauer makelaar is dezer dagen heimelijk verdwenen onbetaalde en tevens val- sche wissels, tot een bedrag van ruim 300000 thaler, achterlatende. Te Hildesheim (in Hanoi' zijn twee leeuwinnen uit een reizende menageAs ontsnapt. Het was zeer vropg in den morgt n en zonder veel hindernissen, spoorde een kompagnie sol daten, een leeuwin in een kelder op en bracht die met het dienstpersoneel der menagerie le vend terug, ue andere werd doodgeschoten 't dier was in een tuin op een bootn geklommen. Een paard van den eigenaar der menagerie werd dadelijk door een der leeuwinnen gedood. 10 Cents per regel Bij periodieke her haling, alsmede aanvragen en aanbiedingen van dienstpersoneel, slechts 5 Cents per regel. «Eene, beroerte? Maar de dokter kan zich ver gissen," dacht Laurens. De stationschef, na do juisto woonplaats van den heer Evert van Dongen te hebben gevraagdtele grafeerde terstond en berichtte dat 't lijk met den eerstvolgend en trein zou verzonden worden. De eenige hoop, die Laurens van Dongen nog had om iets van 't geheim ja mogelijk dat in zijn ge heel te kennen was, dat er eene misdaad gepleegd was. Treurige gedachte voorwaar! Liever dan eigen voordeel te ontgaan, wensehte hij dat zijn broeder schuldig ware. Die aan de zelfzucht slechts eene geringe plaats begint in te ruimen, hij moet ein digen met haar slaaf te worden. Maar dan ook wordt alle menschlicvendhcid uitgeschud en blijkt 't zonneklaar dat eigenlijk niet zij onze bloedver wanten zijn die door banden des hloeds aan ons ver bonden zijn, maar zij, die 't edele en goede dat in onze ziel gloortwillen opmerken, dat opwekken verlevendigen en versterken; maar zij, die met ons strijden en lijden, ons steunen, helpen en Schragen; maar zij, die van onze gezindheden en daden d( beste gedachten koesteren, 't Is zulk een onna tiinrlijk verschijnsel niet, al is 't ook bedroevend, dat die lieden, welke altijd laken, nimmer kunnen prijzen, steeds aan anderen kwade bedoelingen toe schrijven, over niemand tevreden zijn juist die genen zijnwaarover niemand tevreden is. Is 't vreemd dat zulke lieden zich verwonderen over eeno Afdeeling HELDER. Vergadering; op MAANDAG -1 DE CEMBER 1876, des avonds ten 8 ure, in Mvsis-Sacrum. HET BESTUUR. Boekhandelaar te Schagerbrug, bericht, drt hij tegen het aanstaande ST. NI- COLAASFEEST rnim voorzien is van diverse PRENTENBOEKJES. PRENTEN. SPEL LEN, ALBUMS, SCHEURKALENDERS en alles wat tot het vak behoort Hij hoopt met een ruim bezoek vereerd te worden en beveelt zich bij voorrduring aan tot de l6V0- rine van alle BOEKEN, TIJDSCHRIFTEN, PAPIER, DRUKWERK, ADVERTENTI ËN, enz. enz. ïn de gunstig bekende STOOM VERWERIJ DRUKKERIJ en CHEMISCHE WAS- SCHER1J van Ue ondei geteekende bericht, dat bij hem verkrijgbaar zijn Gaskokes. Grove Kulir Kachelkolen, Grove Eng Kachelkolen en Gruis llnlir- en Eng. Kulskolcn No. 203, Middenstraat. J. T. LEEWENS, Mr. Smid, van de YVeststrnat. No. 32, naar het MOLENPLEIN {IVaagsleeg BURG op Texel, is ruim gesorteerd in gemaakte MA NS JAS SEN KIN DER-PALI TOTS alsmede in le kwaliteit GEOLIED GOED. Alles voor den mi nst mogelij ken prijs goede daad, even alsof zij oone onnatuurlijkheid ware. De zelfzucht, ze is te vreezen want elko goede en verhevene gedachte wordt door haar ge dood en 't geloof aan de zedelijke volkonn-nheid verstikt er onder. De meest zelfzuchtige, hij is le vens de grootste pessimist. Intusschen waren Evert van Dongen en zijne gade niet weinig ontsteld over deze plotselinge en treu rige gebeurtenis. Nog dien eigen dag had er eene lijkschouwing plaats, doch de man der wetenschap kon niets an ders meededen, dan dat de vrouw door eene be roerte getroffen werd, welke terstond den dood had veroorzaakt. Dat viel tegen voor den zelfzuchtige, die alleen zijne hebzucht voldoening wilde gevendie zelfs heimelijk wensehte. dat Evert schuldig mocht zijn. Evert van Dongen schreef terstond naar Verheul, opdat deze de familie van Lotje mocht voor bereiden op de smartelijke tijding. Verheul had zich al verwonderd dat hij niets van Lotje had vernomen. Immers, hij had in den brief, welke zich in den koffer bevond, gelezen, dat do baker gelijk ijdig zou arriveeren maar ze was niet t.o huis. toen Verheuldoor nieuwsgierigheid gedreven, haar aan hare woning opzocht. Geen der buren bad haar ook gezien, bij bare zuster was zij evenmin. Wel was baar reisgoed, waarop een duidelijk adres stond, bezorgd en door een der buren in ontvangst genomenmaar van worden gevertod, gedrukt of op nieuw gewas- schen: HEEREN-JASSEN, PANTALONS, DAM ES-MANTELS, enz.; zij worden in de origineelste kleuren geverwd en kunnen in elkander blijven. Geverwde en gedrukte stalen zijn te bezich tigen of te ontbieden bij YV. CORPORAAL- Boekbindcr, Spoorstraat, Q, No. 11, welke zich, belast met' het aannemen der goederen. rui in voorzien in Lotje was niets gezien. «Ze is stellig te laat aan 't spoor gekomen en zal nu een trein later vertrokken zijnmogelijk ook was 't haar te koud en komt ze morgen." dat was de conclusie, waartoe men bij Verheul kwam. liet maakte daarom een treurigen endiepen in druk toen de post den volgenden morgen het doods bericht bracht «Dat is cene moeiebjke taak vrouw," zei Ver heul. «om Lotjes zuster met die gebeurtenis bekend te maken." «Ik zou wenschen dut we er nimmer aan ge dacht hadden de kleine i»T Is met onze volle instemming geschied lieve. Wij behoeven ons zeiven niet te beschuldigen dat Lotje door toedoen van ons is gestorven. Weet gij wat haar lot zou geweest zijn, indien zij hier in Rotterdam gebleven waie?" «Neen. wie zou dat kunnen weten 1" «Nu beste, indien we dan niet gelooven aan een blind noodlot, aan 't toeval, maar een Macht er kennen en eerbiedigen, die ons lot en leven be stuurt en die ook 't schijnbaar nietige regelt, dan kunnen we gerust zijn. ik weet wel, dat men daar tegen soms al veel weet in te brengen, maar, ziet ge, het geloof, dat cene goddelijke. Voorzienigheid over alles waakt, moet men eigenlijk niet berede neeren maar gevoelen. Hij, die nu deze leer mis- biuikt, eigen gezondheid van lichaam en ziel in de waagschaal stelt of verwaarloost, door onmatigheid voor de Sint-Nicolaas. De ondergeteekende heeft de eer te berichten dat hij ontvangen en geëtaleerd heeft eene a lerpraehtigste colli ctie ARTICLES DE LUXE, zeergeschikt voor Si. A'ICOL IAS-C.1 DICAÜ.I Alles tegen zeer billjke en concurreren - prijzen. J. E. A van den HEUVEil Kanaalweg, No. 107. Een ruime sortering Gouden en Zilveren artikelen. Gouden Heeren en Dames-Horloges. Regulateurs cn Klokken. Alles bijzonder ge schikt voor St. Nicolaas-Cadeaux en zedelijke zwakheid, welvaart en geluk verwoest en vflrnietigt, hij kan zekerlijk niet met een gerust, geweten zeggen mijn toestand is de wil van God. Die leer gaat niet op. Zei ven hebben we 't in onze macht hier aanvankelijk in meerdere of min dere mate gelukkig te zijn. Maar als de mcnscli zich beijvert om naar kracht en gavehoe gering dan ook nuttig cn gelukkig te zijn dan kan t niet missen of zijne tevredenheid wordt vermeer derd. zen inzicht in Gods wijze besturing neemt toe en in 't geringste wat met hem voorvalt, er kent hij, soms onbegrepen iu 't heden, een wijze Liefde. Zie liefste ging Verheul voort- als we de zaak van dien kant beschouwen dan hebben j we ons zeiven niets te verwijten, dan eerbiedigen j we zwijgend een' hoogeren wil." «Maar Verheul, zouden we niet slecht gehandeld hebben met ons kind af te staan «Denk eens na vrouw waarom we het deden, j Zijn we daardoor niet in staat nu voldoende in de 1 behoelten van onze andere kinderen te voorzien I is de toekomst voor Marianne als ze in 't leven blijft, niet schoon? Nu dan, laat ons berusten in I hetgeen eenmaal is geschied en niet meer kan ver-1 andere! worden. Kom, wees weer mijn zeilde ou-l geruimd vrouwtje en haal u geene dwaze denk-l beelden in het hoofd «Ik zal trachten berustend te zijn." Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1876 | | pagina 1